10 vecí o Depeche Mode - 03/2006

Krátko pred dvoma vystúpeniami Depeche Mode v zrekonštruovanej hale Wembley v Londýne (2-3.apríla 2006), ktorými vyvrcholila prvá časť turné "Touring The Angel", sa v britskom denníku Time Out objavil krátky článok, ktorými autor pripomenul Britom desať najzaujímavejších faktov, ktoré pokladá za vhodné o skupine vedieť. Či vybral naozaj tie "najdôležitejšie", to už posúďte sami.

1. Skupina sa sformovala v roku 1980 pod názvom Composition Of Sound. V ranných časoch sa však objavovali aj pod názvami Peter Bonnetti’s Boots, The Lemon Peels, The Runny Smiles a The Glow Worms. Členovia skupiny sa spolu alebo jednotlivo objavovali v projektoch ako Norman And The Worms, The French Look a No Romance In China.

2. V Taline, hlavnom meste Estónska, sa v spustnutých priestoroch suterénu nachádza bar, ktorý je výlučne venovaný skupine Depeche Mode. Nehrá sa tu nič iné, ako ich hudba a videoklipy. Medzi pamätnými fotografiami, ktoré zdobia priestory, sa nachádza aj fotografia z návštevy Martina Goreho v tomto bare a vyzerá na nej náležite zdesene.

3. Andy Fletcher, oddaný fanúšik londýnskeho futbalového klubu Chelsea, je veľmi dobrý priateľ Graeme Le Sauxa. "Stretli sme sa po jednom zápase," povedal Fletcher. "Ja som sa chcel rozprávať iba o futbale a on zasa iba o hudbe."

4. Počas návštevy skupiny v detroitskom Music Institute v roku 1989, bola skupina priam šokovaná posadnutosťou tunajších "techno" ľudí hudbou Depeche Mode. Medzi oddaných fanúšikov Depeche Mode patria aj Todd Terry a Derrick May.

5. Devotional Tour skupiny (1993/1994) bolo magazínom Q označené ako "Najskazenejšie rock´n´rollové turné všetkých čias". Gore trpel záchvatmi spôsobenými stresom, Fletcher sa nervovo zrútil, Gahan zasa podľahol závislosti na heroíne a každú noc ho do postele odnášali jeho pätolízači.

6. Dokonca aj zhýralí Primal Screams, ktorí sprevádzali skupinu počas letného amerického turné v roku 1994, sa po účasti na depešáckych excesoch radšej vrhli na abstinenciu.

7. Gahanove závislosti ešte viac vzrástli počas jeho manželstva s americkou publicistkou Theresou Conway. "Vyzeral ako drogami zničený vychudnutý narkoman s tetovaniami," povedal Fletch v rozhovore pre magazín Mojo. "A aj sa takým nakoniec stal." V máji 1996 po predávkovaní sa v moteli v Los Angeles prekonal Gahan niekoľkominútovú klinickú smrť.

8. Otec Martina Goreho pracoval vo Fordovej továrni v Dagenhame. Jeden z ranných koncertov skupiny v klube Croc´s v Rayleigh odohral Martin v otcových papučiach natretých na čierno.

9. Andy Fletcher bol obrodeným kresťanom a členom Chlapčenskej brigády. S ďalším zakladateľom skupiny, Vincentom Clarkom (teraz člen Erasure), sa spoznal v kresťanskom spolku v Basildone.

10. Kvôli nahrávaniu videoklipu Antona Corbijna k singlu "Enjoy The Silence" strávil David Gahan celý týžden v horách v Portugalska, Francúzska a Škótska oblečený v kráľovskej róbe, s guľou a žezlom v roku, a to až do chvíle, kým sa úplne "nevzdal". Producentovi jednoducho povedal, "Viete čo, kašlem vám na to, robte si to sami." Následne sadol do helikoptéry, nechal sa odviesť do hotela a pri šálke horúcej čokolády sa topil vo vlastných trápeniach.

autor: John Lewis
zdroj: Time Out, 29/03/2006

Názory Devotees (15)

Čítať a pridávať komentáre môžu iba zaregistrovaní a prihlásení depešáci.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa