Spirit - znovuoživený duch kapely

Spirit - znovuoživený duch kapely

Na to, aby sa Depeche Mode vrátili na svoj niekdajší piedestál hudobnej scény, sa muselo odohrať niekoľko vecí, ktoré sú prirodzenou súčasťou ľudského života a väčšinou sa nedajú urýchliť. Martinovi, Davidovi a Andymu to trvalo celých 18 rokov.

Písal sa rok 1998, kedy vrcholila adorácia kapely, ktorá sa hrdila neustálym hudobným technologickým pokrokom, inováciou a jedinečnosťou, a to aj po odchode hudobne najzdatnejšieho člena Depeche Mode. Vydaním singla "Only When I Lose Myself" akoby páni na dlhší čas zabuchli pomyslené dvere tmavej miestnosti, v ktorej sa odohrávali neustále konflikty, hádky a pnutia - tak potrebné podhubie skutočne hodnotných a nezabudnuteľných umeleckých diel. Páni jednoducho pochopili, že v určitom bode života je potrebné, možno v poslednej chvíli, chopiť sa zodpovednosti za rodinu, potomstvo a urobiť všetko preto, aby sa to raz v budúcnosti neobrátilo proti nim. Že zmena priorít ovplyvní aj ich hudobnú tvorbu, s tým bolo potrebné kalkulovať.

Deti dorástli, osamostatnili sa, niekto vymenil partnerku, na svet prišli deti ďalšie, za ten čas vyšli štyri štúdiové albumy, ktoré skôr udržiavali legendu pri živote, ako posúvali hranice, dokonca aj nejaké tie sólové počiny uzreli svetlo sveta, no po roku 2014 došlo k zásadnej zmene. 50-nici dozreli, zodpovednosť za rodinu ubrala na intenzite a Depeche Mode sa akoby ocitli v skutočnom svete plnom skutočných problémov. Pristáli nohami v realite, na hony vzdialenej ich predstave o fungovaní sveta a hlavne, prepadla ich túžba dať zo seba tieto pocity von. A tým sa začala nová kapitola, v ktorej sa obaja autori kapely tematicky zázračne zhodli. Udiali sa však ďalšie veci a ja sa nebojím povedať, že došlo k menšej, no veľmi potrebnej revolúcii priamo v jadre Depeche Mode. Nielenže došlo k definitívnemu naplneniu autorských ambícii Davida Gahana (Soulsavers), a Martin Gore si tiež prišiel na svoje, so svojím projektom MG, dôležitejšia vec, na rozdiel od definitívnej výmeny osobností na producentskej stoličke, je však tá, že páni pochopili to najdôležitejšie: kompromis nie je cesta. Kompromis len krotí vášeň, nič však nerieši. Dôležitejšie je povedať si veci na rovinu, čo sa evidentne aj stalo a Martin s Davidom našli skutočne spoločnú reč. A že to okamžite vo výsledku poznať! "Spirit" je toho dôkazom.

Máme tu album, ktorého hnacím motorom sú hnev, rozčarovanie, vnútorný boj i neoblomné presvedčenie. Ucelené kompaktné dielo s jasným pohľadom na svet, bez nutných ponúkaných riešení, no s vykryštalizovaným názorovým postojom, ktorý však nie celkom jasne definuje, na ktorej strane barikády autor tej ktorej skladby stojí. A tak to má byť! Umelecké dielo nemá ponúkať odpovede, má klásť otázky. Po textovej stránke tu došlo, ako sami autori priznávajú, k nečakanej tématickej zhode, paradoxne neplánovanej. Ani Dave, ani Martin, od prvého ohlásenia vydania 14teho štúdiového albumu, neskrývajú fakt, že album je silne ovplyvnený udalosťami, ktoré už nejaký čas hýbu svetom a globálne polarizujú spoločnosť. Prvá časť albumu je preto informatívna a poskytuje obraz sveta Martinovými očami a Davidovým hlasom. Aj laikovi je dnes jasné, že svet sa stále z minulosti nepoučil a opakuje rovnaké chyby ("Going Backwards"), že nielen u nás ľudia reptajú, no k aktívnej zmene situácie ničím neprispejú ("Where´s The Revolution"), že z každej strany sme doslova bombardovaní informáciami, ktoré majú nielen od objektivity, ale aj hodnovernosti ďaleko, no na základe nich si robíme názor a konáme ("The Worst Crime") a ku všetkému sa tu v poslednej dobe vyrojilo až príliš veľa aktívnych politikov, ktorí vzniknutý chaos využívajú vo svoj prospech ("Scum"). Že sa tento chaos prenáša aj do súkromia, asi vedia dobre aj Martin s Davidom, keďže to v náznakoch spoločne vyjadrujú v ťažšie pochopiteľnej skladbe "You Move". Kto by potom nechcel od toho všetkého uniknúť a mať od všetkého pokoj? David nám však vo svojej skladbe "Cover Me" dokazuje, že v podstate všade na svete je to rovnaké.
Nasledujúca skladba "Eternal" je akýmsi albumovým bodom zlomu, pretože sa u Martina prejaví otcovský cit a je rozhodnutý svojmu potomstvu poskytnúť, napriek všetkému, bezpečie. Vnútorný boj a definitívne vyjasnenie si vlastných postojov zvádza aj David, v "Poison Heart", kdežto Martin už v "So Much Love" dáva svetu jasne najavo, že ho v ničom nik nedokáže zlomiť. Je zaujímavé, že napriek tejto neoblomnosti však realita valcuje akékoľvek presvedčenie. V skladbe "Poorman" Martin totiž opäť raz svojim perom poukazuje na príliš veľké sociálne rozdiely v spoločnosti a nádej na spoločný dialóg nedáva v skladbe "No More" ani David. A že sme v tom všetkom, ako ľudia zlyhali, konštatuje Martin v záverečnej "Fail".

Je to teda skutočne také zlé? Možno áno, možno nie, fanúšik Depeche Mode sa týmto v podstate veľmi netrápi. Toho zaujíma hlavne zvuková stránka albumu. A že si tentoraz prišiel skutočne na svoje! Už úvodná "Going Backward", hoc začína typicky jednoducho Goreovsky, sa postupne prepracuje do pomalého, zvukovo podmanivého "westernu", pri ktorom spokojne usadený divák sleduje jazdu svojho hrdinu nekonečnou krajinou, kde sa na obzore neustále strieda deň s nocou. Nasledujúca "Where´s The Revolution" je však prebudením do drsnej reality všedného človečieho dňa. V kontexte albumu vyznieva omnoho atraktívnejšie a drsnejšie, než na singly, omnoho viac sa vo finále do popredia derie bassová rytmika a Goreho surová gitara.
Album sa však nevyznačuje príliš vysokým tempom, čo tak trochu odkazuje na vek kapely (či odveké ovplyvnenie bluesom) a dokonca pomalšie skladby akoby miestami preberali iniciatívu. No predsa len sa o každej z nich dá povedať, že zvukovo vygraduje do menšej emočnej explózie, ktorú sa však podivne snažia hudobníci tlmiť. Platí to dokonca aj o skladbe "The Worst Crime", ktorú otvára iba gitara sprevádzajúca Gahanove vokály. Postupne sa však pridajú jemné bicie, gradujúce v refrénoch a závere skladby. Temná "You Move", "Cover Me" s outrom pripomínajúcim záver albumu "Violator", minimalistická a krátka "Eternal" s pompéznym záverom, bluesová "Poison Heart", kraftwerkovská "Poorman", či Goreho "Fail" síce nikoho nezdvihnú zo stoličky, skôr navodia náladu drsnosti, vzpurnosti a hlavne radosti z počúvania, pretože Goreho typický minimalizmus dostal konečne lepšie, bohatšie esencie zo strany Jamesa Forda a celkovo tak album vyznieva zvukovo pestrejšie, hutnejšie a plnšie, než ktorýkoľvek z jeho predchodcov vydanom v tomto tisícročí.

Aby to však nebolo len o zvukovej ponurnosti a rytmickej striedmosti, album ponúka aj typické depešácke odpalováky. Tým najvýraznejším je možno podivná "Scum", ktorá pri prvom vypočutí doslova udrie do hlavy arytmickým nástupom vokálov. Pri ďalšom, a hlavne pozornejšom počúvaní, však poslucháč pochopí, že tá arytmia je vlastne nutná k ďalšiemu vývoju skladby, ktorá na jednej strane akoby si zachovávala monotónnosť, no pod jej povrchom to neustále bublá a gradácia sa snaží predrať na povrch, čomu však kapela typicky bráni. "So Much Love" sa snaží v sebe zvukovo spájať Hillierov odkaz posledných albumov a spomienky na časy albumu "Black Celebration". Spojítkom je tu vydarená gitarová linka, podfarbovaná príjemne tlmeným syntezátorovým zvukom. Patrí k akýmsi pomysleným vrcholom celého albumu, spolu s Gahanovou "No More (This Is The Last Time)", ktorá je nefalšovanou a dokonca neskrývanou poctou nezabudnuteľným 80-tym rokom minulého storočia. Bola by dokonca dokonalým záverom albumu, keby sa o slovo opäť neprihlásil Gore s "Fail", ktorá nás vracia späť k zvuku aktuálnych Depeche Mode.

Osobne nedokážem albumu prakticky nič vytknúť ako po textovej, tak aj zvukovej a vokálnej stránke. Dokonca aj maličké prešľapy v podobe skrytých prskajúcich a škrípajúcich zvukov, tak typických pre posledné štúdiové počiny kapely, dokážem tolerovať, nakoľko sú umne zakomponované do celkovej zvukovej mozaiky. Odpúšťam vždy aj textovo vokálne "pichania" do uší, v podobe momentov ako "... and the radiation pours" ("Eternal"), či "Corporations get the breaks ..." ("Poorman"), ktoré však v celkovom obraze jednotlivých skladieb zanikajú a nekazia viac než skvelý dojem. Chválim náladovú koncepčnosť a súslednosť, ako aj zvukovú stavbu. Žiadna zo skladieb nezačína razantne, či hukotom, skôr jemne, pozvoľne a postupne naberá na intenzite. Je evidentné, že aj napriek krátkosti a rýchlosti nahrávania pristupovali Depeche Mode ku skladbám s citom, precíznosťou, nič nenechali na náhodu a James Ford nebol len nájomným štúdiovým otrokom, či plničom želaní, no skôr plnohodnotný pracovný partner, ktorý mal evidetne rozhodné slovo.

Po albume "Ultra" reprezentovali Martin, Dave a Andy len Depeche Mode, kapelu, ktorá ťažila zo svojej niekdajšej slávy a udržiavala rozbehnutý stroj v kurze. Dnes sú z nich opäť DEPECHE MODE! Kapela prezentujúca svojim fanúšikom plnokrvný koncepčný album, ktorý nie je možné vypnúť a nedopočúvať do konca, a ktorý sa bez ostychu, s hrdosťou hlási k zástupu legendárnych albumov ako "Black Celebration", "Music For The Masses", "Violator", "Songs Of Faith And Devotion" a "Ultra". Je to jedinečné dielo, ktoré sa zaobíde bez zbytočných prirovnávaní k predchodcom, ako to v posledných rokoch robili samotní členovia kapely. Gratulujem!

Bonus: Deluxe edícia albumu je obohatená o bonusové cd s remixami, ktoré vznikli počas samotného nahrávania a svoj podiel na ňom majú aj členovia kapely, samozrejme, prevažne Martin. Akoby nám nimi chceli pripomenúť tie najvydarenejšie momenty albumu, z ktorých vyčnieva najmä Frenetic mix skladby "Scum". Ten možno smelo označiť za jeden z najvydarenejších, ktoré v tomto tisícročí vyšli pod hlavičkou Depeche Mode. Pre mňa osobne reprezentuje skladba "Scum" to najlepšie z albumu "Spirit".

PS: Pán Wilder, až teraz môžete spokojne sňať z hlavy klobúk a odhodiť ho do diaľky. Depeche Mode to konečne dokázali aj bez Vás. Prišli s uceleným, koncepčným albumom hodným siene ich slávy!

Album "Spirit" vychádza 17.marca 2017 vo vydavateľstve Columbia Records

Tracklist:
CD1
01. Going Backwards 5:42
02. Where's the Revolution 4:59
03. The Worst Crime 3:48
04. Scum 3:14
05. You Move 3:49
06. Cover Me 4:51
07. Eternal 2:24
08. Poison Heart 3:17
09. So Much Love 4:29
10. Poorman 4:25
11. No More (This is the Last Time) 3:13
12. Fail 5:07

CD2 (Jungle Spirit Mixes)
01. Cover Me (Alt Out) 4:27
02. Scum (Frenetic Mix) 5:26
03. Poison Heart (Tripped Mix) 4:16
04. Fail (Cinematic Cut) 5:37
05. So Much Love (Machine Mix) 7:05

Názory Devotees (218)

Monghi

 1    15. marec 2017 o 12:00

nuž, tak smelo do mňa! Pull the trigger!!!


violator_2008

 2    15. marec 2017 o 12:24

Pekna recenzia, dakujem. Ale zatial nesuhlasim. Mozno neskor…


Joseph_sli

 3    15. marec 2017 o 12:54

Super recenzia,uplne suhlasim,dobre čítanie


Joseph_sli

 4    15. marec 2017 o 12:56

Oh my god!!preco mam profi foto “neznasam Alana Wildera??? Boze ved to vymazte taky avatar pls


dvestotri

 5    15. marec 2017 o 13:02

@Monghi dik za recenziu, aj ked 90 percent vnimam inak, tak bez nej by to nebolo to prave smile

...inak to PS ma dost “nadvihlo” grin


Monghi

 6    15. marec 2017 o 13:04

@dvestotri: a pritom je to myslene ako pocta Alanovi ...


dvestotri

 7    15. marec 2017 o 13:12

@Monghi ano viem, skorej mam ine vnimanie na tu druhu cast PS. Inak recenziu si pekne rozdelil. A cakal som, ze budes kritickejsi, ako pri PTA. Takto pekne som ta este nevidel pisat o DM smile


Monghi

 8    15. marec 2017 o 13:18

@dvestotri: pretoze to tak aj citim. Pre mna je “Spirit” maximalna supa! Vsetko medzi nim a Ultra su len také hrátky, kolekcie piesni, vratane Delta Machine ... toto je jednoducho kompaktny album, ktory nemam silu vypnut a vzdy si ho doprajem cely ... aktualne 3-4x denne smile


dvestotri

 9    15. marec 2017 o 14:45

ziadne dalsie komenty ? To sa tu nikto netesil na recenziu ? Iba ja ? grin
Ale velmi som zvedavy na zive verzie skladieb. Revolution sa mi nazivo pacila omnoho viac, cize verim, ze aj ostatne sa mi zapacia. Dokonale by bolo, keby dali nazivo cely album, ale o tom asi mozem len snivat smile


Gabriel

 10    15. marec 2017 o 14:53

@dvestotri: vsetci sa uz vycerpali v predchadzajucej diskusii wink


suspy

 11    15. marec 2017 o 15:10

Uff! Cakal som tuto recenziu az v piatok, kedy som si ju chcel v pohode precitat pri prvom pocuvani albumu na compi.
Velmi…..velmii….velmi pozitivna recenzia, az sa mi nechce verit.  Urcite suhlasim s tou vecou ohladne hladania sa medzi Ultrou a DM. Zeby to hladanie ukoncil Spirit?!
Este v tej bohatej diskusii pribudne par nazorov od vytrvalcov Gabriel.


2FF Project

 12    15. marec 2017 o 15:17

SPIRIT som este nepocul, cakam na vydanie a dorucenie baliku z amazonu. Ale myslim, ze recenzia najma v uvode trefne vystihla skutocnost, ze pani starnu a tym sa menia aj ich priority aj pohlad na svet a na hudbu. Z Hillierovej trilogie podla mna vycnieva PTA, kt. povazujem za velmi silny a koncepcny album, kde nepreskakujem ziadnu skladbu.

Vyborne citanie, vdaka Monghi. Tesim sa na album


eternal outsider

 13    15. marec 2017 o 15:21

Zajímavé čtení, jsem ráda, že Monghi do své úvahy zahrnul kromě hudební stránky i tu textovou… pěkně. Díky smile


grapher

 14    15. marec 2017 o 15:46

Pekne napisane. Pri pocuvani tohto albumu sa v mysli znova vraciam k 80. rokom ako sme tu hudbu doslova hltali a zili nou. Teraz mam znova tie iste pocity, uz som neveril, ze to niekedy znova zazijem. Perfektny album, od zaciatku az do konca, uz som dosiel na chut aj Martinom spievanym skladbam smile Pocuvam album kazdy den aspon raz a tesim sa z neho viac a viac. A rovnako aj bonusove CD, urcite radsej remixy od samotnej kapely (ktore su fakt vyborne) ako dalsie nove skladby alebo dema, ktore by narusili koncept albumu. Monghi, to postskriptum je velmi velmi odvazne, ale pravdive!


Tomasito

 15    15. marec 2017 o 16:21

Musim sa opravit - WTR patri na album a sedi tam ako rit na serbel. Na zaciatku mi to prislo celkom ine, ale musim suhlasit s Moghim co si o tej skladbe povedal - je ine pocuvat a vnimat skladbu ako singel, alebo ako sucast albumu. Verziu co zahrali nazivo sa mi velmi paci - takze sa tesim na koncert.

Mam na tomto albume zo 5 favoritov na cele s Going Backwards a No More a pridavaju sa k nim You Move, The Worst Crime a Cover Me - zaver tejto skladby je paradny.

Pre mna je Going Backwards nieco ako Walking na SOFAD and No More ako Higher Love.
Jedna to cele dielo otvara a druha uzatvara.

S Martinovymi prevedeniami mam v poslednych rokoch velke problemy - ale kazdy sa meni, aj on aj ja.

Album sa nie kazdemu bude pacit - vsak to nemusi byt kazdeho salka kavy, ale musim uznat, ze album je koncepcny a uceleny.
Monghi - Dakujem za recenziu. Trosku vela omacky a predpokladov, ktore sa tazko overuju - ale napisal si to, tak ako to citis.


Gabriel

 16    15. marec 2017 o 16:34

Oznam moderátora diskusie

Priatelia, diskusia k clanku https://www.depechemode.sk/magazin/aktualita/album-spirit-unikol-na-internet bola kvoli dlzke vypnuta. Radi budeme citat vase dalsie nazory na Spirit v tejto diskusii monghiho recenzie.


jozefst

 17    15. marec 2017 o 17:06

Monghi, Tvoja recenzia, veľmi dobrá práca. Zatiaľ Spirit iba čítam, snáď v piatok ho budem aj počúvať. DM ma doteraz, čo sa týka hudobnej stránky nesklamali, všetky albumy sú u mňa OK. Tak som zvedavý na tento nový. Vždy to bolo vzrušujúce počúvať nový album od DM po prvý krát, alebo ich mnohé neznáme skladby na b-stranách singlov, ktoré potom vyrazili dych.


Night

 18    15. marec 2017 o 17:25

Monghi vďaka za super receziu. Uz som sa jej nevedela dočkať. smile Tiež si myslím, že sa chlapcom podaril pekný kúsok. Pri prvom počúvaní som sa cítila ako v 1987 ( dobre počítam, ze je to už 30 rokov?), keď som s otvorenou pusou pozerala na kazeťák, prvý krát som počúvala MFTM a rozmýšlala nad tým…že…čo to je? smile smile smile Mám radosť, keď čítam, že i iní Spirit vnímajú podobne ako ja. smile .... učte sa texty priatelia…až to v Blave riadne buráca. smile


Night

 19    15. marec 2017 o 17:27

...recenziu smile


Gabriel

 20    15. marec 2017 o 17:54

@Night: v pravo dolu pri komentari je ikonka, ktora ti umoznuje editovat komentar wink


Stanley242

 21    15. marec 2017 o 18:20

Nuž, Monghi, krásna recenzia, pekne si to rozpitval grin palec dohora. Rád by som sa vrátil k tomu PS: chcel by som vedieť/vidieť, či Alan skutočne ten širák sňal a odhodil, alebo si ho narazil viac na obočie (samozrejme ak sa bude unúvať si SPIRIT vypočuť).


kikinkadm

 22    15. marec 2017 o 18:30

monghi skvele skvele mas pekny dar vyjadrit slovami vnimanie hudby ja len suhlasim v mnohom po delta ktora sa mi paci najviac z hilierovej trilogie som sa bal ze sa nikam dalj neposunu ale dm nesklamali a prisli s paradnym albumom aj u mna je ten album ako droga a tesim sa kedy si vecer lahnem dam sluchatka a aspon dvakrat pustim podotykam cely bez preskocky lebo he to ako film kde nemozete nejaku scenu jednoducho preskocit smile
stanly242 myslim ze alan sleduje stale pociny byvalych kolegov a minimalne raz si to vypocuje smile


bel canto

 23    15. marec 2017 o 18:50

Monghi davam klobuk dole, napisal si to luxusne smile
Teraz napisem nieco, co tu myslim nenapisal nik.
Spirit je analogovy, bez samplov, s jemnymi bicimi a odkazmi na Kraftwerk.
Ako tu dokola pisem ze trojnohy pes a DM2, zavadzam svoj interny nazov Spiritu.
SOTU2.
Su to tie iste ingrediencie, z akych upiekli SOTU, pribuzne zvuky, postupy, charakter, farby, aranze.


ivan

 24    15. marec 2017 o 19:03

Bel canto@ tebe ten piktogram sadol ako rit na serbel
Už nech je piatok nech si to aj ja vypočujem….


Fido

 25    15. marec 2017 o 19:12

@Monghi dakujem za clanok. Perfektna praca, pekne citanie. Myslim, ze si si dal vacsiu pracu s clankom ako DM s novym albumom. Co sa tyka tohto albumu: nic ma po tych 7 dnoch nepresvedcilo, ze je to lepsie ako pri prvom pocuti. Skor som bol viac sklamany so spracovanim, ako prvy krat. Tri roky mali chlapci depesacku dovolenku a teraz za 5 mesiacov sa snazit nieco na rychlo zbuchat? Zacinam sa priklanat k Bel Canto-vemu nazoru, ze je to ten najodflaknutejsi album. Mali stastie, ze mali producenta akeho mali. Inac by to bolo to najhrosie z najhorsieho. Pride mi to tak, ze mali urcitu istotu v produkcii tak sa na to mohli viac vysra.. Ten sound je neprekonatelne najhorsi aky som kedy pocul v DM. Ako keby Gore priniesol dema, Gahan hej zaspievaj nieco a ostatni starajte sa mi ideme na pivko. Cele zle. Nemam rad flakacov a toto sa mi na to strasne podoba. Ano nie som hudobnik ani clen skupiny DM, ale musim si pofrflat. Nic ine mi neostava.


bob3

 26    15. marec 2017 o 19:28

bel canto: Nic ve zlém, spíš by ti pomohly interní anti-DM stránky, věřím že by si své návštěvníky našly, tam by si se mohl pohodově a nerušeně vyznávat ze svých hudebně-vysoce odborných názorů..jsi na nás v tomto oboru příliš vzdělaný, máme problém ti porozumět..


Meky

 27    15. marec 2017 o 19:51

Ďakujem Monghimu za názor a recenziu. Pekne napísané. Ja pridám, s dovolením, svoj názor. Keď som cca pred týždňom Spirit počul po prvýkrát, bol som trochu rozpačitý, čo som aj v jednom vlákne priznal. Určite to bolo aj nekvalitným zvukom toho leaku, ale po stiahnutí CD-ripu vo FLAC-u (podotýkam, že len kvoli vypočutiu, objednanú mám Deluxe verziu i 2xLP!) som postupne menil názor. V prvom rade - depešáci vytvorili prelomový album, ktorý určite nie je na prvé vypočutie, je úplne niekde inde ako ich predošlé nahrávky. Ale to sú proste oni, nikdy sa nechcú (zvukovo) opakovať (i keď to niekedy nejde grin) Spirit postráda akékoľvek komerčné ambície, tj. urobili si album podľa seba a nie podľa toho, aby sa zapáčili mainstreamovým médiám (a niektorým fanúšikom grin). Cítiť tam nového producenta a hodne i vplyv Davea (Soulsavers), ale myslím, že to nie je na škodu. Pre mňa je to zaujímavá zmes ich typickej elektroniky (ktorá je tu ale dávkovaná “in smaller amounts”) s bluesovými momentami a to všetko v hodne temnom prevedení. Popravde, po prvom vypočutí som bol trochu v šoku, ale na druhé (a s každým ďalším vypočutím) ten album u mňa stúpa na kvalite. A teraz stručne k jednotlivým skladbám

1.Going Backwards - veľmi pekná „otváracia” skladba - netypický zvuk DM, s výrazne rockovým nádychom, ale melodika je typický DM.  Má to grády, i keď sa to pomalšie rozbieha a páči sa mi, ako sa na konci pripája svojimi backing vokálmi Martin. Už sa teším, ako to bude znieť naživo (určite super!)
2. WTR -  dnes už klasika = 1.singel. Asi najpopovejšia vec na albume (tu platí, že DM zase dali ako singel niečo, čo sa zvukovo líši od zbytku albumu grin)
3. The Worst Crime - áno, trochu v tom cítiť Soulsavers, ale mne to nevadí, treba sa započúvať. Je to hodne smutná vec postavená na gitare, s bicími na konci získáva na dramatičnosti
4. Scum - hodne elektronická skladba, ktorá ma pri prvom počutí trochu zaskočila svojou “arytmiou”, resp. synchronizáciou rytmu a spevu, ale postupom času mi to prestáva vadiť. Trochu mi pripomína posledné veci od NIN, zaujímavý je aj Daveov elektronicky upravený (skreslený) hlas. Hodne temná záležitosť!
5. You Move - tá ma baví stále viac. Zaujímavá a zároveň temná skladba. Páčia sa mi tie hutné basové elektronické linky + Kraftwerkovské motívy
6. Cover Me - podľa mňa jedna z nejlepších skladieb na albume. Smutné kvílivé gitary mi pripomínajú soundtrack k seriálu Twin Peaks. Od polovice a v závere je pekne elektronicky okorenená, fakt mi to trochu pripomína záver Violatoru grin
7.  Eternal - na fóre (CZ i SK) túto skladbu hodne fanúšikov zatracuje, ale pretože viem, že ju Martin napísal pre svoje malé dieťa („budem Ťa chrániť ako len človek dokáže, budem Ťa milovať navždy. Si večný“…), tak ho (ako otec) chápem, a aj s textom to na mňa posobí veľmi emotívne, aj keď je to v podstate krátka a jednoduchá skladba postavená len na speve, “harmoniu” + občasných samploch a zvukoch (záver je doslova mrazivý!)
8. Poison Heart - zaujímavá, bluesovo ladená skladba
9. So Much Love - má punkový nádych, rýchly spád, úžasná gitara v pozadí, hybrid AQOT a Soft Touch….
10. Poorman - tiež sa mi páči viac a viac. Hodne elektronická “Kraftwerkovská” vec (asi najelektronickejšia skladba na albume) + tá bluesová gitara a Martinove backing vokály sú úchvatné a sadnú tam ako prdel na nočník grin
11. No More - klasická „depešárna“, nádherný melancholický synth-pop
12. zase Martin sólovo, ale platí pre ňu zhruba to, čo som napísal pri Eternal - mne sa páči, a má v sebe tiež akúsi zvláštnu temnotu. A dokonca mi ani nevadí Martinove tremolo grin


Takže asi tak k mojim pocitom. Album ako celok sa mi páči a verím, že s viac a viac vypočutími to bude ešte lepšie. A už sa teším na originály (CD i LP).


Stanley242

 28    15. marec 2017 o 19:57

Trochu od veci a inak -  atmosféra tejto mohutnej diskusie nemá chybu - jedna časť debaty o úniku albumu SPIRIT, ktorá sa musela uzavrieť sa plynulo presunula do časti druhej o Monghiho recenzii - toto vo mne evokuje niečo také, ako keď sa čierna vlna Spiriťákov a iných Depešákov presúva z jedného podniku, ktorý musel byť zatvorený do druhého, ktorý napriek skorej rannej hodine ponúka čas a priestor na ďaľšie rozvíjanie pozitívnych aj negatívnych názorov grin


dvestotri

 29    15. marec 2017 o 20:12

@Fido napisal si vetu : “@Monghi dakujem za clanok. Perfektna praca, pekne citanie. Myslim, ze si si dal vacsiu pracu s clankom ako DM s novym albumom.”
100 percentny suhlas !!! smile


Paloq2

 30    15. marec 2017 o 20:31

Citujem z recenzie tuto perfektnu a dolezitu vetu : Kapela prezentujúca svojim fanúšikom plnokrvný koncepčný album, ktorý nie je možné vypnúť a nedopočúvať do konca.
Prajem tomuto albumu velky megauspech a velku predajnost,ved to snad u tak dobreho albumu ani inak nemoze ist.


Gabriel

 31    15. marec 2017 o 20:39

Technicke info

Pribudli dve nove funkcie v diskusiach:

1. Na zaciatku kazdej diskusie najdete odkaz “Zapnúť upozornenia”, alebo “Zrušiť upozornenia”. Pomocou nich sa mozete jednym klikom prihlasit k odberu e-mailovych upozorneni na nove komentare v danom clanku aj bez nutnosti zaslania komentara a potom aj odhlasit z odberu notifikacii.

2. v casti https://www.depechemode.sk/forum/member/edit_ignore_list najdete moznost vytvorit si zoznam uzivatelov, ktorych z nejakeho dovodu nemate radi, alebo nemate radi ich nazory. Ak si tam niekoho pridate, v diskusii potom neuvidite jeho komentare. Okrem ineho vam nebude vediet zaslat ani sukromnu spravu.


Gabriel

 32    15. marec 2017 o 20:49

Mimochodom, Martin sa vcera stal znovu otcom.


bel canto

 33    15. marec 2017 o 21:07

Ivan ten piktogram mi tam dal neviem ani kto, ja som to nebol.
Kazdopadne palec nahor ako sranda a tak ... zadarilo sa smile
No v principe ma nik nepresvedci o tom ze Spirit nevychadza zo Sotu.
Su to tie iste analogove hratky a kraftwerkovske nalady.
Pisem o tom len ja, doteraz si to akosi nikto nevsimol ale stojim si za tym.
Inak, ten slavny prvy otvarak ma tie najprimitivnejsie zakladne bicie, bassa je drn, drn, drn, drn bez akehokolvek napadu a gitara je k nej priadana nasledovna : drn, drn, drn, drn.
Absolutne priemerne, navyse, vsimli ste si, ze akordovo je sloha totozna u dalsich “skvelym” otvarakom In Chains ?
Obe maju len jeden akord totizto panove, bassa je pred kazdym taktom znizena o totozny jeden tón .... uplne zhodne.


Meky

 34    15. marec 2017 o 21:10

Reakcia na I_am_recoil vo vlákne Spirit unikol na internet - píšeš, že Ti záver Cover me pripomína Tangerine Dream. A vieš, čo mne pripomína motív v skladbe Allelujah z albumu subHuman? Toto: https://www.youtube.com/watch?v=srdlyhdZNd4 (spomaľ si v hlave trochu ten analogový sekvencér a bude to jasné grin). Ale to nie je nič proti Alanovi a Recoil, ja ho zbožňujem. To len na margo toho, že aj Alan si občas vypožičia zvuky od niekoho iného grin


bel canto

 35    15. marec 2017 o 21:18

Meky ked sme uz pri tom.
Piesen c.5 - Cover Me.
Pusti si to presne od 3:50.
A kurna, ved to je CLEAN.
Dokonale vykradnuty zaver Violatoru.
Tramtadadá  .....
V recenziach tu o tom nikto nepise smile


Meky

 36    15. marec 2017 o 21:20

Bel Canto: ale píše! Ja - viď vyššie moja recenzia grin grin


bel canto

 37    15. marec 2017 o 21:24

Meky sorac, mas pravdu.
Ale da sa na to pozriet aj tak, ze ten gol co dal Panenka na EURE daval aj v ceskoslovenskej lige.
Takze vadi to, ze to Gore kopol takisto, alebo to nevadi ?


Meky

 38    15. marec 2017 o 21:25

Mne to teda vôbec nevadí grin


i_am_Recoil

 39    15. marec 2017 o 21:27

@Meky

ved ano ja som to nepisal v zlom ze by vykradali len ze mam taky pocit, a myslim ze aj Bel Canto ma pravdu s Kraftwerkom napr…ano to viem Alan tusim niekde raz spominal TD no nie som si isty to by som asi klamal, alebo to mozno bude Moogom grin


bel canto

 40    15. marec 2017 o 21:34

Meky necital som detailne Tvoju recenziu, lebo hned na zaciatku som sa nezhodol s Tebou s otvarakom, tak som uz dalej nesiel. Pozeram ze mame spolocne logo, to je zabavne. Ak mam este dokoncit to vykradnutie Cleanu, ja si nemyslim ze je to v poriadku. Vzdy ked to budem pocuvat pocujem predsa Clean, ten postup uzatvorenia predsa patri tej skladbe nie ? To je ako katalogovy dom, uz predsa niekde stoji, tak predsa nebudem mat taky dom, aky uz niekto ma ne ? Vola sa to gýč.


Meky

 41    15. marec 2017 o 21:34

i_am_Recoil: ja to vôbec neberiem zle, to som napísal len na spestrenie, pretože je fakt zaujímavé sledovať tie vplyvy Kraftwerku (a i Tangerine Dream) v tvorbe DM a/lebo Alana. Zaujímavé je, že ten vplyv (zvukový) počuť viac v poslednej dobe (napr. taká Always, to je podľa mňa Kraftwerk ako vyšitý!!!), ako v rannej tvorbe. Ale je to v poriadku, pretože aj Martin, aj Alan (a dokonca aj Dave) opakovane uviedli Kraftwerk ako podstatných inšpirátorov, a je to v poriadku, pretože sú to fakt otcovia modernej elektronickej hudby ako takej.


Meky

 42    15. marec 2017 o 21:38

bel canto: jasné, veď každý môžeme mať iný názor, to je v poriadku. Čo sa týka toho Cover Me vs. Clean, tak by ma zaujímalo, kdo vlastne skopíroval ten motív (David?, Gordeno? alebo Eigner? keďže autormi sú oni). Asi im to posvätil Martin grin A s tým porovnaním s domom - človeče, divil by si sa, ale my sme pred vyše rokom dostavali rodinný dom a v nedeľu som mal na návšteve manželský pár, ktorý chce presne taký, ako máme my grin grin


Meky

 43    15. marec 2017 o 21:40

A tá ikona je teda fakt zaujímavá! A trochu ma to s….e, pretože Alana ja ZNÁŠAM, a dosť!!!! grin ale ak je to brané ako fór, tak to beriem grin


Gabriel

 44    15. marec 2017 o 21:49

@Meky: ikona ma podnietit cloveka k nahratiu vlastnej ikony vo svojom profile. Od piatku, kto nebude mat vlastnu ikonu, nebude vediet poslat komentar do diskusie.


i_am_Recoil

 45    15. marec 2017 o 21:53

no zaujimava recesia s tym logom ale vtipnejsie by tam bolo skor Toast Hawaii grin


bel canto

 46    15. marec 2017 o 21:54

Meky uz z principu - mat taky dom ako uz niekto ma ..... cele zle, kde je individulita ?
Pozri - ked pocuvam Surrender, je mi jasne, ze je to Sofad.
Ale je to princip Sofad, nie citacia starsej piesne, kopia akordov alebo niecoho.
A to je rozdiel.
Kdezto Cover Me svojim zaverom cituje Clean.


Meky

 47    15. marec 2017 o 21:55

Gabriel: tak, a je to grin


Meky

 48    15. marec 2017 o 22:00

bel canto: je to o názore a i hudobnej tolerancii. To by sme mohli obviniť aj Martina z toho, že skopíroval Somebody o 2 roky v skladbe Sometimes (i keď akordovo to asi nie je úplne to isté). Ale takých príkladov by sa našlo dosť (viď už preberaná podobnosť WTR a Corrupt).


bel canto

 49    15. marec 2017 o 22:05

Meky presne tak, Sometimes, to bola akutna spomienka, lenze pri tak peckovych veciach okolo som to vedel “nejak” prepacit. Gabriel terazky som nahodil ikonu, s tym piatkom si ma vystrasil smile


Meky

 50    15. marec 2017 o 22:08

bel canto: thumb up za ikonu grin grin (“boha jeho, zase je….ú!” grin)


Gabriel

 51    15. marec 2017 o 22:19

Paradne ikony pani. Nenapisal som ale, od ktoreho piatku wink


bel canto

 52    15. marec 2017 o 22:21

smile Sto bodov, terazky si ma dobehol ako maleho chlapca.


Meky

 53    15. marec 2017 o 22:24

Gabriel: Furt lepšie mať tam “zaslepeného” Alana ako ikonu Neznášam AW grin


Monghi

 54    15. marec 2017 o 22:28

@all: skvela diskusia, prosim, udrzujte tuto konstruktivnu debatu aj nadalej. Radost citat, aj tie kriticke prispevky! smile Dnes som si spomenul na vizionarsky koment Andyho Fletcher k albumu “Spirit”, este z minuleho roka: “ľudia budú týmto albumom veľmi prekvapení” ... stalo sa smile


Meky

 55    15. marec 2017 o 22:31

Monghi: AJ Martin sa predsa v októbri nechal počuť, že nový album niektorí fanúšikovia asi mať radi nebudú. Tiež mal pravdu grin


naomi

 56    15. marec 2017 o 22:33

...veľmi príjemné čítanie na večer, krásne napísané...podľa všetkého máš už aj svoju srdcovku z tohto albumu , tak držím palce, nech ju máš v BA aj naživo…si to zaslúžiš, za takúto recenziu smile ...mňa si teda dokonale navnadil…vďaka


bel canto

 57    15. marec 2017 o 22:40

Nachvilu presaltujem ikonu na dalsich elektronickych vizionarov - Bel Canto.


Monghi

 58    15. marec 2017 o 23:14

@naomi: wink


monocells

 59    16. marec 2017 o 01:08

Typická oslavná fanúšikovská recenzia, ktorá ani nie je recenziou.
Jej úlohou je iba kvetnato chváliť, ospevovať, obhajovať...
Samezrejme neobjektívne.


beny

 60    16. marec 2017 o 02:04

Výstižná recenzia Monghi,pekne si opísal album jeho náladu a u mňa, ako dielo,veľa otázok a odpovede na ne bude   každý hľadať sám postupom času.Pre mňa znamená album zásah do čierneho a už teraz ho radím medzi mojich 5       naj albumov,ktoré si naozaj s radosťou vypočujem celé. Som rád ,že môj sen ,že sa to ešte niekedy skupine podarí
splnil.Dakujem za recenziu a som rád, že nás viacerých ešte stále nie oficiálne vydaný album potešil.


Gabriel

 61    16. marec 2017 o 05:17

Podla priebeznych sprav z minulych mesiacov sa zdalo, ze album namixovali aj v 5.1 zvuku (alebo v inej priestorovej technologii). Nic z toho zrejme nebude dostupne ludom.


dvestotri

 62    16. marec 2017 o 07:05

Teda Martin je znova otcom ? Gratulujem. Namiesto pracovania na albume sa venoval svojej mladej zene. Uz mi to dava zmysel grin
Ma odpustene, tuto vec predsa nemohol odflaknut grin


Monghi

 63    16. marec 2017 o 07:10

@monocells: no a? vsak mi za to platia, tak preco nie? smile Columbia, Mute, SK distributor, na koho som zabudol este, jasneee ... dm.sk ... mesacne premie si musim zasluzit smile


bel canto

 64    16. marec 2017 o 08:09

Chlapci ak ma niekto v oblube Oceán a stredne osemdesiatkove albumy Depeche Mode :
Odporucam prve tri albumy Bel Canto.
Je to v podstate to iste (naladovo, zvukovo, produkcne)
Ochutnavka z ich prveho albumu, kvalitativne u mna zarovno s instrumentalkami DM :
https://www.youtube.com/watch?v=HgG8JrI-P9c


monocells

 65    16. marec 2017 o 08:56

Monghi: grin


kikinkadm

 66    16. marec 2017 o 09:09

monocels co je pri vnimani hudby objektivny pohlad? smile


monocells

 67    16. marec 2017 o 09:25

kikinkaDM:  Iste, to priznávam, že sa o tom nedá baviť, no chcel som tým
naznačiť, že som pri čítaní postrádal, ako to napísať, chladný a triezvy
pohľad na vec. Bolo to písané štýlom “Čo sa mi páčilo” s podtitulom “Všetko”.

Neviem, možno som prekukol, ale chýbal mi tam aj opačný pohľad na vec,
niečo, čo sa nie celkom podarilo, niečo zastagnovalo a pod.
Predsa nejde o dokonalú nahrávku (taká neexistuje a ani existovať nebude),
takže tam musí byť niečo…...
Preto som napísal, že recenzia je tzv. fanúšikovská.


Gabriel

 68    16. marec 2017 o 09:29

@monocells: toto je monghiho pravidelna volna jazda wink Don’t touch! :D

Kazdopadne, radi na dm.sk zevrejnime od kohokolvek recenziu na novy, ci aj starsie nahravky. V minulosti to zopar ludi aj urobilo.


bel canto

 69    16. marec 2017 o 09:40

Monocells, existuju dokonale nahravky, napr.Violator alebo Thriller ... smile
Tiez som si vsimol ze absentuje kriticky pohlad na vec, ale berem to vsetko ako to je.
Dalsi “moj” postreh - So much Love pani, to je Route66, normalne si to do toho zacnite spievat a mate to.
Tato piesen a ta co pride po nej ma donutila uvazovat o Spirite ako zvukovej dvojicke Sotu.


monocells

 70    16. marec 2017 o 09:44

Gabriel: Ok. grin

Ale jasné, recenzia ako taká je vo svojej podstate “problematický žáner”.
Ide totiž o subjektívny pohľad, ktorý má pod rúškom subjektívnej odbornosti
tendenciu tváriť sa objektívne…  grin Dobre. stačilo. grin

Na albume mám zopár skladieb, za ktoré som veľmi rád, že sú, a basta.


Gabriel

 71    16. marec 2017 o 10:08

@monocells: vratme sa radsej k obsahu, nie forme. Monghiho recenzia nikoho k nicomu nezavazuje. Je to pohlad fanusika. Nema ambiciu aspirovat na Pulicerovu cenu, ani byt sablonou pre pisanie recenzii.

Chyba ti negativny pohlad? Divil by si sa, co by si si precital, ak by monghi napisal recenziu v prvych piatich hodinach, co album pocul :D

Opisovat hudbu slovami je nemozne, takze si hudbu uzvajme a citanim o nej sa bavme. Peace.


Monghi

 72    16. marec 2017 o 10:11

@all: kriticky som bol pri Hillierovej trilogii, hocu pri “Delta Machine” uz menej ... ja bohuzial nemam co albumu “Spirit” vytknut, aj keby som velmi chcel. Ja som realista, sledujem Goreho “vyvoj”, aj minulost… vzhladom na to vsetko je tento album proste absolutna supa! Pocuvam ho skutocne denne min. tri krat, hra mi aj v tejto chvili… a citim pri tom neskutocnu spokojnost smile Jednoducho mi to k nim sedi, nepozeram sa na Depeche Mode cez plagaty a tie fenomenalne corbijnovske fotky z prelomu 1980 - 1990 rokov, to uz je pre mna len krasna spomienka, ku ktorej sa rad vzdy vratim, ale ako realista! Takisto mi srdce zaplace, ked si pustim nahravky do roku 1993 alebo albumy Recoil, ktore do spiku kosti milujem!!! Ale “Spirit”, “Spirit” je nieco ine! Ten album ma skutocne ducha, ja ho citim zakazdym, ked stlacim play ... bohuzial smile Ked mi zaznie v aute “Going Backgrounds”, tak zo mna odpadne vsetok stres ... a “Scum” ... uff .. v remixe este viac smile Jednoducho, toho, co mi na nich vadilo, sa bud zbavili alebo ja som tolerantnejsi (co by som bral, keby som bol striktne zamerany len na elektroniku ... bohuzial, z tej sceny dokazem pocuvat fakt len kapely, ktore nieco vybodovali, nie len kopirovali, zalezitosti typu Camouflage, ci Devision, Mesh ... to nedokazem pocuvat) ... jednoducho pri “Spirit” odhadzujem vsetko co bolo a sustredim len na to, co mam k dispozicii ... a je to fajn, citim sa slobodne a stastne smile A stale plati to, co som napisal v recenzii ... ze mi stale drasa usi pri niektorych miestach v Eternal a Poorman? No a co… su to len chvilky ... Ford to s nimi dokazal! Tesim sa z toho ...

inak… ked si zoberiete album ULTRA. Viete, preco je taky sakra dobry, aj ked s nimi uz Wilder nebol? Pretoze ten album v podstate Depeche Mode nenahrali! Spomente si, ake hudobne esa, v podobne najomnych hracov, sa na nom podielali. Nikdy predtym take nieco DM neurobili a mozno uz ani neurobia. Gore dodal zaklad a to bolo vsetko, o ostatne sa postarali Simenon so svojim timom a banda tazkych profikov, ktori dostali zaplatene a poziciu v booklete albumu. Mozno keby v tomto trende DM pokracovali, su uz dnes inde. Gore sa ale rozhodol inak, vratil sa v podstate k elektronike, ale inej! Tej, ktorej podlahol svojho casu aj Trent Reznor. Dnes uz tiez zneju NIN inak, ako v casoch “The Downward Spiral” ... a vadi mi to? Nie smile Akceptujem Trentovo umelecke rozhodnutie a tesim sa smile

Exciter… to je Martinov album, Gahan trucoval, Fletch sa vozil na bicykli ... PTA pre mna stale evokuje taku placku, ktora ma odradzala uz len obalom, dodnes sa mi nepaci ... a album na mna posobi strasne kostrbato, akoby si vobec nevedeli vybrat, ktorym smerom vlastne ist… to sa stava aj inym kapelam ... SOTU je, prekvapivo na mnozstvo nahratych skladieb, odflaknuta praca,  album stoloveho futbalu! Aj ked studio session, kde zahrali niektore skladby “live”, to sa mi velmi paci a rad to pozeram / pocuvam. “Delta Machine” ... zbierka vydarenych piesni, ale postrada to tu magicku celistvost a postupnost, ktoru ma prave “Spirit” smile

A vobec, stacilo ... aj tak sa asi nik z Vas nedopracoval az sem :D


monocells

 73    16. marec 2017 o 10:15

veď to som trochu aj chcel naznačiť...
Mal som totiž pocit, že keby sa kapela rozhodla spraviť si z fanúšikov “prdel”
a nahrali by album, že “uplne na prd” tak sa nájde hromada fanúšikov,
ktorí si z toho aj tak spravia “modlu”


Monghi

 74    16. marec 2017 o 10:21

@Gabriel ... trefna poznamka, s tymi prvymi piatimi hodinami. Ked dnes zacne Scum, tak si spomeniem, ako som minulu stredu rano pri prvej prehravke albumu, z toho priserneho zdroja, zacul prave Scum a zabehli mi ranajky :D A ked Gore spieval Eternal, chcelo sa mi plakat smile Ale nie od radosti, ci dojatia smile


grapher

 75    16. marec 2017 o 10:25

Bel canto, drobatko do teba rypnem smile S vynimkou Spiritu mame na tvorbu DM takmer totozny nazor. Ale niekedy mi to pride tak, ako keby si hladal paralely a skryte mysielnky tam, kde vobec nie su. Ako v prislovi “Kto chce psa bit, palicu si najde”. Pozri, ak by som napr. takto rozoberal trebars Black Celebration alebo Violator, urcite by som subjektivne na nich nasiel nejake vykradacky inych kapiel a aj samych seba a mohol by som tvrdit, ze tie albumy su slabucke atd. Spominas Cover Me ako vykradnuty Clean. To by som mohol povedat, ze Clean je vykradnuty Pink Floyd a Alan vlastne nic velke neurobil iba skopcil co sa mu hodilo a upravil to. Ale tak to zrejme asi nebude. Chapem ta, ze sa ti Spirit nepaci, pretoze je to uz uplne o niecom inom ako napr. Violator alebo SOFAD. Ale taky DM uz nikdy nebude.
Vypocul som si zopar veci od Bel Canto. Clovece, ja ti neviem. Pre mna dost nudne, myslim, ze De/Vision alebo iny klon DM/Camouflage by ma zaujal podstatne viac, hoci ich nemam rad.


bob3

 76    16. marec 2017 o 11:14

Violator je plny vypujcenych napadu, neni to nic negativniho, stejne jakakoliv jina deska DM z 80tych let, DM o tom vzdy otevrene hovorili, nikdy nemeli problem s inspiaci u jinych, nevim proc to porad nekdo nechce pochopit, je to prirozene a dela to kazdy, bezna praxe.

Napriklad Strangelove je totalni vypujcka, od rytmiky po melodie, nekde bych to mel mit buknute, pokud by to chtel nekdo slyset, dam to tådy pro zajimavost..reknete si..

Depeche Mode se proslavili tim, ze v jejich hudbe byl a stale je obsah, skvele texty se kterymi se lide stotoznili a nachazeli se v nich, Spirit tohle ma, pokud se budu bavit o nove desce..


grapher

 77    16. marec 2017 o 11:23

bobe, sem s tym, hodi sa to sem do zbierky smile


bob3

 78    16. marec 2017 o 11:26

grapher: OK vecer si na to udelam cas..a mozna pripisu nejaky ten komentar, pokud se mi to podari dohledat..


bel canto

 79    16. marec 2017 o 12:29

Grapher mas pravdu, uhlas.
Bobe nahod sak to je zaujimave.


bel canto

 80    16. marec 2017 o 12:33

Grapher DeVison povazujem za dost zly klon DM, ti nikdy nevystupia z ich tiena.
Ale Camouflage myslim ano, alebo Ocean (Muk tusim tvrdil, ze DM nepocuvaju smile))
Bel Canto som pocuval pekne od prveho albumu, nie je to lahky synthi popik, miesaju tam aj severske vplyvy a tak.
Mam v oblube Royksopp a spevacka Bel Canto spievala s nimi na konceroch a albumoch, je to moj oblubeny hlas.
Ale paci sa mi na nich tvrsa basa, tvrde bicie, to co volakedy zdobilo DM.
Ked sa nepaci, nic sa nedeje.


grapher

 81    16. marec 2017 o 12:44

Bel canto, kazdy mame to svoje. Sucastou mojej mladosti boli napr. A Flock of Seagulls, ktorych som mal velmi rad pocuvam ich aj dnes. Ale nikto v mojom okoli ich nemal v oblube a vsetci sa divili ako mozem nieco take pocuvat smile


angel

 82    16. marec 2017 o 12:51

De/vision-6 feet underground, kto má rád zvukové vrstvy, mal by si si ho vypočuť. Je to super elektronický album, hlavne sú tam chytľavé melodické melódie, kdež to….., vyjadrujete sa na skupinu Camouflage, že je to klon a podobne. Kto počul album spice crackers, chcel by so vedieť, či to klon, alebo kolovrátok. Je to úplne iný ako ostatné.


advokat

 83    16. marec 2017 o 13:13

Som neuveriteľne smutný.S Milanom Lasicom sa vo veľa veciach nezhodnem,no uznávam ho a jeho copyright musím použiť:pretvárka,lož a faloš.To vážení naozaj potrebujete Flac,aby ste vedeli,či tá nahrávka stojí za vypočutie?Naozaj 30,40-ročný fans nevedie,že nahrávka DM stojí za viacnásobné vypočutie,než otvorím hubu a niečo k nej poviem? Monghi napísal pravdu,ale omylom,z jeho recenziou sa len ťažko zhodnem.Ale platí:Spirit - znovuoživený duch kapely.Áno,to platí,opäť verím,že týto páni majú stále čo povedať,ale pán Ford musí mať väčšie slovo a ono to pôjde. Bel Canto prestaň s tým,už je to trápne,všetci sú teraz ohromne ústretoví,lebo sa im zdá,že je všetko OK ,ale mňa s tým serieš,u mňa je Ultra vrchol DM tvorby a tie tvoje dristy-kľudne nech si pozvú cigánskych diablov,ak sa to bude mne páčiť,tak je to ok a môj vkus neovplyvní žiadny šašo,lebo ja mám svoju integritu.Takže záverom,má to ďaleko od starého DM,ale je to krok správnym smerom a je to najlepší album od Ultra,s prehľadom.Treba udržať 4 roky kurz a pôjde to.


bel canto

 84    16. marec 2017 o 13:19

Ak je pre teba Ultra vrchol, tak si si asi zabudol vsimnut 5 albumov pred nou.
To su tvoje dristy kamo, prechodny album nazyvat vrcholom.
Nikdy som nepisal ze Spirit ma blizko k starym DM, pisem a za tym si stojim, ze zvukovo je zhodny so SOTU.
Ale ako ta tak odhadujem, tebe to nedojde.


advokat

 85    16. marec 2017 o 13:25

Áno bel canto,ty mne nebudeš hovoriť,čo je pre mňa vrchol DM tvorby a na takom pajácovi si vždy rád zgustnnem.Pre mňa je ten vrchol Ultra a to si kedykoľvek obhájim.


advokat

 86    16. marec 2017 o 13:31

a len tak mimochodom,nikde som nepísal,že ty si niekde niečo písal.Ja keď sa naseriem tak som zlý.


angel

 87    16. marec 2017 o 13:50

advokat, ty máš výhodu, lebo keď sa naserieš, tak si zlý a hneď sa obhájiš, lebo si advokat. To len tak zo srandy, ale súhlasím s tebou, že Ultra je vrchol tvorby DM, je to špičkový album.


advokat

 88    16. marec 2017 o 14:00

Angel,načo to bolo dobré,ja čakám,že keď má niekto naozaj nejaký problém,tak mu ho pomôžem vyriešiť,ja naozaj nemám všetok čas sveta. Ale naozaj,zaujal ma tvoj negativistický postoj k novému albumu.Naozaj?Veď v prípade Ultra sa vzácne zhodneme.


angel

 89    16. marec 2017 o 14:18

Vieš čo, napísal som, že o albume sa nebudem vyjadrovať, ale naseriem si do huby a napíšem. Ultra je špičkový album, sú tam nádherné piesne, proste melódie, ktoré si človek vyspevuje, pociťujem emócie. Spirit, sú tam prvky soulsavers (The worst crime, tu niet o čom, to na album nepatrí,to je čistý soulsavers), ok, to prehltnem nejak, aj ten zvuk, ale čo mi chýba, chytľavé melodie, počúval som to možno 5-krát snažil som sa, ale ostávam chladným, žiadne emócie. Cover me, ma trochu chytila, začiatok Soulsavers, ale potom neviem od akej minúty presne, začína DM, ale má to melódiu, takže kvôli tomu. Pre mňa najlepší song WTR, ja mám rád taký DM,. Pre mňa sú naj songy ETS, Precoius, Everythings Counts, proste jednoduché melodické veci, ktoré si pospevujem. No uvidíme, zatiaľ u mňa Spirit nič moc!!!!!


advokat

 90    16. marec 2017 o 14:27

No vidíš,napriek všetkému,vážim si Ťa,lebo sa nebojíš ísť s kožou na trh.Mi dvaja sme si viac podobný ako to kedykoľvek pripustíme,a neskromne si myslím,že my sme zárukou pokroku.


angel

 91    16. marec 2017 o 14:32

Diki za uznanie!!!!Napodobne, mám rád ľudí, ktorí si stoja za svojím názorom!!!!!


Gabriel

 92    16. marec 2017 o 14:34

Chlapci, ten kto odmieta pokrok, nemoze byt zarukou pokroku. Uz z diskusie nerobte grotesku a nemastite si ega wink


bel canto

 93    16. marec 2017 o 14:43

Pajac si tu ty.
Predo mnou by si si Ultru neobhajil.
Strielas do vzduchu, to je vsetko co dokazes.


Espi

 94    16. marec 2017 o 14:46

... akurat som dopocuval v aute prvu skladbu, viac som nestihol, a bavili ma hlavne tie vokaly na jej konci, pripomenulo mi to starsie albumy .... som zvedavy na zbytok.


DM-80

 95    16. marec 2017 o 14:47

Zdravím Gabo, nevieš prosím ťa náhodou o koľkej zajtra hrajú v Berlíne a kde bude stream?


advokat

 97    16. marec 2017 o 15:08

Ale už dosť.ja robím z diskusie grotesku?Pýtam sa konkrétne Gabriela,lebo to je neuveriteľné?


DM-80

 98    16. marec 2017 o 15:11

Ďakujem pekne Monghi.


angel

 99    16. marec 2017 o 15:15

Gabriel, nič v zlom, ale takých, čo tu robia z toho grotesku je tu viac. Vieš, čo ma prekvapuje, nemáš na každého rovnaký meter, ale veď, čo sa čudujem , sme na Slovensku. A ego si ja nemastim, niečo by so ešte napísal, ale myslím si, že by si ma “dál dole”, či jak si mi to napísal.
Peace, ok?
Bel Canto, každý sme iný, každému sa páči niečo iné, nemôžeš niekomu niečo nútiť, čo sa tebe páči, že je to super, keď ten druhý to považuje za ......(SOFAD).


i_am_Recoil

 100    16. marec 2017 o 15:22

Chlapci vy chodite poniektori aj na nejake DM party, alebo ste len tzv “forum fanusikovia” ....viete ze by ste sa radsej mohli stretnut niekde na nejakej party a tam si to vyrozpravat osobne, ako tu sa hadat o nesmrtelnosti chrusta smile


monocells

 101    16. marec 2017 o 15:23

Gabriel, Ty máš ten názor, že nový album je pokrok?


Flexible

 102    16. marec 2017 o 15:25

...a tak pekne sa tu este predchvilou diskutovalo smile
@bel canto: ano este predtym ako si to napisal som si postupne zacal uvedomovat, ze Spirit a SOTU naju k sebe velmi blizko, teda okrem toho, ze obidva su v diskografii DM ale ide o atmosferu, mozno aj koncept. Napriek vsetkym tym kritikam na SOTU som mal vzdy ten album rad, urcite radsej ako PTA a Deltu, ktoru som neveril, ze niekedy stravim, ale po vyse dvoch ci troch mesiacoch som vo svojom vnutri mohol slavnostne zvolat, ze to tam je, zacala sa mi DELTA pacit. SOTU som si dnes pustil, mozno to bolo dane len tym, ze to islo len na PC ale nejako sa mi to zdalo dost od druhej polovice moc “pestre”. Zato Spirit mi pripada ucelenejsi akokeby lepsie vedeli, co s materialom urobit, pravdepodobne je to aj zasluhou Forda. Spirit je dobry album, nie (aspon zatial) bombasticky (pre mna) ale dost dobry, vzdy si ho rad vypocujem od zaciatku do konca.


ViolateYou

 103    16. marec 2017 o 15:54

Monghi: je jedno ci suhlasime alebo nie je to subjektivna recenzia, no je napisana pekne, fakt prijemne citanie, slohy si mal urcite za 1*

i_am_Recoil: je to tak, je rozdiel pisat tu na fore a bavit sa s niekym v tvarou v tvar, naposledy ked som sa bavil s fanusikom DM, mali sme aj odlisne nazory a bola tam aj emocia ale pekne sme si to vysvetlili a nechali prudit svoje nazory a emocie zoci voci, cez net by sme sa mozno dovadili, niekedy clovek neodhadne ako to na nete ten druhy mysli a vznikaju hadky aj z toho, nazivo by casto krat konflikt nevznikol


ViolateYou

 104    16. marec 2017 o 16:08

ach SOTU, to bolo super obdobie ked to vyslo, aj ked je to dost slaby album na pomery DM mam k nemu emocionalny vztah, navnadili ste ma na neho, nepocul som to pradlho, aspon si to zrovnam so spiritom


bel canto

 105    16. marec 2017 o 16:09

Flexible presne tak, pekne sa tu disktutovalo, pokial nedosiela pajác advokat


Gabriel

 106    16. marec 2017 o 17:13

Dobre, rypol som si, aj ked len vseobecne. Ospravedlnujem sa, ak sa to niekoho z vas dotklo.

Priatelia, no a teraz uz späť k diskusii o albume, ci monghiho recenzii.


dvestotri

 107    16. marec 2017 o 17:26

Znova idem trocha snivat .....
Alan sa nevrati, to je jasne, ale co tak návrat Vinca? grin Myslim, ze zvukovo by sa s Martinom dokazali vyhrat. Kedze DM nabrali uplne iny smer, tak Vinco nie je az taky zly napad. Co vy na to ?
Hlavne dostat Gordena a Eignera prec grin grin grin


Stanley242

 108    16. marec 2017 o 17:55

Hmm… Vinco späť v dome a veľkým oblúkom návrat k pôvodnej zostave? Dvaja kohúti na smetisku? Alebo VCMG/2…..VCMG/3… hmmm  Možno by to fungovalo, treba vyskúšať.


jozefst

 109    16. marec 2017 o 18:08

Alebo k Davemu, Martinovi a Andymu by sa pridali Vinco spolu s Alanom grin.


dvestotri

 110    16. marec 2017 o 18:16

@jozefst Alan a Vinco maju dost rozdielne vnimanie hudby. Asi by si moc nerozumeli. Ale Boh vie, co by uvarili smile . Vinco ma napadol preto, ze tento album je taky jednoduhsi elektropopik a Vincov vplyv by im mozno pomohol, alebo by ich dako nasmeroval.


kikinkadm

 111    16. marec 2017 o 18:19

nie vincaa nie aj ked photographic milujem dodnes vinco mi pride prilis popovy to dm nesedi
bel canto pisal som vo svojej mini recenzii v druhom vlakne ze so much love je zmodernizovana route 66 ked si postrehol ale vobec mi to nevadi praveze ma to dostalo do tych zacarovanych emocnych stavov v case 101ky smile


Monghi

 112    16. marec 2017 o 18:21

elektropopik… hmm… potom produkciu Erasure nazveme ako? smile A teraz tieto dve kapely zrovnajme wink


In Your Memory

 113    16. marec 2017 o 18:22

Aj po tyzdni neustaleho pocuvania skladby nepreskakujem. Vyborny album!!! Taky vyborny, ze pri poslednych tonoch skladby Fail ma chyta neskutocny smutok, ze uz album konci…


Monghi

 114    16. marec 2017 o 18:23

anglicky The Guardian ... Spirit ... album of the week ... https://www.theguardian.com/music/2017/mar/16/depeche-mode-spirit-review-stripped-back-amped-up-and-angry?CMP=twt_a-music_b-gdnmusic

mimochodom, Matrixxman poskytol rozhovor ohladne spoluprace na albume Spirit, prave to prekladam, vecer to pojde online ... uvidime, co povie o Martinovi smile


dvestotri

 115    16. marec 2017 o 18:37

“elektropopik” ....musel som trocha zarypnut grin
Tak Erasure je taky “pritepleny popik” to je pravda, ale mozno by spolupraca Martina a Vinca priniesla nieco dobre.


radoo

 116    16. marec 2017 o 18:56

neviem ako sa martin podielal na spolutvorbe s vincom,ale ked si porovnam album speak s 1.albumom yazoo,su dost odlisne.mne sa osobne duet yazoo viac pacil ako erasure,ten hlas elzy mam velmi rad.neviem ako teraz,ale ten kolotocovy popik od erasure moc nemusim.


i_am_Recoil

 117    16. marec 2017 o 19:02

a co tak zostava Gahan, Gore, Wilder, Clarke, Bell, Fletcher grin koho este pridame..


radoo

 118    16. marec 2017 o 19:13

marc almond ,elison moet…...nakoniec pride robko smith a vsetkych vyhodí.


Stanley242

 119    16. marec 2017 o 19:23

....Bell, Fletcher… to by bola pre Fleča veľká príležitosť zaplieskať si po niečom inom, než po vlastných dlaniach, napr. po Bellovom zadku :-D


Notik

 120    16. marec 2017 o 19:24

bel canto , ty si presne ako tvoj nick , na smiech


Fido

 121    16. marec 2017 o 19:25

a Flood este


Monghi

 122    16. marec 2017 o 19:25

heh… ok… 25x poctivo vypocuty “Spirit” od uniku min. 3x denne ... a stale spokojnost smile Na case to obmedzit, aby sa mi DM do prichodu v BA nezunovali smile


jozefst

 123    16. marec 2017 o 19:25

Erasure sú práveže super. U mňa je DM niečo ako riaditeľ a Erasure ako námestník. Tým som chcel len napísať to, že erasure mám veľmi rád, ale DM je no. 1.


bob3

 124    16. marec 2017 o 20:27

Dostávám se ke slíbené Strangelove.

V žádném případě nemám v úmyslu snižovat potenciál Depeche Mode, právě naopak, vždy jsem obdivoval jejich přístup k práci.

Paul Hardcastle v 80. letech produkoval elektronické instrumentálky. I když jsem nikdy nečetl o inspiraci ze strany DM, hudební instinkty mnohé napovídají.

Jak by se ale DM dostali k takové muzice. Zaprvé..je známo že Gore v těch letech poslouchal Prapagandu, což byl dost mainstreamový pop, proč by si neposlech tohle, zadruhé..Hardcastle se v žebříčku Billboardu v roce 1985 pohyboval se skladbou 19 poblíž DM se singlem People Are People..smile , rozhodně je možné, že na něj zvědavý Gore při zkoumání konkurence narazil právě tady..

Například zmíněná skladba s názvem 19 z roku 1985 s tématem války ve Vietnamu přínáší zajímavost, popová elektronická hudba prokládaná mluveným slovem.

https://youtu.be/hRJFvtvTGEk

Nápad, který DM použili na Music For The Masses, téma Vietnamu a instrumentálka Agent Orange. Mluvené slovo DM pak dále používali i v remixech, například Policy Of Truth.

Má úvaha z pohledu producenta, Black Celebration OK super, ale s tím se neproslavíme, potřebujeme zrychlit a přiblížit se zase trochu tanečnímu parketu. Ano, na remixy Strangelove a dalších singlů se dá skvěle tancovat..

Zde je skladba Rain Forest z roku 1984, u které jsem si stoprocentně jistý, že inspirovala producenta při práci na Strangelove..

https://youtu.be/yKTAJkVFvCI

Beat a celkový groove je totožný s verzí Strangelove na albu, nejlépe je si otevřít obě skladby v oknech vedle sebe v prohlížeči a porovnat. Podobně vyznívají i drobné melodické vyhrávky, které lze slyšet ke konci Strangelove..nebo perkusivní rytmické prvky.

https://youtu.be/1WLWVICpP9I?list=PL44D8AEE7864C6CEC

Jak je vidět, inspirací od vedle se meze nekladou, je to skvělý způsob jak rozběhnout tvůrčí proces..i u Depeche Mode.


jozefst

 125    16. marec 2017 o 21:09

Keď sme už u toho, tak ja v tejto skladbe od Paul Hardcastleho - Rain forest počujem v bicích podobnosť s Africa bambaataa a ich Planet rock: https://www.youtube.com/watch?v=9lDCYjb8RHk . Oni zas vysamplovali Kraftwerk trans Europe express a teraz mi aj tá hardcastleho melodická linka pripomína ten Kraftwerkovský motív. No, už som ako Bel canto (toto bolo myslené sympaticky), ktorý porovnáva rôzne DM skladby. Myslím si, že napríklad podobnosť bicích u Afrika Bambaataa a paulom Harcastle môže byť spôsobená tým, že použili rovnaké, alebo podobné bicie mašiny. A teraz mi na youtube nabehol nejaký Newcleus - Jam on it. Tam sú v bicích tiež podobné zvuky. inak tieto veci sú moc vysoko inteligentný pop.

Keď som počúval včera Herbieho Hancocka - Rock it: https://www.youtube.com/watch?v=GHhD4PD75zY , tak mi to evokovalo DM skladbu Breating in fumes, čo je akýmsi inštrumentálym experimentom. V Breatiating in fumes cítim vplyv Kraftwerk s ich albumom Electric cafe a DM remix Never let me again (agro mix). U tohto zas cítim vplyv EBM ako Nitzer ebb.

No ale vrátim sa k albumu Depeche mode “Majk” Spirit, tak mrkám na iTunes, či to už neuvolnili. Asi obetujem bohom iTunsu moju deluxe bedňu albumu od DM SOTU, aby sa tak už udialo. Najlepšie je ju asi rituálne spáliť. A pridám k tomu podpísané CD Construction time again Alanom Wilderom, to bude mať ešte väčší účinok. Alebo aby som tak tieto veci ušetril, tak si spravím DM silvester a do polnoci odpálim desať sekúnd a dám nejaké šampáňo.


Dusan

 126    16. marec 2017 o 23:44

Tak po určitom čase a niekoľkých vypočutiach si dovolím aj ja zhrnutie mojich pocitov z novej LP. Verím, že Spirit už poznám natoľko, že môžem zodpovedne zhodnotiť. Napíšem to v odrážkach:

(+) Najlepší DM album od čias Exciter a musím povedať, že u mňa veľmi presahuje kvalitu posledných 4 LP.

(+) Album má koncept, veľmi dobré usporiadanie jednotlivých skladieb, rozvíjajúcu sa atmosféru od začiatku po koniec, jednoducho je to ucelené dielo, a to zbožňujem. Má to spád, s čím asi súvisí aj pre mňa veľmi vyhovujúci timing do 50 minút. Dobrým príkladom je WTR, ktorú som samostatne hodnotil veľmi zle, ale v celku tam tá pieseň naozaj sadne. Rovnako ako Fail na záver.

(+) Minimalizované škrípajúce alebo ohlušujúce zvuky, čo je pre mňa osobne obrovské plus, i keď pár takých pasáží sa nájde aj teraz, ale v zásade v rámci akceptovateľnej normy resp. je to len skryté za hlavnými zvukmi.

(+) Dave spieva naozaj OK, žiadne “ťahanice” a silný afekt, naopak hlasový výraz má príjemné polohy. Raz je to kľudná emócia na Worst Crime, druhý krát ostrosť super zvýraznená cez skreslenie, inokedy akurát expresívne ako na No More. Skutočne chválim.

(+) Myslím, že Ford veľmi dobre zladil spoluprácu a tvorivý vplyv Goreho a Gahana na celkový výsledok. Cítiť tam spojitosť a kooperáciu, nie ich konkurenciu a „zlepenie“ troch Gahanových piesní s Martinovými. Veľká vďaka za výmenu producenta…

(+) „Melódie“ a štruktúra piesní. Áno, je to album bez hitov a silných refrénov ale mne to vôbec nechýba, nepočúvam veľa takej produkcie, mám rád ambient, tiež „zložitejšiu“ štruktúru piesne, ktorú musím napočúvať, objavovať a ak to zafunguje, je to skvelé. Tento album má väčšinu takých piesní, dokonca si myslím, že taký Scum je v tomto jasný inovatívny krok, ktorý sa mi veľmi páči, rovnako You move…

(-) Prvé mínus: Martinove piesne, hlavne Eternal. Považujem to za úlet umelca, ktorý to jednoducho „prepískol“. Eternal sa snažím vnímať ako medzihru medzi riadnymi trackmi, tak ako to zvykli robievať v minulosti a je to akceptovateľnejšie, timing tej piesne tomu napomáha grin inak tá zvuková kulisa je bieda a hrôza, rovnako Martinove vibráto už skutočne nemusím.

(-) V porovnaní so starými časmi s AW to znie ako keby to hrala iná kapela. To sa ťažko “trávi”, ale možno práve aj vďaka tomu mne osobne album priniesol zásadný zlom vo vzťahu ku DM. Prvý krát mi Wilder nechýba a vôbec neriešim, ako by ten album znel s ním. Neviem čím to je, myslím si ale tým, že je dostatočne dobrý.

(-) Zvuk a produkcia. Tu sa prikláňam ku kritike. Opäť veľká škoda, pretože toto považujem za najdôležitejšie kritérium pre DM album, ale po 4 jasných nezdaroch, ukážkach z úvodnej tlačovky, WTR som nič ani neočakával, naopak, zas som si hovoril je to v .... Ale nakoniec sa to dá, ako som napísal, je to pre mňa najlepšia produkcia od Exciteru, ale samozrejme žiadna “revolúcia” sa nekoná, a nesiaha to ani zďaleka, ani náhodou na to čo sa dialo za čias s AW. Počujem Sotu, Deltu, Exciter, primitívnejšie zvučíky a bicie, aj zmienené škrípanice, chýbajú basové linky ale čo je u mňa zvláštne je to, že zatiaľ čo produkciu a zvuk týchto troch zmienených LP naozaj skoro až neznášam, tak Spirit to nejako „zmanažoval“ a je to dostatočne „uhladené“ a počúvateľné. Veľká vďaka Ford, pretože toto mohlo byť u mňa opäť pre ďalšiu DM platňu KO, ale nie je to tak. Dokonca, ak by mal Spirit produkciu ako Going Bacwards, tak to napíšem do plusov, takto nemôžem.

Záver: Spirit si chcem pustiť, a to od začiatku po koniec… skvelé zistenie u mňa skutočne v poslednom momente, kedy som sa po vypočutí WTR dostal do stavu, že sa toho už nikdy nedočkám grin


Analogrunner

 127    17. marec 2017 o 08:07

Myslim si, ze - vypocul som si album prvykrat a tesi ma, ze som pockal do oficialneho datumu.
Vypocul som si ho zatial 1krat.
Dam tomu dalsie 4razy a uvidim.
Skoro s nicim co som tu cital (pozitivne) zatial nesuhlasim, ze je album analogovy je iba bel cantove zbozne prianie :D
Dam tomu cas a viac prepocuti.


johnny

 128    17. marec 2017 o 10:14

Hm…album som pocuval asi 10x. Paci sa mi. Da sa pocuvat cely bez skip smile po dlhej dobe. Ale! Cely tyzden som si pustal postupne stare albumy… Spriti bol na prvy raz velmi tazke pocuvanie. Musi sa dostat pod kozu. Where’s the Revolution je zvukom fakt ako z ineho albumu.

Pride mi ako DGMG. David opakuje oblubene slova a temy Soulsavers, Martin ulietava do svojho vesmiru zvukov po prehodeni vyhybiek v roku 2000. Martinove texty pocuvam radsej, nie su take prvoplanove. Vzdy sa mi pacili a tam je latka vysoko. Temy maju obaja velmi podobne.

Neriesil som nikdy AW aj ked jeho pridana hodnota bola velmi vyrazna. Mozno aj ETS by znelo ako Eternal smile. Po vypocuti vsetkych 14 albumov mi tam Alan zial chyba, resp. mozno producenti, ktori robili albumy do 1997. Necitim, totiz zasadnu zmenu Hillier > Ford.


bel canto

 129    17. marec 2017 o 12:02

Bobe - 1, taketo debatky mam v oblube.
A moj nazor na inspiraciu k World in my eyes :
https://www.youtube.com/watch?v=uuuR9hL4pgM


jozefst

 130    17. marec 2017 o 12:36

Tak konečne som sa dočkal. Zakúpené o jednej v noci. Vypočuté do obeda a počúvanie prebieha aj teraz. Už prvá sekunda albumu ma omráčila a potom to pokračovalo ďalej. Natočili niečo iné, príklon k alternatívnemu rocku, analógy ustúpili viacej do úzadia, sem tam sa mihne retro zvuk a skreslený spev nie je na škodu. Stále sú v prvej vlne. Album pôsobí kompaktne, “nehitovo” ako Black celebration. Obavy zo stagnácie kapely sa rozptýlili.


suspy

 131    17. marec 2017 o 14:07

Ja som postaval pred predajnou uz o 8:00 a zistil som ze sa otvara o 9:00. Ked som tam vosiel teta sa ma pyta: co to chcete?! jaaaaj Depes Moood? To bude urcite este len tu v tomto kartoone. Prave vybalovala tovar.
Oprasil som CD Player v aute a posluch mohol zacat.
Vela veci, ktore ma po prvom posluchu napadaju, tu uz boli niekolkokrat spomenute. Tak nieco co tu este nebolo:
Fail mi pride na rozdiel od väcsiny z vas velmi dobra piesen, hlavne zvukovo. Naopak prva GB je pre mna neaka moc rockova, neviem preco ma v istom momente napadlo Bon Jovi grin Ale je piatok a uz je toho aj v praci dost.
Soulsavers nepoznam, nikdy som nedopocuval ani jednu jedinu skladbu do konca, preto mi pride tretia TWC velmi prijemna, hlavne potom buchote prvych dvoch skladieb. CD s mixami je tiez vyborne, konecne pocuvatelne ( az na posledny So Much Love ), netanecne.
Takze u mna zatial pohoda, len dve veci asi nestravim: Eternal a So Much Love mix


blueICH

 132    17. marec 2017 o 15:07

Vydrzal som do piatku ale mam vazny problem. Od rana sa neviem dostat za cislo jeden.
@Monghi super recenzia.


Tomasito

 133    17. marec 2017 o 16:53

@Dusan - musim s tebou suhlasit - co sa tyka produkcie mi pride Going Backwards tiez ovela viac vydarenejsia. Cely ten zvuk je plnsi - neviem to celkom popisat - ale vsetko to tam do seba zapada.
Takze plny suhlas.


Tomba

 134    17. marec 2017 o 17:03

Po velmi dobrém rozjezdu (první 4-5 kousky) u mě následovalo postupně narůstající rozčarování. Kapela, která v minulosti stvořila opusy s tak silnou atmosférou jako In Your Room, Walking In My Shoes, Barrel Of A Gun, Darkest Star nebo Higher Love se teď spokojí s dvouapůlminutovými “mrzáčky”?! Někde jsem četl, že to je “most energized album in years”, ale já tu energii marně hledám… No, snad další poslechy potěší víc…


Joseph_sli

 135    17. marec 2017 o 17:24

Bel canto- ocean dm nepocuvaju??? Ako to ze Petr Muk spieval Never let me down again


Joseph_sli

 136    17. marec 2017 o 17:32

https://m.youtube.com/watch?v=GcYpUl-nyfk


2FF Project

 137    17. marec 2017 o 18:04

V hudbe existuje aj tzv. miniatura. Martin na par taktoch Eternal povedal vsetko…. Pre mna skvela vec. Konecne sa mu podarilo dostat harmonium verziu na album :D

To, ze bol Alan genialny aranzer asi nikto nepochybuje, ale DM si tiez chodili a chodia po inspiraciu k susedom.

Clen New Order sa svojho casu postazoval, ze basova linka Enjoy pripomina ich True Faith (povedal to menej diplomaticky).

Fanusikovia Pink Floyd mali vceku zabavu z Clean…One of these days. Mimochodom ti podla mojich skusenosti nenariekaju za Syd Barretom al. Roger Watersom, napriek tomu, ze to boli piliere PF.

Bonhamove bicie z Led Zepellin Halo, tento sampel ak sa nemylim bol 1x pouzity v NLDA.

Strangelove prekvapivo kapela Cameo…

Z vypoziciek po odchode AW bicie vo fantastickej Painkiller u krasnej Vanessy Paradis.

Damaged people (tri takty) aby nedoslo k plagiatorstvu muzikal Jesus Christ Superstar, I dont know how to love him

a asi by sa dalo pokracovat.

Ku cti panom sluzi, ze sa tym nikdy netajili a ich vplyvy ako Kraftwerk (robots / world in my eyes), Tangerine Dream, je krasne v ich hudbe pocut, ale v vzdy v ich typickom podani s DNA DM.

Kedze tu mame budovatelsky album SPIRIT lucim sa s pozdravom
Na vecne casy s DM smile


ivan

 138    17. marec 2017 o 18:30

Tak zatiaľ  u mna No.1 eternal…


gfru

 139    17. marec 2017 o 19:38

O chvíľu si dám prvý posluch… práve držím v ruke CD a zas som nasr… že ho nevedia už ani normálne zabaliť do plastu, ale miesto toho je zas v napoly prehnutom kartóne.. kks otras že sa šetrí už aj na tomto.. z toho sa nedá ani normálne vybrať to CD aby som ho nedotrhal… o booklete (sorry, 4 stránkovom letáku bez textov) ani nehovorím, ale ten už vlastne nemusím vyberať nikdy. Čo už, tak si už idem dať premiéru wink


Analogrunner

 140    17. marec 2017 o 20:43

mozno unahlene, ale:
- cely album je ako vedlajsi produkt z delty:
- scum - welcome to my world - rovnake zvuky
- worst crime - heaven
- so much love - zrychleny broken
- poison heart - slow

som velmi rad, ze som si nekupil listok na koncert, pretoze touto zmesou pocitovo vyhasnutej muziky by som sa nechcel navalat na silnom soundsysteme. uz koncert v hale v ba mi prisiel uplne odflaknuty, toto turne bude podla mna slabota.
fakt - depeche mode ma v refrene skladby you move 4 rovnake loopy so zmenou o 1 polton?
Gore sa vrti v modularovom kolecku ako skrecok, pocujem ze ani novy producent to nepresekol.
Castokrat velmi prvoplanovo znejuce kompozicie - ano prislo k zmene - myslim, ze depeche senilneju :D
Co je zaujimave sledovat - ako si aj takto slabucky pocin dokazu sfanatizovani fanusikovia postavit na uroven svateho gralu. Akoze proti gustu neni zadna, nikoho neplanujem o nicom presviescat wink
Ked sa paci, laduj sa tym od rana do vecera.
Na moj vkus vypraty pop s modularmi. Chlapci prestrelili svoj koniec kariery.


insight

 141    17. marec 2017 o 21:05

Po 1.pocuti:
No More, So much love
Uplne pecky


gfru

 142    17. marec 2017 o 22:13

A mám to za sebou.. na nejaký ucelený názor si to nechám prejsť hlavou, ale zatiaľ super, lepšie než som čakal wink Takisto neviem čo všetci riešia Eternal.. u mňa bude určite patriť medzi tie lepšie Martinove skladby grin


Roman

 143    17. marec 2017 o 23:42

Tak uz aj ja som dnes obdrzal CD verziu albumu. Objednane mam aj deluxe, LP a aj box ale tie este postou nedorazili. Tak som si dnes konecne mohol vypocut cely album. Predtym som pocul iba Worst Crime v pochybnej kvalite v den uniku a bol som z toho sklamany, a samozrejme aj WTR. Preto som sa obaval vysledku, zvlast ked som tu cital cele diskusie a poniektori ten album oznacili za uplne dno. Ale prekvapivo hned pro prvom pocuvani som bol prijemne prekvapeny. Worst Crime patri zatial dokonca k mojim favoritom. Som velmi rad ze mi album sadol, Nie preto aby sa potvrdili vyjadrenia tych ktorym sa album nepaci alebo aby as dokazalo ze DM2 to bez Alana nevedia, ale preto ze konecne je tu nieco co ma laka pustit si znova a znova a nemusim mat pri tom pocit ze to pocuvam nasilu alebo ze sa pri tom nudim. Uz som to prehral tri krat a este aspon raz sa do toho dnes pustim. Ale aby som len nechvalil, . Neviem si pomoct ale Going Backwards a In Chains zo SOTU to iste len GB je odeta v inom, omnoho zaujimavejsom sate. Scum, neviem ale zatial nic. A Eternal, Martin konecne dostal svoje harmonium na album. Zaujimava skladba ale absolutne nedorobene demo. Kazdopadne z albumu mam dobry pocit a radim ho v DM diskografii v tej lepsej polovici.


ivan

 144    18. marec 2017 o 00:30

Tak teda po 10tom kolecku…neuveriteľná pecka..


gfru

 145    18. marec 2017 o 01:17

...tiež dávam už nejaké 4té kolo… zatiaľ ma totálne dostali scum, poison heart, so much love, poorman, no more a samozrejme revolution a worst crime. Všetko na prvý posluch, žiadne nútené napočúvanie, nič také. Bez You Move a Fail by to bol špičkový album smile Popravde keď som počul na tlačovke tie útržky zo Scum a Poison Heart tak som mal obavy že to bude mgxmg part ii.. nakoniec u mňa patria medzi (zatiaľ) najsilnejšie kúsky z albumu wink s novým cd zatiaľ totálna spokojnosť, uvidím teda ako ho budem vnímať po nejakom čase, ale už teraz rozhodne lepšie než delta. wink


pepe779

 146    18. marec 2017 o 11:02

Jednoznacne a s prehladom najslabsi album aky kedy DM vyprodukovali. Po uvodnom singli som nemal ziadne zavratne ocakavania, ale ze dokazu podliezt este aj nizku latku poslednych dvoch albumov som naozaj necakal. Velmi casto pocut silny vplyv Soulsavers (ktori ale aspon vedia robit kvalitu) a Gahanov skresleny hlas v takmer kazdej pesnicke ma neskutocne irituje, neviem aky maju dovod takto dobabrat jeho stale kvalitny hlas. Na albume je zopar svetlych miest, ale ako celok to znie velmi plytko, bez napadu a hlavne produkcne nedotiahnute, po par pokusoch uz nemam chut to viac pocut, to uz aj Delta Machine ma dlhsie drzala. Niektore pesnicky navyse silne pripominaju ich predoslu tvorbu (Where’s The Revolution = Corrupt, So Much Love = Soft Touch / Raw Nerve). Ked sa k tomuto vsetkemu na koncerte este prida Eignerove zbesile mlatenie do zivych bicich tak to uz bude fakt katastrofa, nehovoriac o tom, ze vacsinu tohto albumu si live ani neviem predstavit. Neviem ci DM pokracuju v muzike zo zvyku kvoli tradicii alebo len kvoli peniazom, ale za mna osobne plati, ze po Playing The Angel mali skocit a to by bola kvalitna bodka za ich silnou karierou.


Analogrunner

 147    18. marec 2017 o 15:07

suhlas s pepe.
cim dlhsie to pocuvam, tym je ta samovykradacia destrukcia prehladnejsia.
jasne, ze to viem pochopit preco to tak je (poznam na svojich trackoch, ked som zamotany).
ale na to maju producenta, ktory ich ma kopnut do clenka a zarevat - Wake Up!


bel canto

 148    18. marec 2017 o 18:48

Roman : Going Backwards a In Chains - trafil si klinec po hlave, ide o totozny princip
Pepe779 : Este vacsi klinec, pockaj chvilu a je mozne ze budes uvazovat ako ja, a totiz.
Ze Spirit je pokracovanie SOTU.


Analogrunner

 149    18. marec 2017 o 20:43

https://youtu.be/Mc9QG2kR_ZE
bumcvach kapela. fakt som mal miestami pocit ze nejaky team alebo co tam
naklada tie bicie. gahan utopeny hlas uplne, synthy revali aj s gitarou…
este aj ten useknuty gitarovy sampel v personal jesus - fakt ze tovaren na prachy, cely depeche mode.


kobino38

 150    18. marec 2017 o 20:57

Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale po vypočutí nového albumu Spirit ostáva mojou naj kapelou stále Roxette. Album Good Karma z minulého roku má aspoň 3-4 počúvateľné pesničky, ale Spirit, ani v jednej som nenašiel zaľúbenie. Kde sú tie zlaté časy Black Celebration alebo Violator, to boli albumy. Hudba skutočne zomrela a nech sa budú umelci akokoľvek snažiť, na 80. roky nemá už nikto. A ani skupiny ako Depeche Mode, U2, Roxette, ... už nedokážu skladať hudbu ako kedysi. Teraz je všetko len o peniazoch. Toto je môj osobný názor.

Na turné dúfam, že budú znieť aj tieto pesničky: People Are People, Wrong, Behind the Wheel + Route 66 a Pleasure, Little Treasure. Bol by som šťastný prešťastný.


Monghi

 151    19. marec 2017 o 00:47

a nie je trochu scestne povazovat Roxette za kapelu 1980-tych rokov, ked v tych rokoch vydali iba jeden album, aj to v roku 1989??? :D Ale ok, limit splnili smile Single od roku 1986 na mna nevytahuj, ani album “Pearls of Passion”, do roku 1989 totiz po nich nestekol ani pes smile


Monghi

 152    19. marec 2017 o 01:19

po precitani vsetkych diskusnych prispevkov, a po skonzumovani x-poharikov Jacka Danielsa v tatranskom prostredi, Vam vsetkym polozim jednu zasadnu otazku: Sakra, kto je v dnesnej dobe, na hudobnej scene, este originalny? Meno!!! Dajte mi sem meno! Staci mi len jedno! A ked ho tu uvidim, nastudujem si schvalne diskografiu a pustim sa do debaty, v ktorej najdem x podobnosti. Stavim sa s Vami vsetkymi, ze keby sa vratime do cias The Beatles, tak tam najdeme odkazy na 50-te, dokonca 1940-te roky ... ved je to nieco absolutne prirodzene. Este aj keby sme tu rozobrali tvorbu Al Jourgensena a Ministry, a ze ich mam teda fakt napocuvanych!, tak by sme tam nasli tisic podobnosti s inymi metalovymi kapelami, a to boli Ministry v rokoch 1983 - 1985 priekopnikmi EBM, vratane spoluprac s Front 242 smile

Tu ide o to, ze DM maju chut pokracovat, maju radost z hudby, ktoru produkuju. Chcete im to vycitat? Alebo maju byt ako Robo Smith, ktory si jednoducho osvojil myslienku, ze tomuto skazenemu svetu uz nema co povedat? The Cure su bozski, na posledny album z roku 2008 si uz dnes nik nespomenie, kolkokrat ani oni sami, ale na podiu su k posratiu neprekonatelni! Chcete, aby boli takyto aj Depeche Mode? Bude Vam to stacit? 60! opakujem, budu mat onedlho 60!!! Gorac bude mat uz tento rok 56, to je co by dup… co este po nich chcete? smile Aby Vas posadili na zadok? Take nieco je v tejto dobe este mozne??? Budte realisti! Ja DM neglorifikujem, za albumy Exciter (ten este v urcitych obdobiach silno mozem), Playing The Angel (zachranili ho skladby APTIUT, SW a prekvapivo Precious), SOTU (nebyt Come Back) a takto trochu aj Delta Machine, by som ich nakopal do zadku… a to je cisto moj nazor. Prist v ich veku s takymto albumom, klobuk dolu. Floydi uz 23 rokov neprisli s nicim novym, Rolling Stones su karikaturou samych seba, ti uz na podiu zomru, Front 242 uz 13 rokov neponukaju nic nove .... tak si vyberte lepsiu cestu ... nie je, hudba je mrtva! Radiohead ju nespasia, ti sa uz tiez opakuju, hoci je to stale uzasne! A spominat Alana… Boze dobry, osviet tohto cloveka, nech vyda este aspon jeden album fenomenalneho projektu Recoil… zit minulostou je nuda! A hladiet do buducnosti s nadejou, ze sa v nej este objavi nieco, z coho sa “poserieme”, je ciste zufalstvo (poserieme sa len vtedy, ked sem pride ten “panacik”, co bude chciet stale telefonovat domov ... pre mladsich, mam na mysli mimozemstanov) ... treba sa tesit z toho, co tu mame tu a teraz smile Slovami nasich najblizsich bratov ... Mír, vole! smile

PS: ok, Nick Cave je stale originalny, ale to je “persona no grata”, o nom sa tu odmietam bavit (pretoze ho zboznujem smile )


angel

 153    19. marec 2017 o 07:06

Monghi, Camouflage hrajú stále to isté, mne absolútne nevadí, lebo ich posledný album má ľahké, krásne melódie a baví má ich počúvať stále, lebo vo mne niečo ich hudba zanecháva, proste si ich rád vypočujem. Mne je v riti, že je to kolovrátok, ale krásny kolovrátok a taký názor majú aj mnohí z mojich kamarátov, čo počúvajú hudbu. Ja nehovorím, že Spirit je zlý, mnohým sa tu páči, ale chýba mi krásna melódia, ktorú si človek vyspevuje dookola, kdež tu, nič, ešte možno cover me. Najhoršie je, že nevyvoláva ten album vo mne emócie a to je zle, proste si ho vypočujem a nič!!!!Dobre, že sú za experimentovanie, ale niekedy je menej viac, alebo všetkého veľa škodí. WTR, je u mňa najlepší song na albume a zbytok je zbytok. A nech mi nikto nehovorí, že nie je tam nenormálny vplyv Soulsavers a to není DM. Ako som napísal, keď vydáli WTR, keby bol taký album elektronický ako WTR, budem rád, tam počujem DM. Tešil som sa, ale…..TWC, to je Soulsavers, v mnohých pesničkách by som čakal neajké synťáky, alebo krásnu melódiu a zrazu gitary zo Soulsavers. Nič v zlom, ale pre mňa je Delta aj po 4 rokoch super album, vidíš stojím si za tým, lebo si ju stále rád vypočujem, ale toto nie…Keby to bol Gahanov album, tak budiš, ale DM????U mňa, keby tam nespieval Gahan, tak si to ani nevypočujem. A nehovorím o jeho skresľovaní hlasu v pesničkách, veď jeho hlas je super a je to symbol DM. Nasrál som si do huby, lebo som povedal, že už nenapíšem nič na tému albumu Spirit, ale musím, lebo hľadám si cestu k nemu, ale nejak to nejde. Tak ako som nikdy neprišiel na chuť songom Condemnation a GRWM, tak to bude aj so Spiritom. Ale sme každý iný, každému sa páči niečo iné.
To je len môj názor.


dvestotri

 154    19. marec 2017 o 09:18

@Monghi, ako vravia Laibach “originalita neexistuje” smile 
Mna prave Laibach dokaze stale zaujat. A ten ich koncert v Severnej Korei .... Uplne sialenstvo. U mna total respekt.

Ale vratme sa k DM. Ako som povedal Spirit je dobre album, ale tiez ma ako celok nechytilo za srdce. Uprimne zavidim ludom, co su z neho nadseni.


In Your Memory

 155    19. marec 2017 o 09:53

Damy a pani, krasna melodia je zarukou kvality smile

Camouflage sa nielenze prizivuje na style DM, ale dokonca si uspech aj zlahcili. Podme urobit melodicke albumy, nech sa ludia poseru a kupuju het smile

SOTU nesiaha albumu Spirit ani po clenky. Ti, ktori vedia o com hovorim to chapu, no a ti ktori nie, maju stale sancu objavit caro albumu Spirit, no ale to by sa museli otvorit novym moznostiam. Takze do toho, alebo zostante pri svojej melodickej podpriemernosti (poniektori)...

No ak mali DM skutocne skoncit (narazam na pepeho prispevok), tak po albume SOFAD wink

Monghi; Nick Cave, clovek, ktory ma minimalne poslednymi dvoma albumami rozplakal. Ale sem nepatri, tak to idem respektovat…


In Your Memory

 156    19. marec 2017 o 09:58

No a ak Camouflage hraju stale to iste, ale malo by nas to akoze stale bavit, no tak potom aj DM ak udajne hraju stale to iste (vykradaju sa a ja neviem co vsetko este), podme si teda vypocut Spirit smile


oberkorn

 157    19. marec 2017 o 10:19

@Monghi

Dakujem za uzasne pocity citajuc tvoju recenziu. Myslim,ze si vystizne popisal podstatu albumu a uplne sa s tebou zhodnem v tom,ze koncepcne je to najlepsi album tohoto tisicrocia v ich bohatej tvorbe. Ja som sa ku nemu dostal 16.03.2017. Isiel som do obchodu,kde som si predtym zakupil listky na dva koncerty. Vedel som,ze celosvetovo bolo vydanie ohlasene na 17.03. Nedalo mi to,nieco ma dost lakalo ist nakuknut do obchodu a zrazu v oddeleni hudby tri velke stojany z ktorych sa na mna usmieval Spirit. Cestou v aute som si ho vypocul dvakrat a tie pocity od uvodnej going backwards boli uzasne. Dalsiu piesen som samozrejme poznal,ale nesmierne som sa tesil na worst crime,kedze nebola extra chvalena zahranicnymi recenziami.ta skladba ma dostala na prve pocutie,tak jednoducha,s krasnym gahanovym vokalom,nic som je nemohol vytknut. Scum ma totalne odpalila,keby mam stresne okno,asi vyletim z auta grin ta spanila jazda pokracovala do skladby eternal,ktora to vsetko pribrzdila a emocne dala na inu uroven..predtym vsak odohrala pre mna asi naj piesen cover me..ten jemny podmaz,opat skvely vokal a famozne instrumentalne vyvrcholenie..wooow :-D ako velkemu fanusikovi pink floyd bolo jasne,ze sa mi to zapaci ihned..bolo to tam citit a teraz to potvrdil aj matrixxman..takze aj ked som len laik,som rad,ze som to tam pocul..a to,co z tej piesne “vytlkli” live v Berline je pre mna neopisatelne..textovo skvela poison heart, potom so much love,ktora hned chytila atmosferou.Pre mna zatial po x vypocutiach slabsia poorman ale do albumu sa hodi, no a zaverecne dve skladby,totalna kvalitka. Takze za mna,album na jednicku, a som stastny,ze dokazali,ze neziju len zo znacky a starych klasickych albumov. Priniesli nieco nove,spominali,ze nie vsetkym sa to bude pacit,podarilo sa im rozvirit vasnive diskusie. U mna velky respekt. Velmi sa tesim na turne a pozdravujem fans tejto brilantnej skupiny. Depeche Mode forever. Peknu nedelu prajem


jozefst

 158    19. marec 2017 o 10:38

Melódie nových skladieb od DM sa mi už dostávajú pomaly do pamäte. Poison heart, So much love, Poorman sa tam už tlačia. Pri Eternal, byť goreho deťmi, tak sa rozplačem od zlaknutia. Narážam tu na jej ponurú atmosféru. Je to však dobrá skladba a ku koncu sa pekne zvukovo vygraduje. Nie je to prvoplánový slaďáčik v štýle “láska je v nás”, alebo “chýbaš mi láska, neviem bez teba žiť”. Je to ako niečo pri One caress, kde sláčikové aranže neskĺzavajú do gýča a slizkosti. Všetky tie tu kritizované veci, ako “vplyv” Soulsavers, skreslený gahanov hlas, gitary, ktorých zvuk je veľmi dobre zvolený sa práve k novému DM hodia a posúvajú kapelu stále vpred. Mnohé elektrozvuky, ktoré sa na albume objavia sú naozaj geniálne. Zaujímavo skreslené, alebo majú zaujímavú “farbu”. Vidno, že sa tým Martin a spol. vyhrali. “Suolsaverská” The worst crime je veľmi vydarená. Vrátim sa ešte k skreslenému hlasu. Ku Scum sa práveže hodí. Bál som sa tohto albumu, že zažijem stagnáciu. Najmä po krátkych ukážkach z Milána. Opak je však pravdou o čom ma presvedčila Pravá sekunda úvodnej Going backwards po prvom vypočutí. Až mi spadla sánka, že to čo je. Prvý singel The Where’s revolution klamal telom. DM sú proste Bowie elektronickej scény. Pánov by takéto označenie určite potešilo.


angel

 159    19. marec 2017 o 13:52

IN YOUR MEMORY, zárukou kvality albumu je, že album si vypočujem a potom znova a znova si ho chcem vypočuť, čo o Spirite sa to vôbec nedá povedať, aj keď sa snažím.
To je zárukou kvality u mňa, u teba je DM!!!


angel

 160    19. marec 2017 o 14:24

IN YOUR MEMORY, SOFAD je pre teba jeden z tých vrcholov albumov DM, pre mňa jeden z najslabších albumov DM, okrem WIMS, IYR a HL, Ultra je návrat DM, super album so všetkým všude. A vieš prečo??Mňa nezaujíma kto je producent, ale či ten album počúvam a či si ho zase chcem vypočuť. Mňa proste album musí baviť, vyvolávať vo mne niečo, zaujať. Pre mňa Spirit jeden z najhorších albumov histórie DM a nikto ma nepresvedčí o opaku. Dve songy WTR, ten je ako z iného albumu a ešte možno cover me(asi od 1.35 min), ináč prázdnota. zvukové dno. Keby to vydále nejaká neznáma kapela, tak to v živote si to nevypočuješ.


bel canto

 161    19. marec 2017 o 15:40

Chlapci, Camouflage malo vynimocne prve dva albumy, potom padli nadol, urcite nehraju stale to iste - uz treti album bol nieco ine ... Spirit si treba napocuvat vela krat, si spominam ako na tomto fore sa velebilo SOTU, aka je to bomba a tak sa tu pisalo. Ja som bol skeptick, na mna sa utocilo takisto. Sprit je zvukove pokracovanie SOTU, za tym si stojim, nie je to nic viac ani nic menej. Jozest -  Going backwards - z coho si padla sanka. Akordovo je to kopia In chains. Aranzersky sa prinos da oznacit cislom NULA. Su tam tie najprimitivnejsie bicie, nebojim sa napisat na urovni kapiel co na Slovensku hraju na svatbach po dedinach, basa drn, drn, drn, drn, doprovodna gitara drn, drn, drn, drn, absolutne bez akehokolvek napadu, progresu, cele zle. Absolutne nezodpovedajuce DM, ale zodpovedajuce slabemu DM2.


In Your Memory

 162    19. marec 2017 o 16:30

Chcel by som niekoho poprosit, alebo sa opytat, ci uz niekto nema alebo neurobil kompletny audio rip tohto koncertu. Dakujem.


jozefst

 163    19. marec 2017 o 16:45

Bel canto, mne padla sánka z toho úvodného zvuku, klavírneho akordu, keď sa to dá tak povedať. Čakal som nejaký synťákový nábeh. Áno, evokuje to In chains, ale pocitovo. Tento otvárak zo SOTU spolu s Hole to feed mám veľmi rád. Taký artový pop s nádychom feelingu sedemdesiatich rokov. Spirit ponúka v hudbe DM nové dimenzie. Čo sa týka navrstvených zvukov a hutných bicích, ktoré často spomínaš, mám to u DM veľmi rád. Napríklad taká People are people to spĺňa. Prvé štyri albumy DM s Wilderom vyniknú na kvalitnej aparatúre. Na druhej strane DM sa vedia pohrať aj s analógovým zvukom. A vedia to aj s jednoduchosťou. Zvuk goreho gitár je geniálny. Nie je v porovnaní s Gilmourom gitarovÿ virtuóz, ale obaja páni vedia dostať s gitary feeling. DM a zábavové kapely? Tak to sa ani nedá porovnávať. Tie sa nedajú porovnávať ani so starým černošským bluesmenom s hrubým zafajčený hlasom a ošúchanou Fenderou. Na čo DM siahli, tak stále to má hlavu a pätu. Hlavne, že stále hľadajú a kvalitne hľadajú. Ich napodobnitelia, aj keď ich hudbu mám taktiež rád im už nestíhajú. Tieto moje názory sú v rámci polemiky, nie útočenia. Chápem, že nová tvorba od DM Ti moc nereže, ale to je v poriadku. Mne sa Exciter a SOTU páčia. S novÿm materiálom od DM som spokojný. Som rád, že DM sa takými albumami ako CTA, Violator a SOFAD, ktoré rázne menili zvuk kapely radia medzi takých velikánov ako The Beatles, alebo Bowie, ktorí sa nebáli nových vecí. U DM to prišlo s už tretím albumom.


insight

 164    19. marec 2017 o 17:44

Bel canto, naco ty sem chodis… od 2001 sa tu tyras.


insight

 165    19. marec 2017 o 17:55

Z trojice PTA Sotu a Delta som najviac pocuval PTA. Sotu je slabsi album a Deltu som si ani nekupil- odtial mozem max Broken a Slow. Zvysok ma nebavi, resp.prestal bavit.

Spirit je omnoho zaujimavejsi, rozvrstvenejsi, je to producentom, asi im nedovolil robit dokola to iste ako na predchadzajucich troch albumoch a obohatil tie zvuky o nieco nove.

Paradoxne prskavy Exciter mam velmi rad.


Notik

 166    19. marec 2017 o 18:06

bel canto sa tyra od plienok


2FF Project

 167    19. marec 2017 o 18:12

Niektorym komentom naozaj tazko rozumiet.

In chains po zladeni elektrickeho orchestru konci tonom A na 440 hz, odtial sa odvija harmonia v Ami. Going backwards je v inej tonine aj v inych akordoch. Ale ok, da sa bavit aj bezobsazne.  Dva akordy sa striedaju aj v uvode ETS, pricom z duru sa prejde do molovej toniny ked Gahan zacne spievat. A to je krasny moment.

Kazdy skladatel ma svoje typicke charaktersiticke harmonicke postupy, preto sa niektore skladby mozu zdat podobne. Ktokolvek nech si skusi zlozit 10 piesni a uvidi ze uz pri 5 sa bude v niecom opakovat. Gore zlozil cez 200 piesni? Zratal to vobec niekto? Ich kvalita je bez pochyby dlhodobo nadstandardna a v niektorych pripadoch vynimocna. Ak to niektori tak necitite, tak skratka treba pocuvat nieco ine, co vas oslovuje, napr. spominany DeVision, kt. mne nic moc nevravi. 

SPIRIT je podla mna hudobne naslapany, je tam vela zivych nastrojov basa skoro v kazdej skladbe, bicie, gitary, pre mna je to jednoznacne nadviazanie skor na ULTRA ako na SOTU. Ford dosiahol opat novy zvuk kapely, upustilo sa od chladnych, drasavych zvukov, kt. idu odtrhnut usi vid zaciatok Pain. Je tu opat zvuk, kt. pohladi a je hrejivy.. Produkcia sa zamerala na to, aby nebola preplacana. Sam majster Alan vravel, ak neviete kam so skladbou, skuste z nej skor uberat ako pridavat. Takze Gore sa drzi iba rad svojho ucitela smile


Skoda len, ze sa Fordovi nepodarilo dosiahnut, aby mal album 10 skladieb. Gahanove skladby zachranila do istej miery produkcia, Cover me nevynimajuc, najma Pink Floyd zaver, kt. je paradny. Skaldba by kludne mohla byt instrumentalna smile 

Mimochodom paradoxne SOFAD, kt. obsahuje vynimocne skladby a produkciu obsahuje zopar hluchych miest (pre mna - GRWM, MIY) a pre mnohych Condemnation…insight

 168    19. marec 2017 o 18:20

Ano. Condemnation preskakujem.


Get Right With Me

 169    19. marec 2017 o 21:09

Čo sa týka zvuku,aranžmá a produkcie tak jednoznačne je to SOFAD tam aký dosiahli zvuk to bol posun od Violatoru. Milujem ten album tá pestrosť zvukov… no nadhera. To bol ich hudobný vrchol. Potom to už išlo z kopčeka nadol bohužiaľ vydali sa iným smerom proste odišiel Wilder,odišiel zvuk aj keď taký Ultra je vynikajuci to normálne nechápem že sa im taký album podarilo nahrať aj keď tam mali kopu hudobníkov znie skvele. No potom sa už vydávajú úplne iným smerom a ten vyber producenta Bella na Exciter to bol riadny omyl.Nedotiahnute produkčné piesne zvukoprazdno to bol sok u mna po vypočutí Dream on, ja že si robia srandu že čo to je. A taký Shine ani nevravím taká pieseň dovrzana,neskutočne zvukoprazdno a nuda. Čo sú celkom zaujímavé tak je Sweetest condition, When body,I Am you a Goodnight Lovers a to je všetko. A prichádza nešťastný trilogy Hiller a keď to zhrniem tak najlepšie na tom je Playing The Angels s Pain, John Rev.,Sinner In me,Nothings Imp.a Darkest Star a to je všetko. Prichádza u mna jednoznačne najhorší album aký kedy vydali…SOTU. To je nepodarok a pruser riadny jedine Wrong tam stojí za vypočutie,ostatok jeden zvukovo-produkčný nepodarok, to sa nedá ani počúvať... no comment. Taká Delta je už na tom niečo lepšie,ale tiež žiadna sláva, čo sa celkom vydarilo je u mna Soft touch, Should be Higher a Alone a to je všetko. Ostatok uťahane nudné piesne. Sakra im chyba niekto kto by im to riadne zaranžoval a trocha tie piesne nejak rozvinul. Aj keď si myslím,že Gore to tam všetko drží za pačesy. No a je tu Spirit,ktorý je na tom najlepšie aj keď taká Scum, You Move a No More dosť trpia… ach tie aranžmány a tá jednoduchosť zabíja tie piesne a ostatok v pohode,lepšie to už nebude DM nám starne a ktovie či to neni ich posledný album. Keď to tak zhrniem tak koncepčného albumu,ktorý sa bude dať počúvať ako celok sa už asi nedočkám, takze ruku na srdce je asi najvyšší čas to ukončiť. To najlepšie už majú za sebou. No a mi starneme s nimi a ja čím som starší tak taký Gahanov hlas mi strašne sedí ku Soulsavers. Tak si to užite na koncertoch…


jozefst

 170    19. marec 2017 o 21:38

Nemyslím, že z ich strany je to dôvod ukončiť. Ich všetky albumy pre mňa vatu neobsahujú. Prvý bol v dobe novoromantizmu a futurizmu čistý elektronický popík šmrncnutý pochmúrnejšími náladami. Neskôr začali koketovať s industriálom a spracovávaním zvuku v podobe samplovania. Potom od Violatora koketovali s vplyvom rocku, čo sa prejavilo na SOFAD-e. Exciter bol krok správnym smerom. Nahrali “digitálny” album pre začiatok milénia. Potom nasledovalo obhliadnutie za koreňmi v podobe analógov. Dnes zmiešali elektroniku s alternatívnym rockom, ale zaujímavým štýlom.  Pre mňa stále zostávajú no. 1.


Monghi

 171    19. marec 2017 o 21:55

vzdy je to o tom pripustit si k sebe hudbu v spravnom “mnozstve”... ak si niektoreho umelca, kapelu, k sebe pustite az prilis, stratite zdravy kriticky fanusikovsky pohlad, ak si ju k sebe pripustite len na pol ucha, nepochopite zamer tej ktorej skladby, zvoleneho postupu smile Treba pocuvat vsetko, folklorom pocnuc (dobre, folk neznesiem, ani keby ma mali rezat) a metalom konciac.. samozrejme, zo vsetkeho si treba vyberat kvalitu ... no a svoje oblubene kapely si nechat ako ostrovy stability v rozburenom mori, k nim sa budete vzdy radi vracat, skumat ich, vnutorne s nimi “zit” smile

@2FF Projekt: skvely koment!
@In Your Memory: https://www.depechemode-live.com/wiki/2017-03-17_Funkhaus_Nalepastrasse,_Berlin,_Germany


Analogrunner

 172    19. marec 2017 o 22:40

@monghi: napr. Bjork - je na scene uz velmi dlho, mava rozne skladatelske obdobia, ale vzdy sa prekonava a na jej koncerte pred 2ma rokmi zahrala uzasne aj nove skladby a aj stare. neznela ako karikatura samej seba. Co sa Depeche uspesne cim dalej tym viac dari. Uz mi normalne k nim na tom Berlinskom koncerte skladba World in my eyes nepasovala. To je ina kapela, ini ludia.
Skus Roisin Murphy napr - min rok vydala album. Predtym rok takisto.
Alebo aj dvojalbum Jana Kirschner - Morusa Biela / Cierna.
Barskto, kto je v muzike pravdivy je pre mna momentalne hodnotnejsi ako Depeche mode. Citim, ked v muzike nie je cisto.
Tvari sa to ako DM ale je to prazdne.
Ze ich to bavi - ja z tej hudby radost necitim. Citim z toho velmi malo, skor taky zabehnuty kolovratok, ktory sa medzicasom zacal opakovat a nema mu kto ako povedat, ze dost.
Aby bolo jasne - nedelim depeche na obdobie s aw a bez neho. vlastne od spirit delim na obdobie do spirit a od spirit.
Ono ked tak nad tym uvazujem, tak v ich situacii a postaveni sa dozvediet pravdu od okolia nie je lahke - kazdy s kym spolupracuju to berie ako biznis, cize sa ich snazi nejakym sposobom nasledovat, prisposobit sa, nech kapnu nejake $.
Ak maju problem medzi sebou z autorskeho pohladu vyjst MG a DG po 37 rokoch, ako im moze nejaky producent alebo v podstate ktokolvek povedat pohlad zvonka? Je to kolotoc. Ale stale im verim, ze najdu z neho cestu von. Na spirit sa spirala iba uzatvara.
Su iba dve moznosti - bud sa dalsi album Gore preberie, alebo uz to bude este vacsia parodia ako je to teraz.


In Your Memory

 173    19. marec 2017 o 22:53

Monghi; Dakujem velmi pekne…


Monghi

 174    20. marec 2017 o 06:56

bluem: no, Bjork, ano, prekvapuje, ale ... od albumu “Volta” tiez nemam extra pocit, ze by to slo priekopnicky dopredu, udrziava viacmenej vysoky standard, vratane celkoveho umeleckeho dojmu. A takto, hoci ona zacala fungovat na konci 1970tych rokov a potom bola pod kridlami Sugarcubes, tak to solovo vypalila az v roku 1993 ... pockajme si, aky bude dalsi album. Na koncerte Roisin Murphy som to zasa vzdal, ale publikum totalne strhla, Jana Kirschner ... ta mi pride, akoby sa stale hladala, ale to su moje subjektivne dojmy. Ja jednoducho na hudobnej scene poslednych 15 rokov nevidim nic revolucne, nic, co by bolo absolutne jedinecne, priekopnicke ... da sa to vobec este? Vsetko tu uz bolo, v tej, ci onej podobe. Gore chce a ma chut stale drzat tempo s dobou. Proste, dnes sa elektronicka hudba produkuje inak, ako kedysi. Uz som to tu raz niekde spomenul. Kto sleduje Nine Inch Nails, pozrite si, ako Trent komponoval kedysi a ako dnes. Tiez dokaze studio zapratat modularnymi syntakmi tak, ze sa tam neda ani pohnut. A posledna produkcia NIN uz tiez nema take gule, ako v 1990tych rokoch… proste sa umelci vyvijaju. Ze sa nam to nepaci? Hmm… keby kedysi Benkovi povedali, ze maluje uplne zle a ze by to mal robit inak, co myslite, maloval by inak? Podla mna nie ... Nech prestanu ludia chodis na koncerty DM a prestanu si kupovat ich nahravky. Mozno sa teda Gore spamata ... lenze, on sa deje uplny opak. Tak bud vacsina fanusikov totalne znizila naroky alebo uz je rada, ze DM vobec hraju, alebo teda to, co Gore s Gahanom robia miluju ... odpovedzte si kazdy pre seba, mne to je totiz aj tak jedno smile Ked mam chut, tak si DM pustim, ked nie, pustim si nieco ine. Vsak je toho na kvanta a je z coho vyberat smile

A este jedna vec, ono sa vzdy hovori, ze na stare kolena sa clovek vrati ku svojim korenom, citovo, fyzicky (vrati sa do rodneho kraja) ... Gore vyrastal hudobne v 1970tych rokoch, ta hudba ho velmi ovplyvnila (k tomu vinylove single o dekadu starsie)... a na poslednych albumoch sa da najst velmi vela odkazov prave na 70te roky ... dokonca aj taka “Little Soul”, vlastne cely SOTU album je nasmradeny 1970tymi rokmi, aj na Delta Machine sa da nieco z toho najst .. a on toto spaja s modernymi elektronickymi postupmi. Vo vysledku sa nam to pacit vobec nemusi, ale ak je jeho dusa spokojna ... osobne si myslim, ze ak by nebola, tak by to nerobil ...


bel canto

 175    20. marec 2017 o 08:44

Insight na to, ze obcas vidim mensie zablesky davnej geniality DM.
Napr. Newborn, je krasne odspodu vystavana s jasnym monstroznym koncom (pre mna jedina takmer top vec z PTA)
Mne to cele pride totozne so sportom.
Najlepsie vykony podas od 18 do 30 rokov.
Bodka.


Monghi

 176    20. marec 2017 o 09:30

netreba sa hanbit, ked sa niekomu nieco nepaci a druhi by nemali za taketo nazory nikoho hanit. Kazdy z tychto ludi vrazil do kapely nemale peniaze, za nahravky a koncerty ... uz len to ich opravnuje mat kriticky nazor na ktorukolvek nahravku alebo album! Aj ten najnovsi, pretoze, vacsina z tych, ktorym sa nepaci, si ho aj tak bud uz kupila alebo kupi smile To samozrejme zvysi predaj / uspech albumu a Gore s Gahanom budu mat zasa pocit, ze je vsetko ok :D


bel canto

 177    20. marec 2017 o 10:07

Monghi ja sa na to pozeram aj tak, ze vsetky osemdesiatkove hviezdy su dnes stare a nedokazu robit tak skvele veci ako v 80.rokoch. Jednoducho kazdy ma len urcity objem prispevku, a ked ho prekroci, nedava zo seba dobre veci. Nedokazem pocuvat sucasneho Jarreho, Camouflage, Pet Shop Boys, U2 a podobne - okrem DM. DM su stale relativne pocuvatelni, aj ked mi na nich vadi x veci.


Analogrunner

 178    20. marec 2017 o 10:12

Ved jasne - listky na koncerty su uz davno kupene, predsa nebudem kriticky pozerat na nieco, za co dal 100e, ne? :D
Kirschner by som vobec nepovedal ze sa hlada, ale ide roznymi cestickami. a s Eddiem jej to ide velmi dobre, povedal by som najlepsie z sk sceny.


Analogrunner

 179    20. marec 2017 o 10:15

edit: zmenil som si nick. na aktualny :D


Monghi

 180    20. marec 2017 o 10:25

@analogrunner: len taka skromna otazocka… ten nickname si si teraz vymyslel alebo je to aj tvoje umelecke meno? wink


Analogrunner

 181    20. marec 2017 o 11:10

je to nazov mojho hud projektu. vymyslel som ho davno.


Monghi

 182    20. marec 2017 o 11:25

@analogrunner: mne tvoj hudobny projekt predstavovat nemusis, je mi davno dobre znamy smile chcel som si byt len na istom! Moja poklona, pane! Nielen za hudobnu tvorbu, ale aj za paradny remix “Poison” Karola Miklosa. Ta uz beztak dokonala piesen, pri ktorej neznali nemali sancu uhadnut, ci to pochadza z Britskych ostrovov alebo nie smile, dostala absolutne novy rozmer a zo svojho kuzla nic nestratila.

Len tak dalej! Dufam, ze si nejake veci uz Martinovi poslal wink


Analogrunner

 183    20. marec 2017 o 12:07

@monghi: vdaka, cenim!
Karol je proste makac a ja sa velmi tesim, ze som sa dostal k remixovaniu jeho skladieb. a tak, celkovo sa vytesujem z novych a novych skusenosti a moznosti.
Martinovi som robil rmx, ale rozhodol sa pre minimal techno. (ake neocakavane :D)


Lojzo

 184    20. marec 2017 o 12:47

@Monghi
@Analogrunner

Ja sa tiez pripajam k nazoru Monghiho ohladne Tvojej tvorby, aj som si myslel ze si to asi ty aj ked ten nick moze mat hocikto ale na Slovensku uz vieme o koho ide smile

Martin je tiez iba clovek a niekedy sa rozhoduje spravne inokedy nie :D

A tiez mi neda spomenut projekt Bulp ktory je tiez vyborny a na Slovenske pomery tiez taky zjav…


Paloq2

 185    20. marec 2017 o 13:21

Konecne dorazilo nove CD Spirit deluxe,ale nenavidim taketo balenie,lebo CD som len dva krat vytiahol z obalu a je totalne poskriabane,katastrofa.


Analogrunner

 186    20. marec 2017 o 14:01

Bulp je sikovnik smile
@Lojzo - dakujem!
@Monghi - vidis, sam si vymenoval projekty, ktore su z mojho pohladu pravdive a nie som z nich na pochybach.


Monghi

 187    20. marec 2017 o 14:52

@analogrunner: rozlisujem medzi pravdivym a progresivnym ... pravdivy je u mna kazdy folklorista a bezmedzne takeho cloveka obdivujem. Nas problem je, ze sa na DM az primoc sustredime. Teda, ja az tak moc nie, pretoze preskakujem od jedneho umelca k druhemu smile


Flexible

 188    20. marec 2017 o 15:18

@Monghi (171): trafil si to presne, treba mat pri pocuvani taky budhisticky pristup… ani prilis vela ani prilis malo, taka stredna cesta pri pocuvani cohokolvek. Aj ked je to tazke, ked si niekoho zamilujes, zidealizujes. Nastastie som sa zrejme pri znacke DM dostal na tuto strednu cestu, a aj ked to bude stale moja hudobna “laska” ale tych som si narobil viacej a aj z ineho sudka aj ked s podobnymi korenmi napr. ALISON MOYET, ktora mi konecne pride zahrat sem, hned za humna, do Viedne a symbolicky “mi” to oznamila v den vydania albumu DM, v piatok 17.3.
A tiez suhlasim Monghi s tym, ze treba pocuvat vsetko, samozrejme co Ta len trochu oslovi, tzn. nestavat si hradby, ze pocuvam napr. len elektroniku. Taky postoj je nanic, taky pubertacky, obmedzeny, ktory clovek obera o krasne poznanie niecoho ineho, noveho.  Treba byt tiez uznanlivy aj k vykonom jednotlivych umelocov, ktori svoje zrucnosti jednak ziskali od Boha ale aj museli rozvijat cely zivot a v tomto su chlapci z DM velmi specificki…nejako sa to stalo, ze Mart, Dave a Fletch, su kultova kapela dlhe desatrocia a hrat nevedia poriadne na nicom, je to tak, to martinove “hranie” na gitaru posobi stale velmi detsky a usporne, ale o tom DM nie je. 
Mne sa SPIRIT paci viac a viac a pre mna nie je uz podstatne, ze to nebude album albumov a ani to ci ho tu akokolvek niekto zhodi, dolezity je moj vnutorny pocit.
btw. Mongi, aj folk ma svoje pekne miesta skus napr. AG Flek alebo cisto Vlastu Redla, prip. jeho experimenty s Jurom Pavlicom z Hradistanu smile


Monghi

 189    20. marec 2017 o 15:34

@flecke: ja ti neviem, su proste hudobne styly, ktore mi usi neprijmu… folk, opereta, opera ... citim sa pritom, akoby ma isli zastrelit :D ale nic proti tomu, ked sa tomu niekto venuje. Vsak aj Mart svojho casu miloval country. By ma celkom zaujimalo, ako je na tom, v tomto smere, dnes smile


Flexible

 190    20. marec 2017 o 15:46

Monghi ale Jarek Nohavica byt moze, nie??? Ale od Vlastu a Juru skus aspon toto: 

https://www.youtube.com/watch?v=ZPtiluMJbbQ


insight

 191    20. marec 2017 o 19:32

Bel Canto, Newborn mam aj ja velmi rad.


Analogrunner

 192    20. marec 2017 o 20:34

pravdivy vs progresivny - o tomto porovnani som ja ani velmi nepisal.
ako to vysvetlit… ak autor nieco skutocne do nahravky da - ak tam da kus seba, je to nezamenitelne a uplne originalne. a to je cely kumst, ktory ocakavam od muziky. akejkolvek. v novom dm som to nedesifroval.
inak zacinam mat pocit, ze cim pompeznejsi nazov (sotu, spirit), tym slabsi obsah :D


bel canto

 193    21. marec 2017 o 09:33

Analogrunner ak si to naozaj Ty, tak klobuk dole, sklanam sa pred vecami co som pocul od Analogrunner.
Plus prispevok 140 - napisany najprofesionalnejsie co som si tu mohol precitat.
Zaroven s nim nemozem nic ine ako suhlasit.
Pamatam si velmi dobre ako na tomto fore SOTU dvihali do nebies.
Ja som tu pisal opak, mali ma za cisteho blazna.
Dnes ti isti nemaju problem napisat, ze SOTU je najslabsia vec DM.
A myslim ze o par rokov bude Spirit na jeho urovni.


Amnon

 194    21. marec 2017 o 10:39

Po (podle me) slabych albech SOTU a Delta jsem uz vubec nepocital s tim, ze by DM ještě mohli vydat album, které me zaujme. Spirit me ale velmi prijemne prekvapil (mozna tomu napomohlo i moje nizke ocekavani, podporene nekterymi velmi negativními komentari). Není to tak dobre jako jejich nejlepsí desky (za mne Violator, Black Celebration, Music For the Masses), ale podle me je to rozhodne jejich nejlepší deska od dob Ultra. A oceňuju, ze se posunuli nekam jinam.

Nejlepsi tracky: Going Bacwards, No More

Nejhorsi: Worst Crime, Eternal

Celkove davam 8/10


Pokud jde o zminovane SOTU, tak ja si nemyslim, ze by to bylo jejich nejhorsi album - nejhorsi jsou podle me Exciter a Speak & Spell…SOTU radim k tem slabsim, ale občas si to rad poslechnu. Ale vyhodil bych par věci a nahradil povedenymi bonusy jako Light a Ghost. A taky je skoda, ze to ma slabou rymiku. To je ale trochu problém i u Spirit - podle me by to mohlo mit silnejsi groove. 

Pokud jde o to co psal Analogrunner, tak ja jsem to “něco ze sebe” necítil právě u Delty. Ta mi prisla jako deska vydana z povinnosti, ale neveril jsem jim to. U Spirit to ale u mne funguje - citim to tam. Je to samozrejme subjektivni.


angel

 195    21. marec 2017 o 11:15

Delta je DM, Spirit-Soulsavers.


bel canto

 196    21. marec 2017 o 16:16

Delta = DM2
Spirit = SOTU


angel

 197    21. marec 2017 o 16:51

Delta-Ultra-DM, spirit-Soulsavers(SOTU je DM, aj keď priemerný, ale DM)!!!


Analogrunner

 198    21. marec 2017 o 19:59

Amnon - ved to je prave super, ze sme kazdy iny, aspon tu neni nuda :D
Bel canto - ale co si - nedramatizuj to, som uplne obyc music maker akych su na svete tisice.

Dnes som si to zase pustil a nuda az hruza. Je tam zopar okamihov, ktore zneju statodepessky (goreho vokal v disharmonii s gahanovym na konci going backwards napr), ale inak studeny cumak - nic hrejive a ani uplne mrazive - ziadny silny pocit z toho nemam :D
Tak som si pustal cely den premeskany posledny album od Sepalcure (Folding time sa to vola) a den bol uplne ok wink


bel canto

 199    21. marec 2017 o 20:55

Pockaj, to som so pocul od Analogrunner, to chce nenormalne vela roboty, pred tym mam respekt.
Goreho “odpovede” na konci Going je jediny moment, ktory ma realne uputal a paci sa mi.
Ja si myslim ze uroven nudy je totozna so Sotu.
Aj preto ho povazujem za dvojicku.


gfru

 200    21. marec 2017 o 21:01

@Amnon, až na tie obľúbené a neobľúbené skladby súhlasím s každým slovom smile Deltu si vystihol.

Inak mám dotaz skôr na zbierkofilov - kto máte už nemecký box s odznakom, je vnútri tá klasická deluxe verzia zabalená aj v celofáne s nálepkou, alebo neni zabalená vôbec? Danke wink


Analogrunner

 201    22. marec 2017 o 06:33

@belcanto - dakujem! potesilo smile


Amnon

 202    22. marec 2017 o 08:11

Souhlasim s tim prirovnavanim k SOTU, ale podle me je to vylepsene SOTU!

A jak jsem psal, ani si nemyslim, ze by SOTU byla vylozene spatna deska. Mne prijde nahodou docela zajimava, je to něco jiného nez klasicky DM styl, beru to jako takove zpestreni. Ale mohlo by to mit vic energie…

Analogrunner: ano. BTW moc jsem nikdy nerozumel hadkam kolem hudby, je to tak pocitova zalezitost, ze se neda objektivne rozhodnout kdo ma pravdu.


Analogrunner

 203    22. marec 2017 o 09:44

Amnon - v hadke skoro nikdy nejde o predmet sporu ale o ego alebo vztah wink


Analogrunner

 204    22. marec 2017 o 18:54

@pavlas - ja furt nic :D studeny psi cumak. uplne rovnake prazdno jak ked som pocul wrong - som si hovoril vtedy, ze wtf - co tam ti depesaci pocuju? akoze nasraty spev bol pre mne uplne umely a hrany. asi tak ako teraz skladby na tomto albume… su hrane - nahrane. nie ozajske.


insight

 205    22. marec 2017 o 22:57

No bavia ma So much love a No more. Scum na fajn refren. Zvysok je pre mna tahava vata, nebudem si klamat, aj ked je depes moja srdcovka, tento album zalozim na policku…


Remotivator

 206    22. marec 2017 o 23:23

Mna bavi You Move, Scum, Poorman a So much love. WTR a GB ujdu. Cover me u mna nic moc, ale je zaujimave sledovat, ze mnohym sa paci…


insight

 207    23. marec 2017 o 07:24

Bez invencie…bohuzial


Amnon

 208    23. marec 2017 o 07:41

Tak snad se vam to nakonec zalibi…


Monghi

 209    23. marec 2017 o 14:32

a komu sa to nezapaci, nech skusi novinku od Erasure… ti sa nemenia :D

https://www.youtube.com/watch?v=-qf8LoHugjk


ivan

 210    23. marec 2017 o 18:03

2monghi: bože to je katastrofa…dokedy chcú hrať tieto kolotoče


angel

 211    23. marec 2017 o 20:21

Pavlas, keby vydáli album s pesničkami ako je napríklad precoius, ja by som bol veľmi rád. Ja si veľmi často púšťam a baví aj po 12 rokoch, je to proste pecka. Jednoduchá melódia, krásny refrén, proste super!!!! Na spirite mi práveže veľmi chýba, melódia, ktorá vyvoláva u vás emócie a vy si ju pospevujete. Tam to je samý chaos a soulsavers.


insight

 212    24. marec 2017 o 17:10

Ten Erasure je DESNY smile


angel

 213    25. marec 2017 o 07:23

A ešte chcem napísať, ten album má necháva chladným, nevyvoláva vo mne žiadne emócie a to je najhoršie. Aj hilierovských albumoch boli pesničky, čo vo mne vyvolávali emócie a o Delte ani nehovorím, aj po 4 rokoch pre mňa super album. Spirit, tak ešte možno cover me, ale až od neviem presne 1,35 min, chaos, soulsavers, zvukoprázdno, žiadne zimoriavky.
Monghi, takú recenziu si ten album nezaslúži, veď keby som ho nepočul, tak si poviem wau, tak to musí byť pecka, ale je v šuflíku a bude tam strašne dlho dlho a dlho. Ty si si dál viac roboty s písaním recenzie ako DM so Spiritom.


Gabriel

 214    25. marec 2017 o 09:50

@angel: prosim ta, aby si na depechemode.sk nevkladal prispevky formou floodovania (copy+paste) do viacerych diskusii bez ohladu na to, aby ta zaujimalo, o com vedu debatu ostatni.

Dakujem, Admin


angel

 215    25. marec 2017 o 10:01

Gabriel, to je môj názor, napísal niečo neslušné, alebo čo??? Pamätám si dobre, že pred 4 rokmi, keď vydáli Deltu, tak tam boli oveľa horšie príspevky ako tie moje. Čo zrušíš ma ako Dangerousa, nechápem, čo je nevhodné na mojom príspevku. Keď chceš, tak ti tu môžem dať príspevky z pred 4 rokov, zaujimavé, že si nanich tak nereagoval???!!!!Copy+paste, neviem síce, čo to je, ale asi si myslím, že je to kopírovanie príspevkov. Takže ak ma chceš zrušiť, nech sa páči, ale zakazovať mi nebudeš nič, lebo som nenapísal nič neslušné, akurát môj názor na album po asi 10 vypočutí.
OK: Nasrál som si do huby, takže napíšem tu až o 4 roky, keď vydajú ďalší album. Už sa nebudem vyjadrovať, lebo budem ako ostatní, čo si nestoja za svojím slovom, takže tak!!!!


Gabriel

 216    25. marec 2017 o 12:52

@angel: o nieco som ta slusne poziadal a v tom momente na mna zautocis? Ak nie si schopny pochopit, co som ti zdelil a mas potrebu o tom napisat obranny prispevok, nech sa paci, ale to je posledne, co si tu napisal.

Ak nepoznas vyraz floodovanie, potom je to tvoj problem.

Stacilo napisat, “sorry, uz to viac robit nebudem”, alebo vobec nic.


Gabriel

 217    25. marec 2017 o 12:53

@angel: ucet ti bol na mesiac deaktivovany.


insight

 218    29. marec 2017 o 18:12

No balim to. Uz ma nebavi ten album.


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa