Cesta do pekla (1995)

Cesta do pekla (1995)

Krátko po Alanovom odchode začal zbytok kapely, spolu s Danielom Milerom, plánovať nahrávanie nového materiálu. Plány im však začal komplivovať David.

Rok 1995 nemožno považovať v histórii Depeche Mode za šťastný. Práve naopak. Odchodom Alana Wildera sa začal kolotoč útrap a to aj napriek tomu, že zvyšok skupiny sa pustil do nahrávania nového albumu. Ešte predtým však Martin znovuoživil svoje hudobné schopnosti prácou na remixoch pre Spirit Feel ("Rejoice", 1994) a Garbage ("Queer", 1995), a Daniel otvoril diskusiu o producentovi nového albumu. Tým sa nakoniec stal Tim Simenon (Bomb The Bass) a jeho produkčný tím. Pohroma, ktorá však prišla v polovici augusta roztočila kolotoč udalostí, po ktorých mnohí prestali veriť aj na obyčajný zázrak.

Ale poďme pekne po poriadku. Všetko sa začalo 1.augusta, kedy sa v kanadskom denníku The Globe objavil krátky článok, ktorého ústrednou postavou sa stal spevák Dave Gahan z Depeche Mode. Či šlo o pravdivú udalosť, alebo sa niekto potreboval zviditeľniť, je už dnes bezvýznamné. V každom prípade, ako hovorí klasik, "noviny sú večné".

Šialenec z Depeche Mode ma zmlátil (The Globe, Toronto, 01/08/1995)

Ranený obchodník s umením tvrdí, že spevák z Depeche Mode, Dave Gahan, ho napadol v žiarlivom amoku - tzv. hlavičkou mu na hlave spôsobil zranenie, ktoré si vyžiadalo lekárske ošetrenie v podobe siedmych štichov.

Expert na umenie z Arizóny, Roy Anderson, tvrdí, že na svojho, dnes už niekdajšieho, priateľa Davida čakal pred hotelom v Hollywoode, keď sa naňho zrazu spevák vrhol.

"Zrazu ma udrel hlavou, priamo do oblasti ľavého spánku. Pustila sa mi krv ako z vodovodu," trvá na svojom Roy a dodáva, že sa s 33-ročným rockerom spoznal iba pred pár mesiacmi. Polícia krátko na to prepravila arizonského obchodníka do nemocnice, kde mu lekár zastavil krvácanie siedmymi štichmi. Zároveň začala polícia vyšetrovanie a Roy hovorí o súdnom procese.

Domnieva sa, že David ho napadol pre skutočnosť, že sa deň predtým stretol so spevákovou 35-ročnou manželkou Teresou, s ktorou rozoberali ich problémy v manželstve. Roy dodal, že neskôr zo žartu Davidovi povedal: "Spal som s tvojou ženou."

"Doslova zúril," prezradil Roy. "No v podstate bol úplne neškodný."

Autor: Jack Carter
zdroj: dmtvarchives.com

Hoci to vyznieva ako originálna správa z bulváru, je to nič v porovnaní s tým, na čo si svet bulváru o dva týždne neskôr poriadne zgustol a priživoval sa na tom ďalších pár rokov. David urobil 17. augusta niečo, čo nik nečakal.

Spevák z Depeche Mode sa po pokuse o samovraždu už zotavuje doma (LA Times, USA, 23/08/1995)

Na verejnosť prenikla správa o tom, že sa spevák Depeche Mode, Dave Gahan, pokúsil vo štvrtok 17.augusta o samovraždu, až v nasledujúci pondelok. Kým sa to svet dozvedel, David mal za sebou pobyt v Cedars-Sinai Medical Center a už sa zotavuje v bezpečí svojho domu vo West Hollywood.

Publicista Davida Gahana, Michael Pagnotta, v utorok médiám poskytol informáciu, že spevák opustil nemocnicu už v sobotu.

V osudný štvrtok reagoval zástupca šerifa na tiesňové volanie a našiel 33-ročného speváka s reznými poraneniami na oboch zápästiach spôsobené žiletkou.

Detektív Joel Brown z policajného oddelenie vo West Hollywood v utorok prehlásil, že spevák bol pri plnom vedomí a po príchode polície komunikoval. Neprejavoval známky užitia drog. "Skôr sa zdalo, že bol len veľmi depresívny," dodal Brown.

Hudba Depeche Mode, z ktorej sa dodnes celosvetovo predalo viac ako 15 miliónov albumov, v sebe mixuje technopopový zvuk s často tienistými, existencialistickými textami o smrti, Bohu a odcudzení. Pagnotta dodal, že fanúšikovia skupiny po celom svete boli už dávnejšie znepokojení spevákovým zdravotným stavom.

"Dostávalo sa mu ohromnej citovej podpory, sympatie a záujmu zo strany fanúšikov vo forme dopisov a pohľadníc, rovnako mnohí z nich vyjadrovali svoje pocity prostredníctvom Internetu."

Ohľadne okolností, ktoré mohli doviesť speváka k pokusu o samovraždu dodal: "To boli skutočne osobné dôvody a ja rešpektujem Davidove právo na súkromie. Ako som povedal, momentálne je na tom dobre."

Publicista zároveň dodal, že Depeche Mode sú posledných pár mesiacov, po tom, čo ukončili 18 mesačné turné na podporu albumu "Songs Of Faith And Devotion", "nečinní". Klávesák Martin Gore, aktuálne pracuje v rodnom anglicku na novom materiály pre kapelu.

Hovorca vydavateľstva Reprise Records sa nechal počuť, že nový album Depeche Mode sa očakáva na budúci rok.

Detektív Brown dodal, že sa pokúsil Gahana zastihnúť, čo je v prípade pokusu o samovraždu štandardný postup. "Chceli sme sa len uistiť, že je v poriadku a zároveň zistiť, či nepotrebuje nejakú pomoc. Ako som pochopil pravdepodobne sám vyhľadal profesionálnu pomoc, čo je skvelé. Ak budeme ubezpečený, že sa o niečo podobné nepokúsi znova, bude tento prípad pre nás uzavretý."

Pagnotta na záver uviedol, že momentálne nemá informácie o tom, či spevák vyhľadá pomoc psychológa.

autor: Chris Riemenschneider
zdroj: LA Times

David sa po tejto nešťastnej udalosti dal ako tak dokopy, no diabol v podobe drog nad ním úplne prezval moc. To však nebránilo tomu, aby sa presunul na nejaký čas do Londýna, kde Depeche Mode započali prvú fázu nahrávania budúceho albumu. Do Los Angeles sa vrátil v decemebri, kde sa objavil na každoročnej šou Rádia KROQ, "Acoustic Christmas" (17/12/1995). Tam ho neodchytil nik iný, ako známy moderátor Richard Blade a do éteru sa dostal tento krátky rozhovor:

David, si späť v Los Angeles. Ako dlho tu zotrváš?
Nooo, dal som si mesačnú pauzu.

A potom sa vrátiš do Londýna kvôli nahrávaniu, je tak?
No, nie, na nejaký čas sa sťahujeme do New Yorku… mmm… a potom späť do Londýna, a zasa späť do New Yorku. Ale už máme… máme nahraté tri skladby, zatiaľ v neupravenom stave a je to úplne niečo iné, no… Alan od nás odišiel, takže… pritiahli sme k sebe Tima Simenona a on je vážne dobrý, mmm… boli sme…

On je z Living Color, je tak?
Ale nie, to bol Doug Wimbush, hráč na bassu, môj kamoš. Nahral nám nejaké veci, podobne ako Gozer, bubeník zo Soul II Soul… Vždy sme mali radi… hudobníkov z tejto skupiny. Mne s Martinom sa to veľmi pozdávalo, ako aj Fletchovi. Ja … ja chcem poďakovať, že sme dostali túto šancu, každému, kto mi poslal nejaký ten list, po tom všetkom, čo som urobil, čo bola totálna blbosť. No, ale tým, že sme sa vrátili do hudobného biznisu, sa mám darí omnoho lepšie. Dúfame, že to bude všetko hotové do konca októbra, Richard, je to fakt dobré.

Ani si nedokážeš predstaviť koľko telefonátov som mal s otázkou, ako sa ti darí, čo robí skupina, a kedy sa konečne niečo nové od vás na trhu objaví. Myslím, že ľudia vás stále zbožňujú.
No, niečo ti poviem. Jednou z vecí, prečo sme sa pustili do nahrávania, sú fanúšikovia Depeche Mode. Oni totiž Depeche Mode rozumejú, ešte aj v posteli počúvajú cez sluchátka naše skladby, dokážu ich rozplakať...

No predstav si. A kedy myslíš, že by sme sa mohli niečoho od vás dočkať, trebárs aj na CD?
Akonáhle budeme mať čosi zmixované, prídem za tebou do kancelárie.

Vyrazili by ste aj na turné?
To si nemyslím, momentálne nemáme v súvislosti s koncertami žiadne plány, možno nejaké vystúpenia tu a tam, ale turné si od nás všetkých vypýtalo dosť veľkú daň.
No, mmm.. a s touto nahrávkou sme sa rozhodli urobiť niečo úplne odlišné, chcem aby ľudia našu nahrávku aj inak chápali, no ... a všetci máme svoje rodiny a vieš ako to chodí.

Jasné, a čo tieto koncerty, je tu kopec kapiel, neskúsil by si to s niektorou?
No áno, celú minulú noc som bol na záťahu s Oasis, ešte aj dnes. Myslím, že sú skvelí, zbožňujem ich.

A vy by ste takýto koncert neskúsili?
Hej, myslím, že niečo také by bolo celkom super.

Takže v júni sa vidíme na akcii Weenie Roast?
Radšej ti nič nepoviem Richard, musím už ísť.

No dobre, Dave
Ešte s tebou hodím reč.

zdroj: Rádio KROQ, dmtvarchives.com

Názory Devotees (43)

grapher

 1    9. február 2015 o 00:02

Nazov tohto clanku plne koresponduje s jeho obsahom. Simeon odviedol fakt dobru pracu.


bel canto

 2    9. február 2015 o 08:59

Dobru, za 3.


Logic

 3    9. február 2015 o 12:44

Furt lepšiu ako Alan na SOFAD.


grapher

 4    9. február 2015 o 13:54

Vy dvaja by ste si mali vytvorit nejaku samostatnu diskusnu skupinu a tam sa mozete aj dobit do krvi. Uz je to fakt unavujuce…


Logic

 5    9. február 2015 o 14:54

Grapher, ja mám svoj názor a Bel Canto má svoj, o nič nejde. Jemu sa páči SOFAD a mne zas Ultra.


grapher

 6    9. február 2015 o 15:57

nic v zlom, ale vy dvaja tocite o tom istom v kazdej diskusii, vase nazory su myslim vseobecne zname vsetkym pouzivatelom tohto fora


Logic

 7    9. február 2015 o 16:10

Grapher, Bel Canto napísal prvý a jemu nič nenapíšeš, azda sa ho bojíš, lebo si to inak neviem vysvetliť. On môže písať o trojnohom psovi a ty nič. No comment


grapher

 8    9. február 2015 o 16:31

moj koment som smeroval na vas oboch, dobre si ho precitaj, patril rovnako tebe ako aj bel cantovi


Logic

 9    9. február 2015 o 16:38

Ok. Mier.


grapher

 10    9. február 2015 o 17:21

mier smile
Vzhladom na to v akych podmienkach vznikala, je to fakt vyborna doska, Useless, Freestate, BOFG su pecky, tam mi nechyba absolutne nic.


Logic

 11    9. február 2015 o 17:28

absolútny súhlas s tebou.


santer

 12    9. február 2015 o 17:57

Pre mna je Ultra vynimocny album, jednak sa mi paci a jednak som sa velmi bal, ci este bude nejaky DM.Bolo to skvele obdobie, DM vstali z mrtvych, povedal som si, ze som dovtedy Alanovu pracu v skupine asi precenil, pojde to aj bez neho.Zial, tesil som sa predcasne a dnes je pre mna Ultra dostojna bodka za depesom, akym som ho poznal dovtedy.Dnes viem, ze som Alana neprecenil, ale zvysni chalani v skupine ho podcenili.Tri nohy su vzdy len tri nohy…. smile)


grapher

 13    9. február 2015 o 18:02

Myslim si, ze v kvalite albumu mal asi najviac namocene prsty Simeon, preto je album taky dobry. Ale moze byt aj ine vysvetlenie.


bel canto

 14    9. február 2015 o 20:58

Chlapi za 1. Samotne Martinove melodie na Ultre su famozne, uz som x-krat pisal ze je prijemnejsia ako SOFAD, nie je tak “tazka”.  2. Bol som 2x na koncerte Simply Red v BA a stal som pod Dave Claytonom ktory salel za klavirom a verte mi ze som smekal klobuk a myslel na to, ze v studiu na Ultre pracoval.  3.Simeon nie je Bcko, to je jasna vec.  4.Ich pracovne postupy boli odlisne ako za cias Alana, uz sa tolko nesamplovalo, viac sa zacala pouzivat gitara a pod.  5.Vysledny produkt samozrejme ze nie je zly, ale staci si vypocut Surrender alebo Painkiller ktory definuje potencial Simeona a spol. Preco nie je Ultra tak fantasticky urobena tieto dve pecky pre mna ostane vecnou zahadou ...


grapher

 15    10. február 2015 o 09:47

Pre mna je Surrender velkym sklamanim, rovnako ako cely singel OWILM…..


Logic

 16    10. február 2015 o 09:50

Ja Vám budem oponovať, pre mňa je Ultra úžasný album, tak ako aj OWILS a Surrender, to sú klenoty. Inštrumentálky veľmi nepočúvam.


jozefst

 17    10. február 2015 o 11:41

Práveže Surrender je super. Keď som si kúpil singel Only when I lose myself, tak som čakal, čo z tej druhej skladby, ktorou bol Surrender vylezie. V duchu som dúfal na nejakú spievanú skladbu ako b-stranu. Ten dlhý úvod najprv tomu nenasvedčoval, ale keď začal spievať David, tak bolo jasné.


bel canto

 18    10. február 2015 o 14:19

Kto nepocuva instrumentalky jasne dokazuje, ze instrument (produkcia a zvuky) ako taky ho netrapi. Prave instrument, to co sa deje pod a medzi hlasom je pri Depeche Mode absolutna svetova spicka. Pri 4 piesnach mi absencia Alana nevadi - Surrender, Slowblow, Painkiller a Headstar. Obzvlast Headstar je taky naslap ze to az nie je normalne, absolutna bomba. Skoda preskoda ze Ultra nie je tak nadupana ani ziaden album DM odvtedy. Tie 4 skladby ma naramne tesia. OWILM so slakmi ktore vtedy pouzival snad kazdy, nepocuvam, je to slabota.


grapher

 19    10. február 2015 o 14:58

Ja nie som hudobny analytik, hudbu pocuvam pre radost smile Spominane instrumentalky pre mna nic moc, ked uz, tak si radsej pustim Kaleid alebo Agent Orange.


Michaela 146

 20    10. február 2015 o 23:15

Těžké a smutné období našeho milovaného Dave, jsem šťastná že ta osudná Kristova léta nakonec ve zdraví překonal, holt drogy dokážou s člověkem pěkně zamávat :(


bel canto

 21    12. február 2015 o 10:39

Graphere to nebolo na Teba nech si kazdy pocuva co chce, to je logicke ne.


santer

 22    12. február 2015 o 17:14

Bel Canto diik, ze si mi pripomenul tento singel, davnejsie som si ho nepustal, ale Headstar+Surrender su namakane.Ked som to kupil a pocuval, v tej dobe ma ani vo sne nenapadlo,ze raz nahlas poviem a nieto este napisem, ze DM urobia slabe veci.Skoda, ze tak nepokracovali aj dalej…A tusim sa aj Simeon vyjadril, ze je fanusikom DM, takze ked s nimi robil, vedel o com to je a +/- chcel asi pokracovat v ich style.


bel canto

 23    13. február 2015 o 13:06

Pozri, v principe Headstar, Surrendery,Painkiller pokracuju v principe SOFAD co sa tyka tvrdosti zivych nasamplovanych bicich, mnozstve zvukov a celkovej “Wilderovskej” scheme postupneho odbalovania vrstiev a vysokeho citu pre farebne zladenie. Tieto 3 skladby su pre mna znakom ze da sa pokracovat vo vysokej produkcnej urovni aj bez Alana, ako vsak ukazal cas, su to vynimky, ktore potvrdzuju pravidlo. Delta je supa ale pouziva ine principy, ktore su ine, zneje to inak a ma to zniet inak a tak to ma byt kua.


Michaela 146

 24    14. február 2015 o 21:38

to Logic: Ano, Ultra je i pro mě naprosto výborné album z postwilderovské éry, instrumentálky, ani já moc nemusím smile


Logic

 25    14. február 2015 o 21:42

to Michaela 146: A čo hovoríš na ostatné post wilderovské albumy?


Michaela 146

 26    14. február 2015 o 21:57

to Logic: Delta Machine No.1, PTA skvělé album, SOTU spíše ano, Exciter bohužel ne smile


Logic

 27    14. február 2015 o 22:07

To Michaela 146: Delta machine špica, tak na rovnako s ultrou, PTA môže byť, SOTU až na pár songov ok a exciter jasne na konci.


Michaela 146

 28    14. február 2015 o 22:13

to Logic: Gratuluji, tak to si s tebou mužu podat ruku smile


Logic

 29    14. február 2015 o 22:20

Kedykoľvek. Som rád, že je tu niekto,  aj keď sa opakujem a poniektorým osobám sa to nebude páčiť, ale ULTRA a DELTA, tak to sú nenormálne namakané albumy, proste skvosty a nič proti Alanovi, ale tým albumom nechýba nič a nikto. Su krásne, také aké sú a keby tam bol Alan, tak Ultra by nebola Ultrou a Delta, Deltou.


eternal outsider

 30    15. február 2015 o 11:41

Exciter je dobré album s výbornou atmosférou, spolu s Ultrou jsou to první skutečně “dospělá” alba DM. Stačí se chvilku bez předsudků zaposlouchat.
Hejtovat Exciter není umění wink


grapher

 31    16. február 2015 o 11:10

@eternal outsider: naozaj ti zavidim, ze Exciter takto vidis a vnimas, nerobim si prdel. ja som ho poctivo tlacil do hlavy x krat a skusil som si ho vypocut aj nedavno. ale nic, pre mna bohuzial totalna nula..


bel canto

 32    16. február 2015 o 13:53

Depeche Mode je po odchode Wildera len tienom sameho seba. Dufam ze nakoniec nebudu jazdit po svete ako svoj vlastny Revival, stalo sa to skupine Yes. Mnoho ludi ma tendencie si mysliet ze odchod Alana nemal pre kapelu taziskovy vyznam a porovnavaju to so smrtou Mercuryho, kde logicky Queen uz nedokazal zaplnit tento hlas. Depeche Mode svoj hlas nestratil a vypada to tak, ze ani kvalita albumov nestratila. Ono tak vsak len vypada, genialne melodie a hlas nestaci.


eternal outsider

 33    16. február 2015 o 15:53

grapher: Škoda, ale nenuť se do něčeho, co Tě nebaví...

bel canto: chápu, že pořád vyjde levněji se vykecávat tady než platit hodinové sazby psychologovi. Osobně to vidím na emočně nestabilní poruchu osobnosti, pravděpodobně spuštěnou na základě katastrofické zkušenosti (v tvém případě odchod Wildera)


Logic

 34    16. február 2015 o 16:51

eternal outsider, pravdaaaa!!!!


grapher

 35    16. február 2015 o 17:03

@eternal outsider: znasilnovat sa rozhodne nebudem, DM ma bohaty repertoar, takze vzdy si nieco fajnove najdem smile
Velmi som zvedavy na dalsi album, Delta je dobra, snad budu rozvijat tento smer alebo aspon nieco minimalne v rovnakej kvalite.


bel canto

 36    16. február 2015 o 20:42

Chlapci vy ste presne ten pripad ktory si mysli, ze ked Gore nadalej drti nove skladby a spieva ich Gahan, ze to staci. OK Vas nazor Vam neberem, mam ho presne opacny. By ma zaujimalo, co si myslite o Pink Floyd po odchode Watersa, robia stale rovnaku kvalitku ?


eternal outsider

 37    16. február 2015 o 20:59

Zbožňuju Division Bell :D

grapher: Brala bych i Soulsavers, je to taková fajn oddychovka


ViolateYou

 38    16. február 2015 o 21:19

Hm tak Dave uznava(l) Oasis, aj Oasis uznava DM som kdesi cital, mozno aj tu. By ma zaujimalo koho tak Dave aj celkovo DM uznavaju z tych novsich kapiel ktore vznikli od 1990+


grapher

 39    16. február 2015 o 21:22

Soulsavers, to nie je nic pre mna, absolutne ma to neoslovilo. Ale celkom sa mi paci Hourglass, su tam dobre veci a ma to taku zvlastnu temnu atmosferu. Goreho Counterfeit2 tiez nedam, tam ma zaujala akurat Das Lied vom einsamen Mädchen, je to zaujimava vecicka. Zo solovych veci je premna absolutny top Alanov Liquid. No a Goreho prvy Counterfeit, to sa tiez da dobre pocuvat.


bel canto

 40    16. február 2015 o 22:17

Clovece je to sranda ja to vidim uplne opacne. Kazdy ma iny vkus a tak to ma byt. Gahanove solovky su pre mna B.kategoria, Hourglass som pocuval dvakrat - prvy a posledny. Counterfeit2 je pre mna absolutna bomba. Principialne, ak by bol Exciter Martinova solovka, vobec by som sa nanho nepozeral tak kriticky ....


grapher

 41    16. február 2015 o 22:46

Z Paper Monsters sa mi velmi paci Hidden houses. Potom este Bottle living a I need you, ostatne uz nemusim. Ak by bol Exciter Martinova solovka, myslim, ze by som sa nan pozeral rovnako ako teraz.


bel canto

 42    16. február 2015 o 23:03

Ak by bol Exciter2 radovy album DM, tvrdil by som - slabota. Ako Goreho solovka, super bomba. Takisto Recoil veci, OK ale len ako solove experimenty, bodka. Stale hovorim tesme sa z rozmanitosti, z ktorej si kazdy dokaze vybrat smile


BTW

 43    1. máj 2023 o 21:41

Logic [#3]:
Furt lepšiu ako Alan na SOFAD.

Si normálni ?


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa