Svet bude, po tom všetkom, úplne iný

Svet bude, po tom všetkom, úplne iný

Martin Gore pre magazín Rolling Stones nielen o jeho EP, ale aj o rock´n´rollovej Sieni slávy, o Depeche Mode a o svete po Trumpovi a pandémii.

Akým spôsobom informuje skladba "Howler" o zvyšku EP "The Third Chimpanzee"?
Martin: Myslím, že sa mi pri práci na tejto skladbe asi najviac páčil ten druh prvotnej sily. A túto silu som sa snažil udržať počas celého projektu. Tú počiatočnú desivú silu som chcel, čo najviac, zachovať.

Tvoril si tieto skladby primárne so syntetizátormi?
Myslím, že všetky skladby EP sú na syntetizátoroch postavené; na gitaru som v tomto prípade ani nepomyslel. Ide teda o vokály, bicie a syntetizátor. Pracujem aktuálne aj na iných veciach, s kompletne inou estetikou, a pri nich už používam aj gitary. Ale aj tu musím podotknúť, že väčšina z tých vecí je stále veľmi elektronická.

Od založenia Depeche Mode uplynulo už viac ako 40 rokov. Čo Vás v prvom rade priťahovalo na elektronických nástrojoch?
Musel som mať asi 18 a jeden z mojich kamarátov vlastnil syntetizátor. Požičal mi ho asi na týždeň a okamžite som mu prepadol, zamiloval som si tie rôzne zvuky, ktoré sa s ním dali vytvárať. Tak som si tiež jeden kúpil. A myslím, že ak by som to neurobil, tak by som pravdepodobne dnes v Depeche Mode nebol, pretože v tom čase zakladali Vince Clarke a Andy Fletcher kapelu. Vince hral na gitare, Andy na bassgitare a nejak sa k nim donieslo, že vlastním syntetizátor, takže ma požiadali, či by som sa k nim nepridal. Takže, ak by som si ho nekúpil, možno by som sa do ich kapely nedostal.

Vlastníš veľké množstvo syntezátorov alebo si udržuješ len malú zbierku?
Nie, práveže ich vlastním toľko, vrátane rôznych iných zariadení, že už to prestáva byť zábavné. Zvykol som tvrdiť, že čím viac vybavenia okolo seba máte, tým budete kreatívnejší. Ale ten bod zlomu je už za mnou. Dnes keď vôjdem do štúdia, tak sa sám seba spýtal, "Bože, čo by som mal použiť dnes?" Tá zbierka je totiž ohromná.

Čo sa dá získať z vytvorenia inštrumentálnej EP, ako je táto, v porovnaní s hudbou s tradičnými vokálmi?
Množstvo rôznych vecí. Moment, kedy pridáte skladbe vokály, je zjavne tá najdôležitejšia vec a všetko spolu musí fungovať. Ak vokály odstránite, tak všetko ostatné je rovnako dôležité a nie je to tak, že by ste sa mali obávať, že niečo tie vokálne miesta pohltí a vy už viac nezačujete ani slovo. Je to viac o atmosfére a o to všetkom, čo dokáže inštrumentálna skladba vykúzliť, pretože hudba je veľmi silná záležitosť. A je jedno, či obsahuje aj nejaký text alebo nie. Rád pracujem oboma spôsobmi.

EP si pomenoval "The Third Chimpanzee", ako odkaz na knihu Jareda Diamonda "The Rise And Fall Of The Third Chimpanzee". Ten tretí šimpanz v tom názve je vlastne človek. Čo chceš vlastne tým názvom povedať?
Tým, že som všetky skladby pomenoval po opičích druhoch, som chcel vlastne zotrieť hranice medzi opicami a ľuďmi. Myslím, že niekedy sa staviame na piedestál, myslíme si, že sme lepší, než zvieratá. A pritom je množstvo vecí, ktoré robíme veľmi zle. Možno by bolo lepšie, keby sme to tu zverili opiciam. A potom mi napadla tá skvelá myšlienka zveriť opici grafiku EP a tým tie hranice zboriť ešte viac.

O grafiku sa teda postarala opica menom Pockets Warhol. Ako si sa vlastne dostal k tomuto opičiemu umeniu?
Ten nápad sa zrodil v posteli, keď som raz nemohol zaspať a spomenul som si na jeden článok o opiciach, ktoré maľujú. Prišlo mi to ako skvelý nápad pre grafickú stránku EP. Tak som sa vrhol na internet a dopátral sa k útulku v Kanade, kde Pockets Warhol žije. Hneď na druhý deň som tam poslal e-mail, v ktorom som ozrejmil kto som, čo robím a hlavne sa ich spýtal, či by bolo možné, aby Pockets pre mňa vyhotovila nejaké obrazy. Nemal som ani tušenia, či budú alebo nebudú mať záujem, ale oni do toho chceli ísť. A s výsledkom som veľmi spokojný.

Vlastníš veľa obrazov od tej opice?
V podstate mi poslali päť obrazov, z ktorých som si mohol vybrať. K tým skladbám z EP máme k dispozícii množstvo remixov, síce netuším, kedy ich vypustáme von, ale dúfam, že využijeme všetky tie obrazy pre ich vydanie. Jeden z tých obrazov však zostane nevyužitý, takže premýšľam o nejakej aukcii, ktorej výťažok by šiel na konto toho útulku.

Poďme sa porozprávať o Depeche Mode. V minulom roku ste boli uvedení do Siene slávy. Bolo to pre Vás výnimočné?
Samozrejme, je to veľká pocta. Je milé, keď si Vás všimnú. Verte, či nie, ale mňa k hudbe pritiahol klasický rock´n´roll, doslova pionieri tohto štýlu, pretože také nahrávky vlastnila moja mama vo svojej hudobnej zbierke. Práve túto hudbu som objavil ako 10-ročný. Celé roky som tie nahrávky počúval, do úplného zodratia, kým som neopustil rodičovský dom. Myslím, že Depeche Mode sú už dosť starí na to, aby v sebe zachytili niečo z toho obdobia. Je teda velmi príjemné byť uvedení do Siene spolu s ľuďmi, ktorých nahrávky som tak často počúval.

Čo sa dá vyčítať zo skutočnosti, že si Sieň slávy začala všímať umelcov, ktorí hrajú primárne na syntetizátoroch?
Myslím, že sa konečne prišli na to, že je úplne v poriadku otvoriť dvere aj netradičným rock-gitarovým kapelám. Už bolo na čase. Buď sa týmto smerom vyberiete alebo o 50 rokov nebudete mať koho do Siene slávy uviesť.

Kraftwerk však v Sieni slávy stále nie sú, aspoň myslím.
Myslím, že už boli nominovaní niekoľkokrát, nemyslím si však, že by sa im to niekedy podarilo.

Spomenul si, že pracuješ aj na ďalšom projekte. Ide o hudbu pre Depeche Mode? Čo vlastne plánuješ ďalej?
Viete, všetko závisí od toho, ako to bude so svetom ďalej. My sme sa o ďalších plánoch ešte nezhovárali, pretože je to asi predčasné, nakoľko sa k bežnej populácii nedostane vakcína skôr, ako v lete. Takže, ako kapela zatiaľ nemáme žiadne plány. Momentálne píšem, nejaké veci s kamarátom. Ale ani v tomto prípade nemáme žiadne plány, čo s tým. Dokonca sme sa o tom ani nerozprávali, či to vydáme alebo podobne.

Ak je na tom všetkom aspoň niečo pozitívne, tak možno to, že toto vhodný čas, aby sme si všetko premysleli, zvážil a rozhodli sa, čo vlastne chceme robiť. Hlavne preto, že si myslím, že po tomto všetkom už bude svet úplne iným miestom.

Keď už sme pri tom, Váš posledný album, "Spirit", bol akousi výčitkou Trumpizmu, Brexitu a konzervativizmu po celom svete. Čo Vám však dalo Global Spirit turné?
Som skutočne šťastný, že voľby dopadli tak, ako dopadli a tejto krajine sa podarilo zbaviť Trumpa. A dúfam, že je to pre svet trochu zlomový bod. Ono sa totiž zdalo, že svet bol z každej strany zasiahnutý skazou a beznádejou. A ak by Trump znovu zvíťazil, tak si nemyslím, že by sme to boli schopní ustáť :) Ale dúfajme teda, že je to bod zvratu. Dúfajme, že to v skutočnosti niečo znamená.

Názory Devotees (15)

DM-80

 1    28. január 2021 o 13:50

Áno, svet bude s veľkou pravdepodobnosťou iný, len je otázne, či smerujeme k pozitivizmu alebo ešte k horším problémom, aké sme prežívali takmer celý minulý rok. Keď sledujem čo sa deje na tých sociálnych sieťach, ako medzi nami viazne čoraz viac konštruktívna a hodnotná komunikácia, ako sa ustavične hádame častokrát pre somariny, ako chceme mať stále viac a viac každý pravdu a generalizovať nad druhým, ako jeden druhému pomaly nevieme prísť na meno, a to na rôznych spoločenských úrovniach, nemám dobrý pocit ako bude vyzerať budúcnosť.


Monghi

 2    28. január 2021 o 14:24

@DM-80: nie nadarmo Martin vravi, ze opice by tuto planetu riadili lepsie ...


Andy

 3    28. január 2021 o 20:43

... hmm, cize ten dalsi projekt ktory sa vlastne ani nevie ci uzrie svetlo sveta alebo ako to napisat nerobi s Wilderom ako som tajne dufal, lebo by ho asi neoslovil ” s kamaratom ” smile niekedy rozmyslam ze aky by to bolo keby Martin neprestal pit…. mozno aj DM hudba by znela inak… asi sa potrebuje dobre ozrat smile


ViolateYou

 4    28. január 2021 o 21:38

No tak prave som dopocuval opičky a bola to skvela jazda ale velmi kratka.. Howler/Howler end to je nieco uzasne, Mandrill je banger to uz davno vieme, velmi prijemne prekvapenie a potesenie mi priniesol aj track Capuccin, tu som najviac pocul vplyv DM - skor postwilderovska era PTA/SOTU a velmi sa mi to pacilo, na Vervet este nemam poriadny nazor chce to viac pocuti.. prvotny dojem velmi dobry
najlepsie veci po prvom pocuti u mna su asi:
1. Howler/Howler End
2. Mandrill
3. Capuccin
4. Vervet


bob3

 5    29. január 2021 o 00:44

Myslím že svět se nezmění, problém je v tom, že všechno se děje tak velmi rychle, někdo by mohl ztratit orientaci co se vlastně kolem něj děje. Je velmi důležité aby tady byli lidi, kteří jsou ochotni rebelovat, staňte se rebelové, ukazujte a dávejte lidem kolem sebe najevo nespokojenost, nikdy nesmí dojít k tomu, aby se viroza, roušky a zákazy staly běžnou součástí života, všechno to musí skončit co nejdříve…


DM-80

 6    29. január 2021 o 10:48

@bob3 [#5]: Ja ti poviem kedy toto všetko prestane. Keď sa ľudia začnú správať totálne zodpovedne a dospelo. Keď odhodíme zášť a nevraživosť a nebudeme riešiť problémy hnevom a extrémom na uliciach. Keď prestaneme podporovať ľudí s nacionalistickým a kapitalistickým zmýšľaním. Celosvetovo sa využíva mentálna zaostalosť populácie, na základe ktorej sa manipuluje s jej vedomím a prakticky s celým chodom jej života. No a ak si myslíme, že niečo dosiahneme tým, že sa budeme búriť proti tomu, že “nenosme rúška”, tak sme na omyle. Predĺžujeme iba tým dobu nášho trápenia. Mnoho ľudí si myslí, že vírus je nejaká hračka, pretože ho nevidia voľným okom, ale opak je pravdou. Stačí si raz neumyť ruky alebo trebárs použiť to isté rúško aj na druhý deň, resp. ho nedezinfikovať, a môžeme mať postarané o problém. Načo sa tiež chodilo minulé leto na dovolenky??? S prepáčením iba idiot pôjde na dovolenku počas celosvetovej pandémie, no a potom plačeme, že je zle. Búrenie sa nie je cesta, jediná cesta je inteligentné správanie a rozum, a tým nemyslím byť ovečkou systému a pritakávať, ale nešíriť nenávistné reči, dezinformácie a preukazovať agresívny prístup, ktorý nás v konečnom dôsledku nikam neposunie. Neber môj komentár prosím osobne, hovorím vo všeobecnosti.


bob3

 7    29. január 2021 o 11:53

DM-80:

Muj koment neni o agresivite, hlupacich a ignoranstvi, pokud tady nebude druha strana a nebude pripominat a vyzadovat bezny stav, byznysmeni se svych zisku ktere stouply o stovky procent dobrovolne nevzdaji, to bude opravdovy konec svobody, tohle nechces…


radoo

 8    29. január 2021 o 16:16

Andy [#3]:
... hmm, cize ten dalsi projekt ktory sa vlastne ani nevie ci uzrie svetlo sveta alebo ako to napisat nerobi s Wilderom ako som tajne dufal, lebo by ho asi neoslovil ” s kamaratom ”  niekedy rozmyslam ze aky by to bolo keby Martin neprestal pit…. mozno aj DM hudba by znela inak… asi sa potrebuje dobre ozrat

ja to tvrdim uz davno,ked logal,skladal genialne skladby.ked prestal,islo to s nim dole vodou.samozrejme sa tesime martinovmu zdraviu.


jozefst

 9    30. január 2021 o 11:37

Nemyslím si, žeby opice, alebo iný živočíšny druh riadil planétu lepšie. Zvieratá sa nám často zdajú milé, čo aj sú, ale aj medzi nimi už v konkrétnom druhu dochádza často k súbojom a hierarchizácii. Stačí si všimnúť napríklad havrany, ako jeden odháňa druhého od potravy, lebo momentálne dominuje. Keď už ste spomenuli pandémiu, tieto veci už v histórii boli. Raz skončí. Lepšie obdobia striedajú horšie a ľudstvo je raz v jednom extréme a potom prejde do druhého. Momentálne si idem vypočuť celé martinové E.P. Som zvedavý na skladby, ktoré som nepočul.


Michaela 146

 10    30. január 2021 o 16:02

Souhlasím s Martinem i já jsem ráda, že už u moci není ten kontroverzní realitní magnát a skandálista Trump. A myslím, že své první ženě Ivaně Trumpové vděčí za mnohé...česká rodačka ze Zlína, byla právě ta, která mu pomohla k úspěchu…
A pro mě jedna pozitivní věc, demokraté oproti republikánům kladou silnější důraz na ochranu klimatu a ekonomická opatření spojená s klimatickou změnou….Pro mě jako milovnici přírody je tohle prostě TOP smile


tommy

 11    30. január 2021 o 17:30

Rád sa podpíšem pod príspevok číslo 6 od DM-80…  Citát: “Načo sa tiež chodilo minulé leto na dovolenky??? S prepáčením iba idiot pôjde na dovolenku počas celosvetovej pandémie, no a potom plačeme, že je zle…” Presne tak! Od leta to hovorím mojim štyrom stenám okolo mňa, ale nik ma nepočuje, len tie chladné steny… Ale môj názor nie je podstatný. Len mám silný pocit, že v niektorých politikoch sa bijú dve a viac osobností, čo teda nie je dobrý signál pre národ ako taký...  Ráno rozhoduje jedna z nich a večer tá druhá...
Inak, ešte aj tie inteligentné tvory - opice maľujú krajšie ako ja, ktorý som bol oslobodený od výtvarnej výchovy už v prvom ročníku, lebo súdružka učiteľka rýchlo pochopila, že obrazy sú zrkadlom mojej duše… smile Vždy mi na začiatku hodiny povedala, že stačí, ak budem ticho sedieť a dostanem dvojku… Dobrá dohoda, nie?
A Martin sa vydaním e.p. nemá za čo hanbiť. Konečne sa zbavil všetkých (nežiadúcich) kompromisov, aj keď som miestami čakal, že sa zbaví aj niektorých starých (asi aj večných) inšpirácií, ktoré už v minulosti neraz použil… Ale teraz boli celkom vhodne zakomponované.


jozefst

 12    30. január 2021 o 18:57

Ja som na internete našiel dokonca maľujúce prasa. Nedalo mi najprv si pozrieť, ako vyzerá tá opica Pocke Warhol a popri tom som objavil aj čosi takéhoto. A keď sme už u nejakých schopností zvierat, netreba zabudnúť na hovoriace papagáje a havrany.


Andy

 13    30. január 2021 o 21:25

... strasne sa mi pacil DM ked bol este taky ” tajomny ” ked este moc nedavali rozhovor hlavne ohladne sukromia a politickej sceny, ked sa len nieco povedalo o albume, atd, atd ... teraz mi DM strasne pripomina Bona jeho cele U2 ktory stale pchaju prsty do niecoho co moc nemusia alebo taky Bob Geldof .... ako je jasne ze treba mat dajaky ten nazor a prehlad na dane situacie, ale preco si to nechavat pre seba ? teraz je to samy Trump/Brexit/Corona atd, atd ... myslim ze nikto osobne z DM alebo z nas pozna Trumpa aby o nom hovoril, Brexit bolo uz do predu dohodnuty ( osobne si myslim ) a tiez mam strach z covidu, lenze zase je otazne comu verit ? nezabudajme ze TV/RADIO/Internet su najsilnejsie media ... osobne si myslim ze DM by mal ostat pri textoch o vyjadrovani sa o nabozenstve a politickej situacii, to martinovy slo dobre len mu chyba ten spravny hudobny doprovod ...  a okrem toho svet bude uplne iny, to je myslim samozrejma vec, pretoze svet sa meni, vyvija ...


ViolateYou

 14    31. január 2021 o 12:29

Kdeze by si ludia odpustili dovolenky ci silvestrovske oslavy, to by museli ukrojit z vlastnych zaujmov a ti isti budu vykrikovat na kazdeho ineho hlavne na vladu ako to tu chaoticky vedie - co je samozrejme pravda, (je to banda neschopopakov, neschopna nacuvat a spolupracovat) ale uplne by stacilo keby kazdy zacne od seba, spraval sa zodpovedne a siel prikladom (tiez mi chybaju kamosi, oslavy, koncerty, dovolenky) .. ale nasa schopnost empatie ako ludstva je velmi zakrpatena a pri kazdej vacsej krize sa to ukazuje zial… sme tak rozmaznani, vsetkeho je prebytok a hlavne informacií a potom vykrikujeme napriklad ako nam je zatazko si dat na xicht kus latky a ako nam chudacikom zle sprisahanecke vlady ukrajuju zo slobody :D

Andy: Trumpa netreba osobne poznat, staci sledovat jeho politicke rozhodnutia a vyjadrenia, aby si clovek uvedomil aky je to K.K.T ... moj prvy a posledny koment na internetoch ohladom korony/politiky - zo zasady sa o tomto rozpravam iba s blizsimi ludmi a idealne osobne. Vdaka za toto forum, co je skor oaza pokoja/uniku k tomu co ma clovek rad.

A DM teda nikdy nepatrili k tym tajnoskarskym kapelam ani zdaleka, staci chodit na tuto stranku, DM poskytli milion rozhovorov od zaciatku kariery a najma Dave bol aj ohladom sukromnej sfery velmi otvoreny. Na jednej strane som rad, ze vzdy poskytovali mnozstvo rozhovorov na druhej strane, je nieco na tom, ked je kapela viac “mysteriozna” a moc sa neprezentuje nazormi na spolocenske dianie, nerozprava o svojom sukromi a podobne.. taka kapela je pritazlivejsia, no DM vzdy boli az prilis velki.. je to kultova a zaroven obrovksa mašineria.. Samo o sebe su mi aj tak niekedy ozaj zahadou, aj preto ma vzdy budu pritahovat smile (aj ked ich politicke nazory su podla mna velmi take.. zovseobecnene a pochybujem ze idu viac do hlbky - vid teraz Martin, podobne rozpraval vzdy mam pocit, aj ked v globale ma aj pravdu - no tazko sudit je to hudobnik a politika nebola nikdy tema dna o ktorej sa s novinarmi Mart/DM rozpravali)


Andy

 15    31. január 2021 o 13:16

ViolateYou: ako je jasne ze Trump a jeho vyroky, rozhodnutia atd su fakt hrozne… vlastne ani netreba ist do USA, staci sa pozerat na SK vladu .... ono nikdy ma politika nejak nezaujimala, jednak nie som tak stary a unudeny aby som to vnimal a zas z druhej strany ci clovek zvoly toho alebo tamtoho to vzdy dopadne zle… moc je velmi zla vec… ale hej, treba mat nazor a prehlad o roznych veciach ... ono tusim ani nie tak dlho po revolucii bola dajaka politicka strana ktora sa volala ” strana pratel piva ” ak sa dobre pamatam smile

mna len tak trochu naozaj prekvapuje ze sa DM hlavne Martin a Dave az moc angazuju do ” zbytocnych veci ” kedysi to bol vacsinou text s politickou alebo nabozenskou tematikou a prave to bolo na nich super, ze si podla mna stale drzali svoj ” postoj alebo tvar ” ... teraz je to fakt len Trump/Brexit… Dokonca uz aj Greta je ticho smile)))))

ale ano, musim suhlasit ze Dave si relativne casto ” ulavoval ” medialne so svojho sukromia a aj chalanov z kapely, hlavne po 93 roku a este viac ked vidal Paper Monsters, to uz isiel dost proti Martinovy, ale este pred 93 rokom toho az tak vela nebolo.. mozno len teraz sa toho zda byt viac pretoze internet smile


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa