Profil: The Sisters Of Mercy

Existuje taký film, v ktorom bohatier opúšťa svoje vojsko a po akomsi čase ho považujú za mŕtveho, už s ním vôbec nepočítajú hoci nemali dôvod uznať ho za mŕtveho. V tom čase sa on spokojne ukrýva v kostole, čakajúc až príde chvíľa jeho zmŕtvychvstania.

Takýmto spôsobom komentuje Andrew Eldritch, vlastným menom Andrew William Harvey Taylor narodený 15.05.1959 v Ely England, osoba ktorá hovorí plynule niekoľkými jazykmi vrátane čínštiny, reaktivizáciu skupiny The Sisters Of Mercy, jednej z najdiskutovanejších formácií 80-tych rokov. To nie je najlepší spôsob chápania SOM, pretože Eldritch má rovnako rezervované miesto po boku J. Morrisona, I. Curtisa, či R. Smitha v galérii najvýznamnejších osobností rockovej scény.

Skupina bola založená v roku 1980 v Leeds. Najskôr ju tvorilo duo priateľov Gary Marx /gitara/ a spevák a duša celého projektu A.Eldritch, v tej dobe ešte aj bubeník. Ako hovorí legenda, najskôr vymysleli názov SOM /je to názov jednej skladby od Leonarda Cohena/ potom si vypožičali výstredné kostýmy a dokončili nahrávanie malej EP; Damage Done.../nebudem to tu rozpisovať/, pod vlastnou značkou Merciful Release. Nakoľko Eldritch-ove bubnovanie je katastrofálne, rozhodli sa že remeslo ponechajú niekomu skúsenejšiemu, spolahlivejšiemu a niekomu, kto bez zbytočných slov zrealizuje to čo má na mysli Andrew; automatickému bubeníkovi Dr. Avalanche, Andrew sa definitívne ujíma spevu. Zároveň do skupiny prichádza bass gitarista Craing Adams. Začínajú koncertovať prevážne v lokálnych kluboch a postupne naberajú na sláve, čo si všimli aj gramofónové firmy, ktoré sa začali o nich výrazne zaujmať. Eldritch sa však neponáhľa a ako by čakal na lepší vietor. V tom čase sa objavujú single a maxisingle, zavše úspešné v nezávislých hitparádach, napr. Alice, ktorá sa stala skoro superhitom. Skupina ich stále vydáva len pod vlastnou značkou M.R. Po vydaní EP The Reptile House roku 1983 sa následne vydávajú koncertovať do strednej Európy a USA, pričom sa po prvý krát dostávajú do 24-stopového štúdia, kde sa rodia skladby Heartlad, Gimme Shelter a najmä najúdernejšia skladba SOM Temple Of Love. Toto boli posledné počiny, ktoré boli vydané pod M.R. tesne pred podisom s WEA records.

Na začiatku roku 1984 prichádza do skupiny Wayne Hussey /ex Dead Or Alive/ gitarista, ktorý so svojou dvanásť strunovou gitarou definitívne mení sound skupiny. Nasleduje turné, pričom sa rodia nové skladby, ktorých prerušenie nahrávania v štúdiu na prvý album zapríčinia Eldritch-ove zdravotné problémy, ktoré sú zapríčinené vyčerpávajucím koncertovaním. Ako náhle vyzdravie opäť sa neponáhľa do štúdia, ale na koncertné pôdijá. Na jeseň roku 1984, to však vo vnútri kapely začína vrieť. Gary Marx sa plietol autorsky do textu skladby Walk Away, pričom dvorný textár bol samotný Eldritch. Nakoniec na jar v roku 1985 vychádza dlho očakávaný debut First and Last and Always. Album obsahuje 10 výborných skladieb štylisticky odetých do gotického hábitu. Podľa kritikou však LP; nedosiahlo kvalít singlov a maxisinglov, čo ešte viac prehlbuje krízu medzi Eldritch-om a Hussey-om. Keď SOM slávia najväčšie úspechy a začína sa o nich hovoriť ako o kapele číslo 1. gothického rocku, dochádza k úplnému rozvratu kapely, najskôr dostáva padáka Gary Marx, aj cez všetky tieto problémy kapela vystupuje bez Gary-ho na poslednom koncerte v Royal Albert Hall, ktoré je zahytené na videozázname Wake, pričom Eldritch sa po poslednej skladbe lúči z fanúšikmi nie slovom Goodnight, ale Goodbay. Kapela sa síce nerozpadá, ale päť rokov nekoncertuje. Eldritch a Hussey sa stretávajú v Hamburgu, kde chceli začať prípravu na nahrávanie druhej LP, avšak dochádza medzi nimi k slovnej výmene, kde Eldritch nazýva Hussey-a analfabetom a Hussey, Eldritch-a magalomaniakom. Nato zo skupiny definitívne odchádza Hussey aj s bass gitaristom Craing Adamsom, ktorí s dvomi novými členmi zakladajú kapelu The Sisterhood. Nebol by to však Eldritch, ktorý okamžite odchádza do štúdia a vydáva singel Giving Ground a následne album Gift pod hlavičkou The Sisterhood, čo v Anglicku znamená asi nasledovné, ten kto vydá prvý pod názvom kapely album, má právo aj na názov kapely, čo vyústí do súdnych sporov medzi Hussey-om a Eldritch-om. Nakoniec sa Hussey-ova kapela premenúva na The Mission. Album Gift na ktorom sa spolu s Eldritch-om predstavuje aj Patricia Morrison a Alan Vega predstavuje 5 kompozícií, jednostajného rytmusu, monotónneho doprovodu až po hranice tolerantnosti, večne vracajúce sa k akýmsi pseudo-orientálnym motívom...proste a jednoducho, ideálny soundtrack k sfilmovaným povestiam tisíc a jednej noci...

V čase keď všetci pokladali skupinu SOM za rozpadnutú a Eldritch sa natrvalo sťahuje do Hamburgu, tak Eldritch spolu s Patriciou Morrison reaktivujú SOM a v roku 1987 vydávajú singel This Corrosion /mimochodom nepreložiteľný text, nakoľko Eldritch v ňom silno vyjadruje názor na W.Husseya/, nakoľko nik neočakával takúto elektronickú podobu Sisters skladba sa stáva okamžite hitom, boduje v britskej TOP 10 a v USA sa stáva alternatívnym hitom číslo 1. P.Morrison sa stáva oficiálnou členkov SOM a Eldritch vyhlásil, že koncerty neplánuje. Následne vychádza album Floodland, ktorý je zasvätený veľkej povodni, ako Eldrich sám hovorí ... obdivujem večnosť vody, fascinuje ma, vo vode sa nedá oddychovať.

V roku 1989 vydávajú SOM, kompilačnú video kazetu Shot;, ktorá obsahuje video klipy z albumu Floodland, v neskoršej reedícii sa dohrali klipy Dr.Jeep, Detonation Boulevard a Under the Gun.

V roku 1990 sa Eldritch stretáva s Tonnym Jamesom /ex-Sigue, Sigue Spitnik/ a Andreasom Bruhnom, neskoršie sa k nim pridáva Tim Brichen, aby diskutovali o natočení nového albumu, avšak už bez Patricie Moorison, s ktorou sa Eldritch rozišiel samozrejme ako ináč v zlom. /nebudem rozpisovať/. Následne vydáva nová zostava SOM album Vision Thing, ktorý je diametrálne odlišný od Floodland-u, nakoľko definitívne odzvonilo elektronickému soundu, nový album je omnoho viac gitarovejší. Kritici nešetria chválou a považujú album za najlepší počin od SOM. Koncertné turné začína v Irsku, Brazíli a vrcholí v Európe a nakoniec koncertom v Londýnskej Wembley Aréne.

V roku 1991 kapela koncertuje po celom svete; americký kontinet, Európa, konečne aj východná Európa. Aj keď hudobní kritici nedávali veľkú trvácnosť mixovaniu rôznych hudobných štýlov, opak je pravdou, kapela žiari na výslní všetky koncerety sú beznádejne vypredané. Na konci roku kapelu opúšťa Tonny James.

V roku 1992 vychádza kompilácia nahrávok Some Girls Wander By Mistake, na výberovke je prepracovaná skladba Temple Of Love s fascinujúcim hlasom, dnes už nebohej Ofra Hazy. V lete SOM absolvujú koncerty po festivaloch a následne ohlasujú Bricheno a Bruhn odchod z kapely.

V roku 1993 SOM vystupujú na rôznych európskych koncertoch, kde sa kapela stretáva na pôdijach s Depeche Mode. Následne vychádza Greatest hits album A Stil Case Of Overbombing, ktorý obsahuje pomalú ale obrovským potenciálom nabitú skladbu Under The Gun excelentne naspievanú s Terri Nunn. Zároveň sa na nahrávaní zúčastňuje nový člen SOM gitarista Adam Pearson. Po vydaní reedície video kazety Shot, vychádza tentoraz ako Shov Rev 2.0, ktorá je doplnená o aktuálne klipy. Nasleduje turné s legendárnymi punkermi The Ramones. Po skončení turné sa kapela opäť odmlčí.

V rokoch 1994 a 1995 sa v kapele nič výrazné nedeje, nakoľko sa Eldritch naťahuje s vydavateľstvom WEA, ktorá ho zaväzuje vydať ešte jeden album. Eldritch sa venuje remixom skladieb Die Krupps.

V roku 1996 pretrvávajú ťahanice s WEA okolo natočenia nového albumu, ale kapela ožíva príchodom nového člena; gitaristu Chrisa Sheebana. Kapela vystupuje po festivaloch a následne vyráža na turné.

V roku 1997 kapela koncertuje vo veľkom štýle, koncerty sú neustále vypredané. Eldritch prvý krát pripúšťa, že vydá nový album, ale nie pod hlavičkou SOM, ale pod projektom SSV /Screw Shareholder Value/. Z kapely odchádza Chris Sheehan a novým gitaristom sa stáva Mike Varjak.

V roku 1998 vydáva Eldritch album SSV s bizardným názvom NSMABAAOTWMODAACOTIATW, je to zmes zvukov, techna, ambientu, psychodelie a bez významných textov. Sám Eldritch povedal, tento album som natočil za 48 hodín, aby som sa zbavil sporov s WEA, navyše vyhlasuje, aby si ľudia album nekupovali, ale stiahli z internetu. Konečne má však Eldritch voľné ruku a vydáva sa turné a koncertuje na rôznych festivaloch.

V roku 1999 až 2000 kapela koncertuje a neustále sa obháňa myšlienkami, že pracujú na novom albume, ktorý vide v dohľadnej dobe, viď nové nikdy nevydané skladby Summer a We are same Sussane.

V roku 2001 kapela koncertuje vo veľkom štýle a ako predkapela sa s nimi na jednom pôdiju objavujú legendárny Paradise Lost.

V roku 2002 kapela filmuje svoje vystúpenia s myšlienkou, že v dohladnej budúcnosti vyjdú na dvd.

V roku 2003 kapela opäť úspešne koncertuje. V rokoch 2004 až 2006 kapela opäť koncertuje, avšak stále bez Adama Pearson-a, ktorý sa venuje svojej skupine, tak jeho post zastávajú gitaristi Chris Catalyst a Ben Christo, drum machine Dr. Avalanche obsluhuje človek zvaný Nurse. V tomto zložení ich môžeme zhliadnuť aj na Bratislavskom koncerte, kde robia predkapelu inej legende; zvanej Depeche Mode.

Na záver len jedno konštatovanie, Andrew Eldritch právom patrí medzi rockové ikony a právom ho nazývajú otcom gotického roku.

...ak chcete vedieť viac info o kapele, tak kľudne ma oslovte, pokiaľ Vám budem vedieť odpovedať, tak sa vynasnažím.

Názory Devotees (35)

chmelko

 1    5. jún 2006 o 09:47

tak molon, klobuk dole;-)

molon

 2    5. jún 2006 o 09:51

...chmelko…je to srdcová záležitosť, takže v pohode a pokiaľ by si mal tiež toľko materiálov, tak by si to bezproblémov napísal podobne…

chmelko

 3    5. jún 2006 o 09:54

ale nie, ved vieš, že mne to písanie až tak nejde, teraz budem parafrázovat dangerousa, ale tá veta mi doteraz hučí v ušiach a stále ma nakopne “proč ty chlape nepíšeš víc”;-)
ešte raz molon, velmi dobre napísane a dozvedel som sa toho skutočne vela, dík..

Beladona

 4    5. jún 2006 o 10:08

dik molon. Hlavne za tu posledni cast, vestina clanku konci u Vision thing.

Monghi

 5    5. jún 2006 o 11:07

molonko… aj som ta chcel podpichnut, ale prekvapil si ma!!!! VDAKA! smile

molon

 6    5. jún 2006 o 11:11

Monghi…f pohode, načrtni problém, skúsime ho vyriešiť...tak isto nemusím vedieť úplne všetko…

Monghi

 7    5. jún 2006 o 11:37

molon… nie, len som ta chcel dnes oslovit ohladne nejakeho profilu SOM, pretoze v tomto si podla mna najpovolanejsi, a ty takto, sam od seba… super!

molon

 8    5. jún 2006 o 11:51

...vďaka za každý prejav úcty, omlúvam sa ortodoxným fans D.M., že tu presadzujem svoju srdcovú záležitosť, ale keď už budú v nedelu na jednom pôdiju, tak by ste to mohli trošku tolerovať...

imi1

 9    5. jún 2006 o 11:58

molon: super!

Alice in her party dress ...
wink

Zero202

 10    5. jún 2006 o 15:57

a vydali v 2002 to DVD?

molon

 11    5. jún 2006 o 16:51

Zero202…oficiálna správa na Sisters stránke doslovne hovorí, že…

...premýšlam. A nepracujem príliš veľa s tým mateiálom, ako sa nakoniec ukáže. Adam sťahuje dom. Potom ho podpaluje. Veľa dymu….tak si vyber čo tým myslia…vieš ono to video ak aj raz vvyjde, tak bude hlavne o dyme a niakých postavách…
...niečo mám, ak chceš tak ti pošlem…

Zero202

 12    5. jún 2006 o 17:31

netreba smile... ja len tak.. ma to zaujalo

Zero202

 13    6. jún 2006 o 11:53

molon… bude tam dym, zopar ludi, hudba… a nebudu to TSOM? :D

molon

 14    6. jún 2006 o 12:10

Zero202…ak tu niekto odnesie kritiku prvého stupňa, až všetci vytriezvieme, tak to budú, zrejme SOM, pretože neviem, či sú ľudia priporavený na koncert tohto druhu, ale sám som zvedavý na reakcie obecenstva…pretože, dym, dym, dym, valiaca sa stena údernosti Dr. Avalanch-a a dve zabétonované gitary spolu s Eldritch-ovim ťažko-hlbokým hlasom…no neviem, neviem veru…ako to ľudia zoberú...

Roman

 15    6. jún 2006 o 23:19

Diky molon. Hoci SOM tvorbu akotak poznam, nikdy som sa nezaujimal o ich historiu. Objasnil si mi dost veci.
Mas obavy ako to ludia v Ba zoberu. Toho sa obavam aj ja. Pretoze aj vela ich fanusikov sa zhoduje ze koncertne im to velmi nejde. Novych si tam asi vela neziskaju. Kazdopadne ja sa na nich tesim.

nissan

 16    7. jún 2006 o 10:53

práve vychádza výberovka jeho nepriateľa z kapely The Mission, čomu sa ja nesmierne teším. Boli časy, keď som frčal len na dvoch kapelách - The Mission a The Cure. Celkom dobrá kombinácia.Avšak bolo to ešte v prvej polovici r. 90.

molon

 17    7. jún 2006 o 11:27

nissan…The Mission - Anthology ??? 2CD, to vyšlo už pred dvomi mesiacmi…

molon

 18    7. jún 2006 o 11:35

...a snáď ešte jedna poznámočka, k tomu nepriateľstvu….
26.11.1990 sa konal koncert vo Wembly, kde sa prišiel na nových sisters pozrieť, aj Wayne Hussey, keď sa tá show skončila Andrew sa chcel stretnúť s Wayne-om…Wayne pozvanie prijal, Andrew ho ponúkol pivom a ich dialóg na začiatku mal nasledovnú formu…
Andrew…musíme si dávať pozor, aby nás nestretli naši právnici…
Wayne…bež do riti s tykýmito vecami, už sme sa nevideli 5 rokov, tak nezačínaj s tým znovu…

...toto stretnutie roztopilo ľad, ktorý medzi nimi pretrvával…

....je to trochu dlhšie nebudem to tu rozpisovať, takže asi len toľko k tomu…

Beladona

 19    7. jún 2006 o 14:02

A stoji za hrich to dvd, co Mission nedavno vydali?

mildo

 20    7. jún 2006 o 15:13

Beladona: THE MISSION Waves Upon The Sand / Crusade dvd - prvé je asi 60-minútový dokument a druhý je koncert - podľa mňa celkom dobrý, škoda len, že je na ňom len 12 skladieb… Obidvoje vyšlo už raz na VHS v 1991 a 1992…

molon

 21    7. jún 2006 o 16:31

Beladona, tak ako píše mildo…je to skutočne za pár korun, takže stojí...

aries

 22    7. jún 2006 o 20:36

pecka dik, mozes aj podrobnosti, ultrafans si nevsimnu pokial nebude v napise dM smile

Beladona

 23    8. jún 2006 o 07:56

mildo, molon: dik za reference, tak ja to teda koupim.

molon

 24    8. jún 2006 o 08:30

aries…tak na desa´t strán by ti postačovalo ???....

Ringo

 25    11. júl 2006 o 12:52

Nemuzu si pomoct, ale to co predvedli SoM coby predkapela v Bratislave byla totalni monotonni nuda. Co vice me na tom rozlitilo bylo to, ze jejich predstaveni trvalo tak dlouho, jako koncert DM samotny. Dikybohu ze mi naladu spravil tesne pred vystoupenim bohu na podium DJ set M.L Gora ktery perfektne navodil prichazejici vecerni atmosferu.

Dangerous

 26    11. júl 2006 o 13:47

souhlas Ringem, sice jsem si Eldritchem zařval největší hity této kapelky, ale mohu říci jedno, gothic je mrtev…

imi1

 27    11. júl 2006 o 16:17

Alice in her party dress ...

The Sisters Of Mercy boli super len skoda, ze zvuk iba na pol plynu.

Zero202

 28    11. júl 2006 o 16:33

co ma trochu mrzelo (ja som na koncerte nebol).. ze niekto musel 2krat hodit do Eldritcha tu “moto” loptu… Ten si o nas pomysli… :(

Gonerg85

 29    11. júl 2006 o 19:00

... Nedalo by sa zohnat zvukova stopa ich vystupenia v BA 1106 2006 ??? Sice hrali podla niektorych monotonne, ale niektore veci ma zaujali natolko, ze som SOM zacal troska pocuvat wink

Ringo

 30    12. júl 2006 o 07:06

Nez jsem odjizdel do BA, dal jsem stahovat celou diskografii SoM. Po prijezdu z BA jsem download okamzite zastavil a stahnul jsem neco jineho, pre PTA Show MLGORE DJ set ktery posloucham intenzivne do ted. Hlavne track 05 a 08, ty me totalne dostavaji do te skvele atmosfery jak se zaclo stmivat a prichod DM se blizil. Asi proto ze tyto tracky hrmely stadionem nejvyrazneji:-)

Zero202

 31    12. júl 2006 o 11:43

Gonerg85: tu je nahravka TSOM z BA… ale stransne hrozna kvalita:
http://rapidshare.de/files/23842193/18.15.MP3.html
http://rapidshare.de/files/23842377/19.11.MP3.html

Roman

 32    13. júl 2006 o 22:27

Toto bolo treti krat co som videl SoM live a len som sa presvedcil ze na zivo uz nikdy. Vystacim si aj so studiovymi nahravkami, ktore su mimichodom, uzasne.

jozefst

 33    13. júl 2006 o 22:32

DM som videl síce dvakrát a to v 2001 v Prahe a teraz v Bratislave a myslím, že vždy mali na týchto koncertoch veľmi kvalitné predkapely. Fad gadgeta v 2001 a teraz Sisters veľké legendy. Akurát publikum ich vždy prijalo dosť chladne. Boli to časy, keď sa v rádio éteri ozvala skladba temple of love od Sisters.

nissan

 34    14. júl 2006 o 12:35

Sister of Mercy neboli slabí,ale ako už bolo povedané, je to kapela určená pre kluby, takže na open-air vyzneli dosť nudne.Ja som sa ale vcelku bavil.

molon

 35    18. júl 2006 o 12:26

hmhmhmhm???...

Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa