Rýpali sme sa prstom v otvorenej rane

Rýpali sme sa prstom v otvorenej rane

S Davidom Gahanom o albume "Spirit", aktuálnom stave sveta a hraní v krajinách bývalého Východného bloku.

V našom poslednom rozhovore, pred deviatimi rokmi, si sa sám seba pýtal, či sa budeš hudbe venovať aj o desať rokov. Dnes, o pár týždňov, vyrážate s kapelou na turné. Takže, stále si v tom, je tak?
:) Čas samozrejme neoklameme, ale som v pohode, uvedomujem si, čo robím pre Depeche Mode a keď som dnes na pódiu, tak pre mňa vek nehrá žiadnu rolu. Publikum ma drží vtedy pri živote, no rozhodne nedokážem povedať, ako dlho to ešte potrvá.

Vtedy si takisto tvrdil, že politické vyhlásenia na pódiu nechávaš na Bona, ktorému to ide lepšie.
No áno, môže byť.

Dnes, na vašom novom albume, spievaš skladbu "Where´s The Revolution". Vo videu sa dokonca prezentuješ, akoby si sa k ľuďom prihováral z kazateľnice. Bono nič také zatiaľ neurobil. Žijeme v skutočne v takých zlých časoch, že musíš u slušných ľudí prebudiť pocit revolty?
Ja osobne tú skladbu ako politickú vôbec nevnímam, aspoň v tom zmysle, že by som ňou mal šíriť nejaký politický odkaz. Iba ňou kladieme, dúfam, relevantné otázky. Okrem toho, album nesie názov "Spirit" (Duch / Duchovno). Pýtame sa, že čo stalo s naším duchom, s našou empatiou, sme zrazu všetci akýsi otupení.

V skladbách ako "Going Backwards" spievaš: "stratili sme kontrolou, vraciame sa späť, ignorujúc realitu." Na inom mieste zasa kritizujete fanatikov, s ktorými akoby sa opakovala história. Nové skladby ste napísali celé mesiace pred Brexitovm a zvolením Trumpa. Nie je to čudné, že dnes tie skladby pôsobia ako reakcia na súčasné politické zmeny?
Nás iba poháňali nálady úzkosti a neistoty. Rýpali sme sa prstom v otvorenej rane. Skutočnosť, že naše obavy, z Brexitu, Trumpa a podobne, sa ukázali ako opodstatnené, je kompletne šialená. Žijeme v časoch veľkých zmien. Premýšľam o tom viac, ako bolo u mňa zvykom. Pravdepodobne to súvisí s vekom, ako aj s tým, že už mám dospelé deti. Premýšľam o tom, do akého sveta to vyrástli. Víťazstvo Trumpa niesla moja dcéra veľmi ťažko. Dnes tu musíme znášať paranoidného narcisa v Bielom dome. Je takmer nemožné absorbovať všetko to šialenstvo, ktoré okolo seba šíri. Každý deň sa udeje niečo nové, to sa jednoducho nedá neustále sledovať.

Zrejme sa to odrazí aj vo vašich koncertoch. Tesne pred Vašim vystúpením v Berlíne mnoho divákov sledovalo svoje smartfóny a čítali všetky informácie, ktoré sa prenášali z prvého stretnutia Angely Merkelovej s Donaldom Trumpom vo Washingtone ...
... a Trump odmietol podať Merkelovej ruku. Ja viem, tie som si to okamžite všimol.

Neobťažovala ťa skutočnosť, že ešte aj pred Vaším koncertom nemáte od Trumpa pokoj?
Nuž, je to tak, ako to je. Problém je v tom, že hoci je v úrade len pár týždňov, tak sme sa všetci už zvykli na tie permanentné správy plné šialenstva. Kedykoľvek sledujem jeho verejné vystúpenia, tak mi zakaždým dokáže, že je, ako tomu hovoríme v Anglicku, "plný sračiek". Musíme len čakať, sledovať ho a na jeho neustále klamstvá poukazovať.

Čakať? Znamená to, že nechcete revolúciu?
Nie. Tým čakaním nemyslím, že by sme sa mali posadiť a dúfať, že sa všetko nakoniec na dobré obráti. Ak chceme veci zmeniť, musíme o tom všetkom hovoriť. To by malo byť teraz na dennom poriadku u umelcov, občanov a hlavne u Vás, novinárov.

V niektorých recenziách na Váš nový album sa objavila otázka, nič teraz v zlom, či potrebujeme rockové hviezdy, milionárov, na to, aby sa rozpútala revolúcia v zbytku sveta. Nenahnevali Vás takéto názory?
Pravdou je, že sme s Depeche Mode mali veľké šťastie. S Martinom žijeme už veľmi dlho v Spojených štátoch a veľmi pozorne sme sledovali posun Trumpa k moci. Viete ale, ak ste úspešní, tak to neznamená, že sa už nemusíte o nič starať a zaujímať sa, čo sa deje okolo Vás. Ja v prezentovaní svojich názorov neprestávam. Napr. pokladám to kontraverzné zastavenie vstupu Moslimov do Štátov za veľmi zlé rozhodnutie. Poviem vám krátky príbeh. Pred odletom do Európy som bol vo svojej banke, v New Yorku. Práve som bol na odchode, šiel som k dverám, za mnou sa "tlačilo" zopár ďalších ľudí a ja som si všimol vonku Moslimku, v rukách mala tašky s nákupmi, chcela vstúpiť dnu, čo však nebolo možné, pretože ľudia neustále vychádzali.

To je ale v newyorkskom zhone bežná vec, nie?
Možno, ale ja som si všimol v tom momente jednu vec. Keď som prišiel k dverám, tak som ich podržal a tú ženu vpustil. Pozrela sa na mňa, celá zmätená, takmer vystrašená. A ja som sa zrazu cítil príšerne zahanbene. Skutočne som jej chcel povedať, "Nebojte sa, všetko je v poriadku" alebo čokoľvek iné. Držal som však dvere, povedala "Ďakujem" a ja som pokračoval ďalej na ulicu. Chvíľu som potom ešte uvažoval, koľko Moslimov v Spojených štátoch zažíva denne takýto pocit.

Zúčastnil si sa v New Yorku demonštrácii proti Trumpovi?
Áno. Bol som tam s mojou dcérou. Je dobré, že sa tie protesty konajú. To, že sa konajú je len dôkažom, že Amerika je ešte stále skvelá krajina. Môžete na ulici prajaviť svoj názor. Nie v každej krajine na svete je toto možné, v Rusku napr. určite nie. Nedávno tam boli pri demonštráciach zatknutí protestujúci a novinári, ktorí kritizujú vládu tam za zvláštnych okolností stále miznú.

Dnes už bežne vystupujete v Moskve, v Petrohrade, dokonca ste vo Východnej Európe vystupovali v časoch, keď pre západné kapely nebolo jednoduché sa tam dostať. Nie je to tak trochu v rozpore?
Keď sme hrali v Rusku, pred mnohými rokmi, po prvýkrát, stále sme cítili z úradov a oficiálnych inštitúcii akúsi nevôľu. Možno aj preto, že niektorým štátnym predstaviteľom prišli naše texty podvratné, boli sme pre nich príliš politickou stranou. Podobne sa nám to stávalo aj v iných krajinách Východného bloku. Ale pre nás to bolo všade rovnaké: my sme chceli hrať pre tamojších ľudí a búrať hudbou hranice.

V roku 1988 ste vystupovali vo vtedy stále rozdelenom Nemecku, vo Východnom Berlíne, vo Werner-Soelenbinder-Halle. Spomínaš si na ten koncert?
Áno, to je dodnes nezabudnuteľný moment. My sme sa vždy doslova snažili dostať za Železnú oponu, hoci získať k tomu povolenie nebolo vôbec jednoduché. V tú noc vo východnom Berlíne sme cítili, že pre tých ľudí je to niečo skutočne výnimočné. My sme to cítili rovnako. S našou hudbou sme v tých krajinách doslova stelesňovali pocit slobody.

Svojho času si povedal, že na koncertoch vo Východnom bloku ste cítili pocit strachu a útlaku.
To áno, na niektorých miestach sa ten pocit dal doslova uchopiť. Bolo to cítiť vo vzduchu. Pre nás tie koncerty prezentovali doslova hraničnú skúsenosť. Vždy sme tam hrali s nádejou, že naše koncerty dodajú ľuďom guráž na uskutočnenie zmien, že tým koncertom vybudujeme silnú komunitu.

Pravidelne hrávate aj v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu, ktoré iné kapely zvyknú obchádzať. Počas blížiaceho sa turné budete hrať dokonca v krízových oblastiach, akým je napr. Ukrajina (Kyjev), ale aj v Bielorusku, v Minsku. Amnesty International obvinila Lukašenkov režim z opakovaného porušovania ľudských práv. Nemáte s tým problém?
Opakujem, budeme tam hrať preto, že chceme hrať pre ľudí v Minsku. A dúfam, že sa nám tentoraz podarí v Kyjeve vystúpiť. Plánovali sme tam vystúpiť aj počas minulého turné, no pre vzniknutú situáciu sme museli koncert nakoniec zrušiť. Nebolo to preto, že sme sa obávali o vlastnú bezpečnosť. Skôr šlo o to, že vzhľadom na situáciu by bolo absolútne nezodpovedné zhromaždiť na štadióne taký veľký dav ľudí. To riziko bolo až príliš veľké. Ak by sa tam niečo zlé stalo, nikdy by sme sa cez to nepreniesli. Takže, ak sa nám podarí do Kyjeva dostať, tak dúfame, že to bude parádna oslava. Presne taká, ako v Minsku, v roku 2014. Keď hráte v takých krajinách po prvýkrát, tak cítite, ako veľmi sú ľudia šťastní, že ste medzi nich zavítali. Tie pocity sa veľmi ťažko opisujú. Keď sa na jednom mieste zhromaždia a spoja ľudia rôznych politických a náboženských postojov, to je niečo úplne iné. To mi dodáva neuveriteľnú odvahu a nádej. Keď sa pristihnem, že rozprávam o takýchto veciach, vždy mi zíde na um pieseň "People Are People"-

"Nerozumiem, čo vedie človeka k tomu, aby nenávidel iného človeka, pomôž mi to pochopiť." Pritom táto skladba bola vždy považovaná za naivný synth-popový hymnus.
Pre mňa je "People Are People" politická skladba. A potom sú tu ďalšie, osobnejšie skladby ako "Walking In My Shoes", ktoré nadobúdaju vo východoeurópskych krajinách úplne iný, politický rozmer. Verše ako "povedal by som ti o veciach, ktoré ma oslobodili od bolesti, ktorej som sa podriadil, no aj Boh by sa pritom červenal" sú vnímané inak na pozadí skúseností s útlakom, doslova sa tam interpretujú politicky. Keď v týchto krajinách spieva tieto verše dav na štadióne, má to neuveriteľnú silu.

V Číne ste uvedení na zozname nežiadúcich kapiel, takže tam nemáte povolené vystupovať.
Áno, ešte stále. Pokiaľ viem, tak sa v tomto smere nič nezmenilo. Moja manželka Jennifer sa s naším synom Jimmym vybrala do Činy ako turistka. Navštívili nielen veľké mesta, ale cestovali aj po miestach, kde žijú ľudia v príšernej chudobe. Bol to pre nich dosť veľký šok.

The Rolling Stones nakoniec v Číne vystúpili. Je to aj vaše prianie do budúcna?
Samozrejme. Ja by som v Číne veľmi rád vystupoval. Vo svete je ešte stále veľa miest, kde nám nie je umožnené hrať.

zdroj: dmtvarchives.com

Názory Devotees (46)

Monghi

 1    13. apríl 2017 o 10:01

no, len jedna vec David ... ta story s tou Moslimkou… dost dlho sa to odohravalo v potravinach, teraz uz v banke? smile


Tomasito

 2    13. apríl 2017 o 11:36

Monghi - akurat som chcel napisat, ze dost dobry clanok - ale tvojim komentom si ma zabil wink

PS: vie mi niekto napisat aka bola DM party minuly vikend v Nu Spirite? Uz treti krat mi to nevyslo a musel som sa jej vzdat - ale after party 20. Maja musi byt - aj keby…


radoo

 3    13. apríl 2017 o 16:08

hahaha,dobrééé,nabuduce v nejakom podniku,ale vlastne nie,tam moslimky nesmu chodit.no bol by som zvedavy,ci by sa takejto pocti dockala aj jeho pani v nejakej no go zone.


Hammersmith Odeon

 4    13. apríl 2017 o 18:03

David, and what about the Christians in Europe. How do they feel every day? What do You think? London: 500 churchs closed, 423 mosque built on their site. Every day terrorists atacs. Bombs, raped doughters, killed sons… How do we feel, David? What do You think? Wake up!!! We are at WAR!!! The president just want protect his nation, don´t You see it!!!
Neviem ako Vy, ale ja som ten rozhovor nedokázal dočítať do konca. Chlap ma normálne vytočil. Ak je tento rozhovor skutočne autentický a Dave sa skutočne takto vyjadril…. juj-radšej pomlčím, lebo by som sklzol do invetív. Skutocne mu neprajem nic zle. ale som zvedavy, keby sa mu stalo s rodinou to, co tu v Europe vidíme na dennom poriadku, ako by potom reagoval.


Ogrik

 5    13. apríl 2017 o 19:28

Na pláž!


Ogrik

 6    13. apríl 2017 o 19:31

(hlavne sa z tych moslimov neposerte, mate tu podaktori nazory ako od mazureka)


jozefst

 7    13. apríl 2017 o 20:41

Určite je chyba hádzať všetkých moslimov do jedného vreca, ale čo sa týka “ultras” z tejto komunity, takí, ktorí čakajú 70 panien po vydarenom atentáte si môžu podať ruky s Hitlerom. Tak takýchto “ultras” naozaj neprosím.


dvestotri

 8    13. apríl 2017 o 21:18

@Tomasito party bola skvela, ako vzdy smile


Hammersmith Odeon

 9    13. apríl 2017 o 22:35

Ogrik, vies nieco o islame? Nezaujima Ta, preco je zrazu tolko islamu okolo nas (bohuzial v tej najodpornejsej forme)? Inak - sledujes situaciu v zapadnej Europe za posledne 2 roky? Nie je divne, ze odkedy tu mame “obohacovacov” kultury, tak uz neriesime otazky typu “videl si v Parizi tu a tu pamiatku? ides na oktoberfest do Nemecka?”,  ale “bude tam zabezpecena dostatocna ochrana”, “nie je tam malo policajtov?” “nejde ten nakladak prirychlo?” “vidis toho tipka, naco mu je ten batoh”. Nie je Ti to ani trosticku divne?
Apropo, aj pred WW II. varovali pred Hitlerom, ale ludia boli slepi, nechali sa ucicikat politickou elitou:  “nic sa nedeje, vsetko je OK. Ved tu mame podpisany papier, ze vojna nebude. Co potom, ze si Adolf narokuje na Sudety, co potom, ze zabral Rakusko,  ved to vsetko robi len preto, aby zabezpecil mier. Ako to dopadlo vieme. Nevidis v tom urcutu paralelu? Lenze teraz je to ovela horsie, a kym to kompetentni nepochopia, bude velmi zle.


radoo

 10    14. apríl 2017 o 10:36

ogrik,ohanas sa tu nejakym mazurekom,ale to ze islam je fasisticka,teokraticka ideologia nezlucitelna s demokraciou ti akosi neprekaza.a argument,ze su aj dobri moslimovia neobstoji,nakolko sa nijako nedistancuju od tych akoze zlych.bohabojny,cize veriaci moslim je len jeden,akurat su zatial ticho,ale ked ich pocet sa navysi,a to sa stane,potom uz bude neskoro,nakolko 70% by prijalo shariu.


Hammersmith Odeon

 11    14. apríl 2017 o 21:27

@radoo (10): len by som Ta doplnil - v r. 2003 Europsky sud pre ludske prava rozhodol, ze pravo sharia (islamske pravo) je NEZLUCITELNE S DEMOKRACIOU. Myslim, ze po tomto by malo byt jasne kazdemu, ze kto sa ohana shariou, potlaca demokraciu, a tym samozrejme zakladne ludske prava.


Analogrunner

 12    15. apríl 2017 o 20:17

chlapci ste dosrati az za usami. vsetko je o ludoch, nie o nabozenstve. to, ze niekto robi s jednotlivych ludi dav (moslimovia, za 2sv vojny zidia), je iba preto, pretoze sa z neho moze stat triedny nepriatel a pospolity lud neciti nic ked sa vyvaza dav (moslimov/zidov) ako ferko mrkvicka, moj sused a pod. uz to tu raz bolo a smeruje to tam zase.
apropo moslimska komunita - prorusky zmyslajuci degesi, kt sa tu vyjadrujete k moslimom - vas putin ma v rusku najpocetnejsiu komunitu moslimov z celej europy. preto mu vyhovuje ze idu sem a nie k nemu… ak si myslite, ze putin to tu spasi (neviem, nejaky dosraty kokotlebovec sem mozno chodieva), ste na omyle a odporucam sa fackat 3x denne pred zrkadlom.


Ogrik

 13    15. apríl 2017 o 21:55

Kludne to sirte dalej, prispievajte k hysterii, az tu budu pochodovat na uliciach hole hlavy, to si poviete, ze toto je zle, ale uz bude neskoro. Zaklopu.

Napr. taky radoo, ty si si tie udaje o 70 perentach vycucal z prsta. Protesty boli. Robit z moslimov jeden dav, to je take jednoduche.


Ogrik

 14    15. apríl 2017 o 21:58

Inak, kaslime na to. Je Velka Noc.


Monghi

 15    16. apríl 2017 o 00:47

nuz, je nespochybnitelne, ze DM nahrali politicky album :D od WTR singla su diskusie na tychto strankach o vsetkom, len nie o hudbe. Bohuzial, to iste plati aj o rozhovoroch, ktore poskytuje kapela!!!


radoo

 16    16. apríl 2017 o 10:59

fakt to sem nepatri,suhlasim.len to uzavriem,ze je trapne az ubohe automaticky spajat ludi,ktori maju iny nazor ako vy s tym trapkom putinom,lebo putin.nie som puninovec a ni kotlebovec,staci mi triezvy pohlad na vec.


Hammersmith Odeon

 17    16. apríl 2017 o 12:58

@radoo (16): plny suhlas. Pani si absolutne neuvedomuju, ze prave ten ich “strc hlavu do piesku” postoj dava vodu na mlyn prave tym ludom, ktorých spominaju. Je to pre tento typ ludi absolutne charkteristicke. Ked s nimi nesuhlasis, hned si kotlebovec, putinovec, islamofob, homofob, a pritom, ako si spravne podotkol, staci mat triezvy pohlad na svet.
P.S.: s tymi 70% si sa celkom pekne trafil - vo Francuzsku by shariu zaviedlo 60% opytanych a v Britanii az 80%. Ty si trafil priemer, ceeelkom si ma pobavil grin.

@Ogrik (13): Ogrik, este raz, vies nieco o islame? Sledujes situaciu v Europe za ostatne 2 roky?

@Analogrunner (12): Vies nieco o islame? Vies nieco o Rusoch, Rusku? Sledujes situaciu v Europe? Len odpovedz. Ak mas na nieco svoj nazor, povedz ho, ale skor, ako reagujes na nejaky príspevok, poriadne si ho precitaj a nevymyslaj nieco, co tam nie je.

DM2 to pekne roztocili. Vidiet, ze politika je take panske huncutstvo a ludi teda absolutne nespaja. V kazdom pripade prajem vsetkym krasne sviatky…


Analogrunner

 18    16. apríl 2017 o 15:52

@hammer hej, viem nieco o islame, som s nim v kazdodennom kontakte a predstav si - neviem teda aka je ta najodpornejsia forma, ktoru si popisoval vyssie, ale ja sa stretavam s uplne normalnymi ludmi, akurat su moslimi.
mozes prosim ta popisat tu najodpornejsiu formu islamu, s ktorou si sa ty osobne stretol (osobne stretnutie nenazyvam net, tv, ani “kamarat hovoril”)?
uvedom si, ze ISIS su fanatici - je jedno akeho su vierovyznania - s tym to nema spolocne zdaleka nic.
nic fanaticke nie je dobre, ani krestania.
hej, ved ked tu je niekto kotlebovec - co sa za to hanbis - ci nemas na sebe zelene tricko a zopar kamosov okolo seba vo virivke?
Ano, z mojho pozorovania su ti, ktori sa boja takychto bludov kotlebovci alebo rasisti. a ak nie su, coskoro sa nimi stanu. lebo strach.


Hammersmith Odeon

 19    16. apríl 2017 o 20:26

@Analogrunner (18): takze este raz,  ak mas na nieco svoj nazor, povedz ho, ale skor, ako reagujes na nejaky príspevok, poriadne si ho precitaj a nevymyslaj nieco, co tam nie je a najlepsie je nepridavat ziadne invektiva, lebo to uz s diskusiou nema nic spolocne, len to vytvara zly dojem o intelekte.
Skusim Ti to nazorne ukazat “Tvojim jazykom”: 

“hej, viem nieco o kotlebovcoch, poznam nejakých ludi, ktori ho volili a predstav si - neviem teda aku formu rasizmu mas na mysli, ale ja sa stretavam s uplne normálnymi ludmi, akurát maju dost standatdnej politiky, tak volili Kotlebu.
Mozes mi prosim Ta popisat ten rasizmus a kotlebizmus, s ktorym si sa Ty osobne stretol (osobne, ziadny net, tv ani “kamarat hovoril”) ?
Uvedom si, ze fasisti su fanatici - je jedno akej rasy - s tym to nema zdaleka nic. Nic fanaticke nie je dobre.
Hej, ved ked tu je niekto sympatizant islamu - co sa za to hanbis - ci nemas na sebe burku a zopar kamosov drepujucich na koberceku okolo seba?
Ano, z môjho pozorovania su Ti, ktori sa boja takýchto bludov mohamedani alebo islamisti. Ak nie su, coskoro sa nimi stanu. Lebo strach.”

Co povies? Chcel by si takuto formu diskusie? Suhlasis s tym, co som napisal?
Skusim Ti ale odpovedat na niektore otazky uplne normalne. Ano, najodpornejsia forma islamu je ISIS, odnozou je pravo sharia, o ktorom v r. 2003 Europsky sud rozhodol, ze je nezlucitelne s demokraciou, lebo potlaca zakladne ludske prava. Ak by som sa s tym osobne stretol, uz by sme tu spolu nekomunikovali, lebo by mi urezali hlavu - vdaka, osobne si neprosim. Vlastne, ano videl som no-go zonu, ale netrufol som si vstupit, sorry.
Otazka, kde sa stretavas s tymi moslimami? U nas? Myslim, ze to uz uviedol vyssie radoo, len by som ho doplnil - pokial je v populacii okolo 1% moslimov, nenasiel by si lepsich ludi. Su mili, ochotni - proste stelesnene dobro. Ked toto percento prekroci cca 4%, tak zacnu mat poziadavky, ktore sa so zvysujucim percentom zvysuju (vlastne mesity, nosenie burky, v skolach ich uraza kriz a pod.). Ak hranica dosiahne cca 10%, zacinaju vznikat tzv. no-go zony s vlastnými pravidlami. Tam uz ani policajti nechodia, je to akysi stat v state. Su to oficialne statistiky, ktore si v podste mozes overit aj sam, staci, ak sa tomu troska povenujes.


Analogrunner

 20    17. apríl 2017 o 16:13

@hammer no neviem, ja som podla mna odpovedal na tvoje otazky, papagajujes tu tvoje frazy uz druhykrat (opakovany vtip prestal byt vtipom).
akoze mozem sem napisat kde a kedy som sa stretol, stretavam s moslimami, ale na co ti tato informacia bude? ja si nepotrebujem nic dokazovat, zazivam pravdu, nie bububu z tv.
pre ilustraciu - v nocnom amsterdame v moslimskej stvrti (s mesitou) som sa citil bezpecnejsie (a skutocne tam bolo bezpecne, ziadny junkies, pokoj a pod) ako v centre pri Dam alebo Damrak. (mali tam teda viac ako 10%, nevidel som tam ziadnu nemoslimku v burke, ani ju nikto nesikanoval, nic tam nevybuchovalo - kedze ISIS vtedy neexistoval)
s arabskymi detmi na detskom ihrisku je kopec zabavy, viac ako s vystrasenymi slovenskymi (a ich zazerajucimi rodicmi).
nechce sa mi sem dalej pisat, napis mi ty teda z coho plynie tvoj strach. preferujem osobne skusenosti.


Ogrik

 21    17. apríl 2017 o 17:32

Hammer, radoo: rad by som videl zdroj tvrdenia o tej sarii, o tych percentach. Takisto o tych percentach populacie a poziadavkach.


Ogrik

 22    18. apríl 2017 o 09:46

No prezrad tvoj nahlad na svet, nech sa poucime, co mame citat, aby sme neboli povrchni. Hlavne spravy?


Hammersmith Odeon

 23    18. apríl 2017 o 10:30

@Analogrunner (20): analog, aspon vidim, ako citas prispevky. Ak si si nevsimol, tak to papagajovanie, ktore spominas, je prepis Tvojej uvahy, akurát v obratenej podobe. Nerozumies ani sam sebe.
Bohuzial, ja tam ziadnu odpoved nevidim, len osocovanie, obvinovanie a invektiva. Ak budes chciet konstruktivne komunikovat, velmi rad sa pridam.
P.S.: ja Kotlebu a fasizmus nikde vo svojich príspevkoch neobhajujem (dokonca ani nespominam), napriek tomu si ma takto otituloval. Ty islam obhajujes, ja som Ta napriek tomu netituloval.

@ogrik (21): o tej sarii je to pripad Refah Partisi vs Turecko. Vsetko ostatne treba sledovat - rozhovory s orientalistami, s bezpecnostnymi analytikmi, ludmi z tajných sluzieb a pod. Tam sa dozvies veci, ktore Ta zaujimaju, a hlavne, vies si ich overit, lebo netaraju len tak do vetra. Je to vsetko mimo mainstreemu, resp. mimo POLICY CORRECT (PC).

@tomy (22): Tomy, aj ked som z toho smutny, trafil si to celkom presne. Vsetko.


Ogrik

 24    18. apríl 2017 o 11:27

este raz, dolozis svoje tvrdenia o percentach zdrojmi? alebo budes len tliachat do vetra svoje floskule o politickej korektnosti?
Pretoze jedine, co som nasiel ohladne toho, kolko percent by prijalo sariu, tak su cisla sice vysoke, ale vsetko v krajinach ako Irak a podobne. O ziadnej Europe ani slovo. Takze bud tej lasky a najdi mi, odkial mas tie cisla. Dik.


Hammersmith Odeon

 25    18. apríl 2017 o 11:45

@Ogrik (25): Ogrik, skludni hormon. Ak sa chces bavit takto, tak dovidenia. Ak sa chces bavit na urovni, odpoviem. Navod mas, tak sa snaz.
P.S.: o sarii si nasiel?


Ogrik

 26    18. apríl 2017 o 13:46

Hammer, uz viackrat som ta prosil, aby si i dal zdroj na tieto svoje tvrdenia, ani raz si sa neunuval. A este si aj urazeny, hoc od zaciatku sa chovas povysenecky. Nemas dovod.


Hammersmith Odeon

 27    18. apríl 2017 o 14:16

@Ogrik (28): uz viac krat som Ti pisal, aby si si nasiel, ci uz na internete alebo v reale, prednasky, rozhovory s orientalistami, arabistami, bezpecnostnymi analytikmi, ludmi z tajných sluzieb, odpadlikov od islamu a pod. - proste ludmi mimo hlavného prudu. Tam najdes na vsetko odpovede. Nejde to za 5 minut. Ja sa tomu venujem uz 1,5 roka. 
Na zaciatok by som mozno zacal Dr. Konvickom z Ciech (ten ma o islame taky prehlad, aky nemaju mnohi imani), mozno Benjamínom Kurasom, z nemecka skus Georg Spottle.
P.S.: a nevymyslaj o urazani a povysovani. Ja som voci Tebe (ani voci inym) invektiva nepouzival, zato v Tvojom slovniku je toho pozehnane.


Ogrik

 28    18. apríl 2017 o 14:24

Este raz, par prispevkov vyssie si porovnavas statistiky s radoom, tak prosim ta, to su evidentne konkretne veci, vies mi dat na to odkaz? Uplne konkretnu, jednu vec od teba ziadam. Dakujem.

Este k tomu povysenectvu: samozrejme, nepouzivas otvorene invektivy, ale od zaciatku je tvoj ton povysenecky, tvaris sa, ze vies nieco, co my (asi slnieckarske ovce) nevieme, a milo otcovsky nas nabadas na studium. Pricom ja ti hovorim, ze ak mi tu prezentujes psychopata Konvicku ako odbornika na islam, (ty, ale normane sa smejem z toho), tak potom nemas na ten ton absolutne ziadny dovod.

A nemyl si ma napr. s Analogrunnerom, ktory pouzil omnoho ostrejsi slovnik a mozno aj urobil dobre, aspon nestraca cas neplodnou duskusiou.


Ogrik

 29    18. apríl 2017 o 14:35

S tym DOKTOROM Konvickom si ma fakt zabil, mozno chces zdoraznit, ze je to vzdelany clovek, a nie nejaky nackovsky psychopat, akym sa javi? :D No, moze byt, inak je to aj docent, ale hlavne, je to ENTOMOLOG. Studuje hmyz. :D :D :D


grapher

 30    18. apríl 2017 o 14:51

Ogrik, Martina Konvicku poznam osobne asi 20 rokov. Ano, je to entomolog , ale o islame a inych kulturach toho vie velmi vela, venuje sa tomu velmi dlho a poctivo studuje aj tieto veci. Nie je to ziaden rychlokvaseny odbornik. S jeho nazormi sa da polemizovat, alebo aj nesuhlasit, ale mozem ta ubezpecit, ze diskusiu s nim by si neustal, prevalcoval by ta faktami. Ako nic v zlom, len som chcel upozornit, ze hoci je to vystudovany entomolog, je rovnako dobry aj v inych oblastiach.


Hammersmith Odeon

 31    18. apríl 2017 o 15:02

@Ogrik (30, 31): Konkretne sharia, co na to hovoris? Dostal si odpoved, ale si sa k tomu akosi nevyjadril. Aby sme sa pohli, skus sa k tomu vyjadrit.Ty chces po mne cisla, statistiky a pod., ale ked ich dostanes, idu do stratena. Tak sa vyjadri konkretne na tuto temu, o ktorej si chcel nieco vediet a dostal si odpoved.
Zase si otituloval niekoho, o kom nemas ani ponatia. Ogrik, co si si konkratne vypocul od p. Kovicku, ze si ho nazval nackom? Povedz zdroj. Chcem len jednoduchu odpoved, preco je p. Konvicka nackom. A co dalsi pani, ktorých som spomenul. Tiez nackovia?


sam

 32    18. apríl 2017 o 15:19

@Hammersmith Odeon: brat Martina Konvicku jako referencni zdroj… uff. Ale porad (stejne jako Ogrik) cekam na ten odkaz na ty socialogicka cisla - nechci s tim nijak polemizovat, ale odkud je treba zdroj k tomu “vo Francuzsku by shariu zaviedlo 60% opytanych a v Britanii az 80%”? Diky za info.


Ogrik

 33    18. apríl 2017 o 15:28

Nie je mojim cielom ani tuzbou diskutovat s tym clovekom. Takze Martin Konvicka, vysetrovany kvoli vyrokom o pomleti moslimov do masokostnej mucky, o koncentrakoch pre moslimov.

Vcerajsi status na jeho FB profile (tazko overitelna sprava o znasilneni a ublizeni na zdravi Africanom na nackovskej stranke pravy prostor): “Dovedu si představit, že hromadně znásilnit děvče a mít k tomu jako doprovod smrtelný chrapot jejího přítele
musí být pro určitý typ paviánů
... dost rajc ...
A tak je to s islámem celé.”

Vsimni si hlavne tu poslednu vetu. Ci uz sa spominany zlocin stal, alebo nestal, alebo stal inak, podstatne je, ze tou vetou teraz hodil vsetkych moslimov do jedneho vreca.

Hammersith: s tymi 70 percentami prisiel radoo, samozejme mi tiez neodpovedal, kde to cislo nabral, ty si mu len kontroval:

“@radoo (16): plny suhlas. Pani si absolutne neuvedomuju, ze prave ten ich “strc hlavu do piesku” postoj dava vodu na mlyn prave tym ludom, ktorých spominaju. Je to pre tento typ ludi absolutne charkteristicke. Ked s nimi nesuhlasis, hned si kotlebovec, putinovec, islamofob, homofob, a pritom, ako si spravne podotkol, staci mat triezvy pohlad na svet.
P.S.: s tymi 70% si sa celkom pekne trafil - vo Francuzsku by shariu zaviedlo 60% opytanych a v Britanii az 80%. Ty si trafil priemer, ceeelkom si ma pobavil. “

Takze: prosim uz neviemkolkykrat zdroj na uvedenu anketu, kde vyslo, ze 60 alebo 70 percent ludi moslimskeho vierovyznania by prijalo sariu.


Hammersmith Odeon

 34    18. apríl 2017 o 15:39

@sam (34): Co mas proti p. Konvickovi ako referencnemu zdroju? Co si si od neho vypocul?
K tym cislam - zaznelo to na jednej z prednasok k teme migracie (myslim, ze to bol Georg Spottle), aby to dotvorilo urcity obraz. Myslim, ze spomenul aj cisla z Nemecka, ale zapamatal som si tieto dve. Tento prieskum bol robeny medzi moslimami zijucich v danej krajine. Mna osobne zaujimali ine veci, ale tieto dve cisla mi utkveli v pamati.
Na to, aby si dostal koplexny obraz toho, co sa momentalne deje v EU, potrebujes tych informacii podstatne viac od fundovanejsich ludi ako ja, a tieto cisla Ti az potom dotvoria urcity obraz. Preto vravim, ze treba si vypocut zdroje mimo mainstreemu, kym sa to este da.


Hammersmith Odeon

 35    18. apríl 2017 o 15:50

@Ogrik (35): Ogrik, Ty chces odpovede, sam ich vsak nedavas. Pytal som sa Ta, co vies o islame. Nepytal som sa Ta na moslimov, pytal som sa na islam. Odpoved som doteraz nedostal.
K tomu p. Konvickovi. Ty si vyberies z jeho FB nejaky staus a hned vies, ze s takym clovekom diskutovat nebudes. Keby si si dal tu robotu a precital si to poriadne, zistil by si viac, nez len to, ako sa k tomu vyjadril. A to je tvoj problem, vidis veci len na povrchu, ale co je pod nim Ta nezaujima. Ja som Ti dal niekolko moznosti, ako si obstarat info, dal som Ti na zaciatok aj nejake mena, ale Ty si vypichnes len jednu a hop-hejsa podme im to natriet…


Ogrik

 36    18. apríl 2017 o 16:08

Tak dakujem teda, ze si konecne objasnil tie cisla, co ste tu s radoom davali. Aj ked si na to odpovedal zaujimavym sposobom samovi, pricom ja sa na to iste pyta uz po niekolkykrat. To nic, aj to je signal. Nevadi.

Ake ja chcem odpovede? Tak vidis, chce nieco vediet o islame, pytam sa ta na cisla, pretoze to je zavazna informacia, co ste tu s radoom dali, a kym som to z teba dostal, zabili sme dva dni. A teraz sa dozviem, ze ja ti mam na nieco odpovedat. Ja o islame viem asi tolko, co ty.

Cital si koran?

Ja praveze diskutujem o moslimoch, pretoze ich v prvom rade sa to tyka ako ludi. Nie su rovnaki, nemozes ich onalepkovat, a hodit do jedneho vreca, dehumanizovat. Pytas sa ma na nazor na islam, a pritom sam pises, ze je to tema, pre pochopenie ktorej to treba studovat dlho.

Vratim sa na zaciatok: v prvom rade, co ti na Daveovi vadilo? Ze mu prislo luto moslimky v obchode, ci v banke? Co je na tom zle? Ano, odkedy sa Trump ocitol vo svetle diania, rozsirili sa utoky, slovne aj fyzicke, na moslimov / Arabov v USA. Nie je ziadnym tajomstvom, ze ultrapravica je z Trumpa nadsena. KKK, white supremacists, nazis. No teraz uz asi taky kamarat nie je, ale to je vedlajsie. Takze vo svetle tychto udalosti sa Gahan vyjadril, ze mu prislo luto, ako na tu moslimku ludia zazerali, alebo nieco podobne. Je to jeho pocit. Vyjadril ho.

A nasral Hammersmitha.


Hammersmith Odeon

 37    18. apríl 2017 o 16:16

@Ogrik (38): cital. A Ty? Ogrik, asi necitas prispevky poriadne, resp. rad vytahujes z kontextu. Pytal som sa Ta na islam aj na to, ci sledujes dianie v Europe za posledne dva roky. Citujuc klasika : To nic to, ved aj to je signal. Nevadi.
Co sa tyka toho Davea, bola to reakcia nie na tu zenu, ale na tu poslednu vetu - koľko Moslimov v Spojených štátoch zažíva denne takýto pocit.


Ogrik

 38    18. apríl 2017 o 17:27

A co je na tom zle, ked vyjadril spoluucast k ludom, ktori su primitivmi hadzani do jedneho vreca, a hlavny primitiv je prezidentom?

Ta moja narazka na signal bola o tom, ze som z teba sa snazil dostat informaciu, odkial su tie percenta o sarii. Opakovane si sa vyhol odpovedi, a potom si zrazu odpovedal ostentativne inemu diskutujucemu. Ci sme sa nepochopili?

Preto sa k ISLAMU AKO TAKEMU vyjadrit nemozem, pretoze som ani ten koran ESTE necital. Iba vybrane pasaze. Tie naozaj posobia zle. Ja sa vyjadrujem k tomu, ze nie kazdy MOSLIM tieto veci berie vazne a nie kazdy sa nimi riadi. A napriek tomu su ludia, ktori cele generacie ziju v klude na Zapade, davani do jedneho vreca s tymi, ktori sa na zaklade fanatizmu vyhadzuju do vzduchu. A Dave vyjadril podobny pocit, a tebe sa to nepaci. Takze na toto som primarne reagoval.


sam

 39    18. apríl 2017 o 18:30

@Hammersmith Odeon: jsem Cech, to je asi jasny, a s Konvickou jsem si tady dost “uzili” pred volbama (kandidoval za svuj Blok proti islamu - doufam, ze se to tak jmenovalo, snad se nepletu). Nechci ho nijak zneduveryhodnovat, ale me osobne tedy nijak neoslovil (a ty diskuse, jichz se ucastnil a ktere jsem mel moznost videt, se netykaly pouze otazky migrace, i kdyz on se je tam - mel jsem takovy dojem - vetsinou snazil dostat). Ale to je ted asi jedno… me spis v cele te problematice migrace zaujala teze (ne od Konvicky) o tom, zda Evropani chteji byt dal Evropany, zda si preji zachovat hodnoty, na kterych vznikla (a vlastne porad jeste vznika) spojena Evropa. A navic: podivame-li se zpet do historie (zas ne tak davno), tak je treba si priznat, ze za vetsinu toho, co zpusobilo soucasnou vlnu migrace, muze onen “zapadani svet”, jehoz jsme my Evropane hrdou soucasti - a to v dobrem i ve zlem.


Hammersmith Odeon

 40    18. apríl 2017 o 21:32

@Ogrik (40): Vidis Ogrik, keby si poznal nazory p. Konvicku, tak by si vedel, ze jemu ide o zakaz islamu a nie o zakaz moslimov. Je toho nazoru, ze ludi-moslimov treba presvadcit, ze islam je vo svojej podstate zlo a mali by sa ho vzdat. Podarilo sa mu uz nejednu “dusu spasit”. Ak si “pusta hubu na spacir” je to vtedy, ked sa zasa stane nejake “obohatenie” v kulture, ktore mu dviha tlak - a cuduj sa svete, na 98% je za tym vzdy islam. To je presne to, co potom vypichuju jeho neprajnici. Co som ho videl v diskusiách, ludi-moslimov obhajoval, ale bol strikne proti islamu a jeho sireniu v Cechach (nerad ho vidi v Europe ako takej, ale ako sam hovori, nemoze Nemcom diktovat, co chcu oni). Ak budes mat trosku casu, skus si s nim pozriet nejake rozhovory, prednasky (najlepsie z roku 2014, 2015). Uvidis, nauci Ta o islame vela bez toho, aby si si musel precitat koran. Ten si mozes potom prestudovat ako doplnok (tak som to urobil aj ja).
p. Konvicka vsak nie je jediny, tych ludi je viac, len on trosticku vytrca z davu, preto som ho uviedol ako prvého (hlavne hovori pribuznym jazykom). Skus poprípade Benjamina Kurasa a jeho knihy, rozhovory.

@sam (41): Ano, tak sa volala jeho “strana”, len tam nastali urcite podrazy, tak si p. Konvicka “jede po svejch” - 7. republika sa to vola. Ako som uz spomenul Ogrikovi, ak si najdes aspon troska casu a tato problematika (islam, migracia) Ta zaujima, skus si ho vypocut v rozhovoroch alebo prednaskach (hlavne v tych starsich 2014, 2015). Myslim, ze ho zacnes vnimat inak.
Co sa tyka tej historie, ano mas pravdu. Vrtam sa v tom uz dost dlho a mozem Ti povedat, ze USA urobili vo svete pekny bordel. Rozbombardovali arabsky svet (●Irak, vraj ma chemicke zbrane - bola to loz, ● tzv. arabska jar t.j. implementovanie demokracie amerického typu - dopad: likvidacia vladcov moslimského sveta, vzostup anarchie a ISIS). A najlepsie na tom je, ze si to odskace Europa. Vynikajuce prednasky na tuto temu ma orientralista MAROTH MIKLOS. Je to madar, ale najdes aj nejake anglicke prednasky. Neviem, ci poznas meno Benjamin Kuras (je to Cech zijuci v Londýne), ten by Ti tiez vedel co-to objasnit, a to priamo z prvej ruky.
Tato tema je neskutocne obsiahla, tazko Ti povedat vsetko, ale ak Ta to naozaj zaujima, skus zacat tymi, ktorých som Ti napisal. Urcite popri nich natrafis aj na ine mena.


Analogrunner

 41    18. apríl 2017 o 21:59

@hammer chlape, ty si fakt myslis ze neviem citat a ze nechapem mojmu otocenemu textu voci mne prepisanym tebou? hahaha, fakt si ma pobavil teraz.
ale k veci - pozri sa - ja zijem zivot v zivote, nie na nete (fiha, to sa mi este aj rymuje) a som clovek a vnimam okolo seba inych ludi. nepotrebujem k sebapotvrdzovaniu ani konvicku, ani vazicku, je mi fuk ako si kto osetruje svoje strachy, ale poviem ti jedno - kto chce obmedzovat ineho cloveka - bud takyto a nie takyto, z toho nemoze byt nikdy nic dobre.
uprimne - je mi jedno s (aj) pedofilnou cirkvou (robim to iste co oni a ty - hadzem do jedneho vreca) a nase hodnoty? fakt si robis srandu? konkretne u nas ludom nevadia zlodeji, mafiani a narkomani vo vlade, tak ake hodnoty?
poradim ti - vyjeb sa na konvicky a zacni zistovat coho sa bojis. alenie coho zvonku ale coho zvnutra. mozno nakoniec zistis, ze sa ludi bojis preto, ze sa bojis seba… (ps za ludi povazujem aj moslimov a dokonca aj islamistov a fasistov - tiez su len vystraseni)


Ogrik

 42    19. apríl 2017 o 00:14

Analogrunner: to s tou pedofilnou cirkvou si si mohol odpustit. Co si primitiv ako nejaki kotlebovci?


Ogrik

 43    19. apríl 2017 o 00:24

Hammer: mozem sa tu s tebou hadat do bludu, a aj tak nepochopis, o co mi ide.

O USA najviac kvakaju Rusaci, takze treba sa pozriet aj na to, co porobili vo svete oni, uz len preto, aby clovek nebol monotematicky, odporucana literatura: Doba z druhej ruky - Koniec cerveneho cloveka, Imperium, a vobec hocico z vydavatelstva Absynt otvara oci.


Analogrunner

 44    19. apríl 2017 o 05:37

@ogrik okazalym sposobom som ukazal na urcitu skupinu ludi v katolickej cirkvi, ktora tieto veci robi / robila - pre mna stale robi. nie nemohol, pretoze to je fakt. ja z nich mam strach - tak ako z isis. ale nejdem presviedcat krestana - nebud krestan :D
inak zrovna v tomto pripade sa nebavime o mytoch, ale skutocnosti. Staci mi pripad nevidzany.
je to o ludoch, nie o zaradeni ku skupine a pomenovani skupiny ludi.
je pre teba tvoje zaradenie k urcitej skupine ludi viac ako tvoje presvedcenie a tvoje vlastne ja? pre mna nie.


sam

 45    19. apríl 2017 o 09:55

@Hammersmith Odeon (42): no ja nemluvil o soucasnosti, ale o minulosti - Americani v tomhle moc prsty nemaji, je to podle me predevsim vina evropskych kolonialnich velmoci - Anglie, Francie… Ty to tam vnitrne rozvratili, vnutili jim hranice resp. nase chapani jich - moc hezky je to ukazany treba i v knize/filmu “Lawrence z Arabie”… Pak je tu i ta druha svetova valka a rekneme ponekud kontroverzni angazma arabskeho sveta v ni, pak bohuzel studena valka - ta to dodelala uplne, zapad/vychod si predbihal ruzny staty a statecky nejen kvuli rope, ale hlavne kvuli “spojenectvi”, ochotne obe strany skolily vojaky i dnesnim jazykem teroristy (Ceskoslovensko nevyjimaje) - no a ty americke nalety nedavno uz byly jenom takova tecka na zaver. Myslim, ze tvrdit, ze Evropa nic, ze to vsechno USA, je skutecne pokrytecky, Americani urcite nejsou zadni svatousci a svoje ekonomicky zajmy prosazuji jeste tvrdeji nez soucasna Evropa, ale minulost je bohuzel skoro ryze evropska… A ty vladce (casto diktatory) drzel u moci stejne zapad/vychod - financne, vojensky i politicky.


Hammersmith Odeon

 46    19. apríl 2017 o 12:16

@sam (48): Samozrejme mas 100% pravdu. Ja som poukazal len tu “ceresnicku na torte”, bez ktorej by k tejto sitacii neprislo. Islam je vsak kapitola sama o sebe. Islam bol vzdy dobyvacny a do Europy vzdy chcel, chce a bude chciet. Vojensky sa to nepostastilo, tak na to ide migráciou. Vsetko Tebou (mnou) spomenute veci podstatne urychlilo.

@ogrik (45): Ogrik, jeden o voze, druhy o koze. Ja sa nebavim o Rusoch (len som sa Ta na nich pytal, ale neodpovedal si), ale o islame. Mozno tu je pes zakopany grin

@Analogrunner (43): Amen.


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa