Spolupracovníci Depeche Mode

Daniel Miller

Fotografia: Daniel Miller

Daniel Miller vyštudoval filmovú školu v obore filmový strihač. Univerzitu ukončil v roku 1971. Vždy sa zaujímal o hudbu, ako v školských kapelách, tak aj ako DJ. Najväčšiu inšpiráciu čerpal v elektronickej hudbe a chcel s ňou pracovať. Ako filmový strihač chcel zarobiť peniaze na elektronické hudobné nástroje. Kúpil si malý 4-stopový rekordér Korg 700S synth, a malý mini-mixer s ktorými začal robiť hudbu a vydávať nahrávky, ktoré distribuoval prostredníctvom Rough Trade shop (legendárny indie record label). Pod menom The Normal vydal single: "T.V.O.D" a "Warm Leatherette" (neskôr prerobený Grace Jonesom).

S myšlienkou založiť MUTE Records sa Daniel pohrával už v roku 1978. Začal prevádzkovať malú hudobnú značku vo svojom dome a náklady na jej chod udržoval relatívne nízke. Zameriaval sa predovšetkým na vydávanie singlov ako albumov. Značka pôsobila skôr ako dobročinnosť pre umelcov chtivých po tvorbe elektronickej hudby na prelome 70-tych a 80-tych rokov a post-punkové elektronické experimenty ako boli Throbbing Gristle, Cabaret Voltaire a Robert Rental dali čím viac prednosť pred úspechom prúdu synthi-popových kapiel ako Soft Cell a The Human League. Dokonca aj po rokoch je Daniel nadšený touto hudbou. Prerazenie elektroniky v hudbe považuje za historickú nevyhnutnosť, ktorej bol súčasťou. Ako sám hovorí o vzniku elektronickej scény: "...oni všetci vzišli z lásky k elektronickej hudbe, lacných syntetizátorov a inšpirácie z punku".

Skutočný prielom pre MUTE znamenalo roku 1980 podpísanie zmluvy s Depeche Mode, ktorí vtedy predstavovali elektronickú verziu chlapčenskej kapely súčasnosti so sladkými vokálmi a jednoduchými textami. Podporou Depeche Mode tak odštartoval elektronickú popovú revolúciu na jeho značke. Daniel sa stal akýmsi "neviditeľným" členom Depeche Mode, ktorého podporu cítili ako v štúdiu, tak aj ako priateľa. Depeche Mode otvorili novú dimenziu elektronickej hudby pre ďalšie kapely v MUTE.

Po rokoch sa MUTE stala silnou nezávislou značkou, ktorej reprezentantmi sa stali aj Erasure, Nick Cave alebo Moby. V roku 2002 Daniel predáva za 40mil. dolárov značku hudobnému gigantovi EMI, avšak naďalej ostáva vo vedení MUTE.

Anton Corbijn

Fotografia: Anton Corbijn

Narodil sa roku 1955 v meste Strijen v Holandsku. V roku 1972 fascinovaný hudbou urobil svoje prvé fotografie počas jedného koncertu. Láska k hudbe a fotografovaniu ho priviedla do Londýna kde okamžite získal kontakty s vtedajšími hodovnými hviezdami (Post Punk, Joy Division, Magazine, PIL Ltd. ...).

Po roku 1985 sa dostáva k fotografovaniu osobností svetového showbiznisu pre najznámejšie magazíny, ako Vogue, Rolling Stones, Details, Icon, The Independent Magazine, Elle, Glamour, Max. Dostáva sa tak do kontaktu a k fotografovaniu hercov a predovšetkým hudobníkov ako U2, REM, Lee Hooker, Ferry, Rolling Stones, Nick Cave, Depeche Mode, atď. Prvýkrát sa s DM stretáva pri fotografovaní pre New Musical Express, článok pod názvom "Mode on the Boat".

V rovnakom období vznikol pod jeho režisérskou taktovkou jeho prvý hudobný videoklip (dodnes ich natočil viac ako 60). Postupne sa stal režisérom videoklipov popredných skupín, ako Nirvana, Joni Mitchell, Front 242, Henry Rollins, Metallica, Naomi Campbell, Depeche Mode, Johnny Cash, U2, David Silvian, Nick Cave.

V roku 1994 natáča krátky film pre BBC nazvaný "Some Yo Yo Stuff". Získava ocenenie MTV za videoklip Nirvany "Heart Shaped Box". Rovnako v roku 1994 získava cenu Dutch Photography Award.

V roku 1998 sa podieľal na kampani pre znovu-zvolenie holandského ministerského predseda Wima Koka a tiež pracoval na reklame pre BMW a Tag Heuer.

V roku 2001 navrhuje obaly singlov pre album "Exciter" a natáča koncertný film "One Night in Paris" (2001). Aj v roku 2005 svoj umelecký potenciál vkladá do návrhov obalov pre album Playing The Angel (2005) a návrh koncertného pódia pre Touring The Angel (2005/06) a podieľa sa na výrobe živého DVD Touring The Angel: Live in Milan.

Anton Corbijn: "Som iba obyčajný fotograf. Myslím si, že hlavnou silou mojich fotografií je v pocite a nálade, ktorú z človeka dostanem keď ho som s ním. Ale po formálnej stránke si nemyslím, že by som bol výnimočne dokonalý. To ma nikdy nezaujímalo". Jeho tajomstvo? "Dve šošovky, jedna taška a ja".

V roku 2007 natáča svoj prvý celovečerný film pod názvom Control. Film je biografiou speváka skupiny Joy Division.

Anton žije od roku 1979 v Londýne.

Spolupráca s Depeche Mode

Obaly albumov
Playing The Angel (2005)
Exciter (2001)
Ultra (1997)
Songs of Faith and Devotion (1992)
Songs of Faith and Devotion / Live (1992)
Violator (1989)
101 (1988)

Hudobné videa
Suffer Well (2006)
Useless (1997)
It's No Good (1997)
Barrel Of A Gun (1996)
I Feel You (1993)
Walking In My Shoes (1993)
Condemnation (1993)
In Your Room (1993)
World In My Eyes (1990)
Halo (1990)
Policy Of Truth (1990)
Enjoy The Silence (1990)
Personal Jesus (1989)
Behind The Whee (1987)
Never Let Me Down Again (1987)
Strangelove (1987)
A Question Of Time (1985)

Dlhé hudobné filmy
One Night in Paris (2002)
Devotional (1993)
Strange Too (1988)
Strange (1988)

Koncertné filmy a návrhy
"Touring The Angel" - Stage Design + Film Projections (2005)
"Exciter Tour" - Stage Design + Film Projections (2001)
"86>98 Tour" Projections + Stage Design (1998)
"Exotic Tour" - Projections (1993)
"Devotional" - Stage Projections + Stage Design (1993)
"Songs Of Faith and Devotion" Electronic Press Kit (1992)
"Violator" Tour Projections (1989)
"Violator" Electronic Press Kit (1989)

Knihy fotografií
Strangers - Depeche Mode (1991)
Oficiálna stránka corbijn.co.uk

Gareth Jones

Fotografia: Gareth Jones

Je hudobným producentom, dlhoročným spolupracovníkom a priateľom kapely a Daniela Millera.

Spolupráca s Depeche Mode

Albumy
Construction Time Again
Some Great Reward
Black Celebration
Ultra
Exciter

Single
Master And Servant
People are People
Blasphemous Rumours
Somebody
Shake The Disease
Flexible
Everything Counts
Stripped
A Question Of Time

Iné hudobné projekty (single)
Nitzer Ebb - Let your body learn, Devo - Stuck in a Loop, Erasure - Run to the sun, Garbage - Queer [Martin Gore Remix], One Inch Punch - If, White Town - Wanted

Iné hudobné projekty (albumy)
Madness - The Prince, Tuxedomoon - Desire, Bronski Beat - Truth Dare , Double Dare, Wire - A bell is up, Nick Cave - The good son, Until the end of the world (bande originale), Erasure - Erasure a Wild, Bomb the Bass [nouvel album], Indochine - Dancetaria

Oficiálna stránka garethjones.com

Jonathan Kessler

Fotografia: Jonathan Kessler

Dlhoročný manažér skupiny. Ku kapele sa pripojil počas "Black Celebration Tour" a od roku 1987 pôsobí ako 1st. Manager. Počas Daveových drogových problémoch bol jediný, ktorý bol vždy "nablízku". V roku 2002 je ocenený na Arthur Award v kategórií "Most Strokeable Manager".

Rodina: manželka Stacy, dcéra i Angelica (*25.09.1999)

Mark Ellis alias Flood

Fotografia: Mark Ellis

Flood ­ vlastným menom Mark Ellis (prezývku Flood získal údajne vďaka jeho stálemu rozlievaniu čaju v štúdiu) sa narodil v roku 1960 v Manchesteri. Flood sa stal v post-punkovej ére najviac žiadaným britským producentom, spolupracujúcim s poprednými svetovými umelcami ako U2, Depeche Mode a The Smashing Pumpkins...

Jeho hudobná kariéra začala v roku 1978 v revivalovej kapele "The Lambrettas" ako hráč na basu. Popri tom sa venoval práci v štúdiu, kde sa veľmi skoro vypracoval na schopného štúdiového inžiniera. Čoskoro jeho schopnosti slávili úspech, keď sa v roku 1981 stal asistentom inžiniera pri nahrávaní hudobného debutu kapely New Order a jeho albumu "Movement". Cez prácu so Soft Cell, Psychic TV a Cabaret Voltaire sa dostal k produkcii nahrávok skupín Nick Cave & Bad Seeds (albumy The Firstborn Is Dead a Kicking Against The Pricks) a tiež Erasure (Wonderland a The Circus).

Flood sa spriatelil s U2 a začal v roku 1987 pracovať na ich trháku Joshua Tree. Úspech zožal aj s ďalšími projektmi, ako s Nine Inch Nails (Pretty Hate Machine), Depeche Mode (Violator) a Pop Will Eat Itself (This Is the Day, This Is the Hour, This Is This) ktorým dodal svoj charakteristický vybrúsený elektronický podpis.

Rovnako produkoval aj kapelu Nitzer Ebb. Nakoniec v roku 1993 spolupracuje s Brianom Enom na albume "Zooropa" od U2. O rok neskôr sa podieľal na produkcii Depeche Mode a CD "Songs of Faith and Devotion". Jeho prácu nájdete aj na albumoch PJ Harvey (To Bring You My Love - 1995), Smashing Pumpkins (Mellon Collie and the Infinite Sadness) U2 (Pop 1997).

Spolupráca s Depeche Mode

Albumy
Violator (1990), producent, mixovanie
Songs of Faith and Devotion (1993), producent, mixovanie

Single
Stripped (1986), remixér
Personal Jesus (1989), producent, mixovanie
Enjoy the Silence (1990), producent
Policy of Truth (1990), producent
World in My Eyes (1990), producent
I Feel You/One Caress (1993), producent, mixovanie
Walking in My Shoes (1993), producent, mixovanie
Condemnation (1993), producent
In Your Room (1994), producent
Freelove (2001), producent, mixovanie

Daryl Bamonte

Fotografia: Daryl Bamonte

Basildonský rodák, priateľ a technik kapely pracujúci s kapelou od čias Composition of Sound. Počas "Summer Tour '94" zastupoval Andyho na pódiu. Je akási chodiaca kronika kapely. Daryl je bratom gitaristu britskej legendy The Cure, Perryho Bamonte. Daryl ukončil spoluprácu s Depeche Mode v roku 1995 a v súčasnej dobe manažuje pod hlavičkou "Bamonte Artist Management" Paula PDub Waltona a "Das Shadow" - projekt Christiana Eignera & Andrew Phillpotta.

Christian Eigner

Fotografia: Christian Eigner

Christian sa narodil 3.3.1971 vo Viedni. Spolupracoval s George Michaelom a U2. Pôsobil ako bubeník počas nahrávania albumu Ultra, rovnako na Ultra Party's '97, The Singles Tour (1998), Exciter Tour (2001) a Touring The Angel (2005/06). Účinkoval v klipe "Freelove" (2001) a "A Pain That I'm Used To" (2006). Skladateľsky sa podieľal na sólovom albume Dave Gahana Hourglass a spolupracuje aj na pripravovanom albume Depeche Mode.

Oficiálna stránka christian-eigner.com

Peter Gordeno

Fotografia: Peter Gordeno

Hráč na syntetizátor ako pomocný hudobník počas The Singles Tour (1998), Exciter Tour (2001) a Touring The Angel (2005/06). Počas miniturné A Night With Martn L. Gore (na podporu sólového projektu Counterfeit2 (2003)) doprevádza Martina na klávesy a piáno. V súčasnosti spolupracuje na pripravovanom albume Depeche Mode.

Tim Simenon

Fotografia: Tim Simenon

Narodil sa v Londýne roku 1968. Rovnako v Londýnskom klube Wag Club debutoval ako DJ. Jeho hudobný projekt má názov Bomb The Bass. Tim je dlhoročným fanúšikom kapely, prvá jeho spolupráca siaha k live singlu k 101 - Everything Counts (1988), kde sa podpísal pod produkciu a remixy. Podieľal sa na nahrávaní albumu Violator (1989). O sedem rokov neskôr sa stáva producentom albumu "Ultra" (1997) a zároveň neskôr účinkuje ako predskokan vystúpení "The Singel Tour" (1998). Úspešné produkoval projekty Curve, Davida Bowieho, Massive Attack a Bjork.

Single
Neneh Cherry - Manchild / Buffalo Stance
Seal - Crazy
Sinead O'Connor - Thank You
Bono & Gavin Friday - In the name of the father
One Inch Punch - If

Albumy
Curve - Come clean
Depeche Mode - Ultra

Remixy
Bjork - Play dead
Massive Attack - Sly
David Bowie - The Hearts Filthy Lesson
Depeche Mode - Everithing Counts / live (1988)

Soundtracky
Batman Forever - The Passenger

Ben Hillier

Fotografia: Ben Hillier

Meno Bena Hilliera sa spája s úspechom skupín Blur, U2, Clinic, či Duran Duran. A to je skutočne len zlomok, nakoľko Ben neberie len producentské džoby, ale s radosťou sa zhostí aj úlohy štúdiového inžiniera, programátora, či remix inžiniera. V roku 2005 sa podpísal pod producentský úspech albumu Depeche Mode - Playing The Angel. Jeho služby využívajú Depeche Mode aj pri nahrávaní najnovšieho albumu.

Steve Lyon

Fotografia: Steve Lyon

Producent a mixér. Jeho kariéra začala koncom osemdesiatych rokov keď pracoval ako štúdiový inžinier pod producentskou taktovkou Glyna Johnsa (produkcia Rolling Stones / The Who). V zápätí sa producentsky podieľal na nahrávaní albumov "Violator" (1990) a "Songs Of Faith And Devotion" (1993). Počas Devotional Tour (1993/94) spolupracoval s Alanom pri programovaní nástrojov. Neskôr sa podieľal na projekte Recoil pri nahrávaní albumov "Bloodline" a "Unsound Methods.

Oficiálna stránka steve-lyon.com

Mark Bell

Fotografia: Mark Bell

Mrk Bell je hudobník a producent, známy ako člen kapely LFO produkujúca "Inteligentnú tanečnú hudbu". Producentsky spolupracoval s Bjork na jej šiestich albumoch a tiež na albume Depeche Mode - Exciter (2001). Produkčne vystupuje po rôznymi menami - Clark, Clark & Lofthouse, Counterpoint, Fawn a Speed Jack.

David Bascombe

Fotografia: David Bascombe

Producent albumu Depeche Mode "Music for the Masses". Spolupracoval tiež s Echo and the Bunnymen, Erasure, Placebo a Suede.

Single (remixy skladieb)
James - Sit Down (mix)
Del Amitri - The last to know
Human League - Octopus
Erasure - Who needs love like that
Skunk Anansie - I can Dream
UB40 - Guns in the Ghetto
Lightning Seeds - 3Lions & 3Lions '98
Placebo - Nancy Boy
Stereophonics - Local Boy
Savage Garden - I Want You '98

Albumy
Echo and Bunnymen - Porcupine
Peter Gabriel - So
Depeche Mode - Music for the Masses
Tears for Fears - Songs from the big chair, Sowing the seeds of Love
Erasure - Erasure, Abba-esque, Chorus
Suede - Coming Up

Chris Hegedus

Fotografia: Chris Hegedus

Chris Hegedus(ová) je manželka D.A. Pennebakera a tvorí s ním rešpektovaný tím tvorcov dokumentárnych filmov o významných osobnostiach, predovšetkým hudobného sveta. Jej kariéra začala ako režisér experimentálnych umeleckých filmov na Vassar. Jej smerovanie sa zmenilo v roku 1970 keď sa presťahovala do New Yorku, kde začala filmovať politické udalosti. V NY stretla aj svojho budúceho manžela. V roku 1988 natočili a režírovali hudobný film "Depeche Mode 101" o kapele počas americkej časti "For The Masses Tour 1987".

Oficiálna stránka phfilms.com

Donn Alan Pennebaker

Fotografia: Donn Alan Pennebaker

Narodil sa v roku 1925 v Illinois, vyštudoval M.I.T. a stal sa režisérom. Spolu so svojou manželkou Chris Hegedus natočili množstvo dokumentárnych filmov a stali sa v tejto oblasti pojmom. V roku 1988 režírovali a natočili hudobný film "Depeche Mode 101" o kapele počas americkej časti "For The Masses Tour 1987". S kapelou sa opäť stretávajú po dlhom čase v roku 2004 z príležitosti vydania a natáčania bonusov pre DVD re-edíciu tejto snímky.

Oficiálna stránka phfilms.com

Georgia Lewis

Fotografia: Georgia Lewis

Koncertná pomocná vokalistka na " Exciter Tour 2001".










Jordan Bailey

Fotografia: Jordan Bailey

Angličanka, koncertná pomocná vokalistka na "The Singles Tour 86>98" a " Exciter Tour 2001". Pracovala aj pre hudobníkov ako George Michael, Stevie Wonder, Seal, Barry White, David Bowie, Erasure, Fat Boy Slim, Joe Cocker a ďalších.

Oficiálna stránka jordan-bailey.com

Janet Ramus

Koncertná pomocná vokalistka na "The Singles Tour 86>98".

Samantha Smith, Hildia Campbell

Fotografia: Samantha Smith

Vokalistky kapely počas nahrávania "Songs Of Faith And Devotion" (1993) a turné "Devotional" a "Summer Exotic Tour '94". Samantha sa tiež objavila vo videoklipe "Condemnation". Hildia spolupracovala ja s Alanom Wilderom na jeho projekte Recoil.

Samantha Smith @ MySpace

François Kevorkian

Fotografia: François Kevorkian

Narodil sa vo Francúzku 10.1.1954, kde aj vyrastal. V roku 1975 sa presťahoval do USA. S Depeche Mode spolupracoval iba v období nahravánia albumu "Violator" (1990), je autorom a co-producentom väčšiny remixov k albumu.

Oficiálna stránka francois-k.com

Paul Freegard

Paul je hudobník a producent. Spolupracoval s Depeche Mode na albume Exciter (2001) a s Martinom Gorem na jeho sólovom albume Counterfeit². Okrem iných pracoval aj s Chamber, Perennial Divide, Annie Lennox či The Human League.

Paul Freegard @ MySpace

Dave Clayton

Fotografia: Dave Clayton

Štúdiový spolupracovník kapely. Mal na starosti programovanie nástrojov a perkusií pre album Ultra. Okrem iných pracoval aj s hudobníkmi ako David Bowie, Micheal Hutchence, Kraftwerk, Massive Attack, Bono, Gavin Friday a Paul McCartney. Okrem iného má aj vlastný hudobný projekt s Marco Perry, nazvaný Pressure Zone (pressurezone.co.uk).

Andrew Phillpott

Fotografia: Andrew Phillpott

Jeden z najdôležitejších hudobných inžinierov a technikov kapely, staral sa o programovanie všetkých nástrojov kapely počas "The Singles Tour 86>98" a "Exciter Tour", tak isto programoval nástroje počas nahrávania albumu "Exciter" (2001).

Počas nahrávania druhého Martinovho sólového projektu Counterfeit2 (2003) sa podieľal na programovaní nástrojov a rovnako vypomáhal aj na pódiu počas mini turné A Night With Martin L. Gore.

Andrew sa skladateľsky a producentsky podieľal aj na sólovom albume Dave Gahana - Hourglass a pracuje aj na novom albume Depeche Mode.

Andy Franks

Fotografia: Andy Franks

Jeho kariéra úspešného tour manažéra začala práve pri Depeche Mode. Začínal ako kontrolný inžinier, neskôr ako pódiový manažér, potom ako produkčný manažér a nakoniec tour manažér. S Depeche Mode pracuje na každom turné kapely. Okrem iných interprétov manažuje aj koncerty Bush, Robbie Williamsa a Coldplay. V tíme ho familiárne prezývaju "Franksy" alebo "The Prince of Darkness" pretože nosí výlučne iba čierne oblečenie.

Chris Carr

Fotografia: Chris Carr

Osoba spájaná s marketingom a reklamou kapely v Anglicku. V roku 1982 ho Daniel Miller stanovil zodpovedným za propagačnú kanceláriu.

JD Fanger

Osoba, ktorá je známa skôr z turné kapely. Človek zodpovedný za plánovanie koncertných trás a zastávok. Jeden z hlavných a dlhoročných asistentov kapely.

Daniel Barassi

Fotografia: Daniel Barassi

Daniel vystupuje pod preudonymom "The Brat". V odbdobí 1995-98 prevádzkoval fan stránku Depeche Mode. V roku 1998 si ho kapela najala pre prevádzkovanie svojej oficiálnej internetovej stránky depechemode.com, potom kontinuálne pre oficiálnu stránku Dave Gahana (davegahan.com) a Martina Goreho (martingore.com). Ako webmaster sa zúčastňuje na množstve aktivít kapely, ktoré dokumentuje.

Domovská stránka bratproductions.com

Richard Blade

Fotografia: Richard Blade

Narodil sa v anglickom meste Torquay. Pôsobil v Anglicku ako DJ. Po presťahovaní sa do USA pracoval v rôznych FM rádiách. Jeho osoba je spájaná s kapelami ako Duran Duran, Berlin, Culture Club, Tears For Fears, The English Beat, Billy Idol a Depeche Mode. Richard sa objavil aj v snímke "Depeche Mode 101" a sledoval kariéru kapely na americkom kontinente a zároveň sa stal osobným priateľom Davea.

V súčasnosti pracuje pre rádio Sirius 22 First Wave.

Patrick Daughters

Fotografia: Patrick Daughters

Narodil sa v roku 1976 v Berkeley (Kalifornia, USA). Réžii hudobných videoklipov sa venuje od roku 2003. Okrem nich točí aj reklamy. Ešte počas štúdia na Walt Whitman High School získal ocenenia za tri svoje snímky, "In Life We Soar", "Any Creature" a "Unloved". V decembri 2003 režiroval koncertný film pre The Rapture. Nezabudnuteľnou sa stala jeho reklama na tretiu generáciu iPod nano. V jeho režisérskych rukách uviazli videoklipy pre inteprétov ako Yeah Yeah Yeahs, Beck, Liars, či Mika. Na sklonku roka 2008 natáča videoklip aj pre Depeche Mode ku skladbe Wrong.



Vytlačiť / Nahor{edituj_zapis}