koncert Depeche Mode v Bratislave

Pulzujúce zvuky vesmíru

Pulzujúce zvuky vesmíru

Pri čítaní recenzií nového albumu Depeche Mode, ktoré v 99% súviseli s verejnou prezentáciou albumu, som mal obavu, či ma dokážu "zvuky vesmíru" vôbec niečím prekvapiť. Skúsil som sa preto nechať ovládnuť tou geniálne manipulačnou taktikou, akú títo páni pre pozemšťanov nachystali.

Od samého začiatku som teda pozorne sledoval všetky vyhlásenia kapely, postupné video ukážky zo štúdia, ktoré dávali tušiť, akým smerom sa bude nový album uberať, prvé (možno schválne) vypustené demo snímky... to všetko naznačovalo, že nepôjde o nič, čo by zodpovedalo čomukoľvek z ich minulosti. Pred pár týždňami však prišiel pre mňa rozhodujúci moment: David v jednom z rozhovorov priznal inšpiráciu albumami "Autobahn" (1974) od Kraftwerk a "Low" (1977) od Davida Bowie. Poslúchol som vlastné nutkanie, z archívu si vytiahol kraftwerkovskú legendu a od kamoša vypožičal legendárne dielo z Bowieho berlínskej trilógie. Po ich vypočutí som začal chápať súvislosti a spomenul si na b-strany singlov z albumu "Playing The Angel" - "Newborn" a "Better Days". "Kometenmelodie1&2" a "Mitternacht" od Kraftwerku, či Bowieho “A New Career in a New Town”, "Warszawa", "Art Decade", či "Some Are" - možno aj tieto skladby veľmi často zneli v štúdiu Depeche Mode. Sála z nich čosi avantgardné, kozmické, ale zároveň upokojujúce... jednoducho presne to, čím zaváňa celý album "Sounds Of The Universe". Až prišiel ten nečakaný moment, album prenikol na internet. Čo už, ľudská zvedavosť je vždy silnejšia, ako disciplína a slušnosť. Album som stiahol a počas tohto procesu si poslušne cez internet objednal originál v podobe deLuxe boxu.

"Sounds Of The Universe"... mal som pár minút pred jeho spustením určité predstavy, ale čo nastalo potom, na to sa ťažko hľadali správne slová a nie som si istý, či ich dokážem nájsť aj po troch dňoch absolútne intenzívneho počúvania. Po každom vypočutí mi totiž prišiel úplne iný, raz plný intenzity, inokedy plný akejsi podivnej melanchólie, vyrovnanosti, dokonca sa mi pri ňom podarilo párkrát úspešne zaspať... Depeche Mode sa podarilo zbaviť všetkých svojich démonov minulosti. Zrazu je tu kapela, ktorá nemá potrebu si čosi dokazovať, nemá potrebu svet o niečom presviedčať, nemá nutkanie s niekým súperiť (veď na elektronickej scéne už ani nie je s kým)... jednoducho do mojich uší vstúpil svet zrelých mužov, absolútne vyrovnaných so svojou minulosťou, svet, kde sa na všetko pozerá so správnou dávkou nadhľadu a kde sa každý vzniknutý konflikt končí dokonalým zmierením. Svet bez násilia, svet bez obmedzení. Obmedzujúca láska, ktorá sa toleruje, nespútaná povaha stretávajúca sa s pochopením. A k tomu obrovská chuť žiť a presvedčenie, že tento "zmapovaný" svet môže byť aj dnes akýmsi vesmírom, kde sa dá stále čosi objavovať.

Každá skladba albumu je samostatnou kapitolou. "Sounds Of The Universe" ako celok možno brať ako jednu vesmírnu loď, ktorou pri každej skladbe človek vpláva do inej galaxie, v ktorej vládne konkrétna nálada. No nech je tá ktorá galaxia akákoľvek, Depeche Mode sa snažia nám ju predstaviť v tom pozitívnejšom smere, dokonca aj takú "čiernu dieru", akou je vypalovák "Wrong", ktorý v pokojnom tempe albumu pôsobí ako päsť na oko, avšak v inom zmysle do tohto celku krásne zapadá. Album totižto akoby mal dve časti s dvoma pomyslenými vrcholmi. Tá prvá začína skvelým pokojný úvodom v podobe výbornej "In Chains" s úžasnou bassovou linkou, naberie tempo s rozpačitou "Hole To Feed" a exploduje do spomenutého valca zmierenia sa s minulosťou, skladby "Wrong", po ktorej prichádza popové upokojenie emócii podfarbené razantnými Goreho gitarovými vstupmi - "Fragile Tention" a celé to spadne do podivnej, miestami až barovo znejúcej "Little Soul". Prvú kapitolu uzavrie veľmi optimistická a zároveň moja najobľúbenejšia albumová záležitosť - "In Sympathy", ktorá doslova núti k tancu, no v určitých momentoch sa nemôžem ubrániť pocitu, akoby schválne vyvolávala pocit nostalgie, rozlúčky, prípadne konca, korunovaného spokojnosťou nad dosiahnutými vecami.

Druhú časť albumu štartuje doslova vesmírne znejúca "Peace", ktorá vo mne obnovuje spomienky na socialistické verzie sci-fi filmov, kde sa cestovalo do kozmu ako na prázdniny. V tejto skladbe sa veľmi zaujímavo prelína niekoľko melódii a dokonca štýlov, veľmi ťažko sa ako celok definuje, čo sa však nedá povedať o emotívne najsilnejšej, či už textovo alebo melodicky, skladbe celého albumu - "Come Back". Jej silný potenciál predstavili Depeche Mode v úžasnej bare verzii, no myslím, že albumová verzia čaro tejto skvelej veci len umocnila. Citeľne do tejto skladby dali obaja jej aktéri, ako Dave, tak aj Martin, absolútne všetko. Martinove vokály vôbec na celom albume patria k tým najlepším za celú doterajšiu tvorbu kapely. Krátka "Spacewalker" svojim tempom skôr pripomína hudbu z dokumentu o opustených jesenných talianskych plážach, no aj tak sa dá vyjadriť chvíľkový pocit osamelosti. Zároveň je však mätúcim úvodom druhého vrcholu albumu, skladby "Perfect", s podmanivým refrénom, tempom a nostalgickou Goreho gitarou. Práve tu najviac cítiť napáchnutie berlínskou tvorbou Davida Bowieho z druhej polovice sedemdesiatych rokov. No a čo Goreho záľuba v country a gospeli? Samozrejme, stále funguje, dôkazom čoho je hlavne skladba "Miles Away / The Truth Is", ktorou akoby koketovali s nebohým Johnnym Cashom. No možno sa mýlim a som v tomto prípade na míle ďaleko od pravdy. Martin Gore si takisto neodpustil ani úplne vlastnú skladbu. Na novom albume dostala priestor v záverečnej časti a nesie názov "Jezebel". Melódiou a rytmom sa vracia do konca 70-tych rokov, kedy nočným barom kraľovala elektronická rumba. Nepatrí síce ku Goreho najlepším skladbám, no jeho typickú avantgardnosť v sebe nezaprie. Celý album uzatvára záhadná "Corrupt", ktorou Depeche Mode pristáli po kozmickom výlete opäť na pevnú zem a dávajú jasne najavo, že sa svojej typickosti rozhodne vzdať nemienia.

Čo dodať... každý album má svoj príbeh, tento začali v sedemdesiatych rokoch písať Kraftwerk a David Bowie, aby ho Martin s Davidom oprášili na b-stranách singlov "A Pain That I´m Used To" a "Suffer Well", a v roku 2008 dali tomuto príbehu úplne nový význam a dopísali kľúčové kapitoly. Rozhodne však nie je po prvom prečítaní priamočiary a vyvolá príliš veľa otázok, kvôli ktorým sa k nemu treba neustále vracať a objavovať nové súvislosti. A pokiaľ ide o samotné "Zvuky vesmíru", tým treba pripraviť náležitú živnú pôdu v podobe slušnej repro výbavy a správnej hlasitosti, pretože iba tak vyznejú v presnej podobe, v akej ich Depeche Mode stvorili.

Jednoducho, skvele odvedená práca, ktorej ďalší rozmer sa ešte len ukáže v pódiovej podobe.

Autor: monghi

Názory Devotees (135)

Strider

 1    29. marec 2009 o 09:16

Zatial som album nepocul,stale odolavam pokuseniu…Po tejto recenzii som uz ale dost blizko k srdcovemu kolapsu!Dufam,ze aspon oficialny download bude dostupny trochu skor…

blueICH

 2    29. marec 2009 o 12:04

Super recenzia.

Gabriel

 3    29. marec 2009 o 12:12

Dakujem monghi za opat iny pohlad na hudbu wink

Strider

 4    29. marec 2009 o 13:25

Tak som nakoniec neodolal a stiahol si SOTU. CD si samozrejme kupim.
Album je pohodovy a pekne zapada do celkovej hudobnej mozaiky zvanej DM.

kinn

 5    29. marec 2009 o 16:39

Co je to za argument, ze album “presne vyznie’ iba na slusnej repro sustave a nahlas ? smile Podla mna je to uplne jedno, nezmeni to melodiu, stavbu ani aranzmany. Tie basy hraju rovnako aj na 128k, pretoze basy nie su tie frekvencie, ktore su pri kompresii zvuku zasiahnute low pass filtrom. Pre tych, co pouzivaju winamp a zda sa im ze zvuk tej 192k “stream” verzie je akysi chudobny odporucam thomass limiter plugin do winampu a uvidite aka dynamika sa da zvuku pridat.

bubak

 6    29. marec 2009 o 17:06

No tak Monghi, klobouk dolu, při tvý recenzi na PTA jsem tě absolutně odstřelil, ale tentokrát si to napsal na 100 procent. Přesně takhle to cítím i já, i sem to sem chtěl takhle nějak podobně napsat. Hlavně to s tou kosmickou lodí, která vyplouvá na cestu do vesmíru při startovačce In Chains, jen bych to napsal s tim rozdílem, že každej song je ne jako jiná galaxie, ale jako jiná planeta kterou cestou potkáš. Takže představivost opravdu podobná, prostě stačí si sednout, dát muziku tak akorát aby bylo slyšet vše, zavřít oči a poslouchat.
  Jinak teď taky ujíždim na In Symphaty, úžasnej song s kytarou ala ETS a naprosto skvělej refrén, můj velkej adept na další singl. U In Chains a Hole to Feed mě dostává zas jinak nabo jiná použitá Martova kytara, Peace sem byl uchvácenej po prvnim poslechu a Perfect a Miles Away postupně přicházim na chuť.  Myslim, že je to hodně propracovaný album, uchopený zas trochu jiak ale přesto depešácky. Gahanův zpěv a Goráčový doprovodný vokály jsou taky naprosto bezchybný. A rozhodně mi album nepřijde pomalý jak tu někdo psal, neni sice v takovym tempu jako PTA, ale myslim že je nášláplý dost.

jozefst

 7    29. marec 2009 o 21:19

Béčka k PTA boli fakt skvelé. Free, Newborn a Better days sú dobre nadupané. O týždeň tu máme singel a na ňom malú ochutnávku v podobe Oh well. Prvá spolupráca Martina a Davida. Aspoň takto to vyznie pre tých čo album zatiaľ nepočuli. K nim sa ešte môžem radiť. Chcem zažiť ten moment prekvapenia po vypočutí CD a potom si hneď nato pozrieť filmy o vzniku albumu. Kým však človek prelúska album, bonusové skladby, demoverzie a barové verzie vybraných skladieb, tak to dá fakt zabrať. Pekný darček od DM fanúšikom. To bude DM day. Uf. Zastriť rolety, vypnúť mobil a vychutnať si ten vesmír.

jozefst

 8    29. marec 2009 o 21:23

“nemá nutkanie s niekým súperiť (veď na elektronickej scéne už ani nie je s kým)...” smutná veta o stave nielen elektro scény. Jedno si však želám, aby DM nepostihol osud kapely, ktorá bude mať o pár rokov plagáty v štýle. “návrat hviezd 80-rokov, vystúpia Heaven 17, Soft cell, Depeche mode, 25. 7. 2014, Športová hala Pasienky o 20:00”, ale aby aj oni patrili medzi legendy, ktoré budú stále tvoriť čosi ako Autobahn a Low.

giggs11

 9    29. marec 2009 o 21:45

podla mna jedna z najlepsich recenzii,ktore som doteraz cital k albumu SOTU…vdaka,monghi

PK

 10    30. marec 2009 o 01:13

Po přečtení všech recenzí i názorů v tom už začínám mít pěkný hokej — vzhledem k tomu, že jsem zatím slyšel jen to, co opravdu vyšlo oficiálně (tj. videoklip Wrong), jsem napnutý k prasknutí. A to si Wrong ještě pouštím maximálně dvakrát týdně, aby se mi neoposlouchal stejně jako Precious z PTA. Ještě tři neděle, uff…

Gabriel

 11    30. marec 2009 o 03:00

@PK: taka pokusitelska otazka v pripade, ze mienis ist na release party… nebolo by fajn aspon trosku poznat skladby, ktore tam uz budu zniet a vyborne sa na ne bavit s priatelmi? hm?

smartodm

 12    30. marec 2009 o 08:27

plny suhlas. a pridavam: sotu JE najlepsi album od dM.

smartodm

 13    30. marec 2009 o 08:30

perfect je vybraty zo soundtracku k CZ serialu Navstevnici…. grin

Beladona

 14    30. marec 2009 o 11:10

Monghi: skvělá recenze. SOTU je hodně abstraktní album. A tak i když je tohle odlišný pohled od mého, lehce si ho do té desky promítnu a obohatím svůj pohled.

brichnac

 15    30. marec 2009 o 11:39

Tak jsem si po dvou dnech hledání odvahy v neděli večer, když jsem dál spát po Večerníčku syna a ženu s třemi litry poslal do LBC na nákupy s jejíma kámoškama, konečně v klidu sedl k otevřené láhvi vína a nasadil sluchátka se SOTU.
Večer nedopadl dobře - víno bylo příliš suché, ženě ty tři tácy nestačili a já po poslechu SOTU dnes dávám na půdu všechny své CDbongy na půdu.
Nebudu tu rozebírat SOTU po skladbách - to tu umí jiní.....
Jen vím jedno - jsem asi již příliš stár a nedokážu se odprostit od předsudků.
Díky SOTU DM jsou pro mě uzavřenou kapitolou .
Asi jsem se zasekl se v roce 1994 a lepší to už nikdy nebude.
Můžete se na mě zlobit nebo se mi vysmívat, bez kvalitního zvuku AW to nikdy nebude takové jako to mohlo být.
PS: ty dva lupeny co mám do Edenu půjdou do frcu .....

Daniel79

 16    30. marec 2009 o 12:38

“nemá nutkanie s niekým súperiť (veď na elektronickej scéne už ani nie je s kým)”

Nesouhlasim. Poslechnete si treba MGMT nebo Air. SOTU se mi sice libi, ale podle me na zminene kapely depesaci dnes uz nestaci. Jen muj nazor…

Dangerous

 17    30. marec 2009 o 12:49

Skvělá recenze!! Neslyšet to album, měl bych hned chuť si jej sehnat a pustit…

Daniel79

 18    30. marec 2009 o 13:01

DM timhle albem mozna ziskaji nove fanousky, ale vypada to tak, ze jich vic ztrati. Mnohe reakce jsou naprosto zdrcujici. Kdyby to bylo par skalnich, ale tech ostre negativnich reakci je tolik, ze je to az zarazejici. Zaznamenal jsem, ze lide po poslechu SotU prodavaji listky na koncerty. Skoda :-(

SotU je pritom docela dobre a bezesporu zajimave album…

profile

 19    30. marec 2009 o 13:17

@brichnac: krásný příběh, se smutným koncem. Díky.

Beladona

 20    30. marec 2009 o 13:18

Myslím, že to časem zkousnou. Ta deska je dobrá, jen jí přijít na chuť.
To je jako s olivama smile

Dangerous

 21    30. marec 2009 o 13:19

rok 1987, hudba pro masy, “jo, tak vy chcete dělat komerční hudbu, pche, co ta diskotéková Strange Love? a kde má Behind The Wheel a To Have and to Hold refrén, depeš už nejsou to co byli na Black Celebration a Some Great Reward”

rok 1990, násilník, “co ty kytary? ty přece patřej metalákům,  proč je to tak sterilní a bez nápadu, a co ten začátek? to se chtěj dát na techno?

rok 1993, písně víry a oddanosti, “nemůžu se dívat na ty jeho vlasy, voni snad hrajou metal, tohle už nemá s Depeche Mode nic společnýho, do toho nějakej gospel, jsou úplně mimo, kde je slavná éra Strange Love?”

rok 1997, ultra, “tak tohle je ultrakrávovina, country, do toho komerce jak blázen, další kántry, to snad točili s nedvědem ne? chybí prostě Wilder”

rok 2001, budič,“no tak to definitivně zprznili značku dm, co to má s depešákama společnýho? zase nějaká country nebo co, si myslej, že sou amící nebo co? Bez Wildera by se měli přejmenovat, tohle už je naprostý odpad”

rok 2005, hraní na anděla, “no spíš si z nás dělají blbce, analogy jak z A broken frejm, do toho otřesná kytara a goreovo krákání, to by zachránil jedině widler”

rok 2009, sotu, “tak to nemá hlavu ani botu,  je to úplně jiný než sem zvyklej, kde je zase widler?:”

Depeche Mode se mění s každou novou deskou, za to jejich fanoušci, tzv. depešáci, jsou konzervativní konzervy, které nedohlídnout dál než ze své skořápky, zasloužejí si DM vůbec takové fanoušky???

profile

 22    30. marec 2009 o 13:24

@Dangerous: ne, ale ABBA ANNO

Daniel79

 23    30. marec 2009 o 13:35

Ja tem kritikum castecne rozumim, protoze to album je prece jenom mozna az prilis “soft”. Libi se mi to, ale asi by to chtelo vic energie. Jsou to chlapi (teda krome Gora), tak by ta hudba snad mela mit nejake balls…

ivan

 24    30. marec 2009 o 13:42

2 dangerous:
cool grin

Marten

 25    30. marec 2009 o 13:42

Hezky napsano Monghi, opravdu hezky!!!

to Daniel: je zajimave, ze na zahranicnich webech jsou reakce velice pozitivni… Negativni jsou treba na depechemode.cz (tedy nektere), ale zase na druhou stranu, ty negativni prispevky tam siri par jedincu (nikoli nejaka masa) a to treba i nekolik negativnich prispevku pod sebou…

Nevim, mne je celkem jedno co kdo pise… Ja se ke kazdemu albu snazim pristupovat s cistou hlavou a neporovnavat novou tvorbu se starou. Nejsem zas tak postizenej elektronickou hudbou, ale posloucham vse napric zanry. Pokud je hudba dobra, tak je mi v podstate jedno jakymi postupy je tvorena, ci jakymi nastroji je prezentovana. To co predvadi na svem poslednim albu DM je pro me dukazem, ze tahle parta jeste zdaleka nerekla posledni slovo a rohodne neni mrtva - naopak, jejich pristup je spravny a snaha posunovat svoji tvorbu stale nekam jinam je obdivuhodna. Je jasny, ze nekterym je to proti srsti a proste se s tim nesmiri. Pro me je to naopak hlavni duvod, proc je stale posloucham a proc me stale oslovuji.

Mozna si dam tu praci a sesmolim takle nejakou recenzi, ale dam tom ujeste nejaky cas. Za sebe rikam, ze jsem velmi potesenej novou plackou. Jednoznacny plus je pro me vokalni rozmanitost, pestrost, takova zvlastni vzdusnost (nebo lehkost chcete-li)... Jeto zase uplne jine nez PTA - to bylo pomerne tezky album, plne smutku a bolesti. SOTU je mnohem pozitivnejsi a plne, rekl bych az mladistve hravosti. Cele se to dobre posloucha - chce to si udelat hodinku cas a skutecne se zaposlouchat, pak lze objevit skutecnou krasu.

Ano pro dnesni dobu to neni idealni album - v tom smyslu, ze dneska uz se takto hudba neposloucha. Dneska jeto vsechno ve spechu - takove zapnout play na mp3 prehravaci (treba v telefonu), skip, jo, skip, ne, ne, jo tohle ujde, hm skip… Tak na takovej poslech to album skutecne neni - je treba venovat se mu, ale dokaze pak posluchace odmenit velice prijemnym zazitkem.

Dangerous

 26    30. marec 2009 o 13:45

a jaké “koule”? má never let me down again koule? ne je to utahaná kýčařina, má enjoy the silence koule? ne, je to komerční odpadková kulička, cože? že má I feel you koule? ne,to bylo příliš poplatné době, tenkrát vznikali mnohem lepší věci, a co je tam ještě špatně? Gahanův hlas? no mně přijde v pořádku, naopak, až na tu fistuliv Peace, kterou, kterou si on potřeboval zjevně něco dokázat, ale je to deska Depeche Mode, žádný pasivní fanoušek, který si položí doma nohy na stůl, otevře studené pivo, začne kolem sebe máchat umaštěným řízkem a do toho si pustí SOUNDS OF THE UNIVERSE jim naštěstí nemůže nařizovat jak mají co dělat.

Popravdě lidí, kterým se SOTU nelíbí je mi tak trochu líto, protože tím, že neotevřeli svou mysl, zahodili šanci nejspíš naposledy si Depeche Mode pořádně  užít. Co je ale pro mně osobně důležité, je to, že lidem na jejichž názoru mi záleží, se album SOUNDS OF THE UNIVERSE líbí.

Daniel79

 27    30. marec 2009 o 13:49

Marten: no tezko rict, ja jsem zadny detailni sociologicky pruzkum nedelal.

Muj postoj k SotU: napad (koncepce) dobry…provedeni rozporuplne. Vysledkem je docela dobre album.

Beladona

 28    30. marec 2009 o 13:50

Marten: přesně tak!
Uvědomila jsem si, že už vůbec neposlouchám hudbu soustředěně jako dříve. Buď u toho doma nebo v práci něco dělám a nebo se mi ve sluchátkách mísí s ruchem velkoměsta a hukotem metra.
Na SOTU jsem si vyhradila večer a stálo to za to, ta deska to potřebuje. Neposlouchala jsem to celý víkend, ale každý den 2x a s plnou pozorností.
Možná i proto jsem z té desky omámená jako jsem už dlouho nezažila.

smartodm

 29    30. marec 2009 o 13:55

@Marten: pekne si to zhrnul. nemozem nic viac nez suhlasit.
tych kritickych hlasov je vzdy najviac, ale len naoko. kriklunov je vzdy najviac pocut, co neznamena, ze musia mat pravdu.
ten, kto je spokojny to nepotrebuje roztrubovat do celeho sveta. ale ja budem: sotu je UZASNY.

Marten

 30    30. marec 2009 o 13:59

to Beladona: ja to mam taky tak, take jsem SOTU zatim venoval vecerni cas, udelal jsem si takovou tu pravou pohodu a pri poslechu jsem si uvedomil, jak skvele je timto zpusobem poslouchat hudbu. Nove album DM stoji za ten cas a jak uz jsem rekl, skutecne jsem zase na tu hodku zapomel na vsedni starosti a byl jsem nekde jinde. Byl to skvelej vylet a urcite si ho dam znovu smile

kinn

 31    30. marec 2009 o 14:00

Dangerous: Unika ti (a nielen tebe) rozdiel medzi: “priniest nieco nove a dobre” a “priniest nieco nove”. Ked sa niekomu nepaci to nove, tak to automaticky neznamena, ze tomu nerozumie alebo ze je prilis konzervativny. Specialne nie v dnesnej dobe, ked sa medzi konzervativnych fanusikov mozu radit akurat tak beatlesaci.
DM pocas svojej kariery prekonali nejednu kvalitativnu latku a preto si zasluzia oddanych, ale kritickych fanusikov, ktori vedia rozpoznat lepsie od horsieho. A nie stado oviec.

Dangerous

 32    30. marec 2009 o 14:02

to kinn: a jak ty poznáš kvalitu od nekvality?

PK

 33    30. marec 2009 o 14:12

@Marten @Beladona: Na té úvaze se skipováním na playerech něco je — i proto si placky (jak hudební, tak filmové) zásadně kupuji — člověk k nim pak přistupuje poněkud jinak než k těm, které bez námahy někde ukradne. Koupí si jen to, o co opravdu stojí, a také si najde čas na to, aby si to pořádně užil. Názory typu “sosnul sem si to a je to humáč, sosnu si něco kůlovějšího” přecházím s úsměvem (pravda, občas údivem i vztekem)…

alanaw

 34    30. marec 2009 o 14:15

dámy a páni, úprime som po vypočutí tohto albu dobrých 48 hodín a nemám dosť, ako vždy - osobne sú to fakt vesmírne zvuky od prvého tónu navodzujúce úžasný sound - ako In chains a Paece, ale No 1 u mňa vedú veľmi silná trojka v poradí presne za sebou, 2 - Hole The Fead, 3-  Wrong a vyvrcholí to 4, jednoducho toto točím dokola a nemám dosť a je pri tom tak úžasné počuť  Maťove gitarové grify a o textoch ani nehovorím, ako vždy DM nesklamali a hlavne sú zasa iní a pritom so svojským a tak typickým čarom…..

Marten

 35    30. marec 2009 o 14:21

PK: jj i ja si kupuju filmy na orig. nosicich (nektere jen pujcuju) - jsem filmovej fanousek a mam spoustu originalnich dvdcek. Nikdy bych si nepustil film na PC - povazoval bych to za ztratu casu. Rovnez hudbu neposloucham pres PC bedinky - to je totiz stejne jako kdyz si zajdes do restaurace a objednas si hovezi steak ze svickove a oni se nestiti udelat ti ho z rostence - to je pak preci uplne jina chut

Daniel79

 36    30. marec 2009 o 14:32

Dangerous: “a jaké “koule”? má never let me down again koule? ne je to utahaná kýčařina, má enjoy the silence koule? ne, je to komerční odpadková kulička, cože? že má I feel you koule?  ne,to bylo příliš poplatné době, tenkrát vznikali mnohem lepší věci, a co je tam ještě špatně? “

Zajímavý názor…takový nevšední, to vskutku mohl napsat pouze Opravdový Fanoušek, žádný pasivní pologramotný trouba, který si položí doma nohy na stůl, otevře studené pivo, začne kolem sebe máchat umaštěným řízkem a do toho si pustí SOUNDS OF THE UNIVERSE a začne DM nařizovat jak mají co dělat grin

Dangerous

 37    30. marec 2009 o 14:39

to Daniel79: děkuji, od tebe si takové pocty opravdu vážím!

Zana

 38    30. marec 2009 o 14:42

Tak v prvom rade vdaka za dalsiu prinosnu recenziu. Pozdravujem
brichnaca. Nase prve pocuvanie SOTU prebiehalo podobne. Pockala som si, kym sa ulozi dcerka na spanok a pes zalezie do pelechu, dala si dve decky sucheho cerveneho a stlacila play. Album mam napocuvany na sluchatka . Tymto podobnost s brichnacom konci. Tesim sa , ked si to pustim na repraky.  Ale to az original… CD ka DM neskoncia v pivnici a listky na koncert ostavaju pekne doma. Po prvom vypocuti som sa v duchu zasmiala, ako s nami zasa ti nasi DM vypiekli. Tento pocin je zasa o inom, pekne sokujuci a necakany, vybocuje z radu ako kazdy novy album DM. Pripomenulo mi to casy SOFAD, ked som uzasnuta cumela na premieru klipu I Feel You a stipala sa do ruky, ci nesnivam. Ak sa niekomu zda album zvukovo plochy, dovolim si oponovat. Po kazdom vypocuti nachadzam nieco nove…Nebudem tu rozoberat kazdu jednu skladbu, to by bolo na samostatnu recenziu a na tu si netrufam :-D .  Pre mna je SOTU premakany navrat do minulosti, ale z dalekej buducnuti. Vidno, ze sa chalani vyhrali a bavili pri natacani. Citim z toho hravost a radost, ale nechyba tam naznak tej typickej depesackej temnoty. Zatial vedie v mojom repricku piesni In Chains , Hole To Feed , paradoxne sa mi paci aj albumova Come Back, aj ked bar verzia mi fakt vyrazila dych a myslela som, ze lepsie to uz ani nemoze byt :-D No a samozrejme Corrupt… Wrong tocim uz mesiac, myslim ze je to pecka a tesim sa na koncertne prevedenie. Spacewalker je pre mna fajn ulet. Inak je zaujimave sledovat Gahana a jeho pracu s hlasom. Je fajn, ze nestagnuje aj ked ja preferujem jeho hutny prejav.  K tym, co album zatracuju…. SOFAD musela stravit, ale dnes patri k mojim no. 1 DM. Na kazdom albume sa da najst nieco, co oslovi kazdeho fanusika. Moja zivotna filozofia je, ze na vsetkom co sa nam zda zle sa je potrebne hladat vzdy nieco dobre. Je predcasne zahrabavat SOTU pod ciernu zem. Skusme mu dat sancu. A aby som nevyznela fanaticky, okrem DM pocuvam Front Line Assembly,  NIN, The Krups, alternativu, The Cure, Dead Can Dance and more…

Daniel79

 39    30. marec 2009 o 14:46

Dangerous: ted vazne - clovek tady napise nazor, ze album se mu libi, ale byl by radsi, kdyby bylo dravejsi a pak si tady jako reakci precte arogantni snusku absurdit. To je fakt pristup na dve veci…:-(

smartodm

 40    30. marec 2009 o 14:54

@Zana: mas pravdu, bohatost zvukovych vrstiev, vzoriek, roznych malych motivov je az sokujuca. je to radost pocuvat.
@Daniel79: podla mna ta dravost tam je, len nie je prvoplanova. treba si vsimat napr. samplovane gitarove rify. niekedy sa mi zda, ze su tu gitary vyraznejsie ako na sofad.

kinn

 41    30. marec 2009 o 14:55

dangerous: Porovnanim.

Dangerous

 42    30. marec 2009 o 14:58

to Daniel79: no a co? Tak bys chtěl, aby album bylo dravější, já bych zase chtěl, aby Gahan nezpíval Peace, a je nám to k něčemu? Upraví to podle pana Daniela (téměř 80) nebo dokonce podle velkého pana Dangerouse? To asi ani omylem, ber a nebo nech ležet, ale kňourání, “já bych chtěl aby to bylo rychlejší, já bych chtěl aby to bylo pomalejší, ten zvuk na konci měl být na začátku, proč to nejsou bare verze ...atd atd…to vážně ukazuje na inteligentní, chytré fanoušky…mně osobně začínají být takový ukňouranci odporní...


Depeche Mode za posledních 29 let nabrali příliš mnoho fanoušků, někteří své kňourání a pláč po wilderovi a starých zlatých časech, doplňují tím, že už tam není kvalita…je neuvěřitelné, jak si výraz kvalita může brát tolik lidí do úst…

Dangerous

 43    30. marec 2009 o 15:00

to kinn: výborně, takže ty dokážeš porovnáním poznat kvalitu a u čeho všeho? máš tu schopnost jen u hudby nebo třeba i malířství?

Nejedná se spíš než o určení kvality o osobní názor na věc? smile

Daniel79

 44    30. marec 2009 o 15:02

smartodm: castecne souhlasim s tema kytarama, ale rytmika je na muj vkus (ciste osobni, nikomu to nevnucuju) prece jenom ponekud mdla. Jak rikam, je to jinak dobre album, ale tenhle nedostatek razance (aspon v nekterych pisnich) mi proste vadi.

Beladona

 45    30. marec 2009 o 15:03

kinn: mně se nezdá, že by v tomhle případě šlo o rozlišování kvality. Spíš je to odpor vůči novému a neznámému, to je přirozená lidská vlastnost.

kinn

 46    30. marec 2009 o 15:04

dangerous: ale samozrejme ze je to subjektivna vec. Preto ma zaraza, ako si v predoslom prispevku nazval “uknourancem ktery ti leze na nervy” kazdeho kto ma iny nazor ako ty. Uz len cakam ze pouzijes ad hominem argument “oni tomu nerozumeju”.

Daniel79

 47    30. marec 2009 o 15:10

Dangerousi ty jsi opravdu posedly a ted to myslim fakt vazne. Ty mas proste svoji modlu a kdyz se nekdo jenom lehce zmini, ze se mu nelibi to ci ono, tak zacnes byt agresivni. Jisteze DM nic neupravi, ale to neznamena, ze si o tom fanousci nemuzou povidat, ze si nemuzou vymenovat svoje dojmy a nazory. Nebo je to tak, ze sice muzou, ale pouze ty kladne? Dokonce mam z tebe pocit, ze nestaci napsat, ze se album docela libi, je treba byt naprosto bezvyhradne nadseny.

Uz to fakt prehanis.

Dangerous

 48    30. marec 2009 o 15:11

to kinn: ale ne, každý má právo na svůj osobní subjektivní pocit a názor a já sem rád, že se album i několika lidem nelíbí, protože pokud by se líbilo všem bylo by něco špatně, ale jak můžeš říct, že tam není kvalita, to je to co mne zaujalo, jak poznáš ty kvalitu, máš na to nějaké měřítko? Je tím měřítkem Wilder? Ptám se naprosto otevřeně, protože vidím za těch x let na těchto stránkách, že je pár fanoušků, kteří žijí ve světě “po Wilderovi potopa”...

kinn

 49    30. marec 2009 o 15:11

Beladona: A co je na SOTU nove a nezname ? smile Podla mojej subjektivnej mienky tam nie je nic co by som uz predtym nepocul (co sa tyka produkcie).

Dangerous

 50    30. marec 2009 o 15:13

to Daniel79: ale nepřeháněj, že to přeháním, trochu otevři svou mysl, zavři oči a pusť si Never let me down again, líbí se ti to snad? Já už se vždycky těším až to skončí.

blueICH

 51    30. marec 2009 o 15:14

Daniel79: Nikto ti tvoj nazor neberie a myslim si, ze ho kazdy respektuje. Problem je, ze tocis o tom istom stale dookola. Skus napisat nieco nove.

Dangerous

 52    30. marec 2009 o 15:16

to Daniel79: přesně jak napsal blueICH, působíš to trochu jako škrábnutá deska, tak se nediv, že si z tebe rád utahuji smile

Beladona

 53    30. marec 2009 o 15:17

kinn: nemyslím jednotlivé zvuky, ale celkový dojem a pocity z té desky. Osobně když jsem to poprvé poslouchala, tak jsem měla pocit, že je to něco nového, co si zatím nedokážu zařadit.

kinn

 54    30. marec 2009 o 15:17

Dangerous: kde som ja pisal o kvalite? Ale samozrejme mozem ti napisat co mi na sotu vadi: produkcia. Podla mna je na dm slaba, repetitivna, neinvencna, nedokaze zvyraznit a podporit dostatocne melodiu a chyba jej konzistentnost,  tak typicka pre dm albumy. Co samozrejme neznamena ze sa mi album nepaci, su tam veci (in chains, hole to feed, wrong, miles away) ktore mozem a in chains produkciu aj celkovo chvalim ako velmi velmi podarenu. Jedna lastovicka ale zial leto nerobi.

Dangerous

 55    30. marec 2009 o 15:22

DM pocas svojej kariery prekonali nejednu kvalitativnu latku a preto si zasluzia oddanych, ale kritickych fanusikov, ktori vedia rozpoznat lepsie od horsieho. A nie stado oviec.

tohle je ta věta, která mne trochu překvapila, idea, že fanoušci DM poznají kvalitu, lepší od horší je naprosto zcestná..

ale odpověz mi prosím, si i ty postižen Wilderovým komplexem?

Daniel79

 56    30. marec 2009 o 15:22

Dangerous: Ok…jen bych priste prosil vice vtipu.

bluelCH: ale nepovidej…nicmene i kdyby to byla pravda, jak potom popsat patologicke exhibice na tema “wilderovci a uknouranci” z pera Opravdoveho Fanouska Dangerouse? grin

Dangerous

 57    30. marec 2009 o 15:23

to Daniel79: máš smysl pro sarkasmus, ironii a černý humor? Pokud ano, doufám, že si zde spolu ještě často popovídáme

Daniel79

 58    30. marec 2009 o 15:26

Dangerous: mohu Vas ujistit, ze takovou vyzvu kdykoli milerad prijmu, Sire Dangerousi

brichnac

 59    30. marec 2009 o 15:26

to Dangerous:
pokud pojmy smutek a stesk vnímáš jako kňourání a pláč , pak máš jako vždy ve všem pravdu.
SOTU se mi prostě nelíbí; pokud mi bude mizerně ( a to občas bývá ) nepustím si ho.
Na každé album jsem se od roku 1990 těšil ( jsem ročník 1973 ) , pamatuji jak mi v 90. roce známá přivezla Violator z Belgie na CD a já sháněl peníze na CD přehráváč kde se dalo…. :o)
SOFAD bylo super - něco výjimečného, rebelujícího - tvrdé a přitom něžné....
Ultra ??? - díky za to že DG přežil !!!! EXCTR - no měl bych ho mít , když mám doma všechny singly.
PTA -  pro mě druhý nádech a sny o tom , že DM FOREVER a jednou až pojedou *Tour Best of ... * že budou tam stát všichni a ta *devotní * atmosféra se na vteřinu vrátí.
Ale SOTU mě zaskočil…....
Jak jsem napsal - můžete se mě smát či kritizovat ,ale jak říká klasik - to je to jediné co můžete…..
Holt se mi to nelíbí.....

Dangerous

 60    30. marec 2009 o 15:27

to Daniel79: ale no tak, přece nechceš působit, jako trochu dezorientovaný fanoušek DM z 80.let, tedy z jejich lehkonohé popíkové éry???

Dangerous

 61    30. marec 2009 o 15:29

to brichnac: ale vždyť je to přece jen hudba? Smutek a stesk?  Copak staré písničky, které si měl rád najednou zmizeli z povrchu Země? Nezmizeli!! Jen k nim DM přidali další várku, kterou Martin Gore a Dave Gahan považují za hodnou skupiny Depeche Mode, pokud někteří fanoušci DM nikoliv, není to rozhodně problém DM…

smartodm

 62    30. marec 2009 o 15:33

@Daniel79: vsak to je to, ze nemusia byt vsetky veci na albume razantne. napr. come back, ci corrupt su dost priamociare. nedostatok rytmiky moze mat na svedomi vo velkom vyuzivane bicie automaty starsieho data vyroby grin ale to pokladam za umysel. ked si vezmem napr. tragedy for you od front 242, tam nie su takmer ziadne bicie, rytmus je tvoreny hlavne basovou linkou. podobne je to aj so sotu. myslim, ze je dobre, ze je tam ista roznorodost. vcelku smiesne prirovnanie je, ze ani vo vesmire nie je vsetko rovnake.
mne sa paci to, ze aj navonok take skladby tzv. “o nicom”/“vata”, su prepracovane. kazdy si tam vsak hlada to, co sa mu paci. ani mi tak velmi nezalezi, ci je to rytmicky nadupane, lebo sila sotu je podla mna v hre so zvukom, co ja milujem, preto “o nicom” tam pre mna nie je nic. strasne mi to pripomina, ako som sa volakedy nadchynal nad “bloodline”. je citit, ze dM chceli urobit zvukovo premakany album.
ja som napr. zo zaciatku vcelku nepochopil fragile tension, teraz ale neviem, ci ju nahodou nemam najradsej.

Daniel79

 63    30. marec 2009 o 15:35

Dangerous: no ja nevim, jestli to s tim lehkonohym popikem bylo skutecne na me, ale ja mam od DM nejradsi Black Celebration, MFM, Violatora a Ultra…nevim, jestli to povazujes za lehkonohy popik…ale vlastne by me to u tebe ani neprekvapilo…

Beladona

 64    30. marec 2009 o 15:37

Právě tahle odlehčenost je na SOTU to nejlepší. Vytváří to pocit velkého klenutého prostoru, díky kterému můžeme vejít přímo do té hudby. Tenhle pocit jsem měla naposledy u Black Celebration.

Dangerous

 65    30. marec 2009 o 15:38

to Daniel79: já vím co máš rád za alba DM, neboj se, tak si vyberem Ultra, co se ti na tom líbí? Není to nááááhodou příliš utahané?

Dangerous

 66    30. marec 2009 o 15:39

to Beladona: pamatuješ co jsem napsal v pre-recenzi po prvním poslechu Sounds, že pokud mi to něco trochu připomíná z minulosti DM tak atmosféru Black Celebration smile

Daniel79

 67    30. marec 2009 o 15:40

smartodm: no a pak si poslechni celou radu dalsich veci od Front 242, cim a jak jsou tvoreny jejich rytmy grin

Ale jo, asi urcite to byl od DM umysl, ze tu rytmiku takhle upozadili, ale mne osobne to proste nesedi…na coz se da samozjreme namitnout “no a co, ze ti to nesedi?” grin

giggs11

 68    30. marec 2009 o 15:45

@brichnac   nic vo zlom,ale poprvom pocuti toho albumu nie je mozne povedat,ci je ok alebo nie,aj ti,ktorym sa sotu nepozdava si ho vypoculi viackrat…jednoducho sa to neda

Beladona

 69    30. marec 2009 o 15:46

dangerous: jasně smile
Tohle je pro mě společný znak všech nejlepších alb, stejným efektem působí třeba Disintegration.
Ta hudba nechává prostor pro mojí fantazii, nutí mě aktivně se zapojit a úplně mě pohltí.

Daniel79

 70    30. marec 2009 o 15:47

Dangerous: Ultra je pomalejsi, ale rytmika je tam hodne vyrazna…i kdyz ponekud tezkopadna.

BTW kdyz uz pouzivas souslovi typu “inteligentni, chytri fanousci”, tak schvalne, co je na tehle vete spatne?  grin

“Copak staré písničky, které si měl rád najednou zmizeli z povrchu Země? Nezmizeli!!”

Nebo to byl dalsi projev tveho smyslu pro humor? grin

smartodm

 71    30. marec 2009 o 15:47

@Daniel79: no vsak ja to mam dobre napocuvane. tie rytmy ma pekne dostali minuly december v lucerne 1,5 m od podia grin grin grin

Daniel79

 72    30. marec 2009 o 15:50

smartodm: jj, Frontum to v Lucerne misty docela slapalo grin

Beladona

 73    30. marec 2009 o 15:52

Proto taky je moce recenze trochu psychedelická smile
Ta deska ve mně vyvolává živé obrazy.

Daniel79

 74    30. marec 2009 o 15:55

Beladona: neber drogy, neber drogy nebo se z toho zblaznis grin

Dangerous

 75    30. marec 2009 o 15:58

to Daniel79: jak se ti může líbit těžkopádná rytmika, ty nejsi vůbec náročný!!!
Na tom je špatně pouze to, že ti tam chybí diakritika, nepiš jako čuník a piš normálně.

A fakt ti ta rytmika na Sotu nesedí? To je škoda, áchjo, kdyby ti seděla, tak to podle těch tvých komentářů co tady čtu x dní zpátky, muselo být Sotu snad pro tebe vrchol Depeche Mode smile

Dangerous

 76    30. marec 2009 o 15:58

to Daniel79: ty už si asi přebral chlapče, že? smile

Beladona

 77    30. marec 2009 o 16:00

Daniel79: koukám, že máš zkušenosti grin
Ale ne, já to mám od přírody wink

Dangerous

 78    30. marec 2009 o 16:03

Tak hezké odpoledne všem, pokud možno se Sounds of the Universe!

Beladona

 79    30. marec 2009 o 16:05

dangerous: taky tak. Myslím, že si večer zase dám jednu seanci smile

Daniel79

 80    30. marec 2009 o 16:08

Dangerous: to rika ten pravej smile A co mas proti tezkopadne rytmice, nahodou to docela slape…nebo ne?  smile

BTW nech si od nejakeho absolventa zakladni skoly vysvetlit pravidla pouzivani i/y. Kazdy z nas tu a tam udela gramatickou chybu, ale ta tva dyslexie je pro citlive povahy meho typu prece jen prilis silna kava*


* metafora

Daniel79

 81    30. marec 2009 o 16:11

Dangerous: no kdyby na SotU byla vyraznejsi rytmika, tak bych to nehodnotil znamkou 7/10, ale 8/10… smile

Daniel79

 82    30. marec 2009 o 16:14

Beladona: a je to dedicne? smile

Dangerous: ahoj a tesim se na dalsi prima pokec grin

Flexible

 83    30. marec 2009 o 16:50

Daniel79: pokial si dobre pamatam, chcel si sa este v piatok za Sotu bit, co ti budu sily stacit… grin 
mozno pride dalsia vlna entuziazmu, resp. ber to v pohode asi vyprchal, ale ten album je fakt perfekty, prave mi ide Hole to feed, tiez dost dobreeee… We are here, we hve been chosen…
ja som bol po tom co to uniklo a po prvom vypocuti v noci uneseny, nevedel som zaspat a musel som si zapnut PC a napisat to vsetkym…
potom to trosku opadlo a priznam sa, ze aj vdaka vsetky oplakavacom rytmiky a udernosti a Wildera, mojho naj oblubenca, ked tam este bol, a co ja viem este coho vsetkeho, ale davam tomu zasa cas, koniec koncov taketo pocity u kazdeho noveho albumu od DM su stale, ci to bol Violator, Sofad, Ultra… napr. Sweetest perfection mi pripadala ako vysloveny pskvil /ten genialny gradijuci zhluk zvukov/, no uznajte…
...a aj FT, co mi prave ide sa mi zacala pacit, ma tam svoje miesto asi som si na nu uz zvykol a to je prave opak toho lubiveho popiku a inych veci, ktore sa casom obohraju, kym veci od DM “ozivaju”, ty vole ano naozaj ozivaju…
viem ale, ze bude treba pockat na cd/dvd box a pustit si tie zvuky vesmiru tak ako nam ich naservirovali, presne s takymi pauzickami ake tam dali a instrumentalnym epilogom wrongu na konci…
apropo v Corrupt od zaciatku pocujem aj ja sampel podobny z nejakeho remixu PJ a v In sympathy zasa nieco z Ice machine a v Little soul zas z Darkest star a Dave ma v Hole to feed aj Corrupt hlas uderny na aky sme zvyknuty, a to, ze v inych nam ukazuje, ze doma je aj v inych polohach je len dobre, tak nefrflite a pustite si SOTU, ked na vas ten pocit pocut ju pride…
PEACE grin))

kinn

 84    30. marec 2009 o 17:20

dangerous: co myslis pod wilderovym komplexom? Ak myslis to ci oplakavam, ze odisiel, tak nie, stalo sa a uz sa na tom nic nezmeni. Ak mas na mysli, ze ci by to s Wilderom bolo lepsie, tak ano, podla mojej subjektivnej mienky ked si porovnam historiu tak keby bol Wilder ako producent DM albumov teraz tak si myslim ze by to znelo lepsie, lebo Wilder podla mna je daleko lepsi producent ako Hillier. Znamena to ze trpim wilderovym komplexom ?

giggs11

 85    30. marec 2009 o 17:34

@kinn

Daniel79

 86    30. marec 2009 o 18:17

flexible: to jo…:), ale vzdyt ja rikam, ze je to dobre album…jenom u mne uz trochu opadlo to prvotni nadseni. Porad si myslim, ze je to lepsi nez PTA (prestoze tam byla ta rytmika udernejsi…)

Flexible

 87    30. marec 2009 o 18:36

to Daniel79: mozno mame podobne pocity a aj krivku nadsenia a jeho opadnutia, ale ja som si uvedomil jedno, nebudem tam hladat, co tam “chyba”, budem ho brat tak ako je “stvorene” a ked sa mi prestane pacit…???  ...ono sa zasa zacne grin)) 

ktory album od DM je zly???  ja taky nepoznam!!! a aj preto na kazdy novy netrpezlivo cakam a vzdy cakam nieco nove a zaroven stare dobre dpesacke, lebo to je ich styl!

a ten pocit z prveho vypocutia SOTU, po tych vsetkych obavach z uniknutych nefinalnych verzii a obrovskeho ocakavania, a to vsetci potvrdite, ze bolo ako nikdy predtym /vacsinou vsak nastava velke rozcarovanie a sklamanie, ako prvy dojem/, som bol fakt uneseny na cca 57 min, a to je pre mna neklamny znak, ze

...everything is almoust perfect, everything is almoust right…

Flexible

 88    30. marec 2009 o 18:40

to jakub73: almost grin))

Daniel79

 89    30. marec 2009 o 18:46

kinn: v takovych diskusich vlastne ani tak nejde o Wilderovy schopnosti, jde o to, ze pro lidi jako je Dangerous jsou DM hodne zasadni kapela a proste tezce nesou, kdyz jim ji nekdo timto zpusobem zpochybnuje. Chteji si uzit to fandeni a nazory typu “bez Wildera to nikdy nebude ono” jim to kazi.

Daniel79

 90    30. marec 2009 o 18:53

Flexible: souhlas…btw tesim se na remixy. Myslim, ze SotU je i na pomery DM hodne inspirativni album a remixeri se urcite vyradi.

m-a-s

 91    30. marec 2009 o 19:35

Dle meho je SOTU minimalne nejlepsi album od ULTRA. Vyzrálé, hravé, takovy mix vsech zkusenosti DM..
Mezihra pri Miles away je bomba… FG sice neni preplacano zvuky, ale ma svoji atmosferu, nadhernou melodii a proste zní tak jak zní. Mozna by pri prekombinovane aranži nemela tu sílu jako ted.
Alana jsem mel nejradsi, myslim si své, ale uz tam neni, tak co..
Alba s ním by byla ne lepsi, ne horsi, jen jina.. Budme radi, ze to tehdy nezabalili…

Petr80

 92    30. marec 2009 o 20:04

Ahoj všichni, po prvním poslechu jsem chtěl sem napsat, že snad nepojedu na koncert a jak je to strašny, no ještě že jsem to neudělal grin to album přímo zraje každým poslechem, jediná skladba která mi moc neleze je Fragile

Strider

 93    30. marec 2009 o 20:15

Mne sa SOTU paci. Rovnako sa paci aj Martinovi,Davidovi a Fletchovi. To dokazuje,ze vnimame hudbu velmi podobne. Aj preto som s nimi uz 22 rokov a mam z toho radost!

giggs11

 94    30. marec 2009 o 20:24

inac mi je divne,ze depeche mode nevydali nijake vyhlasenie k uniku albumu…..

Hugi

 95    30. marec 2009 o 21:16

to strider: plny suhlas. Aj mne sa SOTU velmi paci, vnimam to rovnako precitene,ako pred 29 rokmi ked som DM pocul prvykrat. Do toho veku to tu poniektori pseudorecenzenti maju poriadne daleko grin

kikinkadm

 96    30. marec 2009 o 21:18

kinn ty mi pripadas nic v zlom ako velky odbornik v hudbe, uvedom si ale ze mozno len par jedincov s tisica dokaze tu hudbu vnimat z hladiska produkcie a inych tazko kvantifikovatelnych znakov. mne pojem produkcia napriklad absolutne nic nehovori, ja si pod tym predstavujem akurat nejakeho huja ktory to produkuje na nejakom stoji to akoze tlaci cd alebo vynil alebo hociaky iny hudobny nosic, preto ked citam kritiku na produkciu stale mi je z toho smiesne to akoby vsetci fanusikovia DM boli nejaky hudobny odbornici. DM je hudba ktora oslovila masy svojou emociou, charizmou carom a proste takymi vecami co sa nedaju zaskatulkovat ze je to produkcia, tempo, udernost, hutnost a ine smiesne terminy smile

kinn

 97    30. marec 2009 o 22:09

kinkinka: Ja nie som ziadny odbornik, hoci zaklad na to nemam zly (10 rokov hry na klaviri + teorie). Jednoduchy sposob, pod cim si lahko predstavis produkciu, teda studiovu pracu, je rozdiel medzi demo snimkom a finalnou verziou. Minimalne 2 demace zo SOTU uz usli, takze je co porovnavat. Produkcia nema nic do cinenia s vyrobou nosicov smile
A mimochodom, emociu, charizmu a caro tvori pri DM z 50% prave kvalitna produkcia a aranzmany, ktore zvyraznia skvele martinove melodie a texty. Uz otrepany priklad je ETS ale podobnych zmien by sa v ich historii naslo urcite viac.

kikinkadm

 98    30. marec 2009 o 22:38

kinn tak tomu rozumiem ale aj tak neviem ako dokazes posudit kto by urobil lepsiu produkciu ved to su uplne abstraktne pojmy, proste ak sa niekomu nieco paci alebo nepaci nejde to predsa zhodit ze je zla produkcia lebo dobra a ci tvori produkcia 50% DM charizmy emocii a cara to si nedovolim tvrdit taktiez smile pozri ved maju 12 albumov a producentov bolo taktiez vela neverim zeby si DM zvolili producenta co je vyslovene zly asi ked si vybrali toho co tam je su s tym vysledkom spokojny nemyslis? a ked je to na hovno podla niektorych logicky su nahovno aj martin dave a andy, DM nie je az tak o produkcii

profile

 99    30. marec 2009 o 23:02

101 smile

Night

 100    30. marec 2009 o 23:57

Super recenzia Monghi, ďakujem, úplný súhlas. smile

kinn

 101    31. marec 2009 o 00:17

kikinka zle rozmyslas, to ze si myslim ze album nie je tak skvely (aj ked som nikde nenapisal ze je zly) neznamena ze si myslim ze clenovia dm su nahovno. To je uplne nespravne spojenie, dm su pre mna najlepsia kapela na svete. A k tej produkcii, porovnaj so starsimi albumami, odmysli si finalnu verziu a predstav si len melodiu na gitare s textom a potom vysledok. Alebo si vypocuj nejake stare demo. Mne pride ich produkcia v tomto tisicrocii hodne abstraktnejsia, ako keby sa s only when i lose myself nieco v tej ich univerzalnej pritazlivosti a istej zvukovej cistote pre mna zatvorilo a z kazdeho albumu sa mi paci mensi pocet skladieb ako tomu bolo v minulosti a niektorym ich pocinom takmer vobec nerozumiem. A to ja mam rad hodne aktualnu elektronicku muziku a nie som konzervativny.

PK

 102    31. marec 2009 o 00:17

Teď jsem si v rámci těšení se na SOTU pustil prehistorii — Sídliskové manekýnky od Monte Rosa — za zamáčkl slzičku nad vzpomínkami. Mám jen tenhle track, ale nemáte někdo tip, zda-li se to dá někde v SK koupit? Na jejich webu jsem našel, že začátkem tisíciletí vydali nějakou kompilaci, ale ve všech českých shopech mám smolíka :-(

molon

 103    31. marec 2009 o 09:43

PK - veď je toho na nete habadej od nich…nedávajú sa tu odkazy, takže si do “gúglu” napíš Monte Rosa mp3 a máš tam toho neúreok, aj tú kompiláciu…

Marten

 104    31. marec 2009 o 09:50

“The leaked version is a bad streaming audio webrip. DON’T judge the fidelity, or quality, of the album, based on this poor leak” (leak tedy asi opravdu moc kvalitni neni)  - toto je vyjadreni admina oficialnich stranek dm… Myslim, ze sound tohoto alba dostane uplne jiny rozmer pri poslechu z kvalitniho zdroje, resp. z oroginalniho cd. Uz nyni to zni skvele a dokazu si predstavit jaka pecka to bude z CD.

smartodm

 105    31. marec 2009 o 09:59

@Marten: tak ako to kazdy sudny clovek aj pochopil, hehe. je jasne, ze dynamika zvuku bude neporovnatelne lepsia, detaily zrozumitelnejsie. z pocutia leaku je poznat, ze zdroj mohol mat cca 128 kbps.

Flexible

 106    31. marec 2009 o 10:14

presne tak Marten a som velmi rad, ze si ma o tom uistil, uz som to pisal aj do fora, ze som velmi zvedavy na ten konecny, nekomprimovany zvuk aj ked SOTU, sa mi velmi, velmi paci uz teraz a aj po zvukovej stranke /Come back vsak bude potrebovat pre moje usi ten cisty zvuk asi najviac/ :o)

...the truth is it sounds miles away…

Beladona

 107    31. marec 2009 o 11:36

Daniel79: ale samozřejmě že genialita je dědičná. Jen se k tomu musíš narodit ve správném znamení, správném domě, vydat se správným směrem a potkat bystré lidi jako jsi třeba ty, kteří to rozpoznají grin

kinn

 108    31. marec 2009 o 20:47

Smartodm: Podla spektografu bol zdroj 128k (16KHz lowpass). No neocakaval by som priepastny rozdiel, dynamiku zvuku vyssie frekvencie urcite pridaju no pri spodnom spektre ten rozdiel bude podstatne menej vyrazny. V principe ale plati, ze elektronickej hudbe nizsi bitrate az tak nevadi ako napr. akustickej alebo klasickej a udajne existuje aj 320k rip, hoci ja som nemal moznost pocut a porovnat.

smartodm

 109    31. marec 2009 o 22:23

@kinn: 320 kbps je len repack toho povodneho, normalizovany plus nejake filtre. takze 2x mp3 kompresia spojena s manipulaciou zdroja. treba pockat na (samozrejme zakupeny) original - bude to urcite balzam pre nase usi grin

kinn

 110    1. apríl 2009 o 10:27

smartodm: Mne by stacilo aj ~190K VBR s 18.6 low passom smile Inak ak je 320ka len repack, tak potom je celkom zabavne, ako tu niektori pisali o tom ako 320k vyrazne lepsie znie a pritom si to iba mysleli lebo videli vyssi bitrate (ktory vobec nic o kvalite nevypoveda). Niektori depesaci maju naozaj citlive a neomylne usi wink.

Marten

 111    1. apríl 2009 o 11:10

to kinn: no ja myslim, ze tajemstvi toho 320k ripu zde bylo vyzrazeno celkem brzy - myslim, ze Gabriel o tom informoval uz pred nejakou dobou, takze to zase tak uplne nova zprava neni…

profile

 112    1. apríl 2009 o 13:18

@kinn: poslechni a suď

Flexible

 113    1. apríl 2009 o 17:53

tak uz sa daju popocuvat aj dalsie skladby /Ghost/ a remixy uz pocutych /In chains a Milesaway/...
http://dm-sotu.blogspot.com/2009/03/truth-is-lagos-boys-choir.html

enjoy it… grin  Ghost-remix je bombaaaa

Flexible

 114    1. apríl 2009 o 18:11

je tam aj Come back-Dominatrix radio edit remix…

Roman

 115    1. apríl 2009 o 18:30

Kinn, mozno niektori naozaj vedia nieco co si ty iba myslis. Objavila sa aj verzia SOTU ktoru si niekto poskladal a napr. Wrong tam bola radio verzia, asi z promo CD a Hole to Feed je zvukovo ovela lepsia ako ta ktora je napr.na SOTU 320bpm verzii.

smartodm

 116    1. apríl 2009 o 19:08

dominatrix je tusim fan remix…

2strange2

 117    1. apríl 2009 o 20:03

Hmmm ...znie to zaujimavo…nejaka skupina, dvaja, co spievaju, nejake gitary…
:-0…Depeche Mode? Neviem, je to fakt “ine kafé”. Je tam dost zaujimavych zvukov i melodii, ale ani vo sne ma nenapadlo, ze by som sa z piesni najviac tesil na pseudoerasuracky Peace.
DM asi s tymto albumom skoncili.Uz nie su tymi DM, co sme kedysi poznali. Ale ako vycuvanie, mozno posledny album to nemusi byt najhorsie…:-).
Osobne mam pocit akoby si najprv Dejvo odspieval to svoje a nechal priestor zaujimavym zvukovym kolazam…ale je to tak trochu ako “delena strava”. Atmosfera je dost dobra, prijemna a zas nie tak zaroven i sklucujuca ci snova ako na Exciteri…

kinn

 118    1. apríl 2009 o 20:14

Roman: Spektralna analyza ukaze uplne presne ci ide o inu verziu alebo len repack.

tommy

 119    1. apríl 2009 o 20:29

vynikajúci album, do posledného slova vynikajúca recencia, čo dodať - ja ich znova objavujem ako som ich začal objavovať pred 22 rokmi .
Veľmi som si želal takýto album, a aj keď Fragile Tension nie je najlepšia vec, rezonuje mi v ušiach celý čas.

profile

 120    1. apríl 2009 o 21:21

@kinn: kámo tak sem si dal paměťovku do spektrometru a spektarlna analyza mi to ukázala úplně přesně. Díky chlape, jako by si my umyl uši!!!

profile

 121    1. apríl 2009 o 21:25

sorry za tu hrubku, ale jsem strašně rozrušený smile

profile

 122    1. apríl 2009 o 21:51

Už jsem chtěl zrušit objednávku orginálu, ještě že jsem se neukvapil.

kinn

 123    2. apríl 2009 o 10:37

profile: Och samozrejme, myslel som audio spektralnu analyzu. http://www.chandrakantha.com/articles/spectrum/spectrum.html

To by ale asi doslo kazdemu, az na provokatera ze ?

smartodm

 124    2. apríl 2009 o 14:22

@dmdevotee: ja mam rad albumy aj pred aj po 1997. v globale mam radsej veci spred 1997 ale sotu je podla ma vynikajuci - jeden z najlepsich dM albumov. kazdy to vsak vidi inak.

deepspace101

 125    2. apríl 2009 o 19:08

Mě SOTU zatím příliš neoslovilo. Některé texty jsou působivé, vokály taktéž dobré, ale hudebně to album jde nějak mimo mne. Připadá mi, jako by mu v tomhle ohledu chyběla duše - a to ještě více než CTA.

m-a-s

 126    5. apríl 2009 o 09:32

SOTU je hudebne velice propracované, technicky bych nemohl nic vytknout.
u Excitera me mrzí ta odfláknutost, která čiší z pulky skladeb..
Proto jsem rad, ze PTA a SOTU na me pusobi jako stoprocentni alba.
jako byl Violator vrcholem prvni dekady, SOTU je vrcholem treti dekady.

12Ronny12

 127    5. apríl 2009 o 11:45

m-a-s: ano Violator bol vrchol ale SOFAD bol vrchol a este kusok raspberry

m-a-s

 128    5. apríl 2009 o 18:29

opakuji - Violator byl vrcholem prvni dekady, SOFAD byl až v roce 93.
dle meho uplny vrchol DM vsech časů.... album i live.
aspon tak to vnimam já.....

Oáza

 129    6. apríl 2009 o 14:45

Musím,říct,že SOTU jsem slyšel asi 3x ale vůbec mě neoslovil, na desku mi nezapadá ani WRONG,myslím,že by víc seděl na PTA.Dave má pořád skvělej hlas a možná vyzrálejší,celkově mi ale zní jako Martinovo další sólové album.Holt jsem fanda DM, který se kloní k Alanovým aranžmá a ruchům,tak mě nestřílejte…..

hide what you have to hide

 130    6. apríl 2009 o 15:05

,, povím Vám, slyšel jsem to 3 x a už vím, že bez Wildera to nepůjde,,

já nevím, ale mě chybí, já přesně vím co bylo z jeho dílky a co z dílny Fooda či Mullera

já ten DM už opravdu nemusím, proč to vlastně poslouchám, když jsem se zasekal v roce 93 u SOFAD, mě tam chybí Flood

Floode, wildere vraťte se

—————————————————————————————————————-

mě je z toho brečení po Wilderovi už normálně blbě, to se omlouvám, takto nikdy nereaguji, ale slyšet něco 3 x a soudit, hnus hnus hnus

Radbuza

 131    6. apríl 2009 o 15:24

hide what you have to hide, a pokud si to někdo poslechne jednou a bude bezvýhradně nadšen,tak ani nepípneš,že? ....  grin)))))))))))))

hide what you have to hide

 132    6. apríl 2009 o 15:41

to radbuza : ano, přesně tak máš pravdu, neboť jsem napsal o vztahu fanoušků k věčnému tomatu A.CH.W, což jak jistě uznáš není u příspěvku, který to neobsahuje třeba, to těžko zpochybníš...toto je k tématu poslední příspěvek, nenechám se zatáhnout do diskuse o Alanovi

nechci o tom diskutovat, jen jsem projevil emotivní názor, že už je mi z některých špatně jak pořád brečí...tečka

jinak ahoj na koncertech

Radbuza

 133    6. apríl 2009 o 18:26

hide what you have to hide,no slyšet něco 3 x a soudit si myslím,že je úplně v pořádku,spíše je nesmysl soudit podle dejme tomu 30 sec ukázek…  grin))

Jinak albumová kvalita bude ještě o něčem jiném….  O Alanovi rozhodně diskutovat nemíním,s tímto albem nemá nic společného….

Já jsem měl se SotU docela velký problém…  Všichni jste tu byli nadšení a já nechápal…  Na SotU mi chyběla ta TYPICKÁ DEPEŠÁCKÁ DEPRESE!!!!.... 

Pozitivní DM? Úplně jsem se oklepal při vzpomínkách na POZITIVNÍ Exciter….  Ikdyž Exciter mám rád,je takový nedodělaný,jakoby malíř pokojů jen očváchl stěny a strop a nedotřel nepokrytá místa a pořádně nerozetřel barvu a stačil mu jen jeden nátěr…. 

Nové SotU jsem kamarádovi,který skládá hudbu,miluje elektroniku,má rád house,soul a sytě zpívající černošky,přinesl k posouzení.... Nejvíc se mu líbí Peace,In Sympathy a In Chains….

Album mu přišlo takové bez komerčně hitových,potenciálních hitů a nepísničkové,nýbrž v moderním duchu,líbilo se mu množství zvuků a nelíbila se mu distorsion hlasu…

Začal jsem poslouchat já...

Řekl jsem si,jsou to DM a ti potřebují minimálně dva další poslechy,tak jsem se na to vrhnul….
Nakonec jsem objevil skladby,které si velice rád pouštím - a to :
In Chains
Wrong
Little Soul
Peace
Spacewalker - kdosi tu napsal německé porno,mě se ta skladba velice líbí...
Perfect
Jezebel
Corrupt

Skladbu In Sympathy bych z alba klidně vyhodil,vyloženě ji přeskakuju….

molon

 134    7. apríl 2009 o 08:46

...Gabo, už si dnes videl http://www.cas.sk ??? ...dobrý článok o D.M….kuknite aj ostatní !!!

bubak

 135    7. apríl 2009 o 23:04

to radbuza.  no vidiš a já  in symphaty zbožnuju.

Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa