Depeche Mode sa bavia

Depeche Mode sa bavia

Pred 20-timi rokmi boli na tom Depeche Mode najlepšie a najhoršie zároveň. Ale nielen o tom nám porozpráva Martin Gore.

Britská elektronická popová skupina vtedy vydala album "Songs Of Faith And Devotion", ich prvý No.1 album ako v USA, tak v UK, a svoj triumf dosiahla aj u kritiky.

Bohužiaľ, spevák Dave Gahan zápasil v tej dobe so zhoršujúcou sa závislosťou na heroíne. Martin Gore už mal za sebou skúsenosti so záchvatmi, Andy Fletcher počas turné v roku 1994 niekam záhadne zmizol a Alan Wilder nadobudol pocit, že "nikdy nedosiahol rešpekt a uznanie", ktoré si právom zasluhoval. Toto jeho rozhorčenie vyústilo v rozhodnutie skupinu v júni 1995 opustiť.

"Ten album mám stále rád," prezrádza dnes Martin Gore, hlavný textár a skladateľ skupiny, "no bola to taká menšia cesta do pekla, a na turné, ktoré ho nasledovalo, rozhodne s láskou nespomínam. Bolo však dôležitou súčasťou procesu zdokonaľovania."

"Podľa mňa, ten album a turné stoja za pozadím Alanovho rozhodnutia od nás odísť. Pre nás samotných to bola zasa obrovská výzva, ktorá nás prinútila uvažovať inak."

Nájdu sa fanúšikovia, ktoré to cítia inak, no nezdá sa, že by odvtedy Depeche Mode trpeli.

Zostávajúce trio odvtedy prekvapilo piatimi TOP10 titulmi na oboch stranách Atlantiku, vrátane tohtoročného albumu "Delta Machine". K nim treba pripočítať aj veľmi úspešné single ako "Barrel Of A Gun", "It´s No Good", "Dream On", "Precious", či "Heaven" - ten posledne menovaný dosiahol začiatkom roka prvú priečku v rebríčku Billboard’s Hot Dance Club Songs - a zdá sa, že Depeche Mode sú v najlepšej forme od roku 1980, kedy vznikli.

"Každému sa dnes darí skvele," prehlási 52-ročný Gore, ktorý v minulom roku predstavil spoločný projekt so zakladajúcim členom DM a Erasure, Vince Clarkem - VCMG. "Pri nahrávaní album "Delta Machine" vládla v štúdiu skvelá atmosféra. Myslím, že je to dokonale zachytené vo videu k skladbe "Angel". Jasne tam vidno, že sa smejeme a rozhodne tam nevládne skľúčená atmosféra. Dnes je to celé o zábave, čo je ten najlepší spôsob, ako komponovať hudbu, hoc aj mierne temnú."

Fakt je, že album "Delta Machine" bol v mnohých ohľadoch prijatý ako jeden z najlepších albumov z ponuky Depeche Mode. Podľa Goreho chladnú a bluesom ovplyvnenú náladu albumu "určili použité nástroje", medzi ktorými bolo množstvo viac modulárnych, než polyfonických syntezátorov.

"S nimi máte tendenciu vytvoriť agresívne, takmer dráždivé zvuky," vysvetľuje. "Album obsahuje kopec prvkov, ktoré vám vrazia priamo do tváre, hoci takisto obsahuje veľmi veľa nepostrehnuteľných vecí."

Album "Delta Machine" je v poradí tretím albumom Depeche Mode, ktorý produkoval Ben Hillier, no podľa Goreho ho najviac ovplyvnila prítomnosť Flooda (Mark Ellis), britského producenta a štúdiového inžiniera, ktorý s kapelou naposledy pracoval na už spomenutom albume "Songs Of Faith And Devotion".

"Je to už veľmi dávno, čo sme naposledy umožnili zmixovať náš album niekomu inému," poznamená Gore. "Vždy sme sa procesu mixovania zúčastňovali a vždy doň zasahovali, no tentoraz album Flood mixoval v Londýne, posielal nám hotové práce, ku ktorým sme robili poznámky a tie následne spracovával."

"Povedané všeobecne, Flood bol naladený na rovnakej vlnovej dĺžke ako my, možno aj vďaka tomu, že s nami v minulosti už pracoval a takisto sa veľmi dobre pozná aj s Benom Hillierom. Takže to bolo veľmi jednoduché a zároveň pohodlné."

To isté sa dá povedať aj o aktuálnom turné Depeche Mode, Delta Machine Tour, ktoré nedávno ukončili v Európe a o pár dní štartuje v Energy Music Theatre v Detroite. Samotná šou ponúka okrem hudby aj filmy dlhoročného spulupracovníka kapely, režiséra Antona Corbijna, a súčasne predstavuje "hudobný prierez celej našej kariéry," prehlási Gore s dôrazom na samotný album "Delta Machine" a neskrýva presvedčenie, že hudba a použité vizuálne prvky k sebe dokonale pasujú.

"Myslím, že postupujúcim časom sa zvukom čoraz viac približujeme ku skutočne živej kapele," vysvetľuje. "Už celé roky spolupracujeme s bubeníkom Christianom Eignerom a takisto rovnako dlho spolupracujeme s klávesakom Petrom Gordenom. Myslím, že na pódiu je náš zvuk ďaleko surovejší, než na štúdiových nahrávkach, čo je len dobre. Je to skvelý pocit vstupovať každý večer na pódium."

Názory Devotees (6)

dvestotri

 1    20. august 2013 o 07:59

Vdaka za clanok.
Tak ma napadlo, ze spojenie Flooda a Hiliera bolo nakonec klucove pre Deltu. Zvukova stranka bola pre DM vzdy dolezita. Tak ci onak pre mna ma asi najlepsi zvuk ULTRA grin


tommy

 2    20. august 2013 o 21:04

Citát: “Myslím, že postupujúcim časom sa zvukom čoraz viac približujeme ku skutočne živej kapele”. Martin ja ti verím a tajne dúfam, že sa raz táto myšlienka ujme v kapele a vydáte skutočný, dobrý, živý album… Proste album bez krabičiek, trikov a podobných čačiek… Už ste vo veku, kedy nastal ten správny čas dokázať “mestu i svetu”, že ste toho hodní... Máte slávu, obdiv, uznanie, tak prečo nie? Niet čo stratiť! Tieto slová som už povedal niekoľko krát, ale v tejto myšlienke vidím jediný správny posun v kapele smerom vpred… Ostatné je skôr peknou (dôstojnou) spomienkou na minulosť... Nebudem smutný, keď sa tak nestane, veď je tu kopec dobrých - živých (swing, jazz a blues) albumov, ktorých kvalita časom len a len rastie… smile


dvestotri

 3    21. august 2013 o 12:12

... ako nechcem tu znova robit kampan albumu ULTRA, ale prave tento album zneje najzivsie. Nemyslite ? ( co sa tyka nastrojov a zvukov)
grin


RobinVonSteinberg

 4    22. august 2013 o 00:39

Unplugged?...


tommy

 5    22. august 2013 o 08:22

Tak to určite nečakaj, Martin túto formu nahrávky rázne odmieta a má recht smile Tu by neprekonali také hviezdy ako Pearl Jam, Alice in Chains alebo dnes už legendárny koncert Nirvany smile Nehovorím, že by som si to neprial (kapelu a doprovodných hudobníkov) na to majú, ale poznáme Depeche Mode - nechce sa im a nakoniec posledné akustické veci z ich štúdia neznejú veľmi presvedčivo smile DM nie sú praví hudobníci, táto kapela je skôr o nápadoch (a ich občasných dobrých realizáciach) a textoch… Kto hľadá kvalitné hudobné (živé) vyžitie, tak asi nesiaha po tejto kapele smile


RobinVonSteinberg

 6    22. august 2013 o 10:23

Jasne Tomy uplna pravda…aj ked nad tym teraz premyslam ze akoby to vyznelo keby bolo zapojenych cca 5 typkov na syntaakoch a len tak si jam-ovali..k tomu zive bicie samozrejme…:)


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa