V nebezpečnom teritóriu

V nebezpečnom teritóriu

Martin Gore z Depeche Mode v rozhovore o posune kapely v politickom smere, krajnej pravici, prežití s U2 a budúcnosti, ktorá je pred basildonskými chalanmi.

Zopár zábavných faktov: Za posledných 30 rokov sa každý nový album Depeche Mode dostal v USA do Top10. Hoci je trio, v zložení Dave Gahan, Martin Gore a Andy Fletcher, staršie, rozumnejšie a triezvejšie, stále sú od čias albumu "Violator" na vrchole, no nedržia sa tam vďaka trvalým singlom ako "Enjoy The Silence" a "Personal Jesus" , posúvajú sa totiž neustále vpred, čo dokáže len zopár kapiel na svete.

V tomto tempe pokračujú aj s ich 14tym štúdiovým albumom "Spirit" a dnes spolu fungujú už 37 rokov. Album bol vydaný v marci a jeho úspech v rebríčkoch (v Írsku im v postupe na absolútny vrchol zabránili iba Drake a Ed Sheeran) nebol cieľom tohto tria. A v tomto im môžeme naozaj veriť, pretože zariskovali vstupom do nových teritórii, keď sa v nových skladbách popasovali s politickými problémami dneška. Svedčí o tom nielen neblahý úvod v podobe "Going Backwards", či "Poorman" s kritikou korporácii, ale aj "volanie do zbrane" v podobe singla "Where´s The Revolution".

So skladateľom kapely, Martinom Gorem, sme sa stretli v jednom z londýnskych hotelov, kde síce pochmúrny zvuk kapely zhodnotil akýmsi zamrznutým úsmevom, no po uznanlivom "palci hore" tentoraz netúži.

"Pretože na tomto albume sme viac politickí, než kedykoľvek predtým a z recenzii som bol rozhodne nervóznejší," povie 55-ročný Gore. "Viete, ak sa pustíte do sociálnych záležitostí, ocitnete sa v nebezpečnom teritóriu, ale našťastie bola väčšina recenzii v pozitívnom duchu. Ak by nás za to všeobecne rozniesli na kopytách, boli by sme asi mierne sklamaní."

Na albume sa nedajú nevšimnúť odkazy na následky udalostí ako Trump a Brexit, obzvlášť pre skutočnosť, že ako Gore, tak aj Gahan už dlhšie žijú v Spojených štátoch. No aj tak by si to vyžadovalo kus jasnovidectva alebo urýchlenie celého procesu komponovania, nahrávania a samotného vydania albumu. Gore totiž lamentoval nad bezútešným stavom sveta ešte predtým, než došlo k vyššie spomenutým udalostiam.

"Ešte v roku 2015 som sledoval na dennej báze horrory odohrávajúce sa v Sýrii a to ma neskutočne ubíjalo. A po zamietnutí dohôd ohľadne klimatických zmien si myslím, že sme dnes na tom ešte horšie," dodal.

"Rusko vpadlo na Ukrajinu a Krym, k tomu tá séria incidentov, pri ktorých americká polícia zabila na ulici ľudí tmavej pleti. Vyzeralo to tak, že kamkoľvek ste sa obzreli, svet doslova horel."

Profil Depeche Mo sa začal rodiť v Anglicku, v 1980tych rokoch, na pozadí útokov IRA, ekonomickej recezie, rasových rozdielov a Thatcherizmu, tak prečo je ich dnešný postoj najpolitickejší?
"Viete, v 1980tych rokoch to bolo naozaj zlé, no nemal som z toho taký strach, aký pociťujem dnes," povie Gore. "Ja skutočne verím, že v Bielom dome sa nám usadil blázon. Potešilo ma, že americký systém ho nakoniec zastavil v zrušení Obamacare a zavedení zákazu vstupu Moslimov do krajiny; a dúfam, že takto to zafunguje aj v ďalších prípadoch. Dúfajme, že múr sa stavať nebude. Je to veľmi prízemný človek. A kombinácia prízemnosti s kódmi od nukleárnych zbraní nepôsobí najlepšie."

Vzhľadom na ich politický postoj - ktorý Vám príde zjavný aj z minulosti, ak strávite nejaký čas absorbovaním skladieb ako "Everything Counts" a "Pipeline" - sa stali skutočne nesprávnou voľbou pre predstaviteľa americkej pravice, Richarda Spencera, ktorý vo februári Depeche Mode označil za "oficiálnu kapelu alternatívnej pravice". To ale nie je jediný dôvod, prečo si ich neraz všimli extrémisti.

"Tesne po tom komentári Richarda Spencera mi niekto poslal fotografiu našej kapely z 1980tych rokov, z obdobia nášho podivného obliekania," pokračuje Gore, spomínajúc na roky príšerných tričiek a natupírovaných účesov. "Napísal mi: Takto vyzerá oficiálna kapela alternatívnej pravice?". Následne Gore vybuchol smiechom.

"Viete, vždy reagujem smiechom, keď niekto vytiahne naše staré fotografie z 1980tych rokov. Na druhej strane to však neľutujem, pretože to bolo nakoniec skutočne originálne."

Originálnosť je na mieste; v tých ranných časoch kapely boli títo Basildončania protipólom vášnivého elektronického rocku, ktorý si práve dnes spájame s Gahanom, Gorem a Fletcherom (zakladateľ kapely, Vince Clarke, opustil Depeche Mode po vydaní debutového albumu). Hudobná zmena je prisudzovaná práve Goremu, ktorý si zobral na plecia skladateľstvo a kapelu nasmeroval k temným singlom ako "Master And Servant" a "Shake The Disease". No bol to práve Anton Corbijn, fotograf a režisér, ktorý dodal kapele dospelé, niekedy fetišistické, estetično.

"Anton s nami predtým pracovať nemohol, no nebola to náhoda, že sa naše cesty spojili práve pri albume "Black Celebration" (1986), ktorého sa stal súčasťou a odvtedy je s nami spojený natrvalo. Vycibril náš imidž a tým nám dopomohol k tomu, aby nás svet bral vážnejšie. To sa nám podarilo aj vďaka tomu, že sme upustili od našej čisto popovej minulosti. Chcem povedať, že prvý album bol až príliš popový."

Od toho momentu, Corbijn bol známy aj vďaka svojej prevratnej práci s U2, demonštrujú dôležitosť silných vizuálov, ktoré dodnes definujú kapelu. Lenže, to nie je všetko, čo majú dnes tieto dve kapely spoločné; je tu aj dlhovekosť.

"My a U2 sme bojovníci, preživší," povie Gore. "Ľudia o nás a U2 hovoria prakticky v jednej vete, čo je fájn. Dokonca si myslím, že sme vzišli z rovnakého prostredia, no nikdy sme nemali pocit, že by naša hudba bola podobná, takže medzi nami nikdy nebola veľká rivalita."

Kariéra Depeche Mode však nikdy nebežala plynule; čelili predávkovaniu drogami (Gahan), chorobám (Goreho záchvaty) a osobným nezhodám (odchod Alana Wildera v roku 1995). Odhliadnúc od tých skutočností mali takisto menej šťastia v úznaní zásluh v hudobnom biznise, aj keď doteraz predali viac ako 100 miliónov nahrávok. Príkladom je ich nominácia na tohtoročné uvedenie do Rock´N´Rollovej Siene slávy, z ktorých boli nakoniec vylúčení.

Kto však potrebuje vyznamenenia, keď má úctu fanúšikov? Aj keď Írsko nebolo zahrnuté do rozpisu letnej časti európskeho turné kapely, stále je tu nádej, že sa tak stane počas nasledujúcich 12-tich mesiacov, ktoré kapela plánuje stráviť na cestách s albumom "Spirit". Podľa Goreho je návšteva v zime veľmi pravdepodobná. Odhliadnúc od toho všetkého však už dnes kapela diskutuje o svojom ďalšom smerovaní.

"Nie sme z tých kapiel, ktoré si spolu sadnú a rozoberajú svoje plány do budúcnosti," dodal. "Keď sa ma ľudia spýtajú, či toto bude náš posledný album, vždy odpoviem, že neviem - a takto odpovedám od roku 1986."

"Aktuálne máme pocit, že sme na vrchole tvorivých síl: albumu sa darí skvele, koncerty máme vypredané. Nezdá sa, že by sme to mali práve teraz zabaliť. Je skvelé byť v Depeche Mode."

Názory Devotees (24)

hoto

 1    9. apríl 2017 o 11:25

Gore nikdy nehovoril o tom ze Rusi vpadli na Ukrajinu je to bud zly preklad alebo schvalne manipulovanie.


Monghi

 2    9. apríl 2017 o 20:15

@hoto: ako je to uvedene v zdrojovom clanku, tak som to prelozil: “Russia was going into the Ukraine and Crimea, and there was a whole spate of black people getting killed in America by police. It just seemed like everywhere you looked, the world was combusting.”

https://www.irishtimes.com/culture/music/depeche-mode-you-know-you-re-in-dangerous-territory-1.3034969?mode=amp

ci to povedal alebo to je dielom autora povodneho clanku, na to nech si urobi nazor kazdy sam.


Ogrik

 3    10. apríl 2017 o 14:46

Ale Rusi VPADLI na Ukrajinu smile


radoo

 4    10. apríl 2017 o 17:02

a kto vpadol do Majdanu a strielal,vies?


radoo

 5    10. apríl 2017 o 17:07

a martin moze byt rad,ze tych moslimov nema ako susedov okolo svojej haciendy.v opacnom pripade by uz balil rodinku.


Ogrik

 6    10. apríl 2017 o 20:14

@radoo: Berkut. Nasadene boli aj krymske proruske oddiely Berkutu, zname svojou nenavistou k Ukrajincom. Okrem toho, ako to suvisi s tym, ze Rusko anektovalo Krym a podporuje separatistov na vychode Ukrajiny vojenskou technikou a vojakmi?
@radoo ad: moslimovia: vsetci moslimovia su rovnaki?


somebody

 7    10. apríl 2017 o 21:14

Co sa Krymu tyka naozaj tam Rusi vpadli ale uz v 18 storoci a odvtedy su tam.


Ogrik

 8    10. apríl 2017 o 23:08

Ak to budeme brat takto, tak na Juzne Slovensko Madari vpadli v 9. - 10. storoci a odvtedy su tam. Je teda v poriadku, aby si Madarsko priclenilo oblasti Slovenska s najpocetnejsou Madarskou mensinou na zaklade toho, ze ide o historicke uzemie Madarov, nasilne priclenene k Ceskoslovensku na zaklade Trianonu? Dajme tomu tak mohli urobit na zaklade vyjadreni Jana Slotu, lebo sa mohli citit ohrozeni slovnenskymi sovinistami?

A dalej, ak berieme prava narodov na sebaurcenie, preco Rusko nepovoli Cecensku samostatnost? A preco sa stavia na zadne, ak Ukrajina chce rozhodovat o svojom osude sama?


bob3

 9    11. apríl 2017 o 07:59

Madarsko je pro me trochu zahadou, sice se doctu odkud narod pochazi, z Uralu, ale jazykem jsou nam vsem tak vzdaleni.. jednou jsem tipoval, ze je to asi nejblize finstine..a opravdu, patri do tzv. ugrofinske skupiny..


somebody

 10    11. apríl 2017 o 09:42

@Ogrik - ten scenar s juznym Slovenskom nie je uplne nerealny a moze sa to v buducnosti stat najma ak Slovensko zlyha ako stat.
To so Slotom je ale neadekvatne porovnanie s Ukrajinou - on o tankoch len vykrikoval ked bol opity.

Nakoniec Santa Barbara kde zije Gore tiez nebola sucastou USA odjakziva. Tiez USA vpadli do Mexika a cast si zobrali.

Ty mas velmi vyhranene nazory - toto su dobri chlapci toto su zli chlapci. A vsetko si podla toho dopasujes.

 

 


Ogrik

 11    11. apríl 2017 o 10:40

Opravim ta - ja nikoho nepovazujem za dobrych chlapcov smile O Amikoch mam tiez svoju mienku. A skor mam z rusofilov pocit, ze si dopasovavaju veci, a maju hodne vyhranene nazory. Prepac, ale u ludi, ktori maju blizsie k putinovskemu Rusku, castejsie vidim nazory ako: Slovensko Slovakom, homosi do plynu, moslimov vystrielat, ak obolo dobre za Slovakstatu a podobne. Tym nechcem povedat, ze niekto z vas ma taketo nazory. A ked ma, nech si ich necha pre seba, prosim. Svoje som si povedal, od vas poriadna argumentacia zase raz ziadna.


somebody

 12    11. apríl 2017 o 13:29

@Ogrik ja nechcem nikoho presviedcat, len sa mi nepaci ked niekto nepouziva spravodlivo rovnaky meter na kazdeho.


Ogrik

 13    11. apríl 2017 o 13:49

Napriklad?


somebody

 14    11. apríl 2017 o 15:22

napriklad situacia na Ukrajine. Podla mna nespravodlivo celu vinu za to co sa tam deje davas Rusku. Aspon taky pocit som z Tvojich vyjadreni nadobudol, ale nechcem aby to vyznelo nejak konfrontacne a ani nikoho nechcem presviedcat.


Ogrik

 15    11. apríl 2017 o 16:06

Pozri, ja sa tiez nechcem hadat, aj ked to tak casto vyzera, ale podla mojho nazoru je to o tom, ze Rusko jednoducho vnima Ukrajinu ako svoju sucast a nechce ju pustit. Na ludoch absolutne nezalezi. Rozsireny je nazor, pocul som ho aj na vlastne usi od ruskeho znameho, ze Ukrajinci ako narod vlastne vobec neexistuju, ze su to vsetko Rusi. A dovolim si tvrdit, ze je to velmi typicke aj pre celu sovietsku eru. Dolezite bolo Velke Rusko (jasne, volalo sa to ZSSR), nie ludia, ktori v nom zili.


somebody

 16    11. apríl 2017 o 17:39

Ja som bol v Sovietskom zvaze len raz asi v roku 1988 v Lvove a Uzhorode a uz vtedy tam bolo nejake zhromazdenie velkeho poctu ludi vyberali peniaze a vsade bolo pocut Ukrajina Ukrajincem a milicionar co tam na to dozeral nestastne krutil hlavou. Ale to je zapadna Ukrajina a Ukrajina nie je homogenna je to uzemie pozliepane z viacerych casti ktore patrili predtym k inym statom a tie casti co su na vychode su urcite ine aj nalada obyvatelov a vztah k Rusku je iny ako na zapadnej Ukrajine.
Nakoniec ludia z vychodnej casti Ukrajiny utekali z velkej casti do Ruska po zacati ATO ktoru spustili z Kyjeva ludia co sa k moci dostali nasilim na majdane.


Ogrik

 17    11. apríl 2017 o 18:18

Zase by som ti mohol polahky vyvratit niekolko tvrdeni, ale nechce sa mi hadat sa. Len dufam, ze raz nedojde aj na nas a nebudeme ruskou guberniou.


sam

 18    11. apríl 2017 o 19:17

Pokud mate hodinku casu, pak doporucuju: http://www.ceskatelevize.cz/porady/11003256577-ukrajino-nezlob-se/21556226558


somebody

 19    11. apríl 2017 o 19:22

@ogrik   smile Nepochybujem o tom ze Ty by si polahky vyvratil aj tvrdenie ze Zem sa toci.


somebody

 20    11. apríl 2017 o 20:37

@sam diky za zaujimavy tip - pozrel som si to.


hoto

 21    11. apríl 2017 o 21:24

Mrzi ma ze som sem vtiahol politiku ale nemam rad ked sa niekto prizivuje na znamych osobnostiach nemyslim tym monghiho ale autora povodneho clanku.


Ogrik

 22    12. apríl 2017 o 09:37

Samozrejme, ze maju spolocne korene, velmi davne, ale maju.

K tomu Madarsku: pouzil som to ako priklad, preco by sa toto nemalo diat, a ak ano, za uplne inych podmienok.

Inak na Ukrajincov, na nazi zmyslanie casti obyvatelstva, mam svoj nazor, nie su o nic lepsi od Rusov. Len akurat boli Rusmi, alebo ludmi, ktori akurat Rusov riadili, poslapani tolkokrat, ze to zakonite vedie k narastu narodneho sovinizmu.
Mensiny na Ukrajine by vedeli rozpravat o ukronackoch, este davno pred Majdanom a ATO. Preciarknute madarske nazvy na dvojjazycnych tabuliach na Podkarpati a pod.

 


sam

 23    12. apríl 2017 o 10:00

@hoto: ale nevim, odkud jsi sebral tu jistotu pro tvrzeni, ze “Gore nikdy nehovoril o tom ze Rusi vpadli na Ukrajinu” - ty o tom vis vic?


Ogrik

 24    12. apríl 2017 o 12:03

@somebody: hovorila sova vrabcovi, ze ma velku hlavu


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa