Nebo nad Depeche Mode

Nebo nad Depeche Mode

Fanúšikovia jednej z najkultovejších kapiel na svete sa dočkali. Depeche Mode sa tradične po štvorročnej pauze hlásia o slovo a na radosť svojich verných priaznivcov hodili na trh zbrusu nový singel - "Heaven".

Už sme si zvykli, že členovia kapely vopred prirovnávajú nový album k niektorému z jeho predchodcov, no nie vždy je to nakoniec až tak viditeľné. Aj tentoraz tomu nebolo a nie je inak. Martin Gore s Davidom Gahanom svorne prirovnávali očakávaný album, "Delta Machine", k legendárnemu albumu "Violator", ale hlavne k jeho nasledovníkovi, "Songs Of Faith And Devotion", toľkokrát milovanému, zatracovanému a hlavne kontraverznému albumu. No a nedalo sa nevšimnúť nadšenie oboch pánov pri poukázaní na, pre fanúšikov najviac "znepokojujúci" fakt: nové skladby sú silne ovplyvnené bluesom.

Aké prekvapenie však priniesol so sebou pilotný singel "Heaven"... Depeche Mode sa opäť vrátili na vlnu silného duchovna a po dvadsiatich rokoch akoby skutočne pokračovali v odkaze spomenutého albumu "Songs Of Faith And Devotion", ktorý je veľmi elegantne vyplnený prvkami blues, či už si to poslúchač všimne alebo nie. Blues ako také, má svoje korene na juhu Spojených štátov a k jeho typickým znakom patrí silná spiritualita pretavená do emotívnych balád, veľmi často oslavujúcich smrť ako symbol vykúpenia. A skladba "Heaven" akoby bola samotným stelesnením vyššie uvedeného. Martin akoby samovoľne v texte hľadal najvyššiu formu blaženosti, akoby po útrapách, ktorými si v živote prešiel, hľadal miesto, kde už niet utrpenia a prázdnoty...

... a možno je to celé o niečom inom. V každom prípade je skladba dôkazom, že múza môže mať mnoho podôb a hudobné chúťky ovplyvnené náhlym vzplanutím vášne môžu ešte stále vyprodukovať prekvapenie, akým skladba "Heaven" rozhodne je. K jednoduchému, no silne duchovnému, textu zrejme netreba žiadnu komplikovanú melódiu. Stačí správny gitarový riff, piáno (dve najsilnejšie zbrane Martina Goreho) a vokály, ktoré silu slov ešte viac zvýraznia. Bez pochybností môžem teda za seba prehlásiť, že v skladbe "Heaven" sa stretli všetky silové prvky Depeche Mode a aj z tohto dôvodu si dovolím tvrdiť, že "Heaven" už teraz patrí k tomu najlepšiemu, čo títo čertví 50-tnici kedy vydali!

B-strana singla, skladba "All That´s Mine", sa po textovej stránke nesie v podobnom duchu, no Depeche Mode sa v nej predstavujú v typickejšej, elektronickej podobe. A hoci ide o skladbu so silným retro nádychom, rozhodne nepôsobí rušivo a po hudobnej stránke ide viacmenej len o akési upokojenie najtvrdšieho jadra fanúšikovskej základne kapely.

Remixová verzia singla so sebou neprináša žiadne prevratné veci, hoc za zmienku stoja dva remixy: Producentské duo Owle&Pierrick Devin prekvapivo dokázalo, že aj zo spirituálnej balady je možné vytvoriť tanečnú záležitosť a pritom ducha samotnej skladby prakticky nezraniť. Na druhej strane, pán Thomas Fehlmann, žijúca legenda tanečnej a remixovej scény, opäť raz dokázal svoje kvality a silu originálu posul ešte o úroveň vyššie. Výsledkom je dokonalý remix, ktorým nás vrátil do čias SOFAD, kedy sa mnohí tešili z vynikajúceho Jazz Mixu skladby "Death´s Door".

Suma sumárum, Depeche Mode sa po štyroch rokoch vracajú v plnej sile a v podobe vyzretých muzikantov, ktorí svoju hudbu ešte stále dokážu zlepšovať a hlavne, ešte stále dokážu byť pred všetkými o krok vpred. To, že sa z toho sami tešia a práca ich napĺňa radosťou, je len bonus, ktorý môže všetko len vylepšiť.

Cesta albumu "Delta Machine" nemohla byť lepšie vydláždená! Five stars!!!

"Heaven" - tracklisty:

CD singel "Heaven"
01 - Heaven
02 - All That’s Mine

CD Maxi "Heaven”
01 - Heaven
02 - Heaven (Owlle Remix)
03 - Heaven (Steps to Heaven Remix)
04 - Heaven (Blawan Remix)
05 - Heaven (Matthew Dear vs. Audion Vocal Mix)

Heaven (12'' vinyl)
strana A
1. Heaven (Blawan Remix)
2. Heaven (Owlle Remix)
strana B
1. Heaven (Steps to Heaven Remix)
2. Heaven (Mathew Dear vs. Audion Remix)

Názory Devotees (16)

Čítať a pridávať komentáre môžu iba zaregistrovaní a prihlásení depešáci.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa