Live Here Now: Depeche Mode

Staré dlhy vraj treba do konca roka všetky splatiť. A tak s polročným opozdením zverejňujeme skvelú reportáž z turné "Touring The Angel", kde sa pozrieme do zákulisia s produkčným tímom "Live Here Now", ktorý zabezpečoval nahrávanie koncertov z tretej a štvrtej časti spomenutého turné. Príjemné čítanie a spomínanie.

Aarhus, Dánsko, 07/06/2006

Naplánoval som stretnutie s Neckerom, chlapíkom z tímu, ktorý zodpovedá za nahrávanie aktuálnych koncertov Depeche Mode pre edíciu "Live Here Now", v Aarhuse, kde majú DM svoj dnešný koncert. Vybral som sa teda na určené miesto, vyhľadal produkčnú kanceláriu a nechal si ohlásiť Neckera, že už naňho čakám. Súhlasil s tým, že mi všetko poukazuje a porozpráva, ako veci fungujú a predvedie celý systém nahrávania. Znie to dobre... už len aby sme sa našli!

Očividne miesto, ktoré som si vybral na čakanie, nebola práve najsprávnejšia voľba. "Musíte z tadiaľto odísť... za 5 minúť touto bránou prídu Depeche Mode," zakričal na mňa chlapík od security tak nahlas, že ho počulo ešte zopár ľudí na druhej strane ulice. No nemalo to taký účinok, v aký som dúfal. Toto "nariadenie" sa samozrejme netýkalo len mňa, ale aj asi 15 zvedavých fanúšikov, čo postávali okolo.

Zazvonil telefón. Necker. "Peter, nikde ťa nevidím... ty si ten chlapík v tom oranžovom tričku?" Bol som to ja. Stáli sme od seba na desať krokov.

Počas našej cesty do priestorov prázdneho štadióna som mu ozrejmil moju predstavu o našom rozhovore. Nie som veľmi technicky zdatný, takže som očakával, že mi veci budú vysvetlené čo najjednoduchšie. Naša prehliadka začína v kontrolnom stanovisku, pri mixážnom pulte. "Tu nahrávame z mikrofónov nasmerovaných do publika," začína Necker s vysvetľovaním, a ukáže mi všetky miesta, kde sú mikrofóny rozmiestnené. Jeden z nich je dokonca umiestnený priamo na známej guli nad pódiom. "Dnes večer použijeme štyri, ale sme schopní využiť až osem nahrávacích bodov."

Ide o najmodernejšie smerové mikrofóny, dva z nich sú smerované do publika napravo od pódia, zatiaľ čo ostané dva sú smerované viac ku stredu. "Tým máme zaručené dostatočné vyváženie. Niekedy však smerovanie upravujeme ešte aj počas vystúpenia predkapely. Neveril by si, ale aj zopár centimetrov posunu dokáže urobiť veľký rozdiel. Pozorní ľudia z publika si niekedy nastavovanie mikrofónov aj všimnú."

Pri predstave strachu z výšky, alebo pádu, som rád, že nie som jedným z tých, ktorí sa musia štverať hore na konštrukciu.

Počas cesty do zákulisia sa ku nám pridal ďalší člen "Live Here Now" tímu, Chris Goddard. Nielenže ma zobral do zákulisia, ale previedol ma aj priestormi pod pódiom. Je to dosť bizarný pocit vidieť všetko, čo sa po pódiom nachádza. Niekto si tam dokonca natiahol závesnú posteľ a v kľude zdriemol. Dosť by ma zaujímalo, či by také čosi dokázal aj počas koncertu. Predpokladám, že nie.

Necker s Chrisom vošli do ich mobilného nahrávacieho štúdia. Myslel som, že bude väčšie... niečo na spôsob kamióna alebo podobne. "Nie, nič také na tomto turné nemáme. Ale na turné Erasure sme také veľké štúdio mali." Všetko čo vidím sú tri prenosné bedne s dvoma monitormi navrchu. "Tento je hlavný," ukazuje Chris, "a tamten je záložný. 56 stôp zaznamenávame z kontrolnej miestnosti zvukárov a ďalších osem nahrávame z našich vlastných mikrofónov, takže vlastne každý večer nahrávame 60 až 64 zvukových stôp. Hlavný harddisk má kapacitu 120 GB, no záložný až 500 GB." "O trochu väčší ako ten v mojm laptope," pomyslel som si a z nejakého dôvodu to aj povedal nahlas.

Čo z toho sa vlastne mixuje priamo na turné? "Takmer nič," vysvetľuje Necker. "Po nahratí sa harddisky posielajú do Londýna, kde sa nahrávky mixujú v štúdiu. Kapacity na mixáž tu ani nemáme k dispozícií." Celé vybavenie, ktoré má tím k dispozícií je veľmi odlišné od toho, ktoré obsluhovali na koncerte Erasure, kde si fanúšikovia mohli cd kúpiť ešte počas odchodu z koncertu. "S Erasure to bolo možné hlavne preto, že to bolo veľmi krátke turné. Pre takýto druh turné je však podobná vec prakticky nemožná. Z Erasure si ľudia odnášali vlastne "broadcast mix", nahratý z mixpultu. Šlo to tak rýchlo, že počas lisovania prvého disku sa nahrával druhý. Rýchlejšie sa k žiadnemu disku fanúšikovia asi ešte nikdy nedostali... trvalo to 3 minúty."

"Osobne si myslím," pokračuje Necker, "že s týmto vybavením sa dá dosiahnúť omnoho lepší výsledok. S týmto zariadením nahrávate s istotou, že všetko je nastavené absolútne perfektne. Samozrejme, že termíny dodávky materiálu sú stále veľmi krátke, ale s týmto vybavením to nie je žiaden problém. A čím turné rýchlejšie napreduje, tým sa samozrejme čas skracuje, ale náš tím naberá väčšiu zručnosť a veci idú omnoho rýchlejšie."

Moja otázka teda smerovala na aktuálny čas, za ktorý dokážu všetko pripraviť. "Asi tri hodiny nám trvá kým všetko na nahrávanie nachystáme a 30 minút nám trvá, kým po dokončení nahrávania zasa všetko upraceme. Ale tak je to aj s pódiom. Trvá 12 hodín, kým sa kompletne postaví a zasa 2 hodiny, kým sa rozloží."

Celý tím "Live Here Now" je na cestách od konca apríla, čiže od momentu, ako Depeche Mode odštartovali tretiu časť turné v Kalifornií. "Predtým sme ešte pracovali na niekoľkých festivaloch. Nemôžete predsa len tak odpáliť veci a dúfať, že všetko bude fungovať," zasmeje sa Necker. Na otázku, či mu niektorý koncert utkvel zvlášť v pamäti, mi Necker odpovedal, že väčšinu koncertu ani nevidí. "Z každého koncertu vidím tak dve, tri piesne. V podstate som zažil všetky skladby, ale nie v rámci jedného koncertu. Ale zvlášť si pamätám koncerty v Mexico City. Všetko tam išlo takpovediac ruka v ruke. Každú noc sa prišlo na koncert pozrieť okolo 55 000 ľudí. A takisto sa teším na koncert v Tel Avive... zdá sa, že to bude naozaj výnimočná udalosť."

Security dozerá na posledné úpravy a s otvorením dverí štadióna nastal čas na môj odchod. Poďakoval som Neckerovi a Chrisovi za prehliadku a cestou, ktorou som prišiel, aj odchádzam... Okolo stráže, ktorá si nie istá, či by som mal práve v tejto chvíli prejsť bránou... Nevadí...

Názory Devotees (21)

Zero202

 1    26. december 2006 o 13:16

nevola sa to “Live Here Now” ?
..nie som si isty sice na 100% ci je to ofic. nazov, ale napr. na CD nam Live Here Now a vsade som to doteraz tak videl (bez toho “And”)
...ale inak.. SUPER clanok smile


fuli

 2    26. december 2006 o 23:32

len podotknem, ze velkosti harddiskov (v clanku 120 Gb alebo 500 Gb) sa pisu s velkym B, cize 120 GB alebo 500 GB.
jeden Byte (B) je 8 bitov (b) cize 120 Gb (gigabitov) by bolo iba 15 GB (gigabajtov) co by bolo asi dost malo na nahravanie 64 stop wink


Easytiger

 3    27. december 2006 o 01:48

fuli> no dnes som sa naucil teda naozaj nieco nove, total fantazia, tu chybu s velkym B im do konca zivota neodpustim. Normalne zasnem nad tvojimi vedomostami. Hod sa radsej na nejake PC forum. Tu nikoho nezaujimaju tvoje blbe byty


kasty

 4    27. december 2006 o 08:35

Zaujímavý článok. Nevie niekdo zistiť kolko Live Here Now nosičov sa predalo? Fakt by ma zaujímalo kolko ludí si kúpilo Bratislavu…...


Monallissa

 5    27. december 2006 o 13:41

Neplanuje sa v Blave na Silvestra daaka DM party????????????????????


fuli

 6    28. december 2006 o 01:51

Easytiger: no, kedze tam bolo spominanych dost veci ohladne techniky, tak mi pripadalo vhodne na tuto chybu upozornit, ale ospravedlnujem sa Ti, ze som ta otravoval mojimy blbymi bytmi wink


Ringo

 7    18. január 2007 o 08:28

hmm, tak po te co Monghi opustil DM.sk to tu totalne chciplo. Skoda:-(


chmelko

 8    18. január 2007 o 09:41

ale Ringo, ešte nieje všetkým dnom koniec..spravime malu reorganizaciu a bude to fachcit dalej:-)))


Ringo

 9    18. január 2007 o 10:50

Jakou reorganizaci? Zanes psat misto Monghiho?:-)


Ringo

 10    18. január 2007 o 11:01

*zacnes


chmelko

 11    18. január 2007 o 11:19

no tom chcel navrhnut prave tebe:-)
co ty na to?


Dangerous

 12    18. január 2007 o 11:19

to chmelko, ringo: tak když každý z nás přeloží 10 článků hned tu bude živo

 


chmelko

 13    18. január 2007 o 12:36

ok, dangi, napíš čo je traba, nech to ma niejaku logiku a ja sa do toho pustím.


Dangerous

 14    18. január 2007 o 12:39

to chmely, kámo kliknul si na ten odkaz? Pokud ano, najdeš tam desítky článků, vyber si jeden a začni překládat, ale nejdřív zkontroluj zda-li ho monghi zde již nepublikoval smile Přeji příjemnou zábavu smile protože ty články jsou vážně skvělé smile d.


Dangerous

 15    18. január 2007 o 12:43

to chmely: nebudeme to brát od roku 1981-06, spíš bych vybral kritické momenty a články z těchto období...tedy 82, 85, 86, 92,93, 94, 95, 96, 97..sakra tahle skupina je samé krizové období smile)


chmelko

 16    18. január 2007 o 12:45

presne o to mi šlo, aby to malo niejaku chronologicku vazbu bude naj.ak mi nieco vyberieš a ja to zmáknem..


Dangerous

 17    18. január 2007 o 12:57

to chmelko: no já jdu do “slavného” článku od J.Cigarettesse z 93 smile aneb

” After 13 years, Depeche Mode have finally embraced ROCK, and got it WRONG. They haven’t taken individualism, or invention, or drama or emotion: they’ve taken cliché, pretension, pomp, melodrama and bullshit, and flogged its carcass once more.”

tak ty vyber něco kde je aspoň trochu v tomto období chválej smile))


Ringo

 18    18. január 2007 o 13:51

Dangerous: a jak zjistime jestli tu clanek uz nebyl?


Dangerous

 19    18. január 2007 o 13:56

to Ringo: dole na hlavní stránce dm.sk je archív článků, tam to lze ověřit, navíc monghi dost často používal původní názvy smile a když si člověk projde co všechno monghi přeložil a vložil na stránky depechemode.sk tak vážně nejen klobouk dolů...neskutečný chalan!!!


chmelko

 20    18. január 2007 o 14:14

presne 797..toho len tak niekto neprekoná...
Ok, dangi, tak ja idem hladat, čo si ma zaúkoloval, ale vieš, že si mi dal skoro nesplnetitelný úkol?:-)


Ringo

 21    18. január 2007 o 14:18

Dangerous: toho jsem se prave bal, hledat v tech stovkach clanku co tu jeste nebylo:-) Mozna si dam bojovy ukol a neco taky prelozim:-) Abych nevypadal ze jen kecam jak to tu umrelo a sam nic nedelam pro to aby to tak nebylo:-) To jsem si zase na sebe usil bic:-)


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa