Návrat ku koreňom (2000)

Návrat ku koreňom (2000)

Dva roky po skončení The Singles Tour majú Depeche Mode takmer skompletizovaný nový štúdiový album, pripravený na finálny mix. Viac už prezradí Andy Fletcher v krátkom rozhovore pre depechemode.com.

Ako aktuálne prebieha nahrávanie?
Atmosféra v štúdiu je fantastická. Mnoho ľudí sa vyjadruje v zmysle, že je to ako za starých ranných čias, v zmysle, že pracujeme spolu a cítiť jasné vibrácie. Musím povedať, že je to aktuálne veľmi zrušujúce. Sme v štádiu, kedy dokončujeme nahrávanie všetkých skladieb. Máme hotových 14 alebo 15 piesní a do dvoch týždňov chceme začať s mixom. Ak sa nám nepodarí dokončiť album do konca roka, tak potom jednoznačne začiatkom alebo v polovici januára 2001. Myslím, že pravdepodobne smerujeme k vyprodukovaniu jedného z našich najlepších albumov vôbec - a vôbec to nezľahčujem.

Prebehli už diskusie o tom, kto by sa mohol podujať remixovať budúce single?
To sa vyvíja celkom zaujímavo. Včera sme mali v štúdiu stretnutie s Danielom Millerom. Aktuálne sa zaoberáme totiž aj týmito vecami. Zatiaľ žiadne konkrétne návrhy, ani nápady nemáme. Myslím, že by sme boli radi, kedy pre nás urobili nejaký mix Kruder & Dorfmeister, pretože na poslednom albume, so singlom "Useless", to bol naozaj úspech. Myslím, že v tomto smere máme zatiaľ trochu problém, ale to sú také milé problémy. Momentálne máme šesť kandidátov na single. A pokiaľ ide o remixy, väčšina skladieb sú štýlovo dosť odlišné. Jedna je napr. klasickou tanečnou záležitosťou, ďalšia zasa typický pop, iná zasa viac rockovo orientovaná. Všetko bude záležať od toho, ktoré skladby vyberieme, čo nám nebude jasné, kým v decembri skladby nezmixujeme. Je to zvláštne, ale byť už v takomto bode nahrávania je veľmi príjemné.

V akej nálade sa vlastne nesie materiál na albume? Dá sa to prirovnať k niečomu z minulosti?
Je to trochu divné. Mne to vcelku pripomína "Black Celebration". Kvalita jednotlivých skladieb je naozaj vysoká, a to isté sa dalo povedať o skladbách z albumu "Black Celebration". Celkovo je to však veľmi optimistický album. Podľa mňa reflektuje na pocity, ktoré sme mali z nahrávania albumu "Ultra" a posledného turné. Cítiť z toho však skutočne dobré vibrácie.

Blíži sa 20.výročie nahrávania albumu "Speak & Spell", v čom myslíš tkvie tajomstvo dlhovekosti vašej kapely?
Neustále ma táto skutočnosť prekvapuje. Myslím, že na to má vplyv niekoľko faktov. Samozrejme, Martin je stále veľmi dobrý skladateľ. Dave zasa fantasticky spieva a vystupuje na pódiu, no a samozrejme tvrdo pracujeme na tom, aby naše publikum rástlo. Naše publikum je nám veľmi oddané. Nie veľa kapiel sa môže takými lojálnymi fanúšikmi pochváliť. Mám pocit, že aktuálne tvoríme tú najlepšiu hudbu, akú sme doteraz vedeli ponúknuť, takže dúfame, že v tom budeme pokračovať tak dlho, ako to len pôjde.

Na fotografiách z nahrávania, ktoré ste zverejnili na webe, je vidieť množstvo analógových syntezátorov. Ako sa táto skutočnosť odrazila na zvuku albumu?
Na začiatku sme veľa diskutovali s Markom Bellom a chceli sme sa vrátiť trochu späť, k našim elektronickým koreňom. Ale myslím, že keď si album vypočujete, tak ten posun od albumu "Ultra" si všimnete. Nejde o žiadnu drastickú zmenu. Síce sa to pri niektorých skladbách dá povedať, ale celkovo o veľkú zmenu v smerovaní nejde. Stále používame aj gitary, rovnako ako aj sample a analógové nástroje.

Objavujú sa náznaky turné v budúcom roku. Ešte stále ho máte v pláne? Prebehli už diskusie o tom, ktoré krajiny by ste mohli v rámci turné navštíviť?
Myslím, že turné začne v júli alebo v auguste budúceho roka. Bude pozostávať z veľkého turné po Európe, Amerike, a stále diskutujeme o tom, kam sa vybrať následne. Problém dnešných dní je v tom, že všetci máme rodiny, čím sa všetko stáva zložitejším. Na turné sa však veľmi tešíme. To posledné bolo naozaj extrémne úspešné. Nielen preto, koľko ľudí nás videlo, ale tiež samotné koncerty boli, podľa mňa, fantastické. A reakcie fanúšikov takisto. Fakt sa na turné tešíme, hoci by ste mohli oponovať, že turné k albumu "Songs Of Faith And Devotion" bolo desivé.

Mnohé kapely dnes ponúkajú svojim fanúšikov webcasty jednotlivých koncertov. Máte v tomto smere nejaké plány pre nadchádzajúce koncerty (či už vo forme audia alebo videa)?
Webcast je samozrejme viac než možný. Ale myslím, že keď koncertujeme pred 10 000 davom, tak sa jedná o veľmi jedinečný scenár. Osobne by som bol nerád, aby bol každý koncert prenášaný cez internet. Tým by sa vytratila určitá jedinečnosť. Ale vďaka nárastu internetu ponúkneme na koncertoch množstvo noviniek, aj preto, že to sami chceme. Ale musíme si byť istí, že to bude fungovať. Nie je to o tom, že ponúkneme niečo, čo ponúka každý, skôr to bude niečo, čo neponúka nik iný. Tohto sa musíme držať, ale bez zbytočného preháňania.

Je ešte niečo, čo by si rád povedal?
Rád by som pozdravil všetkých našich fanúšikov. Budúci rok vyrážame na turné a máme pripravený album, ktorý je podľa mňa fantastický. Vydanie je pripravené na máj budúceho roka, ale presný dátum ešte nevieme. Na rok 2001 sa však rozhodne tešíme!

zdroj: dmtvarchives.com

Názory Devotees (195)

grapher

 1    11. jún 2015 o 11:48

Zaujimalo by ma, ci ma Mr. Dance rovnaky nazor na album aj teraz, zvlast to prirovanie k BC smile


jozefst

 2    11. jún 2015 o 13:09

Exciter, aj keď mnohými fanúšikmi zatracovaný, je vydareným albumom. osobne nemám z neho zlý pocit. Kapela sa posúvala ďalej. Taký “digitálny” album pre nové milénium. Martin pokračoval v pilovaní exciterovského zvuku na svojom sólovom albume Counterfeit 2. No a som zvedavý na diskusie.


grapher

 3    11. jún 2015 o 13:16

Pre mna je Exciter rovnakou tragediou ako SOTU, mozno treba este viac casu na jeho dozretie.


Notik

 4    11. jún 2015 o 13:27

ze,, ... použivame sample , gitary aj analogy , len zabudol poved že s tym nevedia robit ked odišiel majsterko Mr. Alan Wilder.


Logic

 5    11. jún 2015 o 18:07

Exciter je celkom vydarený album, taktiež SOTU, nie sú to ich najlepšie počiny,ja nerobím nejakú tragédiu. Tie albumy sú oveľa lepšie ako 99 percent terajšej hudby.


Notik

 6    11. jún 2015 o 18:21

exciter je grcmolec


eternal outsider

 7    11. jún 2015 o 20:18

Souhlasím s Jozefem, Exciter (i Counterfeit2) má něco z ducha té doby. Není prvoplánově chytlavé, ale čím častěji jej poslouchám, tím víc se mi líbí. Je to takové pohodové letní album. Ten booklet s palmami a bazénem se k němu skvěle hodí.

No a singly… Zenstation je skvělá instrumentálka, Dirt výborný cover. A třeba Danny Tenaglia’s Labor Of Love mix I Feel Loved, DJ Muggs nebo Floodův remix Freelove a taky Dave Clarke Acoustic a Pink Noise mix Dream On jsou mixy, které si vždycky ráda pustím…

Notik: Právě takový způsob argumentace dělají Alanu Wilderovi medvědí službu (čest jeho památce).


tommy

 8    11. jún 2015 o 21:28

Andy musel byť veľmi excitovaný, keď tento rozhovor dával smile... Neviem, na čom frčal, ale musel to byť poriadne silný výťažok z kaktusa… Asi z toho, čo je na obale platne smile A tie divné vyjadrenia typu, že je to optimistický album, resp. že reflektuje na pocity, ktoré sme mali z nahrávania albumu “Ultra”... Čudné, nie?


Mocho

 9    12. jún 2015 o 08:04

Mam velmi rad atmosferu tohto albumu, ale aj zvukovo mi je velmi sympaticky. Mozno ma vysmejete, ale Exciter patri u mna k top albumom (mozno aj preto, ze to bol moj prvy regulerny album DM, ktory som drzal v rukach). A inak aj “jedna noc v Parizi” je skvely zaznam!


grapher

 10    12. jún 2015 o 10:57

Mocho, ja mam rovnaky vztah k A Broken Frame. Bolo to moje prve LP DM, ktore som vlastnil, stalo ma 320 Kcs!!! (pamatnici vedia aka to bola vtedy hodnota smile ) To LP som som si pustal stale dokola a dokola, poznam ho naspamat a tiez nedam na neho dospusit, hoci po hudobnej stranke su tam aj slabsie veci.


tommy

 11    12. jún 2015 o 14:36

Ale veď to je práve na takýchto rozporuplných albumoch pekné, t.j. že každý to cez “svoju optiku” vidí inak… Pre mňa je to skôr sklamanie v tom, že album ako taký nesplnil moje očakávanie, ktoré som mal, keď som počul tie prvé mikroukážky jednotlivých piesní... Nuž nemal som mať “veľké oči” smile...S odstupom času (a ďalších vydaných LP) bol ten album poučný... A keď sa to zmieša s rôznymi “béčkovými” kompiláciami, tak mám ako fanúšik pocit, že DM za takmer 20 rokov vydali vcelku len dva slušné albumy, ostatné boli viac také solídne smile... Ale včera som si doma v obývačke zhotovil (napriek rodinnému nesúhlasu) také malé štúdio (mini eurorack), vytiahol som starý zosilňovač a repráky, všetko pozapájal a keď nabližšie všetci odídu, tak to poriadne osolím a práve albumami ako EXCITER, PTA a SOTU. smile


santer

 12    12. jún 2015 o 15:27

Pre mna bol po Ultre Exciter prve velke sklamanie od DM, jeho prve pocutie som si nechal az na vecer v posteli so sluchatkami, ale musel som sa dost premahat, aby som vydrzal do konca.Vtedy som este netusil, ze tych depesackych sklamani bude v buducnosti viac…V podstate Exciter nehodnotim az tak negativne,myslim, ze mal v sebe dost dobry potencial-vid Freelove.Ale vadia mi na nom niektore zvuky a najma fakt, ze skladba zacne celkom dobre a ked sa to ma konecne rozbehnut a cakam klasicky refren, tak odrazu kde nic, tu nic.


Notik

 13    12. jún 2015 o 15:59

santer , presne nedotiahnute , odflaknute , STRAŚNE TAM CHÝBA WILDER, NESKUTOĆNE


Tomba

 14    12. jún 2015 o 22:21

Jestli se nepletu, tak na posledních turné se z Exciteru dostalo jen na Goodnight Lovers a Martin párkrát akusticky střihnul Freelove. A v průběhu Exciter tour vypustili podle mě dobře šlapající I Feel Loved. Tak nevím, jestli si pánové tuhle desku stále tak cení.


eternal outsider

 15    13. jún 2015 o 13:26

Tomba: V akustické části koncertu Martin Gore zpíval také When The Body Speaks. Tu na DM Tour hrával v květnu a kousek června 2013.

Vzhledem k tomu, že se skupina snaží koncertní setlist poskládat ‘lidově’, tak bych neřekla, že za nízkým počtem skladeb z Exciteru je nutně nějaká nelibost…


ViolateYou

 16    13. jún 2015 o 14:40

Ale ved ked ma niekto vyse 200 skladbovy katalog nemozme cakat ze z kazdeho albumu daju 5 kuskov na koncerte, ktory je stavany vzdy na 6-7 skladbach z noveho albumu a dalsich 15 hitov hlavne z violatoru a sofad. Exciter by mal velky potencial cisto na akusticke turne, pesnickovo je to naslapany album so svojou pokludnou specifickou tvarou.


ico

 17    13. jún 2015 o 16:56

Nebudem sa vyjadrovať ku kvalite ani k môjmu vzťahu k Exciter-u. Podľa mňa ide zo strany DM o ich najúprimnejší album.


tommy

 18    13. jún 2015 o 21:05

A nechcel by si to bližšie objasniť? Vyznie to dosť všeobecne…


ico

 19    13. jún 2015 o 22:03

Je to jediny album v novodobej historii DM, ktory nevznikal pod tlakom a je to z neho citit. Nemuseli nikomu a ani sebe nic dokazovat.


Monghi

 20    13. jún 2015 o 22:37

@ico: s tvojim nazorom vcelku suhlasim. z albumu citim dodnes pohodu a ta sa niesla aj naslednym turne.


Dusan

 21    14. jún 2015 o 11:37

Pre mna prve velke sklamanie. Pamatam si na ten pocit, obrovske ocakavanie, ktore po predchadzajucich piatich, neskutocne silnych albumoch, bolo logicke. A zrazu, ked som to pocul, tak som nemohol uverit vlastnym usiam, ze co to za produkciu vypustili. Ten album skoro vobec nepocuvam (tak raz za rok), su tam sice prijemne momenty, s odstupom casu sa viem aj akosi “odosobnit” a brat to “inak”, ale tie pazvuky a celkovo “demo” produkcia, ktora je ubohou oproti wilderovskej ere, je pre mna nepocuvatelna. Tymto albumom som zacal mat triezvejsi pohlad na DM a bol to pre mna jasny dokaz kto je skutocne za zvukom a produkciou, ktora spravila z Depeche Mode kult a nezmazatelnych priekopnikov elektronickej hudby.


Dusan

 22    14. jún 2015 o 11:39

A Fletcher v tom clanku riadne “haluzi”... V tom case som cital podobne rozhovory a ocalavania to este len zvacsovalo… a zrazu realita…


Strider

 23    14. jún 2015 o 11:49

Exciter patri k najlepsim a najpohodovejsim DM albumom. Znamenite kompozicie a melodie, pokoj, klud, pohoda…
Ak tu niekto tvrdi ze je album nedotiahnuty a odflaknuty tak evidentne nerozumie DM. Struktura a kompozicia skladieb je rovnaka ako aj na inych albumoch ale konecne sa DM odvazili vydat album ktory krasne obnazuje jednotlive piesne priam az na kost a odhaluje DM v ich najintimnejsej hudobnej podobe.


Dusan

 24    14. jún 2015 o 12:50

to Strider: Ja neviem ci je Exciter odflaknuty. Dokonca si myslim, ze v melodiach a textoch je celkom silny (Martin svoj job zvladol), ale zvukovo je pre mna hrozny, nepocuvatelny, zvukove kompozicie a produkcia uboha… a to je pre mna v hudbe to najdolezitejsie. A netvrd, ze ten kto nema rad Exciter, ze nerozumie DM. To sa da povedat potom aj opacne… Je absolutne nepopieratelne, ze tomu co znamenaju v hudobnom priemysle a historii vdacia jednoznacne tvorbe s pred Excitera. Bez Wilderovej produkcie by boli na hony vzdialeny svojmu postaveniu.


Notik

 25    14. jún 2015 o 18:08

presne po zvukovej strane totalna .ujovina a dovolim si tvrdit ze SOTU a EXCITER ich najslabsie albumy


eternal outsider

 26    14. jún 2015 o 19:45

Dusan: Wilder měl ve skupině nepopiratelný vklad, ale tady bych chtěla připomenout, že kolem Depeche Mode se točilo mnohem víc důležitých lidí a Wilder nebyl sám, kdo se podílel na tom, jak Depeche Mode zněli.

Jinak, s Notikem mi dejte odkaz na nějaký relevantní zdroj, který dokazuje a rozumně vysvětluje nízkou zvukovou úroveň Exciteru… schválně wink


Strider

 27    14. jún 2015 o 21:33

To Dusan:este raz si precitaj moj prispevok. Nikde tam nie je zmienka o tom ze kto nema rad Exciter atd. Reagoval som na to nedotiahnutie a odflaknutie a to je zasadny rozdiel!


tommy

 28    14. jún 2015 o 21:33

Ale veď sám Alan povedal na margo tohto albumu,ze to nie je práve najlepsi album DM… Stalo sa tak na Alanovej akcii,ked podpisoval fanúšikovi Exciter smile.


Dusan

 29    14. jún 2015 o 22:17

to strider: OK


Logic

 30    15. jún 2015 o 05:22

Ja len viem, že Ultra a Delta sa v pohode vyrovnajú albumom(ak nie sú lepšie) vydané s Wilderom, o tom som presvedčený a nikto má nepresvedčí o opaku.


Monghi

 31    15. jún 2015 o 07:23

Logic: v pohode, ale v tejto diskusii to teraz nehra rolu smile Ide o “Exciter” wink


grapher

 32    15. jún 2015 o 12:00

Uz som to niekde pisal, po vydani Excitera sa dm.cz objavil nazor, ze Exciter je ako zbierka taborakovych zalmov. Na tomto albume vidno, ako velku ulohu ma dobry producent.


tommy

 33    15. jún 2015 o 14:32

Na pokračovanie:
Časť prvá:
Exciter – ja neviem či sa DM skutočne vrátili týmto albumom ku skutočným koreňom… Otázkou ostáva aké sú korene DM? Či je to elektronika alebo ešte skôr, t.j. ranné používanie gitár v štýle punku…? Ak je to návrat ku elektronike, tak to bol podľa mňa skôr nešťastný krok späť, pretože albumom SOFAD skupina DM prekročila povestný Rubikon a tým pádom sa žiadny návrat do ustálených vôd elektroniky nemal konať... Nehovoriac o ďalších faktoroch, pre ktoré sa tak nemalo, stať (notoricky spomínaný odchod Alana Wildera, de facto uzavretá spolupráca s tímom ľudí okolo Flooda, ale aj Garetha Jonesa, Daniela Millera atď...). Osobne si myslím, že títo ľudia výrazne a kľúčovo formovali zvuk, ale aj celkovú atmosféru (náladu) depešáckych albumov od r. 1983. Album ULTRA bol ďalším logickým pokračovaním potlačenia elektroniky začatej pri spomenutom albume SOFAD. Nehovoriac o tom, že ďalšia významná spolupráca bola nemožná (Tim Simenon).
Osobne si nemyslím, že by bola skupina DM v čase nahrávanie Exciter v pohode… Martin mal predsa autorský blok, s ktorým mu (okrem iného) pomáhal aj vyššie spomenutý Gareth Jones, Dave Gahan bol v DM v slepej uličke – už ho prestávalo baviť len spievať... a Andy, ten chcel podľa všetkého stoj čo stoj pokračovať v úspešnej značke… Možno uvažovali v duchu, že aj zlý reštart je krok vpred… Len to nezabaliť... Tieto faktory sa podľa mňa podpísali pod to, že bol album nakoniec nahratý pod (výrazným) tlakom a pôsobí tak ako pôsobí... Svoju úlohu zohral aj fakt, že chémia medzi Markom Bellom nefungovala tak, ako to bol medzi ním a divou Bjork. Mark Bell chcel možno urobiť s DM jeden pokusný singel a potom by sa uvidelo… Nevedel ako to v DM chodí... A hlavne nepoznal silu Andyho pragmatických poznámok v štúdiu, Martinovej neochoty pracovať aj v štúdiu (v tom čase to možno bral tak, že buďme radi, že som ten album napísal, ostatné nie je až tak môj problém…) a Davidove pochybnosti ohľadom statusu v kapele…


tommy

 34    15. jún 2015 o 14:34

Časť druhá:
Neviem kto z tímu DM raz nejakému fanúšikovi na margo kvality Exciter povedal, že keby ste počuli Martinove pôvodné demá, tak by ste čumeli… Podľa mňa je to kľúčová veta, pretože fanúšik pri tomto albume cíti určitú spriaznenosť s fenomenálnym albumom Violator (texty, silné melódie, akordy), ale v konečnom dôsledku to vypálilo dosť zle… Z tímu, ktorý skladal Violator, tam nebol nik okrem autora Martina Goreho. A ako sa neskôr ukázalo pri remixe Freelove od Flooda, nebolo to pravé orechové... Skupina DM mala tento album poňať jemne akusticky, elektronika mala byť použitá veľmi minimalisticky, skôr cestou sláčikov na zvýraznenie (umocnenie) nálady tej, či onej piesne… Zvukové (elektronické) pozadie pôsobí na poslucháča dosť kŕčovito, nesúrodo, miestami je tam zvukov až až..., absentuje tam tá typická zvuková schéma, ktorej sa DM (Alan) držal a asi vedel prečo. Jasne počuť, že to škrípe… Sám Flood už pri lp Violator povedal, že cieľom je zbaviť DM nadbytočných zvukov… A to sa mu podarilo. Pri Exciter išli presne opačným smerom… Spolupráca Bjork a Mark Bell, tak to je gejzír zvukov, tie albumy som neraz počúval a tešil som sa… Ale pri DM mi to nesedí... Mark Bell nedokázal presvedčivo extrahovať tie emócie, na ktoré sme boli v DM zvyknutí a ktoré sa mu darili pri Bjork… Už sa nedozvieme čím to bolo… (napr. zlou komunikáciou)
Okrem toho, album je zbytočne dlhý – pri všetkej úcte tam niektoré piesne (vrátane vydaných singlov) nepatria - The Dead of Night mala byť b stranou pilotného singla a pokojne ju mohli hrať ako na úvod setlistu, kde pasovala…, I Feel Loved – tiež mala byť dobrým béčkom iného singlu (napr. When the Body Speaks – tá je dobrá aj v „album verzii“, aj ako akustická b strana singla Goodnight Lovers),  nehovoriac o tom, že by som sa ju (I Feel Loved) pokúsil dať len vo verzii inštrumentálnej, ja mám proste stále pocit, že tie vokály ju brzdia…


tommy

 35    15. jún 2015 o 14:34

a posledná čast:
A keď sme už spomínali Violator – odkaz naň cítiť hlavne pri rytmickej časti The Sweetest Condition, pri Comatose (nálada a zmena akordov ala Blue Dress) a opäť pri rytmike Breathe… Možno niekto nájde súvislosť aj pri I Am You a Higher Love, ale to sme už pri albume SOFAD… No neviem, možno sa mýlim, ale pri niektorých piesňach (hlavne The Sweetest Condition ) tam cítim pokračovanie basovej linky už použitej najprv v Clean, a neskôr v In Your Room…
Čo dodať na záver – Exciter znie, ako dobre pripravená predprodukcia pre iného producenta!
Skvelé momenty sú: Shine (prečo nebola singel, prečo nebola v setliste na turné?), When the Body Speaks – takto mal znieť celý (údajne pohodový) album, len si spomeňte na live 2013 – paráda, Freelove – Flood mix nemá chybu, Breathe (skrytá perla a aj live verzia nič nepokazila) a čiastočne
I Am You (škoda, že tu zničili Davidov vokál). Ako som už spomenul vyššie - celé to malo byť poňaté skôr jemne akusticky (Martinova gitara, viac živých bicích sekcií + príjemné sláčiky na celkové dokreslenie atmosféry), s minimálnym vstupom „umelých krabičiek“.
PS. Aj keď je to dnes čistá fikcia – s odstupom času nechápem, prečo sa už tento album nepokúšal produkovať sám Martin Gore?! Možno by to celé aj odspieval a mali by sme tu jeho prvý skutočne sólový album, ako sa patrí!


Strider

 36    15. jún 2015 o 19:30

Vyzera to tak ze Exciter uz bude vzdy predmetom vasnivych diskusii nakolko ho velka cast fans neprijala… V konecnom dosledku je vsak dobre ze ma svoje miesto v discografii DM. Album je predovsetkym vysledkom prace Martina a znie presne tak ako v tom obdobi vnimal elektronicku hudbu. Pripravene demoverzie boli v podstate hotovymi skladbami kde bol priestor pre dalsiu producentsku cinnost uz minimalny, skor uz islo o pilovanie zvuku a mixovanie. Oblubeny vyrok v duchu ze keby ste poculi demoverzie tak by ste cumeli je uz skor folklorom ktory vznikol ktovie kde podobne ako utrzky a vyjadrenia o nalade a zainteresovani jednotlivych clenov do tvorby albumu.
Summa summarum, album je vysledkom prace skupiny na dalsom zo svojich albumov, v nicom nevybocujuc zo zavedenych standardov. Exciter je taky aky ho v tom case DM chceli mat a ako ho v tejto faze dokazali vyprodukovat. Kazdy album v historii DM ma svoje miesto a zmysel, ma svoju genezu, atmosferu a pricinu. Nic nie je lepsie ani horsie, vsetko je original a zrkadlom konkretnej zivotnej fazy skupiny ako celku ako aj jej clenov. Ak chceme pochopit DM tak to nedosiahneme ustavicnym porovnavanim ale iba akceptovanim faktu ze vsetko ma svoj zmysel a pricinu a je vzdy vysledkom toho najlepsieho co v danej zivotnej faze dokazala skupina vyprodukovat. Je to ako s vytvarnym umenim, su Monetove lekna lepsie ako Impressia alebo horsie? Ani jedno ani druhe. Je to Monet a ked ho pochopite tak otazka ci lekna alebo Impressia uz nemaju zmysel. Ak pochopite DM, tak az potom ich naozaj zacnete mat radi a az potom pochopite ze otazka ci Exciter alebo Ultra alebo Black Celebration ci Delta nemaju vobec ziadny zmysel…


gargamel

 37    15. jún 2015 o 23:18

mam trochu odveci otazku. Da sa momentalne niekde zohnat DVD live in hamburg 1985? A existuje vobec na DVD? smile dakujem smile


bel canto

 38    15. jún 2015 o 23:59

V principe za mna :
1. Veci z Exciteru mi zneju daleko lepsie live a to pre tvrde bicie. Netusim a nikdy sa neprestanem cudovat, ze tvrde elektronicky bicie, ktore defacto DM vytvoril prestali pouzivat. Sofad bola zmena ako slak oproti Violatoru, ale tvrde bicie (a miestami uplne najtvrdsie) v DM ostali ako ich znacka.
2. Dead of night, sorac, znesiem toho dost ale na toto nemam
3. Good night, Gore je a bude pre mna genius, ale takyto odpad, takusto skôlkarsku kompoziciu, ktoru vytvaraju deti na konzervatoriu ako durovu kompoziciu na vyucovani, toto som fakt necakal.
4. Jedina pre mna poriadna (teda tvrda a energeticky nabita) skladba je I am you, to je jediny poriadny pokus urobit normalnu DM skladbu na tom albume.
Howgh.


ico

 39    16. jún 2015 o 20:14

@bel canto: Goodnight Lovers je možné označiť rôznymi prívlastkami. Niekto môže povedať, že je to gýč a odpad. Iný môže povedať, že je to “a romantic lullaby with perfect counterpoint backing vocals (Review by Ned Raggett)”. Ale určite nikto nemôže tvrdiť, že je to durová kompozícia.


jozefst

 40    16. jún 2015 o 21:17

Záznam koncertu “Live in Hamburg” z 85-ho DM na DVD nevydali. Ale overoval som to radšej na wikipedii: “The seventeen-song version was re-released in 1999, though still on VHS, in Europe only and in Japan on other formats. It has yet to be released on DVD. The United States only has the 11-song version.” Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/The_World_We_Live_In_and_Live_in_Hamburg .


Notik

 41    17. jún 2015 o 14:03

a totok je co ? kukurica
http://shop.depechemode.cz/cs/16-dvd-blu-ray


Gabriel

 42    17. jún 2015 o 15:24

@Notik: To je VHS rip prevedeny do DVD. Je to fake release, ktory sa ma tvarit ako japonsky release, kde onoho casu vysiel ako Laser Disc. Kazdopadne, je to asi najkvalitnejsia digitalna verzia “Live in Hamburg”, aka existuje.


Ringo

 43    18. jún 2015 o 09:36

Tento rozhovor moc z reality nevychází, je to klasický nadšenecký rozhovor, který dělá každý interpret když chce prodat svou práci a je nadšený z toho, co dělá. Dejvova vyjádření po skončení turné k tomuto albu (ne doslovné, protože si přesně nevzpomenu na věty, ale navždy mi utkvěly v paměti jeho slova, které jako by se odrážely v kvalitě celého toho albumu, když si jej člověk poslechne:

“DM jsou jako třínohý kulhavý pes, nudil jsem se ve studiu, seděl jsem tam a čekal, kdy konečně budu zpívat, Martin ve vedlejší místnosti skládal svůj DJ set, Bell řekl, že to celé za nás dodělávat nebude a my mu řekli, to teda doděláš. Nudil jsem se tam a díval se, jak DM umírají.” 

Tato slova si člověk mohl přečíst od Dava Gahana. Takže o nějaké euforii, nadšení jak oza starých časů a návratu ke kořenům se nedá hovořit ani v legraci. Nehledě na vyjádření Daniela Millera o Martinově skladatelském bloku, kdy nebyl schopny dokončit jedinou píseˇn a musel mu na pomoc být dohozn další člověk, který mu dával nové nápady, aby to vůbec dotáhli do konce.

Teď k albumu samotnému - to že převyšoval klasickou hudební produkci moderní doby, to je bez debat. Jestli převýšil soudobá alba svých elektronických konkurentů, to bych vážně pochyboval. Produkčně je převálcovali Human League albem Secrets i Camouflage se Sensorem, naprosto s přehledem. Nechat udělat Bellovi celé album byla obrovská chyba. Kde kdo by udělal mnohem hutnější a zajímavější elektroniku opředenou i melodiemi, ne jak to prskání bez nosné melodie na Exciteru. Jestli si Exciter někdy pouštím, tak to jen kvůli písním Sweetest Condition a I´am You a Shine, tam je depeš znatelný, to ostatní  je strašně slabé. Chybí mi údernost, hutnost, i Davův vokál je jakýsi spíše šeptavý, než aby to pořádně rozbalil. Když někdo řekne, že je to nejupřímnější album DM, tak mu to ted ajako neberu, ale já si myslím přesný opak, nejméně upřímné album, kde se ve studiu nudili, Martin měl skladatelský blok a Dejvovi přišlo, že DM umírají a chtěl se vydat jiným směrem, což pak ventiloval sólovým albem Paper Monsters. Naštěstí, že aspoň do toho turné dali zase pořádnou depešáckou dávku energie.


Monghi

 44    18. jún 2015 o 10:22

tato diskusia sa mi velmi paci smile A som zvedavy, kam sa posunieme najblizsie prave s Davidom, tesne pred vydanim singla “Dream On” wink


Notik

 45    18. jún 2015 o 10:53

ringo , velmi vystižné 3 nohý pes , bez Alana v prdeli , aspon že si uvedomili ako strašne Wilder chýba , ale asi ,, hrajko ,, zakazal , a busil do nich že na to majú aj bez A.Wildera..


ico

 46    18. jún 2015 o 10:54

@ringo: Opakujem ćo som napísal: “Nebudem sa vyjadrovať ku kvalite ani k môjmu vzťahu k Exciter-u. Podľa mňa ide zo strany DM o ich najúprimnejší album.” V tomto prípade som mohol pravdepodobne použiť výraz najautentickejší album.
Ďalej som napísal, že “je to jediny album v novodobej historii DM, ktory nevznikal pod tlakom a je to z neho citit. Nemuseli nikomu a ani sebe nic dokazovat.” Podľa toho čo píšeš o priebehu nahrávania, DM skutočne nič nikomu nedokazovali a ani sa o to zásadne nepokúšali. Nahrali album dokonale reflektujúci okolnosti ktoré ich v tom čase sprevádzali. Prácu v štúdiu za nich odmakal vždy niekto iný a keď nemal kto, tak sa na to “lenivci” s Basildonu vykašlali. V tomto ohľade, je to skutočne ich najautentickejšie dielo.


Ringo

 47    18. jún 2015 o 12:04

Notik: alana bych do toho netahal, ten už léta spí ve svém brlohu, zatímco DM tvoří čile dále, bez něj a kvalitně (viz PTA, Delta Machine). Nehledě na to, že Alan Wilder není žádný samospasitel, kdyby neměli kolem sebe Flooda + tým dalších asi deseti lidí, tak by to tam Alan sám opravdu nespasil, netřeba zveličovat a zbožšťovat jeho zásluhy, byl dobrej, ale kdyby mu neukázali Miller s Martinem elektronické hračky v roce 93, tak je z něj dodnes možná jen velice kvalitni doprovodný pianista.


Ringo

 48    18. jún 2015 o 12:09

ICO: mě z toho, co píšu o zážitcích skupiny z natáčení, nevyplývá teda žádná autenticita a upřímnost, spíše znuděnost a nezájem. Nesedlo si to tehdy, chyběla tam nějaká chemie, spousta nevyříkaných věcí. Měli si spolu sednout hned po ukončení singles tour a dohodnout se, jakým způsobem pokračovat. Nejautentičtějším albumem DM bude navždy Ultra. Exciter z mého pohledu nemá právo snad na jediný superlativ, neobstojí v konkurenci s ostatními alby DM a bohužel ani v konkurenci s dalšími elektronickými kapelami, bohužel ani těmi, kteří se od DM učili. Exciter je bohužel albem, které nevyčnívá, v ostatní tvorbě spíše zapadne jako rozvláčný, unylý a nezajímavý kousek s pr dobrými songy, na kterých by bylo třeba udělat ještě spoustu práce, jediné, co je místy vyzdvihuje Dejvův nepřekonatelný vokál, ale i ten by mohl být vyšperkovanější.


Ringo

 49    18. jún 2015 o 12:10

oprava 18.6.2015 o 11:04

elektronické hračky ne v 93, ale v 83


Notik

 50    18. jún 2015 o 12:49

ringo, ked pises ze okrem Wildera tam bolo 10 ludi , otazka znie proco nepokracovali zDM ?????


eternal outsider

 51    18. jún 2015 o 12:55

Ringo: jsem si říkala, že mu je předvedli nějak pozdě grin


Notik

 52    18. jún 2015 o 12:57

ringo, inak to co je za odpoved , keby mu neukazu v 83 bla bla tak je vyborny pianista , som nepochopil ako keby Messi nemal loptu kto vie ci by netancoval sambu


ico

 53    18. jún 2015 o 13:31

@ringo: Význam slova autentický treba chápať skôr vo význame prvobytný alebo svojský. Myslím si, že na Exciter-i znejú DM tak, akoby by zneli ak by neboli obklopený teamom producentov.


tommy

 54    18. jún 2015 o 15:26

Ringo triezvo opísal celý problém Exciter a prirodzene nadviazal na predchádzajúce (kritické) príspevky… smile Otázkou, aj keď čisto hypotetickou je, ako by znela Delta Machine bez prínosu Flooda… Škoda, že nemáme žiadne vzorky na porovnanie, ale človek nikdy nevie - možno sa po rokoch objaví na nejakej deluxe verzii nejaký “Flood remix” niektorého tracku z Delta Machine, resp. by nebolo zlé, keby Flood prekopal nejaký (slabý) singel z Exciteru napr. I Feel Loved a ako bonus by mohol Alan Wilder zmixovať Goognigt Lovers, aj keď mám obavy, či sa dá s týmto trackom vôbec niečo urobiť :( Potom by sme mohli porovnať klady a zápory albumu Exciter a silu tímu okolo Marka Bella, aj keď si stále myslím, že o ňom to až tak nebolo… Možno sa len bál odmietnuť veľké hviezdy elektroniky. Ku cti mu slúži, že až do konca svojho života sa k tejto téme viac-menej nevyjadroval… Ja si stále myslím, že Ben Hillier je len o niečo lepšia voľba, resp. je to voľba menšieho zla… Dúfam, že ak DM ešte niečo nahrajú, tak už nebude toto meno uvedené v booklete (kreditoch) ako producent smile Trikrát a dosť! Stačilo!


Notik

 55    18. jún 2015 o 15:34

podla mna je uplne odlišne mixovat skladbu ktora je z albumu na ktorom sa nepodielal a nesperkoval zvuky


radoo

 56    18. jún 2015 o 16:21

no,bolo to cudne obdobie,martin logal,dave chcel viac autorstva,casto sa hadali a fletch trepal sprostosti.


Ringo

 57    18. jún 2015 o 18:22

Notik: to je odpověď na to, že alfou a omegou soundu DM je Alan Wilder, což je samozřejmě holý nesmysl.

Co se týče těch x lidí, proč by měli být spjati s jednou skupinou? Sešli se jako tým, zapracovali na pár albech a hotovo. Někteří s DM spolupracovali dále, jiní se věnovali jiným projektům. Ty si fakt myslíš, že za vším tím nejlepší stál jen Alan? To žiješ v dost velkém omylu. Kdyby odešel Fletch a DM udělali s Wilderem Exciter takový jaký je, tak budeš schopen tvrdit, že to tam všechno dělal Fletch a bez něj to stojí za h…


Ringo

 58    18. jún 2015 o 18:25

ICO: takže nejautentičtější by byklo, kdyby Dave někde ve sprše odzpíval nějaká slova v melodii, která jej právě napadla….no nemyslím si, že je nejlepší jít touto cestou. Skupina má mít podle mně nějakého ducha, nějaký styl, pilovat ho, snažit se odlišit od ostatních, být svá. A je to tým, hudebníků, producentů, programátorů. ...tohle všechno na Exciteru jednoznačně nezafungovalo.


Ringo

 59    18. jún 2015 o 18:26

Eternal: že? zrovna když odcházel, aby si to všechno odnesl do Recoilu:-) a pak to prodal o několik let později v aukci:-)


Notik

 60    18. jún 2015 o 19:41

ringo,, preco nesmysl?? od 83 do 93 tam bol wilder a xx ludi co robili zvuk dm?? cista sprostost , jasne ze mozog bol Alan Wilder kto iny , ked odisiel oon tak vsetci ???


Logic

 61    18. jún 2015 o 20:00

DM pokračuje aj bez Wildera a robí super muziku, ktorá je o level lepšia ako 99 percent dnešnej hudobnej scény. Ultra a Delta, tak to sú super albumy , kde nechýba ani 100 Wilderov, nič v zlom.


ico

 62    18. jún 2015 o 20:02

@ringo: Nie, najautentickejsie by bolo, keby Dave niekde v sprche odspieval nejake slova k melodii, ktora prave napadla Martina (tiez v sprche).


Ringo

 63    18. jún 2015 o 20:18

Notik: Daniel Miller k albu Construction time Again: “Martin do studia donesl prakticky hotové materiály, doladily se jen detaily”.

Ty máš docela zkreslené představy totiž a prezentuješ je tu jako nesporný fakt. Říká ti třeba něco jméno Gareth Jones?

Všichni neodešli. Ultra bylo bez Alana, PTA bez Alana, Delta Machine bez Alana. DM jedou dále, Alan sedí někde na sofa a pojídá brambůrky u televize, takový je to mozek….hele, tebe to baví se v tom takhle pořád hnípat? Co člověk vleze tady, tak čte jen Alan, Alan, Alan. Zaprděnost nade vše:-)


ico

 64    18. jún 2015 o 20:25

@ringo: Takže podľa Teba je najlepšia cesta ako sa má kapela snažiť byť “svá” a zároveň budovať ducha kapely taká, že si hudobníci v kapele najmú ďalších 100 producentov a programátorov. Inak nebudú znieť svojsky. Máš pocit, že Exciter znie ako spústa iných albumov iných kapiel? Ja ten pocit nemám.


Notik

 65    18. jún 2015 o 20:37

ringo a dalej ako construction ,, albumy dalej , kto tam makal , ,,hraajko , ,, producenti , cista blbost , jedine ALAN WILDER bol ALFA A OMEGA celeho , zober vsetko ked tam bol sir . Alan , povedz , napis kolko xx bolo producentov pri ich lp , bol tam jrden clovek ktory makal aby to bolo vyšperkovanéé


Ringo

 66    18. jún 2015 o 20:47

Notik 18.6.2015 o 19:37: opravdu se velice převelice mýlíš

jeden důkaz za všechny, album Violator:

Daryl Bamonte – assistant engineering
David Browne – assistant engineering
Mark Flannery – assistant engineering
Flood – production (all tracks), mixing (“Enjoy the Silence”)
Alan Gregorie – engineering
Goh Hotoda – engineering
Peter Iversen – engineering
François Kevorkian – mixing (all except “Enjoy the Silence”)
Phil Legg – engineering
Steve Lyon – engineering
Dick Meaney – assistant engineering
Daniel Miller – mixing (“Enjoy the Silence”)
Dennis Mitchell – engineering
Pino Pischetola – engineering


Ringo

 67    18. jún 2015 o 20:51

ICO: já neříkám 100 lidí, ale pokud bys tam chtěl jen Martina a Dejva, tak vydají sbírku táborákovek u akustické kytary. Já mám prostě rád hutnou elektronickou hudbu a chceš-li tady docílit výsledků, jako je u MFTM, Violatoru nebo u Delty Machine, potřebuješ rozsáhlejší technický tým než je jeden nej zpěvák na světě a jeden nej skladatel na světě. I když Martin umí zapnout a sám na elektronice zapracovat, viz Construction Time Again nebo poslední jeho fantastický počin MG, tak i tak k tomu je potřeba prostě pár dalších lidí, kteří řeknou názor, třeba jen “hele, tenhle tvůj nápad by zněl mnohem lépe kdybys…”. A takto pak vznikají vrcholná díla typu Violator. Nebere to kapele nic na její osobitosti, základem jsou ti, kteří přinesli materiály, nápady, texty, melodie. To je ta osobitost, kterou lze ještě vyšperkovat, aby z toho vznikl i styl. Pokud to nevyšperkuješ, tak vydáš něco, co může být v základu geniální, ale zapadne pro celkovou nezajímavost třeba.


