Profil: Alan Wilder

Životopis (Ex-člen Depeche Mode)

Fotografia: Alan WilderAlan sa narodil ako najmladší z troch bratov. Tento rodený londýnčan sa hudbe venuje profesionálne od skončenia gymnázia, kedy ako pomocný technik a "chlapec pre všetko" nastúpil do práce v nahrávacom štúdiu DJM Records. Tu sa mu po krátkom čase naskytá príležitosť nahradiť post klávesistu v kapele The Dragons s ktorou nahral singel "Misbehavin". Po lacnom úspechu sa skupina rozpadá. Ďalšou Alanovou zastávkou bola formácia Dafne & The Tenderspots, kde vystupuje pod pseudonymom "Alan Normal". Po vydaní singla "Disco Hell" v roku 1979 Alan opäť odchádza a stáva sa členom Real to Real, ktorá pod značkou "Red Shadow Records" vydáva album "Tightrope Walker". Odozvu u kritiky zaznamenali aj skladby "White Man Reggae" (1980) alebo "Mr and Mrs" (1981). Napriek miernym úspechom aj túto kapelu postihol osud predošlých Alanových kapiel a nastal úpadok, ktorý ho prinútil zo skupiny odísť a zakotviť pri kapele The Hitmen.

V roku 1981 reagoval na inzerát v Melody Maker, v ktorom Depeche Mode po odchode Clarka hľadali klávesistu. Po rozhovore s Danielom Millerom (šéfom MUTE Records) predstavil Alana v Blackwing Studios samotnej skupine, kde predviedol svoje hráčske skúsenosti vrátane zahrania ich vtedy aktuálneho hitu "New Life". Alan sa v kapele veľmi osvedčil a vďaka svojimi profesionálnymi skúsenosťami sa vydaním singla "Get the Balance Right!" stáva oficiálnym členom kapely a spolu s Garethom Jonesom sa podieľa na produkcii albumu "Construction Time Again" (1983).

V lete roku 1986 vydáva Daniel Miller Alanovi minialbum "1+2" pod značkou Recoil. Zbierka primitívnych elektronických demo snímkov z 80-tych rokov tak odštartovala Alanovu sebarealizáciu podľa vlastných predstáv, v ktorej pokračoval vydaním albumu "Hydrology" (január 1988). Popri prácach s Depeche Mode sa podieľa aj na produkcii "Nitzer Ebb" a v rovnakom čase dokončuje svoj tretí - trochu viac komerčnejší sólový album "Bloodline" (1991). Alan pozval pre naspievanie skladieb Mobyho, Toni Halliday a Douglasa McCarthyho.

Alan bol jediným, kto sa okrem Martina autorsky podieľal na skladbách DM. Svojou trpezlivosťou a neskutočným zmyslom pre presnosť a rytmus sa podpísal pod svetový úspech kapely, i keď do dnešných dní zostal jeho prínos nedocenený, nakoľko sa jeho osoba postupom času stávala dôvodom častých sporov vo vnútri skupiny. To vyvrcholilo totálnym odcudzením Alana z kapely počas nahrávanie Songs Of Faith And Devotion (1993) a hlavne na The Summer Tour 1994 a v deň svojich narodenín - 1. júna o rok neskôr oznamuje definitívny odchod z Depeche Mode.

September 1986 znamenal pre projekt Recoil znovuzrodenie a Alan začína vo svojom domácom štúdiu pracovať na albume "Unsound Methods" a na jeseň nasledujúceho roku uzrie pod značkou MUTE svetlo sveta. Jeho následník - album "Liquid" vychádza na jar roku 2000. Popri práci na projekte Recoil sa stále venuje aj producentskej činnosti.

V dobe od nahrania albumu "Liquid" do súčasnosti (2006) sa Alan venuje výhradne rodine a súkromnému životu a odmieta spolupráce na ponúkaných hudobných projektoch.

Alan bol prvý krát ženatý 4 roky s Jeri (August 1991 - 1994) a druhý krát s bývalou členkou skupiny Miranda Sex Garden - Hepzibah Sessa, s ktorou žije aj v súčasnosti v Londýne spolu s dcérou Paris a synom Stanley Duke.

Koncom roka 2006 Alan oznamuje prostredníctvom internetu svoje plány na najbližšie obdobie a neskôr postupne opisuje zrod albumu subHuman ktorý sa dostal do predaja o rok neskôr. Albumu predchádzal jediný singel s názvom Prey. Alan využíva možnosti súčasného internetu a komunikuje s fanúšikmi cez internet. Usporadúva online chat, kde odpovedá na kladené otázky. Vlna nadšenia fanúšikov vrcholí usporiadaním akcií na podporu albumu s osobnou účasťou Alana a jeho manželky Hep. Navštevuje tak na sklonku roka 2007 Berlín, Prahu a Moskvu. Svoje dojmy z návštev opäť ponúka fanúšikom na internete a nakoniec zaraďuje video natočené ruskými fanúšikmi ku skladbe Allelujah do svojej oficiálnej diskografie.

V roku 2007 vydávajú Depeche Mode remasterovaný katalóg všetkých svojich albumov. Alan je prizvaný na natáčanie dokumentárnych filmov, ktoré sú súčasťou bonusových DVD týchto albumov. Rovnako tak sa podieľa na remasterovaní samotných albumov do zvuku 5+1, nakoľko iba jeho súkromný archív obsahuje všetky pôvodné materiály a súkromné video záznamy kapely z obdobia jeho pôsobenia v Depeche Mode.

V priebehu roka 2008 vrcholí Alanova, nijako nepublikovaná, manželská kríza ktorá vyúsťuje do rozvodu. Alan aj Hep si nachádzajú nových partnerov. Alan aj napriek tomu nachádza opäť chuť skladať a koncom roka 2008 začína hudobne experimentovať vo svojom domácom štúdiu The Thin Line.

V období 2009-2011 podniká prvé verejné vystúpenia s projektom Recoil nazvané "Recoil Events". Tieto akcie v malých kluboch a s podporou blízkych fanúšikov, ktorí mu natáčajú dokumenty, videá a stavajú webstránky, zaznamenávajú veľký úspech. Celé Alanovo hudobné znovuzrodenie vrcholí s prepojením na Depeche Mode, kedy sa stretáva s jej členmi. Začiatkom roka 2010 s nimi v Londýne odohrá počas benefičného koncertu skladbu "Somebody". Následne sa jednotliví členovia Depeche Mode objavujú ako hostia na Recoil Events. Martin Gore dokonca odhrá aj svoj DJ Set. Koncom roku 2010 je požiadaný o urobenie remixu skladby Depeche Mode na ich Remixes 2: 81-11, kde okrem iných má svoj remix aj Vince Clarke.

Alan si pre remix vyberá skladbu "In Chains" (Sounds Of The Universe; 2009) a zo strany Depeche Mode počuť vyjadrenia o možnej budúcej spolupráci na novom materiáli. Odozva na Alanov prerod skladby je pozitívny a mnohými označovaný za stratený zvuk kapely.

Osobná vizitka

Hudobná kariéra | The Dragons, Dafne & The Tenderspots, Real to Real, The Hitmen, Depeche Mode (1982-95), Recoil (sólový projekt)
Pozícia v skupine pred odchodom | skladateľ, hráč na klávesy / bicie, štúdiový technik, pomocné vokály
web | recoil.co.uk

Celé meno | Alan Charles Wilder
Prezývka |
Slik, Alan, Charlie, Mr. Emulator
Dátum narodenia | pondelok, 1. jún 1959
Miesto narodenia | Hammersmith, Západný Londýn, Anglicko
Znamenie | Blíženci
Farba očí | zeleno-modré
Farba vlasov | hnedá
Výška | 181cm
Záľuby | hudba, fotografovanie
Rodina | rodičia Kathleen a Albert Wilder, starší súrodenci Stephen a Andrew.

1. manželstvo |1994 s Hepzibah Sessa, rozvedení v roku 2008 (dcéra Paris *1996, syn Stanley Duke,*21.2.2001)

Verejné vyjadrenie Alana Wildera k odchodu z Depeche Mode

"Z dôvodu rastúcej nepokojnosti s vnútornými vzťahmi a pracovnými praktikami v skupine, rozhodol som sa s istým pocitom nespokojnosti odísť od Depeche Mode. Moje rozhodnutie opustiť skupinu nebolo jednoduché, špeciálne preto, že niekoľko posledných albumov dokazovalo potenciál, ktorý Depeche Mode dokázali realizovať.

Od doby, keď som sa v roku 1982 ku skupine pripojil, som sa zo všetkých síl snažiť dať veciam všetku energiu a entuziazmus a úplne sa skupine odovzdať, aby sa jej úspech ešte zväčšil. A preto, že rozloženie práce v skupine bolo stále nerovnomerné, vždy som sa ochotne ponúkal.

Bohužiaľ, úroveň môjho podielu práce nikdy nezískala toľko rešpektu a uznania, koľko by si zaslúžila. Aj keď verím, že kvalita našej tvorby sa zlepšila, kvalita nášho spoločenstva naopak zdegenerovala do tej miery, v akej už podľa mňa, účel prestáva svätiť prostriedky. Nechcem očierňovať žiadneho jednotlivca. Postačí iba povedať, že vzťahy sa vážne zdeformovali, stávali sa stále viac frustrujúcimi a nakoniec, v niektorých situáciách, netolerantnými.

Za týchto okolností nemám inú voľbu než odísť zo skupiny. Domnievam sa, že je lepšie odísť v dobe, keď je kapela na relatívne vysokej úrovni - pretože si stále zachovávam veľký entuziazmus a vášeň pre hudbu, ženie ma perspektíva uskutočnenia ďalších projektov.

Ostávajúci členovia skupiny majú moju podporu a prajem im všetko najlepšie pre čokoľvek, čo v budúcnosti uskutočnia, či už to bude kolektívne alebo individuálne."

Alan Wilder, 1.6.1995Vytlačiť / Nahor{edituj_zapis}