Hľadanie ohňa (1985)

Hľadanie ohňa (1985)

Alan Wilder, v krátkom článku pre britský Record Mirror, priblížil pozadie filmovania videoklipu k singlu "It's Called A Heart". Alan považoval, v tej dobe, klip za to najlepšie z videoprodukcie kapely.

V novom videu Depeche Mode nie je absolútne nič syntetické. Je až k smrti organické, prízemné a tak trochu rituálne. A už vonkoncom to nemá nič spoločné s koženými sukňami. Hudbou pre vizuály je nový singel "It´s Called A Heart" a Alan Wilder, ktorý prevzal zodpovenosť za konceptualizáciu videa, Vám teraz vysvetlí pozadie tejto neobvyklej snímky ...

"Nie je v tom žiaden príbeh, ani žiadne skutočné herecké výkony. Martinova skladba je opisom na oko predvádzanej zamilovanosti, samotný text je priamočiary, tak nás napadlo, že vezmeme magický význam srdca ako takého, čím by sme vyvážili prívetivosť skladby. Takže video ako také je tajomné, nasmerovali sme ho do rituálnej polohy."

"Pre filmovanie sme zvolili dve lokality pri jazerách - High Wycombe a okolie Readingu, kde je množstvo miest s trstinou. No výsledok aj tak dáva pocit, akoby to bolo filmované niekde v trópoch, či v džungli. Mali sme k dispozícii množstvo masiek, v štýle woodoo, či čiernej mágie, no nie je to zámerne diabolské, len to má taký nádych."

"Je to taká koláž záberov, v ktorých robíme rôzne veci. Hráme na etnické nástroje, napr. na africké bubny, gongy, či na etiópske marimbasy z bambusových výhonkov a to všetko je prešpikované zábermi okolitých kamier, v ktorých bol spomalený filmový pás. "

"Snímali sme spievajúceho Davida obklopeného svetlami, zatiaľ čo my sme sa filmovali prakticky sami. Niečo je snímané na 35 mm film, niečo na 8 mm, takže je tam aj kontrast v kvalite záberov. Režíroval to Peter Care, ktorý sa postaral aj o naše predošlé video a takisto spolupracoval s Cabaret Voltaire."

"Ľudia nám vravia, že to nemá nič spoločné so samotnou skladbou a svojím spôsobom majú aj trochu pravdu, ale my sme s výsledkom spokojní. Takisto sme založili veľký oheň a nechali zhorieť masku. Okolo ohňa sme rozmiestnili tv obrazovky, čím sme chceli vyjadriť podivný kontrast medzi primitívnym spôsobom života a modernou technológiou. Celé je to trochu nejasné a niektoré časti boli rýchlo editované. Taký akčný balík. Dá sa povedať, že je to jeden z našich najlepších videoklipov, rozhodne patrí do Top3-ky."

zdroj: Record Mirror

Názory Devotees (10)

radoo

 1    6. november 2018 o 15:48

ja tam vidim aj kukuricne pole.ked som to video prvy krat videl v tuzexe,tak sa mi zastavil dych.vtedy tam tocili dookola celu tu singlovku 81-85,a my sme tam chodili zo skoly ako do kina.teda okrem piatku,vtedy chodil tovar a tuzex bol napraskany a nic sa nepustalo.


Monghi

 2    6. november 2018 o 19:57

@radoo: to mi pripomenulo druhu polovicu 1980tych rokov, kedy, ak mal niekto video a satelit (to bol iny Pán), tak nahrával klipy alebo relacie MTV na VHS a tie kolovali medzi ludmi ... jedna sa dostala az na chatu na Velku Racu, tocili ju tam do zodratia, ale vdaka tomu sme videli klipy z obdobia BC smile Zo “Stripped” idem do kolien dodnes smile


Edo

 3    6. november 2018 o 21:52

Som prekvapený. Nikdy som si nemyslel, že táto “Martinova skladba je opisom na oko predvádzanej zamilovanosti”, Skôr ho chápem ako pieseň o krehkosti vzťahov. Potvrdzujú to aj komentáre z iných zdrojov https://www.depechemode-live.com/wiki/It’s_Called_A_Heart
Druhé prekvapenie je, že som si doteraz zle chápal Alanov výraz “my least favourite track”, takže som ho doteraz považoval za jeho najmenej obľúbený. smile


bob3

 4    6. november 2018 o 22:12

Můj oblíbený track a hlavně video, jeden z nejlepších textů, tohle je divné, tohle je fest depešácké..


Monghi

 5    7. november 2018 o 10:25

@edo: ano, Alan tu skladbu fakt povazoval / povazuje za tu menej vydarenu, pre neho mozno najmenej ... ale na druhej strane, v tomto clanku sa vyjadruje o videu smile


AgentOrange

 6    7. november 2018 o 10:39

Quotes from the documentary on the DVD of the Black Celebration remaster from 2006:

Martin Gore: “We just didn’t have a song that was good and suitable to go on that compilation at that time, and we ended up recording It’s Called A Heart, which is probably my least favourite track that we ever released.”

Alan Wilder: “I remember I was vehemently against it, because I felt it was really going backwards, it was so poppy and trite, and he had other songs that were much better, like Fly On The Windscreen, because that was the B-side. It was a much, much stronger song, and I tried to argue to get it flipped over to become the A-side, but I think the first word is “death”, and Neil Ferris said “NO”. And I was outvoted, really, but I wasn’t happy about it, and I sulked for a long time.”


radoo

 7    7. november 2018 o 11:55

ale uplna bomba je video shake the disease.


tommy

 8    7. november 2018 o 12:43

Ale ja si tiež pamätám, že veľa ľudom sa v mojom okolí tento klip i samotná pieseň veľmi páčila… A ako spomínal Alan, aj tu ju považovali za veľmi moderný klip, ktorý lákal ľudí kúpiť si VHS i videorekordér… Ja som minule oživil staré dobré video (prvé som si kúpil až na prelome rokov 1999/2000) a pozrel som si “Hamburg a single 86-98” a ten zvuk cez zosilňovať bol skvelý... A aj obraz bol pôsobivý... Skôr si pustím staré video a k tomu si dám sladké pikao. grin


bob3

 9    7. november 2018 o 13:54

Alan chtěl prosadit jako A skladbu Fly On The Windscreen, skvělý song, ale death is everywhere je dost roztahaný, ani It´s Called A Heart není buhvíjaký hit, ale přijde mi vhodnější, takový bezproblémový.


ml101

 10    7. november 2018 o 21:30

Podla mna obe skladby z toho singla patria medzi fundamentalne jadro tvorby DM. Obe su velmi bohate na melodicke a rytmicke linky.  Pri prvych tonoch znejucich z depeche radii z internetoveho radia ide volume na MAX.


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa