Gahan sa prebúdza (rozhovor pre MTV)

Spevák skupiny Depeche Mode Dave Gahan spieva skladby Martina Gorea už polovicu svojho života. Teraz je však pripravený mu ukázať, že nielen on vie zložiť skladbu pre Davevove ústa. Dave na adresu textára a skladateľa Martina Gorea povedal: "Je tu to nebezpečenstvo, že Martin by bol pre mňa barlou. Martin ma veľmi svojský prístup k písaniu, a pre mňa bolo veľmi dôležité, aby som sa tým nedal na mojom sólovom projekte ovplyvniť."

Gahan, ktorý oslávil nedávno svoju štyridsiatku, sa zmienil, že v štúdiu začnú práce na jeho 15 demo-skladbách v júli a vydanie zatiaľ nepomenovaného premiérového sólového projektu je predbežne ohlásené na marec 2003.
Spevák bude spolupracovať s producentom a perkusionistom Kenom Thomasom (Sigur Rós) a čelistom a gitaristom Knoxom Chandlerom (Siouxsie and the Banshees, Psychedelic Furs) a taktiež plánuje podporiť svoj projekt koncertným turné, ktoré by zahrňovalo aj zopár prekvapujúcich vystúpení v kluboch okolo konca roku.

Vokalista sa zadumane zmienil, že jeho triezvosť podfarbila mnohé jeho skladby (v polovici deväťdesiatych rokov bol závislý na drogách, čo ho takmer stálo život). "Som plný energie a uzdravovanie sa je téma, ktorá sa vkradla do mojich textov a vokálnych melódií. Sú o túžbe nájsť pokojné miesto, kde patrím, no zároveň aj o prežívaní toho a pozeraní sa na to očami iných ľudí. Vždy som flirtoval s myšlienkou písať skladby. No keď strávite veľa času v baroch a krčmách, máte síce veľa veľkých nápadov, no veľa s nimi nespravíte."
Ako príklad uvádza skladbu "Hold On" (Zotrvaj), ktorá opisuje narodenie jeho dcéry. "Musíte čakať, kým príde toto malé prekvapenie. Práve, keď si myslíte, že veci sú v na tom najtemnejšom a najčiernejšom mieste, stanú sa tieto malé veci."

A hoci Dave hovorí, že niektoré skladby budú mať náznak depešáckeho klávesového zvuku, demo skladby "A Little Piece" ( Kúsok) v sebe zahŕňa gospelové emócie a strašidelnú muziku, aká by nemala chýbať v skladbách amerického kultového speváka, vysťahovalca Scotta Walkera. Gahan pripustil, že demo spočiatku vyplašilo nahrávaciu spoločnosť, pretože to bol značný odklon od DM, ale on kašle na hlúpe očakávania.

Medzitým však fanúšikovia DM budú mať k dispozícii dosť zvukov od starých dobrých Depeche Mode, až do vydania Gahanovho albumu, dátum, ktorého by mohol byť podobný, ako vydanie druhej kolekcie cover verzií Martina Gorea. 28. mája totiž kapela vydáva dvoj-DVD s názvom "One Night in Paris - The Exciter Tour." Live dokument z ich dvojnásobného vystúpenia v Palais Omnisports de Paris Bercy, ktoré filmoval dlhoročný spolupracovník kapely Anton Corbijn počas minuloročného turné.
"Sledoval som to sám doma pred pár týždňami a po polovici som bol veľmi nostalgický a pomyslel som si, "Je to dobré", povedal Gahan. "Je to veľmi zvláštne dívať sa sám na seba a občas aj bolestivé. Anton mi povedal, že si pozrel zopár vystúpení, aby videl, ako sa mením pri každej zo skladieb, ako sa vrhám do jednotlivých skladieb a vytrácam sa. Je to veľmi ľahké, keď spievam skladby Depeche Mode. Pre mňa je to veľmi viditeľná skúsenosť a unáša ma to na miesta, ktoré sú občas veľmi smutné a občas veľmi radostné."

A nemyslite si, že potom nastane príliš dlho ticho. Po ukončení sólo-projektov a všetkého, čo s tým súvisí, Dave očakáva, že sa DM vrátia do štúdií, aby nahrali ďalší album.

Čítať a pridávať komentáre môžu iba zaregistrovaní a prihlásení depešáci.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa