Profil: Vincent Clarke

Životopis (Zakladateľ a ex-člen Depeche Mode)

Fotografia: Vincent Clarke

Zakladajúci člen Depeche Mode začal svoju hudobnú kariéru s Andym Fletcherom, vo folkovom zoskupení s krátkou budúcnosťou No romance in China. Krátko potom sa stretáva s Perrym Bamontom, dnes gitaristom britskej legendy The Cure, zakladajú prapodivnú formáciu s rovnako krátkou životnosťou - The Plan.

Potom, čo Fletch zoznamuje Vincenta, s ktorým spieval v basildonskom kostolnom zbore, s Martinom Gorem, vzniká formácia Composition of Sound, kde Vincent spieva a obsluhuje automatického bubeníka. Ako jediný z trojky od začiatku veril v silu klávesových nástrojov a zostal im verný dodnes. Príchodom Dave Gahana sa mení názov kapely na Depeche Mode a 20.februára 1981 oficiálne štartuje nielen jej hudobná kariéra, vydaním singla Dreaming of Me.

Bohužial jeho pôsobenie v Depeche Mode netrvalo dlho, nakoľko Vincentovi prudký nárast popularity príliš vadil a tak sa 21. decembra toho istého roku rozhodol kapelu opustiť. Na rozlúčku ponúkol zvyšku skupiny pieseň Only You, ktorú Martin s hrdosťou odmietol. Only You sa však stala hitom Vincentovho následného projektu, ktorý pod názvom The Yazoo založil spolu s Alison Moyet. Kapela úspešne fungovala 3 roky a jej hity sú svetoznáme dodnes, možno aj vďaka náklonnosti Daniela Millera, ktorý niekoľkokrát úspešne vydal ich remasterované nahrávky. V roku 1984, po odchode Alison z Yazoo, zakladá Vince s Feargalom Sharkeyom projekt Aseembly, po ktorom však zostáva jediný singel Never, Never.

Prostredníctvom inzerátu v Melody Marker našiel Clarke v roku 1985 speváka Andy Bella s ktorým začína skvelá kariéra v projekte Erasure ktorá produkuje do dnešného dňa.

Vince sa v roku 2012 spolu s manželkou Tracy Hurley a synom Oscarom presťahoval z Maine do New Yorku.

Osobná vizitka

Hudodná kariéra | No Romance in Chine, The Plan, Composition of Sound, Depeche Mode, Yazoo, The Assembley, Erasure
Pozícia v skupine pred odchodom | textár, skladateľ, hráč na klávesy, pomocné vokály
web | erasureinfo.com

Celé meno | Vincent John Martin Clarke
Prezývka | Vince
Dátum narodenia | nedeľa, 3. júl 1960
Miesto narodenia | South Woodford, Anglicko
Znamenie | Rak
Farba očí | modrá
Farba vlasov | blond
Výška | 160cm
Záľuby | hudba, počítače, sci-fi filmy
Rodina | manželka Tracy Hurley (zosobášení 2004), syn Oscar

Hudobné projekty

The Assembly

Projekt The Assembly vznikol v roku 1983 po rozpade Yazoo a v podstate nemal koncept klasickej skupiny. Myšlienka spočívala v tom, že Vince bude skladať piesne, ktoré budú spievať rôzny interpreti. Vince v projekte nebol sám. Spolupracoval s Ericom Radcliffom, ktorý produkoval prvý album Yazoo a mal produkovať tiež Depeche Mode a Erasure. Štruktúra "kapely" nebola prekvapujúca vzhľadom na Vinceho nespokojnosťou s publicitou v predchádzajúcich skupinách. V tom čase sa vlastne netúžil pripútať k žiadnej skupine. Napriek vynaloženému úsiliu projekt nezanechal žiadne výsledky. Po osemnástich mesiacoch nenahral materiál potrebný na album a projekt bol ukončený.

Eric Radcliffe pokračuje v manažovaní funkových kapiel v Blackwing studios dodnes.

Svetlo sveta uzrel iba jeden singel so skladbou Never, Never a inštrumentálkou Stop/Start. Nahrávanie singla zabralo iba pár dní a vokály pre Never, Never naspieval Feargal Sharkey zo skupiny The Undertones. Single sa dočkal opätovného vydania na CD v roku 1996.

West India Company

V roku 1984 sa Clarke spája s Neil Arthur, Stephen Luscombe (Blancmange), Pandit Dinesh a Asha Bhosle. Zoskupenie s názovm West India Company vydala pod rovnakým názvom 4-skladbové e.p..

Clarke & Ware Experiment

Z projektu Clarke & Ware Experiment vzišiel v roku 1999 album s názvom "Pretentious". Bol nahratý pre National Centre for Popular Music (Medzinárodné centrum pre populárnu hudbu). Sú to vlastne kúsky hudby, ktoré vytvoril Vince v spolupráci s Martynom Ware. Na albume je použitá po prvý krát nová technológia efektov 3D zvuku.

Martyn Ware bol členom skupiny Heaven 17, predtým Human League, ale tiež neskôr produkoval Erasure.Vytlačiť / Nahor{edituj_zapis}