Zlá strana zlej knihy - II. (2009)

Zlá strana zlej knihy - II. (2009)

6. mája odštartovali Depeche Mode svetové Tour Of The Universe v Luxemburgu, v Esch-sur-Alzette, vo forme "zahrievacieho" koncertu. Prvý skutočný koncert však odohrali v izraelskom Tel Avive a to z dôvodu, že práve tam chceli ukončiť predošlé Touring The Angel, no plán skazil konflikt medzi Izraelom a Libanonom.

Fletch: "Oni mali úplne iný prístup. Majú síce radi hudbu, ale rakety a riadené strely sú pre nich dôležitejšie."
Martin: "Presne tak. Dokonca sme museli prijať rozhodnutie tam neletieť lietadlom, pretože tam všade lietali riadené strely. Nakoniec sme to zrušili úplne, takže preto sme tentoraz začali práve v Tel Avive."

Bolo zaujímavé čítať na internete niektoré komentáre, ktoré kapelu obviňovali zo zrušenia koncertu v roku 2006. Niektorí prispievatelia dokonca zastávali názor, že bez ohľadu na prebiehajúci konflikt by bolo vystúpenie jasným politickým stanoviskom. Pravda je skôr taká, že vôbec žiadať kapelu o vystúpenie v krízovej oblasti je dosť drsná vec. Nielenže by ohrozili samých seba a samozrejme svoj technický štáb, takisto by ohrozili každého v publiku.

Depeche Mode neboli nikdy politickou kapeliu. Dokonca ani nereagovali na útok z 11.septembra 2001, hoci boli v práve v tom čase na turné a v deň útoku odohrali vystúpenie vo Viedni. Zatiaľ čo iní umelci rušili koncerty, uverejňovali svoje stanoviská, žiadali o minúty ticha, Depeche Mode neurobili v tomto smere nič. Jednoducho odohrali svoje koncerty, v spomínanej Viedni, deň na to v Budapešti a neprišli s ničím výnimočným. Niektorým to prišlo divné, dokonca to označovali až za chladný postoj. A možno to bola práve tá najlepšia reakcia. Ak na niečo nenachádzate slová, je vždy najlepšie mlčať, fungovať bežným spôsobom a ukazovať ostatným, že svet a život ide jednoducho ďalej.
Ale zopár politických postojov a prehlásení vzišlo z nahrávania albumu "Sounds Of The Universe", ako napr. podpora práv homosexuálnej menšiny. Aj tak sa však je ťažké zbaviť pocitu, že ich spôsob, ako nereagovať na politické témy, tak ako to robili v minulosti, bol jednoducho lepší.

Napriek všetkému sa však ukázalo, že Tel Aviv a Depeche Mode nie je dobrá kombinácia, nakoľko s týmto koncertom sa začalo množstvo problémov.
Fletch: "Vlastne na prvom koncerte turné, v Izraeli, začalo moje kolo zlých správ: zomrel mi otec."

Následný koncert v Aténach musel byť zrušený, pretože sa Dave necítil zdravo. Prvé správy síce oznamovali vážny záchvat gastroenteritídy, no následné lekárske testy odhalili nezhubný nádor na močovom mechúre.

Fletch: "V podstate mal David obrovské šťastie, pretože vďaka gastroenteritíde objavili nádor v rannom štádiu. Bol v podstate nezhubný. Jeho odstránenie bolo len otázkou času. Na druhý deň som Davidovi povedal, "Už sa neviem dočkať Tvojej autobiografie". Jeho príbeh sa celkom slušne rozvíja. Dave vďaka tejto udalosti získal súťaživého ducha. Ak už nič iné, v takýchto veciach mu ide karta."

Informácia o skutočnom Davidovom stave však bola zverejnená omnoho neskôr. V podstate veľmi neskoro. Namiesto toho bola do praxe uvedená až extrémne zlá politika. Zatiaľčo Dave v New Yorku podstúpil operačný zákrok., fanúšikovia v sebe živili predstavu, že po zrušených koncertoch v Turecku, Rumunsku, Bulharsku a Srbsku, by sa koncert v poľskej Varšave mohol uskutočniť. A týkalo sa to aj ďalších koncertov. Internetom sa šírilo množstvo neoverených informácii, no zrušili sa koncerty aj v Pobaltí, v Holandsku a v nemeckom Lipsku. Kapela sa ospravedlnila s tým, že nemala tušenia, ako sa bude situácia s Davidom vyvíjať. S tým sa dá samozrejme súhlasiť, ak však niekto podstúpi operáciu, tak je zrejmé, že určitý čas nebude schopný koncertovať, nakoľko je potrebný určitý čas na zotavenie.

S albumom "Exiter" (2001) sa kapela etablovala vo svete internetu. V rom istom roku ukončil činnosť magazín Bong. Všetku komunikáciu mala zastrešovať webovská stránka kapely a diskusné fórum, ktoré bolo a je jej stálou súčasťou. A hoci zo začiatku kapela prejavovala určitý záujem o túto formu komunikácie, postupne začal tento záujem upadať a klesajúcu tendenciu má dodnes. V období albumu "Sounds Of The Universe" kapela poznamenala, že oficiálne fórum bolo jedným "veľkým stonom", pretože sa ľudia neustále sťažovali na množstvo vecí a Dave sa dokonca verejne spýtal, či ľudia, ktorí tam prispievajú, majú aj nejakú inú prácu, ktorá by ich živila.

A zatiaľ čo iné kapely využívajú naplno možnosti internetu, poskytujú správy, využívajú sociálne siete a sú interaktívne spojení s fanúšikmi, oficiálna stránka Depeche Mode, ako aj ich stránky na najznámejších sociálnych sieťach, zaznamenávali čoraz nižšiu návštevnosť. Kapela sa akoby vydala "retro" smerom a ešte viac citeľnejšie to bolo pri ďalšom albume, "Delta Machine", teda aspoň čo sa týkalo spôsobu komunikácie s fanúšikmi.

Európske turné bolo reštartované 8.júna 2009 v nemeckom Lipsku, kapela odohrala 18 vystúpení za sebou, až kým neprišiel 9.júl, kedy si Dave, počas vystúpenia na festivale v španielskom Bilbao, nezranil nohu. Dva nasledujúce, a vlastne posledné koncerty v rámci letnej európskej šnúry, boli zrušené.

Medzitým sa 15.júna 2009 dostal na trh nový singel "Peace". Jeho singlová podoba mala úplne prepracovaný úvod, než jeho albumová verzia. V rodnej Británii však veľký rozruch nespôsobil, v UK Charts sa prepracoval len na 57.pozíciu a bolo to ich najhoršie umiestnenie od čias singla "Little 15". V Nemecku sa vyšplhal na 25. miesto a v Spojených štátoch sa singel dokonca komerčného vydania ani nedočkal. Videoklip k singlu sa natáčal v Rumunsku, pod režisérskou taktovkou umeleckého dua Jonas & François. V hlavnej úlohe sa predstavila rumunská herečka Maria Dinulescu a bol to vlastne úplne prvý videklip, v ktorom sa samotná kapela vôbec neobjavila. Dôvodom však boli Davidove zdravotné komplikácie.

Americkú časť turné odštartovali Depeche Mode 24.júla 2009, v kanadskom Toronte. Zahŕňala 22 koncertov, s finále v Ft.Lauderdale, 5.septembra 2009. Bohužiaľ ani v tomto období sa to nazaobišlo bez ťažkostí. Davidove problémy s hlasivkami si vyžiadali zrušenie dvoch vystúpení v San Franciscu a San Diegu. Dave sa celkovo necítil najlepšie, ale to sa prejavilo až omnoho neskôr.

Dave: "Po fyzickej stránke som mal niekoľko problémov. Necítil som sa najlepšie a musel som sa z toho dostať. Na to sa objavili problémy s hlasom, čo som ale pripisoval faktu, že som sa po diagnostikovaní rakoviny, bohužiaľ, prakticky na začiatku turné, snažil dostať dohromady. Zakaždým, keď sa objavila plánovaná prestávka turné, tak som smeroval do nemocnice na ďalšie liečenie. Bolo to vôbec prvé turné, kedy som bojoval s myšlienkou, "Toto už viac nedám. Je to príšerne ťažké." Ale mal som šťastie. Rakovina neprekročila hranice močového mechúra, takže všetka chemoterapia sa týkala len konkrétneho miesta. Zakaždým som sa síce cítil nevoľno, ale o vlasy som neprišiel."

Napriek všetkým problémom si Martin turné užíval a po prvýkrát v úplne triezvom stave. "Bolo to ale zložité, keďže sme boli neustále na cestách a to je vždy problém vyhýbať sa alkoholu. V tomto som sa dopracoval do bodu, kedy mi bolo jasné, že ak to nezvládnem, tak dlho žiť rozhodne nebudem. Predtým som popíjal celý deň, v podstate ako som sa zobudil, už na raňajkách som si doprial prvý drink. Môžem byť len vďačný, že niektoré z mojich šialenstiev premeškali vek smartfónov. Viem si predstavit, že ak by v tých časoch bola dostupná táto technika, tak som určite neustále na YouTube :) Však kedysi, keď som holdoval alkoholu, som bežne, len tak pre zábavu, vpochodoval nahý do hotelového baru. Viete si predstaviť, že by som také niečo urobil dnes? Tentoraz som bol však dostatočne pri zmysloch, aby som mal všetko pod kontrolou, užil si koncerty a potom si užívať aj ďalšie mestá a miesta."

V čase od 1. do 17.októbra odohrala kapela 9 koncertov v Strednej a Južnej Amerike a následne sa vrátila do Európy, aby od 31. októbra odohrala 27 koncertov s finále v anglickom Manchesteri, 18.decembra 2009.

Krátko predtým, 7.decembra 2009, vydala kapela ďalší singel, "Fragile Tension / Hole To Feed". Obe skladby boli jemne editované a rovnako remixované. "Fragile Tension" sa dočkala novej inštrumentácie a čistejších vokálov, zatiaľ čo "Hole To Feed" bola re-aranžovaná a niektoré sekcie boli vypustené. O video k singlu "Hole To Feed" sa postaral Eric Wareheim, "Fragile Tension" zasa zrežírovali Rob Chandler a Barney Steel.

zdroj: depechemodebiographie.de

Názory Devotees (5)

Čítať a pridávať komentáre môžu iba zaregistrovaní a prihlásení depešáci.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa