10 vecí o Depeche Mode - 03/2006

Krátko pred dvoma vystúpeniami Depeche Mode v zrekonštruovanej hale Wembley v Londýne (2-3.apríla 2006), ktorými vyvrcholila prvá časť turné "Touring The Angel", sa v britskom denníku Time Out objavil krátky článok, ktorými autor pripomenul Britom desať najzaujímavejších faktov, ktoré pokladá za vhodné o skupine vedieť. Či vybral naozaj tie "najdôležitejšie", to už posúďte sami.

1. Skupina sa sformovala v roku 1980 pod názvom Composition Of Sound. V ranných časoch sa však objavovali aj pod názvami Peter Bonnetti’s Boots, The Lemon Peels, The Runny Smiles a The Glow Worms. Členovia skupiny sa spolu alebo jednotlivo objavovali v projektoch ako Norman And The Worms, The French Look a No Romance In China.

2. V Taline, hlavnom meste Estónska, sa v spustnutých priestoroch suterénu nachádza bar, ktorý je výlučne venovaný skupine Depeche Mode. Nehrá sa tu nič iné, ako ich hudba a videoklipy. Medzi pamätnými fotografiami, ktoré zdobia priestory, sa nachádza aj fotografia z návštevy Martina Goreho v tomto bare a vyzerá na nej náležite zdesene.

3. Andy Fletcher, oddaný fanúšik londýnskeho futbalového klubu Chelsea, je veľmi dobrý priateľ Graeme Le Sauxa. "Stretli sme sa po jednom zápase," povedal Fletcher. "Ja som sa chcel rozprávať iba o futbale a on zasa iba o hudbe."

4. Počas návštevy skupiny v detroitskom Music Institute v roku 1989, bola skupina priam šokovaná posadnutosťou tunajších "techno" ľudí hudbou Depeche Mode. Medzi oddaných fanúšikov Depeche Mode patria aj Todd Terry a Derrick May.

5. Devotional Tour skupiny (1993/1994) bolo magazínom Q označené ako "Najskazenejšie rock´n´rollové turné všetkých čias". Gore trpel záchvatmi spôsobenými stresom, Fletcher sa nervovo zrútil, Gahan zasa podľahol závislosti na heroíne a každú noc ho do postele odnášali jeho pätolízači.

6. Dokonca aj zhýralí Primal Screams, ktorí sprevádzali skupinu počas letného amerického turné v roku 1994, sa po účasti na depešáckych excesoch radšej vrhli na abstinenciu.

7. Gahanove závislosti ešte viac vzrástli počas jeho manželstva s americkou publicistkou Theresou Conway. "Vyzeral ako drogami zničený vychudnutý narkoman s tetovaniami," povedal Fletch v rozhovore pre magazín Mojo. "A aj sa takým nakoniec stal." V máji 1996 po predávkovaní sa v moteli v Los Angeles prekonal Gahan niekoľkominútovú klinickú smrť.

8. Otec Martina Goreho pracoval vo Fordovej továrni v Dagenhame. Jeden z ranných koncertov skupiny v klube Croc´s v Rayleigh odohral Martin v otcových papučiach natretých na čierno.

9. Andy Fletcher bol obrodeným kresťanom a členom Chlapčenskej brigády. S ďalším zakladateľom skupiny, Vincentom Clarkom (teraz člen Erasure), sa spoznal v kresťanskom spolku v Basildone.

10. Kvôli nahrávaniu videoklipu Antona Corbijna k singlu "Enjoy The Silence" strávil David Gahan celý týžden v horách v Portugalska, Francúzska a Škótska oblečený v kráľovskej róbe, s guľou a žezlom v roku, a to až do chvíle, kým sa úplne "nevzdal". Producentovi jednoducho povedal, "Viete čo, kašlem vám na to, robte si to sami." Následne sadol do helikoptéry, nechal sa odviesť do hotela a pri šálke horúcej čokolády sa topil vo vlastných trápeniach.

autor: John Lewis
zdroj: Time Out, 29/03/2006

Názory Devotees (15)

Beladona

 1    7. august 2006 o 09:04

Nechci být malicherná, ale v těch načerno obarvených papučích hrál Fletcher wink


chmelko

 2    7. august 2006 o 09:05

Beladona:klobúk dole…to som nevedel


Monghi

 3    7. august 2006 o 09:10

to Beladona: Aspon vidis, ako znalosti maju o DM novinari… ale upravovat to nejdem, v zdrojovom clanku to bolo uvedene prave tak.


Ringo

 4    7. august 2006 o 09:21

je zajimave rici 10 veci o kultovni kapele se snad nejvernejsimi fandy na svete a nerict temer ani sluvko o jejich hudebni tvorbe a zasluhach v hudebnim svete. Holt bulvar vladne a asi vladnout bude. Nikoho nezajima co kde Gahan mistrovsky odzpival, zajimavejsi je vyzvednout, kde byl kdy spraskany na padrt.


joshua

 5    7. august 2006 o 15:24

jednoducho povedane: DM v UK nie su a ani neboli TOP skupinou…velmi smutne…


insight

 6    8. august 2006 o 07:25

tych 10 veci su uplne hluposti, je to nevystihnute…


Strider

 7    8. august 2006 o 08:15

Je to klasicky stupidny a primitivny bulvar.


ivicz

 8    8. august 2006 o 10:04

Bohuzial, co napisal Joshua je velmi vystizne. Je skutocne skoda, ze tieto fakty su pre ich domacu krajinu najzaujimavejsie, smutne.
hmmmmmm Je to vlastne 10 najvacsich hluposti a malichernosti o DM :(
O tom, ze vynechali Wildera ako nezabudnutelnu sucast historie DM uz ani nehovorim…


chmelko

 9    8. august 2006 o 10:19

Time out je v podstate odpočinkový magazín, preto sa tam nevenuju relevantným faktom o kapele…
znie to hlúpo, ale budme rádi, že sa vobec niečo o DM na ostrovoch napíše


Beladona

 10    8. august 2006 o 11:02

chmelko: asi tak. Buďme rádi, že si nepletou Gorea s Gahanem, jako některé časopisy grin


Strider

 11    8. august 2006 o 13:41

Osobne si myslim,ze by bolo lepsie keby sa o DM radsej nepisalo nic nez takyto bulvar. V ociach laickej verejnosti potom mozu DM vyzerat ako nejaka pochybna kapela a to im na popularite rozhodne neprida, skor im to skodi.


chmelko

 12    8. august 2006 o 13:52

strider:nudná kapela nepredáva..a o tom to všetko je..
toto aj ked sú vážne blbosti,aspon sa nejedná o totálne výmysli, ktoré denne čítame o naších tzv.celebritách..kto kde a s kým


Dangerous

 13    9. august 2006 o 06:46

to chmelko:

“Život je velmi nudný a já chci reprezentovat nudu života” M.L.Gore   :-D

 


chmelko

 14    9. august 2006 o 08:12

dangerous : no to máš recht:-)


Marion

 15    14. august 2006 o 22:50

Ja len nerozumiem preco medzi najzaujimavejsie pletu to ze Fletcher bol na koncerte v papuciach? :-o


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa