Profil: Martin Gore

Životopis

Fotografia: Martin GoreRodák z Londýna, ktorého otec je černoch a stále žije v americkom štáte Virginia, sa do nudného Basildonu dostal vďaka štúdiu na strednej všeobecnej vzdelávacej škole. Možno vďaka tomuto faktu alebo osudu sa tu stretáva s ľuďmi, ktorí navždy zmenia jeho život. Andrew Fletcher, Vincent Clarke, bratia Bamontovci, Alison Moyet.

Po skončení školy sa zamestnáva ako úradníček v basildonskej pobočke NatWest Bank. Mimo práce však jeho život napĺňa hudba. Cez kapely Norman and the Worms, French Look a vďaka veľmi blízkemu priateľstvu s Andym sa dostáva do kontaktu s Vincentom Clarkom. Zakladajú skupinu Composition Of Sound, s ktorou sa na konci 70-tych rokov stávajú skutočnými hviezdami miestnych klubov. Čo by hráč na klávesy sa aj po príchode Davea zdokonaľuje v tieni Vincenta Clarka, no po jeho nečakanom odchode koncom roku 1981 sa stáva skladateľom a hlavnou skladateľskou osobnosťou kapely.

Po úspechu debutového albumu Speak & Spell odchádza zo zamestnania a hudbe sa venuje profesionálne. Spolu s technickými znalosťami Alana Wildera doviedol kapelu do dvorany slávy. Svoje fetišistické obdobie v polovici 80-tych rokov strávil v západnom Berlíne, kde žil s dlhoročnou priateľkou Christine. V roku 1986 sa však vracia do Londýna. Koncom osemdesiatych rokov sa Martin realizuje v štúdiu prerobením obľúbených svojich skladieb a vydaním EP s názvom Counterfeit (1989).

Martin je známy svojim neprekonateľným apetítom v pití piva a vyberaného alkoholu počas nahrávania albumov a turné. Táto záľuba, rovnako ako u Davea končí na osudnom turné Devotional, kedy sa prejavili zdravotné problémy. Taktiež je považovaný za veľkého odborníka a znalca na elektronickej scéne. Dnes so svojou manželkou Suzanne Boisvert, dcérami Viva Lee, Eva Lee a synom Caylom žije na západnom pobreží USA, v Santa Barbare.

V období prázdnin Depeche Mode po skončení svetového turné (november 2001)  k albumu Exciter, Martin nahráva vo svojom domácom štúdiu coververzie svojich obľúbených skladieb a v apríli 2003 vydáva album pod názvom Counterfeit2. K albumu urobí 8 komorných koncertov v malých kluboch po Európe a USA.

Na jeseň 2003 Martin oznamuje začiatok písania materiálu pre nový album Depeche Mode. Jeho písanie je na určitý čas prerušené, keď v lete 2004 prekonáva manželskú krízu a dostáva sa do rozvodového konania. Počiatkom roku 2005 nastupujú Depeche Mode do štúdia a spoločne so skladateľským počinom Dave Gahana nahrávajú album Playing The Angel (2005).

Po ukončení úspešného Touring The Angel v lete 2006 sa Martinov osobný život dostáva opäť do normálu, jeho nová mladá priateľka ho doprevádza na všetkých spoločenských udalostiach. Martin prestáva holdovať alkoholu a začiatkom roka 2008 oznamuje, že má pripravený ďalší materiál na nový album Depeche Mode. Medzičasom sa vzťah s jeho priateľkou rozpadá.

Osobná vizitka

Hudobná kariéra | Norman and the Worms, French Look, Composition of Sound, sólový projekt, Depeche Mode
Pozícia v skupine | textár, skladateľ, hráč na gitaru a klávesy, spev/pomocné vokály
web | martingore.com

Celé meno | Martin Lee Gore
Prezývka | Mart
Dátum narodenia | nedeľa, 23. júl 1961
Miesto narodenia | Londýn, Anglicko
Znamenie | Lev
Farba očí | zelená
Farba vlasov | blond
Výška | 170cm
Záľuby | hudba, videohry
Rodina | rodičia Pamela a David Gore, súrodenci Karen a Jaqueline

1. manželstvo | 27.08.1994 so Suzanne Boisvert, rozvedení v roku 2005; dcéry Viva-Lee (*6.6.1991), Ava-Lee (*júl 1995) a syn Calo-Leon (*27.8.2002)Vytlačiť / Nahor{edituj_zapis}