Bluesový stroj (2013 - 2014) - I.

Bluesový stroj (2013 - 2014) - I.

Albumové obdobie "Delta Machine" odštartovala kapela vydaním 50-teho singla "Heaven", ktorý sa vo väčšine sveta objavil v digitálnej podobe 31.januára 2013, vo fyzickej o deň neskôr. V rodnej Británii sa vydania dočkal až 17.marca 2013.

O video k singlu sa postaralrežisér Timothy Saccenti a vzniko v The Marigny Opera House, pôvodne v katolíckom chráme, v New Orleans, v decembri 2012. V rebríčkoch si singel udržiaval skôr priemerné umiestnenia, no na prvé priečky sa mu podarilo dostať v Spojených štátoch (v rebríčku Hot Dance Club Songs) a Maďarsku, v Nemecku sa vyšplhal na druhé miesto. Zo strany kapelu šlo o odvážny ťah, nakoľko "Heaven" je pomalá a náladová skladba, ktorú sotva možno považovať za hitový singel.

Fletch: "Singel sa v podstate nechytil hlavne kvôli zvuku. No, sme už "starci". Mysleli sme si, že rádiá dokážu vysielať aj pomalšie skladby. Ukázalo sa však, že tomu tak nie je."

Martin: "Zábavné na tom je, že "Heaven", čiže pilotný singel, nie je práve reprezentatívny, pokiaľ ide o celkový zvuk albumu. Asi som mal pri väčšine skladieb začať, čo ja viem, bassovou linkou, k nej pridať nejaké bicie slučky, zopár modulárnych efektov a následne začať so spevom. Tak to aj naozaj robím. A keď pri tvorbe akože spievam, tak len predstieram slová. Popritom sa začnú rodiť skutočné texty. Robí to tak kopec ľudí, viete, spievajú v akomsi cudzom jazyku a podobne. Ale pri tvorbe v podstate vždy začínam so spevom."

Dave: "Úprimne, všetci sme boli nadšení zo skladby "Angel", ktorá je viac agresívna a typickejšia, vzhľadom na to, čo by ste očakávali pri pilotnom singly. Ale "Heaven" je jedna z najlepších skladieb, aké kedy Martin napísal v posledných rokoch a to z mnohých dôvodov. Je to jedna z tých piesní, ktoré ma povzbudzujú v ďalšej hudobnej práci. Aby som to skrátil, akamžite, ako som ju počul, som ju chcel spievať. S Martinom máme obaja pocit, že v mnohých ohľadoch práve táto skladba reprezentuje celý album a práve preto sme ju chceli ako pilotný singel. Nebolo to o nejakom pocite, že by z toho mohol byť veľký hit, či podobne, ale to nás vôbec neposúva v tvorbe. Jasné, že všetci máme radi hity, je skvelé mať hit, ale po tých 13 albumoch nás hity rozhodne neposúvajú vpred. Tú úlohu plnia konkrétne skladby a "Heaven" je jednou z nich. V momente, ako mi Martin prehral jej demo, strhla ma. Je to gospel, je to blues, je to presne moja šálka kávy. Takéto skladby ma oslovujú."

22.marca 2013 sa na trhu konečne objavil album "Delta Machine". V Spojených štátoch bol vydaný pod hlavičkami vydavateľstiev Columbia Records a Mute Records, o distribúciudo zvyšku sveta sa postaralo vydavateľstvo Sony Music. V Británii album debutoval na 2.mieste v rebríčku predajnosti, v americkom Billboard 200 na 6.mieste, v Nemecku, podľa predpokladu, na najvyššej pozícii.

Slovo "Delta" v názve albumu odkazovalo na bluesové prvky, "Machine" zasa na tie elektronické.

Dave: "Mali sme niekoľko permutácii pre názov albumu, napr. "niečo" Machine alebo Detla "niečo", až raz Martin zahlásil: "Delta Machine"? Ale osobne by som sa vyhol hodnoteniu, že je to bluesová nahrávka, tak ako to už niekoľkokrát spomenul Fletch. Mnohým bluesovým hudobníkom to môže pripadať ako urážka. Dobre, súhlasím, že je tam cítiť výrazný vplyv tohto štýlu. Ale Depeche Mode, to sme v zásady my, ktorí stále niečo hľadáme a cestou životom neustále stonáme :)"

Ako je už u kapely zvykom, k jednotlivým skladbám sa veľmi nevyjadrujú.
Dave: ""Broken" je trochu svižnejšia, ale po textovej stránke je to temná skladba. Pojednáva o jednom priateľovi, ktorý sa istý čas ocitol v pazúroch svojich vlastných démonov. Akoby som v ňom videl seba, no nikoho nedokážete prinútiť ku zmene. Všetko, čo môžem povedať je, že "Delta Machine" je pravdivý album. Toto sme my, toto dokážeme s Martinom spoločne vyčarovať. Ak by to bolo celé na mne, a netvrdím, že by som to potiahol správnym smerom, možno by sme to celé urobili trochu uvoľnenejšie. Martin hrá skvele na gitaru, ale rád pracuje s elektronikou a v tomto smere ho musím podporovať."

Martin (o "My Little Universe"): "Vtipné na tom je, že práve táto skladba, zo všetkých, ktoré som pre album skomponoval, prešla najrazantnejšou zmenou. Viete, po celý čas sme mali dojem, že sa práve táto skladba na album nedostane, pretože k nemu akosi nepasovala. Bola až príliš komplikovaná v detailoch. Obsahovala zmeny akordov, hoci to ani nebolo potrebné. Takže sme ju doslova ohlodali na kosť a myslím, že vo výsledku sa pod ňu najviac podpísal náš programátor, Christoffer Berg. On bol vlastne ten, kto tú skladbu obnažil a začal ju budovať úplne odznova."

Dave (o "Should Be Higher"): "Tá skladba odkazuje na môj častý počiatočný záujem o niečo, čo v konečnom dôsledku nemusí byť reálne :) A často ma to môže dostať do ťažkostí. Napriek tomu ma stále priťahuje druhá stránka vecí, o ktorých si myslím, že ovplyvňujú moju optimistickú stránku. Niekedy si však uvedomím, že to, čo sa javí pre mňa ako vzrušujúce, môže byť pre vás nebezpečné. Dosiahnutie pravdy je však vždy trochu dlhší proces. V konečnom dôsledku je to tak však prínosnejšie. Pretože potom nasleduje ten verš: "You Should Be Higher. I´ll take you higher." A to presne odkazuje na niečo, čo často v živote vnímam, jeho samotnú podstatu a to je samo o sebe nádherná vec. Ale aby ste sa stali toho súčasťou, tak na tom musíte trochu popracovať. A potom príde to, čo vyjadruje verš: "Love Is All I Want"."

Skutočným prekvapením na albume bola skladba "Slow".
Fletch: "Verte, či nie, túto skladbu napísal Martin pre album "Songs Of Faith And Devotion", a z nejakého bizarného dôvodu nebola nikdy nahratá. Martin sa po rokoch prehrabával vo svojom archíve, vytiahol práve túto skladbu a povedal, "Táto je celkom vydarená". Takže pôvodné demo prepracoval, nahral nanovo a zrazu je z toho skvelá skladba."

Dave: "Hneď ako som si ju vypočul, tak som Martinovi povedal, "To je pekne stará skladba." On na to, "Áno, len ju potrebujem prespievať." A on ju vlastne prepracoval. Čo si spomínam, tak keď nám pred albumom SOFAD Martin prehrával demá, tak som tam len sedel a počúval. Alan sa k niektorým ani nedostal ... jednoducho sa do úzkeho výberu vtedy vôbec nedostala, takže sa zdá, že si ju Martin odložil a teraz perfektne pasuje k tomu, čo produkujeme dnes."

Práve skladba "Slow" sa stala zdrojom vášnivých diskusii medzi fanúšikmi. Jedni boli presvedčení, že by naozaj dokonale pasovala na album "Songs Of Faith And Devotion", iní uvádzali, že musel byť skutočne dobrý dôvod k faktu, že sa na album nebola vybratá. Možno sa Alanovi zdala až príliš jednoduchá a priamočiara. A keď sa pozriete na jej samotný text, ktorý pojednáva o pomalom, intenzívnom sexe, možno si uvedomíte, prečo sa naozaj skladba na albume neobjavila. Verše ako "I don't need a race in my bed when speed's in my heart and speed's in my head instead", či "Slow, slow, slow as you can go that's how I like it" asi sotva dokážu konkurovať rozpolteným veršom "oh girl, lead me into your darkness when this world is trying its hardest to leave me unimpressed" ("One Caress") alebo hĺbavým slovám "Is simplicity best or simply the easiest? The narrowest path is always the holiest" z "Judas".
Nech už to bolo akokoľvek, skladba s takýmto obsahom našla svoje miesto práve na albume "Delta Machine".

V období promo kampane k albumu "Delta Machine" sa Martin, pri otázke ohľadne súčasného hudobného biznisu, vyjadril v štýle, že "by niekto mal zastreliť Simona Cowella" (pozn. Cowell je známy ako porotca súťaží Pop Idol, The X Factor, Britain's Got Talent a American Idol). To samozrejme nezostalo bez povšimnutia a Cowell nakoniec uviedol na svojom twitteri: "V tomto roku bolo zastrelených množstvo ľudí a ľudia, ako napr. čudák Gore, to ešte aj podporujú."

"To bolo skvelé," zasmial sa Martin, nakoľko nečakal, že jeho nemiestna poznámka by mohla mať takú odozvu. "Myslím, že väčšina sveta so mnou súhlasila," uškrnul sa. A to bola možno jediná vtipná vec, ktorá v rozhovoroch z toho obdobia zaznela. Hoci členovia kapely nestratili zmysel pre humor, vo väčšine rozhovorov prezentovali tú serióznejšiu a vyspelejšiu stránku osobností. Na druhej strane, takmer všetci novinári vyťahovali staré historky, takže opäť sa pripomínali hlavne Davidove, vtedy 17 rokov staré, problémy s drogami, ako aj predávkovanie spojené s klinickou smrťou. Nezabudlo sa ani na zdravotné problémy a odstránený nezhubný nádor počas Tour Of The Universe 2009. Ono, keď sa niekoho pýtate na vážne problémy z jeho minulosti, asi ťažko očakávať niečo iné, než seriózny prístup. Keby novinárí tieto témy vynechali, určite by zažili s Davidom pri rozhovoroch viac zábavy ...

na pokračovanie ...

Názory Devotees (11)

tommy

 1    19. september 2020 o 20:31

Ja som si myslel, že “SLOW” je o platonickom milovaní (aspoň prvé tri strofy), keď človek pomocou krásnych veršov spoznáva a kúsok po kúsku preciťuje, že do jeho života vniká anjel, za ktorého slovami sú silné príbehy ( nie prázdne frázy), ktorý ho postupne vťahuje do svojho sveta, kde niet cynizmu, irónie, sarkazmu, iba čistej lásky a snahy zbaviť toho druhého (vinného) všetkého zlého, pocitu menejcennosti, pochybností... Že je to postupné navrátenie stratenej dôvery. Z môjho pohľadu na “SLOW” krásne nadväzuje druhá moja obľúbená “THE CHILD INSIDE”, pri ktorej (platonicky zamilovaný) muž (večné dieťa) precitne a pochopí, že vďaka láske (anjelovi) konečne dospel a dostal sa s ním do neba (Heaven), napriek tomu, že sa celé roky (zbytočne trápil) strachom zo smrti a večného odsúdenia či zatratenia… Určitú dichotómiu (mne vlastnú) vidím v tom, že ten úbožiak (pri počúvaní si viacmenej predstavujem seba) odmieta prijať pomocnú ruku a dostať sa na vyššiu úroveň... “Anjel” mohol zaplniť moju prázdnotu, zahnať moju samotu, ale ja som odmietol… A preto navždy (ALWAYS) ostanem sám “ALONE” ... To je iná liga (na ktorú ja nikdy nebudem mať) :( PS: “The well is dry”


Tomba

 2    20. september 2020 o 23:50

U málokteré skladby mě mrzí víc, že ji nikdy nehráli na koncertech, jako u Broken. Ztracená perla!


DM-80

 3    21. september 2020 o 21:29

Pre mňa je skladba Heaven hitom. To, že skladba nechytí nejaký extra komerčný úspech, ešte hneď nemusí znamenať, že nie je hit. Niekedy naopak chytí úspech skladba, ktorá si nezaslúži toľko pozornosti. Napr. by som chcel spomenúť skladbu Master and servant. Myslím si, že taká The things you said alebo Lie to me by mali dostať viac pozitívnych ohlasov. Pre mňa automaticky nie je hit to, čo uznáva masa. Snažím sa hudbu viac počúvať srdcom a mysľou, ako len ísť za niečím čo nastavila masa. Nemyslím to nijak povýšenecky, prepáčte ak to tak vyznelo, ale myslím si, že fans by mali viac skúmať hĺbku skladby z rôznych uhlov pohľadu. No hate, nech si každý počúva čo chce, ale chcelo by to trochu viac rozhľadu.


Michaela 146

 4    24. september 2020 o 00:36

@Monghi: Díky za skvělý článek, něco jsem objevila o čem jsem netušila, stejně jako tomy. I já jsem překvapena o čem vlastně ta malá něžná píseň “Slow” je se špetkou bluesového vlivu, ale s úderným: ”Slow, slow, slow as you can go. I want my senses to overflow” Moje první reakce na tuhle píseň byla…psal se rok 2013. Na každém konci je krásné to, že něco nového začíná smile Byli z jiného světa a utvořili si svůj vlastní. Život chtěl, aby se potkali a své životní hodnoty přehodnotily. Přesně: “pomalu, pomalu tak pomalu, jak jen to jde” I mně se to líbí. Teď se červenám, jelikož jsem neměla ani zdání o čem ta píseň je…


tommy

 5    24. september 2020 o 11:58

Hm, jedna múdra a vznešená bytosť pred pár rokmi “SLOW” komentovala asi takto: “... na každém konci je krásné to, že něco nového začíná smile Přesně: “pomalu, pomalu tak pomalu, jak jen to jde” I mně se to líbí.  smile
Zdá sa, že názor nezmenila : )
Zaujímavé je, že po posledných komentároch sa u mňa opäť naštartovala pri DM umelecká predstavivosť, úplne som si pri “SLOW” premietol celú poviedku, v hlave mám celý koncept až na záver, ktorý mám stále otvorený... Tak v skratke: dve (ne)vinné duše s večným pocitom viny sa náhodne zoznámia, ale fyzicky sa nevidia… Pomaly sa spoznávali, všetko negatívne vytesňovali, vzájomné slová ich viac potešovali ako zraňovali… Po čase obaja pochopili, že dozreli a bolo len otázkou času, kedy sa naskytne príležitosť... Tá na seba nedala dlho čakať. Nastali hodiny, dni mučenia či do toho ísť alebo nie… Uvedomovali si, že realita môže byť iná, bolestivá, sivá... Dostal od nej náhly úder pod pás… Bol zmätený, rozčarovaný, nevedel si to vysvetliť... Prečo práve teraz? Nakoniec v ňom zvíťazili dobré myšlienky, v duchu jej odpustil, ale soľ v rane ostala… Nemal čo stratiť...  Vycestoval za ňou, aby hľadal vysvetlenie, pochopil jej konanie… Vo vlaku si predstavoval všetky možné scenáre… Možno príjemné odpustenie… Prežíval niečo podobné ako “Smalltown boy” zo slávneho klipu… Prvýkrát vo veľkom meste s pocitom samoty a odcudzenia stretáva svoju spriaznenú dušu, namiesto hotela (I don’t need a race in my bed), celú noc sa v chlade a zime v príjemných uličkách mesta rozprávajú. Pomaly sa vzájomne oťukávajú, ale obaja sú z toho druhého mierne vystrašení priam vyplašení... Chcú sa ohriať, zavítajú do nočného klubu, hrá príjemná hudba, vyzve ju do tanca, túži po tom, aby si položila hlavu na jeho rameno, aby ju mohol hladiť po zátylku, po vlasoch, avšak neodváži sa to vysloviť ani naznačiť. Vytuší jeho úmysly a očami mu naznačí, že majú čas. Sám tuší, že je to správne, počkať... Preciťujú každú sekundu ich vzájomného bytia, zmyselné tóny sa im pomaly dostávajú pod kožu, umocňujú už aj tak intenzívne šteklenie v bruchu, sú pri sebe a predsa takí vzdialení... Nechcú byť rušení, nechcú byť odhalení. Chcú sa len vzájomne pozerať do očí a čakať na východ slnka. Brieždi sa a prichádza rozpačitá rozlúčka s neistými vyhliadkami… Nie sú pripravení na rozlúčku… Na perách sa tisne otázka, či sú vôbec pripravení na opätovné stretnutie… Kto vie?


gonokokova

 6    24. september 2020 o 22:34

@tomy:Mozna,az se konecne po dlouhe dobe sama vyrovna s neopetovanou,jednostrannou a nikdy nenaplnenou laskou,tak by mohla mit sanci bez vahani polozit svou hlavu na rameno toho jineho aktualniho muze,ktery o to vazne stoji/stal a nebude snit sama dal donekonecna o nedostupnem rameni drive vysneneho muze,ktery ji ho neposkytne.


tommy

 7    24. september 2020 o 23:21

@gonokokova: Už 10 min. si šúcham bradu nad Vašou rozumnou odpoveďou a nemám slov… To by bol fakt zaujímavý zvrat v tej poviedke… Zaskočila ste ma…


gonokokova

 8    24. september 2020 o 23:52

@tomy: Verim,ze zaskocila a boli me to…Dale viz v clanku Dave o Should Be Higher…


tommy

 9    25. september 2020 o 11:08

Hm, tú časť článku (Dave o Should Be Higher) považujem za asi jednu z najlepších, akú kedy Monghi preložil… O Davidovi ani nehovorím. Jeho vrcholná odpoveď. Ja sám som si musel v práci zobrať krátke voľno, aby som ju pochopil… smile A neviem, či som ju vôbec pochopil… smile Ale toto je presne to, čo by malo otvoriť diskusiu pod článkom… Žiaľ, niekedy mám pocit, že sme (asi my všetci) rezignovali nad kritickým uvažovaním, filozofiou, hľadaním pravdy, skrytých odkazov. Akoby sme všetko, čo potrebujeme museli mať vytlačené ako leták zo supermarketu a najlepšie, keď je niečo v akcii… Chápem, že nemôžeme celý život filozofovať a snívať, treba aj žiť, čo v mojom prípade doslova znamená “hrabať sa v špine”, ale na druhej strane som vďačný za to, keď ma niekto priamočiary uzemní rozumnou výhradou… Neraz mi hrozí, že niekto po mne chce hodiť kladivo, alebo ako v poslednom čase počúvam: “Choď radšej domov, daj si sprchu a ľahni si… Nedá sa to s tebou vydržať...” Nuž, v rozdávaní bolesti a zasievaní pochybností som asi dobrý...” Samého ma to bolí... Niekedy mám pocit, že spôsobujem bolesť aj tým, ktorých nepoznám a ešte väčšiu tým, ktorí ma poznajú a možno aj majú (trošku) radi… :( Len teraz neviem, či sa mám hľadať aj v tej “osmičke”...?


gonokokova

 10    25. september 2020 o 19:00

@tomy:Nee,klid,sam jste mi bolest nezpusobil a ani nezasel pochybnosti.Proste me jen boli to vase zaskoceni….


tommy

 11    27. september 2020 o 20:24

Hm, ja som skôr ostal zaskočený tým, že inšpirácia k tej poviedke ma po viac ako 20 rokoch cez spoločných známych kontaktovala a požiadala ma o “malú službičku”... A moja reakcia? Hm, moje tajomstvo…


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa