Stratili sme ľudskosť

Stratili sme ľudskosť

Dva telefonické rozhovory, dve dávky identických otázok a jedna reportérka. Jassie Peterson z Track Record vyspovedala Andyho a Martina.

Andrew Fletcher

Ako sa Vám na novom albume pracovalo?
Už ste ho počuli?

Áno, práve som ho počula tretíkrát.
Dobre. Bolo to skvelé. Tentoraz sme pracovali s iným producentom, Jamesom Fordom, a pracovali sme omnoho rýchlejšie, než sme zvykli. Dokonca sme nahrávanie aj skôr ukončili, čo je až neuveriteľné. Za normálnych okolností to boli štyri sedenia a mixáž. Tento album sme zvládli na tri sedenia. Normálne končíme albumom pred Vianocami, následne máme pár týždňov voľna a potom začne kampaň. Tentoraz sme mali voľna omnoho viac.

Odkazuje názov albumu, "Spirit", na niečo konkrétne?
Myslím, že lepší názov by sme už nenašli :) Niekedy sa názov zrodí veľmi rýchlo, napr. v prípade albumu "Violator". Tentokrát to bolo tradičné, v hlavne nosíte veľa rôznych názvov a potom pochopíte, že "Spirit" je ten najvhodnejší. Možno to má niečo spoločné s "duchom albumu".

Pilotný singel, "Where´s The Revolution", akoby reflektoval na súčasnú situáciu vo svete. Ako to vlastne celé vzniklo?
Martin tú skladbu napísal už pred pár rokmi, takže by sa skôr dalo povedať, že je "nadčasová". Martin tu a tam zabrdol do politiky, ale pri tom, čo sa všetko deje, sa o ňu zaujíma čoraz viac, ale myslím, že sa to deje u každého v Amerike, ako aj vo svete. Politika je aktuálne populárna. Martin sa ňou nechal inšpirovať a napísal niekoľko skladieb so spoločnou témou. Dnes je to vonku, javí sa to ako niečo veľmi aktuálne, ale rozhodne sme sa tým nepridali k víťaznej strane (politickej), pretože v skutočnosti to celé vzniklo pred pár rokmi.

V poriadku. Skôr ma zaujímal názov skladby, ako aj albumu, či nie sú nejakým spôsobom vzájomne prepojené.
Dokonca aj Davidove skladby, hoc znejú tiež tematicky podobne, nie sú aktuálne. Dave s Martinom iba rozpracovali podobné témy v tom istom čase. Nakoniec, uvidíme, čo na to povedia fanúšikovia, pretože tí sú, v konečnom dôsledku, najkritickejší.

Ako sa teda tento album tematicky líši od svojich predchodcov?
Líši sa hlavne od posledných troch albumov, ktoré sa prikláňali viac k blues. Takže, ide o odklon od blues, nie na 100%, samozrejme ... Mne sa na ňom páči tá rôznorodosť. Nemôžete povedať, že tie skladby majú vcelku podobný zvuk. Sú tam rýchlejšie skladby, aj pomalšie, z tohto pohľadu je to myslím fájn. Bude to zrejme jeden z tých albumov, pri ktorom fanúšikovia označia za svoje najobľúbenejšie veľmi odlišné skladby.

Tešíte sa na turné, keďže od toho posledného uplynulo už niekoľko rokov?
No samozrejme. Depeche Mode robia v podstate dve veci: nahrávajú a koncertujú. Obe tieto veci sú veľmi dôležité. Obzvlášť to koncertovanie. Vďaka nemu sme sa etablovali na pozíciu jednej z najlepších koncertných kapiel, a to nielen pre naše vystupovanie, ale aj pódiové vizualizácie. Je to trochu zvláštne, pretože už starneme. Čím ste starší, tak už tolko nevystupujete, no celé je to ešte ťažšie kvôli cestovaniu. Už to nie je také intenzívne, ako kedysi, takže sa Depeche Mode musia dnes chovať ďaleko profesionálnejšie. No aj tak je koncert na 99% neuveriteľným zážitkom.

Keď už o tom hovoríme, aký pocit vo Vás vyvoláva predstava koncertovania v Spojených štátoch po prvýkrát od víťazstva Donalda Trumpa vo voľbách?
Neviem. Hráme hlavne vo veľkých mestách. V oblastiach, kde mal najväčšiu podporu myslím, že ani nehráme. LA, New Yorku, Miami, Dallas ... tam sú ľudia ladení protitrumpovsky, nie?

Tak trochu.
Taká zaujímavosť, my nahrávame album každé štyri roky a v roku, keď album nahrávame, sa takmer vždy konajú americké prezidentské voľby, takže sa z nás stali v tomto smere akýsi experti na voľby :) Ale pozrite, my máme v Británii vlastné problémy - Brexit, takže sami máme čo riešiť.

Tak sa spýtam inak, ako sa cíti kapela, ktorá je vtiahnutá do polickej debaty?
Nie je to nič, s čím by sme kalkulovali. Je to o pocitoch, ktoré Martin prežíval pri písaní skladieb. Obyčajne píšeme o svete, v ktorom žijeme a o živote ako takom, viete, o vzťahoch a o problémoch, s ktorými sa ľudia počas života pasujú. Martin mal pocit, že je tu množstvo vecí, ktoré nás zvádzajú z vytýčenej cesty, a mal by o nich písať. A či sa s ďalším albumom vrátime na vyšlapané chodníčky, to teraz naozaj neviem.

Tak to sa už teraz teším nielen na ten budúci, ale aj všetky ďalšie albumy Depeche Mode.
Ďakujem

Myslím, že to je na teraz všetko.
Kládli ste skutočne zaujímavé otázky, Jassie. V Madisom Square Garden Vás budem hľadať. Vezmite si so sebou nejaký transparent s nápisom, "To som ja, Jasssie ..."

Urobím to. Síce som si istá, že tomu nebude nik rozumieť, ale my dvaja budeme. Ďakujem, Fletch.

Martin Gore

Ako sa Vám na novom albume pracovalo?
Bolo to skvelé, bolo to zábavné. Nakoniec sa zvrtlo v šialené tempo, skončili sme omnoho skôr, než sme predpokladali, čo je nakoniec vždy skvelý pocit. Dokonca sme boli schopní zrušiť 6-týždňové sedenie plánované v New Yorku.

Ako sa po tématickej stránke líši tento album od tých predošlých?
Pracovali sme s novým producentom, Jamesom Fordom. Myslím, že okrem zvýšeného pracovného tempa, so sebou na album priniesol aj trochu odlišný zvuk. Po tématickej stránke sa líši hlavne od posledných albumov.

Dalo by sa s istotou povedať, že vaše posledné albumy boli ovplyvnené bluesom. Povedal by si, že tento album je odklonom od blues a smeruje k viac elektronickému zvuku?
Poviem to znova, pre nás je veľmi ťažké posudzovať album, keďže sme v jadre toho všetkého. Obzvlášť "Delta Machine" bol bluesový album, aj sme k nemu tak pristupovali. Tento album, aj keď obsahuje značné gitarové party, je v porovnaní s predošlými albumami elektronickejší.

Odkazuje názov albumu, "Spirit", na niečo konkrétne?
Páči sa nám skutočnosť, že "Spirit", je niečo, čo cítiť vo vzduchu. Je to veľmi silné slovo, no má veľmi veľa významov. Nemyslím si, že by so mnou v tomto ešte niekto súhlasil. Ani nepokladám za správne povedať ľuďom prečo sme album pomenovali práve takto, ale urobím to. Ja si myslím, že album reflektuje na fakt, že z hľadiska humanity sme zišli z cesty. Možno povoláva do zbrane, nabáda pokúsiť sa nájsť duchovno a vrátiť sa na tú cestu. Jednoducho sme toho ducha stratili a potrebujeme ho znova nájsť. Možno by za tým slovom "spirit" mal nasledovať ešte otáznik.

Fletch mi prezradil, že tieto nové piesne si začal písať už pred pár rokmi, no napriek tomu znejú veľmi aktuálne, akoby boli načasované, obzvlášť pokiaľ ide o skladbu "Where´s The Revolution".
"Where´s The Revolution" som napísal niekedy v roku 2015. Myslím, že som vtedy nadobudol pocit, že sa veci ubrali zlým smerom a svet na tom nebol najlepšie. Potom prišiel Brexit, ale viete, tých problémov bolo ďaleko viac. Problém v Sýrii sa vliekol už niekoľko rokov... žijem v Spojených štátoch a v tom období takmer každý týzdeň polícia zastrelila nejakého černocha, z čoho vznikli nepokoje, k tomu pridajte celý ten chaos na Strednom Východe. Pre mňa bolo neuveriteľné, že Západ cúvol a len sledoval, ako sa to v Sýrii neustále zhoršuje. Viem, že je ťažké riešiť tento problém, obzvlášť keď sa Rusko, so zvyškom sveta, nachádza na druhej strane barikády, ale viete, ono to má aj svoju humanitárnu stránku - pre mňa je nepochopiteľnľé, že ľudia len sedeli a nechali to všetko bez povšimnutia.

Nielen v magazíne Rolling Stone som sa dočítala, že album "Spirit" považujete za "humanistický album". Povedal by si, že ste tento album vytvorili preto, aby sme sa duševne posunuli ďalej alebo sme jeden s druhým viac súcitili?
Viete, svet sa viac štiepi, láme, čo je horšie pre každého, kto tu žije. Ja nechápem, že si ľudia nevedia uvedomiť, že sme všetci súčasťou jedného celku a že tie rozdieli medzi nami sú minimálne. Tak prečo tu máme toľko vojen? Prečo toľko sporov? Som z toho zmätený...

Aký máš pocit pred turné po Spojených štátoch, keďže ste už 4 roky nekoncertovali? A hlavne, aký je to pocit koncertovať po Brexit-e a po víťazstve Trumpa vo voľbách?
Nech už tomu albumu dáte akýkoľvek prívlastok, či už je teda humanistický, či jemne politický ... myslím, že keď už album vyjde a začneme s koncertami, tak si tú jednu stránku albumu musíme vybrať a uvedomiť si, že sme v prvom rade zabávači. Ľudia chcú byť zabávaní. Je to depresívne. Úplne ma to láme. Denne sa ku mne dostávajú varovania z The New York Times, Washington Post, a je to tak depresívne. Myslím, že na tie dve hodiny, čo sme na pódiu, chcú ľudia na to všetko zabudnúť. A hoci budeme hrať aj piesne z nového albumu, nemyslím si, že v tých momentoch sa budú ľudia sústrediť na situáciu vo svete. Samozrejme, že budeme hrať množstvo skladieb aj z iných albumov, ktoré sa týmito problémami nezaoberajú. Myslím, že ľudia potrebujú malé príjemné rozptýlenie. Ale samozrejme, že sa na koncertovanie, ako také, tešíme.
Je inak celkom fájn, že pracujeme v štvorročných cykloch. Po čase turné skončí, dáme si pauzu, potom príde to nutkanie začať opäť písať, ako aj nutkanie vrátiť sa do štúdia, no a keď album dokončíme, uvedomíme si, že sú to štyri roky od posledných koncertov a príde nutkanie opäť niekam vyraziť.

zdroj: trackrecord.net, dmtvarchives.com

Názory Devotees (12)

bob3

 1    5. marec 2017 o 10:21

Politici, vojska, novináři nám to tady ******, jen navzájem přiživují sami sebe. A proto, ve jménu DM revoluce…naskládat je všechny do rakety a vyslat na nenávratnou vesmírnou misi..


somebody

 2    5. marec 2017 o 13:29

Diky Monghi za preklad.  Potesilo ma ze Gore uprimne priznal “Som z toho zmätený...”.  Ja som to tusil, ze to nie su nejake skalopevne presvedcenia co Dejv a Gore v interview prezentovali. To odcudzenie co sa zacalo k DM vo mne vytvarat razom zmizlo smile  este raz diky


radoo

 3    6. marec 2017 o 10:24

velmi by ma zaujimalo,ci by robili toto divadlo,keby vyhrala volby clintonova.len potom by martin uvidel,co za vojny by sa zacali diat,ci uz na bl.vychode,alebo inde.no pokial pri ranajsej kave listuje washington post,alebo n. times sa mu ani nedivim.


monocells

 4    6. marec 2017 o 15:03

...podľa mňa nejde o nič významnejšie a dôležitejšie ako o to, aby
mali k novému albumu nejakú tému.

Téma, ktorú potrebujú práve na tieto rozhovory a promo kampaň.
Téma, ktorá ich bude činiť zaujímavými…

Minule to bol blues, dnes politika a nabudúce možno niečo iné...


Roman

 5    7. marec 2017 o 21:55

Uz v neviem kolkom rozhovore sa vytesuju ze album nahrali rychlo, Iba na tri sedenia. Usetrili, lebo mohli zrusit posledne 6-tyzdnove sedenie. Pritom nahrali len 12 skladieb. Pre porovnanie PTA 16 piesni, SOTU 18 a DM 17. A o dlzkach piesni nehovoriac. V skutocnosti prerobili. Za ten cas sme mohli mat este aspon jeden song. Ved co by sa viac snazili, viacej by z toho asi aj tak nezarobili. Ale mozno sa mylim a este niecim nas prekvapia.


somebody

 6    7. marec 2017 o 22:03

@monocells pravdu mas. Netreba tym zmatenym politickym nazorom, ktore tak necakane zacali prezentovat (hlavne Dejv) prikladat nejaku extra dolezitost a zamerat sa na hudbu. Uvidime aky bude album uz sa to blizi , Fiio X3 a akg sluchatka sa uz nevedia dockat smile


Roman

 7    7. marec 2017 o 22:14

Somebody, ked sa pozriet aj na rozhovor s Fletchom, ten daval len diplomaticke odpovede a o politike sa velmi bavit nechcel. Zato novinar rypal do politiky takmer v kazdej druhej otazke. Tak isto mohol prebiehat rozhovor s Daveom a nam bolo posunute len to co nam novinar chcel ponuknut.


somebody

 8    7. marec 2017 o 22:43

@Roman Fletch ma prijemne prekvapil.


bel canto

 9    8. marec 2017 o 11:12

Chlapci vy ste v prvom rade stratili stvrteho clena a s nim ste stratili skvely luxusny zvuk.
Za vystvanie Alana z kapely Vas hudobny boh potrestal priemernou sedou produkciou.


kikinkadm

 10    9. marec 2017 o 08:51

suhlasim s nazormi ze chlapcov neustale tlacia novinari do otazok politickej roviny hoci je zrejme ze album a ani ich hudba nikdy nejako nepodporovali konkretne politicke smery skor poukazovali na skutocnosti dejuce sa vo svete politiky, novinari a mainstream je v hlbokej moralnej krize necudo ze ich stale tlacia aby sa vyjadrili aky zly je. rexit aky zly je trump aka dobra je clintonova .... tak to vobec nie je cital som davnejsie rozhovor s martinom davno pred trumpami a brexitmi a vyjadroval sa skor kriticky k veciam okolo nas a komentoval veci dejuce sa v usa kedze tam zije a bol mierne povedane rozhorceny, inak myslim ze ked nejaky novinar ich ide spovedat mal by mat ten album napocuvany a mali by sa viac bavit ako ta hudba posobi co vyjadruje a nie taketo priblble otazky


bel canto

 11    9. marec 2017 o 10:43

Kik, hudba posobi inak na prve a 30 pocutie, takisto po rokoch je to ine.
Mercury Falling od Stinga som po vydani tocil stale dokola.
Dnes ho nedokazem pocuvat.


Žilinčan

 12    10. marec 2017 o 08:02

Stratili sme ľudskosť...? Môže dať niekto príklad obdobia v dejinách, kedy sa ľudia správali lepšie?


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa