Erasure v Bratislave II.

Erasure v Bratislave II.

Alebo ako sa "Andrejko s Vinckom" opäť raz s úspechom na slovenskom pódiu stretli a náramne si ho spolu užili.

Pôvodne som nechcel o vystúpení Erasure napísať ani čiarku, no s odstupom pár hodín od jeho skončenia sa mi doslova žiada. Príležitosť ma na koncert akosi "prinútila" ísť a dnes som rád, že som ju naplno využil.

Žiadne očakávania, ani dopĺňanie zameškaných znalostí z diskografie projektu zakladateľa Depeche Mode. Erasure som "zanechal" kdesi v starom PKO po ich prvej návšteve Bratislavy a občasné nahliadnutie do následnej tvorby vo mne nezanechalo žiaden dojem. No predsalen ma k nim zrazu čosi silne ťahalo. Spomienky... Na obdobie od albumu "Wonderland" po album "Chorus", kedy boli Erasure veľmi silno spätí s "depešáckou" scénou, sa jednoducho veľmi ťažko zabúda. A hlavne na albumy "The Innocents" a spomenutý "Chorus", ako aj nezabudnuteľné turné s nimi spojené, hoci len formou live videa ("The Tank, The Swan, And The Balloon" dokonca svojho času exkluzívne odvysielala aj STV)... a práve pre tieto spomenuté dôvody sa stal druhý bratislavský koncert tohto britského popového dua nezabudnuteľným.

Obrázok

Príjemné naplnená športová hala na Pasienkoch, vekový priemer publika nad 30, pohodička, dobrá nálada, žiadna tlačenica a hlavne dýchateľný vzduch. Sterilita doslova vhodná k hudobnej produkcii Vinceho Clarka. Erasure nastúpili na pódium pár minút po deviatej, bez zbytočnej pompéznosti, s úsmevom a typickou ostýchavosťou Andyho Bella, ktorý v sebe ani dnes neskrýva čistú radosť zo života. Koncert otvárajú s nádhernou "Sono Luminus" z albumu "Erasure" (1995) a publikum okamžite reaguje. Už v tomto momente je jasné, že kapela rozhodne nespokojná nebude a s dlhoročnou znalosťou správnych receptov na zábavu odpalujú "Always" z mladšieho albumu "I Say I Say I Say" (1994). Dav sa dáva do tanečného pohybu, ktorý večerom už len gradoval. Nedalo sa nepripojiť. Andy samozrejme nezaostáva a zábavu pravidelne okorení lámanou slovenčinou, ku ktorej mu dopomáhali jeho okuliare a hlavne kúsok papiera, z ktorého čítal po celý zvyšok koncertu.

Po dvoch osvedčených vypalovákoch ohlásili Erasure skladbu z aktuálneho albumu "Tomorrow´s World" - "When I Start To (Break It All Down)", na ktorú publikum prekvapivo veľmi dobre reagovalo, za čo si získalo od Andyho veľké uznanie a odmenou mu bola "Blue Savannah", v ktorej sa Andy nechal tak strhnúť v tanci rozjásaným davom, až sa nešťastne pošmykol a skončil na zemi. Samozrejme sa na tom sám zabával a ešte, čo by správny šoumen, aj z tejto príhody vyťažil. A kým je dav správne rozpumpovaný, je potrebné otestovať ďalšiu novinku - "Fill Us With Fire". Skladieb z nového albumu odznelo počas koncertu pomerne dosť, hoci to pri prelínaní so starými osvedčenými peckami človek sotva postrehol. Vince s Andym sa totiž snažili udržiavať celú šou v dokonale tanečnom tempe, ako sa na predstaviteľov nefalšovaného popu patrí, a preto sa aj novinky stretávali vždy iba s bravúrnym aplauzom. Valec v podobe dávky skladieb "Breath Of Life", "Drama", "Be With You", "Ship Of Fools" už staval na nohy aj ľudí na tribúnach a "Victim Of Love", po nádhernej "Breathe", už roztancovala aj tých, ktorí sa na koncerte skutočne ocitli iba náhodou.

Obrázok

Samozrejme, mnohí na koncert prišli z akejsi "povinnosti". Veď na pódiu stál človek, bez ktorého by možno Depeche Mode ani nikdy nevznikli. Vince Clarke však zostal aj po rokoch nezmenený. Ostýchavý, držiaci sa v úzadí, solídny pán v rokoch, ktorý sa v popredí pódia objavil iba počas povinnej jazdy v podobe nejakej tej dvozmyselnosti (Andymu totiž nožnicami rozstrihal viazanie na zadnej časti korzetu) alebo počas hry na gitare. S tou sa takisto predviedol aj počas krátkeho akustického kúsku v podobe skladby "Alien" ("Loveboat, 2000"). Po tejto oddychovke však nastalo skutočné diskotékové peklo a Erasure opäť roztancovali celú halu: "Love To Hate You", vydarená "A Whole Lotta Love Run Riot", "Chains Of Love", nesmrteľná "Sometimes" a neodmysliteľná "A Little Respect", s ktorou Andy, Vince a dve doprovodné vokalisty uzavreli hlavnú časť koncertu.

Publikum doslova exploduje, Andy nenachádza slová vďaky, opúšťa pódium a potlesk, piskot, dupot neustáva. Všetci sa dožadujú jediného - návratu na pódium. Samozrejme, že sa dlho nečakalo. Andy s Vincem pristúpia k mikrofónu, Vince vytasí akýsi vykopávkový malý analógový syntezátor a zahrá melódiu "Oh L´Amour". Potom už nasledujú doslova gýčové štyri minúty radosti, tak ako sme to už toľkokrát mali možnosť vidieť na videozáznamoch z najlepších koncertných období kapely. Ale stálo to za to. A záverečná "Stop" už zábavu iba vygradovala do chvíle, v ktorej je vždy najlepšie skončiť. Zniesli by sme aj viac, ale načo? Na tú malú chvíľu, kedy som sa ja osobne vrátil do svojich pubertálnych čias, mi to bohato stačilo. Odchádzal som z haly neskutočne spokojný. Nielen preto, že som sa fantasticky bavil, ale aj preto, že slovenské publikum opäť raz dokázalo, že táto malá krajina je dokonalým miestom pre koncerty tých najlepších kapiel hudobnej scény!

Obrázok

Setlist koncertu:

01. Sono Luminus
02. Always
03. When I Start To (Break It All Down)
04. Blue Savannah
05. Fill Us With Fire
06. Breath Of Life
07. Drama
08. Be With You
09. Ship Of Fools
10. Chorus
11. Breathe
12. Victim Of Love
13. Alien (accoustic)
14. Love To Hate You
15. I Lost Myself
16. A Whole Lotta Love Run Riot
17. Chains Of Love
18. Sometimes
19. A Little Respect

20. Oh L´Amour
21. Stop

a takto sa mi podarilo zachytit "Blue Savannah" :)


Názory Devotees (15)

Night

 1    17. november 2011 o 22:36

Ja som ti veľmi vďačná, že si napísal tento článok. Vďaka grin
I ja som mala fantastický, nezabudnuteľný pocit z tohto koncertu.


Krtulko

 2    17. november 2011 o 23:02

ja iba drobnosť, po koncerte manažér Erasure povedal: “úprimne, najlepšia šou počas turné.” na to, že neprišli v najlepšej nálade, dôvodom bola návšteva Andyho v nemocnici (zápal priedušiek) a následne dlhá cesta z Prahy s trčaním v zápche a s viac ako dvojhodinovým sklzom. inak publikum bolo vážne skvelé...


kraco

 3    18. november 2011 o 00:01

k tej atmosfere….nebol som na inych koncertoch ich turne takze budem subjektivny, ale nahodou som mal listok aj na sedenie aj na statie. Samozrejme som stal dole pri podiu a odtancoval, odskakal, odtlieskal si cely koncert avsak pri zbeznych pohladoch dozadu na celu halu som si vsimol ze este minimalne v polovici koncertu vsetci sedeli ako v divadle….pripadne poklopkavali nohou, ci pokyvovali hlavami….Z mojho pohladu ale koncert na jednotku, az na satnu ktora neexistuje konecne dobry vzduch, ziadna tlacenica…


dvestotri

 4    18. november 2011 o 08:35

Uzasny koncert !!!
Velmi sa mi pacilo, ked pri jednej novej skladbe Andy zobral do ruk papier z textom a obcas sa pozrel. grin Paci sa mi, ze sa na nic nehral a takto si pomohol.


Night

 5    18. november 2011 o 08:49

Áno Dvestotri, bola to pieseň Be with you a ja ju milujem od začiatku, je to pieseň bez chvíle oddychu pre speváka, ...
Ďakujem Krtulko za info o tom, ako oni vnímali tento koncert. Za seba môžem povedať, že som robila všetko preto aby Erasure vedeli, že si nesmierne užívam koncert a som šťastná, že tam môžem byť (moje hlasivky vedia svoje).
Som rada, že i ostatní ste mali úžasný zážitok a vnímali to tak ako ja.


tommy

 6    18. november 2011 o 09:01

súhlasím s Vami, bol to fakt čarovný večer s nefalšovanou zábavou ...


Night

 7    18. november 2011 o 09:37

Moja srdcová záležitosť Ship of fools
našla som krásne video, za čo autorke veľmi pekne ďakujem
http://www.youtube.com/user/Renkafb#p/u/7/36P27oAeyI8


little_sheep

 8    18. november 2011 o 09:56

ne-nor-maaaaalny koncert to bol!!! grin Andyho citane “vsuvky” v slovencine nemali chybu wink prosto zabava na jednotku!!!


yamaha

 9    18. november 2011 o 11:23

Tiež sa prípájam s veľmi pozitívnou reakciou. Nálada v hale bola veľmi uvolnená a pohodová, žiadna nervozita či tlačenie sa pred vchodom. Počas koncertu veľa ľudí tancovalo a vystúpenie si vyslovene užívalo. Aj keď tiež už nepočúvam Erasure často a posledné dva albumy takmer nepoznám, bol som sám prekvapený, ako energicky na mna hrané skladby z nového albumu pôsobia. A ich staré pecky na mna účinkujú stále. Najviac som však bol milo zaskočený zo speváckeho výkonu Andyho. To bola ozdoba koncertu. Žiadne faločné tóny, veľmi isto a pevne odspievané výšky - jednoducho Pán svevák. Som rád, že som sa tohto koncertu zúčastnil. Bolo to veľmi milé, nadupané a uvoľnené zároveň.


Flexible

 10    18. november 2011 o 11:45

Diky za skvely report z koncertu, pocity su velmi podobne a aj co tomu predchadzalo…
Po ohlaseni koncertu si napisal toto: “heh… :D ... :D :D :D ... takze… v roku 1997-om v lete, ked Erasure odohrali v skutku famozny koncert v bratislavskom PKO… tam bolo kolko ludi??? 500? Hadam viac ani nie, bolo to este menej ako poloprazdne. A aki slavni su Erasure dnes? Teda svihnut ich na Pasienky, tomu hovorim odvaha! Ale bodaj by sa to tam naplnilo. Rozhodne si ani tento druhy blavacky koncert nenecham ujst, hoci som presvedceni, ze komornejsie priestory by sa urcite zaplnili a malo by to lepsiu atmosku. Nechajme sa prekvapit…”
Myslim, ze nas prekvapili vsetkych v tom najlepsom. Aj ja som bral koncert ako “povinnost”, po tom co som ich zazil v 89 a 92 a teraz ma velmi mrzi, ze v 97 som na nich nebol, ale zorganizoval som zopar ludi a listky v prvej lajne pod podiom boli najlepsia volba. Neskutocny koncert nam predviedli, Andy bol pulzujuci radostou zo zivota, vyborne spieval a komunikoval s publikom, krasne vokalistky od zaciatku do konca rozdavali ocarujuce usmevy a publikum sa im od sameho zaciatku odvacovalo jedinecnou atmosferou, den predtym v Prahe to bolo podla jedneho chalana z Brna velmi odmerane a po koncerte doslova povedal, ze je stastny, ze prisiel do Bratislavy…
Inak celkom symbolicky bol koncert, tak ako v 89-om v predvecer 17-teho novembra…Sice mi v usiach uz po dvoch dnoch prestalo pistat ale ten pocit stastia, ktory som citil na koncerte, stale kdesi v sebe vnimam a nikdy na koncert a tie pocity nezabudnem…Vdaka!!!


kinn

 11    18. november 2011 o 13:43

Pridavam sa ja, nic som od koncertu necakal a velmi ma prekvapil. Pekna jednoducha scena, napriek zdravotnym problemom skvely andyho vykon a ako sa blizil koniec tak aj ludia zvysovali svoje nadsenie a vzhladom na ich komornejsi pocet (2000+) urobili skvelu atmosferu.


Miloslav

 12    18. november 2011 o 15:07

Súhlas s predchádzajúcim príspevkom. V minulosti som nikdy nebol na ich koncerte, ale naozaj klobúk dolu, skvelý výkon, príjemná atmosféra a vynikajúca zábava. Ak prídu aj na budúce do Bratislavy, určite treba ísť...


Dusan

 13    18. november 2011 o 20:44

Výborný koncert !!! Vynikajúci výkon Andyho. Lístok pod pódiom super voľba. Bál som sa, že to bude preplnené, lebo lístky boli pod pódiom dlhšie vypredané, ale nie, totálny komfort a dalo sa úplne vyšalieť grin Vďaka Erasure a vďaka ľudia za skvelý večer.


nico

 14    19. november 2011 o 22:25

Článok Erasure v Bratislave II. je tak trefný, akoby som ho sám písal. Z pôvodne plánovaného vzdaniu pocty Vincovi, ako zakladajúcemu členovi skupiny DM, mi ostala, tak ako mnohým ďalším, ovisnutá sánka z Andyho výkonu. A to som počas niekoľkoročného trvania svojej “depešáckej kariéry” odskákal nejeden koncert. Ešte raz klobúk dolu pred Andyho hlasovým prejavom. Okrem toho perfektný zvuk, vokály, proste všetko.


marjon

 15    20. november 2011 o 10:00

pekný a výstižný článok, ja sa pripájam k pozitívnym reakciám,naozaj mal koncert hodnotu,andymu to stále neskutočne dobre spieva ,atmosféra vynikajúca,zažil som erasure pred “časom” v Ostrave v čase ich vrcholiacej slávy, teraz v ba dokázali že sú to stále ty istý dobrý erasure.dobre sme sme sa zabavili aj na after….


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa