"Stačí si podrezať žili a ste tam!!!" Takto stručne a výstižne sa dajú aplikovať Andyho slová na mediálnu kampaň k albumu "Ultra". Nech sa Martin s Andym snažili akokoľvek, téma albumu hrala druhé husle. Novinárov zaujímali len drogy a Davidove excesy z minulosti.
Začiatkom roka 1997, po dokončení nahrávania albumu "Ultra", boli všetci z kapely unavení a dopriali si odpočinok. Producentovi TImovi Simenonovi prišlo nahrávanie natoľko extrémne, že s Depeche Mode pracoval ešte na jednom singly a viac s nimi už nikdy nespolupracoval. Povráva sa, že na konci tejto spolupráce bol absolútne vyhoretý.
Na jar roku 1996 sa Depeche Mode, zredukovaní na trio, stretli v New Yorku, kde pokračovali v započatom nahrávaní albumu "Ultra". V štúdiu strávili šesť týždňov a výsledkom bola jediná kompletná skladba.
Alan sa teda definitívne rozhodol opustiť Depeche Mode a zvolal v Londýne míting kapely. K stretnutiu došlo, no bez Davida, ktorý nereagoval ani na Alanov telefonát, ani na fax.
10.januára 1994 vydávajú Depeche Mode posledný singel z albumu "Songs Of Faith And Devotion", "In Your Room". A tak ako v prípade pilotného singla, "I Feel You", aj v tomto prípade prišiel šok. Namiesto albumovej verzie ponúkla kapela čisto rockovú verziu, postavenú na gitare a bicích.
"Ešte vždy hľadám niekoho, kto ma dokáže vytrhnúť z mojej komfortnej zóny," povedal Dave Gahan v aktuálnom rozhovore pre britský magazín NME, v súvislosti s uvedením singla "Shock Collar" projektu Humanist. A nezabudlo sa ani na Depeche Mode.
19.mája 1993 odštartovali Depeche Mode turné "Devotional". Prvá časť patrila Európe, zahŕňala 41 vystúpení s finálne v londýnskom Crystal Palace, 31.júla. Kapelu na pódiu, po prvýkrát v jej histórii, sprevádzali hosťujúce vokalistky: Hildia Campbell a Samantha Smith.
Rok 1993 bol pre mnohých fanúšikov absolútnym šokom. Drastická zmena imidžu kapely, rockovejší zvuk, duchovnejší rozmer textov ... hlavne vďaka týmto faktorom mnohí na kapelu zanevreli, no ich miesta nahradili fanúšikovia noví a Depeche Mode si začali získavať uznanie aj v rockovom svete.
Po dvoch zmätočných nahrávacích sedeniach v Madride si dala kapela krátku pauzu, aby sa na konci leta zišla v Hamburgu, kde pokračovali v nahrávaní albumu "Songs Of Faith And Devotion", ktorý následne dokončili, pred Vianocami, v Londýne.
Po ročnej odmlke kapely sa veci opäť začali rozbiehať a Depeche Mode začali rok 1992 nahrávaním nového štúdiového albumu v prenajatej vile v Madride. Veci sa však od samého začiatku vyvíjali neželaným a nečakaným smerom …
Po skončení mega úspešného turné World Violation si Depeche Mode dopriali rok oddychu, počas ktorého riešili viacmenej svoje súkromné životy. Niekto o rodinu prišiel, iní sa zasa rozrástli a niekto zasa položil základy svojej budúcej sólovej dráhy.
Anton Corbijn poskytol britskému magazínu NME rozhovor nielen z príležitosti uvedenia filmu "Spirits In The Forest" do kín, ale v tomto období uplynulo 40 rokov od momentu, čo Anton prišiel po prvýkrát do Veľkej Británie.
Depešácky večer v jednom z vybraných slovenských kín, kde sa premietal dokument "Spirits In The Forest". Plná sála, evidentne aj tá druhá, no takmer komorná atmosféra, ani "popcorňákov" nebolo veľa ...
Megaúspešný rok 1990 odštartovali Depeche Mode vydaním ich najúspešnejšieho singla, "Enjoy The Silence", ktorý na rôznych remixových edíciach dopĺňali dve inštrumentálne skladby, "Mephisto" a "Sibeling".
Revolučný rok 1989 začali Depeche Mode 13.februára, keď na trh dodali singel "Everything Counts", z chystaného živáku "101", ktorý vydali mesiac neskôr. Blysol sa aj Martin Gore so svojou sólovkou "Counterfeit e.p.", vydanou 12.júna.