Notik

 68    18. jún 2015 o 20:52

nooo ked si uz pri ,, ETS kto urobil pecku ??????


Ringo

 69    18. jún 2015 o 21:02

Notik: jasně, jen a jedině Alan Wilder. Flood a Miller se u toho jen vrtali v nose. Hele, nechme toho, pleteš se, ale místo aby sis zjistil informace, tak se raději očividně budeš plést dále. Mě to nebaví, tak tě u toho nechám.


ico

 70    18. jún 2015 o 21:07

@ringo: Spájať hutnosť zvuku s počtom ľudí podieľajúcich sa na albume. Neviem, neviem.


ico

 71    18. jún 2015 o 21:07

@ringo: Spájať hutnosť zvuku s počtom ľudí podieľajúcich sa na albume. Neviem, neviem.


bel canto

 72    18. jún 2015 o 21:13

Ringo pri vsetkej ucte, aky mozog je Alan ze trci doma ? DM sami ho vystvali z kapely svojim chlastanim, drogami a debilnym spravanim ekonoma. Ty by si zostal pracovat s takymito typmi, mal by si chut sa k nim vratit ? A ekonom fletch dnes tvrdi, ze na koncerty im chodi viac ludi ako za Alana, tak tomu hovorim super mozog. To ako aku kvalitu zvuku a produkciu drti Alan je velmi jednoduche si vypocut - pustit si Live in Budapest a dnes live DM koncert. Recoil live level - na to sa DM nechyta, Alan je uplne niekde inde. Ale beznym ludom staci krutiaci sa Alan, vypocut si ETS s pivom v ruke a hotovo.


ico

 73    18. jún 2015 o 21:41

@ringo: Citujem z tvojho prispevku. “Daniel Miller k albu CTA: “Martin do studia donesl prakticky hotové materiály, doladily se jen detaily””. Podľa tvojej teórie by ale mala byť CTA zbierka trampských piesní.


Ringo

 74    18. jún 2015 o 21:42

ICO: pokud se sejde dobrá chemie několika kvalitních lidí, producentů a inženýrů, tak ano, může z toho vzniknout hutné album jako Violator nebo Delta Machine. Pokud se na to vykváknou, dopadne to jako Exciter. Byl bych docela rád, kdyby měli DM sami ve svých řadách kapacitu, která dokáže produkovat album sama, jako to mají třeba Camouflage s Heikem Maile. Ale není tomu tak, DM vždy byli širší tým se spoustou spolupracovníků. Není to ale nic, za co by se měli stydět, u spousty kapel se kvalita alba odvíjí od toho, na jakého narazí producenta a další spolupracovníky. Na tom není nic divného.


Ringo

 75    18. jún 2015 o 21:44

ICO 18.6.2015 o 20:41: tady měl Martin s podporou Millera spoustu elektronických nápadů, tak z toho trampské písně nevznikly. Škoda, že místo svých nápadů přinesl u Exciteru do studia jen texty (a to s velkými potížemi) a litry chlastu:-)


Ringo

 76    18. jún 2015 o 21:47

Bel Canto: celá kapela byla v potížích, vyštván mohl být kdokoliv. Kdyby Alan byl tím mozkem, najde si jinou kapelu, když už to v DM nesnesl, kterou obohatí o svůj sound a dneska s ní vyprodává stadióny. A nebo stvoří něco sám. Recoil je sice fajn, ale je to x krát vykradený SOFAD. Takže buď se mozek zasekl a nebo narazil na limity. Nehledě na to, že Recoil mohu poslocuhat jen jako jakousi zajímavou zvukovou banku, nikoliv jako komplexní hudební výtvor.


grapher

 77    18. jún 2015 o 22:48

Ringo, pises velmi rozumne, ale pride mi az zabavne, ako zubami-nechtami nechces napisat, ze tam Alan chybal smile Netvrdim, ze je nenahraditelny, ale keby tam vtedy bol, tak by album urcite dotiahol aj s ostatnymi ludmi okolo do takej podoby, ze teraz by sme o totmo albume vobec nepochybovali. A nebolo by to prvy krat. Nakoniec, nikto tu nikdy nespochybnil kvalitu albumov ked bol clenom kapely, myslim, ze sa vsetci zhodneme, ze su vyborne. To ma tiez nejaku vypovednu hodnotu. To, ze je teraz necinny, je pre mna osobne velke sklamanie, ale nic s tym neurobim. To, co mi teraz na DM chyba nachadzam prave v produkcii Recoil. Alan nebol urcite jediny, kto DM sperkoval, ale posledne albumy DM ma presviedcaju, ze bol urcite z nich najdolezitejsi. A presne ako si pisal, cely tim ludi okolo DM sa zmenil a to sa prejavilo tiez. Velmi by som si zelal, keby si kapela nasla producenta, alebo kohokolvek, kto vrati hudbe DM tie spravne gule. Znova zazit ten pocit, ked mi pri prvom pocuvani albumu budu vstavat chlpy na celom tele a potom ho pocuvat dokola a dokola.


Monghi

 78    18. jún 2015 o 23:21

“Exciter” ako taky, je historiou, to sa vsetci zhodneme. DM si proste v tom obdobi presli tym, cim si presli v druhej polovici 1990-tych rokov Duran Duran. Proste, aj ti najdokonalejsi musia raz “narazit”... to, co sa stalo kapele pri “Exciter” albume, sa im malo stat v obdobi “Ultra”, len vtedy z toho pruseru akymsi stastim z toho dokazali vytazit… Alana nerieste… hoci je pre mna navzdy hudobnym Bohom (a ocakavam, ze po vikende, ked zverejnim rozhovor s Gahanom, sa tu “wilderovci” chytia Davidoveho vyjadrenia na jeho adresu) ... ide proste o to, ze mi ten album nevadi, pretoze ja som z tych, ktori sa na albumy pozeraju cez albumove turne… a s kazdym albumom DM mam spojene urcite spomienky… jednoducho sa kapela hladala, to je prirodzena vec… “Exciter” je vylozene Martinovym albumom, ktory nasiel inspiraciu v praci Marka Bella a toto smerovanie odvtedy zdokonaloval, coho vysledkom je “MG” a Martinove dj-ske sety. “Ultra” uzavrel dve dekady “temnych” Depeche Mode… “Exciter” otvoril dvere novej dimenzie… a je prirodzene, ze nove smerovanie ma svojich priaznivcov, ako aj odporcov. Skvela vec je, ze este stale vedia na koncertoch tito pani uspokojit obe “frakcie”, hoci nas stve, ze su tie setlisty takmer vopred zname a monotonne smile Podobne tendencie uz mozete sledovat aj u ich vecnych suputnikov, U2 a The Cure… akurat, ze Robovi to akosi nevyslo a zda sa, ze ide cestou “nesmrtelnych” Kraftwerk smile


Ringo

 79    19. jún 2015 o 08:51

Grapher: mě zase přijde velice zábavné tady dokola číst vzývání Alana kdykoliv DM něco udělají po jeho odchodu. Jestli někdo žije v představě, že DM pojedou vrcholná alba jak ve svojí hvězdné vrcholné fází 86 - 93, tak už pomalu nevím, co bych k tomu řekl. Každá skupina má nějaký vrchol, nějaký přechod a pak se ukáže, zda se umí ještě důstojně uchopit a zestárnout se ctí a nebo se bude recyklovat. DM jdou dále, volí odlišné postupy, což se musí odrazit v odlišných výsledcích oproti vrcholným dobám. DM dnes znějí stále moderně, stále umí a mnozí noví interpreti by se od nich mohli učit. Nerecyklují se jako staří kolovrátkoví U2, kteří budou donekonečna drnkat pořád to samé. Ultra, PTA i Delta Machine jsou adepti na titul vrcholová alba DM po tom, co se našli a dostali z krizových období 95 a 2001. Modlit se pořád ke svatému Wilderovi je už docela srandovní a dokonce jej nazývat tou jedinou osobou, která udělala z DM alb ty skvosty, kterých už bez něj neumí dosáhnout, to je všechno na úrovni coby kdyby. Alan by tam možná dodal aspekty Recoilu, čili aspekty SOFADu, ale pak by porušil jednu ze zásad DM, aby každé další album bylo jiné. Nevím, jak by znělo PTA s Wilderem, možná že by do toho vložil takový experiment, že by to neskousnul nikdo. To,že by Exciter s Wilderem zněl jinak nijak nepopírám a ani se nevyhýbám tomu to říct, ale on by zněl jinak s kýmkoliv dalším, jiným, než je Bell. takže asi tak. Kdyby vybrali za producenta Flooda, dali to mixnout Kevorkainovi, to by se možná děly věci. Možná by si na Alana ani nikdo nevzpomněl. Do budoucna doufejme, že opět navážou spolupráci s Chrisem Bergem, který přinesl do Delty čerstvý moderní vítr a přijde mi, že on jediný pochopil, jak s DM a jejich materiály pracovat, aniž by projevoval nějaké moderní prsk prsk minimal trendy a zároveň aby nekopíroval DM samotné jen proto, že je jejich fanoušek a chtěl by udělat Violator nebo SOFAD č. 2.


Ringo

 80    19. jún 2015 o 08:54

Monghhi: Robert Smiths a Kraftwerk? Jak to myslíš? Něco mi uniklo? grin Já jsem další vývoj The cure popravdě přestal sledovat po albu 4:13, protože se mi zdálo, že se v tom už nějak moc plácají a neposouvají se nikam a trochu se vykrádají, x tý pokus o další Just Like Heaveny mě už začaly nudit, vystrnadění kláves rovněž, raději si poslechnu jejich tvorbu z 80. let:-)


Notik

 81    19. jún 2015 o 09:47

mna by zaujimalo ze kto vlastne dotiahol ludi ako flood k spolupraci z DM , a bolo by zabavne mat nejaky material z nahravania kazdej platne od CTA az po SOFAD , co kto robil ako dlho , ako sa kto podielal na štýle zvuku , lebo ako prisiel ALAN WILDER tak zvuk sa diametralne odlišil od ich prvych dvoch platni, a toto je klúč ku všetkym sporom ohladne pána Wildera ,geniálny človek aspon u mna, nebyť jeho tak neviem si predstavit DM


Ringo

 82    19. jún 2015 o 10:09

Notik: stačilo by, kdyby sis přečetl rozhovory s Danielem Millerem, kde se vyjadřoval ke každému albu DM co a jak tam bylo. Tvůj klíč by moc do zámku nepasoval, ten zámek byl složitější, než aby jej odemkl jeden člověk jménem Alan Wilder. K té změně soundu oproti prvním dvěma albům by došlo i bez něj.


Notik

 83    19. jún 2015 o 10:26

ringo,, nechce sa my hladat co povedal Daniel , je aj niekto iny co povedal nieco pri zmene soundu a konkretne na CTA? jednoducha odpoved , koho napadlo zmenit sound na taky aky bol na cta??


santer

 84    19. jún 2015 o 10:35

6 albumov s Wilderom- jeden lepsi ako druhy, pritom kazdy iny.Ked ich pocuvam, nemusim preskakovat jedinu skladbu a mozem ich tocit stale dookola. 5 albumov bez Wildera- sice kazdy iny, ale kvalita ako ktory, niektore nepocuvam vobec alebo nie kompletne. Statisticky mi z toho v mojom osobnom subjektivnom pocitani vychadza, ze s Wilderom by aspon 3 z poslednych 5 albumov bolo urcite lepsich. Nech hovori kto chce co chce, urcite velky podiel na tom maju aj Flood, Gareth Jones D.Miller a ini,ale je neodskriepitelne, ze Wilder je ten clovek, ktory dal DM ich typicky sound vdaka ktoremu ziskali a dodnes maju miliony fanusikov.(a mna tiez smile )


Ringo

 85    19. jún 2015 o 10:56

nechám vás při tom…


Monghi

 86    19. jún 2015 o 11:57

@Ringo: Cure som prirovnal ku Kraftwerk iba z hladiska fungovania. Kraftwerk netocia albumy uz pekne dlho, ale aktivne koncertuju a stavaju na svojich “veldielach”. A zda sa mi, ze taky isty pristup zvolil Robert. Pochopil, ze albumy uz dnes vlastne nikto nepocuva… “4:13” mu odmietli vydat v podobe 2LP, z jeho slov sa dalo pochopit, ze to mala byt koncepcne uplne ina praca a mam pocit, ze sa uz aj vykaslal na to to niekedy vobec vydat… takze si uziva status zivej legendy, ktoru s radostou prizvu do kazdeho projektu, ktory si vyberie a ked ma chut hrat, tak vyrazi s Cure na turne a ma zaruceny “sold out”...

v tomto maju Depeche Mode navrch, kedze sa dokazali nakopnut aj tym, ze zacal komponovat aj Gahan… kvalitu posudzovat nebudem, ale fans a vypredane turne su dokazom, ze to asi ma svoju hodnotu, ktora ma koho oslovit smile


Monghi

 87    19. jún 2015 o 12:00

@Notik: “koho napadlo zmenit sound na taky aky bol na cta?” ... noooo… a nedoslo k tej zmene soundu po tom, co sa Martin vratil nadseny z koncertu Einstürzende Neubauten? Teda tak hovori jedna z legiend smile Kazdopadne je Wilderov prinos k zvukovej stranke nepopieratelny, ved to nie raz uznali aj Gore s Gahanom.


Ringo

 88    19. jún 2015 o 12:23

Alanův přínos je určitě nepopiratelný, Miller, Gareth Jones a Martin si začali hrát s elektronikou a on se to brzy naučil taky a objevil se v něm talent. To neříkám že ne. Jen bych byl opatrnější ve vyjádřeních, kdy si někteří snad myslí, že Alan s kuframa do DM přišel i s databankou, kterou jim věnoval ,aby ty písně DM za něco stály nebo dokonce že to sám ve studiu odedřel, vymyslel a všichni jen čuměli. Je třeba si uvědomit, že to byla obrovská týmová práce, každý s něčím přispěl, samplovali tam všichni dohromady. Vyplývá to ze všech těch rozhovoru. Nikde neslyším, že by Alan řekl - tadyhle jsem šel samplovat tyhle zvuky, co jsem slyšel a líbily se mi. Vždycky se vyjadřují způsobem my, my jsme to nasamplovali. Od Martina, přes Wildera a celý ten programátorský tým. To, že se po SOFAD DM změnili je dáno více okolnostmi než jen tím, že odešel Alan. Oni by takhle odlišně ve více či méně změněné formě zněli, ať už by tam Alan zůstal nebo ne. Je třeba vzít v úvahu, že se změnila doba, změnil se přístup jak Dejva tak Martina, změnily se trendy, technologie a celkový styl práce. U všech osmdesátkových kapel mohu s naprostou jistotou říci, že nejlepší desky udělali v první dekádě své tvorby, ty zůstanou nepřekonatelné a ty mě k těm kapelám přivedly. Teď jde jen o to, jak se která ta kapela popasovala s novou dobou. Některá se dostala do krize, jiná zanikla, jiná si prošla krizi a dostala se ale opět na vrchol. Dělá parádní muziku, kterou mám třeba rád, ale uznám, že nikdy už nepřekonají své vrcholy tvorby, kterými se proslavili po celém světě. To je přirozený vývoj. Dělat pořád dobrou muziku i přes to, že už není šance někomu něco dokazovat, protože jste všechno dokázali, to je umění. A myslím, že DM takovými umělci jsou. Jinak krásný příklad, Ultra, kdybych se stal fandou dnes a nevěděl jsem o nějakém odchodu Alana Wildera, tak by mi ani nepřišlo, že je něco jinak oproti Violatoru a SOFAD.


Ringo

 89    19. jún 2015 o 12:25

Monghi: ad The Cure - aha, já myslel, že se Robert vrhnul na nějaké elektro, což ve mně vzbudilo velký zájem:-) No je škoda, že už další album nebude, pokud by teda mělo za něco stát. Mě u posledních dvou albThe cure vadí, že strašně zhrubly, i díky absence kláves, všechno drtit přes kytary, hrát si na indie rockery, to mě fakt nezaujalo. Radši bych něco ve stylu Japanese Whispers:-) Každopádně je fajn, že aspoň koncertují, že to neumřelo úplně.


Notik

 90    19. jún 2015 o 13:14

teraz trochu odbocim , mohli by vydat nejake stare veci z 83 - 93 , nedorobene veci , hlavne Alanove , alebo vsetkych , nejake nahravky , ktore su zapadane prachom , musia mat toho tony


eternal outsider

 91    19. jún 2015 o 13:30

Notik: Tak aspoň existuje bonusový disk k SOTU s demoverzemi… taková Walking In My Shoes je dobrá i v demu.


Notik

 92    19. jún 2015 o 13:59

hm sotu , kedy som pocuval cele?? asi nikdy


Notik

 93    19. jún 2015 o 14:32

viete co je jajvacsia chyba DM ?  ze nemame kvalitne live koncerty od 82 do 90 , ked si pustite tie veci live to su take pecky , plne zvukov , uplne bombasticke live verzie , kraaasa , hoc nekvalitne ale peckoveee


Notik

 94    19. jún 2015 o 14:38

si zoberte tak genialny uvod master and servant do something to do .., pocut a vidiet to na live , konec….


tommy

 95    20. jún 2015 o 08:05

Pre mňa je záhadou, že DM v tom čase dosť prekvapivo podržala relatívne dobrá kritika médií... Práve, keď mali celkom dobrý dôvod pustiť sa do DM a ich vlažného Exciteru, tak to skôr (médiá) poňali ako vrchol elektroniky… Divné videnie veci… Ako keby chceli byť k DM aspoň raz láskaví, ústretoví a chápaví, niečo v štýle: “veď každý sa raz môže seknúť..., toľko ste už pre svet hudby urobili a my sme si to (doteraz) nevšimli… No neviem smile, médiá sú zvláštne kurtizány.
Ako už bolo napísané, treba nadviazať na to (mierne) pozitívne a to v mojom prípade boli ľudia, ktorých som v tom “vzrušujúcom čase (exciter time) stretol, ako často nám popri tých nočných záťahoch hrali do skorých ranných hodín tie skvelé tracky ako Shine, ako si aj ostatní ľudia v týchto podnikoch vyberali v music boxe tento album, na koncert, ktorý bol na Prahu prekvapivo dobrý a dynamický, na priateľstvá, ktoré som následne po koncerte nadviazal s pár ľudmi a tak… A ako sme v jednom miestnom pube dookola púštali “dvd Paris”, lebo naviac sme nemali peniaze smile Ak si človek urobí z albumu, turné a “Paríža” dobrý výber, tak má v rukách slušné Cuvée, ktoré ho raz začas príjemne osvieži, nikoho neurazí, ale do kolien nedostane… Na to sú tu iné - silnejšie ročníky smile
PS. S odstupom času si myslím, že určitou chybou bolo ísť na turné tak skoro po tých dobre zdokumentovaných problémoch… Tým myslím The Singles tour 86 -98. Mali si nechať viac času na seba a na hľadanie dm zvuku 21. storočia, pretože ten (viac-menej) prišiel až s Deltou Machine. Dovtedy to boli len určité záblesky na tom-ktorom albume…
PS2. A možno mali ísť v tom čase na turné len s Experimentom ( a nie s Exciterom), zahrať postupne všetky tracky z Exciteru, po turné čo-to vyhodiť, niečo radikálne zmeniť, niečo len mierne upraviť a mali by sme v rukách album, ktorý by nadviazal na silu a dynamiku koncertov, náladu ULTRA a melódie s nádychom patiny a nostalgie smile


Hammersmith Odeon

 96    20. jún 2015 o 11:01

Čaute diskutéri!
Točí sa tu veľa o tom, či bol AW prínosom pre DM, či nie, čo vlastne po odchode z DM vôbec dokázal atď, atď, atď. Dovoľte mi vyjadriť pár myšlienok.
AW bol jediným členom DM, ktorý mal hudobné vzdelanie. Hudbu však nejak zvlášť nemusel, ale v podstate nič iné robiť nevedel. Životom sa len tak pretĺkal, dokonca bol prichytený pri krádeži, keď ukradol kura, lebo nemal čo do “huby”. Súrne potreboval džob a tak rukou šťasteny sa dostal do DM. On sám to bral ako z núdze cnosť, pretože veci DM za hudbu nepovažoval, ale - aspoň mal stály príjem. Zvrat v jeho myslení prišiel niekedy v období CTA, kedy mu Miller ukázal možnosti práce v štúdiu a hlavne sampling. To ho neskutočne chytilo, v tom sa našiel. Dokonca dostal možnosť urobiť nejaké skladby na album - a tu prichádza pointa - sám sa vyjadril, že on nie je žiadny skladateľ, a že to radšej nechá na niekoho, kto to vie. Čo ho však baví, je pracovať na nápadoch dobrých skladateľov v štúdiu. A tomuto ostal verný až do konca. Ako to dopadlo, všetci dobre vieme.
Čo sa týka obdobia po odchode z DM? Vysvetlenie je v podstate už spomenuté vyššie. Alan jednoducho sám fungovať nevie - chcel by, ale nevie a pre druhých pracovať nechce (ako producent, zvukový inžinier a pod.). Je v začarovanom kruhu. Potreboval by niekoho, kto by ho viedol, písal skladby a pod. Alan je niečo, ako gitaristova ruka: kým patrila gitaristovi, fungovalo to geniálne - keď sa však urezala, gitarista (rozumej DM) sa ako tak naučil fungovať, ale tá “geniálna” ruka sa už nedokáže pohnúť. Škoda…


Notik

 97    20. jún 2015 o 11:10

hammersmith,,  pises ze v obdobi cta , ale ved platnu zacali robit skor , a mna zaujima kto ich nakopol na teketo zvuky na tejto lp , pises ze miller mu ukazala sample v obdobi cta , cize predtym nez zacali v studiu pracovat?


Ringo

 98    20. jún 2015 o 11:23

Notik: změnu soundu na CTA nastartovali tito lidé: Daniel Miller, Gareth Jones a Martin L. Gore. Předvdli Alanovi elektroniku, industrial zvuky, jak s s nimi pracuje, jak se sampluje, jak se tvoří a jemu se to strašně zalíbilo. Alan Wilder do této chvíle o tom neměl ponětí, byl to do tohoto momentu jen klávesista. Kdyby se Alan nedostal do DM a nepřišel by někdo, kdo mu takhle ty hračky ukázal, zůstal by jen pianistou s hudebním vzděláním. Opravdu to není tak, že alan Wilder byl tím motorem, který změnil DM sound, už to píšu po několikáté. Když nevěříš mě, dohledej si relevantní informace od lidí, kteří s DM pracovali a vědí jak to bylo. Myslím, že to v rozhovorech s nimi dohledáš.


Notik

 99    20. jún 2015 o 11:31

ringo je to ok , mna zaujimaju veci ako finalne verzie celej lpcta , kto mal aky podiel na hudbe a pises ze mu ukazali a jeho to chytilo , takže vlastne vyčnieval nad ostatnych A. Wilder , bol ten ktory tvrdo makal v studiu a ostatny hrali fucik , a neverim ze v tom studiu bol tak dlho este niekto okrem Wildera


dvestotri

 100    20. jún 2015 o 12:12

Exciter - najkrajsie obdobie mojho zivota. Asi preto ho mam rad a respektujem grin
... i ked su skladby, ktore vzdy prepnem grin
Ale take Dream on ma v tom case vazne dostalo. Bola to prijemna zmena.


Notik

 101    20. jún 2015 o 12:18

ringo ,, zober si takeho Gordena , jemu mozes ukazat aj venusu aj tak to je katastrofa , degraduje DM zvuk o 5 tried dole , hrozne, co som chcel povedat ze musi mat aj talent a musi ho to bavit ako Wildera


Hammersmith Odeon

 102    20. jún 2015 o 12:32

Notík: Alan začal ako “plnohodnotný člen” DM práve albumom CTA, takže áno tu sa začalo jeho vyprofilovanie.
Nesmieme zabudnúť, že v tomto období bol sampling len v pliekach a stroj, ktorý nahrané “zvuky ulice” dokázal spracovať bol nekresťansky drahý (preto si ho mohol dovoliť kúpiť iba Miller grin ) a samozrejme na to, že jedna vec je zvuk nahrať, druhá správne vytvoriť a použiť-a práve v tomto sa Alan našiel a vypracoval sa na skutočného profíka, bez ktorého by DM neboli tam, kde sú.  Dôkazom toho je, že DM rok čo rok (!!!) chŕlili jeden lepší album ako druhý, až do legendárnej SOFAD. Veď za 13 rokov (v skutočnosti 10 rokov: 83-93) za “Alana” urobili 6 mega albumov. Teraz, za 22 rokov “bez Alana”, je to 5 (viac či menej dobrých) albumov. A to už skladá aj Dave, takže materiálom to asi nebude.
Pointa: Alan bol vskutku geniálny v “učesaní” Martinových “úchylností”, dokázal jeho skladbám dať nový-úžasný rozmer a v tomto je bezdebaty nenahraditeľný. A faktom je, že jeden bez druhého, to už nikdy nebude to pravé orechové. Možno makové, ale orechové už nie grin)
P.S.: Aj keď musím povedať, že Daniel Miller Alana do kapely vôbec nechcel (z konkurzu mal v merku iného típka a intenzívne o tom chalanov presvedčoval), ale David (potažmo ostatní z kapely) si presadil(i) Alana. Mám taký slabučký pocit, že Daniel až do konca nebol s Alanom stotožnený. Veď napokon to bol Daniel, čo kapelu presvedčil na ďalšiu prácu s argumentom: “Alan nebol zakladajúcim členom kapely, tak čo. Ide sa ďalej aj bez neho.”


Ringo

 103    20. jún 2015 o 12:38

Notik: daleko větší vliv jak DM budou znít měl Gareth Jones s Millerem. Wilder byl další v řadě. Ano, věnoval se ve skupině tomu, co mu šlo, co se ve skupině naučil a uměl to skvěle, od toho tam taky pak byl, to jsem nikdy nepopíral. Jenom je třeba se na to dívat kapku objektivně a ne vidět Wildera za každým dobrým úderem. Finální mix ETS třeba není zrovna čistě Wilderovo dílo, on to s Floodem jen zrychlil, ale pak se to muselo ještě dodělávat, protože to nebylo pořád ono. Finální tečku tomu dal Miller. A takových věcí by se dalo najít v celé tvorbě DM a možná by ses divil, za kolika skvělými věcmi není u DM Wilder, ale lidé z jejich programátorského týmu. Samozřejmě základ - text, melodie, nějaké ty základní zvuky, to je primárně dílo DM, tedy Martina, Dejva a Alana. Po odchodu chybí Alan jako ten muzikální technik v řadách DM, je to prostě tak. ale to neznamená, že jej nedokáží zastoupit další lidé v branži a že někteří z nich nebudou třeba stejně tak dobří, jako Alan. Třeba takový Chris Berg. Co se týče živáků, Gordena nekomentuji, radši bych za ty klávesy postavil Eignera a na místo živých bubnů nahodil automat:-)


Notik

 104    20. jún 2015 o 12:41

odeon , pekne napisane , 6 mega albumov a to sme sa este nedostali na koncerty , z ery 83-93 , neskutocne zvuky , ficim na starych veciach hoc su slabej kvality ale to co tam predvadza Alan z Martinom , neskutocneeee , ak kto im robil veci na koncertne turne , jasne ze Alan


Ringo

 105    20. jún 2015 o 12:49

Co se týče současných alb DM, tak je v potaz nutno taky vzít, že skupina nežije ve vakuu, je ovlivňována vnějšími vlivy, jako byla ostatně vždy. A podíváme-li se na současné trendy a hudbu posledních 15 let, tak není divu, že kritika Exciter nezatratila, ale naopak to bylo jedno z nejlepších minimalistických elektronických alb, považovalo se to za cool experiment a kdo šel tehdy na elektroniku osmdesátkovým způsobem, plnou hutných elektronických linek s krásnými nosnými melodiemi, tak byl za zpátečníka a retro. DM teda udělali v podstatě moderní trendy album, Depešáci to neskousli a svedli to na neumětelství a neschopnost bez Alana. Možná to tak z části být mohlo, ale oni se tím vlastně trefili do soudobého trendu. Vůbec nevěřím tomu, že by Delta Machine s Alanem Wilderem zněla jinak než zní teď nebo nějak lépe. Takhle se dneska prostě dělá moderně a je k poctě DM, že v tom umí stále dobře plavat a neztratí se, naopak, stále jsou oproti jiným kapelám tak odlišní, že se tím i v soudobé hudbě vymykají a zároveň znějí moderně.


Dusan

 106    20. jún 2015 o 14:40

Jedno sa nedá uprieť. DM sa skutočne snažia neopakovať a stále hľadajú nový prístup, sound. To sa im skutočne celkom darí do dnes, na rozdiel od mnohých iných kapiel z 80-tych rokov. Pravdu povediac ale toto ja moc neriešim a ani ma to nezaujíma. Čo mám z toho, že je to cool a trendové? Je to síce fajn, pri počúvaní hudby ale minoritné, pre mňa je podstatné, ako to na mňa pôsobí... áno, “duch doby” tam je vždy, aj to podvedome poslucháč vníma, ale pri mojom hodnotení konkrétneho diela to ide bokom. Ja prijmem kvalitný album aj keby neznel dobovo. No a čo? Samozrejme, pre umelca a aj jeho fanúšika je dôležité, aby sa posúval dopredu a sledoval nové trendy. Toto oceňujem aj u DM, každopádne to nie je rozhodujúci parameter môjho hodnotenia kvality a hlavne toho, či sa mi to páči.
Tiež nemám rád argumenty typu, že je to výsledkom doby , okolností, je to také aké malo byť, buďme radi a pod. no potom ale nemáme o čom diskutovať a mali by sme to slepo prijať, len preto, že je to DM. Súhlasím, že producentský tím je veľmi dôležitý a myslím, že pri jeho skladaní má hlavné slovo kapela. Potom neúprosným faktom je, že za čias AW ten kolektív vypustil rádovo kvalitnejšiu produkciu (teda aspoň ja to tak vnímam, tých 6 mega albumov sú neskutočné šlehy oproti tomu čo prišlo od Excitera). Nehovoriac o tom, že bol to práve on, kto bol skutočnou súčasťou toho tímu, makal, hnal veci dopredu, aby sa doťahovali a vyšperkovali. Typický príklad Master and Servant, kde myslím, že Miller povedal, že kapela si nevedela dať rady, ako tú skladbu poňať a Alan na nej drel spoločne s producentským tímom (ako na celom SGR), kým ostatní boli na dovolenkách… Nehovoriac o hudobnom vkuse, ten by mu asi nedovolil smerovať produkciu smerom, akým sa od roku 2001 uberá. A toto je podľa mňa hlavná príčina, prečo napr. taký Exciter mnoho fanúšikov nepočúva… jednoducho je to mimo môjho vkusu (Martin soráč), ja takú zvukovú kulisu nevyhľadávam a nejde mi to do uší. Na rozdiel od napríklad posledného albumu OMD English Electric, nech sa páči, dávam do pozornosti  https://www.youtube.com/watch?v=CidCX2gyJ9E&list=PL1pP_1s3X2gPY57Bt7EOUKCLfAxTsF6iQ


Tomba

 107    20. jún 2015 o 16:19

I´m getting little bit EXCITED by this discussion grin


ico

 108    20. jún 2015 o 16:30

@ringo: Nerozumiem prečo by mali DM po vydaní Violatora, SOFAD-u či ULTRA vydávať niečo na spôsob 80-rokov. To nemá logiku. Že vydali Exciter taký, aký vydali je dôsledkom rôznych okolností. Treba ho vnímať asi skôr v kontexte celej tvorby DM. Vyhlásiť však o ňom, že je to shit, sa mi zdá pritiahnuté za vlasy.  Ty máš rád a považuješ za kvalitný len “hutný” DM a tvoje empirické skúsenosti hovoria, že čím viac ľudí sa podieľa na albume DM tým je pre Teba výsledok prijateľnejší. Ja tvrdím, že “hutný” DM a la Wilder nikdy Martinovi príliš nevyhovoval. Wilder vždy inklinoval skôr k hudbe 70-rokov najmä ku glam rocku. Na rozdiel od Martina ho na elektre fascinovali úplne iné veci. Boli to skôr technologické možnosti. Vzhľadom na to, že Exciter bol v podstate prvým skutočným albumom DM bez Wildera považujem ho (v tomto kontexte) za veľmi autentický a v mnohých ohľadoch zo strany DM aj za veľmi odvážny.


Dusan

 109    20. jún 2015 o 16:42

@ico: a sme pri hudobnom vkuse. Ešte že tam ten Wilder bol, inak nechodím na ich koncerty a nepovažujem ich za najlepšiu kapelu na svete grin


Ringo

 110    20. jún 2015 o 16:48

ICO: asi jsi mě nějak nepochopil, nikde jsem nenapsal, že by DM měli dělat něco ve stylu 80. let. Psal jsem, že tím, že tímto směrem nešli a v podstatě se nevykradli zůstali v rámci trendů přijatelní i mediální kritikou, protože prskavky tehdy hodně letěly.


Jinak prvním skutečným albem bez Wildera bylo už Ultra. Exciter šel moderním trendem, bohužel pro mě je slabé proto, že tomu nedali nic navíc. To je celé. Exciterem jako by přestali udávat směr a jen se vezli na trendy vlně.I když tak nějak opět po svém, ale nebyla to prostě žádná bomba. Nějakou autenticitu, co tu pořád opakuješ, tam opravdu nevidím, to slovo k tomu snad vůbec nepatří coby něco výjmečného oproti jiným albům. Autentické je snad každé album. U Exciteru je prostě reálnám faktem, že to dělali v nudě, autorském bloku, nezájmu o produkci a Martin navíc v chlastu. Jestli to jsou nějaké aspekty vyšší autentícity, tak jsem asi z jiné planety:-)


Notik

 111    20. jún 2015 o 16:50

chvalabohu ze tam bol p.ALAN WILDER , ved ozaj exciter ked dam do porovnania zo 6 mega cd tak je to tragicke dielo co sa tyka zvuku , take nemastne neslane , a Sotu detto , a aj Pta , u mna je nasup DM https://www.youtube.com/watch?v=YvdQkbNTzIc


Ringo

 112    20. jún 2015 o 16:54

Dusan: chápu to, taky to tak mám, je to hlavně o tom co baví a nebaví. Když si člověk poslechne Secrets z 2001 od Human League, tak si říká, sakra, tohle takto měli udělat Depeche Mode, ne? A ne nějaký Exciter. Každopádně ale to nevidím tak, že to DM dělají špatně jen proto, že tam není Wilder. Prostě to občas v post Ultra éře udělají tak, jak to mě nesedí a nebaví mě to tak, jako když si poslechnu starší album. Ale nemodlím se kvůli tomu k Wilderovi, protože ruku na srdce, Liquid je fajn experiment pro určitou náladu, ale kdyby tohle v takové podobě udělal s hudbou DM, tak bych je poslal asi někam.


Ringo

 113    20. jún 2015 o 16:57

otik: PTA je náhodou zvukově dobře našlapané, kdybych DM neznal, tak bych věřil, že od nich nikdo podstatný neodešel. Takový JTR, po zvukové stránce nádhera, evokuje ve mě SGR éru.


Dusan

 114    20. jún 2015 o 17:26

@Ringo: No neviem. Ja mám Recoil neskutočne rád, počúvam hodne inštrumentálnu hudbu, ambient, hudobné “plochy”, ktoré ma niekde pocitovo zavedú a Recoil je v tomto neskutočný. To mi sedí maximálne. Zvuky, basové linky, gradácia, zmena nálad atď. jednoducho pre mňa je to zážitok… a to je ten vkus, o ktorom som písal. Pri tom čo si napísal je legitímna otázka, prečo to robia tak, že nám to nesedí a nebaví tak, ako keď si vypočujeme staršie albumy. Čo je príčina toho smerovania od Excitera? Podľa mňa zmena hudobného názoru, hlavne asi u Martina. Ultru spravili bez Alana a tá sa teda počúva parádne, ale tam nemajú tie analógové “vecičky”, ktoré pípajú, prskajú, škrípu, pískajú, chrčia, trhajú reprákom a pritom ich nepočuť... mne sa toto nepáči, bolia z toho uši a hlava. Naopak, sú tam príjemné bicie, basa atď... Každopádne tvorba Recoilu a DM 83 - 93 ma logicky vedie k záveru, že s AW by Exciter bol pre mňa rozhodne počúvateľnejší, dokonca si myslím, že veľmi. Jeho odchod a s ním aj ľudí s podobným zmýšľaním a hudobným cítením to zapríčinil.


Notik

 115    20. jún 2015 o 17:33

neviem ci tu mozem dat aj toto , napr, ghost zo SOTU , slabunke ako rit , ale totok
Ghost /emulator is in your house remix/  tak chytlave jednoduche linky , taky hutnejsi zvuk , inak neoficialny remixeri su omnoho lepsi nez tito zhulenci co im robia remixi po odchode A. WILDERA


bel canto

 116    20. jún 2015 o 18:55

Pustite si Goreho demace ktore mame k dispozicii a je jasne o co tu ide. Gore je pociatok a koniec DM. On priniesol do studia hotovu a konecnu melodicku myslienku a zvukove voditka. Producenti v studiu jeho zvuky bud vybrusili do cista, alebo zmenili, alebo doplnili dalsimi - v DM to volali srobovanie. A ja uplne z cista jasna pocujem diametralny rozdiel medzi srobovanim pri Alanovej pritomnosti a po nej. Je to pre mna to iste ako rozdiel medzi Oceanom a Shalomom. Shalom je ok, ale na Ocean sa zvukovo NECHYTA. Takisto trojnohy pes DM2 sa nechyta na DM1. Ked sme ako DM positive s kamosom pustili prvy krat Ultru, po jej skonceni sme boli mimoriadne smutni. Doslo nam, ze je koniec, tak ako s Oceanom pri Shalome.


Ringo

 117    20. jún 2015 o 19:01

Dusan: taky poslouchám hodně instrumentální hudbu, ale ten Recoil potřebuje podle mě tak trochu obal, podobně jako postwilderovské alba DM od Exciteru. Další věc je, že se Recoil nikam neposouvá, Liquid je takový SOFADovský a Subhuman je vyloženě krokem zpět. Alan tam nedává nic nového, je to pořád totéž. To by na filosofii alb DM, nebude žádné znít jako to před tím, narazilo. Mě se třeba strašně líbí MG, pokud takto budou komponovat nové album DM, tak je naděje, že vznikne album, které bude mít pěkné hutné čisté linky. To že by s alanem Exciter nebyl minimal je docela jisté a taky věřím, že by byl jiný. Ale on by ten Exciter byl jiný s kýmkoliv. Měli to dát třeba Trentovi Reznorovi:-)


Ringo

 118    20. jún 2015 o 19:04

bel canto: tak já byl z Ultra nadšený a na tomhle albu neshledávám teda žádnou chybu. Když jsem slyšel pak B stranu OWILM Surrender, tak jsem doufal, že to je ten směr, kterým se budou ubírat. To by byl luxus. Exciterem to zabili.


ico

 119    20. jún 2015 o 19:32

@ringo:
1. Mám pri Tebe pocit, akoby som slepému vysvetloval, aká je modrá farba.
2. Ja predsa viem, že ULTRA bola fyzicky bez Wilder-a. Ale nebudem Ti to vysvetlovat. Obavam sa, ze by platil Bod 1.


Ringo

 120    20. jún 2015 o 19:56

ICO: no já hlavně od tebe nepotřebuji nic vysvětlit, to je Bod naprosto zásadní


ico

 121    20. jún 2015 o 20:04

@ringo: Je znať, že Ty si si už dávno nenechal nič a od nikoho vysvetliť.


Dusan

 122    20. jún 2015 o 21:20

Áno, Wilder asi nekomponoval pod filozofiou, že každé album musí byť za každú cenu iné. A ja jeho tvorbu ani tak nevnímam, ide o zvukovú kompozíciu, podobne ako napríklad Pink Floyd. Tí tiež nerobia nutne každý album iný, i keď za tie roky toho “vyskúšali” hodne. A zdá sa, že práve DM filozofia neopakovania sa Wilderovi veľmi pomohla a prospievala, pretože vidíme, čo pri nej s produkčným tímom dokázal urobiť. A sme pri tej ideálnej kombinácii, ktorá jeho odchodom už neexistuje. DM experimentujú, snažia sa, ale ten hlavný smer, ktorý od Excitera rozvíjajú, je pre mňa “omylom”. A to som si po OWILM myslel, že ďalší album bude super. Dokonca také SOTU mi pripadá trochu až nasilu byť iný... taká “lacná” zmena v tom, že zoberme tie staré mašinky, použijeme ich a bude to iné. To ale na kvalitnú produkciu nestačí.


Ringo

 123    20. jún 2015 o 21:57

Dusan: omylem bych to rozhodně nenazval. Je to prostě jen jiné, někomu se to líbí, někomu méně, někomu vůbec. Mě se třeba hodně moc líbí Ultra, PTA a Delta Machine. Exciter v podstatě ne, SOTU s velkými výhradami, hlavně mi vadí, že jsou tam písně, které by vůbec nemusely existovat, naopak Ghost, Light a Wrong považuji za špičkové věci. Stačilo méně písní, béčka hodit na áčko, vypustit Hole to Feer a Peace, na béčko odsunout Come back. Ani mi tak asi nevadí produkce komplexně jako spíše složení a umístění písní. Na Delta Machine jsou některé písně pro mně tak silné, jako na SOFADu. Welcome to My World, Should Be Higher, Broken, Angel. Kompletně se mi líbí i druhé CD. Mě by zajímalo, jestli si skutečně někteří myslíte, že DM by jeli dále a po 7 našlapaných albech by dokázali jít takto dále a přinést dalších 6 takto stejně našlapaných. Podle mě nějaké zvolnění nastat muselo, nějaké vyčerpání, ta studnice nápadů prostě nemůže být bezedná. Každá kapela dospěje jednou do fáze, že vrcholy a dobývání světa mají za sebou a přejdou prostě už jen do takové té bezstarostné zábavné fáze, že už budou prostě dále jen dělat fajn písničky. Komu se to nelíbí, tak holt nashle.


Logic

 124    20. jún 2015 o 22:21

Zaujimavé??!!!Kvôli najzatracovanejšiemu albumu toľko príspevkov. Ja mám celkom rád exciter, ale musím mať naňho naládu.


Dusan

 125    20. jún 2015 o 23:30

Ringo, s tym mensim poctom skladieb mas velku pravdu. Ano, s Wilderom naslapane albumy mohli pokracovat, daval by som tomu realnu sancu grin


bob3

 126    21. jún 2015 o 00:32

Exciter je kvalitní deska.


bob3

 127    21. jún 2015 o 00:37

Tomu neveřím co Dave údajně řekl, je to propaganda z úst novináře/fanouška který desku nepochopil. Možná měli DM krizi u SOFAD, u Exciter nikoliv.


bob3

 128    21. jún 2015 o 00:42

Ultra je nejluxusnější deska DM a to doslova, to co nabízí, žádná jiná deska DM v sobě nemá.


Ringo

 129    21. jún 2015 o 09:04

bob3: nevěř si tomu, ale opravdu to řekl v jednom rozsáhlém rozhovoru. Jestli mě paměť neklame, tak to byl rozhovor během turné k Paper Monsters.

Ono tím, že mnozí tady nevěří vyřčeným faktům pak vznikají bludy jako že Alan přinesl do DM sound a nebo že je Exciter nejupřímnější a nejautentičtější album. Nechápu, proč si ta fakta nezjistíte a raději se oblouzňujete v diskusích svými představami:-)

Sorry, že to tak říkám na rovinu, ale nemůžu si pomoct. Hledejte fakta, internet jich je plný. Spousta rozhovorů, spousta vyjádření (opravdu autentických;-). Alanovi nikdo zásluhu nebere, byl to mistr, ale ony kultovní alba 83 - 93 byly prací celého týmu, Martin a Dave na nich mají stejně tak velkou zásluhu jako Alan Wilder.


Ringo

 130    21. jún 2015 o 09:06

Dusan: podle mě to reálné není, taková skupina na světě nikdy neexistovala, neexistuje a asi ani nebude. Navíc 6 silných alb už je tak jako tak přes čáru, většina kapel po dvou třech albech vyhasíná. DM to dokázali thnout tolik alb za sebou a jedo kultovnější než druhé. Já bych dokonce řekl 7 alb za sebou, CTA, SGR, BC, MFTM, Violator, SOFAD, Ultra.


bel canto

 131    21. jún 2015 o 10:48

Ringo ja si Ultru pustam rad. Ma skvele poskladane melodie, stale tvrdim ze mozno lepsie ako na Sofad. Takisto po Sofad Alan povedal citujem : niektore skladby nedosiahli svoj skutocny potencial. Miestami to po Sofad pocujem takisto. Ale pri Ultre jasne pocujem co povedal Gore : ze to chapu ako prechodny album a ze sa so zvukmi moc nehrali. Aj bez Goreho slov mi to bolo jasne na prve pocutie. Ultra bol prvy album DM, kde produkcna a zvukova latka spadla dole, dovtedy bol kazdy album “lepsi” ako predosly. Potom presne ako si pisal pri Surrender som si povedal - vedia to aj bez Alana naslapat, super. No ne. Vynimka potvrdzuje pravidlo. Mna nadchlo B-cko - Newborn - nieco mi tam vadi a pride slabsie ale tak skladba je tvrdy cistokrvny DM.


bob3

 132    21. jún 2015 o 10:49

Internet je přece plný dezinformací, fakta si lze přečíst na obalu desky, kterou si můžeš i poslechnout a udělat si o věci názor smile, jinak souhlas ohledně Alana.

David byl ve studiu vždy precizní, dříve mu šlo více o přesnost, od Exciteru mu záleží více na projevu, taky nedává smysl aby ho nebavila práce na desce, kterou potom musí navíc představit na světové turné, a koneckonců styl a výraz zpěvu který předvedl na Exciteru potom dále rozvíjel, i na svých solovkách.


ico

 133    21. jún 2015 o 12:47

Niekto je “oblouznený” svojimi predstavami, niekto evidentne sám sebou.


ico

 134    21. jún 2015 o 12:49

Ešte by ma zaujímalo aký druh a aké množstvo informácií by som mal nájsť na internete, aby som mohol zhodnotiť či je niečo dobré alebo nie.


bob3

 135    21. jún 2015 o 13:26

Myslíš jako jestli je to pravda?


Ringo

 136    21. jún 2015 o 13:30

Bob3: hele, klídek, ten rozhovor, kde to Dave říkal, jsem četl v časopise. Na internetu určitě lze i dohledat. Já se tu nebavím o nějakém jedna paní povídala, bavím se tu o rozhovoru přímo s Davem Gahanem. Ale jak je vidět, tebe fakta nezajímají, nechceš jim věřit, radši uvěříš bludům, které si sám vytvoříš. Užíj si to, já tě o ničem nehodlám přesvědčovat. jenom abys jednou tčeba někde nebyl za hlupáka, až ty bludy začneš prezentovat jako fakt.

Slova Dava Gahana” Martin ve vedlejší místnosti skládal svůj DJ set a já tam seděl na židli, nudil se a díval se, jak Depeche Mode umírají” Takto to řekl sám velký Dave Gahan. Myslíš si, že jsem si to vymyslel?:-)


Ringo

 137    21. jún 2015 o 13:33

ICO: líbit se ti to dílo může, ale malovat si o něm růžové obrázky, které pak chodíš prezentovat ven, to se mnohdy může s realitou hodně bít. Tvoje představa je, jaká to musela být pohoda a pak čteš od interpretů, jak byli tehdy totálně v prdeli a nevěděli co s tím.


ico

 138    21. jún 2015 o 13:43

@ringo: Ale ja som predsa nikdy netvrdil, že to bolo pohodové nahrávanie. No nič,  opäť by som sa musel vrátiť k tomu slepcovi a farbe.


Ringo

 139    21. jún 2015 o 13:51

ICO: dobře, tak slepcovi objasni, jak jsi to myslel s tou největší autenticitou. Mě se to slovo v souvislosti s albem DM prostě vyloženě příčí, asi fakt něco nevidím:-)

Překopírováno z onoho rozhovoru, řekl bych, že nepůjde o fake, když to otisklo několik časopisů:

Dave Gahan vyprávěl, jak producent Mark Bell stál před materiálem k albu Exciter, zatímco Gore byl lhostejný k jakékoliv produkci. “Náš producent Mark Bell prohlásil, že rozhodně nechce udělat pro nás celé album. Tak jsem mu pověděl drobnou novinku: “Jo, tak to pro nás, sakra, uděláš.” Ten si potom vyhrnul rukávy a začal pracovat s počítačem, zatímco Martin mu zíral přes rameno a mumlal “o.k.”“


bob3

 140    21. jún 2015 o 15:29

Ringo: Netvrdím že sis to vymyslel, jen bys mi musel dodat potvrzení o osobní autorizaci Gahana toho rozhovoru. To že jsi to četl v časopise nic nemění na tom, že to mohlo být například pozměněno, špatně přeloženo, nebo vymyšleno.

Je mi jedno jak to bylo..smile


Ringo

 141    21. jún 2015 o 16:37

bob3: jasně, redaktoři časopisu si vymysleli rozhovor a schválně dali do úst Gahanovi něco, co neřekl, nebo to blbě přeložili. A ve všech zemích, kde ten rozhovor vyšel. trochu schíza, ne?:-D Škoda, že už ten časák nemám, dal bych si tu práci a naskenoval bych to. Ale předpokládám, že jej Monhgi má v záloze, protože se tu chystá zveřejnit určitě i slova Gahana o Wilderovi, kde Dave říká, že jim Alan moc chybí a že to je první věc, kterou by Martin měl uznat;-)


Hammersmith Odeon

 142    21. jún 2015 o 16:41

Ringo:...Ale předpokládám, že jej Monhgi má v záloze, protože se tu chystá zveřejnit určitě i slova Gahana o Wilderovi, kde Dave říká, že jim Alan moc chybí a že to je první věc, kterou by Martin měl uznat;-)
To myslíš vážne, že to Dave povedal? Kedy? By ma to potešilo.


Ringo

 143    21. jún 2015 o 16:59

Odeon: dobrá, před tím jsem ocitoval tu druhou část o Exciteru, teď tu pastnu originál verzi přímo z Gahanových úst i s tím Wilderem:

Gahan: “Martin wouldn’t acknowledge that Alan contributed incredibly much to Martin’s songs. And now I think you can easily say Alan’s input is missed. I actually think that even Martin would admit that today. And that is something he probably ought to call and tell Alan after all these years. He would definately appreciate it.” The interview turns rather hilarious when Gahan talks about how producer Mark Bell was faced with the “Exciter” material and Gore’s apathy towards production: “Our producer on ‘Exciter’, Mark Bell, said that he really wouldn’t make the entire album for us. So then i had to tell him some news: “Yes you f’u'c’king are!”. And then he just pulled up his sleeves and went to work with the computer and Martin would look him over the shoulder and mumble “o.k.”


Ringo

 144    21. jún 2015 o 17:00

rozhovor je z roku 2003


Hammersmith Odeon

 145    21. jún 2015 o 17:14

Ringo: hmmm, kurňava - to už je f’u’c’king long time ago. Na to Dave už dááávno zabudol. Škoda.
Vďaka za (pre mňa) novinku grin


Ringo

 146    21. jún 2015 o 17:30

Odeon: myslím že Dave nezapomněl. Alan měl jedinečnou šanci ještě nedávno se do něčeho zapojit. DM si jej přizvali na pódium, aby s Martinem odehrál Somebody. Tam mohly roztát ledy, místo toho pak Alan rozprodal vše, co se v jeho domě týkalo DM, od oblečení, přes desky, zvukové banky až po ocenění, všechno to vystavil v aukci. Myslím, že tím chtěl definitivně uzavřít hudební kapitolu svého života, všechno, co by mu jakkoliv mohlo připomínat jeho historii v DM. Definitivně. Nevím jestli to na něj dolehlo a zažárlil, že toho už všeho není součástí, nebo to pro něj byla trýznivá melancholie nebo zda fakt potřeboval každou libru, aby měl na chleba. Těžko říct.


bob3

 147    21. jún 2015 o 17:44

Ringo: Neříkám že je celý rozhovor vymyšlený, jen nevěřím všemu co se píše, to bych byl potom možná vyschízovaný jak píšeš.

Jsou to všechno nesmysly, aby DM šli do studia a nebavilo je to tam, aby udělali desku která pak pro ně za nic nestojí, aby přemlouvali producenta do práce..smile

Všichni producenti světa chtějí pracovat pro DM, nevidím důvod proč by Bell nechtěl, možná tak, že potřeboval dodat odvahu aby se z toho nepodělal..

Exciter rulezz


Ringo

 148    21. jún 2015 o 18:00

bob3: dobrá, tak ještě jednou, není to vymyšlený ani přimyšlený rozhovor, jsou to slova Dejva Gahana. Že by si to vymyslel on sám proto, aby byl zajímavý? Nemyslím.

Tvé odmítání věřit faktům je docela srandovní, trochu mi to připomíná, jako když 11 leté dítě na ZŠ odmítá věřit tomu, když mu spolužáci řeknou, že si rodiče museli zasouložit, aby vznikl, a ono bude stále a pohoršeně stát za svým, že ne, že tohleto rodiče nedělali:-D


Hammersmith Odeon

 149    21. jún 2015 o 18:42

Ringo: No jo, ako som už spomenul v nejakom tom skoršom príspevku - Alan je proste nejaký divný. Ale to géniovia bývajú grin.


bob3

 150    21. jún 2015 o 19:08

Ringo: Nebuď agresivní a nechovej se jako novinář smile, ty si tiskový mluvčí DM že víš všechno tak na stopro nebo co.. ten kdo je tady mimo jseš ty, a nech lidi říkat názory.


Ringo

 151    21. jún 2015 o 19:43

ale Bobe, já nejsem vůbec agresivní, tobě nějak si docházejí asi argumenty. V čempak jsem mimo, povídej. Já tady jen předkládám jasné důkazy, nejsem mluvčí, ale nemám potíže pochopit psaný text a když někdo v nějakém rozhovoru řekne, jak bylo něco, u čeho dotyčný byl, tak budu více věřit jemu než pohádkám nějakého Boba z netu:-)


bob3

 152    21. jún 2015 o 19:55

Já žádné pohádky nevykládám, na rozdíl od tebe. Na základě tvých faktů by DM už neexistovali.

Neuvádím žádné argumenty, jen říkám co si myslím a ty s tím máš problém.

Novináři jsou hovada a většinou co napíšou je tak pocukrované že by ses divil. Nevím co by jinak bylo zajímavé na článku o tom, že kapela je ve studiu a pracuje na desce, jako každá kapela, to by byl fakt trhák.


Ringo

 153    21. jún 2015 o 20:43

Bobe, jaké pohádky vyprávím? Citace z rozhovoru? Odpovědi Dava Gahana jsou pohádky? Ty jsi to asi málo sledoval, co se dělo po Exciter Tour, že? DM měli opravdu namále a kdyby se Martin kousnul, tak to prostě už dokupy nedají, a možná je tenFfletch v kapele přeci jen platný a zahrál tam toho uprostřed, který oběma domluvil a dotlačil je ke kompromisu. Sám Fletch jednou říkal, po téhle době, že nebýt jeho, tak už žádní DM nejsou Tohle nejsou pohádky, to jsou fakta, pohádky si vybásňuješ tady ty a ještě jim i slepě věříš a když někdo přednese fakt, tím myslím fakt, ne názor nebo něco, co jsem si vymyslel, tak se chováš, jak kdyby ti někdo rozšlápnul bábovičku.

Vůbec nemám problém s názory, klidně si piš názory, já ti je neberu. Jenom když striktně oznámíš něco způsobem, jako že je to neotřesitelný fakt a on je to přitom nesmysl, tak na to rád upozorním, už jsem holt takový:-)

Co se týče těch novinářů, pleteš dvě věci. Bulvárně pojatý článek s vykonstruovanými ne-fakty a rozhovor, v kterém na otázky odpovídá dotazovaný. Přepis jeho odpovědí je prostě takový, jak to bylo řečeno. Nebo věříš tomu, že hudební časopisy schválně pak na papír vkládají do úst interpretům něco jiného, než řekli, jen aby to bylo zajímavé? To nemůžeš myslet vážně. Myslíš, že by jim někdo příště přišel na rozhovor?


ico

 154    21. jún 2015 o 20:48

@ringo: Beriem späť. Exciter je vyslovene zlý album. A stačilo tak málo aby si ma presvedčil. Že jeden z členov sa pri nahrávaní necítil komfortne, tak to je fakt nepriestrelný argument. A to, že sa to Tebe nepáči (lebo to neznie ako Camouflage alebo Human League), tak proti tomu sa nedá povedať vôbec nič. To ma dostalo.

BTW: Vyjadrenia Wilder-a z čias SOFAD tuším hovorili o veľkej pohodičke v štúdiu. Tak preto ten fajn výsledok! Už tomu rozumiem. Všetko sedí. Sorry. Vo všetkom som sa mýlil.


Ringo

 155    21. jún 2015 o 20:58

ICO: takže se to coby slepec teda nedozvím, no neva, myslel jsem si, že mi to coby bystrozraký vysvětlíš:-)

Pohodička při nahrávání SOFAD, o tom někdo někdy mluvil?


Logic

 156    21. jún 2015 o 21:08

Neviem, ale ja SOFAD nemusím, Ultre nesiaha ani po kotníky.


bob3

 157    21. jún 2015 o 21:31

Ringo: Ty jseš fakt jak ti novináři, všechno co jsem řekl jsi zveličil, přehnal a hodil někam jinam.

Já ti ani neargumentuji a netvrdím žádné svoje fakta, jen říkám svůj názor. Nejde věřit všemu co se kde napíše, každý rozhovor co se kde vytáhne a já nevím co ještě.


Ringo

 158    21. jún 2015 o 21:50

bob3: jenže to co jsem tady ocitoval není žadné tajemství ani zkreslená novinařina, to jsou prostě fakta. A ty pořád budeš mlet dokola. Ty máš nějaký mindrák z novinářů?

Hele, nechme to být, tohle špičkování nemá smysl, tady to nikdy nezklame jak vidím, vždycky to skončí stejně. Když napíšu, že Wilder není ten jediný bůh, který stvořil DM sound, tak to tu schytám, když na Exciter napíšu, že se nepovedl, tak to tu taky schytám, že už ani nevím, jak více být objektivní:-D

Takže dále nebudu tady rozrývat vaše fanatické náboženství, uctívejte, modlete se tady za všemocného Wildera a fantastický Exciter, já se jdu zase na pár let schovat:-D


bob3

 159    21. jún 2015 o 22:20

Nikdo tady nic nerozrývá, zbytečně se nervuješ. Tyhle témata už jsou dávno probrané a nikam to nevede, každý v tom má stejně jasno po svém.

Nemůžeš uvádět obsahy rozhovoru jako fakta, ty najdeš v účtárně nebo v průzkumech.


Hammersmith Odeon

 160    21. jún 2015 o 22:27

Chlapi, kua - to chce panáka. Chodí z Vás niekto na DM party (bob3, Ringo, Logic, ico)?? Ak, tak kam?


Ringo

 161    21. jún 2015 o 22:31

bob3: já beru jako fakta to, co řekne o natáčení ve studiu Dave Gahan a Martin Gore a další lidé, kteří tam byli, pokud možno s nějakým tím časovým odstupem od natáčení, kdy jsou ochotnější přiznat to, co si nepřiznají během natáčení. Nikdo jiný za ně ty fakta nevytvoří. Pokud se novinář zetpá, Dejve, jak to bylo ve studiu při natáčení Exciteru a Dave Gahan odpoví, tak ta odpověď není něco ,co vymyslel nějaký písálek, ale je to odpověď Dejva Gahana. No a ty té odpovědi nevěříš, tak mi řekni, čemu věříš, co je tím faktem a na základě čeho je vytvořen? Samozřejmě při tvorbě alba jsou ty výpovědi kapku ovlivněné euforii a nsahou to vnímat pozitivně, pravda se obvykle ukáže ale až s odstupem času, v rozhovorech tak rok dva a více od natáčení. Vzpomínám na euforii skupiny při SOTU, s odstupem času o tom albu Dave i Martin říkají, že to kapku přeprodukovali, překombinovali a nebylo to úplně ono. Přitom při poslechové session závěrečného díla byli přesvědčeni, že je to perfektní.

Jinak neboj, o mé nervy starost neměj, vůbec se nenervuji:-)


Ringo

 162    21. jún 2015 o 22:32

Odeon: jo, chodím, do Vsetína


ico

 163    21. jún 2015 o 22:36

@odeon: keď, tak do DM. ale už som dlho nebol.


Hammersmith Odeon

 164    21. jún 2015 o 22:37

Ringo: ups, troštičku od ruky. No ak “DM boh” dá, tak snáď by sme mohli dať nejakú reč naživo, + nejaké to pivko.


ico

 165    21. jún 2015 o 22:37

@odeon: sorry do BA. uz mi prsty pisu same smile


Hammersmith Odeon

 166    21. jún 2015 o 22:42

ico: ahaaa, tak už mi to dáva zmysel. Ja reku, že po mne opravuješ gramatiku grin) .BA, to je bližšie, to by šlo.


bob3

 167    21. jún 2015 o 22:42

Hammersmith Odeon: Já jsem z Prahy ale dlouho jsem nebyl, dal bych.


Hammersmith Odeon

 168    21. jún 2015 o 22:45

bob3: Ja som pôvodom z Bratislavy, ale vietor ma odvial kúsok ďalej. Ako vravím, je to na živý rozhovor. Tiež som dlho nebol (a že som ich kedysi absolvoval…), taky bych dal.


ico

 169    21. jún 2015 o 22:46

@ringo: Chodíš v kruhu. Tvojím hlavným argumentom podporujúcim nekvalitu Exciter-u je vyjadrenie Gahana o nepohode v študiu. Sám píšeš, že pri SOTU boli v euforii a pozrime sa na výsledok. Pri SOFAD sa nedá hovoriť o mimoriadne pohodovom nahravaní a výsledok je viac než uspokojivý. Ja len hovorím, že neplatí žiadna kauzalita medzi atmosférou v štúdiu a výsledným produktom. Toť vsjo.


ico

 170    21. jún 2015 o 22:50

@odeon: ako sociálny experiment, by to bolo celkom zaujímavé. a to pivko by som urcite dal.


Hammersmith Odeon

 171    21. jún 2015 o 22:51

ico: ico, chce to panáka, najlepšie dvojitého grin


bob3

 172    21. jún 2015 o 22:52

Ringo: Hele fakta jsou věci, které jsou dané a nedají se změnit.

Při těch desítkách rozhovorů za rok, co musí kapela poskytnout během a po turné, to se nedá pohlídat co kde kdo napíše, dopíše, vymyslí si. Klidně ať ten rozhovor existuje a věř mu, mě logika říká, nebudu vést tyhle podivné řeči o kolegovi z aktivní kapely, nejsem idiot, to by daleko nedotáhli.


Hammersmith Odeon

 173    21. jún 2015 o 22:54

ico (& comp.): ja som za každú blbosť, a ten sociálny experiment - tak to je už riadny dôvod


Logic

 174    22. jún 2015 o 06:47

Hammersmith Odeon, diki za pozvanie, veľmi rád by som si dál s vami, ale ja som úplne z východu Slovenska, až pri ukrajinskej hranice. Ale diki. Tak na zdravie chlapci, na ten náš DM. DM FOREVER


Ringo

 175    22. jún 2015 o 07:07

ICO: ale nechodím v kruhu, Exciter mi přišel slabý od samého počátku, ještě než ty rozhovory vyšly. Co se ti jen snažím vysvětlit je, že to není nějaká nejautentičtější a nejúpřimnější deska DM a důkazem budiž ona atmosféra ve studiu, která to celé jen dokládá.


Ringo

 176    22. jún 2015 o 07:08

bob3: no ale fakt je jeden a to ten, že to prostě Dave řekl a s tím nic nenaděláš. I kdybys 100x řekl, že to tak není.


bel canto

 177    22. jún 2015 o 08:11

Mne to celkom sedi : ” Martin ve vedlejší místnosti skládal svůj DJ set a já tam seděl na židli, nudil se a díval se, jak Depeche Mode umírají”. Pre mna v 1995 DM skoncil, to sa deje v sucasnosti je nieco uplne ine, ale nazov nezmenili. Ked Muk s Kucerom pustili Vozaryovcov, zmenili spôsob tvorby piesni a filozofiu, tak aj zmenili nazov kapely. DM to neurobili.


Ringo

 178    22. jún 2015 o 08:25

to jako že už měli změnit název po Speak and Spell nebo po A Broken Frame? Proč by kapela, která má tři zakládající členy měla měnit název jen kvůli mírné změny stylu? Navíc se stylu vymyká jen Exciter. Poslední tři alba jsou Depeche jak vyšitý. spíše se místy vrátili ke svým kořenům na A Broken Frame


bob3

 179    22. jún 2015 o 14:01

Ringo: Za fakt si to prohlásil Ty, já ani nikdo nevíme jestli to Dave doopravdy řekl.


Ringo

 180    22. jún 2015 o 14:34

bob3: nečteš, tak nevíš:-) To se tu svou nevědomostí teda chlubíš? Ono to ví hodně lidí, kteří ten rozhovor četli, spíše mě zaráží, že to nevědí fanoušci tady a budou to považovat za výmysl, který jsem si asi schválně někde vycucal z prstu


bob3

 181    22. jún 2015 o 14:43

Ringo: Já jednoduše nevěřím všemu co se kde píše, a jinak je mi to jedno.

Přestaň tady pořád někoho urážet a komentovat, sám jseš nějakej mimo, posbíral si tady nějaké názory a pokládáš je za své, přitom neumíš pochopit co ti kdo napíše.


Ringo

 182    22. jún 2015 o 14:49

bob3: já jsem neposbíral žádné názory, ani žádné cizí nevydávám za své, já jen cituji, co řekl Dave Gahan v jednom rozhovoru a je fakt úsměvné, že přijdeš a řekneš, ne, tohle neřekl, protože tomu nevěřím:-) Já ocituji fakt, ty jej vydáváš za něco, co jsem si vymyslel nebo dokonce za můj názor. Ne, to není můj názor, to je názor Dava Gahana, který jsem tu ocitoval. Já tě neurážím, urážíš se tu sám. co ten nový článek tady dneska o singlu Dream on, taky si to nějaký novinář vymyslel nebo to fakt Dave řekl, co je tam napsáno?


bob3

 183    22. jún 2015 o 14:58

Ringo: Hele jestli jseš nějakej opožděnej tak sorry..


Ringo

 184    22. jún 2015 o 16:57

bob3: opožděný? To říkáš zrovna ty mě? Který neumí rozlišit novinářskou zprávu od přepisu rozhovoru s konkrétní osobou? Ty jsi fakt marný.


bob3

 185    22. jún 2015 o 18:19

Ringo: Běž do prdele.


bel canto

 186    22. jún 2015 o 19:57

Ringo sorac, ale albumy po odchode Alana nie je DM ako vysity. Je to neuspesna snaha najst zanho nahradu.


Monghi

 187    22. jún 2015 o 20:33

sakra chlapi… ako ste tu diskusiu paradne rozbehli, tak ste ju paradne zabili smile


eternal outsider

 188    22. jún 2015 o 21:01

Závěrem nutno dodat, že autorem článku Gahan je gentleman byl Ferdinand Peroutka grin


Ringo

 189    22. jún 2015 o 21:17

Eternal: a nejde nalézt:-) škoda že se nejde dostat do archívu side-line, kde myslím ten rozhovor vyšel originál, je z něj ten anglický přepis, který jsem tu pastnul, který jsem dohledal na stránkách o Wilderovi.


Ringo

 190    22. jún 2015 o 21:18

Bel Canto: já mám názor trochu jiný. Každopádně jsou to DM, jako byli na A Broken Frame, ve třech. Není důvod nic přejmenovávat.


Ringo

 191    22. jún 2015 o 21:19

Monghi: sorry,


Ringo

 192    22. jún 2015 o 21:20

Bobe bobe, aniž bych ti sprostě nadával, tak mě osočíš, že tě urážím a následně mi řekneš, že jsem opožděný a pošleš mě do prdele. No ať si každý udělá obrázek sám.


Logic

 193    23. jún 2015 o 21:46

Bel Canto, prestaň s tým Alanom. Ultra a Delta je stokrát lepšia ako tvoje SOFAD.


Dusan

 194    5. júl 2015 o 12:13

Vazeni, po velmi dlhom case som si pustil exciter, reku co to urobi… tato platna asi nemala ani uzriet svetlo sveta. Neda sa to pocuvat. Nema to ziaden vyznam porovnavat s Wilderovskym obdobim, oproti tomu to je ubohe, ausus. Live mam celkom rad, ale studiovka… mozno ako tak 3-4 veci… a tie instrumentalky nikdy nepochopim. Velka produkcna kriza. Sorry, ale napisal som moje bezprostredne pocity. Ani casom sa to u mna nemeni, skor naopak.


Logic

 195    7. august 2015 o 15:51

Exciter je oveľa počuvatelnejší ako SOFAD, tri songy sú tam dobré.


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa