Profil: Andrew Fletcher

Životopis

Fotografia: Andrew Fletcher

Veľký futbalový fanúšik londýnskych Chelsea a člen kapely, ktorý hudobno-profesionálny rast zamenil za vedenie financií a marketing Depeche Mode. Z rodného Nottinghamu sa do Basildonu dostal vďaka štúdiu na rovnakej škole, dokonca v tej istej triede ako Martin.

Svoju hudobnú kariéru začal spolu s Vincentom Clarkom v basildonskom kostolnom zbore, do ktorého sa neúspešne niekoľkokrát pokúšal vtiahnuť aj Martina. Po skončení školy sa zamestnal ako poisťovací agent spoločnosti Sun Aliance, a po večeroch skúšal hrať s Vincentom v ich prvej kapele No Romance in China, ktorá však svoju činnosť veľmi rýchlo ukončila. Po zoznámení Martina s Vincentom sa stáva členom a hráčom na basovú gitaru v Composition of Sound. Po založení Depeche Mode a po prvom veľkom úspechu v podobe prvého albumu, rovnako ako Martin opúšťa zamestnanie a venuje sa len hudbe. Prezývku "tichý velikán" napĺňal do slova a do písmena na koncertoch kapely.

Postupom času sa na nahrávaní albumov aktívne zúčastňoval menej a menej a viac ho bavila finančná stránka fungovania DM, pri ktorej zostal dodnes. Na koncertoch pôsobí skôr ako "symbol" a neodmysliteľný člen kapely, hoci sa s tým nevedel dlho zmieriť, čo vyvrcholilo počas amerického Summer Tour v roku 1994, kedy sa aj vďaka osobným výčitkám z hudobnej nevzdelanosti psychicky zrútil, a turné dokončila kapela bez neho. V posledných rokoch zastáva aj funkciu hovorcu kapely a na tvorbe a nahrávaní sa takmer vôbec nepodieľa.

Ako jediný z kapely žije stále na britských ostrovoch v Londýne, spolu so svojou manželkou Grainne a deťmi Megan a Josephom. Po niekoľkých rokoch podnikania vo vlastnej reštaurácii Gascogne v Londýne, založil v roku 2001 vlastnú hudobnú značku Toast Hawaii, zameranú na elektronickú scénu.

Prvým interpretom nahrávajúcim pod značkou Toast Hawaii je dievčenské duo Client, ktorým pomáha s nahrávaním debutového albumu a počas celého roku 2003 uskutočňuje live vystúpenia po európskych kluboch a festivaloch. Andy zároveň účinkuje ako amatérsky DJ-začiatočník so svojimi obľúbenými setmi. Vo februári 2004 Andy podpisuje zmluvu s ďalším interpretom - Legate X. S Client v roku 2004 nahráva v poradí druhý album.

V roku 2005 sa podieľa na nahrávaní albumu Depeche Mode - Playing The Angel a na nasledujúcom svetovom turné Touring The Angel, s ktorým v júni 2006 navštívia po prvý krát Bratislavu.

Medzičasom z dôvodu zaneprázdnenosti aktivitou Depeche Mode, opúšťa duo Client a prestáva sa podieľať na ich hudobnej kariére. Zároveň necháva značku Toast Hawaii svojmu osodu a tá zaniká.

Voľný čas medzi albumami Depeche Mode si Andrew vypĺňa mini DJ-ským turné po Európe. Koncom roka 2007 navštevuje niekoľko európskych destinácií kde odohráva dvojhodinový set zložený z obľúbených skladieb a zremixovaných kúskov Depeche Mode. Tento krát pozvanie prijal aj do Prahy a 23.11.2007 do Bratislavy.

V nasledujúcom roku je opäť prítomný pri nahrávaní ďalšieho albumu Depeche Mode, ktoré trvá od mája do decembra 2008.

Osobná vizitka

Hudobná kariéra | No Romance in China, Composition of Sound, Depeche Mode, Hudobná značka "Toast Hawaii"
Pozícia v skupine | hra na klávesy, pomocné vokály, hovorca kapely

Celé meno | Andrew John Fletcher
Prezývka | Andy, Fletch
Dátum narodenia | sobota, 8. júl 1961
Miesto narodenia | Nottingham, Anglicko
Znamenie | Rak
Farba očí | modrá
Farba vlasov | jahodový blond
Výška | 190cm
Záľuby | futbal, jedlo, politika
Rodina | rodičia Joy a John Fletcher, súrodenci Simon, Sue a Karen, manželka Grainne Mullan (16.1.1993), dcéra Megan (*25.8.1991) a syn Joseph (*22.6.1994)Vytlačiť / Nahor{edituj_zapis}