Ciao (02/2023)

Ciao (02/2023)

Pred vystúpením Depeche Mode na talianskom pesničkovom festivale San Remo 2023 poskytol Martin Gore krátky rozhovor pre rádio RTL 102.5

Ahoj Martin, máš sa?
V pohode, ďakujem

Poďme hneď k albumu "Memento Mori". Aký je skutočný význam tohto názvu?
Minulý rok bol pre nás skutočne zlý, pretože, ako vieš, zomrel člen našej kapely, Andy Fletcher, ale všetky skladby už boli napísané predtým a názov albumu sme takisto mali už premyslený, nakoľko niektoré skladby tak či tak pojednávali o smrti. Nám ale ten názov nepríde negatívny, pretože to vnímame ako prístup k životu, ži svoj život naplno.

Čo Vás vlastne k tomuto albumu inšpirovalo?
Väčšina tohto albumu bola napísaná počas pandémie, teda, podľa mňa sme v pandémií ešte stále, ale v tom období vznikla väčšina skladieb, čiže v dosť nelichotivom období. Myslím, že ma to trochu ovplyvnilo, ako aj ďalší mílnik, moja 60-tka, to bola niečo ako poriadna facka ... myslím, že toto ma ovplyvnilo najviac.

Ako ste vlastne tento neuveriteľný projekt zvládli, myslím bez prítomnosti veľmi dôležitého člena kapely, Fletcha, vo Vašom živote?
Myslím, že nám veľmi pomohlo, že sme nahrávali v mojom domácom štúdiu, čo bolo vôbec po prvýkrát. Ak by sme sa vrátili do štúdií, kde sme nahrávali posledný album alebo ešte ten predtým, tak by to bolo celé viac o Andym, videl by som ho tam po celý čas sedieť v kresle ... toto nám naozaj pomohlo.

Je teda naozaj pravda, že bol tým tmelom kapely, tým, kto rozhodol, aby ste pokračovali ďalej a dodával Vám potrebnú energiu?
Andy bol jednoznačne tým spojovacím prvkom. S Davidom sme sa na začiatku tohto projektu o tom bavili, museli sme naše priateľstvo znovu obnoviť, zžiť sa s ním. Nie, že by to medzi nami nefungovalo, ale vždy bola medzi nami istá priepasť a práve Andy nám pomáhal tieto rozdiely prekonávať. Dnes už sme len dvaja a keď sme spolu v jednej miestnosti, tak sa jednoducho musíme snažiť byť spolu a práve to nám pomohlo dať sa opäť dohromady.

Ako kapela už máte dlhú históriu, ako a čím by si povzbudil začínajúce kapely, aby žili konkrétnym momentom, tak ako to naznačuje názov Vášho albumu, a získali podobný prístup, ako máte vy?
Myslím, že je veľmi dôležité nájsť vlastnú identitu, možete čerpať inšpiráciu od iných, prípadne z iných hudobných období a štýlov, dať toto všetko dohromady a v tom prísť s niečim vlastným.

Myslíš teda, že by sa mali aj vo svojom umeleckom živote držať toho Vášho, "memento mori"?
Vieš, mne je dnešných hudobníkov trochu ľúto, dnes je to totiž ťažké. Moja dcéra, vlastne obe moje dcéry sa aktuálne venujú hudbe a ja dokonca nemám žiadnu radu ani pre ne.

Pod Vašim novým klipom na YouTube som narazil na koment, s ktorým sa stotožňujem: "jedine Depeche Mode vedia vyprodukovať temnú skladbu podanú s takým optimizmom". Ako to vnímaš?
V tlačovej správe k singlu Dave uviedol, neviem si to vybaviť presne, ale uviedol tam niečo v zmysle "melancholická radosť". A toto sme cítili v momente, ako sa dokončili prvé demo. Poslal som ho vtedy Davidovi a on si to okamžite zamiloval, takže v tej skladbe je rozhodne niečo výnimočné, je v nej melanchólia, no zároveň povznášajúci pocit.

Nevieme sa dočkať Vašich koncertov, prvých po viac ako piatich rokoch. Naznač nám trochu, ako budú vyzerať nadchádzajúce vystúpenia.
Bude to rovnaké ako v minulosti, budeme stáť na pódiu a hrať :)

Tak, to je asi to najdôležitejšie. Vďaka, že si nám to tak priblížil :)
Nebojte sa, bude sa na čo pozerať ...

Bude to teda v novom štýle, chcete niečo viac intímne alebo viac orientované na fanúšikov? Niečo viac explozívnejšie, vtiahnuť fanúšikov do deja, roztancovať ich a mať z toho veľkú párty?
Myslím, že máme veľké šťastie na fanúšikov, takže vôbec nezáleží, s čím prídeme, oni budú s nami vždy spievať. Garantujem ti, že do piatich, či desiatich minút od začiatku koncertu si publikum už ide svoje, spieva a keď náhodou prestaneme spievať my, tak oni začnú spievať ešte viac :)

Aký máš pocit z talianskeho publika?
No, s talianskymi fanúšikmi máme skvelý vzťah, darí sa nám tu celé roky, v Miláne sme dokonca nahrali asi náš najúspešnejší album.

Tak, skús niečo po taliansky.
Ciao :)

A niečo aj pre našich poslucháčov.
Ciao :)

Tak vďaka, že si tu s nami chvíľu bol.

Názory Devotees (8)

Michaela 146

 1    16. február 2023 o 10:33

Výživný rozhovor smile Někteří fanoušci spekulovali, že název alba se odehrál až po smrti Andyho…Celou dobu jsem tušila, že na název alba měla vliv pandémie…


hasty101

 2    18. február 2023 o 13:28

Aj ja, ze preco GA znie ako demo. Uz je to jasne, kedze to nahrali v domacom studiu. Dufam, ze tour verzie budu o inom. A celkovo, ze to bude velka Black Celebration, napriek tomu, ze tam nebudu Alan a Andy(ten by si to urcite prial, ved to robia pre nas alebo nie?)


Dave & Mart

 3    18. február 2023 o 17:49

“... vôbec nezáleží, s čím prídeme, ...”; normálne ma oblial studený pot. Po týchto slovách neočakávam nič prevratné, pravdepodobne koncepciu setlistu z Delta Machine Tour, možno sa môžeme tešiť na premakanejšie video-projekcie. Očakávam však dobrú svetelnú show, počas Global Spirit Tour to bolo tip-top. Už nech je tu 23. marec, nech sa to dlhé čakanie na Godota skončí.


Monghi

 4    18. február 2023 o 19:05

bude to v pohode vsetko, len netreba mat velke ocakavania ... uz su to 60-tnici, bavi ich to a uz len to, na kolko koncertov si zasa trufaju, je obdivuhodny. A zda sa, ze to nemusi byt konecny pocet ... hlavne, nech im to vyjde a nic im to nepokazi ...


Dave & Mart

 5    18. február 2023 o 20:22

@Monghi [#4]:

Ale hej, aj ja verím, že to bude OK. Na začiatku si možno zafrflem, ale do bratislavského koncertu budem pozitívne naladený ako struna. Sám som zvedavý, či potiahnu turné aj do r. 2024, za koncert na Nepeláku ako v r. 2014 by som veľmi rád. Inak, dúfal som, že zavítajú do tej Austrálie a stále nič.


Monghi

 6    18. február 2023 o 22:40

no, mozno maju poslednu prilezitost, ale logistika sa ani za 30 rokov nezmenila. Stale je priserne draha ...


tommy

 7    19. február 2023 o 08:00

No kľudne sa stavím, že Walking In My Shoes pôjde ako tretia v poradí... Keď by som mal paafrázovať jeden krásny komentár, ktorý tu jeden fan napísal, ten setlist je ako ten strom - kmeň, koruna a pevné konáre ostávajú, len niektoré konáre sa ostrihajú...  Prenesené do setlistu, tak podľa mňa vynechajú piesne zo SPIRIT albumu… Aj keď ja sa ho teraz neviem nabažiť... smile


Dave & Mart

 8    19. február 2023 o 14:12

@tommy [#7]:

Ja som hlavne zvedavý na to, či zaznie Sun and Rainfall. Čo sa týka nejakých zmien, rátam s pesničkami ako Behind the Wheel, Fly on the Windscreen a u Martina Death’s Door alebo Never Turn Your Back. Veľmi som dúfal v také prekvapenia ako sú napr. Suffer Well, Broken, Mercy in You alebo Blasphemous Rumours, no po tomto rozhovore som z toho okamžite opustil. Ale ako som veľakrát napísal, nenechám sa znechutiť a budem sa tešiť. Chalanom budem dražať palce, nech im to dobre hrá.


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa