Tallinn, 27/08/2001

Tallinn, 27/08/2001

Z tlačovej konferencie s Davidom Gahanom v hoteli Radisson SAS, ktorá sa uskutočnila deň pred štartom európskej časti Exciter Tour.

Dave: Zdravím, ako sa všetci máte? Poďme na to ...

Ako sa máte?
Ako sa mám? Dobrá otázka :) V pohode. Práve sme ukončili americké turne.

Ako ho hodnotíš?
Podľa mňa bolo veľmi dobré.

A tvoje pocity z neho?
Bolo veľmi úspešné. Odohrali sme myslím 40 koncertov po Spojených štátoch a Kanade. Dostali sa nám dobré recenzie a podobne. Je to výborná šou a šlape nám to spolu. Samozrejme jadro kapely tvorím ja, Martin a Fletch, ale hrajú s nami opäť Peter Gordeno (hrá väčšinu klávesových partov) a Christian Eigner, ktorý sa opäť postaral o bicie. Je s nami aj Andrew Phillpott, ktorý sa nám stará a sample a iné veci mimo pódia. A netreba zabúdať na vokalistky, Jordan Bailey a Georgia Lewis. Myslím, že som vymenoval všetkých. Martin hrá na gitare, takže sme značnú časť koncertu na pódiu vedľa seba. Zažili sme kopec zábavy a dúfam, že to tak bude aj naďalej. Pre mňa je pobyt na pódiu momentálne všetkým, zvyšok dňa vlastne len čakám na ďalší koncert, na moment, kedy vyjdem na pódium znova.

Koncert máte postavený na skladbách z nového albumu alebo ponúknete viac starších skladieb?
Viete, toto turné je o albume "Exciter". Depeche Mode sú kontinuálny príbeh, nie sú o minulosti. Na poslednom turné sme sa venovali albumu singlov. Koncertovali sme s albumom, kompiláciou našich hitov za určité obdobie. Bola to zábava, ale opakujem, že toto turné je o albume "Exciter". Takže, áno, z albumu odznie niekoľko skladieb, myslím, že 5, či 6. A potom sa vrátime až k obdobiu "Music For The Masses", z ktorého zahráme nejaké skladby, ako aj z "Black Celebration", ale ďalej do histórie zachádzať nechceme. Šou má dve hodiny, prípadne pár minút navyše.

Zmeníte zajtra playlist?
Či zmeníme setlist? Vám sa nepáči?

Skôr ma zaujíma, či bude odlišný od amerických koncertov.
Nie, je to rovnaký program. Niekedy obmeníme zopár skladieb, no obyčajne, keď sa do toho všetkého dostaneme a zdá sa nám, že to funguje... ale s každým koncertom sa tie skladby trochu menia a na tomto turné si práve toto veľmi užívam. Tie skladby sú zakaždým iné, v závislosti od toho, ako hrá Martin na gitare, či Christian na bicích: niekedy hrá tvrdo, inokedy zahrá veci v zmenenom rytme. Núti ma to robiť iné veci s mojim telom a hlasom. Peter Gordeno hrá v skladbách ako "Freelove", z albumu "Exciter", a pridáva do nich nové party a melódie. Viete, tie skladby sa vyvíjajú. Vnímam to, čím viac tie skladby hráme. Úprimne, niečo podobné vnímam, keď nahrávame v štúdiu. Som tomu otvorenejší a cítim sa vďaka tomu uvoľnenejší. Keď ste v štúdiu, máte kopec času, čas na experimentovanie a "fidlíkovanie". Ale niekedy mám pocit, že tá spontánnosť v štúdiu sa stráca a vráti sa na pódiu, kedy máte ale s každou skladbou v danom momente len jednu jedinú šancu. Takže, na pódiu je to niekedy jedinečnejšie, než všetka tá piplačka, ktorú musíte odviesť v štúdiu. Nechcem tým povedať, že by album nebol dobrý, práve naopak, ale prácu na pódiu si užívam viac, než tú v štúdiu. Príde mi to vzrušujúcejšie. Je to akoby o tom, že po práci na skladbe v štúdiu si pri nej na pódiu môžete oddýchnuť. Zoberte si takú "When The Body Speaks" z nového albumu. Jej nahrávanie sa v štúdiu obmedzilo na Martinovu hru na gitare, môj spev a produkciu Marka Bella. Energia v miestnosti bola skutočne skvelá, takže sme to nahrali veľmi rýchlo. Nakoniec z toho vznikla skladba v tej najjednoduchšej podobe a má veľmi blízko ku koncertnej verzii. Došlo len ku skutočne minimálnej zmene, Martin ku mne podíde s gitarou na pódiu, sme tam spolu, je to absolútne skvelé a takto sa mi to páči.

Máte predstavu koľko fanúšikov máte v Estónsku? Mnohí z ich boli aj na vašom predošlom koncerte v Tallinne. Ste s nimi v kontakte alebo spolupracujete s fanklubami v Pobaltských štátoch? V ktorej krajine máte, podľa Vás, najviac fanúšikov?
Na to sa odpovedá veľmi ťažko. Sme šťastní, že všade máme množstvo fanúšikov, ktorí zdá sa sú nadšení z toho, čo robíme. A je skvelé mať aj nových fanúšikov. Myslím, že práve na tomto turné sme mnohých získali, obzvlášť v Amerike, kde bola väčšina koncertov vypredaná. Ale, ak chcete vedieť, kde sú fanúšikovia "najagresívnejší", tak myslím, že v Nemecku, a takisto vo Francúzsku. V každej krajine je to iné, v závislosti na jej veľkosti. V Amerike máme veľmi dobrý predaj, album už má zlaté ocenenie, predalo sa pol milióna nosičov. A to sme práve vydali druhý singel. Ešte je priskoro na hodnotenie, ale albumu sa darí dobre všade.

Na európskom turné Vám predskakuje Fad Gadget, ktorému ste pred 20 timi rokmi otvárali koncerty. Aký je to pocit?
Podľa mňa skvelý. Aby som bol úprimný, dozvedel som sa to len nedávno. On začal opäť koncertovať, čo je skvelé. Vždy bol na pódiu skvelý. Viete, ako pubertiak som sa snažil vyhľadávať novú hudbu, chodil do klubov v Londýne, kde sa hrali aj iné veci, než to, čo som počúval, čiže Davida Bowieho, Roxy Music a nemecké kapely ako Kraftwerk. Bolo tam k dispozícii mnnožstvo vinylových singlov, ktoré ste si mohli hneď kúpiť, medzi nimi aj veci od Fada Gadgeta, či The Normal. Takže, on mal na tamojšiu hudobnú scénu dosť veľký vplyv. Keď sme začali so syntezátormi, tak nás začali tieto hračky čoraz viac priťahovať, pretože na bežné nástroje sme až tak dobre hrať nevedeli :) Nám zvuky z tých elektronických nástrojov prišli vždy zaujímavejšie a postupne sme sa v hre zdokonalovali. Ja dúfam, že som sa zlepšil v narábaní s mojim hlasom, Martin je dnes rozhodne lepší gitarista a aj v štúdiu sme sa v používaní techniky zlepšili.

Objavujú sa nepotvrdené indormácie, že chystáš sólový album. Povieš nám niečo o tom?
Áno, dúfam, že nahrávanie začne v januári. Mám už kopec skladieb v demo podobe. Skomponoval som ich v New Yorku, s priateľom Knoxom Chandlerom. Zložili sme ich počas minulého roka, a zopár ešte predtým. Počas čakania na Martinove skladby som začal sspracovávať vlastné nápady a niekto mi odporučil skúsiť pracovať s Knoxom. Tak sme to skúsili a veľmi rýchlo to medzi nami začalo fungovať. Chcel som po ňom, aby mi pomohol s demami niektorých skladieb. Po nejakom čase sme si uvedomili, že už skladáme piesne spoločne. Bola to zábava a skvele sme si to užili. Pracuje hlavne s čelom, ale používa aj gitaru. Väčšiu skladieb sme programovali v Pro Tools, ale rozhodne obsahujú menej zvukov, než skladby DM. Momentálne však nie som rozhodnutý, s kým budem v štúdiu pracovať, no je zopár hudobníkov, ktorých by som v štúdiu chcel mať. Dúfam, že sa mi to podarí vydať na konci budúceho roka.

Niektorí Vaši fanúšikovia tvrdia, že nový album, "Exciter", je trochu odlišný od tých predošlých.
To dúfam :)

Zároveň tvrdia, že takmer nedokázali rozpoznať, či sú to skutočne Depeche Mode. Čo nám k tomu povieš?
Neviem. Podľa mňa je to dobre. Úprimne, niekedy mám pocit, akoby sme sa už opakovali. A to tvrdenie fanúšikov beriem vlastne ako kompliment, že robíme veci naozaj inak. Skutočne by sme sa neradi stali paródiou samých seba. Generovať každým rokom ten istý typ hudby, to by ma skutočne nebavilo. Mňa skôr zaujíma práca s inými ľuďmi. A myslím, že takto ovplyvnil náš zvuk aj Mark Bell, ktorý produkoval náš aktuálny album. On vlastne vystaval inštrumentálny zvuk celého albumu. Odkedy Alan odišiel z kapely (on bol veľmi hudobne založený) ... Martin píše úžasné skladby a ja sa svojím hlasom snažím dať tým skladbám tú správnu atmosféru. Takže, potrebujeme niekoho, kto nás po hudobnej stránke usmerní a posunie tie skladby do iných polôh. Na albume "Exciter" sa tejto úlohy chopil Mark Bell. Ak by sme s ním v budúcnosti spolupracovali opäť, kto vie, aké by to bolo. No čo už s nami Alan nie je, zostala v kapele akási diera. Myslím, že keď bol s nami Alan, tak sme sa mohli vybrať rôznymi smermi. Ale takto sme sa dostali do bodu, kedy sme sa nevedeli nikam posunúť, vážne. Ak ste v kapele už pekne dlho, hrozí nebezpečenstvo, že si osvojíte svoju pozíciu. Doslova sa v nej zabetónujete a nechcete tie hranice prekročiť s nikým iným. Ak ste nejakým spôsobom kreatívny, tak sa proste vyjadrujete a ste počúvaný. Ale niekedy je takéto niečo v kapele veľmi zložité presadiť. Akoby sme boli kreatívny len sami pre seba. No myslím, že na tomto albume sme s Martinom spolupracovali o čosi viac. Rozhodne som so svojim hlasom pracoval tvrdšie. Dnes jednoducho musím posúvať samého seba v kreatívnej oblasti omnoho tvrdšie, než kedykoľvek predtým. Takže, pokiaľ sa do budúcna nepokúsime opäť o čosi nové a neskúsime pracovať s novými ľuďmi, tak nemá pre mňa význam veriť, že bude ďalší album Depeche Mode.

Ďakujeme.
Ja ďakujem takisto a verím, že si koncert užijete.

zdroj: dmtvarchives.com

Názory Devotees (16)

tommy

 1    1. júl 2015 o 16:01

Veľmi dobrý rozhovor… V podstate v ňom Dave poukázal na dobrú a zároveň aj slabšiu stránku DM a to “hľadanie novej krvi” v procese tvorby / nahrávanie nového albumu… Na jednej strane sa chcú stále posúvať ďalej a na stránke druhej natočia po sebe tri albumy s tými istými ľudmi (2005-2013)...?! Nehovoriac o tej “Alanovej diere”, ktorá ostala stále akási nedokončená... V podstate mi to pripomína návrat do minulosti s podmienkou bez Alana… Delta Machine je toho jasným dôkazom (prizvanie mr. Flooda). Aj keď si prizvú “novú tvár” (napr. CH. Berg), tak mu za chrbtom dýcha niekto, kto už má svoje miesto v DM takmer zabetónované (škoda uvádzať príklady). No nič, treba veriť, že DM to najlepšie ešte len čaká... Ešte stále mám pocit, že DM nevydali taký album, ktorý by vo svete hudby zarezonoval podobne ako napr. taký OK Computer od Radiohead. Pokusy boli, ale akosi neboli dotiahnuté do konca.


Michaela 146

 2    1. júl 2015 o 18:39

Po delší době zdravím, přeji první prázdninový sluníčkem prosluněný den:) Album Exciter moc v lásce nemám, ale přesto velmi zajímavý rozhovor… zmínka o Kraftwerk, pionýři elektronické hudby Kraftwerk vystoupí 3. prosince v Praze, těším se smile


Tomasito

 3    2. júl 2015 o 13:56

Co je pre mna velmi pozitivne z tohoto turne - to je oficialne video - podla mna jedno z najlepsich. Jasne 101, a Devotional Tour videa su skvele, ale kde sa hrabu posledne tour videa. Exciter tour bolo posledne fakt dobre - ziadne vymyslacky - super zachyteny koncert, kapela a hlavne atmosfera z Parizskeho koncertu.

Pri prvych tonov Enjoy the silence - ked Dave povie “hey get up…” to ma gule - strasne gule
a samotna projekcia - zralok, kvapka vody atd…parada


Dangerous

 4    5. júl 2015 o 15:04

Ešte stále mám pocit, že DM nevydali taký album, ktorý by vo svete hudby zarezonoval podobne ako napr. taký OK Computer od Radiohead. Pokusy boli, ale akosi neboli dotiahnuté do konca.

Znáš Violator z roku 1990?
To bylo album, které celosvětově zarezonovalo minimálně na úrovni OK Computer, proboha.


Logic

 5    5. júl 2015 o 17:49

Nechápem, prečo je ten album taký oceňovaný, ja som ho počul asi dvakrát, normálny album. Violator, tak to je ikona hudby, história hudby, proste nádhera. Mne akosi ok computer nehovorí nič. Violator je o 450 levelov vyššie.


jozefst

 6    7. júl 2015 o 10:45

Práveže OK computer je dobrý album. Na druhej strane nechápem to obchádzanie DM anglickou hudobnou tlačou v období 90´s, aspoň taký mám pocit. V deväťdesiatich to boli samí Oasis, Blur, Radiohead a pritom DM narozdiel od Oasis, dobili so svojím Devotiaonal tour USA. A vydali geniálne albumy.


tommy

 7    7. júl 2015 o 15:51

Áno Violator zarezonoval v určitých kruhoch, hlavne u fanúšikov DM, čo je logické smile. Otázkou ostáva či nešlo hlavne o komerčnú rezonáciu? Ak sa na to pozrieme s odstupom času, tak si myslím, že OK Computer je zrelší ako Violator. Nemožno mu (Violator-u) uprieť určité výsostné postavenie čo sa týka elektronickej scény, ale inak ten boom nebol až taký výrazný, nehovoriac o tom, že kritika ho až tak “nevynášala do nebies”... Vďaka nemu dosiahli DM medzinárodnú slávu, na ktorej (tvrdo) pracovali posledných 10 rokov (1980-1990) a to si zaslúži rešpekt. Druhá vec je tá, že podľa mňa bol tento album zároveň začiatkom deštrukcie DM, ktorá skončila tak, ako skončila… Pre mňa je jeho najväčším pozitívom to, že ukončil určitú “depešácku schématickosť”, ktorá dosiahla vrchol… Keď si dnes pustím tieto dva albumy (Violator a OK Computer), tak ten druhý mi príde akýsi ľudskejší a silnejší...


Logic

 8    7. júl 2015 o 20:58

Áno Violator zarezonoval v určitých kruhoch, hlavne u fanúšikov DM, čo je logické smile. Otázkou ostáva či nešlo hlavne o komerčnú rezonáciu? Ak sa na to pozrieme s odstupom času, tak si myslím, že OK Computer je zrelší ako Violator.

ja nechápem, ja počúvam hudbu, lebo sa páči, jr to môj relax, potešenie a keď sa mi niečo nepáči, tak to nepočúvam. ok computer, je pre mňa album, akých je 1000 a viac, ale Violator je len jeden!!!! A kritika? Kritici ten album nepočuli ani z helikoptéry, len preto dám na jeho názor?Sú mi všetci v prdeli, ja počúvam to, čo sa páči a nie či je, alebo nie je oceňovné kritikou. Violator som počul asi 100000-krát a stále sa neho teším a ten tvoj computer 2-krát a nejak nič.


bob3

 9    9. júl 2015 o 09:00

Chlapci je rozdíl vnímat muziku jako DM fan a jako člověk který DM nezná, to samé platí o Radiohead. OK Computer byl pro kapelu stejným milníkem jako Violator.

Po té desce přišla výrazná změna, kytary byly ” uklizeny ” do pozadí, elektronika se stala výraznou složkou zvuku. Fanoušci nadávali a odvraceli se od nich, naopak přibylo spoustu nových. Nic vám to nepřipomíná? smile

OK Computer se vyplatí naposlouchat a nastudovat, stoprocentně obohatí jakýkoliv systém.


bob3

 10    9. júl 2015 o 09:35

Ješte bych dodal, že OK Computer pro mě normální běžná deska není, po prvním seznámení jsem k ní měl blíž a byl fascinovaný víc než v případě Violatoru. Ten mi přišel kromě několika skladeb jako Enjoy, Personal nebo Halo delsí dobu divný, bylo to tím, že přišel po MFTM. U Violatoru mě přesvědčil mix, ten je naprosto dokonalý a smekám před Kevorkianem. Ale to samé platí pro OK COMPUTER, TEN ZVUK JE BOŽÍ!


tommy

 11    11. júl 2015 o 13:05

Presne tak bobe, tak ako je album Biophilia od BJORK - zatiaľ albumom začiatku 21.storočia smile. Myslím si, že BJORK pokračuje tam, kde DM skončili v r. 1993… Táto diva hľadá zvuk tohto storočia, snaží sa ho definovať, neustále posúva hranice (zvukovej) inovácie, kreativity, albumovej konceptuality… Na BJORK vidno, že hudba je pre ňu skutočnou vášňou a kvôli nej je ochotná urobiť všetko… Taká “nová depešáčka týchto čias”... BJORK radšej uprednostní divoký a inšpiratívny Island pred nudnou, slnečnou Kaliforniou smile.


Logic

 12    12. júl 2015 o 06:48

Neviem, kde skončil DM, ale určite nie v roku 1993. A Bjork, to som nikdy nepočúval, lebo jej hudba má absolútne nezaujíma, nič mi to nehovorí.


Dangerous

 13    12. júl 2015 o 21:17

Včera Björk na Pohode…fuckin´amazing show, nic pro masy…(btw wtf, Manu Chao? Cos na to říkal, monghi?, podle mě mix Michal David+Michal Tučný...horrible…nicméně Neubauten skvělý, Lola skvělý, Midi Lidi a Monikino fajn, největší hit Pohody ale Take Me Out od FF, dlouho jsem si tak nezaskákal smile Tricot paráda…podtrženo sečteno, line up slabší než vloni, ale zábava fantastická)


Logic

 14    12. júl 2015 o 23:16

Dm sú dobrí a s Deltou dokázali, že sú najlepší, nemám , čo viac dodať!


eternal outsider

 15    13. júl 2015 o 07:12

Logic: Björk je zajímavá, akorát z její tvorby se mi taky líbí jen zlomek, zbytek je pro mě těžko uchopitelný... ale stejně, aspoň za zkoušku stojí smile


bob3

 16    14. júl 2015 o 11:47

Někteří umělci 80-90tých let jsou už dneska spíš na odbornou studii jejich děl smile, asi se jen tak po zběžném poslechu málokomu podaří je pochopit.


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa