40 rokov Depeche Mode - V.

40 rokov Depeche Mode - V.

Chalani z Composition of Sound sa počas leta 1980 doslova udomácnili v klube Crocs, v mestečku Rayleigh, no po tom, čo sa Dave osvedčil v roli speváka, nastal čas na zmenu názvu a prvý oficálny koncert "novej kapely".

24.september 1980, Bridge House, Londýn (UK)

Bol to vôbec prvý koncert, ktorý kapela odohrala pod názvom "Depeche Mode", alebo, aby sme boli presní, "Depache Mode", ako chybne uvádzal koncertný sprievodca v Melody Maker. Bol to zároveň prvý koncert kapely v známom pube The Bridge House, za ktorý dostali zaplatených 15 libier. Predskakovali kapele Comsat Angels. Pred Depeche Mode zasa vystúpila kapela The Fixx.

Terry Murphy, vtedajší majiteľ The Bridge House, si v roku 2006 na toto obdobie zaspomínal nasledovne:
"Vždy som hľadal niečo nové, nakoľko som vtedy práve rozbehol vlastnú nahrávaciu spoločnosť. Dostala sa mi vďaka tomu do rúk kazeta s nahrávkami kapely Composition Of Sound, bola v balíku asi 20-tich kaziet, ktoré mi zvykli denne doručiť poštou. Zaujal ma už samotný názov, tak som si to pustil v kancelárii, v The Bridge House. Vždy som mal po ruke niekoho zo zamestnancov, mohol som tak počuť aj iný názor. Nikomu sa nepáčili, samozrejme okrem mňa. Prišlo mi to odlišné od všetkého, čo som počul, odvážne, už len preto, že ktokoľvek nájde odvahu priniesť tento druh hudbu do rockového pubu, musí byť naozaj statočný a hlavne musí mať na to, aby to celé ustál. Povedal som môjmu asistentovi, nech s nimi dohodne termín koncertu. Myslel som si, že keď pochádzajú z Basildonu, ktorý je priamo dostupný cez diaľnicu A13, tak by mohli pritiahnúť aj nejaké to publikum. Bohužiaľ, prišlo sa na nich pozrieť asi 20 ľudí. Pub mal kapacitu cez 1000 návštevníkov, takže si dokážete predstaviť, ako to tam zívalo prázdnotou. Po koncerte som s nimi hodil reč a vyplatil im 15 libier. Dave ma presviedčal, že ak im umožním ešte jedno vystúpenie, tak rozhodne dotiahnu viac ľudí. Vince tvrdil to isté a dodal, že ich rezidenciou je klub Crocs v Rayleigh a tí ľudia vraj isto prídu. Povedal som im, že sa mi ich kapela páči a že im umožním zopár predskokanských vystúpení, aby si postupne získali publikum. A tak sa aj stalo. Našiel som totiž kapelu, ktorá k nim skvele pasovala. Fad Gadget ... "

"Keď u mňa vystupovali po prvýkrát, som si istý, že som ich ohlasoval ako "Composition Of Sound". Po celom pube som rozvešal plagáty s pripravovanými koncertami, sobota ... nedeľa ... atď. Po tom, čo kapela dorazila do pubu, podišiel ku mne Andy a povedal, že do budúcna už budú vystupovať pod názvom Depeche Mode. Ja na to, "to je francúzsky názov, nie?" Súhlasne prikývol a dodal, "použili sme ho z jedného magazínu." Len som utrúsil, "super, tak Vám želám veľa šťastia". Pokračoval som s nimi v rozhovore a snažil sa vycítiť ich ambície. Dave sa mi priznal, že do Bridge House zvykol chodiť pravidelne, keď u nás hrávali Wasted Youth, patrili k jeho obľúbeným kapelám. Daren, bassák Wasted Youth, je môj syn a v tom čase býval s nami, v byte nad pubom. V ten deň mal voľno, tak som ho zavolal, nech sa s chalanmi stretne a pozrie si ich vystúpenie. Mohol by im dať nejaké rady. Predstavil som ho Davidovi, ktorý neskrýval nadšenie, že sa stretol s niekým z jeho obľúbenej kapely. Wasted Youth už koncertovali po celom Anglicku, v známych kluboch ako Marque, Lyceum, Rainbow, The Venue ... doslova všade. Po samotnom koncerte Depeche Mode mi Darren povedal, že boli skvelý a mal by som im predostrieť ponuku na nahrávku pod Bridgehouse Records. Ešte dodal, "nabudúce, keď tu budeme hrať, daj im možnosť nám predskakovať." Nakoniec povedal, že by sa o nich mohol zmieniť na miestach, kde budú vystupovať, prípadne dať fanúšikom nejaké voľné lístky na Depeche Mode do Bridge House. Že tak aj urobil, som sa dozvedel omnoho neskôr, takže Darren im skutočne veľmi pomohol, ale tiež ma stále pekných pár libier :)"

Gary Smith, kamarát Vince Clarkea, si v biografii Jonathana Millera, "Stripped", zaspomínal takto: "S Vincem sme zatelefonovali Terrymu a on povedal, "Áno, každopádne príďte". Dal Depeche Mode šancu len v podobe jedného večera, takže sme tam dotiahli toľko ľudí, koľko sme len mohli a mali veľký úspech! Terry len skonštatoval, "Tak ste to zaplnli, môžete prísť aj o týždeň!""
(pozn. ktorý koncert mal Gary vlastne na mysli?)

V tej istej biografii uviedol Vince Clarke nasledovné: "V podstate boli Comsat Angels lepší, než my. V tom veku si človel vždy povie, "boli sme lepší", ale oni boli ešte lepší."

16.október 1980, Bridge House, Londýn (UK)

Plagát propagujúci toto vystúpenie svojho času umiestnil na niekdajšej fcb stránke "Depeche Mode Information Service - 1981" Daryl Bamonte. Tam sa Davidov brat Phil vyjadril, že plagát vytvoril Dave osobne. Fotografia na plagáte je vôbec prvá fotografia kapely. Jej autorom je Martinov a Vinceho kamarát, Mark Crick. V biografii Simon Spencea (2011) uviedol, že fotografia vznikla v Trinity Methodist Church v Basildone.

29.október 1980, Ronnie Scott´s, Londýn (UK)
Mnoho autorov biografií kapely uvádza práve toto vystúpenie ako prvé, kedy kapela vystúpila ako Depeche Mode. Je to však nesprávna domnienka, keďže to prvé sa uskutočnilo mesiac predtým v The Bridge House.

Dee Dye, ktorá rovnako ako Dave študovala na Southend College Of Technology a dobre sa poznali, si v biografii "Stripped" Jonathana Millera zaspomínala takto:

"Na tento koncert sme cestovali dodávkou, ktorou sa viezlo technické vybavenie kapely, sedeli sme vzadu. Nálada v klube, pred vystúpením, bola trochu napätá - hlavne Dave bol nervózny, keďže vedel, že sa tam budú motať ľudia z nahrávacej spoločnosti. Vince bol naopak v pohode a viac sa sústredil na "elektroniku", ako to všetko nazýval. Všetko tam malo akési rýchle tempo, možno aj vďaka pivu. Čo si ja pamätám, tak sa koncert vydaril. Tancovali sme, výskali, dožadovali sa konkrétnych piesní a povzbudzovali ostatných, nech sa ku nám pridajú. Dobrá nálada akoby bola v ten deň nutnosťou. Po skončení koncertu pôsobil David absolútne nadšene, ako vtedy povedal, mal z toho večera veľmi dobrý pocit."

Na koncerte bol ďalší Davidov kamarátka, Tracy Rivers, a tá si pre zmenu na onen večer zaspomínala v biografií Simona Spencera (2011):
"Prišla som tam s Boyom Gorgeom, ktorému som predtým povedala: musíš sa prísť pozrieť na môjho kamoša Davida, na koncert ich kapely. Vystupovali v takej malej miestnosti na poschodí klubu Ronnieho Scotta a nebolo tam veľmi veľa ľudí. Čo si spomínam, tak po koncerte ku mne Dave podišiel a spýtal sa, "tak čo na to hovoríš, Trace?" Vravím mu: "brilantné, budú z Vás hniezdy!" No a onedlo aj naozaj boli ..."

V rozhovore pre NME, z roku 1981, Dave spomenul, že počas tohto vystúpenia sa im porúčala osvetľovacia technika.

30. október 1980, Bridge House, Londýn (UK)
Doposiaľ najstaršia dostupná nahrávka koncertu Depeche Mode, ktorá cirkuluje medzi fanúšikmi a jedna z dvoch dostupných z turné rolu 1980. Tour druhou je záznam koncertu zo 14. novembra 1980 v Technical College, v Southend-On-Sea.

Celkovo si v The Bridge House zahrali Depeche Mode, v období 1980 - 1982, 11 krát, z čoho 7 koncertov odohrali v roku 1980. To všetko vďaka náklonnosti majiteľa klubu, Terryho Murphyho, ku kapele.

Toto konkrétne vystúpenie bolo:

- 17-te vystúpenie Depeche Mode / Composition Of Sound v poradí
- 13-te vystúpenie s Davidom Gahanom, ako členom kapely
- piaty koncert pod menom Depeche Mode
- štvrtý koncert v The Bridge House

V setliste tohto koncertu figurujú aj dve skladby, "Tomorrow´s Dance" a "Reason Man", ktoré kapele hrávala iba na vystúpeniach v roku 1980. Predpokladá sa, že ich autorom je Vince Clarke, no nikdy to nebolo oficiálne potvrdené. Nie je si tým istá ani Deb Danahay Mann, Vinceho priateľka z toho obdobia.

Ďalšiu zo skladieb, "Television Set", napísal Jason Knott, Vinceho kamarát. Skladba mala stále miesto v setlistoch koncertov kapely, v období 1980 - 1982. Podľa vyjadrení Deb sa na album "Speak & Spell", ani na b-strany prvých singlov, nedostala práve z dôvodu autorstva. Depeche Mode zvykli období 1980 - 1981 hrávať skladbu "Price Of Love", v tomto prípade šlo o cover skladby od The Everly Brothers.

Finálnu skladbu tohto koncertu, "Dreaming Of Me", ohlásil Dave ako "Dreams Of Me". Dokonca to bol onoho času oficiálny názov tejto skladby, súdiac podľa dostupných setlistov. Ako viete, bol to nakoniec prvý singel kapely, vydaný 20.februára 1981.

zdroj: dmlive.wiki

Názory Devotees (1)

bob3

 1    9. október 2020 o 21:54

Skladba Reason Man je zpěvovou linkou dost podobná Unmarked vydané Clarkem pod Yazoo

https://www.youtube.com/watch?v=8MssPhMZrM8


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa