Private lives - The Depeche Mode Story - III.

Po Davidovi a Martinovi sa so svojim životom rozhodol "pochváliť" aj Andy Fletcher. Hoci si zaspomíname aj na začiatky Depeche Mode, skončíme v témach, o ktorých Andy, keď môže, rozpráva najradšej. Neviete o čo ide? Tak čítajte...

Andy Fletcher - Chlapec z Brigády

Môžete si o Depeche Mode myslieť čokoľvek, pravda bude vždy iná - a viac než zaujímavá. Po Davidových príbehoch z búrlivej mladosti a Martinových perverzných paradoxoch, tu máme Andyho...

Zakladateľ Depeche Mode, jeho pokojná prítomnosť na pódiu skrýva ešte pokojnejšiu povahu: jasný protiklad Gahana a Goreho. No práve táto jedinečná kombinácia týchto charakterov je základom sily a svornosti Depeche Mode...

"Moji rodičia patrili medzi prvých prisťahovalcov, ktorý prišli v 1960-tych rokov do úplne nového mesta Basildon. Basildon je súčasťou juhovýchodných mestských častí, ktoré sa ťahajú až do Southendu. Bolo príšerne naprojektované. Žije tu 200 000 ľudí a je tu len jedno jediné kino. Mladí ľudia tam v podstate nemajú čo robiť, hoci najsilnejšiu populačnú vrstvu tam tvoria ľudia do 25 rokov. A takisto má obrovskú nezamestnanosť.
Moji rodičia sem prišli z Nottinghamu, kde som sa narodil. Otec tam pracoval v továrni výrobu cigariet, no bol prepustený.

Do kostola som začal chodiť po jednej nepríjemnej udalosti, keď som mal 8 rokov. Otec mi potom navrhol pripojiť sa ku Chlapčenskej brigáde, ale aspoň som mohol hrať futbal. V Brigáde som zostal do 18-tich.
Mali sme veľmi aktívny sociálny život, ktorý sa točil okolo cirkvi sedem dní v týždni. Rodičia veriaci neboli, no ja áno. V sobotu sme mali vždy BB coffee bar, kde som kázal chuligánom.

Kresťanstvu dlho neholdujem, ale mám ho v krvi. Stále mávam zlý pocit, keď nejdem do kostola. Neboli to len modlitby a náboženstvo, čo sú v dnešnej dobe veľmi nepopulárne témy. Mali sme aj kresťanské hudobné festivaly. Pre pár rokmi na jednom takom hrali aj U2. Mali v radoch kresťanov obrovské množstvo fanúšikov.

Ja s Vincem sme boli v skupine kazateľov, snažili sme sa neveriacich primeť k viere. V našej hierarchií mal Vince číslo 3, aj keď je z neho teraz totálny ateista. Samozrejme, že tu boli aj nejaké nedostatky. Najnepríjemnejšia vec bola prehliadka v Basildone, kedy sme si museli obliecť kompletnú uniformu našej Brigády. Celé to obdobie formovalo moje morálne presvedčenie a názory.

Začal som chodiť na strednú školu Nicholas a bol v tej istej triede ako Martin Gore a Alison Moyet. Z politiky som mal Á-čko a chcel ísť na univerzitu. V 16-tich som mal s Vincem skupinu s názvom No Romance In China a chceli sme byť ako The Cure. Boli sme blázni do ich albumu "Three Imaginary Boys". Vince sa dokonca snažil spievať ako Robert Smith.

V tom čase sme zvykli chodiť do klubu s názvom Van Gogh, kde hral Martin na gitaru v duu s názvom Norman And The Worms. Pravidelne tam hrala aj skupina Alison Moyet, The Vandals. Bola to skvelá scéna.

Dali sme sa dokopy s Martinom a Vincem a začali skúšať v mládežníckom klube Woodlands. Jedna z ranných skladieb, "Photographic", bola skomponovaná práve tam.
Martin si kúpil syntezátor a v spomenutom klube sme odohrali koncert pred publikom, ktoré tvorili 9-ročné deti. Ale milovali synťáky, no zvrhlo sa to. Vbehli nám na pódium a stláčali klávesy, zatiaľ čo sme hrali.

Depeche Mode sa skompletizovali keď sme povolali Davida. Poznal prostredie v Southendu, vďaka čomu sme hrali koncerty pred 300 ľuďmi. Mali sme imidž novoromantikov, post Blitz-ové deti so smiešnymi tričkami.

V tom čase som ešte chodil do práce. Robil som poisťovacieho agenta pre Sun Life a do práce som pravidelne dochádzal. Bolo to dobre platené miesto, ale len na to, aby som ako tak vyžil. Moji kolegovia nebrali našu skupinu vážne až do chvíle, kedy sa v rebríčkoch neobjavila "Dreaming Of Me" a za ňou "New Life". Boli sme hrať v Leeds, v Top Of The Pops, a na druhý deň som už bol zasa v práci. Bolo to ťažké.

Po tom, čosi moji kolegovia zo mňa uťahovali, začali sa o to všetko zaujímať, hlavne po tom čo uvideli naše oficiálne fotografie a plagáty, ktoré som v kancelárií kopíroval. Definitíne ich presvedčila fotografia Davida na obale magazínu Sounds.

Zneli sme surovo, ale mali sme dobré skladby. Počul som taliansky bootleg jedného nášho veľmi starého koncertu a fakt to neznelo zle. Martin od svojich 14-tich píše veľmi dobré skladby. Nepoznal som ho dobre do chvíle, kým som ho nepresvedčil, aby prišiel do našej Brigády. Myslel som si, že sa mi ho podarí prehovoriť, aby sa k nám pridal. On ku nám chodil kvôli spevu a atmosfére.

Skladba "Blasphemous Rumours" vychádza práve z týchto našich skúseností. Mali sme modlitebný zoznam chorých ľudí a vždy ste sa mali modliť za toho, kto bol na prvom mieste, až do chvíle, kým nezomrel. Keď mi tú skladbu Martin zahral po prvý krát, na chvíľu som sa cítil urazený. Viem si predstaviť, prečo by ju ľudia nemohli mať radi. Ten text sa pohybuje na pokraji urážlivosti.

Poučiť sa z histórie

Môj osobný život, mimo toho hudobného, je obyčajný a veľmi jednoduchý. Žijem s mojou priateľkou a jej matkou na predmestí Basildonu. Keď si niekam povyrazím, tak si idem zahrať biliard, futbal, alebo idem niekam s priateľkou, ktorá robí DJ-ku. A keď môžem, tak si rád pozriem zápas klubu Chelsea.

Teraz veľa čítam, hlavne knihy o medzivojnovom období v Nemecku a nástupe Tretej ríše, o živote Hitlera, jeho nástupe a sile. Biografia od Alberta Speera je úžasná. Vždy som sa veľmi zaujímal o politickú históriu. Z obdobia nástupu fašizmu sa môžeme mnohé priučiť. Napríklad, štúdiom Nacizmu zistíte, že pomerné zastúpenie je extrémne nebezpečné. Hitler sa dostal k moci vďaka voľbe menšiny.

Moje vlastné politické presvedčenie je veľmi zmätené. Nie som absolútny socialista. Som veľký patriot, veľmi pro-britsky orientovaný. Viem, že niektorým ľuďom sa to nemusí pozdávať, ale nemôžem si pomôcť. Nie som presvedčený o tom, že by sme sa mali vzdať vlastných nukleárnych zbraní. Ak by sme sa ich vzdali, Británia by stratila svoje postavenie. Svojim srdcom som aj trochu vojak.

Strana Labouristov je teraz veľmi slabá, stále postráda vodcu. Ak by som niekedy volil, asi by to boli práve Labouristi, aj keď niektoré moje názory sú pravicovo orientované. Aliancia je mi ukradnutá.

Som tvrdým zástancom prosperity a zrušenia súkromných škôl, takže naozaj vidíte, že je veľmi ťažké ma charakterizovať. Ak by ste sa ma pred dvoma rokmi opýtali, či by som chcel mať deti, určite by som vám odpovedal, že nie, ale čím som starší, tým je táto "prirodzená potreba" silnejšia. V manželstvo však neverím, je to nezmyselná inštitúcia. Ale aj napriek tomu sa raz pravdepodobne ožením, z tradície. Som tak trochu aj tradicionalista.

Môj rodinný život bol vždy šťastný a stabilný. Dobre som vychádzal s rodičmi a s mojimi dvoma sestrami a bratom, všetci sú odo mňa mladší. Mama si o mňa stále robí veľké starosti, keď sme s Depeche Mode na turné. Nie preto, že by si o mne myslela, že robím neprístojné veci, to vie, že ja taký nie som, ale len preto, že po koncerte nemôžem prísť hneď domov.

Nabudúce: Alan Wilder

zdroj: No1 Magazine, 18/05/1985
autor: John Stoddart

Názory Devotees (20)

imi1

 1    27. júl 2005 o 23:17

Taky dobry chlapec ...


tomy

 2    28. júl 2005 o 11:35

super, Andy má veľmi dobré rozhovory. Vďaka “dvojča”. Lets go talk about policy…


jankadM

 3    28. júl 2005 o 12:21

celkom sa mi to pacilo, ale ta cast o vojne a politike… k tomu velmi neinkvinujem, no nemozem a ani nechcem, aby boli vsetci ludia ako ja alebo mali rovnake nazory - IT’S NO GOOD!!! :D ludia si casto neuvedomuju, ze to, ze sa od seba vsetci lisime, je dobre a mali by sme sa naucit respektovat, respektovat nazory inych! viem, ze sa to velmi netyka tejto diskusie, ale to ma napadlo ako prve, tak pisem! :D mali by sme brat veci take, ake su, a ako raz povedal david: ” ked nieco neustale analyzujes, napokon to starati svoj zmysel!” tak ja pre tentokrat len tolko! dufam, ze mi raz niekto dokaze porozumiet! :D
NECH ZIJE DEPECHE!!! :cool:  :cool:


tomy

 4    28. júl 2005 o 12:52

myslím, že som porozumel tomu, čo si napísala, resp. čo si chcela povedať. Ak ten vyššie uvedený  citát povedal Dave, tak je to ceľmi výstižné. Problém je nájsť správny čas prestať veci analyzovať. No niekedy je to veľmi bolestivé a priam nemožné.
Viem svoje…


jankadM

 5    28. júl 2005 o 13:24

myslis si, ze je bolestivejsie veci analyzovat, alebo prijimat take ake su? asi to zalezi od viacerych faktorov… skutocnost je niekedy taka tvrda, ze sa pokusame najs nieco, co by nam to objasnilo…preco su veci take, ake su a nie take, ake chceme aby boli…? asi je spravne, ze je to tak, lebo sa stale ucime, kde sme spravili chybu, a aby sme ju nezopakovali… ja sa do “kolobehu zivota” vlastnelen dostavam, ale i napriek mojmu veku to este neznamena, ze neviem, co to zivot je! nemyslim si, ze mu dokonale rozumiem, ale kto z nas to moze s istotou povedat?


Monghi

 6    28. júl 2005 o 17:17

dokazom toho, ze sme kazdy iny, si aj ty sama… si predstav, co sa vyklulo z nasho dievcatka.. same chacha. chichi v style “ja vas vsetkych lubim”:D a ono pozri, aky rozumny cloviecik sa z nej vyklul… krasne nazory… nedaj si ich nikdy vziat:)


aries

 7    28. júl 2005 o 19:53

monghi: že haluz?nice… smile

btw k tej niekedy pritvrdej životnej realite, čo ťa nezabije to ťa posilni je sice kliše ale pravdive na základe úderov ktoré sme od života dostali prechádzame na iný štýl reagovania na podnety zvonka a jemne prispôsobujeme svoje právanie (nemyslim to že by nás to nejako prevratne menilo)...čo nás vlastne vedie k dokonalosti a skutočne posilnuje…pokiaľ o to stojime… analyzujeme často (teda ja určite) a niekedy prichádzam stále k novým záverom ktoré sú čoraz hlbšie až to prichádza nenormálnym veciam… čo je v rozpore so skúsenosťou ktorú využívam na skúškach - čo ťa napadne prvé je pravda :D


tomy

 8    29. júl 2005 o 08:33

to by chcelo vytvoriť novú tému s názvom PSYCHO,ale asi by to bolo dramatickejšie ako Hitchcock.
Milá jankaDM - na tvoju obranu ohľadom toho dostávania sa do kolobehu života - tu vôbec nejde o vek. Je to čistý alibizmus, ak si niekto myslí, že čím je starší, tým je rozumnejší. Ono sa to len predpokladá...  No ale aby som odpovedal na tvoju otázku - áno už dávno som v štádiu prijímania vecí také,aké sú bez toho, že by som to nejak analyzoval /to so urobil predtým a môžem ti povedať, že to veľmi,ale veľmi bolestivé/. Ale aspoň ma to pripravilo na black days. Ako sa hovorí, treba si pripraviť na ten najhorší variant a ono to fakt príde. Ale na druhej strane raz to slnko vyjsť musí. A ono to vyjde.


dangerous

 9    29. júl 2005 o 08:59

Sluníčko svítí asi až moc přátelé, nezdá se Vám. Někdo by asi neměl chodit ven bez čapky smile  smile  smile


aries

 10    29. júl 2005 o 11:29

čeče mi hovor dačo…zachvilu ma budú mlatit skinheadi dik :D


Beladona

 11    29. júl 2005 o 11:41

Trochu s vami nesouhlasim, myslim, ze slucujete 2 veci. Clovek by se mel snazit vsechno prijimat a prizpusobit se, nekrtitizovat a nestourat se ve vsem. Ale na druhou stranu je dobre se snazit pochopit, jak svet funguje a co je pricinou veci, jen tak se muze nekam posunout.


chmelko

 12    29. júl 2005 o 12:30

Nečakal som, že Andy bude mat zo všetkých 3(nabudúce Alan) najviac príspevkov.Aj keď chudák, skoro nič sa ho netýka :D
Riešit by sme mali problemy, ktoré možme spravit, o zbytku možme len diskutovat…


aries

 13    29. júl 2005 o 13:25

beladona: je jasné že pochopiť veci je dôležite z hľadiska ďalšej existencie bez toho sa ťažko niekam hybe… pri prispôsobovani je u mna niekedy problém lebo niekedy som privelmi ťažký individualista :D ale vždy treba nájsť kompromis medzi uplnou ohybnosťou a totálnou nepružnosťou…flexibilní ľudia majú výhodu ale aj tak si myslím že niekedy človek musí násť vlastnú cestu…

TOMY: dofrasa to nieje zly napad… smile


aries

 14    29. júl 2005 o 13:45

taaakže topic sa vola PSYCHO a kto má zájem pokračovat bude uvitáán na adrese

www.depechemode.sk/forum/

:D wink


jankadM

 15    29. júl 2005 o 21:33

jaj, monghi, ja ta mam tak rada!!! :D


jankadM

 16    29. júl 2005 o 21:34

aj teba aries!!!! :cool:


jankadM

 17    29. júl 2005 o 21:36

nic mi nemohlo padnut lepsie po narocnom dni, velmi ste ma potesili! :D


Ciny

 18    30. júl 2005 o 09:44

Ze, prave Andy vyvola takuto inelektualsku debatu, by ma nikdy nenapadlo. Depesaci z nejakeho podivneho dovodu boli vzdy intelektualne zamerani ludia…co uz..ci veci treba analyzivat?..uz uvaha nad tym je analyzou…tak asi ano….
Andy mal stastie. Chodit do triedy s Vinceom a Alison - pekna nahodicka…


jankadM

 19    30. júl 2005 o 19:20

asi to zapricinuju texty DM… :cool:


tomy

 20    1. august 2005 o 09:18

chmelko a prečo sa čuduješ, že práve Andy…Veď on ako jediný člen DM sa utiahol do kláštora medzi mníchov, kde meditoval. A ako hovorí klasik - jedine v úplnej samote a v hlbokej meditácii nájdeš pravdu.


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa