Prečo počúvať Depeche Mode ?

Raz, v lete v roku 1982, keď som mal 10, som počul zo stej kópie magnetofónovej pásky zašumenú pesničku "Džaskengédenaf" od kapely s hypnotickým, francúzsky znejúcim názvom. A počúval som. Jednu pesničku dookola. A potom ďalšiu... A ďalšiu... a ďalšiu. Dodnes som neprestal... Už som to nedokázal...

Tie skladby mi dláždili cestu životom. Bez opýtania sa votreli do dverí môjho srdca a ostali tam. Snáď preto, že som od malička inklinoval k počítačom a digitálnej technike. Alebo preto, že hudbu som rozdeľoval na "slušnú" a tú ktorú mám rád. Hudbu, ktorá bola a je progresívna a vzdáva sa tradičných zvukov a konvencií ktoré ju zbytočne spútavajú a obmedzujú. Hudbu, ktorá ma dokáže očariť aj bez slov a ktorá mi šepká cez slúchadlá o tom, aký je život naozaj. Bez nostalgie a pátosu, so sebareflexiou, necenzurovaná sama sebou, bez prostoduchostí a primitivizmu. Hudbu, po ktorej mi zostávajú zimomriavky na tele ešte týždeň a nútia ma prebrať sa ráno z mrákot aj keď mi je na umretie, keď naozaj nechcem vedieť ako je "V dolinách", čo ma naučí "Učiteľka tanca", čo skrývajú "Voňavky dievčat" a fakticky nemám chuť na "Zeleňoučký špenát".

Tých kapiel bolo veľa. Pred tým Beatles, Who, Pink floyd, potom Kraftwerk, Propaganda, Praga Khan, Oceán, Monte Rosa, Duran-Duran, Camouflage, Human League, The Clash, Front242, The Cure, Metallica a iní. A povedzme si na rovinu, že aj Pet Shop Boys, Alphaville alebo Erasure či minimalistický Plastikman.

Tak som s touto hudbou vyrastal. Aj keď pravdu povediac, vzhľadom na výuku cudzích jazykov v tom období, texty piesní mi máločo hovorili, najmä preto že neboli písané azbukou. Krkolomnou prácou so slovníkom v jednej a písankou v druhej ruke a pomocou rád rovnako postihnutých kamarátov som sa dopátral k zmyslu textov. Aspoň som si to vtedy myslel... Moje nočné učenie textov so slúchadlami na ušiach (ba dokonca s baterkou pod perinou) bolo povestné.

Príchodom na strednú školu som sa zaradil najprv do šíku "vykosených fašistov" v čiernych košeliach, aby som hneď na to s mojím vrodeným "indie" snažením presedlal na vlasy po plecia a zásadne bielu. Hlásil som sa k táboru "depešákov" a brojil proti "metalistom" (gitary fúúúúúj !!!). To boli v osemdesiatych rokoch dve vyhranené skupiny. Každý (každý !) musel patriť do jednej alebo tej druhej skupiny. Ja osobne som doma ešte počúval aj Metallicu, Judas Priest či Scorpions. Nech mi vtedajší súkmeňovci odpustia, ale robil som to potajme, aby som netrhal kolektív. Zlepšil som si angličtinu a pochopil som napríklad, že "arms" nemusia byť zbrane (kto neovládal v tej dobe dobre angličtinu, a čítal insitný preklad "Black Celebration", chápe čo tým myslím). Kvalitné preklady ma iba utvrdzovali v tom, že všetci okolo mňa počúvajú balast a ja som iba zhovievavo pozoroval "muklov" okolo seba a tíško si šepkal svoje "ts...ts...ts..." a trpel som ich "Profesora Indiga" a "I should be so lucky". Skrátka prišlo to správne nafúkané obdobie a ja som prežíval "Great Commandement", "Fly on The Windscreen" a, povedzme si na rovinu, aj prvú ozajstnú "Strangelove".

Bohužiaľ, vtedy som našiel pravý zmysel "Shake the Disease". A v tom je aj pointa tohto príspevku. Až fatálna skúsenosť mi dala pocítiť význam "I don't want to start Any blasphemous rumours But I think that God's Got a sick sense of humour And when I die I expect to find Him laughing". V pätnástich som ochorel na zvláštnu formu leukémie (Hodgkinova choroba). Zrútil sa mi svet (nevzal mi ho anjel). Zrazu mi bol cudzí. Ja som umieral s vypadanými vlasmi po chemoterapii a kožou spálenou slnkom po ožiaroch a ľudia "tam vonku" sa smiali a žili. Ako keby sa nič nedialo. A do mňa vŕtali a rezali, pichali a liali gebuziny, vozili ma z miesta na miesto, aby mi predĺžili tie ukrutné bolesti a strach zo smrti. Videl som utrápenú a vyplakanú tvár mojej mamy a nevedel som čo mám urobiť, aby som jej nespôsoboval ďalej takú veľkú bolesť. A keď som videl, ako po návrate z terapie stojí v kúte prázdna posteľ v ktorej ešte pred dvomi hodinami ležal šestnásťročný kamarát, ako po víkende strávenom doma už na ožiaroch nestretávam to šesťročné dievčatko s modrými očkami a genciánovým terčom na vyholenej hlavičke, tak som začul ako sa mi smeje. Ukrutánsky a hlasno. Z rozhlasu po drôte, z televízie, zo šepotu na chodbe, aj zo štrngania príboru a vŕzgajúcej postele. Z každej hudby v rádiu sa na mňa cynicky usmieval. Prestal som sa o hudbu zaujímať a rozmýšľal som, ako ukončím toto trápenie.

Vzhľadom na voľný režim v provizóriách vtedajšej Banskobystrickej onkológie, kde mal prístup ktokoľvek a kedykoľvek (koniec-koncov, kto by upieral návštevy umierajúcim) mi v horúcom lete priniesla dcéra jednej zo sestier magnetofón a nejaké pásky. A ja neviem... Možno to bolo spôsobené tým fantastickým počasím alebo ženskou krásou či kapelou srdcu blízkou alebo všetkým dohromady, dal som sa prehovoriť a počúval som po večeroch aj po nociach Depeche. "Fly on the windscreen", "Question Of Lust", "It Doesn't Matter Two", "World Full Of Nothing", "Everything Counts", "My Secret Garden", "I Want You Now", "Never Let me Down Again", "Sacred".... Zrazu som nachádzal, aspoň pre mňa, nový zmysel. Z ničoho-nič som pochopil, o čom to vlastne je. O nádeji, láske, identite a priateľstve. O záchrane a hľadaní. O viere v seba či blízkych. O sile a zdolávaní, sklamaní a šťastí. A spolu s tou (veríte mi že nádhernou ?) hudbou, ktorá ako keby bola zrodená z tých pár slov a viet, ako keby odjakživa patrili k sebe a nik ich nemusel vymyslieť som zistil, aký som banálny a zbabelý. Tak veľmi som chcel žiť. Od hanby som plakal.

Hudba nie je o tom ako virtuózne a na čom je zahratá. Ako bezchybne plynú tóny jeden za druhým a aký hlasový rozsah má interpret. Hudba je o tom, čo nám dáva a akými nás robí. A je v podstate jedno, či ju zahrá verklikár na ulici, alebo Paganini v La Scale na stradivárkach. Dôležité je iba to, čo nám dáva. Mne dala všetko.

A preto, keď 11.6.2006 bude burácať dav „Dave ! Dave ! Dave !....“ ja budem tíško šepkať: Ďakujem ti mama za tvoje hodiny strávené pri mojej posteli. Ďakujem ti otec za to útrpné miešanie byliniek, Ďakujem ti moja žena Ľudmila za to, že tu teraz stojíš so mnou a skáčeš ako pubertiačka. Ďakujem ti Samko, môj milovaný synček že si ma urobil najšťastnejším na svete. Ďakujem ti Dave, Martin, Alan a Andrew za hudbu, skúšal som počúvať aj inú, ale vašu som už nepočúvať nedokázal. Ďakujem Vám všetkým za to, že tu teraz môžem stáť a počuť naživo to, čo som doteraz počul iba sprostredkovane.

Názory Devotees (39)

Monghi

 1    19. máj 2006 o 07:39

za cely team Depeche Mode.sk…. Dakujem za tuto prekrasnu vypoved depesackej duse..

Dangerous

 2    19. máj 2006 o 07:55

Krásné......

Nic není důležité, pouze zdraví a život, škoda že si to většina lidí neuvědomuje ...

chmelko

 3    19. máj 2006 o 08:04

tak na to niesu ani slová,  krásne..
keby o tom DM vedeli (hlavne Martin)mali by určite velku radost, som hrdý, že sú medzi nami aj takí, ktorí to vnímaju uplne inač ako my “obyčajní“ktorí sme naštastie zatial nič také nemuseli prežit..

Beladona

 4    19. máj 2006 o 08:18

Diky za nadhernou zpoved. Ani jsem to nemohla docist pres slzy.

Ne nadarmo se rika, ze fanousci dm berou jejich hudbu jako nabozenstvi. Ono je v ni skutecne vsechno, vsechny odpovedi na zivot. Nekdy z toho az mrazi.

Gabriel

 5    19. máj 2006 o 08:45

Myslim, ze po mesiacoch fungovania FanWeb-u mozem povedat, ze konecne zacina plnit ucel, pre ktory bol vytvoreny. Gratulujem vsetkym autorom a zaroven dakujem za obohacovanie obsahu tychto stranok.

tomson

 6    19. máj 2006 o 09:25

...nadherny clanok… uplne mam zimomriavky…

alanaw

 7    19. máj 2006 o 09:25

dalo by sa pekne povedať, že hudba DM pre všetkých dušou a srdcom oddaných -  “call my name and my love was born, so I belive ...”

buffalo

 8    19. máj 2006 o 11:10

Pekný príspevok. Znovu sa dokázalo, že hudba je liek a všetkých nás potešilo, že to dobre dopadlo aj vďaka hudbe DM. A keď sa Ti cez svoj zvláštny zmysel pre humor smial, možno práve On zariadil, že na páskach, ktoré si dostal na vypočutie bola hudba, ktorá obrátila Tvoje myšlienky správnym smerom !

suspy

 9    19. máj 2006 o 13:07

Pri citani niektorych dlhych prispevkov preskakujem niekedy riadky. Po precitani tohto som sa na niekolko desiatok sekund pozerajuc cez okno s otvorenymi ustami nezmohol na nic…...
Prave mi dohral DM a uz aj bezim do roboty. Ake jednoduche…...

Zero202

 10    19. máj 2006 o 13:35

mmm.. pekneee.. ale trochu kritiky musim pustit:
1. ten nadpis? mmm, nebol tu uz?
2. a nechcem byt hnusny, ale neviem ci mam poslednym dvom odsekom verit. Stretol som sa totiz s tym uz mnohokrat, napr.: “Vas casopis mi zachranil zivot.” | “Prestal som brat drogy kvoli vasmu casopisu” atd, atd… Ale dajme si do popredia fakt, naco by si tu niekto vymyslal… Keby si vymyslel, co s tym ziska? Cize skor verim.. ale….
tlap, tlap, tlap….

Si

 11    19. máj 2006 o 13:39

Fakt krasne ! Uplne to nuti zastat a zamysliet sa…Vdaka !

chmelko

 12    19. máj 2006 o 13:46

Zero202, každý to berie ináč, niekomu zachránil život časopis, niekomu dievča, niekomu boh a niekomu hudba-je uplne jedno kde hladáš sílu a vieru hlavné je, že ju nakoniec nájdeš a zvítazíš...

Zero202

 13    19. máj 2006 o 14:08

chmelko: sak jasnee, proti tomu nic. ja som len narazal na to, ci je tento clanok skutocny… ale v celku nic proti.

Radens

 14    19. máj 2006 o 14:22

Pocity, ktery mam po precteni tohohle clanku jsou srovnatelny leda s tema, ktery jsem mel po zkouknuti filmu Hotel Rwanda.. Moc pekny clanek. A presne jak rika chmelko, Martin by mel radost wink

Kacenka

 15    19. máj 2006 o 17:01

Veeelmi dojemne a kraasne,fakt na konci sa mi pustilo par slz…ale tak ja som dobra citlivka,takze niet divu :-D ..ale naozaj paradny clanok

little29

 16    19. máj 2006 o 19:10

FAKT verite ze Martin a ludia okolo neho si realne uvedomuju co vlastne su? Aky vyznam maju pre velke mnozstvo ludi? Kolko ludi je na tej hudbe realne dusevne zavislych? Myslite si ze vedia kolkym ludom zachranili zivot alebo pomohli najst skutocny vyznam zivota? Ja tomu neverim.. Ich vyznam davno prerastol normalne ludske chapanie sameho seba. To si hadam clovek ani nedokaze sam uvedomit.. Nech je to ktokolvek.. Ci Martin Gore alebo hocikto z nas..

Roman

 17    19. máj 2006 o 19:39

Takze nakoniec vsetko dobre dopadlo. Krasne a dojemne napisana spoved. Gratulujem.
Je ten clanok uplny alebo sa mi ten zaver nezobrazuje cely?

Zana

 18    19. máj 2006 o 19:54

Je to krásne,
normálne mi po chrbte prebehli zimomriavky. Vďaka za krásny príspevok. grin

nissan

 19    19. máj 2006 o 20:46

...let me see you stripped down to the bone
let me hear you crying just for me - sombon.
ps. mám rovnakú otázku ako roman

sombon

 20    19. máj 2006 o 21:35

Ospravedlňujem sa za nedokončený príspevok. Asi mám problémy s uploadom na internete a tak je neúplný. Prepáčte, ale dokončím ho.
Čo sa týka hodnovernosti. Nikdy som pred okolím netajil svoju chorobu, takže ak sem zablúdi nejaký známy. Asi ma spozná.

Fakt je, že hudba DM mi zachránila život. Zachránila ma pred sebou samým. Preto som napísal, že som bol zbabelý. Viete, ja som povestný strachom z bolesti. Ani nie tak duševnej ako fyzickej. A bál som sa smrti v bolestiach. Hlavne keď mi dýchala za golier. Ja viem… Znie to sladko ako v argentínskej telenovele. Ale ich hudba ma doslova odradila od samovraždy. Dokonca som už mal prichystané lieky ktoré som následne spláchol. Problém je aj v tom, že vás nik neberie vážne, keď máte 14-15 rokov. Nikto vám nepovie, že trpíte vážnou a smrtelnou chorobou a už vôbec nie vlastní rodičia. O to strašnejšia je to rana, keď sa to dozviete v knižnici z publikácie pre medikov. Tam je to opísané chladne a (povedzme) cynicky ? Od podlahy tam opíšu fatalitu roztriedenú v kategóriách. Zrazu máte pocit, že sa rozpadávate a nik vám nepomôže.

Buffalo, máš pravdu ja nepochybujem či boh existuje. Pochybujem, či neexistuje. Ja nie som veriaci človek. A som rád. Pretože po skúsenostiach by som ho asi musel nenávidieť. Ale je možné, že máš pravdu a iba ma skúšal a ja som obstál.

Káždý rok 27.februára oslavujem moje druhé narodeniny. To je deň mojej diagnózy u školskej lekárky.

Ďakujem všetkým za odozvu… veľmi si to cením… I’m taking to ride with my best friend…

Zero202

 21    19. máj 2006 o 21:40

a na zaver otazocka, si z toho uz vonku? (z choroby samozrejme)

sombon

 22    19. máj 2006 o 22:19

S rizikom, že sa môže vrátiť žijem ďalej. Tento rok je to už 19 rokov po liečbe. takže stále OK. Stále počúvam DM a stále očakávam nové albumy.

Faith

 23    20. máj 2006 o 09:40

Dakujem za tento clanok! Az tak sa mi pacil, ze uvazujem o preklade na FREESTATE.hu!!! Este raz vdaka a nech Ti zdravie vydrzi!

IvanV

 24    20. máj 2006 o 22:58

Klobouk dolů sombon! Nepamatuji si, že bych někdy četl něco tak od srdce jako tvůj článek. Myslím si, že pravý smysl života může chápat jen ten, kdo něčím podobným projde. :cry: Díky.

buffalo

 25    22. máj 2006 o 10:50

Sombon, nemusel to byť zrovna zásah zhora, reagoval som len na úryvok z Blasphemous rumours… Možno to bola len náhoda. Ale keď sa pozeráš na synčeka vieš, že bolo o čo bojovať. Mám tiež 4 ročného a je to radosť. A už vie, čo hrá, keď v aute pustím tú našu.

rumanr

 26    22. máj 2006 o 20:07

Super…pekne, fakt pekne…nech ti zdravie sluzi pokial mozno navzdy…;-)

2strange2

 27    23. máj 2006 o 21:49

Preco pocuvat DM? Pretoze ostatna hudba (cest vynimkam - stare dobre U2 atd.) cloveka iba utlmi v stereotype zivota. DM povznasa, Camouflage povznasa atd., ale kings su iba DM!

Inak, vcera si v eline c.5 dve pubisky asi 15 min. pustali nejaku Riahnu ci Rianu. Tu co ma v pesnicke sampel od Soft Cell…Ta dnesna Pop music je taaaak originaaalna…vid. Pump It od Blacke Eyed…atd.  tongue laugh

Lili-Ana

 28    23. máj 2006 o 22:00

Fakt krásny text, ale podľa mňa Zero202 napísal ešte krajší...Ja som takmer odpadla, ked som čítala text od neho…
Ale aj ten tu je veľmi krásny, hlavne 1.veta druhého odseku…

Lili-Ana

 29    23. máj 2006 o 22:00

2strange2: každé tvoje slovo je pravda!:)

sinus

 30    25. máj 2006 o 12:31

Tak tohle mě dostalo….

Dokazuje mi to opět, že hudba DM je něco “víc” než jen hudba… Ostatní kapely hrají muziku, která oslovuje zpěvem, tóny, texty…Ale u DM jako u jediných cítíme takové nějaké “něco”, co nás dokáže povznést, ukázat nám světlo…

Nezažil jsem sice takovou hroznou zkoušku, jako pisatel článku, ale vím, že pokaždé když je mi mizerně - ONI mě zvednou nahoru…At už jen vezmu, když přijdu unavený a bez chuti do čehokoliv z práce domů, a pustím DM, rázem to ze mě všechno spadne, a mám chut něco podniknout, někam vyrazit, žít naplno…

Nebo když je člověku mizerně, opustí ho holka, zradí ho kamarád, má nemocnou mamku atd…Ta hudba mu říká, že i přes to všechno tu je stále důvod žít…

At si mě mají lidi za psychopata, já jim to neberu…Jsem blázen, ale je to krásný  grin


Držím ti Sombon palce, a přeju spoustu síly a další nová alba wink

2strange2

 31    26. máj 2006 o 13:46

Jednu vec asi nikdy nepochopim: preco prave Depeche vtedy, v tom case (preco DM dnes - tak to mi je jasne) a nie nieco ine, podobne….t.j. ja nedokazem celkom pochopit tu DIALEKTIKU DEPESAKA (sorry, myslim tym postupnost od Speak and Spell do dnes)....Ja som mladsi ako Question of Time a DM sledujem od r.1997. V tom case som si ich mylil s INXS (preco alebo skor pre koho asi:( a domnieval som sa, ze su z Australie….Mal som pred nimi skor respekt a pocuval som Prodigy a podobne. V tom case uz mali DM za sebou kopec hitov a to niekoho casom odrovna. Avsak - depesaci -veterani nemali moznosti si pozriet retrospektivne ich tvorbu a zmaknut na mieste.
A inak (ak by to nahodou niekoho zaujimalo), ked mi pred 5 rokmi zomrela jedna velmi blizka osoba, prakticky prvu pesnicku, ktoru som pocul bola See You…Naozaj, a navyse vonku vtedy prsalo…

2strange2

 32    26. máj 2006 o 20:17

Aby som sa lepsie vyjadril: clovek, ktory pozna takmer kompletne portfolio piesni skupiny s nou nerastie ale iba zbiera urodu. Z prispevku Sombona mi je jasne, ze ten zaber kapiel bol vacsi a ze DM sa v tom case nemuseli az tak vynimat nad ostatnymi. Osobne poznam par ludi, ktori nepocuvaju nic od Dm od BC z roku 1986. Avsak, v ociach mnohych ludi su to prave piesne z 90 a 93 co definuje DM (po stranke ich posolstva).
Myslim si, ze velmi zalezi na tom, co clovek od hudby ocakava. Čimu staci nejaky podmaz alebo je fajnsmeker. DM urcite nikoho nesklamalo a navyse sa stale zlepsovalo. Mimochodom EXCITER je pre mna (ako celok) NAJ album! Tato muzika posobi bozsky, a mhohym ludom dokonca usetrila pravidelne cesty do kostola. Kazdy ma svoje ,,DM mantry” a v pripade sombona si ho to vsetko okolo DM naslo akosi samo, resp. zhodou okolnosti. Je skvele, ze jestvuje takyto veb a takyto ludia, ktorí sa chcu podeliť o svoje zážitky, pretože dnešná hudobná produkcia hraná v rádiach je niečo, čo človeka nielen robí sklesnutejším, ale aj pokryteckejšim. A takýto ľudia svoje pocity nikdy nedaju ukázať von napovrch…

sombon

 33    28. máj 2006 o 22:32

Generačný rozdiel pri DM bude narastať. Stále majú kopec stálych fanúšikov ale aj nových a hlavne mladých, ktorým by som mohol byť otcom.
Ja mám toto leto 36 rokov. V mojich očiach ich automaticky definujú roky 86-89. Takže sú to skladby “Stripped”, “Fly on The Windscreen” alebo “Never Let Me Down again” prípadne “Personal Jesus”. Je to aj pre to, že práve v tomto období, ako som napísal v príspevku, musel byť každý na tej “správnej” strane. Toto klišé rokov 86-87 bolo silné, nezabudnuteľné a (pamätníci mi dajú za pravdu) hlavne poriadne uletené. Dovolím si dokonca tvrdiť, že v tom období vznikali malé občianske vojny na školách (ak občianstvom chápeme príslušnosť ku kapele).
Nikdy pred a nikdy potom som už nič podobné nezažil, takže vo mne práve tieto roky zanechali ten “pravý a jediný” DM feeling. Lenže čas sa nedá zastaviť (aj keď kamoška Slivka v Londýnskych uliciach stále nachádza žive dôkazy rokov 86 a pod.). Prečo práve DM vtedy? To nie je správna otázka. Vtedy som už bol dávno fanda DM. Zmyslom príspevku je “čo bolo potom”. A čo sa zmenilo vo mne.
Vzhľadom na to, že kultovosť DM u mňa pominula, som so svojim vzťahom k nim vyrovnaný a skôr ich beriem ako ľudí a otcov ktorí niečo zažili. Ich albumy už dokážem kriticky ohodnotiť (nie “páči-nepáči”, ale “dáva-nedáva”).
Tento víkend som bol na Orave. Nejaká poľská stanica tam dookola púšťa alternatívu. Možno to bola iba nedeľná relácia a možno pravidelná “celotýždňová” šichta. Prišlo mi veľmi ľúto, že také ničo u nás nemáme. Oraváci okolo Polhory a Rabče - každú nedeľu alebo po celý týždeň 93.40 MHz. Komu prirástol SOFAD alebo Ultra k srdcu, zaručene tam nájde niečo pre seba. Ale nie od DM. Ak nájdem niečo na i-nete tak niečo ešte popíšem.

Slivka81

 34    11. október 2006 o 19:00

Pre Zero202:cely ten clanok, co Peto napisal, je pravdivy.Poznala som Peta osobne.Slivka (ktoru v clanku spomenul)

Wanna

 35    17. júl 2007 o 13:19

ja som asi najmladšia osoba čo túto hudbu počúva :D

Gabriel

 36    17. júl 2007 o 13:33

Wanna: neboj sa, su tu ludkovia, ktori tlacia DM do svojich ratolesti od uplnych miminiek smile

ROBOTER

 37    2. február 2011 o 18:50

Mně je 22 a “obávám” se, že DM a Kraftwerk již budou také mou hudbou na celý život :o)

lalalica

 38    2. február 2011 o 21:51

waw, bola som hotová po prečítaní...
to, že niekomu “zachránil” život DM som počula už viackrát a fakt verím tomu, že to tak je. ich hudba je niečim, čo pomáha. aj keď píšeš, že nie si veriaci, ja verím v to, že ti pomohol Boh, tentokrát prostredníctvom “depešu”. pre mňa je ich hudba tiež liekom. a keď si napísal ten dátum… uf, to som bola ešte viac hotová, keďže je to môj dátum narodenia. takže všetko naj vo februári smile
užívaj si život plný DM a prajem ti len to naj. J.

lalalica

 39    2. február 2011 o 21:57

uhm, až teraz som si prečítala súvisiaci článok a je mi to ľúto…

Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa