Interview s Martinom (1993)

Interview s Martinom (1993)

Martin Gore v rozhovore pre americké vydanie magazínu Rolling Stone, ktorý poskytol v Los Angeles, v čase filmovania klipu k singlu "I Feel You".

Množstvo fanúšikov berie Tvoje texty so všetkou vážnosťou. Cítiš nejakú zodpovednosť za dopad Tvojich slov?
Keď si sadnem k písaniu, tak neviem, aký mám vlastne cieľ. Je to len niečo, čo robím s radosťou. Hlavná zodpovednosť je postavená na tom, aby sme vyprodukovali niečo dobré.

Aj si sa niekedy s fanúšikmi porozprával o tom, aký majú pre nich Tvoje texty význam?
Ale áno. Napr. sa mi v súvislosti so skladbou "Never Let Me Down Again" v minulosti stalo, že za mnou po koncerte prišli dvaja ľudia, ktorí sa samozrejme nepoznali, a povedali, že sa im tá skladba veľmi páči. Jeden z nich však mal pocit, že je to akási hymna gayov, ten druhý ju vnímal ako oslavu drog. Ale obaja tú skladbu milovali, takže pre mňa je to v pohode.

Depeche Mode majú v Južnej Kalifornii veľmi silné zázemie, prečo tomu tak, podľa Teba, je?
Podľa mňa to bude vďaka podpore miestnych rozhlasových staníc, ale nudnejšiu otázku ste mi už položiť nemohli :) Dostanem ju vždy, keď prídem do LA. Fakt je však ten, že neuplynie 90 minút bez toho, aby ste nepočuli na rádiu KROQ niektorú z našich piesní. A to dokonca aj vtedy, keď už tri roky nemáme žiadnu novú nahrávku! Myslím, že tu máte zopár alternatívnych staníc, ale viete, celá alternatívna scéna v US mi príde veľmi čudná. Nedávno som počúval jednu alternatívu stanicu v Seattli a podľa mňa pokrývala veľmi široké hudobné spektrum. Prišlo mi to úbohé, pretože pre mňa je alternatívnu hudba jednoducho alternatívna. Dnes mi však väčšina produkcie tejto scény príde ako zlá. Tým pádom je to zlá hudba.

Prezradíš nám niektoré Tvoje hudobné inšpirácie?
Za posledné roky som slušne prepadol tvorbe Leonarda Cohena. Takisto mám rád Johna Lennona a Kurta Weilla. The Velvet Underground považujem za najlepšiu kapelu, aká kedy existovala. Sparks boli zasa jednou z kapiel, ktoré ma inšpirovali v puberte. Propaganda je, pre zmenu, jednou z mojich najobľúbenejších kapiel všetkých čias. K ďalším, ktorí ma významne ovplyvnili, patrí rozhodne Neil Young.

"I Feel You" je pilotným singlom z Vášho albumu. Ktorú skladbu by si rád videl ako jeho nasledovníka?
Myslím, že "In Your Room" má v tomto smere ďaleko väčší potenciál, ale je príliš dlhá pre singel. Mohla by byť samozrejme zeditovaná, ale jej krása spočíva aj v jej dĺžke. Práca s ňou bude zdá sa zložitá.

Je zaujímavé, že o jeden z remixov "I Feel You" sa postaral aj Brian Eno. Aká sa s ním spolupracovalo? Alebo to bolo celé postavené na preposielaní pások?
V podstate sme mu poslalali len pásky. Flood sa s ním pozná vďaka spolupráci s U2, takže mu len zavolal a on bol ochotný to skúsiť. Jeho mixy majú skutočne zvláštnu atmosféru. Kedykoľvek si ich pustím, nezáleží v ktorej časti dňa, tak ma doslova uspávajú. Je to naozaj čudné. Počas jazdy autom sme ich museli vypnúť, pretože moja priateľka zaspávala za volantom.

Depeche Mode sú považovaní, v základe, za syntezátorovú kapelu, no ty sám komponuješ často na gitare ...
Áno, často. Na akordové štruktúry používam práve gitaru, potom prídu na rad texty, následne sa presuniem do svojho domáceho štúdia, kde nahrám základné demá so syntezátormi a tieto potom prezentujem kapele. Demá sa snažím zachovať čo najviac otvorené. Ak je totiž až príliš dokončené, máte tendenciu si ich v hlave uchovávať ako finálne verzie.

Ako veľmi sa zaujímaš o produkciu?
Nikdy som sa o produkciu veľmi nezaujímal. Je zrejmé, že produkcia zmôže naozaj veľa, ale ja sa sústreďujem viac na samotné skladby. Ak je samotná skladba dostatočne dobrá, tak v ďalších postupoch môžete už robiť čokoľvek.

Ako hlavný skladateľ musíš zrejme zarábať viac, ako ostatní členovia skupiny ...
:D Nemôžete to povedať tak, že viac z kapely "vyčnievam"?

Ste stále v kontakte s Vincem Clarkem?
Dnes sa vidíme síce častejšie, ale nie príliš. Možno tak raz, či dvakrát do roka. Vychádzame spolu skvele. Erasure nedávno vystupovali v Hamburgu, kedy sme tam práve nahrávali, takže sme spolu zašli na drink. Predtým sme spolu nikdy niečo také nepodnikli! Naozaj ma v tomto smere prekvapil. Normálne s nami išiel von a skvele sa bavil! :)

Ako zvládate turné? Zvyká sa na život na cestách ťažko?
Skôr sa ťažšie vracia do normálneho života po skončení turné. Počas turné sa o nás nepretržite stará asi 5 ľudí. Čokoľvek si počas dňa zažiadate Vám doslova položia k nohám. A potom sa zrazu z turné vrátite domov a máte byť normálny. Už prvá návšteva potravín Vám príde veľmi čudná :D

Je komunikácia s publikom vo veľkých arénach zložitá?
Môj zrak je úplne príšerný, takže ak mám pred sebou viac ako 10 ľudí, nemá to pre mňa žiadem význam.

V akej miere si zapojený do vizuálne stránky kapely?
S Antonom Corbijnom máme veľké porady. Veľmi mu dôverujeme. Väčšina vizuálnych nápadov pochádza práve od neho. Dnes má pod palcom všetky naše videá, obaly albumov, fotografie a takisto sme mu tentoraz zverili aj dizajn pódia pre nadchádzajúce turné.

Čítaš veľa duchovnej literatúry?
Za posledné roky som neprečítal takmer žiadnu knihu. Bohužiaľ, úplne som prepadol hrám od Sega a Super Nintendo :) V tomto smere sa už o seba aj trochu obávam. Ďalšie vrásky na čele mi spôsobuje moja 18-mesačná dcéra, s ktorou si do nemoty pospevujeme všetky tie pesničky z Disney rozprávok, ktoré sa mi už doslova zakorenili v hlave! O ďalší album Depeche Mode začínam mať už teraz značné obavy ...

Názory Devotees (3)

Čítať a pridávať komentáre môžu iba zaregistrovaní a prihlásení depešáci.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa