Profil: Dave Gahan

Životopis

Fotografia: Dave Gahan

Spevák kapely, pôvodným meno David Callcott, pochádza z anglického Eppingu. Až neskôr sa jeho matka a vlastný otec spolu s dvoma bratmi a staršou sestrou presťahovali do rodiska Depeche Mode, Basildonu. Svojho skutočného otca Dave dlhé roky nepoznal a po roku náhodných návštev v r. 1973 s ním definitívne stratil kontakt. Tento fakt sa podpísal na jeho "vandalskej" mladosti.

Čo by skutočný punker a neúnavný fanúšik The Dammen prechádzal z jednej školy do druhej, až sa mu nakoniec podarilo ukončiť umeleckú školu v Southende. V zamestnaní však končil rovnakým spôsobom ako počas štúdia, behom krátkeho času vystriedal niekoľko pracovných pozícií ako aranžér obchodných výkladov, predavač limonády alebo ako vykladač tovaru v supermarkete. Voľný čas však s obľubou trávil v puboch a na potulkách Basildonom s jeho budúcou manželkou Joanne, s ktorou založil vo svojej dobe veľmi aktívny fanclub spomínanej kapely The Dammen.

Jeho hudobné začiatky sa dajú spojiť s basildonskou klubovou kapelou The Vermin, kde začínal ako hráč na tam-tamy a neskôr skúsil spev. Dodnes je hrdý na svoje podanie veľkého hitu Davida Bowieho "Heroes". Pri spievaní tejto piesne na nejakej skautskej akcii na Davea narazili Martin, Vince a Fletch, čo by členovia Composition of Sound a od tejto chvíle sa začína písať história Depeche Mode. Prvotné vystúpenia spájané s neskutočnou trémou odspieval Dave posilnený alkoholom, ale veľmi skoro objavil svoju silnú stránku a vždy si dokonale podmanil publikum.

K významným medzníkom v Daveovom živote možno zaradiť svadbu s dlhoročnou priateľkou Joanne Fox 3.8.1985 a o dva roky neskôr (14.10.1987) narodenie prvého syna Jacka. Na vrchole slávy v rovnakom období začína Dave potajomky experimentovať s tvrdými drogami a táto skutočnosť viedla v roku 1990 k rozvodu s Joanne a Daveove odsťahovanie do U.S.A., kde skutočná pohroma ešte len začala. Daveova nečakaná svadba v apríli 1992 s nie neznámou persónou v amerických rockových kruhoch, Theressou McConroy, drogový a alkoholový ošiaľ u Davea ešte len posilnila. Následné gigantické svetové turné kapely Devotional a Summer Tour '94 už len spečatilo Daveov osud. Počas a po turné žil Dave viac v imaginárnom, ako v skutočnom svete, čo viedlo k rozvodu s Theresou a jeho totálnej závislosti na heroíne.

Dave stál počas svojho života dvakrát pred nebeskou bránou. 17. augusta 1995 bol prijatý s podrezanými žilami do Cedars Sinai Medical Centre. Dave neskôr priznal, že išlo o pokus o samovraždu kvôli neustávajúcemu zúfalstvu a depresiám z drogovej závislosti. Napriek niekoľkým pokusom o liečenie zo závislosti, definitívnou záchranou sa pre neho stalo až 28. mája 1996 predávkovanie speedballom (zmes kokaínu a heroínu, obsahujúcu obzvlášť smrteľne nebezpečný druh heroínu s názvom Red Rum) v skorých ranných hodinách v hoteli Sunset Marquis. V Los Angeleskej nemocnici ho po dvojminútovej klinickej smrti oživili a odovzdali úradom.

Dave bol obvinený za prechovávanie drog a súd mu nariadil pravidelné lekárske prehliadky a liečebnú rehabilitáciu, ktorú úspešne vykonal v Exodus Detox Centre v Los Angeles. Odvtedy je Dave ako vymenený, večierky a afterparty v rámci turné sú pre neho veľkou neznámou a novú chuť do života získal s novou rodinou, ktorú tvorí jeho manželka Jennifer (14.02.1999) a dcéra Stella Rose, s ktorými v súčasnosti žije v New Yorku na dolnom Mannhattane.

Po albume Exciter (2001) sa Dave pokúša nahrať svoje vlastné skladby spoločne s priateľom Knoxom Chandlerom a jeho sólový debut pod názvom Paper Monsters vychádza v júni roku 2003. Následne sa vydáva na svetové turné, aby podporil predaj albumu. V novembri zavítal so svojou show aj do Bratislavy.

V roku 2005 si Dave presadzuje svoje skladateľské počiny pri nahrávaní albumu Depeche Mode - Playing The Angel (2005), pričom jedna z jeho skladieb sa stáva aj singlom (Suffer Well).

Po skončení Touring The Angel (august 2006) sa Dave posilnený skladateľským úspechom na albume Depeche Mode a predovšetkým z rešpektu od Martina Goreho píše ďalšie skladby a zakrátko oznamuje, že plánuje nahrať a vydať ďalší sólový album. Stalo sa tak v októbri 2007. Svetlo sveta uzrel album Hourglass nahratý v malom štúdiu v New Yorku za pomoci hudobníkov spolupracujúcich aj s Depeche Mode – Christianom Eignerom a Andrew Phillpottom. Dave tento krát podporil album iba dvoma singlami a po špekuláciách nakoniec nezrealizoval podporné turné. Absolvoval iba niekoľko promo živých vystúpení pre rádio a web. Fanúšikovia prijali Hourglass  omnoho priaznivejšie ako Paper Monsters (2003) a celkovo si album vyslúžil nálepku nízkorozpočtového projektu.

Dave s prípravami na nahrávanie ďalšieho albumu Depeche Mode oznamuje, že má opäť pripravené skladby. Spolu so zvyškom kapely nastupuje v máji 2008 do štúdia, kde až do Vianoc 2008 nahrávajú sklady pre nový album Sounds Of The Universe.

Na začiatku Tour Of The Universe je Daveovi diagnostikovaná gastroenteritída a následne pri vyšetreniach aj nález zhubného nádoru na močovom mechúri. Koncom mája 2009 mu je v New Yorku chirurgicky odstánený.

Osobná vizitka

Hudobná kariéra | The Vermin, sólový projekt, Depeche Mode
Pozícia v skupine | spev, ústna harmonika, textár, skladateľ
web | davegahan.com

Celé meno | David Gahan
Prezývka | Dave
Dátum narodenia | streda, 9. máj 1962
Miesto narodenia | Epping, Anglicko
Znamenie | Býk
Farba očí | zeleno-hnedá
Farba vlasov | hnedá
Výška | 180cm
Záľuby | hudba, plávanie, maľovanie
Rodina | rodičia Sylvia Ruth a John Gahan, sestra Susan Christine, bratia Peter Eric a Philip Michael, manželka Jennifer, synovia Jack a Jimmy, dcéra Stella Rose

1. manželstvo | 3.8.1985 s Joanne Fox, rozvedení v roku 1990 (syn Jack,*14.10.1987);
2. manželstvo | apríl 1992 s Theresou Conroy, rozvedení niekedy v roku 1996-97;
3. manželstvo | 14.2.1999 s Jennifer Sklias (herečka), (dcéra Stella Rose, *29.7.1999).Vytlačiť / Nahor{edituj_zapis}