Na výber (08/1983) - 2/2

Na výber (08/1983) - 2/2

Depeche Mode s reportérmi britského magazínu Sounds v uliciach londýnskej oblasti Bayswater. Rozhovor nielen o albume "Construction Time Again", ale aj o zmene prístupu kapely k médiám a hudobnému trhu.

Reakcia: Depeche Mode to berú do vlastných rúk

David: "Poskytli sme niekoľko rozhovorov, v ktorých sme sa príliš odhalili, príliš aj na náš vlastný vkus, no boli aj rozhovory, ktoré boli skutočne príšerné, počas ktorých sme sa jednoducho postavili a odišli! Počas jedného sme dokonca vzali so sebou aj zvukový záznam! Bol taký idiot v Belgicku, pri ktorom sa nedalo reagovať inak ... zostal z toho celkom v šoku, ale my sme mali z toho omnoho lepší pocit, pretože sa do rádia nedostal ďalší stupídny rozhovor."

Fletch: "V budúcnosti sa budeme snažiť pristupovať k novinárom omnoho ráznejšie ..."

Toto nové odohlanie Depeche Mode, počas celého rozhovoru často používali výrazy ako "tvrdý" a "neústupčivý", je viac než vítané a už dávno očakávané. Mali by byť možno rovnako arogantní a chvastaví ako napr. Dexys: strhujúca a vášnivá hudba albumu "Construction Time Again" je toho zárukou.

David: "Jednoznačne som z prístupu novinárov rozčarovaný. Je to všade vo svete. Nedávno sme poskytovali rozhovor v Nemecku a už mi to bolo doslova jedno. Už vopred som vedel, na čo sa nás budú pýtať ... na to, ako správne vyslovovať názov našej kapely. Sme spolu už tri roky a rád by som si myslel, že to, ako sa názov našej kapely správne vyslovuje, je ľuďom ukradnuté a viac ich zaujímajú naše piesene."

Ver mi David, keď album konečne vyjde, tak ich budú zaujímať ...

Láska láska láska: Depeche Mode otvárajú svoje srdcia

Hudba Depeche Mode mi vždy pripadala príliš chladná, rozhodne nemala sexuálny podtón ... ale to sa mení. Niektoré z nových skladieb ako "Get The Balance Right", "Everything Counts" a jedna úplne nová záležitosť, "Love In Itself", odkazujú na novú, túžobnú jemnosť uprostred tej nedávno objavenej drsnosti. Zdá sa, že sú pripravení priznať viac.

David: "Svojim spôsobom to bude asi pravda. Chceme byť otvorenejší a dotknúť sa tak ľudskej predstavivosti. Ide o prirodzený vývoj, posúvali sme sa vpred na pozadí toho, čo sme videli a počuli."

Aký je však význam verša "Láska sama o sebe nestačí?"
Martin: "Veď je to pravda, nestačí!"

Vyznieva to však dosť pesimisticky, keď sa vlastne naznačí, že láska zvíťaziť nemôže!
Martin: "Ale aj to je pravda, hoci si stále myslím, že láska je dôležitá."

Takže, po čom ďalšom túžiš, okrem lásky?
Martin: "Tak toto ešte celkom domyslené nemám."
David: "Myslím, že v tejto skladbe je ukrytých množstvo osobných vecí, o ktorých by ste sa na verejnosti baviť nechceli - možno sa Martin snaží objaviť, čo všetko ešte život ukrýva."

Máš pocit, že v piesňach dokážeš odhalovať svoje emócie viac, než v rozhovoroch pre médiá?
Martin: "Jednoznačne, pretože som sa ešte stále nedopracoval k tomu, čo presne od života chcem. Myslím, že to tak majú asi všetci."

Construction Time Again: zrelosť a progresia

David: "Dnes sa cítime sebavedomejšie a myslím, že to na novom albume cítiť. Sebavedomejšie sa cítim aj pri spievaní, v porovnaní s našim debutom ide o poriadny posun vpred. Len dúfam, že nám ľudia dajú šancu. To, čo im môžeme ponúknuť je 100% dobrý album!
Fletch: "Dnes máme skutočne jedinečný zvuk, nik dnes neznie tak, ako my, hlavne pokiaľ ide o naše najnovšie veci. Výrazne sa zlepšujeme. Toto by mohol byť ten pravý album, myslím, že bude jedným z albumov tohto roka."

Skôr to pôsobí, akoby ste dospievali. Čím to je?
David: "Rozhodne za to môže iná nálada - náš druhý album bol vcelku depresívny, pretože taká atmosféra v tom období v kapele vládla ... no tentokrát bola nálada v štúdiu určite lepšia! Takže sa to prejavilo aj na albume."
Alan: "Na tomto albume sme pracovali od začiatku roka, vrátane písania nových skladieb a nahrávania demosnímkov. Zobral nám teda 8 mesiacov našich životov ... a k tomu musíme mať istotu, že to, čo vydáme je skutočne to, čo sme počuli v našich hlavách, keď nás prvýkrát tá ktorá pieseň napadla."

David: "Chceme, aby našu hudbu počúvalo viac ľudí, pretože mi príde skvelá ... ako už Martin povedal, robíme to preto, že nás to teší, myslíme si, že tá hudba je skvelá."
Alan: "A motivácia radosti je dnes silnejšia než kedykoľvek predtým! Čím väčší úspech dosiahnete, tým menej musíte do kompromisu, takže tým pádom môžete hudbu viesť presne takým smerom, akým chcete."

Zdá sa, že jedna z nových skladieb, "Pipeline", sa úplne natvrdo vracia ku Kraftwerk, čiže k myšlienke využitia technológie ako pri hudobnom, tak aj textovom základe.
David: "No, "Pipeline" je veľmi experimentálna záležitosť, keďže každý zvuk sme vlastne vytvorili my sami, tým že sme na ulici trieskali do všetkého, na čo sme natrafili, tie zvuky nahrávali a spätne ich prehrávali rôznymi spôsobmi. Dokonca aj vokály boli nahrávané v tuneli!"

Anonymita II: sláva má svoju výhodu

David: "Nemáme tendeciu slávu zneužívať, aj keď by sme samozrejme mohli, keby sme chceli. Ale tu a tam sa po koncerte dostaneme ľahšie do nejakého klubu."
Fletch: "Ale v deň mojich narodením nebol v Basildone jediný klub, kam by sme mohli ísť oslavovať. Do žiadneho nás nevpustili, aj keď nás poznali!"
Alan: "No áno, ale to bola noc 25+!"

Obvinenie: Cena za slávu

Máte niekedy pocit, že by ste mali pomáhať tým, ktorí majú menej šťastia ako vy?
Alan: "Je to zložité, pretože ... komu vlastne pomáhate? Koľko miliónov ľudí skutočne potrebuje pomoc?"
Fletch: "Niekedy máte pocit viny, že zarábate oveľa viac peňazí ako niekto, kto je napr. na podpore ... a ja niekedy naozaj cítim pocit viny, keď požiadam kamarátov o drink a oni mi povedia, že si to nemôžu dovoliť. Cítim s nimi, ale naozaj neviem, čo s tým robiť ..."

Myslíte si, že všetky tie peniaze, ktoré zarobíte, si naozaj zaslúžite?
Fletch: "Neviem, nie som si istý ... nie, myslím, že naozaj nie!"
David: "Ale veď je to práca a za jej odvedenie ste veľmi dobre platení. No musíte tvrdo pracovať všetkými možnými spôsobmi, nie je to pohodičková práca ... ale ak to robíte dobre, tak odmena je veľmi veľká. No cena, ktorú musíte zaplatiť, je takisto veľmi veľká, niekedy musíte obedovať také veci, ako priateľstvo. Ale Vaši skutoční priatelia budú pri Vás stáť vždy."

Nukleárny holokaust, kapitalizmus a subverzia: niečo skryté pod povrchom

Povedz mi niečo o skladbe "Two Minute Warning"
Alan: "Je to až sureálne - predstava jadrového holokaustu je naozaj desivá, ale otočiť to a pokúsiť sa vytvoriť niečo nádherné je väčšia výzva, než všetko vyhubiť. Melódia tej skladby je optimistická a živá a mne sa páči tá predstava, ako si ľudia pospevujú "two minute warning" bez toho, aby si vôbec uvedomili, že o čo ide."
David: "To isté sa dá aplikovať na "Everything Counts", konkrétne na verše "The grabbing hands grab all they can". Ľudia sa zamyslia, "čo to vlastne znamená?" Je fakt, že veľa ľudí si pospevuje melódiu a nepremýšľajú. Jednoducho to má dobrý rytmus a hotovo. Presne tak k tomu pristupuje moja mama."

Aj keď popierajú akékoľvek sympatie ku komunizmu, či dokonca k demokratickému socializmu, Depeche Mode sa prezentujú textami ako "branie od chamtivých / dávanie núdznym" ("Pipeline"), tak na obale nového albumu prezentujú muža, ktorý sa oháňa kladivom. Na predošlom albume zasa zobrazili ženu s kosákom. To môže vzbudzovať súvis.

A nakoniec: posledné slová
David: "Myslím, že je to celkom zábavné ... ľudia by nás nemali brať tak vážne!"

zdroj: Sounds, 20/08/1983

Názory Devotees (4)

Čítať a pridávať komentáre môžu iba zaregistrovaní a prihlásení depešáci.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa