Na slovíčko s Martou

Na slovíčko s Martou

Zrejme väčšinu fanúšikov Depeche Mode prekvapila skutočnosť, že jednou z kľúčových hráčov v tíme kapely, pokiaľ šlo o nahrávanie nového albumu, sa stala akási Marta Salogni. V nasledujúcom rozhovore sa o nej dozvete viac.

Nevyhnutná úvodná otázka, aj preto, že to očakávanie je obrovské: "Memento Mori" bude prvý album Depeche Mode bez Andyho Fletchera, ktorý tento svet opustil na jar tohto roka, a po šesťročnej odmlke kapely. V akom štádiu sú práce na albume?
Marta: Album je dokončený. Nahrávali sme počas leta a práve som dokončila, tu v Londýne, jeho finálny mix.

Dave Gahan povedal, že bude vydaný v roku 2023. Zároveň dodal, že bol so spolupráce s Tebou nadšený. Doslovne: "Priniesla so sebou zaujímavé a čerstvé nápady, ktoré snáď najlepšie vystihujú identitu Depeche Mode." Ako si sa vlastne dostala ku spolupráci s jednou z najväčších kapiel tohto sveta?
Hlavne vďaka Jamesovi Fordovi, ktorý produkoval ich predošlý album "Spirit". Požiadal ma o výpomoc s týmto albumom, vediac, že som už pri iných príležitostiach spolupracovala s Davidom Gahanom.

Čo to bolo konkrétne?
V roku 2015 som asistovala pri albume "Angels & Ghosts" od Soulsavers, s ktorými Dave spolupracuje mimo Depeche Mode, no a na ďalšom albume, "Imposter", som už pracovala ako inžinier mixu. Ale kapela a jej história mi je veľmi dobre známa. Niekoľko rokov som pracovala v štúdiách Mute Records, čo bolo prvé vydavateľstvo, pod krídlami ktorého Depeche Mode dlhé roky fungovali, hlavne vďaka Danielovi Millerovi, ktorý je aj môj dobrý priateľ a duchovný radca. A z tohto faktu James Ford vychádzal: "Budem produkovať ich nový album. Viem, že si s Davidom už predtým spolupracovala, si teda presne ten človek, ktorého pomoc sa mi hodí. S kapelou som to už prebral, súhlasili." Takže, hoci sa už dnes bežne venujem priamo produkcií, v tomto prípade som mala na starosti priamo nahrávanie, inžiniering a následne aj mixáž. Bola to veľmi stimulujúca skúsenosť, po kreatívnej stránke, vďaka čomu som bola schopná objavovať zvuky a aranžmány, a tak isto som mala pocit slobody, pokiaľ šlo o prezentáciu nový a experimentálnych nápadov a návrhov.

Tak sa vráťme v čase späť: ako si sa vlastne dostala do Londýna?
Po skončení strednej školy som sa sama seba spýtala: čo ďalej? Už doma v Brescii som navštevovala hudobné festivaly a koncerty miestnych kapiel a vedela som, že to chcem skúsiť v nahrávacích štúdiách. Chcela som sa čo najviac naučiť o zvukovom inžinieringu, ale tam, kde som žila, nebolo po ruke žiadne veľké a moderné štúdio. Začalo tam byť pre mňa pritesno. Kvôli skúsenostiam som sa rozhodla odísť do Veľkej Británie. Deväť mesiacov som navštevovala kurzy takej tej "technickej angličtiny", s ktorou sa v štúdiách komunikuje. No a po skončení kurzu som začala obchádzať štúdia. Osobne, pretože cez e-maily nevybavíte nič.

A potom?
Zo začiatku som len nosila kávu a čaj, či upratovala štúdio pred a po nahrávaní. No a samozrejme s trpezlivosťou som sa snažila toho od producentov a inžinierov odpozorovať čo najviac. Neskôr som sa zoznámila s Davidom Wrenchom, ktorý sa stal ďalším mojim mentorom. Rozpoznal vo mne jednoducho talent. Dôveroval mi a umožnil mi spolupracovať s ním nahrávkach Franka Oceana, Davida Byrna, Bloc Party a ďalších. Takto som sa mohla učiť a zbierať skúsenosti na skutočne vysokej úrovni.

Mala by si takéto príležitosti aj vtedy, keby si zostala v Taliansku?
Sotva. V Taliansku je všetko zložitejšie. Ale to hovorím viacmenej o minulosti: v tých čaosch tam nebolo veľa škôl a kurzov. Dúfam, že dnes je to už inak, nakoniec, od môjho presunu do Londýna uplynulo už celých 13 rokov.

Boria sa aj za Kanálom s problémom, že hudobníčkam je venované veľmi málo priestoru?
No áno, to je globálny problém. Štatistiky hovoria jasne: producentiek je menej ako 5%. Ale musím podotknúť, že sa to za posledné roky zlepšuje: keď som pred desiatimi rokmi začala v UK pracovať, dali sa zvukové inžinierky a producentsky spočítať na prstoch jednej ruky. Dnes by ste potrebovali štyri a viac rúk ???? Ale je to beh na dlhú trať. Našťastie vzorov pribúda.

Si kurátorkou 14. ročníka Transmission festivalu, ktorý sa koná v Ravenne od 24. do 26.novembra 2022. Čo všetko tam zaznie?
Dala som dohromady umelcov, ktorých si veľmi vážim a ktorých som sama chcela z rovnakého dôvodu zažiť. Od Lucrecia Dalt a Kali Malone, cez Sam Shepherda z Floating Points, potom Valentina Magaletti a Miriam Adefris, Erland Cooper, Silvia Tarozzi, Bullyache, Francesco Fonassi a Maria Valentina Chirico.

Sleduješ aj z Londýna taliansku hudobnú scénu?
Mýslím, že s exportom talianskej hudby je to trochu komplikované, ale snažím sa byť čo najviac informovaná. Koniec koncov, kúsok zo mňa tam stále je.

Názory Devotees (9)

exit music

 1    30. november 2022 o 10:30

Sympatická dáma… Ďalší DM album bude hádam produkovať už ona a James jej bude robiť zvukový mix. smile

vocal

 2    7. december 2022 o 09:38

Je pekné, že už ohlásili vydanie albumu MM na marec 2023 a aj to, že ho už dokončili. Mňa by ale zaujímalo hlavne to, kedy vydajú prvý singel. Vždy to býva pred vydaním albumu, ale to tu asi nikoho nezaujíma, lebo sa na to nikto v rozhovoroch nepýtal (hlavne že sa tu špekuluje nad set listom na koncerte…). Mňa by potešili informáciou, že singel bude pred Vianocami. Ešte mi niečo také chýba pod stromček grin To by boli vianoce ako sa patrí ...

Owe Cz

 3    7. december 2022 o 10:59

@vocal [#2]: Vycházet z toho nelze, ale za posledních dvacet let byl rozestup singlu a alba mezi jedním až třemi týdny. Platí pro systém singl - album - singl - singl. A někdy během těch let posunuli den vydání z pondělí na pátek.

Walking in Secret Garden

 4    7. december 2022 o 23:18

vocal - s tým singlom ešte tento rok by som nebol ani ja proti. grin

Walking in Secret Garden

 5    7. december 2022 o 23:22

Owe Cz - s tým počtom singlov boli dobré časy, keď boli vždy 4. Ak sa nemýlim, tak od Music for the Masses po Sounds Of The Universe, čo je až 7 albumov. Tak ma trochu zaskočili, keď zrazu od Delty iba 3.

Owe Cz

 6    8. december 2022 o 06:52

@Walking in Secret Garden [#5]: Vlastně tři singly mělo už SOTU. Celý ten systém singlů se změnil kolem PTA. Třeba amíci od APTIUT začali vydávat už jen v digitálu. Pak to převzalo Sony a s Deltou se z toho stal globál. Stejné věci na obou polokoulích. Dříve to bylo určitě lepší. A myslím, že bylo i větší nadšení. Vydal se první singl, pak se třeba čekalo třičtvtě roku na album. Během toho další singl. Evropa měla své verze, US taky. Je jen škoda, že některé americké mixy z vinylu (zhruba 82 - 88) se nedají sehnat v originál digi. Když je reedice, tak evropská. To už platí od boxů z 1991.

samueldm

 7    8. december 2022 o 15:51

zachytil som info že singel by mal byť vydaný 13.2.2023, čo dáva zmysel cca mesiac pred albumom

vocal

 8    9. december 2022 o 06:51

Takže Depeche Vianoce budú až vo februári grin a v marci 2023 grin

Michaela 146

 9    18. december 2022 o 09:00

A děj se vůle boží...- “Třináctka! Fuj, tu nechci!” + “My tu nejsme pověrčiví, tak prosím - otázka č.13.”

Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa