Vajcia, kečup a Surrender

Vajcia, kečup a Surrender

S Martinom Gorem, pre britský The Guardian, o novom albume, krajnej pravici, kečupe a vajciach, v rubrike "30 minút s ..." Reportér Peter Robinson sa s otázkami veľmi nenatrápil.

Zdravím, Martin! Pred pár rokmi som sa Davida spýtal na to, ako by asi mohol znieť ďalší album Depeche Mode. Vtedy povedal, že je to otázka za milión dolárov. Tak sa teda pozrime, či nový album znie ako album Depeche Mode.
Áno! Sú určité veci, ktoré jednoducho z kapely neodstránime a hlavne máme vlastný, jedinečný zvuk. K tomu speváka s charakteristickým hlasom, vďaka ktorému sú naše skladby okamžite rozpoznateľné - je toľko kapiel so "zameniteľnými" spevákmi a ja vlastne ani neviem, čo sú to za kapely.

Bolo niekedy obdobie, kedy si sa pohrával s myšlienkou, "nahrajme akustický alebo "tropický" house album"? Alebo je to vždy o tom, "urobme to, čo nám jednoducho ide"?
Pri tomto albume sme sa pridŕžali demo snímkov. Pracovali sme na nich s Jamesom Fordom a on nám ich pomohol prepracovať do niečoho väčšieho a lepšieho. Keď sme sa stretli s Jamesom, prvé, čo nám povedal bolo, že rád pracuje rýchlo. Ale, také niečo sme už v minulosti počuli neraz. Faktom ale je, že album bol kompletne dokončený za tri mesiace - dokonca sme zrušili rezerváciu newyorkského štúdia na šesť týždňov, pretože to už nebolo potrebné.

Aj vám vrátili peniaze?
Nemali s tým vôbec žiaden problém a naozaj nám peniaze vrátili.

Myslíš, že je tu dostatok umelcov, ktorí sa otvorene vyjadrujú o politike?
Myslím, že sa to zlepšuje; nasledujúcich šesť až dvanásť mesiacov sa na trhu objavia albumy, ktoré budú viac svetské, reálnejšie. Ja som sa k tomuto priklonil len pred dvoma rokmi, kedy bol svet skutočne príšerným miestom.

Budem úprimný, ani neviem, čo bolo pred dvoma rokmi.
No áno, pred dvoma rokmi ma ani len nenapadlo, že dnes to bude ešte horšie. Keď som začal s písaním skladieb pre tento album, tak som si myslel, že sme sa vydali na nebezpečnú cestu, ale že to ešte uhráme. Vôbec som si nebol istý, či album bude dobre prijatý, hlavne ak Trump nebude nakoniec zvolený a Brexit sa neuskutoční. Dnes ale pôsobíme ako kazateľské popové hviezdy.

Ale týmto riskom sa vlastne ukázalo, že prívrženci "krajnej pravice" sú veľkými fanúšikmi Depeche Mode. A teraz si predstav výraz ich tvárí, keď si pustia nový album ich obľúbenej kapely a tá im povie, že sú idioti.
Veď toto! To vyhlásenie Richarda Spencera na našu adresu prišlo práve v čase, kedy všetko na svete pôsobilo úplne šialene a mali sme pocit, že z ľavej strany nám nič nehrozí. A zrazu toto! Kde sa to vlastne vzalo? My predsa nesúhlasíme s ničím, za čo "bojujú". Nech si vyberiete ktorýkoľvej z našich albumov, na každom nájdete skladbu, ktorej text je v úplnom protiklade tomu, v čo veria. Je to skutočne záhada.

Ako sa pripravujete na nadchádzajúce vystúpenie v UK?
Bude to po dlhých rokoch opäť štadiónové vystúpenie. V Európe také robíme bežne. Verte mi alebo nie, keď sme sa do toho pustili, prišlo nám to trochu riskantné, ale vstupenky sa vypredali veľmi rýchlo, dokonca sme museli navýšiť kapacitu hľadiska.

Niektoré z najdrahších vstupeniek obsahujú "VIP párty balík", vrátane indického bufetu pred koncertom. Pôjde o skutočne luxusný indický bufet? Nuž, pappadom je pappadom.
O tomto som vôbec nič nepočul, takže o tom ani nič neviem. Ale balíčky ako tento sú celkom dobrý spôsob, ako odlákať priekupníkov.

Kečup skladuješ v chladničke, či v komore?
No, ja kečup veľmi nemusím. Ale moja rodina ho skladuje v chladničke.

A čo vajcia?
Ani tie nekonzumujem. Ale aj tie moja rodina skladuje v chladničke. Počas školy som brigádoval V Tescu, staral som sa o oddelenie s vajíčkami. Moja práca spočívala v tom, že som každých 20 min skontroloval všetky balenia, či tam nie je nejaké rozbité vajce. V podstate každé vrchné balenie nejaké rozbité obsahovalo. Takže som ho musel odstrániť, balenie vyčistiť, doplniť a uložiť ho na miesto. Keď som sa tam o 20 minút vrátil, opäť bolo v každom vrchnom balení nejaké rozbité.

A nespievali vtedy ľudia na teba kúsok z piesne "I Am The Walrus"?
Nie, ale mne sa tá pozícia "vajčiara" celkom páčila.

Najlepšia skladba Depeche Mode?
Neviem, či mám aktuálne nejakú skutočne obľúbenú. Tých skladieb je už príliš veľa.

Tak si trochu rypnem. Dave mi na túto otazku dokázal odpovedať. Síce to bola nesprávna odpoveď, ale bola to odpoveď.
Nesprávna odpoveď v tomto prípade? Viete, mne sa veľmi páči skladba, ktorú sme vydali pod názvom "Surrender", bola to bonusová skladba k singlu "Only When I Lose Myself". Veľa pozornosti sa jej nedostalo, ale myslím, že melódia a akory sa v tomto prípade skutočne vydarili.

Už si niekedy vpálil do izby a zakričal, "Gore! No páni!"
Či som čo? Mm... Nie. Myslím, že nie.

Nemyslíš si, že by to bolo celkom fájn?
Ani nie. Ľudia by si asi mysleli, že som prišiel o rozum. Za tie roky som porobil kopec podivností, aby som bol úprimný, ľudia by v tomto prípade asi nadobudli pocit, že som opäť začal s pitím.

Názory Devotees (10)

monocells

 1    7. apríl 2017 o 13:29

dík za preklad…. p.Robinson by mal prehodnotiť svoje povolanie


radoo

 2    7. apríl 2017 o 17:14

tak,a po vcerajsku,co trump rezignoval a podvolil sa natlaku,moze martin s kludnym svedomim trumpa dalej hanit.nakolko uz ten dovod naozaj existuje.


Monghi

 3    7. apríl 2017 o 18:25

tak tak, aj Al Jourgensen z Ministry tym padom isto dostal zdroj novej inspiracie ...


Ogrik

 4    7. apríl 2017 o 22:55

Jourgensen sa uz davno o Trumpovi vyjadril jasne: ze je to idiot.

http://www.blabbermouth.net/news/ministry-al-jourgensen-trump-is-not-frightening-trump-is-an-idiot/

Len znacna cast svetovej populacie ho z nejakeho mne velmi divneho dovodu zrala.

radoo: ten dovod existoval uz davno. Neviem, co ste si mysleli, ze takyto primitiv spasi svet?


Monghi

 5    8. apríl 2017 o 00:25

@ogrik: to viem, ze sa vyjadril. ale teraz aj starsie texty Ministry, ktore sa tykali Bushovcov, maju znova zmysel ...


Monghi

 6    8. apríl 2017 o 07:45

@tomy ... kapela sa v Stockholme objavi tak tyzden pred koncertom, skor nie. dovtedy tam bude makat Corbijn a technicky stab.


MODRY

 7    8. apríl 2017 o 09:04

Surrender-ach jo,tiez moja oblubena.a to chuda skoncila este ako “b” singla.ma text,emociu,ta gitarka,tie bicie,dalsi podmaz.


jozefst

 8    8. apríl 2017 o 10:02

Pamätám si, ako som prvý krát počúval Surrender po zakúpení singla. Only when I lose myself skončila a po dlhej predohre Surrender si hovorím, zasa ďalšie inštrumentálna sklaba (nič proti nim), keďže som sa tešil na nejaké “spievané” klasické béčko singla no a potom sa to rozbehlo. Headstar je dobrá v remixe od Luke Slatera. Inak to, že takéto skladby ako Surrender končia na b-strane je u DM dôkaz ich geniality.


monocells

 9    8. apríl 2017 o 10:43

Surrender je podarená pekná skladba. Ako invenčne tak hlavne i produkčne.
Vyvážené neokukané zvuky a tak…
Exciter mal podľa mňa tú smolu, že v tom období frčal taký minimalisticko-progresívno-neviemaký
zvuk a producenti ako Bell a pod. (a napr. aj Viliam Orbit) sa dali práve na toto…

Pre značku DM toto nikdy nebolo to pravé. Či to bol spomínaný Exciter, alebo SOTU,
práve “slabý” zvuk im nikdy nesvedčal a nikdy im nič pozitívne ani nepriniesol,
i keď chápem, že to bolo pod zámerom progresu…

Surrender, OWILM, Headstar a aj Painkiller bola po tom období a Ultre veľmi nádejnou cestou.
Až sa zdalo, že Alan je nahraditeľný... To, čo bolo ďalej už poznáte.


jozefst

 10    8. apríl 2017 o 16:44

Akurát, čo sa týka singla Only when I lose myself, tak mne sa nepáči moc to video. také vyumelkované, skôr klišé. Tie rôzne efekty ako auto vo vzduchu, tak to v klipoch u DM moc fak nemusím.


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa