Playing The Angel - My feelings

Recenzia na album Playing the Angel. Moja recenzia bude krátka a budem popisovať to, čo mi vadí a čo naopak beriem. Berte túto recenziu ako čo som pri počúvaní albumu pociťoval a nie ako hodnotenie depeche mode z hľadiska vývinu po hudobnej stránke. Nie všetko “moderné“ sa mi musí páčiť a nie všetko dobré musí byť moderné.

Prvá skladba A Pain that I'm used to patrí spolu s John the Relevator k naviac agresívnym a dynamickým skladbám. Skvelý nastupujúci refrén, hutný, dynamický zvuk. To čo mne vadí je sampl ktorý je použitý na začiatku, v predele a na konci skladby. U mňa to zráža posluch tejto skladby nižšie. John the relevator je zas čisto založená na Daveovom speve, ktorý je provokujúci, agresívny, vyčítavý. Doprovodná melódia k tomuto hlasu je priemerná(v porovnaní s ďalšími skladbami na albume) a podporuje tento vyčítavý charakter skladby. Celkovo sa skladba vymyká svojou inakosťou z albumu. Suffer well je pre mňa veľký favorit celého albumu a to je to čo som čakal. Pekná gitarka a basy vytvárajú spolu s dynamickosťou peknú melódiu bez zbytočných kvázi moderných efektov ala exciter. Skvelé. Sinner in me je skladba o ktorej neviem čo si mám myslieť celkovo neruší posluch albumu ani nevyčnieva. Je skôr taká uťahaná letargická melódia pri ktorej človek zaspí. Z tejto letargie ma prebudí Precious, ktorý je taký obohraný, že už sa páči asi každému. Klasický popík do rádia s nádychom predsa len niečoho nového a iného na rozdiel od všetkých ostatných súčasných bestsellerov. Po ňom prichádza pre mňa najhoršia skladba albumu Macro. Gorov pretiahnutý hlas do nebies, melódia exciterovská a damaged zvuky do toho. Predchádzajúci nepodarok vynahradzuje pekná pomalá skladba v podobe I want it all. Znova jednoduchá gitara , zvuky ktoré nenarušujú celistvosť skladby. Daveov spev vyznieva ako spoveď. Veľmi dobré. Nič nie je nemožné a to sa potvrdilo pri skladbe Nothings imbosible. Pri jej počúvaní mám pocit, že je to suffer well 2. U sufferu bola melódia optimistická tu to je pesimistické a menej dynamické. To čo majú obidve spoločné je skvele vybrnkávanie na gitarke a basovú linku. Kompaktná skladba s pekným vyhraním sa na konci. Následné za ňou prichádza trocha oddychu v podobe Introspectre. Asi sme si zvykli že vždy nejaká inštrumentálka na albume je. Nehodnotím to, beriem to ako súčasť. To čo sa nepodarilo u Macro to Gore u mňa opravil v Damaged people. Najlepšie zaspievaný refrén na celom albume, ktorý na mňa najviac emotívne zapôsobil. When you're in my arms the world makes sense... Jediná výčitka je tá že skladba končí tak trochu ako nedokončená, trošku sa mohli vyhrať s tým záverom. Lillian jednoduchá skladba, text, melódia. Pôsobí staro ale dobre, menší návrat neuškodí a pri takom texte vôbec nie. Posledným anjelom na albume je ta najtemnejšia hviezda - The darkest star. Skladba na záverečnú, rozťahaná uspávanka oznamujúca koniec (dúfajme albumu).

Celkovo hodnotím album ako počin k lepšiemu od excitera. Album je veľmi rôznorodý, pestrý. Jednotlivé skladby nemajú tendenciu pokračovať tam kde predchádzajúca skončila. Vyberie si každý to svoje.

Názory Devotees (7)

jojo

 1    20. október 2005 o 12:33

Sinner in Me utahana a letargicka? Aspon ze ja vim co si mam o ni myslet, protoze to je jedna z nejlepsich na albu smile

Ringo

 2    20. október 2005 o 12:47

JTR vycniva jinakosti oproti pisnim na albumu? DM ma jedno kouzlo. Jednak kazde album je jine a svym zpusobem je i kazda pisen na jejich albumech jina. JTR vycniva na albu PTA jinakosti snad jako kazda dalsi skladba z tohoto albumu. Je to sourode, presto velmi rozmanite album. Kazda pisen vycniva svou jinakosti oproti ostatnim.

bubak

 3    20. október 2005 o 13:03

Fakt nechápu,  Nothings Impossible vnímat jako Suffer Well 2 to je tu asi někdo hluchej. Jestli chceš psát recenze na DM tak si je musíš minimálně 14 dní hodně pečlivě naposlouchat abys moh hodnotit. Píšeš že album je lepší od Exitera ale vyzdvihuješ tu songy který jsou mu nejvíc podobný. Takže rada napříště - naposlouchat a pak hodnotit.

Ringo

 4    20. október 2005 o 13:11

IMHO neni nastesti Exciteru podobne nic krom snad 2 prskavych zvuku v par sekundach a uvodniho nastupu Macro ktery mi trochu zvukove na zacatku pripomina Comatose. A samozrejme sampl v A Pain…, ale tentokrate v perfektni podobe. Ale jinak je PTA nahony Exciteru vzdalene. Rozdil vidim hodne i v tom, ze kdyz si poslechneme Exciter, je to nejmene depesacka hudba za celou DM karieru. PTA se vraci k pravemu hutnemu nefalsovanemu depesactvi (jestli rozumite jak to myslim).

chmelko

 5    20. október 2005 o 14:03

Ringo: súhlasím. že PTA je na hony vzdialené od Exciter. Album som už počul snád 1000krát a tie rušivé zvuky začínam vnímat akože tam patria a musia byt.Ale s prirovnaním, že Exciter je priemerný album nesúhlasím, pretože ešte 4rokoch mi príjde ako rýchlokvaška zo super nápadmi ale s tak zdevastovaným aranžmá-schválne si ho poslednú dobu prekládam s PTA…neviem sa zbavit pocitu, ako by to urobila geniálna začínajúca kapela, ktorá skrátka nemá prachy na poriadné studio…

PTA je super DM album, myslím, že chlapci trošku vsadili na istotu, ale zase keby to bolo naopak, tak by sme ich vinili, že už nemajú čo ponuknut a preto už hladaju nemožné postupy…

aries

 6    20. október 2005 o 19:44

to vycitavy hlas v JTR ti vyslo wink

smileangel

 7    24. október 2005 o 20:31

dobre je to, chlapi,dobre je to…je tam menej drog ako na poslednych 2 albumoch a o tom to je… raspberry

Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa