Kerry Hopwood - Hudobný režisér TTA

Nemecký magazín Access Music zverejnil vo svojom novembrovom vydaní rozhovor s Music Directorom turné "Touring The Angel", Kerrym Hopwoodom, ktorý spolupracoval s Depeche Mode v rámcí pracovného tímu Tima Simenona už počas nahrávania albumu "Ultra".

Programoval si pre Depeche Mode na ich albume "Ultra", bola to tvoja prvá skúsenosť s nimi?
No, moja úplne prvá skúsenosť s nimi pochádza ešte z albumu "Some Bizzare", kedy som si všimol skladbu "Photographic" a doslova som sa z tej "novej" skupiny a jej zvuku šiel zblázniť - od toho momentu som bol ich fanúšikom, zhliadol mnohé turné a dychtivo počúval túto, doslova umeleckú, produkciu. Neskôr som sa cez prácu s Bomb The Bass a následne účasti v jednej z divízií Mute (Rhythm King Records) dostal k spolupráci s Timom Simenonom na remixe "Enjoy The Silence". On inak už aj predtým urobil pre Depeche Mode niekoľko remixov.

Počas nahrávania albumu "Ultra" si tvoril súčasť tímu Bomb The Bass a neskôr si bol tretinou produkčného tímu TOY. Môžeš nám toto pracovné obdobie trochu priblížiť?
Vtedy to bolo všetko o tom, čo chcel Tim, spolupráca s ním si vyžadovala plné pracovné nasadenie, takže som opustil Zeus a chopil sa jedinečnej príležitosti pracovať so sľubne sa rozvíjajúcimi mladými umelcami a producentom, ktorý mal vo všetkom prevahu. Prvé roky boli celé o práci v štúdiu, kedy sme spoločne pracovali na mnohých projektoch, s mnohými umelcami, výtvarníkmi, samozrejme aj na veciach pre Bomb The Bass. Tim bol zapletený do skutočne obrovského množstva projektov, on bol stelesneným multimédiom. Ja som mal na starosti programovanie, nahrávanie, techniku, hranie, jednoducho som robil všetko pre zrealizovanie Timových nápadov. Vďaka tomu, že neustále začínal nové a nové projekty som sa toho veľa naučil, teda, myslím, že obaja.

Takže okrem albumov Bomb The Bass, množstva remixov, sme produkovali veci pre umelcov ako Seal, Björk, Sinead O'Connor, Gavin Friday atď. atď. Pracovné zaťaženie sa zvyšovalo, čo k nám pritiahlo skvelého inžiniera menom Q, ktorého sme stretli počas našich prác v londýnskych štúdiách Matrix. Jeden deň zaskočil post nášho inžiniera, ktorý sa nemohol do štúdia dostaviť a my sme ho viac už nezavolali, pretože Q bol jednoducho vynikajúci. Takisto sme sa stretli a spolupracovali s rovnako skvelým Dave Claytonom, ktorý s nami následne pracoval na plný úväzok niekoľko rokov ešte pred nahrávaním albumu "Ultra".

TOY prišli po Timovi a po albume "Ultra". Tím sme tvorili ja, Q a Dave, pretože sa nám spolu skvele spolupracovalo a moje pracovné priateľstvo s Timom sa skončilo veľmi skoro po dokončení albumu Depeche Mode. Pre nás oboch to bolo skvelé časy, no rovnako frustrujúce, hoci sme začali skvele, nahrali sme album s výborným spevákom, lenže hudobný priemysel sa zmenil a všetko viedlo k tomu, že albumové projekty si nemohli z finančného hľadiska dovoliť troch ľudí pre produkciu, takže sme náklady obmedzovali, a zasa obmedzovali, až sme si v mojej záhrade postavili s Q vlastné štúdio a viac sme nemuseli platiť nikomu za prenájom, lenže zasa bol problém to celé finančne utiahnuť.

Vrcholom práce v TOY boli práce na albumoch s The Human League, Flatz, Karlom Bartosom, projekt s Iva Davies z Icehouse v Austrálií a kopec ďalších záležitostí. Tým opakom boli zasa pochvalné kritiky albumu The Human League, ktoré boli rovnako dobré ako k albumu "Dare", no všetko pokazila nahrávacia spoločnosť, ktorá k albumu nikdy neurobila reklamnú kampaň. Tak ako je to u veľkých koncernov bežné, pekne nás očiernili. Začali sme s prácou na niekoľkých skladbách pre Camouflage, ktorí nám vo všetkom vychádzali v ústrety, keďže sa im páčila naša práca na albume "Ultra" a na albume The Human League, lenže sme nikdy nemali pocit, že by boli s nami naozaj spokojní, až sa v jeden deň začali dosť neochotne správať ako k projektu, tak aj k našej produkčnej spoločnosti.

Niektoré skladby sú v koncertnom prevedení odlišné od štúdiových verzií, je to výsledok zvukových skúšok s celou skupinou, kde sa skúšajú nové veci alebo je to jednoducho výsledok predošlého programovania spoločne so skupinou?
V podstate je to výsledok kombinácie obidvoch spomenutých záležitostí, hoci niekedy ide skutočne o pokus zahrať skladbu inak. Niektoré skladby boli úplne zmenené, napr. "Everything Counts", prípadne v určitých častiach napr. "Photographic", kde ide o hybrid medzi verziou z albumu "Some Bizzare" a verziou z remastrovaného albumu "Speak And Spell" (2006). Pokiaľ ide o skladby na zvukových skúškach, vrátane tých nových z albumu "Playing The Angel", tie dostali úplne inú "príchuť" ešte predtým, ako sa dostali do skúšobnej miestnosti pod drobnohľad Christiana. Pri každej skladbe strávil veľa času, veľa sme o nich diskutovali, lenže nakoniec si to urobil po svojom, má totiž ohromnú schopnosť zmeniť ich zvuk svojským spôsobom, bez programovania, kedy majú všetky akýsi typický zvuk, čo je úplne geniálne. Aj ostatní sú do toho samozrejme zainteresovaní, lenže tí už sú unavení svojou prácou v štúdiu, pretože Depeche Mode si potrpia doslova na vedeckú precíznosť a preto tak tvrdo pracujú na zvukoch a neustále majú pod kontrolou doslova každý detail nahrávania.

Aký hardware/software tvorí súčasť tvojho vybavenia?
Každý z nás začína s Logic Audio, s ním pripravujem doslova všetko, neustále je so mnou aj na cestách, takisto mám v hotelovej izbe k dispozícií vždy niekoľko laptopov. K tomuto cestovnému vybaveniu patrí ak niekoľko hardiskových rekordérov Radar, ktoré využívame pre playback bassových partov, click trackov, cue trackov, sekvencií a podobne. K tomu mám jeden hardiskový rekordér ako záložný, prepojený s "ostrým", v prípade, že by ten počas koncertu vypadol. Na koncertoch sa Logic na mojej G 5-ke stáva bicím procesorom pre Christianove bicie a takisto je naň napojená Martinova gitara, ktorej zvuk tak môžem zmeniť. Logic systém je podriadený Radaru cez MTC. Takisto vysiela časový signál video oddeleniu, ktorí tak majú plne pod kontrolou software na ovládanie obrazoviek, video playbacku a podobne. Na ovládacom paneli mám k dispozícií aj niekoľko Apple Mac Mini, na ktorých beží Logic Audio ovládajúci software pre syntezátory, a ktorých súčasťou sú aj programy od Logic, ImpOscar a Ivory. Všetko je to prepojené na MOTU 828MKII, kvôli audiu a midi. Toto všetko sa ovláda z ovládacieho panelu na pódiu. Jediným syntezátorom na pódiu je Virus TI!

Čím je turné s Depeche Mode odlišné od iných turné, ktoré si zabezpečoval, napríklad Massive Attack?
Veľké rozdiely tam nie sú, prípravy sú v podstate rovnaké, rovnako ako aj každodenné záležitosti, s ktorými sa stretávate. Pri Massive Attack to bolo iné v tom, že som bol zapletený do viacerých činností, ako napr. do kontroly videa a zvuku, toto turné je iné iba vďaka svojmu rozsahu a možno aj tým, že mnoho ľudí zo štábu je spojených so skupinou v podstate historicky, takže oni nepotrebujú niekoho ako som ja, haha!!

Čím to bolo, že si sa rozhodol pre tieto koncerty využiť TIK? Pre aký typ zvuku TIK využívaš?
Prvé, čo mi príde na um je asi fakt, že je to jediný syntezátor na trhu vhodný pred Depeche Mode, pretože svoju zvukovú škálu majú na všetkých albumoch dokonale zmapovanú a na také čosi potrebujete niečo skutočne vhodné. No a keďže som Virus C využíval v TOY a jeden som mal k dispozícií aj na turné Massive Attack, mal som s nimi teda bohaté skúsenosti a bol to zároveň jediný syntezátor, ktorý som Petemu odporučil, aby ho naozaj vyskúšal. Všetko čo len chcete z neho bleskovo dostanete a podľa mňa je na koncertné využitie priam dokonalý.

Keď už sa rozhodnete upravovať zvuky pre samotný koncert, vytvárate nové zvuky z už nahratého materiálu so syntezátormi, ktoré použijete pre koncert alebo len samplujete nahraté originály, prípadne transferujete staré sample na nové?
Aj v tomto prípade ide o kombináciu spomenutého, niektoré zvuky by som prirovnal k fotokópií originálu, hoci pri posledných albumoch, kde syntezátori znejú ako gitary a gitary znejú ako syntezátori, sa Virus ukázal ako užitočný nástroj.

Ako Music Director Depeche Mode máš pod palcom live sekvencie najväčšej elektronickej skupiny na svete - čo ti prebehne mysľou v momente, ako stlačíš tlačítko "go" a odštartuješ koncert?
1. Či je to tá správna skladba.
2. Ó prosím, boh Radaru, buď ku mne dnes večer milostivý.

Akú možnosť prispôsobiť sa máš v momente, keď sa skupina rozhodne pre večerný koncert použiť alternatívny setlist?
Sme absolútne flexibilný, pretože máme všetky skladby oddelené, dokonca sa pred koncertom vždy spýtam skupiny, čo majú v úmysle. Na toto používam Ableton Live, lenže Dave zaujal zvláštne stanovisko, keďže mi povedal, že nie sú jednou z tých kapiel, ktoré počas skladieb "jammujú", oni svoj koncert vnímajú ako jeden celok, od samých začiatkov využívajú páskové mechaniky a diskový playback, je to jednoducho súčasť ich koncertov.

Ak by si si mal spomenúť na dva koncerty posledného roka, ktoré by si odporučil vidieť každému fanúšikovi Depeche Mode na svete, ktoré mali podľa teba výnimočnú atmosféru tým, že do nich boli zapálení naozaj všetci, ktoré by to boli?
Z posledných skvelých koncertov by to boli rozhodne vystúpenia v Brémach, na štvrtej časti turné, a v Erfurte, na druhej časti turné - mali skvelú atmosféru nielen vďaka publiku, ale aj vďaka výkonu Davida a celej skupiny. Dave ide naplno každý večer a ja nemám ani najmenšiu šancu odhadnúť, akou veľkou dávkou svojej energie sa vloží do každého večerného koncertu, popravde, je to úžasný frontman.

Aké sú tvoje plány po skončení turné "Touring The Angel"?
Budem posedávať v kluboch, popíjať vodku s tonikom... Prípadne budem šéfovať nejakej inštitúcií alebo sa budem podieľať na turné George Michaela.

Vďaka za rozhovor, Kerry.

zdroj: Matthew Skaggs

Názory Devotees (74)

aries

 1    5. november 2006 o 18:49

GENIALNY CLANOK DAKUJEEEM

hmmm ale tak to je zaujimave ze oni by mohli fakt tie koncerty upravovat, menit setlist a sem tam aj improvizovat ale dave je v tomto nekompromisny a konzervativny…


Zero202

 2    5. november 2006 o 18:58

super clanok grin
vdaka…


Zero202

 3    5. november 2006 o 18:59

btw.. trochu teraz nechapem Davea, on chcel byt rocker dakedy nie?
a myslim, ze rockove koncerty sa aj vyznacuju tym, ze skupina obcas daco zajamuje co sa jej zachce.. .ale Dave to nechce (aspon teraz..).. ale ani v minulosti to asi nechcel.. no neviem :-D


aries

 4    5. november 2006 o 22:15

toto ma inak dost mrzi… pretoze gore nexe acoustic unplugged, dave nexe improvizovat… to im k dokonalost troxu chyba… ja viem ze su zijuci kult ale by im to dalo smrnc


alanaw

 5    6. november 2006 o 06:05

mne sa páčila jeho odpoveď na spustenie tlačídla “GO” super, vďaka….


Ringo

 6    6. november 2006 o 07:37

me absence improvizace nevadi. Me je prave sympaticky ten perfekcionismus, kdy se snazi byt u kazde skladby dokonali, a to vyzaduje poradnou pripravu. Nejak v hudbe nevyzaduji jakesi pokusne a improvizacni jammovani. Aspon teda me to nic nedava. Radsi se koukam na dokonaly projev pisne tak, jak ma byt. Jestli neco vitam, tak to je treba nejaky pripraveny novy mix, novy zvuk. Ale ne nejake vymysleni primo na podiu.


Ringo

 7    6. november 2006 o 07:39

mimochoidem je trerba taky chapat jednu vec. Davova show je neskutecne dynamicka, rozpohybovana, tak jako u maloktereho frontmana. Musi to mit presne spocitane, aby do toho dokazal zpivat v ten pravy okamzik, kdy zpivat ma. Aby do toho vkladal jeste nejakou improvizaci je podle me nemyslitelne. Bud by to nedal s dechem, a nebo by se uz netrefil do rytmu, kdyby tam meli delat nejake srandicky mimo program.


Monghi

 8    6. november 2006 o 07:50

netrafit sa do rytmu? tomu sa hovori “hudobny sluch”... a myslim, ze to by mu robilo najmensi problem… povedzme si to tak, ako to vzdy Martin a Dave prezentuju… jednoducho sa im to tak nechce, pretoze su na to lenivi a nemaju radi prilis velke zmeny… pre Depeche Mode boli koncerty vzdy o jedinom… prist, odpalit to na plno, dokonale odohrat, vyburcovat publikum na maximum a odist… je im jedno, ze stvrtina tych ludi ich uvidi na druhy den a predvedu zasa to iste, to uz ich netrapi… oni odviedli svoju pracu. “jammuju” len skutocne “live” kapely, pre ktore je podium skutocnym domovom a studiu neprikladaju taku dolezitost. DM nikdy live kapela nebola a nikdy nebude smile


Ringo

 9    6. november 2006 o 08:55

MONGHI: ale jo, treba se trefi, jenze kdyz sleduji Dava, tak z nej mam dojem, ze ma kazdy moment od zacatku do konce promysleny a spocitany. Vcetne detailu kdy do rytmu treba polozi mikrofon na zem presne v momente uderu bubnu. Z toho hlediska mi prijde nemyslitelne, aby se treba v polovine pisne rozhodli delat nejake zvukove improvizacni saskarny a pak zvladli vjet zpet do zavedenych koleji a precizne do posledniho detailu propocitane show. Ja mam naopak rad tu jejich dokonalou strojenou show. Kazdy ma holt radsi neco jineho.


Ringo

 10    6. november 2006 o 08:57

MONGHI: a dovolim si oponovat - DM vzdy byli live kapela, jsou live kapela a budou live kapela. Neznam zivejsiho zpevaka jako je Dave:-)


Dangerous

 11    6. november 2006 o 09:13

to Ringo: ale monghi to myslet jinak (ale je fajn, že to napsal takhle provokativně smile) DM nejsou vážně live kapelou, ale jejich koncertní show mnohonásobně překoná třeba The Cure a nebo i moje velké oblíbence Placebo…


Ringo

 12    6. november 2006 o 09:21

DANGEROUS: jsem dalek toho posuzovat zivost kapely dle toho, jak predvedou divakum hru na zive nastroje. DM o tom nikdy nebyli a nebudou. DM jsou o elektronice, ok, posledni dobou privzali live bubenika a Martin se vice promenaduje s kytarou, nicmene DM live projev byl vzdy o megapredstaveni frontmana + vizualni efekty. Po hudebni strance slo o prezentaci pisni v jejich nejskvelejsi podobe, bez nejakych live prikraslovadel jako jsou treba kytarove sola a jine paradicky, ktere jsou spise pro rockove kapely hrajici na zive nastroje - coz je kytara a bubny a oni se pak proste nejak musi na podiu definovat, protoze na kytaru a bubny hraje kde kdo a nikdo ve hre na tyto nastroje neobjevi nejakou novou ameriku. DM nepotrebuji definovat svou originalitu temito paradickami, jsou o necemjinem a jejich live projev taky.


Monghi

 13    6. november 2006 o 09:30

pokial sa sama kapela prizna, ze turne beru len ako nutnost, tak ma mozete o tom, ze je “live” presviedcat kolkolen chcete smile


Dangerous

 14    6. november 2006 o 09:32

to Ringo: přesně, ať si zkusí Gore zahrát 10 minutové solo na kytaru a jdu okamžitě domů smile))


Beladona

 15    6. november 2006 o 09:33

Nutnost? Dave přece vždy tvrdí, že má koncerty radši než nahrávání a nemohl by bez nich žít.


Ringo

 16    6. november 2006 o 09:37

MONGHI: kdy to Dave rekl? Mozna jsi zvelicil nejak nejaky jeho momentalni pocit z rannych dob, kdy to pro nej byla trema a nezname neobjevene pole. Ale Dave vzdy co ja vim tvrdil, ze zaklad kapely je live, ze on sam poznaval kapely pres live vystoupeni na zaklade nichz si teprve kupoval alba. Rozhovory na Devotional, One Nightr in aris a koneckoncu ted TTA z davovych ust rikaji, ze do live dava vse. Kdyby ho to nebavilo, tak to tam odstoji jak tvrde Y. Jestli me pamet neklame, tak jedinou zminku o tom ze Dava Live nebavi jsem slysel z dob Violatoru, kdy ale netvrdi ze jej live nebavi jako takovy, ale ze se proste zacina mirne nudit, protoze by potreboval nejaky vetsi (zrejme rockovejsi) odvaz.


Dangerous

 17    6. november 2006 o 09:38

To o té nutnosti, pane jo, kdy že to DM řekli? To je výrok z 80. let neustále citovaný dokola…ani pan Gore ani pan Gahan, dokonce ani DJ Fletch, se netvářili, že je to pro ně nutné zlo…naopak…
a Martin Gore letošní koncerty prožíval neskutečně...pokud si to někdo nepamatuje, stačí kouknout na jakýkoliv záznam…a nechat se znovu dojmout…

to monghi: jukni na Tvojí recenzi po bratislavském koncertě ...


Ringo

 18    6. november 2006 o 09:40

BELADONA: z jednoho rozhovoru s Davem dokonce vyplyva, ze k nahrani dalsiho albumu DM jej dokopalo to, ze mel on i jeho manzelka pocit, ze na podiu jeste nerekl sve posledni solvo.


Ringo

 19    6. november 2006 o 09:45

DANGEROUS: presne, jestli jsem mel nekdy pocit ze se na podiu nekdo nucene nudi, tak to vzdy jen z Gorace a to az do Devotionalu. NA One Night in Paris jsem zacal mit dojem, ze jej to snad zaclo bavit a na TTA jiz nemam pochyb. Myslim ze hodne udelalo prave to, ze Gorac se vysunul z poza klaves pekne dopredu na podium vedle Dava. Sice je pro me Gorac typictejsi jako znudeny chlapik za klavesama a tak jej porad nejak vnimam, takze stala poza s kytarou je pro me tak trochu nezvykla, nicmene na druhou stranu jsdem po pisnicce Home uz v Praze pocitil k Goracovi sympatie, jake jsem k nemu pred tim nidky necitil. Ten vesele poskakujici chlapik s kytarou….nevim jak to vubec popsat.


chmelko

 20    6. november 2006 o 09:50

ak by depeche neprišli s tak masívnym útokom počas TTA samotné album by tento megauspech nedokázalo..aj ked vyzerá, že chlapci nikdy nepočúvaju kritiku a rady, opak je pravdou..
stále som si myslel, že je to práve Gore, ktorý neznáša improvizáciu a nakoniec je to Mr.Gahan…zatial už iba jediná vec, ktoru by mohli zmenit, ináč ich live prejav nemá absolutnu chybu..všimli ste si, že už aj Fletch začal menej tlieskat do rytmu?:-)


Ringo

 21    6. november 2006 o 09:54

CHMELKO: jako ze by vice hral?:-)
Jinak co se tyce te improvizace, myslim ze je to vec jako Gorace tak i Gahana. V zaznamech z Exotic tour se pise, ze Gorace i Gahana vzdycky Alan nasral kdyz prisel s nejakou zmenou treba v setlistu. Museli pak nejaky cas misto chlastu a drog venovat priprave:-)


Ringo

 22    6. november 2006 o 09:55

CHMELKO: a myslis ze kdyby nepodlozili Speak and Spell masivni reklamni masazi a A Broken Frame koncertni snurou, ze by tyto dve alba nekdy vubec uspely? Vsechno se vsim souvisi.


chmelko

 23    6. november 2006 o 09:56

Ringo práve objavil pravú príčinu odchodu Alana:-)


chmelko

 24    6. november 2006 o 10:01

Ringo:nie, nie myslel som to inak..
teraz ma asi ukamenujete, ale podla mojho názoru jak the singles, tak exciter bol hlavne po vizuálnej stránke odflaknutý..
osobne, niesom štýl barového poslucháča a mám rád, ked sa na javisku aj okrem kapely aj niečo deje..podla mna by sa mala udelovat aj táto cena a Mr.Corbijn by ju pre tento rok určite dostal..
dalej si myslím, že EMi investovala do promotion omnoho viac ako to robilo mute v minulosti, potom pridanie dalšieho letného legu, možnosti kupit si nahrávku z každého koncertu od letnej časti..toto su všetky tie drobnosti, ktoré som mal na mysli a ktoré pomohli tomu, že DM sa vrátili tam kde patria…


Ringo

 25    6. november 2006 o 10:12

CHMELKO: tak odflaknute - tak bych to nerekl. Singles bylo o prezentaci singlu, nikoliv nejakeho tematicky uceleneho alba. Tam bych chapal podiovou stridmost. Co se tyce Exciter, tak v te jednoduchosti byla podle me i jakasi sila. JEdinym velkym kladem alba Exciter podle me bylo, ze DM vyjeli na turne a vylezli na podia. Minimalismus toho alba se projevil i na podiu a abych pravdu rekl, me se ta videoprojekce na jendom velkem platne libila. Ale pravda, nebyl to buh vi jaky zazrak.


little29

 26    6. november 2006 o 16:37

KONECNE CLANOK, KTORY MALINKO POODHALIL TECHNIKU HRANIA DM NA KONCERTOCH. VYBORNE. UZ SOM SA VIACKRAT SNAZIL TUTO TEMU ROZDEBATOVAT, ALE VZDY TO SKONCILO LEN NASIMI DOHADMI AKO TO ASI JE.. V CASTI KDE BOREC ODPOVEDA NA OTAZKU AKY SOFT A HARD POUZIVA SA NACHADZAJU CIASTOCNE ODPOVEDE.. ALE AJ TAK MI NIE JE STALE JASNE AKO TIE VECI FUNGUJU DOKOPY A AKU MA KAZDA ZALEZITOST FUNKCIU.. VIE TO NIEKTO OZREJMIT? MALINKY PODNET NA PANOV OD STUFFU DM.SK KONTAKTOVAT NIEKOHO PROFI NA SK HUDOBNEJ KONCERTNEJ ELEKTRONICKEJ SCENE A NECHAT SI TO VYSVETLIT.. TEDA SEBE A VSETKYM DM FUNS…


Zero202

 27    6. november 2006 o 18:12

po zhliadnuti par prispevkov mi neda napisat toto :-D :
ako pisete, ze Gore sa po Devotional na podiu podla vas nudil asi z kapely najviac.. mozne to je.. neberiem nikomu nazor ani vlastny na to nemam :-D
ale rozhodne ten, kdo sa tam nudil asi najmenej je Andy… klasicky fanusik, tlieska, skace, spieva do mikrofonu (co iny fans nemaju).. sice to ani do reprakov mozno nejde, no nevadi.. jednoducho ma najlepsi flek na koncerte. .a este k tomu aj pride Dave za nim pocas WIME ho navstivit, ze ako sa ma.. atd :-D

btw.. neda sa z nejakeho 5.1 live audio zaznamu vybrat Fletchove vokaly? (ak tam teda vlastne su.. kedze stale nieco spieva do mikrofonu)


chmelko

 28    7. november 2006 o 08:14

ja neviem, ak ho ma skutočne zapnutý tak asi velmi potichu..
už som to riešil velmi dávno a snažil sa rozklučovat hlasy na 101 pri everything counst, okrem Alana a Martina som tam skutočne další hlas už nepočul(ale žiadne 5.1 este na VHS nedávali):-)


Ringo

 29    7. november 2006 o 09:03

CHMELKO: na TTA zpiva i klavesista, je to tam slyset, myslim ze v tom nekolikahlase pri zpevu vsech se Andyho hlas ztrati, ale ze tam obcas fakt neco zakdaka. Ale on tamjinak prece od toho neni.


joshua

 30    7. november 2006 o 12:31

nema to NIC spolocne s prispevkom, ale: na strankach FUN radia - Top Fun je Martyr nasadeny ako novinka pod - What’s Next…hlasujte


Strider

 31    7. november 2006 o 13:38

Mne sa zda,ze Fletch cim dalej tym viac hra a uz vobec nepochybujem o tom ze aj spieva. Spieval v minulosti, preco by nespieval teraz… Podla mna Fletcha vobec netreba podcenovat, len aby sme raz neboli vsetci prekvapeni co vsetko nedokaze.


chmelko

 32    7. november 2006 o 13:49

strider:a počul si ho niekedy? ved ja vobec ani neviem aký ma hlas..
tu toast hawai nahrávku nám bohužial nebolo asi súdene počut…


Beladona

 33    7. november 2006 o 13:59

A taky pěkně tancuje grin)) Pro TTA se naučil nové kreace :-D
Ať tam dělá co tam dělá, tak k nim prostě patří.
On je tím skrytým humorným prvkem v dm grin


Beladona

 34    7. november 2006 o 14:02

chmelko: prý má zapojený mikrofon jen do svých odposlechů, takže se slyší jedině on sám grin


Dangerous

 35    7. november 2006 o 14:50

Andy je nepostradatelný, to je bez diskuse, i kdyby měl jen chodit pro ocenění smile)))

Btw. docela mě štve že DM nikdy nehráli živě Freestate, to je úžasná skladba..


Zero202

 36    7. november 2006 o 14:59

vsak ja nevravim, ze ho v DM nechcem.. uz to, ze je v DM dolezity pocut z kazdej strany smile.. ale…
napr. Devotional, 101.. vsetko vyslo v 5.1 zvuku (onip, tta…) a ja ako lajik si myslim, ze by sa to z toho dalo vybrat, nie? (nejaky odbornik sa nenajde?)


Beladona

 37    7. november 2006 o 15:14

dangerous: s Freestate mně mluvíš z duše. To by byla nádhera…


chmelko

 38    7. november 2006 o 16:10

cestou na the singles (nevidel som setlist) som tajne dufal, že s freestate budu otvárat show..no naivná predstava:-))))


Strider

 39    7. november 2006 o 17:18

No pokial viem tak backing vokaly spieval Fletch s ostatnymi dost casto.


tommy

 40    7. november 2006 o 20:35

tak a je to na papieri - konečne pochválili neskutočnú prácu Christiana. Myslím, že Christian je fakt šedá eminencia DM, ten chlapec dokázal posunúť DM live úplne do iných dimenzií a myslím, že je to aj jeho zásluha, že Martin vyťahuje tie nadpozemské riffy na pódiu až to celé exploduje to show, kde slová strácajú význam, keď duša sa jemne povznáša vo svojom harmonickom svete citov, zvukov i hlasov. In manner of speaking I just want to say..


alanaw

 41    8. november 2006 o 06:40

Christian je “ďábel” a je neskutočná radosť pozerať na jeho prácu rúk a nôh, proste paráda….to ako začne bubnovať napr. ETS alebo NLMDA…unbelievable…


Ringo

 42    8. november 2006 o 14:51

Tak jsem objednal tu Bratislavu na 2 CD za litr, doufam ze to bude stat za to (respektive nedoufam, vim to:-)


Newborned Marten

 43    8. november 2006 o 14:56

to Ringo: ja uz ji mam a musim rici, ze se mas na co tesit… Je to super zaznam, opravdu kvalitni zvuk a i kapele to slapalo skvele! Ale to ostatne vis sam, bo si tam byl…. :o)


chmelko

 44    8. november 2006 o 15:42

Ringo:ty si masochista alebo čo? taku vydrž by som chcel mat:-)))


Strider

 45    8. november 2006 o 18:21

Bratislava cd je vyborne. Kto to este nemate tak nevahajte. Je to taka nasa mala 101-ka:-) Skvely zaznam vo vybornej kvalite a na dobrej aparature si to clovek naozaj vychutna.


Ringo

 46    9. november 2006 o 08:48

CHMELKO: ma vydrz je silne zavisla na financnich prostredcich:-) pokud vylozene nechci teda krast a tahat to nekde netu:-)


Ringo

 47    9. november 2006 o 08:50

NWBORED MARTEN: jo bylo to tam super, jen me dodnes stve mizerny vyhled - kdyz jsem zjistil ze divat se na malilinkatou postavicku o velikosti spendliku nema smysl, koukal jsem celou dobu aspon na projekci. To me hodne mrzelo, a to jsem mel byt puvodne ve predu. Ale poradatele to nezvladli a vykazali me ze zakoupeneho mista s tim, ze je to mimo uhel vyhledu, videl bych bocni stenu podia. Mohl jsem byt rad aspon za to ze mi dali listek do VIP zony, i kdyz ta byla zatracene daleko.


chmelko

 48    9. november 2006 o 10:28

Ringo:9tim kámošom som kupoval lístky do zony C6, aby som mal dobrý pocit, že videli všetko..
teraz som im požičiaval Milan a oni na to, to boli obrazovky aj za nimi?
my sme videli iba jednu bočnu…doteraz ma to mrzí..
myslím, že najviac asi vyhrala C5….


Ringo

 49    9. november 2006 o 10:34

CHMELKO: ja mel tusim jestli si dobre vzpominam C7. Musim ale teda rici, ze nakonec odebrani se do VIP, nez zustat se nekde tlacit ve stoje nahore u zabradli v C6 kde bysme se mohli z C7 presunout, bylo lepsim resenim, protoze VIP bylo natoceno primo celne napodium. Takze jsem mel dobry vyhled jak na obe bocni projekce, tam na projekci za kapelou. A taky na ten perfektni mesic v uplnku:-)


Newborned Marten

 50    9. november 2006 o 10:52

to Ringo: ja mel na misto kliku, vyhled, zvuk….vse bylo super. Je ale pravda, ze stadion jako je tento neni prilis vhodny pro takovouto akci - nizke tribuny, atleticka draha, obri plocha na stani…. Hodne roztahane, ale kotel tam fans presto udelali uzasnej!


chmelko

 51    9. november 2006 o 11:03

no to dakujeme, snažili sme sa:-)


Newborned Marten

 52    9. november 2006 o 12:38

to chmelko: vsak me to take strhlo a pak jsem nemohl mluvit, chodit a ani ridit… :o)


Ringo

 53    9. november 2006 o 12:42

NEWBORNED MARTEN: ale myslim ze ta modra vez uprostret byla raritni:-) tem co stali za ni nebo kolem vubec nezavidim.


Newborned Marten

 54    9. november 2006 o 12:56

to Ringo: ano ta byla primo genialni - oplastena tak, ze ani komar nemohl proletet skrz… :o)


chmelko

 55    9. november 2006 o 13:00

ja neviem, ale ist na koncert a celý čas čumiet obsluhe veži do zadku…
bol by som poriadne naštvaný a neviem či by som sa nestažoval, aj keby to bolo určite naprd..


Newborned Marten

 56    9. november 2006 o 13:30

to Chmelko: no moc hezke vzpominky na koncert by urcite nezustaly - dost lidi muselo bejt radne vytocenejch… Lepsi na to nemyslet - ja mam koncert porad v hlave jako jeden ze svych nejlepsich… A to uz jsem jich par videl, nejen od DM…


Beladona

 57    9. november 2006 o 13:44

Ringo: taky jsem viděla z tribuny houby. Ale pořád mně přišlo lepší koukat na živé dm velikosti mravenečků, než na projekci grin
A k tomu ještě naprostá většina lidí okolo seděla a koukala jak v divadle, ženská vedle mě si celou dobu psala smsky. Neuvěřitelné!


Ringo

 58    9. november 2006 o 14:08

BELADONA: ja byl v te casti VIP kde byli prestehovani lidez C7, takze tam to vrelo jako dole. V tom by problem nebyl, az na dve koceny co sedely vedle a cele to prosedely a kdyz vsichni povstali, nechapali ktera bije. Myslim ze neznali jedinou pisen od DM a dostali listky od nekoho znameho kdo nakonec nemohl.

Ja jinak koukal i na podium, i na projekci, ale proc jsem koukal na projekci je jasne, abych misto mravence videl Dava aspon v te nadzivotni velikosti:-) Obcas stalo za to shlednout co tam dela za grimasy.

Samozrejme pres neduhy poradatelskeho razu jsem byl maximalne spokojen a vedle Prazkeho koncertu jednoznacne nejlepsi zazitek v zivote.

Ted jen pevne doufam, ze DM natoci do dvou let dalsi desku a vyjedou zase na turne, dokud jsou jeste ve forme. Tentokrate snad s nekym domluvim sehnani listku pod podium.


Ringo

 59    9. november 2006 o 14:10

BELADONA: pamatujes jak jsme lavirovali tehdy v diskusi jestli do BA jet nebo nejet? Dodnes se ve me rozleva jakysi pocit stesti, ze jsem se k tomu dokopal:-)


Beladona

 60    9. november 2006 o 14:21

Ringo: jasně že si pamatuju grin Ty ses rozhoupal dříve a tím jsi mně pomohl.
Dovedeš si přestavit, že bysme tu dneska četli zážitky lidí a litovali, že jsme nejeli? :D


chmelko

 61    9. november 2006 o 14:45

no a kto vás povzbudzoval nech sa rozhodnete čím skor, pretože tesne pred koncertom by už bolo neskoro?..:_)))


Ringo

 62    9. november 2006 o 14:55

CHMELKO: ze by ty ?:-))) Jinak rikam, jeden z nejuspesnejsich roku. 2 koncerty DM a jeste jsem poridil novy byt:-))


Ringo

 63    9. november 2006 o 14:55

BELADONA : jojo, ta predstava je az desiva:-)


Beladona

 64    9. november 2006 o 15:00

chmelko: ano, byl jsi to ty a dangerous grin Ještě jednou díky!


Beladona

 65    9. november 2006 o 15:02

Ringo: přesně to samé grin)) Za 14 dní se stěhuju do nového!


Dangerous

 66    10. november 2006 o 12:28

to Beladona, to Ringo: tak to blahopřeji! nové bydlení si užívám 3/4 roku, a je to lahůdka být ve vlastním smile


Ringo

 67    10. november 2006 o 12:48

Dangerous: tak to ja bydlel uz 2 roky, ale presunul jsem se ted do vetsiho, cimz jsem vyresil tak trochu problem, ktery by me do budoucna cekal nekdy tak jako tak:-)


Beladona

 68    10. november 2006 o 14:30

dangerous: provokuješ grin Už takhle mám pocit, že to už nevydržím, čekám skoro rok, než ho dostaví grin

Ringo: Jdu sice do menšího, ale bude jen můj :cool:


little29

 69    11. november 2006 o 20:02

BTW vcera som si vypocul PTA DVD.. krasne.. ako vsetky dm koncerty.. Neviem kto ma taky isty pocit ako ja.. ale zvukovo.. O NICOM. Zvuk tupy, neostry, zanedbany.. vrchol vsetkeho NLMDA… Neskutocne zhovadeny zvuk.. Skuste si pustit NLMDA z MTW Awards 05 a porovnat s tymto.. 100% rozdiel.. Tu to nema gule.


Ringo

 70    13. november 2006 o 08:09

little29: tak si vylad aparaturu. Ja jsem se zvukem plne spokjen.


Ringo

 71    13. november 2006 o 08:11

mimochodem mam uz naposlouchanou tu Bratislavu a jednoznacne to aspiruje pro me na nejlepsi hudebni nahravku roku 2006. Je to totac. Narez. Nektere pisne Dave odzpival lepe jak v Milane. A nejlepsim kouskem je jednoznacne Nothings Impossible, kde na konci nekdo vykrikne to, co vsichni po poslechu teto pisne musi citit- “to je sila”.


aries

 72    13. november 2006 o 16:37

ringo uplne suhlasim, blava mala gule a nevedel som to s nicim porovnat… little 29 - fakt si asi prvy co sa stazuje na zvuk… a to sme tu uz cucali asi vsetci… zvuk je tam uplne super, ja mam len subwoofer a 2 satelity na PC ale duni to ako o zivot, na domacom kine u kamosa ani nehovorim :-o


little29

 73    14. november 2006 o 09:19

Aby ste ma pochopili.. Zvuk na koncertoch ok, rovnako spicka aj v BA (mozno malinko potichu), ale ja myslim konkretne zvukovy mix na DVD. Bicie na NLMDA skoro ani nepocut.. A neviem ci mam blbe kino, ale ostatne veci idu ok, ONIP vcetne. Alan onehda vravel, ze schvalne nechava v mixoch bicie nadstadardne navrch, aby to malo gule.. tu na to niekto zrejme pozabudol..


Ringo

 74    14. november 2006 o 11:22

LITTLE29: opravdu pouvazuj na tom jak mas kino nastavene, jestli jsi zvolil v menu DTS mix a podobne. U NLMDA naopak je slyset notne zesileni zvuku, pridavky jsou jako vypalovak nakonec hlasitejsi nez cely koncert pred tim.


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa