koncert Depeche Mode v Bratislave

Shake The Disease

Shake The Disease

Dvojicu singlov a nových skladieb, ktoré súviseli s vydaním prvej kompilácie kapely, "Singles 81 - 85", uviedla 29.apríla 1985 pieseň "Shake The Disease", s ktorou kapela konečne citeľne zabodovala aj v Spojených štátoch.

Martin: "Skladba rozpráva príbeh a jednostrannom vzťahu medzi mužom a ženou. Uvedomili si, že im to vlastne vyhovuje. Je to dojímavá skladba, ale s realitou nemá nič spoločné. S Christine (Friedrich), mojou priateľkou, sa nám momentálne darí. Rozchod nie je otázkou dňa." (Hitkrant, Holandsko, 08/1985)

David: "V podstate je to pieseň o láske, no v skutočnosti pojednáva o problémoch, kedy nie ste schopný zrealizovať Vaše zámery, myslím vo vzťahu, keď Vás niekto jednoducho priťahuje a vy sa tú osobu snažíte osloviť. Vlastne akoby Vás prepadla akási choroba, počas ktorej nie ste schopný s ľuďmi komunikovať." (ITV´s show No.73)

Martin: "Niekedy sú spojenia medzi skladbami doslova jednoznačné, ide v podstate o odkazy na iné piesne. V "Shake The Disease" je tiež takýto odkaz. Spieva sa v nej "Now I´ve got things to do ... and I´ve said before that I know you have too". No a v inej skladbe, konkrétne "Stories Of Old", sa spieva, "Now I´ve got things to do, you have too". Takéto odkazy sa mi veľmi páčia." (Melody Maker, 04/1989, UK)

Andy: "Všetci si nažívame vo fungujúcich vzťahoch a táto skladba je akýmsi poďakovaním našim priateľkám, ktoré to nie vždy s nami majú ľahké. Jej text pojednáva o problémoch udržať funkčný vzťah v našej situácii, pretože sme často odlúčení. V našom prípade však nedokážeme písať bez určitej dávky egoizmu. Je dôležité byť otvorený k veciam, ktoré Vás ťažia - a práve o tom je "Shake The Disease". (Popcorn, 07/1985, Nemecko)

Martin: "S názvom tejto skladby sme skutočne zápasili. V podstate kopíruje malú čas jedného z veršov piesne. Myslím, že to bol Daniel Miller, kto povedal, "ten verš znie dobre, mohol by byť názvom". Až pri tom zostalo. Je teda zjavné, že názov pochádza z veršu skladby, ale tie ostatné by sa do názvu nehodili, napr. "Understand Me"." (Depeche Mode 101 DVD, 2003)

Andy: "Je to jedna zo skladieb, ktoré sme nehrali už veľmi dlho. Vždy, keď ju počujem, tak si spomeniem na videoklip. Na to filmovanie sa jednoducho nedá zabudnúť. Stál som na nejakom zariadení, ktoré mi umožňovalo nakláňať sa do strán. Samozrejme, že som tomu zariadeniu nedôveroval a neveril som, že mi nedovolí pri náklone úplne spadnúť. Myslel som si, že v ten deň zomriem." (Best, 04/1989, Francúzsko)

Martin: "So "Shake The Disease" sme konečne uspeli aj v Spojených štátoch. Naše predošlé tanečné single z rebríčkov až zúfale rýchlo zmizli. Tak sme si povedali, že by nebolo na škodu atakovať americký trh s pomalšou, jemnou skladbou." (Hitkrant, Holandsko, 08/1985)

B-stranou singla "Shake The Disease" sa stala rytmická skladba "Flexible".

Martin: "Tá skladba je vlastne taký vtip. Ja som si totiž istý, že keď sa na mňa moja mama dnes pozrie, tak premýšľa o tom, ako veľmi ma úspech zmenil. Dnešné hudobné štýly sa zameriavajú viac na zábavu. Veď si zoberte také New Romantic / Future záležitosti, kopec tých kapiel si zrazu uvedomilo, že sa musia od toho štýlu odstrihnúť a tak sa vrhli na salsu a všetky tie trendové záležitosti. A robia hlavne všetko preto, aby prišli s niečím úspešným. No a táto skladba je vlastne pokusom skombinovať všetky tie zábavné štýly. (Record Mirror, 05/1985)

zdroj: depechemode-live.com

Názory Devotees (20)

tommy

 1    7. marec 2019 o 11:28

Ten posledný odsek od Martina sa týka piesne “Flexible”, že? Všetko na ňu sedí... Inak, toto je iná “haluz” či správne má byť hoax: https://www.youtube.com/watch?v=c4wI2P_6FhI

Monghi

 2    7. marec 2019 o 12:02

@Tomy: správne, posledný odsek je o “Flexible” smile

jozefst

 3    7. marec 2019 o 12:38

Shake the disease, ťažká depešácka klacika. Tej skladbe nie je čo vytknúť.

Jarik

 4    7. marec 2019 o 13:17

snad len ten uvodny martinov falzet, ten doterz nemusim

tommy

 5    7. marec 2019 o 14:12

Inak, nechápem poslednú Andyho odpoveď, ak vychádzame zo zdroja, t.j. že ju nehrali pekne dlho, pretože ak tieto slová vyslovil v r. 1989, tak ju hrali na každom turné od r. 1986 až do r. 1990, nehovoriac aj o r. 1985 v TV SHOW, napr. TOP OF THE POPS… grin Pustil som si všetky live verzie, vrátane Martinových akustických a neviem sa rozhodnúť, ktorá sa mi najviac páči… Ale prvýkrát som túto pieseň počul až na live albume 101 a to bol teda zážitok… Na tomto albume som celkovo počul viacero pre mňa dovtedy neznámych vecí od DM a boli to pekné motýle v brušnej oblasti… Skoro som napísal, že pod… grin
Skôr ma zaujíma skutočnosť, prečo Dave upustil od preferovanie tejto klasiky, ktorá pilierom ich kvality, na živých koncertoch… Mám zato, že sa tak stalo počas “Violation tour”, kedy sa mu rozpadlo prvé manželstvo, takže výčitky boli asi veľké, keďže táto pieseň pojednáva o bezhraničnej láske, hlavne verše od:

“lovers devoted to each other forever now I ́ve got things to do and I ́ve said before that I know you have too when I ́m not there in spirit I ́ll be there here is a plea from my heart to you nobody knows me as well as you do you know how hard it is for me to shake the disease that take hold of my tongue in situations like these understand me”

sú dosť výstižné, teda pre dotyčnú osobu aj dosť bolestivé... :-(

PS. Ale aj Alan sa tuším niekedy vyjadril, že sa pri tejto piesni na koncertoch až tak neodviazal… Zato pozerať sa na Martina a jeho mimiku, keď spieva túto jeho “srdcovku” napr. v Berlíne počas “Delta Machine tour” je dosť mätúce… Akoby mu niekto do jeho odposluchu občas našepkával: “daj potlesk ala E.T.”

jozefst

 6    7. marec 2019 o 15:04

Martinov úvodný falzet je poznávacím znakom tejto skladby a fanúšikovia si z toho melodického motívu tuším aj spravili chorál na koncertoch. Mne sa páči. 101, tak to bol “album”, ktorým ma DM nadobro dostali a na Shake the disease som sa naozaj tešil. Vtedy som si neuvedomoval, že je to live album v tom zmysle, že som neriešil rozdiel medzi štúdiovým a live albumom. Svojím prvým albumom si ma paradoxne získali Lojzovci, čo je vlastne live album a toto je s DM a Lojzom u mňa paralela. Po 101-tke u mňa začalo ultras hudobné obdobie, kde som za hudbu považoval iba hudbu DM a Lojza. Dnes som už rád, že som z tohto ultras vyrástol a som otvorený pre mnohé žánre. Ohľadom Shake the disease ešte jedna moja žovatná rarita. keď som si kúpil singel, myslím že ich predávali aj samostatne, keďže boli súčasťou tých singlových boxov, kde v kažmom bolo 6 singlov, tak v mojom singli sa nachádzal booklet dva krát. Teraz som si ho pozrel a singel má poradové číslo 13.

jozefst

 7    7. marec 2019 o 15:08

Mimochodom, neviem prečo, ale keď chcem opraviť svoj príspevok po odoslaní, nedá sa to. Teraz som chcel len doplniť to, že o Shake the disease som nevedel, že je to nealbumová skladba a do nedávnej doby aj o Dreamin of me, ktorá v UK albumovej verzii na albume Speak an spell nevyšla a tú považujem za smerodajnú.

Michaela 146

 8    7. marec 2019 o 21:33

Shake The Disease, pro mě zcela zásadní píseň, která ovlivnila mé hudební vnímání, Martinův vokál zní neuvěřitelně sexy, ta atmosféra by se dala krájet ♥
Oproti tomu Flexible, má v sobě neobyčejný hudební drive, nádech post-punku a jde se tančit ♫

Znám i pár, který měl na svatebním oznámení citát ze Shake the Disease…
“Some people have to be
Permanently together
Lovers devoted
To each other forever”

Andy

 9    7. marec 2019 o 22:20

Nebola to nahodou ich prva kriza kedy sa mala kapela rozpadnut? dalsia bola tusim v 87 po MFTM..

Michaela 146

 10    7. marec 2019 o 22:58

Andy: Ano po skvělém albu SGR se Depeche Mode ocitli v první vážné krizi…ale přesné okolnosti neznám, možná to byl důvod proč se Martin odstěhoval na čas do Berlína, díky tomu vzniklo temné album Black Celebration smile

Andy

 11    7. marec 2019 o 23:36

Michaela146: mam dost silny pocit, ze to ze sa Martin odstahoval do Berlina nema s temnym zvukom BC takmer nic spolocne, pretoze to bol Wilder ktory zacal presadzovat temny/hutny zvuk…

Andy

 12    7. marec 2019 o 23:48

ze by demo ? https://www.youtube.com/watch?v=nyUYUn8U5Ow

bob3

 13    8. marec 2019 o 19:29

jozefst [#6]:
Po 101-tke u mňa začalo ultras hudobné obdobie, kde som za hudbu považoval iba hudbu DM a Lojza.

Roztomilá kombinace..

Peteman

 14    9. marec 2019 o 11:10

Shake The Disease bola moja skladba no.1 po celé ranné depešácke obdobie, aj napriek tomu že už existovali dve geniálne albá, ba aj potom čo vyšla Black Celebration. A nikdy nezabudnem na silvester 85/86 ked´sa mi podarilo na maďarskej televízii zhliadnut´ túto skladbu v rámci nejakej TV shov. Vtedy pre mňa silný zážitok, to bolo asi prvý krát čo som ich videl v telke naživo. Nepočítam návštevy tuzexu kde som čumel na videá a často tam púšťali aj DM. Len neviem čo to bolo za vystúpenie, Top of The Pops to nebolo, pamätám že Gahan tam popri speve mal v rukách aj tamburínu.

Andy

 15    9. marec 2019 o 11:24

Peteman: nie je to toto? https://www.youtube.com/watch?v=EFeh8TGOVrQ

Peteman

 16    9. marec 2019 o 18:03

No jasné. Goreho kštica, tú si tiež pamätám, tie lesknúce sa stojany, bubny,to je ono:). Ešte si spomínam že som vtedy poriadne nevedel kto sa ako volá ,ale správne som si tipol že ten kučeravý blonďák bude určite Gore. To meno mi k nemu nejako sedelo. Neviem prečo:)

MODRY

 17    12. marec 2019 o 22:09

SUPER PESNICKA.TEJTO PESNICKE PRISTANE AJ AKUSTICKA VERZIA,AKO BOLA NA DELTA TURNE /BERLIN/
RAD SI JU VZDY PUSTIM…

Gabriel

 18    15. marec 2019 o 21:08

Off-toppic: odporucam precitat jeden celkom dlhy a zaujimavy rozhovor o kvalite nahravanej hudby.

https://www.idnes.cz/technet/audio-foto-video/allen-sides-rozhovor-o-hudbe-a-zvuku-s-allenem-sidesem-nejvehlasnejsim-zvukarem-na-planete.A190123_102357_audio-foto-video_nyv

jozefst

 19    17. marec 2019 o 13:54

Gabriel, veľmi dobrý článok o nahrávaní hudby z iDnes, už som ho čítal dávnejšie, stojí za to.

Michaela 146

 20    17. marec 2019 o 21:12

@Gabriel: Vřelé děkuji. Výborný rozhovor, který dokázal odpovědět na některé otázky, na které jsem se ptala sama sebe proč? Tohle je jedna z odpovědí....“Hudebníci nemají dost peněz, takže si nemohou dovolit najmout špičkové zvukové inženýry, takže motivace stát se špičkovým zvukařem klesá”. Co dodat jen, že je to vážně škoda pro hudební průmysl, odborníci začínají chybět i v jiných sférách v době nástupu takzvané čtvrté průmyslové revoluce ve světě.

Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa