Spirit - stratená ľudskosť

Spirit - stratená ľudskosť

Zozbierané poznámky z rozhovorov s Depeche Mode, k jednotlivým skladbám z albumu "Spirit".

Going Backwards
Gore: "Dlho som veril tomu, že nové technológie by mohli svet zjednotiť. Všetci sme boli plní entuziazmu v období Arabskej jari, kedy sa ľudia sami organizovali cez sociálne médiá v boji za svoju slobodu. No neskôr sa všetko obrátilo k zlému: zdá sa, že Stredný Východ je v rozklade."

Gahan: "Ak chceme veci zmeniť, tak sa o tom potrebujeme najskôr porozprávať a brať ohľad na to, čo sa deje vo svete. Nezdá sa, že by to takto fungovalo v Londýne. Zdá sa, že sa svet vybral úplne iným smerom a Martin to potreboval vyjadriť cez skladbu "Going Backwards".

Where´s The Revolution
Gore: "Túto skladbu som napísal v roku 2015. Mal som pocit, že svet zrazu nebol tým skvelým miestom a veci sa zhoršovali. Bolo to síce ešte pred Brexitom, ale viete, už vtedy sa diali príšerné veci. Kríza v Sýrii sa už vliekla niekoľko rokov... žijem v Spojených štátoch a v tom čase polícia takmer každý týždeň zastrelila na ulici nejakého černoach, čím vznikali výtržnosti ... celý Stredný Východ sa zmieta v chaose. Dodnes sa mi nechce veriť, že Západ nečinne sedel a sledoval, ako sa to v Sýrii neustále zhoršuje. Je to veľmi zložitý problém na riešenie, obzvlášť keď je zvyšok sveta s Ruskom na druhej strane barikády, ale ono to má aj svoju humanitárnu stránku a tu tiež nedokážem pochopiť, ako sa na to dokážu ľudia nečinne pozerať.

The Worst Crime
Gahan: "Je jedna z mojich obľúbených skladieb na albume. Má nádhernú melódiu, ale po textovej stránke doslova násilím ukazuje, ako sa navzájom separujeme, či už po rasovej alebo inej stránke, a v podstate nabáda, aby sme sa v prvom rade pozreli sami na seba, čo sa týka samozrejme aj mňa. Na ktorej strane naozaj stojíš? Uvedomuješ si, čo tvoja voľba skutočne spôsobí? Skutočne máš rád svojho blížneho? Si ochotný akceptovať rozdiely? Skôr sa však zdá, že cúvame. "

Scum
Gahan: "Na albume sú aj neprikrášlené skladby. Napr. taká "Scum", ktorej nahrávanie bolo zábavné, rovnako aj jej naspievanie. Má skvelý text, s ktorým som sa absolútne stotožnil. "Héj, ty nikto, čo si kedy pre niekoho urobil?" Okamžite som si to osvojil a tú otázku položil sám sebe. A presne tak aj tú skladbu prezentujem ... skutočne vychádza z môjho vlastného strachu". V štýle, "Čo som ja kedy urobil? A čo vlastne robím teraz? Pomáham nejakým spôsobom ľuďom okolo mňa, ktorí toho šťastia v živote až tak nemali? Skutočne som starostlivý?" Neviem."

You Move
Gahan: "Bol som šťastný, keď Martin vydal svoj sólový album "MG". Po dokončení albumu "Delta Machine" zostalo množstvo rozpracovaných vecí, ktoré sa nedostali do finálnej podoby, prípadne šlo o inštrumentálne skladby. Myslím, že Martin už vtedy uvažoval, že by vydal viac inštrumentálne orientovaný album, v určitom smere dokonca "filmový". Spomínam si, že keď som jeho album počul po prvýkrát, pri niektorých skladbách ma napadlo, "Ahá, kúsok z tohto mi myslím niekedy prehrával." Niektoré skladby sa mi naozaj páčia, hlavne "Europa Hymn", čo bola vlastne prvá skladba prezentujúca celé dielo. Páčilo sa mi, ako dokázala človekom pohnúť. Aj preto obsahuje táto skladba verš "I Like The Way You Move". Martin síce o tom nevie, ale tento verš som si zapísal pri počúvaní inštrumentálneho kúsku, ktorý mi poslal a z ktorého sa neskôr stala "You Move". Tá je inak po rytmickej stránke skutočne zvláštna. Prvé, čo ma napadlo, "Prečo mi to poslal?". Martin však povedal, "Pozri, možno neviem, čo s tým ďalej, možno ťa napadne nejaká vokálna melódia a nejaký text." Nejaký čas som si to nechal u seba a neskôr som sa hrabal v mojich starších veciach a melódiách, ktoré som mal uložené v telefóne. To sú zvyčajne veci, či frázy, ktoré ma len tak napadnú a zrazu sa mi v mysli vynoril verš "I Like The Way You Move". Pocitovo ma to vrátilo k "Europa Hymn" z Martinovho albumu.

Cover Me
Matrixxman: ""Cover Me" si vyžiadala značné množstvo času. Možno boli aj iné, ale táto mi utkvela v pamäti. Túto skladbu inak napísal Dave. Bol neústupčivý v tom, že by sme sa mali všetci snažiť byť zaneprázdení, a ako hovoria decká, "pekne to pokašlať". Na začiatku som mal pre túto skladbu vyčlenený pevne stanovený čas, ale Dave bol proste skvelý v tom, že nás urgoval dostať z toho niečo tajomné a kreatívne. James vykonal niekoľko skutočne skvelých vylepšení v oblasti akordového rozsahu, čo nám pomohlo potlačiť skladbu do temnejšej dimenzie. Ja som pridal takú pink floyďácku "arpeggio" synth schému, ktorú som vlastne vnútil Martinovi a spolu sme to správne vyladili. Kurt so svojími syntezátorovými kúzlami tiež skvele pracoval. A tak sa stalo, veď viete, všetky tie príspevky skutočne priviedli skladbu k životu. Získala tak desivú, filmovú kvalitu, ktorá predtým, v demo podobe, chýbala.

Finále skladby bol buď Jamesov alebo Davidov nápad, no po kreatívnej stránke sa jednalo o spojenie talentu všetkých zúčastnených. Som šťastný, že tá "arpeggio" schéma pomohla skladbu stmeliť. Kurt takisto prispel doslova epickými syntezátorovými vecami."

Eternal
Gore: "Táto skladba sa mi veľmi páči, už len preto, že je čudná :) Je venovaná mojej dcére, ktorá má dnes rok. Je trochu temná, bezútešná a pojednáva o stúpajúcom atómovom mraku a padajúcej radiácii. Inštrumentálne je skutočne zvláštna a tak trochu experimentálna a nepodobá sa to na nič, čo sme doteraz urobili."

Poison Heart
Gahan: "Christian s Petrom mi poslali gitarovú linku, ktorá v seba mala "muscle shoals" vibráciu. Mal som z nej skutočne zvláštny pocit a v hlave sa mi okamžite vynorila melódia. Martin toho veľa nenahovorí, ale keď došlo na hodnotenie skladieb, poznamenal, že "Poison Heart" je najlepšia skladba, akú som doteraz napísal. Nie je zamýšľaná ako zlomová skladba. Sledoval som v telke správy a skúšal som niečo napísať prostredíctvom mojej neschopnosti v cítiť sa do niekoho iného. Musím mať v sebe niečo zlé, jed v srdci alebo niečo podobné. Bolo zábavné sa pohrávať s touto predstavivosťou, bolo v tom niečo pozemsky chtivé, chlípne. Tá chuť chcieť niečo a vziať si to, keď to práve chcete a na ničom inom vtedy nezáleží. Zlomové to teda bolo pre mňa samého - snaha sa vyvíjať, snaha zbaviť sa starých myšlienok, o ktorých som bol presvedčený, že fungujú, no v skutočnosti to tak nebolo. Našťastie sa to netýkalo vzťahu s mojou manželkou. "Poison Heart" vlastne kompletizuje ďalšiu albumovú skladbu, "The Worst Crime". Text "Poison Heart" je však viac vnútorným dialógom, kdežto "The Worst Crime" smeruje von."

So Much Love
Gore: "Zvuky skutočne ovplyvňujú kompozíciu skladby. Dobrý príkladom môže byť práve táto skladba. Na začiatku tu bol iba hlavný hnací zvuk, ktorý som naprogramoval v Euroracku. Nakoniec práve tento zvuk dodal skladby akýsi punkový nádych."

Poorman
Gahan: "Album "Spirit" sme nahrávali počas prezidentskej kampane v Spojených štátoch, ako aj počas Brexitu, kedy sa k nám konečne dostali všetky potrebné informácie. Udialo sa mnoho zmien a mnoho udalostí, kedy sa človek sám seba pýtal, "to naozaj?". Ale ono sa to deje po celom svete a ten separatizmus, "toto si nechám pre seba a choďte mi z cesty", ako aj všetko to, čo sme počúvali po celé roky, o tom jednom percente bohatých ... "Kedy sa to konečne spustí?" Nakoniec z toho vznikla skladba "Poorman"."

No More (This Is The Last Time)
Ohľadne skladby "No More (This Is The Last Time)", z albumu "Spirit", sa vedú špekulácie, že by sa mohla týkať práve Depeche Mode. Môžeš nám to objasniť?
Gore: ":) Ale no tak, ľudia už celé roky tvrdia, že Depeche Mode končia ... nikdy neviete, čo sa stane. Nemôže Vám nič sľúbiť. Na druhej strane, prečo by sme sa mali vzdať kapely, keď sa všetko vyvíja tak skvele?"

Fail
Gahan: "Myslím, že keď sa každého z kapely opýtate, prečo sme album nazvali "Spirit", dostali by ste vždy odlišnú odpoveď. Ale podľa mňa to bolo vďaka veršu z tejto skladby: "our spirit is gone". Verím v nádej, že poukázanie na fakt, že naša ľudskosť zišla z cesty, nám pomôže nájsť cestu späť. Že nám to pomôže znovuobjaviť nášho ducha."

Názory Devotees (20)

Monghi

 1    19. apríl 2017 o 11:12

jedna veľká prosba na úvod prípadnej diskusie: PROSÍM, ZDRŽTE SA KOMENTÁROV NA ADRESU SÚČASNEJ POLITICKEJ SITUÁCIE VO SVETE, hoci samotným Depeche Mode to robí zjavne problém. Zbytočne to rozdeľuje, ale hlavne odrádza fanúšikov niečím do diskusie prispieť. V prípadných komentoch sa skúste sústrediť na hudobnú stránku albumu, hoci texty sú nesmierne dôležité. Dá sa to však aj bez toho, aby sa tu rozoberali veci, ktorými sú zasmradené všetky spravodajské weby. Vďaka smile


Gabriel

 2    19. apríl 2017 o 11:40

@Monghi: diky. Zdielam rovnaky nazor. Rad by som, aby aj napriek politickym nazorom clenov DM v clankoch, ostali diskusie co najviac apoliticke.

Ak by rad niekto diskutoval o politike, diskusne forum je k tomu ako stvorene. Staci si zalozit temu a tam zdielat svoje nazory.


Monghi

 3    19. apríl 2017 o 16:07

@tomy: nechaj tu politiku napokoji ...


Monghi

 4    19. apríl 2017 o 20:47

@tomy… dobry posteh. prave preto je “you move” prezentovana ako spolocna skladba Martina a Davida smile


Ogrik

 5    20. apríl 2017 o 02:17

tak co, kolegovia, pocity mesiac po vydani? Ja osobne si davam od neho kratku pauzu, a cakam na spravny moment, kedy si cely album vypocujem takpovediac poriadne na druhy krat.

Ale zda sa, ze je to pre mna naozaj silny album, zatial nic nepreskakujem. Je silny inak ako napr. SOFAD, ktory som si predvcerom vypocul na plne pecky na gramci, to je epicke veldielo, ale trosicku robene na efekt, Wilderovo vytuningovane dieta…
Toto je silne na takej intimnejsej urovni. Zimomriavky pri Cover Me, pri Eternal je to velmi velmi silne. Going Backwards je mimoriadne podarena vec.
Delta machine posobi unavene, toto je svieze, aj ked chvilami ma clovek pocit, ze rozluckove. Dufaje, ze nie.


Monghi

 6    20. apríl 2017 o 07:09

este vzdy ma sprevadza cestou rano na autobusovu stanicu a kazda skladba mi robi radost smile “so much love” sice zneje daleko lepsie na podiu, nez na albume, ale pri sustredeni sa jednotlive zvuky mi tento fakt vobec neprekaza… “the worst crime” ... aktualne moja velmi oblubena. No a “Scum”, to je stale absolutne TOP zalezitost ... uzasna vokalova rytmika a casovanie!

@ogrik: zaujimavy nazor na SOFAD ... epicke dielo robene na efekt smile to mi pride trochu protichodne smile ale preco nie ...


Monghi

 7    20. apríl 2017 o 08:44

@tomy: ty a DM to je ako to najblaznivejsie aprilove pocasie, ake si clovek dokaze predstavit. Staci, ked sa mi pravidelne priznas, ake albumy aktualne pocuvas, ci uz doma alebo v aute ... takze, tieto tvoje vyjadrenia treba brat s rezervou wink


bel canto

 8    20. apríl 2017 o 09:13

Vypocul som si to “az” 4 krat.
Zda sa, ze som dokonale vylieceny u Alanovho odchodu.
DM2 mi zacina byt ukradnuty, neleziem tolko do diskusii, album beriem ako od hociktorej inej kapely.
Skvostny zaver Cover me je akoze fajn, problemom je, ze takyto zaver som uz pocul od DM.
V omnoho kvalitnejsom prevedeni - CLEAN.


jozefst

 9    20. apríl 2017 o 09:47

Po vydaní posledného albumu DM si vychutnávam, že sa páni posunuli inam. Je tam veľa nových prvkov a DM si vytvorili miestami svoj nový štýl “alternatívny elektrorock”. Going backwards, Cover me, tá je úžasná, The worst crime, So much love, ktorá je ďalší potenciálny ďalší singel a tu by som vymenoval vlastne celý album. U albumov od DM je to u mňa klasika v tom, že všetky ich albumy sú bez vaty. Hitovice, nesinglové dobré skladby a niektoré skladby, ktoré sú dobré, ale už menej obľúbené. Taká No More (This Is the Last Time), keby ju prearanžovali na Emulátoroch, PPG wave, alebo iných mašinách, ktoré v tom období používali by kľudne melodičnosťou zapadla na Construction time again. Takže “u mně dobrý”.


grapher

 10    20. apríl 2017 o 10:08

Po mesiaci stale vyborny album a uz to tak zrejme aj zostane!


Hammersmith Odeon

 11    20. apríl 2017 o 12:52

Aj po x vypocutiach, je to u mna podobne, ako u tomy-ho. Jozefst to povedali pekne, DM sa posunuli inam, vytvorili si svoj novy styl (taky DM2000). Bohuzial mne nesadol. Asi som to uz niekde spomenul, ale albumy po r 2000 sa mi zlievaju akoby do jedneho celku - nedokazem skladby albumovo zaradit. Album SPIRIT aspon postrada tie usi-trhajuce, skripajuce pazvuky, co je jeho +.
Na druhej strane som rad, ze DM(2000) nadalej funguju. Som presvedceny, ze ziskali aj kopec novych fanusikov a zo srdca im to prajem. Ak vsak vydaju dalsi album v podobnom duchu grin, GLOBAL SPIRIT tour bude mojou rozluckou s nimi (s textami, ani ich vyjadreniami pre tlac to rozhodne nic nema).
P.S.: albumy ´81-´98 boli, su aj navzdy zostanu stale mojou najoblubenejsou hudbou.


sam

 12    20. apríl 2017 o 13:10

Osobne nemam nejmensi problem s tim, jak DM zni po odchodu Alana a uz vubec ne s tim, jake melodie a texty pisou (ted uz krome Martina i Dave - a to je pro me dalsi velke plus). Spirit na me zapusobil od zacatku vic nez dobre, podobne jako kdysi Playing the Angel; myslim, ze novy producent (po 3 minulych deskach) taky zabral, je to zas o trochu svezejsi a rekl bych skoro i “mladsi”. A mozna si troufam i tvrdit, ze treba Martinovi ty dnesni aranze sednou (a libi se) i vic, nez ty z prelomu 80. a 90 let - vzdycky jsem mel slabost pro ty jeho minimalisticke techno veci… Proste: libi, plna spokojenost.


palukan

 13    20. apríl 2017 o 13:19

U mě panuje veliká spokojenost. Pustím si SPIRIT večer do sluchátek pěkně nahlas, kdy děti i žena neruší a jsem z něj stále nadšen. Kdybych byl rejpal, tak jedině Poorman se mi 100% nazařezává pod kůži. Ale to je jehla v kupce sena. Jinak musím říci, že veškeré diskuse o DM s AW a DM bez AW, jsou diskuse, s prominutím, o stolici…. Prostě to sám zaříznul, v pyšné představě o své genialitě a rozhodl se, že bude dělat na sebe. Myslím si, že dost brzy poznal, že udělal chybu. Řeči, že mu vadil ten moloch koncertů bla bla bla, a různý další prohlášení, které po odchodu udělal, mu prostě nevěřim. Zásluhy na rozkvětu a slávě DM má neodiskutovatelné. Ale nechme je v r. 95 a nehodnoťme, co by bylo, kdyby. A poslední poznámka k AW. Dle mého jeho vzkříšená spolupráce s DM u remixu ITCH, dopadla pro mě katastroficky a utvrdila mě v poznání, že DM AW nepotřebují....Ahoj F.


bob3

 14    20. apríl 2017 o 15:23

SPIRIT je nejtemnejsi a nejsyrovejsi deska od DM, nikdy jsem z desky DM necitil tolik nalehavosti…hodne mi navazuje na ULTRA, urcite bude zajimave pustit si tyto dve desky po sobe..


MODRY

 15    20. apríl 2017 o 17:27

SPIRIT-MNE SA TO ALBUM NAOZAJ STALE PACI.MAM TAM DOST OBLUBENYCH PESNICIEK.
Z PRODUKCIE BENA H SA MI NAJVIAC PACI DELTA MACHINE.


dvestotri

 16    20. apríl 2017 o 17:47

Mna tiez novy album neoslovil, a fakt som sa snazil smile . Max Martinove skladby.
Nic to, tesim sa na koncert + partys a dalsi novy album.


Mute

 17    23. apríl 2017 o 13:52

Moj prvy dojem z albumu bol velmi podobny, ako u predoslych za posledne roky. Teda skor smutne skonstatovanie “zase sa nic nezmenilo”. No po niekolkych vypocutiach bolo vsetko inak. Nadalej mam vyhrady, ale v tejto chvili sa Spirit zaradil k mojim naj albumom.
Ako pozitivum vnimam akesi prvoplanovejsie spracovanie skladieb, mam pocit, ze zjednodusili aranzma, rytmicky su priamociarejsie, napr Poison Heart pekne dorazny kopak na prvu dobu. Skladby sa od zaciatku az po koniec prirodzene rozvijaju, ziskavaju gradaciu logickym sposobom. Neviem, jednoducho mi ten album sadol a neviem sa ho dopocuvat smile


Roman

 18    24. apríl 2017 o 20:42

Od vydania albumu som to pocuval az do nedavna kazdy den a niekedy aj niekolko raz za den. Album sa mi celkom pacil a s kazdym pocutim viac a viac. Potom so si dal pauzu asi tyzden a vcera som to pustil znovu a… bol som tam kde na zaciatku. Niektore skladby mi pridu strasne plytke, zvukovo prazdne a nedorobene. Prave to pocuvam znovu a uz je to nastastie lepsie. Mozno to vcera bola len slabsia chvilka.
Za najslabsiu skladbu povazujem Cover Me. Trochu to zachranuje ta druha polovica, ale ako spomina matrixman aj to je dielo niekoho ineho a nie clenov DM. V akej podobe to preboha chceli predtym vydat? Viaceri tu ospevuju Scum. Neviem ale mna ta skladba nenadchla. Priemer. Potom So much Love. Uz to tu niekto spominal, naco vydat tu istu skladbu na dvoch albumoch?
Vzdy som bol fanusikom Goreho skladieb. Ako textov tak aj spievanych. Trochu mi trvalo dostat sa do Eternal a teraz ju povazujem za silnu skladbu. Ale myslim ze nemala byt na albume. To by bolo to spravne Becko. Ved ako tvrdia mali hromadu dalsich dobrych skladieb. Ale co by sa unuvali, viec by aj tak nezarobili a este dostali preplatok za zrusenie dalsich dvoch session v studiu. Mimochodom, na internete som videl dvojtrackove promo Eternal. druha verzia je instrumental asi o minutu dlhsia. Ak je to skutocne, zeby dalsi singel? Aj ked pri sucasnom ekonomickom rozmyslani DM by ma ani neprekvapilo ak by uz dalsi singel nevysiel.


Roman

 19    24. apríl 2017 o 20:46

Este som chcel dodat ze posledne DM mixy velmi neoblubujem a ani ich nepocuvam ale az na poslednu skladbu ma bonusovy disk s jungle spirit mixami potesil.


fiorusko

 20    26. apríl 2017 o 08:01

Davnejsie ,este ked bol A.Wilder sucastou DM sa v jednom rozhovore pre media vyjadril k hudbe na ktorej sa aj podielal a vtedy este obliekal Martinove skladby do ako tak pekneho satu. (samozrejme ,ze nielen on( citat. “ALAN
Rád bych si myslel, že děláme hudbu, jež má jistou hloubku a inteligenci a má co říci lidem, jimž je určena, lidem jež se snažejí něco hledat a doufám, že až se budou ohlížet zpátky, takže bude pro ně naše hudba něčím důležitým, bude hudbou, jenž měla smysl.


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa