koncert Depeche Mode v Bratislave

Lámanie nepísaných pravidiel

Lámanie nepísaných pravidiel

Martin Gore sa pre augustové vydanie britského magazínu Mojo poohliadol za pôsobením Depeche Mode na hudobnej scéne v prvej dekáde ich histórie, kedy viac ako aktívnou prácou položili základy svojho budúceho úspechu.

Elektronickej hudbe som prepadol, keď som mal asi 16, zrejme to celé začalo Kraftwerkom. O čosi neskôr, jeden z mojich kamošov vlastnil syntezátor, sme sa začali zaujímať o rannú elektronickú scénu, skladby ako "The Dignity Of Labour" od The Human League. Na ich koncert som zašiel v roku 1979 a bolo to naozaj úchvatné, vidieť ľudí na pódiu hrať na syntezátoroch. Takže padlo rozhodnutie a kúpil som si veľmi lacné Yamahy CS-5, tie jediné som si vtedy totiž mohol dovoliť.
Fascinovala ma možnosť tvorby nových zvukov. Akoby som sa presúval do budúcnosti a pracoval na niečom, čo tu ešte nebolo. V hudobných skupinách som pôsobil od svojich 13-tich, vždy som hral na gitaru, no nikdy nešlo o nič revolučné. Punk sa zdal byť revolučný, no po ňom akoby elektronická hudba prebrala pochodeň.

V Depeche Mode sme začali ako veľmi mladí a všetci sme v tých časoch viedli bezstarostné životy. No a veľmi skoro sme sa dostali do centra pozornosti. Vince nám opustil krátko po vydaní nášho debutového albumu "Speak & Spell" (1981) a nemám pocit, že sme si v tých časoch boli vedomí, čo pre svet znamenáme. K tomu došlo až v období nahrávania tretieho albumu, "Construction Time Again", kedy sme už boli scestovaní, dospelejší, s vedomím, že by sme k veciam mohli pristupovať serióznejšie. Veľký podiel na tomto procese mal Daniel Miller z Mute. Dovtedy sme ho počúvali na slovo. Poodkryl nám svet a veci, ktoré sme si predtým neuvedomovali. Pamätám si moment, kedy som sedel v jeho aute a počúval "Alles Ist Gut" od DAF... pomyslel som si, tak to je naozaj úžasné!

Nešlo o skladby na jedno použite, hoci šlo o ranné záležitosti. Všetko, čo sme nahrali automaticky spadlo do šuplíka s nápisom "pop", ale možno sme s našou tvorbou tak na konci alebo pomedzí popu.

S nástupom samplov nastúpila aj nová éra. Boli to zábavné časy. Zrejme sme viac času strávili samplovaním, než komponovaním hudby. Samplovali sme úplne všetko, čo sa nám dostalo pod ruky. Veci, ktoré len tak ležali v štúdiu - perkusie ste mohli vydolovať ešte aj zo šuplíka na príbory. Chodievali sme s kladivami na opustené staveniská a trieskali do kovových častí. Celé to bolo o tvorbe hudby skladaním rôznych zvukových prvkov. Napríklad singel "People Are People" (1984), úvodný bassový bicí part pochádza práve z úderov o kovové kusy. Dnes to vyznieva ako jednoduchá záležitosť, no v tých časoch šlo o veľmi komplikované záležitosti.

Používali sme Emulator (8-bitový sampler), čo bola na tú dobu úžasná technológia, no dnes musím priznať, že veľmi obmedzená. Na uloženie jediného zvuku ste museli použiť obrovský floppy disk. Niekedy sa stalo, že ste pri práci zabudli stlačiť "save" a potom vám neostalo nič iné, len si zanadávať, "kurnik, celý deň práce je v háji." Niekedy v roku 1982 sme na koncertoch používali prototyp PPG (jeden z prvých digitálnych syntezátorov), ktorý bol veľmi nespoľahlivý. Kraftwerk sa na nás prišli v Nemecku pozrieť a PPG vypovedal službu už počas prvej skladby a viac sme ho neoživili. Bolo to jeden z najhorších koncertov, na ktorých som kedy hral.

V období 1981 až 1983 sme mali pocit, že v Amerike jednoducho nemáme šancu. Každé interview sa javilo ako boj s niekým, kto stál na strane Bruce Springsteena a elektronickú hudbu nepovažoval za skutočnú. Z každého ďalšieho rozhovoru sme mali obavy. No v období "Some Great Reward" (1984) sme prišli do Ameriky a uvedomili si, že alternatívna scéna je tam na vzostupe a my sme sa stali jej vlajkonosičmi. V tamojších alternatívnych rádiách sme sa tešili veľkej hranosti, spolu s The Smiths a The Cure. Zrazu bolo viac než skvelé robiť niečo odlišné.

Album "Black Celebration" (1986) bol pre mňa prvým, kde sme využili úplne všetko. Boli sme na vrchole, pretože sme začali byť svetoznámi. Vrátili sme sa do Berlína, pracovali s Danielom Millerom a opäť s Garethom Jonesom a všetko do seba zapadalo. Daniel investoval do Synclaviera (polyfonický sampler) a v tom čase išlo o hotový majetok. Získali sme tak ešte viac možností. Napr. pre skladbu "Stripped" sme priložili mikrofóny k Davidovmu autu a nechali nech šliapne na rýchlostný pedál. Alebo vyšli von a vypúšťali petardy. Gareth bol ako na ihlách, takže ak sme dostali nejaký nápad, bol schopný rozmiestniť mikrofóny tak, aby dokázal dokonale zachytiť trajektóriu petardy. Bolo neuveriteľné sledovať, koľko mal vtedy v sebe energie. Ak by to bolo celé na nás, odbili by sme to štýlom, "Znie to síce dobre, ale nechce sa nám trápiť rozmiestňovaním mikrofónov!"

Myslím, že bolo dôležité, že sme ponúkali niečo, čo nik iný, obzvlášť v Amerike. Pre ľudí bolo zrejme šokujúce, že napriek nudnému postávaniu chlapíkov za klávesami na pódiu, bola celá šou strhujúca. Samozrejme, Dave mal na tom obrovský podiel. Bol vlastne jediným ľudským prvkom, ktorým sme si mohli publikum podmaniť.

V období pred albumom "Violator" (1990) som mal vo zvyku často navštevovať tanečné kluby. Rave ovládol scénu, čo ma dosť ovplyvnilo, no vtedy sme si ešte neuvedomovali detroitskú techno scénu. Keď sme od magazínu The Face dostali v roku 1989 pozvanie do Detroitu, aby sme sa stretli s Derrickom Mayom, tak sme len vedeli, o koho ide, nepatrili sme k jeho priaznivcom. Ja som bol k zmene, pokiaľ išlo o skladby na albume "Violator", otvorený omnoho viac. Nešlo len o prepracovanie demosnímkov, pokiaľ išlo o vylepšenie zvuku. Bolo to viac v štýle, "Skúsme to urobiť ako kapela." Lenže v tom momente som už nedoťahoval veci do úplného konca. Rád som prezentoval nápady ku skladbám, aj som rád na nich pracoval, lenže keď to už začalo znieť dobre - Flood, koproducent albumu, tomu horovil "kľúčová práca" - začal som z toho šalieť. Boli to dni neustáleho vŕtania sa vo veciach, dolaďovania, ale mali sme z toho skvelý pocit.

Obyčajne som začínal so zopár akordami, alebo s atmosférou, ku ktorej som si pospevoval. Pôvodné demo singla "Enjoy The Silence" bolo veľmi pomalé, minimalistické, len ja a harmónium, no a Alan Wilder dostal ten nápad doplniť to o rytmus. Pridali sme k tomu zbory a Flood s Alanom dodali, "prečo to ešte neobohatiť o gitaru?" Vtedy som prišiel s tým známym riffom. Myslím, že to bolo jediný krát v našej histórii, kedy sme všetci na seba hľadeli a povedali si, "Myslím, že máme hit." Odviedli sme dovtedy kusisko práce. V 1980-tych rokoch sme vydávali album takmer každý rok a myslím, že práve to nám pomohlo v budovaní základne fanúšikov, takže vydanie albumu "Violator", to bola jedna veľká jazda na vlne slávy. Niekedy si ale musíte uvedomiť, že to všetko je len o tom, byť v správnom čase na správnom mieste.

Elektronická hudba akoby v sebe zahŕňala všetko, čo bolo na punku úžasné a spracováva to futuristickým spôsobom. Nikdy by ma nenapadlo, že sa z toho vyvinie taká veľká vec. Videl som, ako táto hudba prekvitala, no aj tak to bol v roku 1981 parádny šok sledovať, ako Soft Cell dobíjajú hitparády, pretože "Tainted Love" mi stále znela ako čistý underground. Samozrejme, dnes sa toho pocitu zbaviť nedá.

Zdroj: Mojo, 08/2012 (Electricty - A Brief History Of Future Sound)

Názory Devotees (89)

tommy

 1    9. august 2012 o 16:05

citát: “Album “Black Celebration” (1986) bol pre mňa prvým, kde sme využili úplne všetko.” Občas máj pocit, že asi aj jediným… :-( ps. pekné čítanie smile

Ogrik

 2    9. august 2012 o 16:20

nepaci sa mi, ze Alana spomenul iba raz, pricom si dovolim tvrdit, ze bol klucovy pre ich uspech zaciatkom 80tych rokov…klucovy a nevyhnutny!

bob3

 3    10. august 2012 o 14:00

Nemyslím že byl Alan klíčový, byl součást týmu, klíčové byly songy, Gore je dodával skoro hotové.

Ogrik

 4    10. august 2012 o 15:30

odkial mas tuto informaciu? chces povedat, ze bez Wildera by boli tam, kde su? ze by natolko zvukovo ovplyvnily celu generaciu (neilen) elektronickych hudobnikov?

bob3

 5    10. august 2012 o 15:48

DM přece nikdy nestáli a nepadali s Wilderem, to si nikdo nemůže myslet, to že zrychlil Enjoy je sice hezké a že byl asi jediný koho z týmu bavila práce na SOFAD..ok, vždycky ale pracovali s produkčním týmem, Gore přinášel vždycky skoro hotové songy, až snad pro Violator dodával holé skladby hrané na kytaru.

Notik

 6    10. august 2012 o 19:26

bob, prosim ta netrep ked nevidis pointu

bob3

 7    10. august 2012 o 20:03

Jaká zase pointa, co to plácáš.

chmelko

 8    10. august 2012 o 23:03

stačí si porovnat na music for the masses albumovu verziu to have and to hold a potom bonusovu spanish toaster (martova verzia) a možme tak nejako tušit kam sa Alan celu dobu snažil DM posunut
bob3:vytiahnut len enjoy the silence a neist niekam do 85 roku (Alan vehmentne pretlačoval stripped a fly on the windscreen) a nakoniec to vyhrala its called a heart.

ak by som to totalne prehnal, tak DM v pohode mohli skončit ako temnejšia odnoš erasure, čo chvala bohu neskončili, aj ked taky exciter..radšej už no comment

bob3

 9    10. august 2012 o 23:41

Alan Wilder sám nikdy netvořil zvuk DM tak už nechte toho nekonečného vyzdvihování, ani v případě music for the masses tomu tak nebylo.

It´s called a heart je parádní song se skvělým textem a perfektním videoklipem, fakt že se Wilderovi nelíbil mi nic neříká.

DM by bez Wildera rozhodně zněli hodně podobně, no prostě Wilder netvořil zvuk DM sám, to je pořád dokola. Kolik knížek a článků ještě bude muset být sepsaných? Čtete opravdu to co se píše, a nebo jen přejíždíte očima zaslepeně text?

chmelko

 10    11. august 2012 o 08:53

skutočne nebolo?? smile

ok, najprv vyriešíme to MFTM a potom sa mmožeme posunut dalej

“Na albu Music For The Masses se přeKvapivě objevily dvě verze jedné písně. jednalo se o To Have And To Hold. Alan vysvětluje : ” Martin přinesl jako obvykle demo, a i když se mi ta píseň líbila, její původní idea byla na můj vkus a náladu alba trošku lehkonohá, tak jsem jí potemnil, a vytvořil větší atmosféru. Vznikla tak verze, která byla vždycky primárně určená na album. Martin se ale zamiloval do své popovější verze a prohlásil, že ji chce taky natočit - a tak vznikla Spanish Taster. Nebylo to tak, že bychom kvůli tomu spolu bojovali, šlo jen o to, že Martin viděl tu písničku jinak než já. A chtěl, aby se jeho demo objevilo na albu. myslím že neexistuje dokonalejší příklad hudebních rozdílů mezi mnou a Martinem.”

http://depeche.cz/web/novinky/pribehy-z-tourbooku-1987

bob3

 11    11. august 2012 o 10:15

Já mám na Wildera svůj názor a ten není vůbec špatný, nebudu to s nikým rozebírat, nikam bychom se nedostali. Pořád někdo podsouvá jeho ohromné zásluhy na zvuku, ale jsou to jen jeho dílčí příspěvky, nedovedu si představit že by Wilder kdy produkoval DM, znělo by to jako Recoil, nehitový těžko uchopitelný materiál. A proto k tomu ani nikdy nedojde, tohle všichni včetně Wildera ví. Proto taky Wilder ani neprodukuje jiné kapely, má totiž zdravou sebereflexi.

chmelko

 12    11. august 2012 o 10:28

Alanovi sa skutočne podarilo (nech už to bolo s kýmkolvek v teame) vytvorit tu neopakovatelnu atmosferu songov (nech už to nazveš akokolvek - recoil a pod) ktorá sa prirodzene vytratila hned v/po Ultra.
Martin tak stratil prirodzeného oponenta v kapele, síce sa ho Dave snaží niekde od 2005 nejakým sposobom nahradit, ale stále to nieje ono. nikdy nehovor nikdy, ako flood sa zaprisahal, že už s DM nebude spolupracovat, tak DM može tu sebereflexiu najst a Alana k spolupráci vyzvat.

inak v celej historii DM najdeme snad na každom albume podobný príklad ako s to have and to hold, takže prínos Alana na finálne vnímanie kapely bol vačší než si to chceš priznat

chmelko

 13    11. august 2012 o 10:40

z nejakého dovodu DM maju od ultry problém s výberom schopného producenta, pokial ich neprestanu brat ako megahviezdy, bez skutočného dialogu s Martinom v studiu, nikdy sa im nepodarí natočit skutočnu pecku..

“Bullz-Eye: Vím, že jsme tady abychom mluvili o Recoilu, ale musím začít tím, že řeknu, že velice postrádám Tvůj přínos k Depeche Mode. Oni prostě už nejsou stejná kapela, bez Tebe.

Alan Wilder: Děkuji. Dostávám tyto komentáře docela často, a je to samozřejmě vždycky velice lichotivé. Je úžasné, kolik lidí mi to nadále říká po všech těch letech. Myslím, že spousta lidí má slabost pro tuto konkrétní dobu.

BE: No, bylo tam mnoho různých věcí, které potom zmizely. Tenkrát jste dělali tolik zvukového experimentování, a to bylo pro Martinovi písně nejlepší.

AW: To co se nazývá posouvání [hranic] a experimentování, to je dost problém s Depeche, víš. To jsem zjišťoval, už když jsem byl s nimi, a to byla také vždycky moje role, abych se zasadil o změnu. Jsou velice šťastní když jsou usazení ve svých vlastních postupech (metodách) a cítí se v nich příjemně. Jedna ze skvělých věcí na práci s Floodem, mezi mnou a jím, byla, že jsme trvali na posouvání se dopředu a snažení se věci změnit. Což si myslím můžete slyšet na Violator a Songs of Faith & Devotion více než kterémkoliv jiném albu. I z těch pozdějších ... [Pausa] Myslím, že oni opravdu postrádají silnou produkci. Víš, skutečně silného producenta, který tomu dá náboj a ne, že tam jen sedí a snaží se získat pěkný zvuk, ale někdo, kdo skutečně řekne: “Jo, to je v pořádku, ale můžete to udělat lépe. Pokud jste trochu více zatlačeni, můžete věci udělat mnohem lépe. To je to, co oni postrádají, myslím.

BE: Nemohu více souhlasit.

AW: Jsou tam dobré písničky [na post-Wilder albech]. Martin byl vždycky dobrý skladatel, a to se nezměnilo.”

bob3

 14    11. august 2012 o 10:50

Wilder sám žádnou atmosféru nevytvořil, ani to není možné, nikdy nebyl jediný producent a sám netvořil zvuk kapely. Prostě zasahoval do skladeb stejně jako ostatní z týmu. Co je na tom k nepochopení?

Alan měl vždycky trochu sklony k sebeprosazování a komentování svých příspěvků do písní, navíc se ho na to všichni pořád dokola začali ptát, tím vznikl ten nehezký mýtus o tom, že Wilder je za hlavní postavu zvuku DM.

Ono je to právě naopak, přiznat si že zásluhy Wildera nejsou tak zásadní a nenahraditelné jak je to pořád dokola omíláno jednou skupinou fanoušků. Wilder toho jen chytře využívá a proč taky ne, byl by hloupý.

chmelko

 15    11. august 2012 o 11:16

ono je uplne zbytočne polemizovat o veciach, o ktorých ani jeden z nás tam nebol.
čo je ale zábavne, že od Daniela Millera až po Flooda, všetci producenti vyzdvihuju Alanovu prácu v štúdiu, vlastne aj Dave s Martom to uznávajú, jediný kto tak nejako zatial mlží si ty s fletchom :D

čo je ale neodiskutovatelné je, že DM stratili po 1998 tu svoju auru, ktoru si cele tie roky budovali, v podstate až do obdobia playing the angel boli len martin gore´s pop band.

smidak101

 16    11. august 2012 o 11:37

chmelko : Podle toho co píšeš, tak Exciter byl ,“martin gore´s pop band”.Alan udělal velkou práci u DM a o tom je zbytečný kecat.

bob3

 17    11. august 2012 o 11:44

Rozhodně nejsem sám kdo to takhle vidí, je to jen výhrada určité skupiny fanoušků dělat z Wildera boha. Wilder byl možná pracant ve studiu ale klasický zvuk DM není jeho práce. Byl součástí kapely. Navíc Ultra bez Alana je u mě zvukově nej album od DM.

A to že se zvuk po Ultra zásadně změnil? Uplně největší nuda na světě je dělat věci pořád dokola stejně, navíc přesně tohle předvádí Wilder, jeho zvuk je pořád stejný, nudný.

Rasputin

 18    11. august 2012 o 12:43

bobe a co In Chains od Alana taky nuda opakuje SOFAD ale to on přece nemuže vždyt on zvuk nedelal že jo

bob3

 19    11. august 2012 o 13:18

No právě In Chains je příkladná ukázka, co je na tom tak geniálního dělat 20 let dokola pořád věci stejně..

SOFAD není deska s typickým DM zvukem. S potřebou změny přišel Gahan, chtěl to hodně do rocku což se taky stalo. Navíc na té desce nikdo pořádně nechtěl pracovat, takže si tam Wilder s Gahanem v podstatě dělali co chtěli. Třeba skretche v Get Right With Me to byl teda nápad.

chmelko

 20    11. august 2012 o 13:32

bobe, no vidíš, začíname si už celkom rozumiet. máš pravdu, že martin sa v študiu nikdy nejako nenadrel, takže výsledok jeho demáčov bol na wilderovi a aktualnom producentovi, len si nevybral velmi dobrý príklad, pretože snad na žiadnom albume martin nemakal tak ako na SOFAD. napadá ma zase celkom pekný príklad na judas, zase vyhrala alanová tajomná verzia smile
inak s mercy in you je práve pre alana get right with me najslabším songom tohoto skvelého albumu, takže si sa s alanom po prvý krát zhodol smile

bob3

 21    11. august 2012 o 13:46

Já tady píšu jen svůj názor, nejde o to shodovat se v názorech nebo se nechat někým fanatickým přesvědčovat a tlačit do názoru že Wilder je nevím kdo, jednoduše není nic víc než ostatní.

tommy

 22    11. august 2012 o 16:50

to bob3 1 - a nie si ty Fletchov bratranec z druhého kolena smile ? Ale na druhej strane musím (ako Recoil fan) priznať, že Alan tvaroval dušu DM, ale tá duša napriek tomu zostala, kdežto Recoil tvorba je síce o skvelej produkcii, ale často sa pýtam kde je duša…Hm tak či tak, netreba plakať nad starými časmi, ale treba sa pozerať dopredu…Ja sám si neviem predstaviť, že by sa Alan do DM vrátil a je jedno na akom poste…Už to by bol veľký krok vzad a to sa na DM nehodí...Flood je predsa len iná kategória - ten a DM nebol až tak spätý, bol “len” zaplatený producent, ktorý sa môže kedykoľvek vrátiť bez nejakých otáznikov…Ako sa to bežne stáva aj v iných kapelách napr. U2!

bob3

 23    11. august 2012 o 17:29

Ne, jenom čtu to co je napsané a nevymýšlím si věci jako například že Wilder vytvořil zvuk DM.

Notik

 24    11. august 2012 o 20:13

bob , prosim ta ved ty si asi trosku obmedzeni vo vnimani zvukov , pozri si prosim ta bez urazky 101 koncert aj obycajny laik povie ze Wilder tie zvuky vytvara a je tam odovzdany cely , citi ich chapes uz konecne pointu? futrak

bob3

 25    11. august 2012 o 20:51

Jste schopni tady dát člověku prostor k názoru?

smidak101

 26    11. august 2012 o 21:00

Ano jsme, ale otevři oči.Alan udělal v DM velkou práci z které DM dodnes těží.ULTRA je pro mě záhadou.

bob3

 27    11. august 2012 o 21:11

Ne nejste..)) je to tady samý ignorant s klapkama na očích.

Pokud vím tak jediný kdo těží z DM je Wilder, ale už mu to asi skončilo.

Ultra není žádná záhada, ale důkaz toho že Wilder nikdy pro DM nebyl tak důležitý jak tady pořád někdo dokola tvrdí.

Tyler

 28    11. august 2012 o 22:58

Celkem zajímavé demo…Martin L. Gore - Lie To Me ...záhada skoro jako Ultra?
http://www.youtube.com/watch?v=xURgAwHQ5K8

bob3

 29    12. august 2012 o 00:16

Tady je popis práce na People Are People, čtěte a ne že si vyhledáte slovo Wilder a budete jenom tu jednu větu číst do zblbnutí pořád dokola..

http://www.soundonsound.com/sos/feb07/articles/classictracks_0207.htm

Možná by stálo za to článek přeložit..

re-milllis

 30    12. august 2012 o 03:04

nuž... musel som pridať svoj názor…

  Do tej doby ako vyšiel “trojalbum” SOTU som žil v sladkej nevedomosti o fungovaní Depeche… Moja predstava bola , že neskutočný songwriter Mr. Gore priniesol na nejaké session skladby nahrané na gitare, príp. na piáne a naspievané. Tie prevzal iný Mr. Wilder a niekde v štúdiu im dal podobu sebe vlastnú, príp. spoločne dohodnutú a mal teda totál zásluhu na konečnej podobe skladby, konečnom sounde, sounde DM.

  Po vypočutí demo snímkov /na SOTU/ ale musí byť jasné každému, že Alan zasahoval do konečnej podoby teda dosť málo, pretože Martin mal na demách už urobené melódie, texty, basové linky, harmónie, a dokonca i jednotlivé synth-riffy a podobné detaily, ktoré boli potom i na albume. Alan teda síce riešil zvuk, a to na profi úrovni, ale podoba skladby nezávisela od neho. /v drvivej väčšine/.

  Tam niekde musela byť trvajúca hrana… Autor prinesie vlastnú skladbu, má svoju predstavu o jej podobe, ktorá ju podla neho dokáže najlepšie vyjadriť a potom príde niekto /A.W./, kto ju chce “zmeniť”... on je majster svojho remesla, ten, kto to vie dotiahnuť do konca, ale v podstate je ten zlý, kto mi šiaha na “moje dielko”... viem si predstaviť tie napätia v štúdiách pri tých legendárnych albumoch…

  ... to sa teraz samozrejme nedeje, pretože zaplatení spoluproducenti držia hubu a krok… teda kto by aj nie… za tie peniaze…

radoo

 31    12. august 2012 o 10:09

zaplatení spoluproducenti držia hubu a krok.ano, tak aj dopadlo sotu.album,pri ktorom musim ako pri jedinom preskakovat skladby.a aj to co je dobre,sa ocitne na B strane.

chmelko

 32    12. august 2012 o 11:26

to je to čo sa snažím nejak celu dobu bobovi podsunut

songwriter je martin (tiež si za to bral 50% s prideleneho koláča pre skupinu), bez Alana DM funguje nadalej, ale v drvivej vačšine ak nieje v studiu nejaký skutočný oponent umelca, tak malokedy sa mu podarí v zajatí svojho ega urobit skutočne dobre album, kolko kapiel sa kvoli tomu rozpadlo? vlastne všetky…
Alan mal jediny na to postavit sa Martinovi a vyšperkovat finálne dielo do podoby magnum opusu..tých príkladov je tolko, že stále nechápem ako niekto može spochybnovat jeho nenahraditelnu poziciu v skupine.
Ako už tu bolo spomenute, zaplatit si možeš kohokolvek, ale pokial si ho platíš tak stále máš posledne slovo ty a si v podstate v zajatí svojho genia (toto presne sa bohužial stalo aj alanovi samotnému).
V tom skvelom pokrme, ktorý sa volá DM tam stále chýba to korenie, ktoré sa volá recoil.
Martin si zase vybral skvelého podržtašku s menom Hillier, tak mu držme palce, že sa mu pripravovaná solovka so spevákom Gahanom na tretí pokus už konečne podarí

bob3

 33    12. august 2012 o 11:38

Nikdo mi nic nemusí podsouvat, proč to děláš nechápu. Mám na to svůj názor.

chmelko

 34    12. august 2012 o 11:50

ak s niekym diskutujem, tak sa snažím pochopit dovod, čo ho vedie si mysliet konkretnu vec. možno si len nakrknutý, že sa podla teba alanovi dáva viac kreditu ako si skutočne zaslužil, ale ak by som mal našu debatu zhrnut, tak za mna by to bolo:
akokolvek neviem, kto aké tlačítka stláčal, tak po dochode alana sa DM kotula z toho pomyslného olympu len vlastnou zotrvačnostou dalej, či už to je kvoli vyčerpaniu teamovej krativity, čistoty davida, alebo nedokázania nahradit alana, je už na inú diskusiu.

inak s tvojho článku má práve zaujali nasledujuca pasáž, ktorá ma tak nejak v mojom názore len utvrzuje:

Working with Martin over the years, I’ve seen him become much more interested in how the demo evolves into the final product. At that time, however, his attention span was a bit shorter. After he’d written a song, I think he considered it tedious to be endlessly playing around with synthesizers and making different versions. Maybe we were just too slow for him, but even if he was bored with the process we at least had his demo as the guiding light, and different people tried different things. Because it was all played with machines, it was open to experimentation.
We were all quite young and so it was very much a question of just working endless hours until we all felt we’d achieved something that felt right. We were really into it, and while Dave and Martin were very passionate about the songs as well, they’d be more likely to go off to a bar at 10 in the evening and leave us in the studio for another six hours to puzzle over some aspect of how we were going to create this effect or that effect or what else we were going to do. In fact, to me it just felt like a massive outpouring of effort and energy and commitment rather than some very clear and focussed game-plan. There was a fantastic synergy.
“It didn’t really matter who programmed what machine. Someone could create something on a machine and then someone else could alter it and everyone could listen to it. There was a sense in which performance ego was irrelevant, because the performance was in the vocal and the programming. Once the sequencers were programmed, that was it, and if need be they were infinitely tweakable. So, it was the song that was in charge, up on the altar, enthroned, with everybody paying serious attention to getting the best out of it. The harcore consisted of Daniel, Alan and myself, in studio all the time, focussing on driving things forward.

Rasputin

 35    12. august 2012 o 11:52

kdo zná Bomb the Bass tak chápe proč není Ultra záhada a při poslechu demáču třeba Walking In My Shoes na tom musel nekdo ještě hodně zapracovat

Tyler

 36    12. august 2012 o 11:59

krátce fakta:
do roku 1989 byly dema velmi podobná finálním skladbám, nahraná jen s lepším vybavením, až na pár výjimek
pro Violator a SOFAD kapela poprvé, respektive Alan a Flood, požádali Martina ať dodá co nejzákladnější dema, aby na nich mohli více pracovat, ne je jen přehrát lepším zvukem.
vše ostatní jsou spekulace fanoušků, kteří v životě s DM ve studiu nebyli nebo snad ano?

Můžeme maximálně porovnat zda se nám líbí více skladba Ghost či Allelujah
ale to už je vše otázka osobního vkusu…


malý off topic, chmelko, je někde nějaký zdroj, že Martin Gore dostával 50% z koláče pro skupinu? To by mě moc zajímalo, díkes!

bob3

 37    12. august 2012 o 12:05

Je to tak jak jsem psal, zase někdo vzal úryvek z článku a bude to tu prosazovat vytržené z kontextu, proč to děláš? Copak takhle si někdo může udělat názor na věc?

Pochopil si z toho článku vůbec něco, víš co měl Wilder při produkci toho songu na starosti? Četl si jak natáčení probíhalo? Kde pořád přicházíš na to že všechno má na svědomí Wilder..

Jasně že se na písni musí pracovat, ale Wilder to nikdy nedělal sám a nebyl tvůrce zvuku Depeche Mode, na tom se vždy podílelo několik lidí společně.

Nemám nic proti Wilderovi, ale tohle chronické protěžování a připisování zásluh je otravné.

chmelko

 38    12. august 2012 o 12:18

mám dojem, že ani nečítaš čo píšem, takže ešte raz

“Alanovi sa skutočne podarilo (nech už to bolo s kýmkolvek v teame) vytvorit tu neopakovatelnu atmosferu songov (nech už to nazveš akokolvek - recoil a pod) ktorá sa prirodzene vytratila hned v/po Ultra.”

kde tam vidíš, že tvrdím, že to všetko spravil alan sám??celu dobu tvrdím, že bez alana sa im už nikdy nepodarilo postavit skutočne dobrý produkčný team (ak vynecham hned ultru) či už je to náhoda, alebo nie je tažko posudit.Ak Alan nieje toho dovodom, tak mi napíš čo ním je.

Ak ti ešte aj Gareth na ferovku povie, že jadro teamu bol on, daniel a alan, tak čo kua mám ešte skopírovat???
trvalo mi cca 24hod pochopit, že táto debata je zbytočná, pretože ty alanovi neveríš, martin sa tak na ferovku vyjadrit nedokáže a aj ked to akokolvek politicky potvrdil daniel, flood, gareth tak to stále pre teba nieje argument, takýže by som to asi uzavrel, fakt mto nemá cenu

Tyler:bohvie ako to je teraz, už aj ked niesu pod EMI, tak podla mna už to maju tak prešprekulované, že sa v tych % už nikto nevyzná, ale tuším ,že to bol fletch, ktorý to vysvetloval za starých čias takto

náklady: 50% miller, 50% skupina
výnosy: 50% miller, 50% skupina, z tej polky 50% martin a zbytok rovným dielom ostatní

Tyler

 39    12. august 2012 o 12:23

to chmelko: díky, to rozdělení peněz jsem vůbec netušil, bylo jasné, že Martin má autoráky, ale to rozdělení mě fakt překvapilo!

bob3

 40    12. august 2012 o 12:31

No vždyť to píšeš sám že byl člen týmu, to znamená že zvuk je společná práce, ne Wilderova.

Já se snažím vysvětlit že když někdo začne mluvit o tom že DM už nemá ten zvuk protože tam není Wilder je mýtus.

chmelko

 41    12. august 2012 o 12:36

Ok,tak čím to je,že sa z DM tá atmosféra vytratila?

Tyler

 42    12. august 2012 o 13:03

to chmelko: velmi osobní pohled. Třeba pro mně je Playing The Angel (2005) jedno ze tří nejlepších alb DM vůbec a Ultra (1997) vůbec nejlepší...a přesto oceňuji práci Alana a mám rád Recoil. I bez Alana ale DM umí...

bob3

 43    12. august 2012 o 13:25

Podle mě není možné točit neustále takové desky jako se jim tenkrát podařilo. Taky si myslím, že už tady jsou dlouho, jednoduše je to tak jak to je, jako že se musíš smířit s tím že stárnou tvoji rodiče..))

Podle mě ani sami DM nechápou, že jsou pořád žádaní, že lidi chtějí nové desky, přibývají fanoušci a že se vyprodávají velké stadiony. Dá se to pochopit z pohledu, že kdysi byli DM jen pro “někoho”, člověk se k nim musel nějak dostat, nebyla to muzika která tě hned chytne. Dneska ale točí muziku víc přístupnou, to by mohlo být vysvětlení pro ten nárůst popularity, nikdy nebyli tak masově populární jako teď.

smidak101

 44    12. august 2012 o 15:20

Poslouchám DM 25 let a ULTRA umí.

smidak101

 45    12. august 2012 o 16:57

Tak co je?Nic vás nenapadá?Žeby A.W. udělal ULTRA?

bob3

 46    12. august 2012 o 17:01

Na ULTRA je atmosféry na dvě desky..

Daniel79

 47    12. august 2012 o 21:56

A na Exciteru je atmosfery na kolik desek?

BTW Gore prohlasil, ze kdyz Wilder oznamil odchod, tak prvni co ho (Gora) napadlo, bylo, ze to je konec DM.,,proc asi?

BTW2 Gahan v jednom rozhovoru rekl, ze Wilderuv prinos DM nebyl nikdy dostatecne ocenen…proc asi?

BTW3: kdyz Gore uvadel Wildera v Royal Albert Hall, tak rekl, ze je to genius…proc asi?

bob3

 48    12. august 2012 o 22:27

Exciter je hodně velký experiment a nemá s Wilderem nic společného, zrovna jsem ho doposlouchal, tam ani nejsou žádné návaznosti na předchozí tvorbu. Atmosféra tam je ale jiná než bys očekával.

To že Gora napadl konec kapely, je přirozená myšlenka, to napadne každého když se něco takového stane. A ta hned druhá myšlenka byla jaká?

Určitě to nemyslel tak, že by bez Wildera nemohli pokračovat, možná si jen uvědomil, že bude muset ve studiu více pracovat..

Gahan si Wildera i dnes váží za jeho pracovitost, tak jako všichni co s ním pracovali, určitě nemyslel jen zvukovou stránku věci.

To že ho označil za génia neznamená nic, prostě si váží jeho práce a chtěl to lidem i Wilderovi sdělit. Není moc prostoru uvádět Wildera jako zvukového geniuse, Wilder s Gahanem si užili práci na SOFAD, určitě na to vzpomíná a trochu to nadsadil, mě SOFAD nikdy nepřišel geniální, ale neříkám že to není dobrá DM deska.

mks

 49    13. august 2012 o 10:09

Bobe tvůj “boj” je marný... Podobné dohady jsem už dávno vzdal. Rozumím ti a dá se říci s tebou i souhlasím. Ano Wilder byl asi jediny koho zajímala a bavila práce ve studiu, resp. práce na zvuku alb. Asi nejvíce se o tom hovořilo u alba SOFAD, kdy poměry v kapele byly opravdu chladné. Dave údajně jednou za čas přišel do studia, odzpíval si své a zase zmizel atp. Nutně to neznamená, že Martin neměl věci pod kontrolou, nato je moc ješitný a své skladby má příliš rád. Myslím, že do toho mluvil i Fletch, ale akorát tím Wildera štval. Těžko říci, jak to přesně bylo… Pro mě osobně je SOFAD vrchol DM tvorby, moc se mi líbí to napětí, které z té placky čiší, ta hrubost a tvrdost. Je to skvělá deska, která pro mě nemá slabé místo. Každopádně v éře po odchodu Wildera znějí DM jinak, to ale neznamená že nutně hůře. Pro mě je ULTRA jedno z TOP alb a i PTA /tomu škodí jen délka a jedna skladba, kterou bych nahradil skladbou Free - mluvim o Lilian, a vyhodil bych I want it all/ je skvělé. Exciter a SOTU jsou příliš elekronické, mě osobně tam chybí ta temnota a syrovost /to neplatí pro pilota ze SOTU - Wrong je skvělá - mrazí mě při ni v zádech ještě dnes/... I tak se ale nejedná o špatné desky, naopak jsou dobré! Dokonce když vyšlo SOTU byl jsem očarován - opravdu mě to pohltilo. Dnes už tuhle desku mezi top DM neřadím, ale špatná rozhodně není!

Nechme se překvapit s čím přijdou nyní, těšme se na nové věci… Já myslím, že DM mají stále co nabídnout a deska bude určitě super. Těší mě Daveův zájem tlačit desku jeho směrem, Martinovi obavy atp. grin Takováhle rozporuplnost může vybrousit hudební diamant. grin

Jinak když poslouchám Wilderovi současné věci, tak se nemohu zbavit dojmu, že se už opakuje. Skutečně se jeho tvorba nikam neposouvá - zní stále stejně. Je to dobrý umělec, jsou to zajímavé věci, ale stále stejné. Já jsem rád, že DM se stále pokouší hledat a dělat věci jinak. Neopakují se a to je dobře.

bob3

 50    13. august 2012 o 10:33

Jen stojím za svým názorem, že Wilder je zbytečně přeceňovaný a že zvuk kapely se odvíjí od něčeho jiného než od faktu, že Wilder v kapele není.

Taky se těším na novou desku DM a když nebude podle mého gusta, pustím si starší věci, nebo jinou kapelu.

mks

 51    13. august 2012 o 10:43

Souhlasím s tebou!

Rasputin

 52    13. august 2012 o 10:46

a co verze pro Devotional Tour kdopak je dělal

Monghi

 53    13. august 2012 o 11:04

@rasputin… to sa tu uz riesilo… Wilderovi zalezalo totiz na kazdom detaile… mne osobne studiove albumy poslednej dekady uz nic nehovoria,ani po nich nesiaham… sila kapely sa musi prejavit na podiu. DM su zabavni, bohuzial uz len to, pretoze v koncertoch po hudobnej stranke stratili vsetko co mohli. mozete mi tu ospevovat Gahanove vykony, ako rozhybe davom… to mi je jedno… lenze do roku 1994 mali turne svoju jedinecnost a vsetko bolo stavene a napasovane na konkretny album… od roku 1998 je DM turne kolotocarska/poutova zalezitost, kedy sa na atmosferu albumu kasle, aranzmany starych peciek sa nemenia a vacsinou sa tazi z databanky, ktoru vytvoril prave Wilder! ... a do toho sa montuje Gordeno (ten chlap mal byt podla mne z koncertnej zostavy vyrazeny uz po Singles tour!) s tymi svojimi trapnymi piano vsuvkami… staci ked si spomeniem, ako dokonale sprzni NLMDA…

takze, ci uz sa Wilder precenuje, podcenuje, na tom nezalezi… ide fakt o to, a to sa snazil de facto povedat aj Chmelko… postrada to mystiku, ktora bola pre DM priznacna. Dnes su DM tak priehladni, oko predne sklo auta… a vsetko maju uz tak nechutne zautomatizovane, ze ak aj prekvapia, trva to 5 minut… kapely starnu… a to samozrejme nie je problem len DM… slapu v tej brazde aj The Cure, U2, New Order smile ... velebit ich budem vsetkych ale vzdy, za to co dokazali a hlavne ukazali cestu mnohym inym, novym a zaujimavym kapelam… takze… hura, bude novy album… ale skoda, ze so vsetkym tym typickym cirkusom, ktory sa tu opat ide rysovat… skor by ma prijemne prekvapili, ak by si odpustili to stadionove “halo, bude novy album a turne, kupujte listky, aj ked ste album este nepoculi, bude fantasticky!”... ako to urobili pri poslednych dvoch albumoch. Pride mi to prave absolutne trapne a az zufale. Inak.. vivat DM! smile

Monghi

 54    13. august 2012 o 11:05

a zabudol som na jednu vec… vdaka za tuto diskusiu!!!! ani si nepamatam, kedy mal naposledy aktualny clanok na tychto strankach tak plodnu debatu! Nedajte sa znechutit a veselo diskutujte! Udobrite sa potom pri pivku nacapovanom do umeleho pohara na koncerte DM v Prahe a v BA smile

bob3

 55    13. august 2012 o 11:38

Devotional, to budeš muset být konkrétní, třeba I Want You Now se moc nepovedla, tedy pokud ji má na svědomí Alan.

Ale asi to dělal dost narychlo, použil nějaké původní samply, dále zvuky z Walking In My Shoes, smyčku bicích a zaplnil to klavírem který tam moc nepasuje, do toho tam zpívá už nějak tak navíc sbor své party, běžná produkční rutina. Ale nechci být kritikem jeho práce.

radoo

 56    13. august 2012 o 11:47

monghi, perfekt prispevok.ale porovnavat dm s cure ze stagnuje,nesuhlasim.robko si meni setlist za pochodu a podla nalady ako chce.nepoznam kapelu ktora odohra 35-40 skladieb za sebou pocas tohto turne..mojim snom je zazit s dm nieco take ako trilogy,ale vieme ze by to chlapci nezvladli.
http://www.thecure.sk/band/index.php?id=live_2012

mks

 57    13. august 2012 o 11:48

Tak treba NLMDA zrovna na Devotional tour nijak vyšperkovaná není - což nutně neznamená, že je to špatně... Má akorát živé bicí, jinak je standardní. Myslím, že jak je hraná poslední roky nemá chybu - má to opravdové grády… Jinak osobně si Alana vážím, jeho přínos v hudbě DM je opravdu velký, ale démon to není... grin

Já si naopak myslím, že jejich živá vystoupení jsou nyní super. Je to samozřejmě věc názoru a vkusu, ale já si je naopak užívám.

ivan

 58    13. august 2012 o 11:51

monghi: trefa do čierneho grin

chmelko

 59    13. august 2012 o 12:04

tak ja sa teším hlavne z tejto diskusie, konečne to má grády smile
monghi povedal všetko za mna..inak k tomu NLMDA na devotional, tam si myslím, že ste ho velmi nepochopili, pretože entvrdí, že sa každým rokom podarila, ale to, že pre každé tour mala inu verziu, bingo..na DM chodia z 90% tí istí ludia (bud sa vámto páči alebo nie) a tento song som si neuveritelne vychutnal v 2006, prečo ale do pekla v 2009 na nom neurobili uplne nič? celu dobu tvrdíte, že sa DM neopakuje, tak u posledných tour to je fakt už ala kolotoč

mks

 60    13. august 2012 o 12:14

Fakt nechci přikládat do kotle, ale živé verze klasických DM skladeb jako NLMDA nebo Personal Jesus jsou na poslednich tour mnohem lepší než za Alana a rozhodně se i mění - viz začátek PJ na posledních tour. I video bylo super. No to je jedno… grin Jinak např. MLMDA na od Singles tour vždy jinou verzi, mení se začátek i mezihra… A kdyby DM na svou současnou živou prezentaci tolik kašlali, tak na sebe nebudou brát skafandr a ztrácet čas jinými podobnými záležitostmi.

Daniel79

 61    13. august 2012 o 14:21

Bob3: souhlasim s tim, ze Exciter skutecne nema s Wilderem nic spolecneho…a ano, atmosfera je tam skutecne jina grin

Otazka zni, proc vubec Gora napadlo, ze to znamena konec DM? Jestlize na zvuku DM teda zas takovy podil nemel? Uvazovali by DM nad koncem kariery kdyby misto Wildera odesel treba Fletcher? Nebo kdyby treba Flood prohlasil, ze uz s nimi nebude spolupracovat?

Gahan rozhodne nechvalil Wildera pouze za pracovitost…

ad Gore a jeho oznaceni Wildera za genia: pises ze “To že ho označil za génia neznamená nic, prostě si váží jeho práce”. A v cem ta jeho genialita teda asi spocivala? V pracovitosti?

BTW po poslechu demo verzi skladeb jako Enjoy the Silence, Clean nebo WIMS je Wilderuv znacny prinost snad zrejmy…

BTW2: “objektivne” nejlepsi deska Violator je hodne postavena na basovych linkach (napr. takova World In My Eyes). Jejich autorem byl vetsinou prave Wilder.

Daniel79

 62    13. august 2012 o 14:28

Mimochodem asi se vsichni shodneme na tom, ze cca do roku 1993 byli DM velice progresivni, v podstate udavali smer. Plati to i pro alba po odchodu Wildera?

Jasny, Ultra je dobra (protoze Tim Simenon umi), ale Exciter je strasnej, PTA je dobra, ale trpi spatnym masteringem (to by Wilder nejspis neodpustil) a SOTU je sice zajimava, ale rytmicky dost mdla.

Taky staci porovnat treba A Broken Frame a Construction Time Again.

mks

 63    13. august 2012 o 14:47

Daniel79: Exciter není tak špatnej… Jen se totálně odklání od do té doby standardního stylu DM… Tu desku nahrávali hodně dlouho a není to o tom, že by nedokázali vytvořit basovou linku, nebo řekněme dynamickej spodek skladeb. Gore se v té době dost vyžíval v určitém minimalismu a to se promítlo do konečného výsledku. Osobně si myslím, že Exciter zněl přesně tak, jak v té době chtěli /Martin/ aby zněl. To, že to málokdo pobral, je věc jiná... grin

Ani pro mě není Exciter zrovna nejoblíbenější deska, ale strašná není. Je prostě jen totálně jiná než vše co kdy natočili.

bob3

 64    13. august 2012 o 14:56

Wilderův přínos je stejný jako u ostatních, dělali na věcech společně jako produkční tým, tu někdo vylepšil basu, tam zas někdo zamakal na bicích, makali na zvuku, co na tom furt není k pochopení, kdyby měl na starosti zvuk jenom Wilder, tak by u toho musel sedět sám a hlavně by to bylo všechno furt stejné.

mks

 65    13. august 2012 o 14:56

Jinak pokud jde o “spodek” skladeb, nebo řekněme basové linky, tak vůbec nejtvrdší a nejvýraznější v celé DM diskografii jsou právě na jednom z po AW éře, na albu… Ultra!

mks

 66    13. august 2012 o 15:00

A jak říká Bob… Zásluha to je celého tehdejšího produkčního teamu. Tim je dobrý producent, ale není diktátor - album nahrávali DM a vybrali si k tomu producenta a ten jim doporučil další team šikovných lidí a společně pak natočili skvělou placku. nemá cenu řešit, kdo mlátil do bicích, kdo válel na basovou kytaru atp. Je to placka DM!

Daniel79

 67    13. august 2012 o 15:00

mks: ok, jestli je Exciter strasny nebo ne je veci vkusu. Ale jen hluchy preslechne totalni sterilitu a “placatost” te nahravky.

Ale dobre, pokud nekomu prave takovi DM vyhovuji, tak je pochopitelne, ze ho Wilderuv odchod moc trapit nebude.

Daniel79

 68    13. august 2012 o 15:05

mks: basove linky - ja bych rekl, ze Ultra a Violator. I kdyz takove basove linky jako ma treba World In My Eyes, Halo nebo treba Enjoy the Silcence na Ultra asi nenajdes.

Ale ano, Ultra je velmi dobre album…protoze Tim Simenon byl take velmi dobry.

mks

 69    13. august 2012 o 15:06

No jak jsem psal, můj favorit to také není... Jen ji tolik neodsuzuju jako ty.

Daniel79

 70    13. august 2012 o 15:08

bob3: “hlavně by to bylo všechno furt stejné.”

To je kravina, napr. Violator a SOFAD delal stejny tym (Wilder a Flood) a ty desky zni teda hodne jinak grin

BTW nikdo netvrdi, ze sound DM delal jenom Wilder…ale je zrejme, ze na soundu DM mel rozhodne vyznamny podil.

bob3

 71    13. august 2012 o 15:08

Hlavně dělali každý různé verze skladeb a z toho se pak míchaly finální verze, všechno se pak nakonec zužitkovalo a vydávalo jako remixy.

mks

 72    13. august 2012 o 15:09

Daniel: nic proti tvým názorům - jsou v pořádku… Jen dle toho co píšeš to vypadá, že pokud bude nová placka řekněme stejně dobrá jako Ultra, případně i lepší, tak prostě řekneš... Ano, deska je dobrá, protože Berg nebo Flood!? Ostatní se beztak jen dloubou v nose grin

Daniel79

 73    13. august 2012 o 15:11

mks: neni uplne korektni implantovat sve vlastni mysleni do jinych lidi ...grin

mks

 74    13. august 2012 o 15:12

Daniel: basové linky - barrel, useless, its no good nebo i home mají sakra silné basové linky a já bych řekl, že spíše ještě tvrdší. Ale tady se asi shodneme - Violator a Ultra…

mks

 75    13. august 2012 o 15:13

Daniel: to snad nedělám!? grin “Ale ano, Ultra je velmi dobre album…protoze Tim Simenon byl take velmi dobry.” - z této větičky mi to tak přišlo…

bob3

 76    13. august 2012 o 15:15

Základ je vždy kvalitní song, nezapomínat na to..

Daniel79

 77    13. august 2012 o 15:21

mks: protoze na Ultra jsou bezpochyby velmi dobre udelane aranze..coz je hlavne zasluha asi Simenona a jeho tymu. Pisnicky jsou teda taky dobre napsane.

Kdyz bude nove album silne hlavne kvuli pisnim jako takovym, ale aranzersky nevyrazne, tak asi producenta prilis vyzdvihovat nebudu.

BTW kdyz uz citujes, tak tohle “Osobně si myslím, že Exciter zněl přesně tak, jak v té době chtěli /Martin/ aby zněl.” teda znamena, ze za Exciter muze Gore? grin

Basove linky na Ultra jsou silne (hlasite a tvrde), ale na Violatoru jsou imho napaditejsi…

Daniel79

 78    13. august 2012 o 15:22

bob3 (13.8.2012 o 14:15): diky za pripomenuti!

mks

 79    13. august 2012 o 15:29

Daniel: ty se chceš normálně hádat! grin Jinak ano, přesně tak jsem to myslel - myslím, že Martin se v tom zvuku vyžíval. Tedy nevím, jak přesně to myslíš ty? Já tím myslel zvuk alba.

Daniel79

 80    13. august 2012 o 15:30

...navic kdyz se podivate na takove ty fanouskovske ankety o nejlepsi alba, tak pravidelne s prehledem vitezi prave Violator a SOFAD, tedy alba, kde byl Wilderuv vklad asi nejvyraznejsi. To je taky dulezia okolnost.

Daniel79

 81    13. august 2012 o 15:31

mks: jo, zvuk alba…:-)

nerad se hadam…:-)

mks

 82    13. august 2012 o 15:45

Pro mě jsou TOP alba DM “SOFAD”, “VIOLATOR”, “Ultra”, “PTA”, “MFTM” a “BC” ... Nejde o pořadí, jen vyjmenovaná alba.

Kdybych měl uvést hodnocení, tak dám: SOFAD - 10/10, Violator - 10/10, Ultra - 10/10, PTA - 9/10, MFTM - 9/10 a BC - 10/10 ... Další... SGR - 8/10, SOTU - 8/10, Exciter - 7/10, CTA - 7/10, ABF - 5/10, SAS - 6/10

Asi tak nějak to mám já.

radoo

 83    13. august 2012 o 19:40

ten,kto zije s dm od 83 roku je najudernesi album some great reward.je to naboj tvrdeho synti rocku,ktory charakterizuje kapelu taku,z coho vznikla..preto pre nas starych harcovnikov je tazke sa stotoznit s poslednym albumom.

bob3

 84    13. august 2012 o 20:11

Nechme ty kluky žít, někdy si říkám že lžou když odpovídají že je dělání muziky ještě baví, co si vybrat..aby to zabalily nebo aby pokračovali pro své fanoušky dále..

Daniel79

 85    13. august 2012 o 20:31

radoo: souhlas, od CTA a SGR az do Ultra (vcetne) meli DM vzdycky silnou rytmiku. V 80 letech byly ty skladby postavene hlavne na kovovych perkusich, pozdej na basovych linkach.

radoo

 86    13. august 2012 o 20:41

daniel-amen.

tommy

 87    14. august 2012 o 10:29

najlepšiu odpoveď na túto diskusiu nám môže dať napr. taký FLOOD.

rastina123

 88    20. august 2012 o 03:01

musim aj ja pridat svoj nazor….alan wilder mal nezmazatelny prinos do vytvarania zvukuDM….ak niekto tvrdi inac musi byt asi hluchy….vid hociktory album nahraty po odchode Alana.Nebol to on sam, vzdy to bol produkcny tim s tym suhlasim ale bez Alana to nie je to prave orechove. Sam Gahan spominal v interview pre VH1 po nahrati Ultra ze po odchode Alana sa pri nahravani citili ako kon s tromi nohami ktory len kriva…..nic ine viac nebudem rozoberat…stale milujem D M ci s alanom alwbi bez neho ale nemozem pochopit ludi ktori si neuvedomuju kto bol a co vutvoril….DM forever

rastina123

 89    20. august 2012 o 19:25

a este som zabudol spomenut vsetky aranzma pesniciek na devotional a summer tour ktore vytvoril len a len alan wilder….

Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa