Pozadie “Memento Mori” turné (2/3)

Pozadie “Memento Mori” turné (2/3)

Putujúcu armádu Depeche mode kŕmia kuchársky čarodeji z firmy Popcorn Catering, ktorej majiteľ Wendy Deans spolupracuje s kapelou odkedy svoju firmu založil.

"S kapelou spolupracujeme od roku 1989 a odvtedy sme s nimi absolvovali každé turné, takže sa k nám a k našej spoločnosti chovajú s úctou," povie Deans. "V cateringu sa vždy dožadujú tých istých ľudí, čo je skvelé, aj keď v týchto dňoch všetci bojujeme s dodržiavaním shengenských pravidiel, pretože takisto pracujeme aj na iných turné."

Prestravovanie posádky s troma jedlami denne, rovnako zabezpečovanie jedla v autobusoch a šatniach, dáva prácu sedemčlennému tímu Popcornu, pričom aj samotné nakupovanie potravín sa vďaka rastúcim nákladom komplikuje. "Každý deň je to iné," dodáva Deans. "Stále bojujeme s výzvami, ale keď ste na turné s Jonathanom Kesslerom a Tonym Gittinsom, tak nič nie je nemožné a každý má dobré skúsenosti."

Starostlivosť o to, aby sa Gittings a jeho kočovný "bojovníci" dostali z bodu A do bodu B, má zasa pod palcom prevádzkovateľ autobusovej dopravy Beat The Street, ďalší dlhodobý dodávateľ Depeche Mode, ktorý tento rok rozšíril svoje kompetencie.

"Tesne pred pandémiou sme expandovali aj do Severnej Ameriky, takže skutočnosť, že Depeche Mode využívajú naše služby na oboch kontinentoch, je fantastická - sú veľmi loajálni, vedia presne, čo chcú a kým to nepokašleme, tak nie je dôvod, aby sa na našom vzťahu niečo menilo," povie zakladateľ spoločnosti Jörg Philipp.

Beat The Street poskytujú štyri autobusy pre každú produkčnú posádku a zásobovačov, z ktorých každého spoločnosť dobre pozná. "Keď tomu šéfúje Tony Gittins, tak sa nič vážne stať nemôže," povie Philipp. "Je pokojný, je to profesionál a veľmi dobre pozná šoférov, ktorých na turné uprednostňuje. Je radosť s ním jednať."

Vodiči však tentokrát nenajazdia toľko kilometrov, ako pôvodne plánovali. "Kvôli vojne na Ukrajine sme prišli o niekoľko koncertov," povie Kessler. "Prišli sme o vystúpenia na štadiónoch v Moskve, Petrohrade, Kyjeve, Minsku, ako aj arénové vystúpenia v Petrohrade a opäť v Moskve. Dohromady sme prišli o šesť veľkých vystúpení v tej časti sveta."

Z Gittinsovho pohľadu bolo pred dodávateľov a posádku veľkou výzvou aj počasie, pričom extrémne horúčavy v Južnej Európe pridali potrebným prípravám štadiónových vystúpení ďalšiu úroveň.

"Sme oveľa opatrnejší, snažíme sa zabezpečiť, aby bola posádka dostatočne chránená pred slnkom, že využije akýkoľvek dostupný tieň a bude mať vždy dostatok tekutín," povie Gittins.

"Za normálnych okolností si vodu v blízkosti pódia neželáte, ake keď staviate pódium pri teplote okolo 45 stupňov Celzia, musíte sa uistiť, že máte v zásobe dostatok tekutín a každý z tímu sa každý hodinu a pol dostatočne napije."

Hudba pre masy

Faktor dobrej nálady, ktorý sa do daného mesta dovalí spolu s Depeche Mode, je každému promotérovi, podieľajúcom sa na produkcí "Memento Mori" turné, veľmi dobre známy. Ku dnešnému dňu zhliadlo predstavenie viac ako 2 milióny fanúšikov, zatiaľ čo manažment predpokladá, že nadchádzajúce halové turné po Severnej Amerike a budúcoročné halové turné po Európe zvýši toto číslo na 3.5 milióna.

Turné "Memento Mori" je globálnou operáciou spoločnosti Live Nation, pričom si štafetu po celej Amerike a Európe odovzdávajú jednotlivé miestne pobočky, s výnimkou v asi dvoch prípadoch.

Jedným z nich je Laura Coroianu zo spoločnosti Emagic v Rumunsku, ktorá má pre Depeche Mode, vo svojom srdci, špeciálne miesto. "Keď sme ich u nás privítali po prvýkrát, v roku 2006, boli prvou kapelou, ktorá vypredala štadión v Rumunsku, čo pomohlo otvoriť našu krajinu pre ďalšie kapely," potvrdila magazínu IQ.

Vďaka tomu, že Live Nation považuje Emagic za svojho lokálneho partnera, promujú Emagic v Rumumsku kapelu už po štvrtýkrát. "A bolo by to už po piatykrát, keby sme neprišli, kvôli Davidovmu zdravotnému stavu, o koncert v roku 2009," povie Coroianu, ktorá, hoci je rada, že môže Depeche Mode opäť privítať, priznáva, že aktuálne turné je zahalené smútkom. "Andy nám naozaj chýba," povie. "V minulosti u nás vystúpil aj sólovo, ako DJ, a bol to neuveriteľne úžasný človek."

Pri 45 000 fanúšikoch zhromaždených na rumunskom Národnom štadióne, na vypredanom júlovom (26) koncerte, si podľa Coroionu s potešením prídu na svoje aj miestne podniky a hotely. "Ľudia chodia na Depeche Mode z celého sveta, takže sme videli množstvo lístkov zakúpených od ľudí mimo Rumunska. Na posledný koncert v Cluj, v roku 2017, cestovali fanúšikovia až z ďalekého Uruguaja, takže pre miestnu ekonimu a turizmus je to veľká vec."

Ako jeden z mála nezávislých promotérov na "Memento Mori" turné, si Emagic vybudovali, v posledných rokoch, veľmi úzky vzťah s Live Nation, opäť vďaka Davidovi, Martinovi a ich kolegom. "S Live Nation spolupracujeme od prvého rumunského koncertu Depeche Mode, v roku 2006, a je to úžasná spolupráca, pretože sme tak získali prístup k mnohým významným umelcom, ktorých môžu rumunskí fanúšikovia vidieť naživo," dodáva Laura.

Toto nadšenie z vítania Depeche Mode z minulosti veľmi dobre pozná aj generálny riaditeľ Live Nation GSA, Marek Lieberberg.

"Mám tu česť byť promotérom Depeche Mode už takmer 40 rokov, od polovice 1980-tych rokov, a zdá sa, že sa s týmto turné vrátili ešte silnejší, než predtým," povie Lieberberg.

"Neexistuje iná kapela, ktorá by bola tak silne prepojená s nemeckým publikom. Myslím, že emotívny obsah a hĺbka ich hudby oslovuje nemeckú povahu - je v tom niečo faustovské. Ich tunajší fanúšikovia sú veľmi lojálni a zanietení pre Depeche Mode. Mnohí z nich navštívia hneď niekoľko koncertov."

Táto armáda nemeckých oddaných fanúšikov pomohla vypredať 11 koncertov na nemeckých štadiónoch počas tohto leta a kapela sa vráti aj na budúci rok, kvôli ďalším ôsmym koncertov v arénach.

"Jadro ich fanúšikov tvoria ľudia, ktorí kapelu sprevádzajú už dlhodobo, no v posledných rokoch si všímame viac mladších fanúšikov, čo je dôkazom toho, že ich hudba zostáva aj naďalej aktuálna," dodáva Lieberberg.

Záujem o Gahana

Ako dosahuje európska, štadiónová, časť turné svoj vrchol, manažment kapely pozoruje, že došlo k výraznému demografickému posunu.

"Vidíme oveľa viac mladých ľudí a myslím, že ide o kombináciu viacerých faktorov," povie Kessler. "V prvom rade prichádzajú naši dlhoroční fanúšikovia so svojimi deťmi, no mnohí promotéri poznamenali, že účasť na festivaloch, v rámci posledného turné, nám pomohlo pritiahnúť mladšie publikum."

Pollock dodáva, "Depeche Mode sú v istom zmysle krstnými otcami remixovej kultúry a to je cesta k novej generácií. K tomu treba pridať trochu plánovania z našej strany, no rovnako aj správnu dávku šťastia, keďže sme mali niekoľko vysoko-profilových synchronizácií."

Jednou z takých bolo aj použitie skladby "Never Let Me Down Again", z roku 1987, v úspešnom televíznom seriály "The Last Of Us". "Načasovanie pred spustením kampane k albumu bolo takmer dokonalé," povie Pollock. "Dva týždne pred zverejnením novej skladby sa takto upriamila pozornosť na kapelu. Trendové veci sa objavili aj na sociálnej sieti TikTok, ktorá oslovuje hlavne mladšiu generáciu a tieto veci sa takisto objavili pred začiatkom turné."

Kessler takisto poukázal aj na uvedenie Depeche Mode do Rock'n'rollovej Siene slávy počas pandémie. "Celkom bizarná záležitosť, pretože Vás to pozdvihne na úplne inú úroveň, keďže každý rok takto uvedú len 5, či 6 umelcov."

Promotér Memo Parra má ohľadne demografie fanúšikov, čakajúcich na príchod kapely do Mexico City, iné vysvetlenie. "Ide najmä o ľudí vo vekovej hranici 40-55, ale takisto veľa vo veku 25-30," hovorí o kupujúcich.

"Nejde len o deti, ktoré prídu s rodičmi, ale aj o decká, ktoré sa k tejto "novej hudbe" dostali cez streamovacie služby. A je to fájn, pretože Depeche Mode si novú generáciu fanúšikov zaslúžia. Produkujú skvelú hudbu!"

Kessler, potešený množstvom mladších fanúšikom, ktorí navštevujú štadióny, nech už je to z akýchkoľvek dôvodov, verí, že za najväčšou príťažlivosťou Depeche Mode je ešte stále sila ich výkonov a schopnosti Davida Gahana.

"Kapela len pokračuje v produkovaní skvelej hudby, ktorá jej naďalej pomáha rásť a stáva sa čoraz ikonickejšou," povie. "Sme požehnaní výnimočnými interpretmi - fascinujúcim a magnetickým frontmanom a skladateľom, z ktorého sa postupne stal akýsi frontmanov pobočník. Ale keď máte na pódiu Davida, nepotrebujete nič ďalšie, aby ste upútali pozornosť publika."

Dodáva, "Pracujeme s množstvom iných kapiel a každá z nich má špecifickú základňu fanúšikov, ale Depeche Mode majú v sebe určite niečo jedinečné. Ich fanúšikovia sú nielen lojálni, ale sú zároveň neoddeliteľnou súčasťou koncertu a spojenie medzi kapelou a publikom je obrovským prínosom pre jedinečný pocit z každého vystúpenia."

...  pokračovanie

Názory Devotees (20)

Michaela 146

 1    27. august 2023 o 08:53

Hm, ten humbuk kolem kapely je až děsivý. Už dávno vím, že nesplývám s davem…Jeden z důvodů proč nepřispívám na sociální sítě je pro mě masa neznámých lidí...Jediné stránky, kterým říkám “Ahoj” jsou právě tyhle a dříve dm.cz…A jediný důvod…proč zde přispívám, není to jen DM, ale je to především o tom, že zde přispívá, pár věrných fanoušků...Jsou to lidé přibližně v mém věku, kteří mají podobné vzpomínky na ty krásné časy bez mobilů a sociálních sítích. Není žádným tajemstvím, že lidský mozek nezvládá vnímat všechny podněty reálného světa, a my ho dennodenně nutíme zpracovávat ještě ten virtuální. Co tím chtěl básník říct, věřte, že pokud, by zde přispívaly masy lidí...V tu chvíli bych se rozloučila…Navždy tajemná.


Michaela 146

 2    27. august 2023 o 15:20

“Neexistuje iná kapela, ktorá by bola tak silne prepojená s nemeckým publikom. Myslím, že emotívny obsah a hĺbka ich hudby oslovuje nemeckú povahu - je v tom niečo faustovské. Ich tunajší fanúšikovia sú veľmi lojálni a zanietení pre Depeche Mode. Mnohí z nich navštívia hneď niekoľko koncertov.”

Ano, právě první skladba, kterou jsem slyšela od DM, byla People Are People měla jsem to štěstí, že se teta v roce 1985 provdala do NSR, když přijela přivezla mi gumové medvídky HARIBO a rodičům nespočet kvalitní hudby ze západu, myslím, že dělala radost spíše mně a mým vrstevníkům, jelikož jsem jim půjčovala a nebo nahrávala MC kazety.


Milan

 3    27. august 2023 o 21:09

Tak konečne nejaké čísla, na ktoré som sa pýtal. Odhad 3,5 mil. ľudí, keď už bude po všetkom. V porovnaní s Global Spirit Tour??
Teší ma, podľa článku, záujem mladých, to je dobrá správa. Vybavuje sa mi mlaďas, čo ma obsluhoval na jazere v tričku DM grin

S úctou k Martinovi, ale tiež si myslím, že podiový imidž kapely pevne drží vo svojich rukách David.


Michaela 146

 4    29. august 2023 o 05:43

A proč nesplývám s davem? Jelikož za celý svûj život…jsem nevložila ani jedinou svoji fotografii na internet…právem tajemná. Ta divná.


tommy

 5    29. august 2023 o 07:15

Občas splynúť s davom nie je zlé, hlavne, keď dav spieva a tancuje… A potom sa objíma…
Hm a taká sila spoločnej zhudobnejej modlitby (rozumej piesne) ... To je zážitok, keď človek zabudne na svoju vlastnú prázdnotu a dav ho pred ňou na určitý čas zachráni… Ja to priam vyhľadávam… A keby si chcel so mnou spievajúci kazateľ (rozumej mnou obdivovaný umelec) urobiť fotku ako spomienku, nebol by som proti…


Michaela 146

 6    29. august 2023 o 07:22

Jsem čistá duše, nerada se vystavuji.


Michaela 146

 7    29. august 2023 o 08:39

Nemám tetování...No a co?


tommy

 8    29. august 2023 o 10:48

Presne tak… Čo je na tom? Vôbec nič. Niekde som čítal, že rada počúvate PEOPLE ARE POPLE… Začal by som práve touto klasikou:

“People Are People
People are people
So why should it be
You and I should get along so awfully
So we´re different colours
And we´re different creeds
And different people have different needs
It´s obvious you hate me
Though I´ve done nothing wrong
I´ve never even met you so what could I have done
I can´t understand
What makes a man
Hate another man
Help me understand”

Akosi často dávate verejne do pozornosti svoju bežnú prirodzenosť. Žiadny make up, žiadne tetovanie, žiadna sociálna platforma, verejná fotka… Som úplne normálna a tým som tajomná a výnimočná... Myslím si, že väčšina ľudí je na tom podobne ako Vy, takže žiadna výnimočnosť, ale “common people”... Tak prečo (stále) ten dôraz na normálnosť? Pomož mi to pochopiť...

Budete ma za svoj názor nenávidieť?

PS: OMG, chýba mi PULP a tá energia z ich živého hrania… To bola sila!


Michaela 146

 9    29. august 2023 o 11:17

Prý jste se mezitím, co jsem zde strádala, zůstala osamocená, skvěle bavili na Facebooku. Jen moji maličkost, tam nikdo nepozval. Smutné.


Michaela 146

 10    29. august 2023 o 15:06

smile


Michaela 146

 11    29. august 2023 o 15:13

smile


tommy

 12    29. august 2023 o 15:18

„Nepíľ konár pod sebou!“ — to hovorí jedno slovenské príslovie…

A Vaša odpoveď mi príde v podobnom duchu…

Môj pôvodný komentár bol reakciou (suchým pokusom o vtip) na “nespočetné od veci komentáre”, t.j., že radšej byť tam, ako tu, kde sa tu niekomu vymklo kontrole… Admina a (jeho malý tím) tým určite nemyslím…


Michaela 146

 13    29. august 2023 o 15:27

Tak přece jen je to pravda? A já blbec, tomu dotyčnému nevěřila…v duchu jsem si říkala….tommy a Facebook, nikdy! Jsem zklamaná.


Michaela 146

 14    29. august 2023 o 15:51

Nejen moje kamarádka si zahrála ve filmu, ale i moje dcera si zahrála roli unesené...teď na podzim to odvysílá Prima…jsem pyšná maminka. Muži mi nejsou souzeni.


Michaela 146

 15    29. august 2023 o 15:55

Od teď už jen DM smile Hudba…to jediné, krásné...co mi zde zbylo.


gonokokova

 16    29. august 2023 o 23:25

“Budete ma za svoj názor nenávidieť?”

Ja se bavim, spoustu lidi nedava nejenze svou verejnou fotku, ale dokonce necpou ani fota svych deti, rodicu, znamych a listin:-))

No a pak existuje ukaz typu svuj “xicht” tajim, ale vylepuju verejne sve dite atd.

Tajemnejsi uz je spise to pozadi Memento Mori grin)))))


gonokokova

 17    30. august 2023 o 00:00

“takže žiadna výnimočnosť, ale “common people”... Tak prečo (stále) ten dôraz na normálnosť? Pomož mi to pochopiť...”

Je to easy.

Zoufaly a nefungujici zpusob starnoucich osamelych zen jak ulovit chlapa.

Bizar, ktery jim nikdy nedochazi.

Ve finale musi nalehave presvedcit aspon samy sebe o sve vyjimecnosti, ptz jinak by nemohly prezit svou frustracni situaci.

Bludny kruh uzavren.

Opakovane nezdary pak vyusti ve vybuchy, vyhrozovani apod.

Uz nebudu pracovat, dobrou noc grin))

 

 


Michaela 146

 18    30. august 2023 o 01:04

Smutné věci se dějí na tomto světě. Dnes už nevěřím nikomu. Osočovat umí každý, ale podat pomocnou ruku, nikdo!
PS: Přispívám zde dlouhých deset let, každý si pamatuje, jaká jsem byla před rokem 2019.


Michaela 146

 19    30. august 2023 o 13:44

Opak je pravdou v reálu o muže nouzi nemám, jen nejsem tak snadná kořist.


tommy

 20    5. september 2023 o 08:38

Kvôli konfliktu… prišli o šesť veľkých vystúpení... Tak určite nebudú takí stratoví... Hlavne oproti tým, ktorí naozaj prišli o všetko… Len o nádej ešte hádam nie… :( Nádej, že raz sa zbavia toho imperialistického jarma…
Kiež by čoskoro nastal pokoj zbraniam… Kiež by existoval dokonalý (DM) playlist, ktorý by zahojil všetky rany… Ale ľudia sú nepoučiteľní...


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa