Precious / Free

Spievajte chválospevy, rozkývte všetky zvony, dláždite cestu vavrínmi slávy... Depeche Mode sú späť. Chvíľa triumfálneho návratu na hudobnú scénu a trh práve nastala. A singel "Precious" je toho dôkazom...

Naozaj si nový a dlho očakávaný singel zaslúži takýto "bombastický" úvod? Odpoveď na túto otázku je samozrejme vždy individuálna. No odhliadnúc od subjektívneho pohľadu musí aj ten najväčší kritik skupiny priznať, že Depeche Mode opäť trafili do čierneho. Singel "Precious", ktorý oficiálne ešte ani nevyšiel, už dobíja horné priečky hitparád a úspešne sa zaradil do klipových rotácií najznámejších televíznych hudobných staníc. Ruku na srdce, kto čakal, že by to malo byť inak?

Históriu samotného singla už pozná každý. Preslávil sa aj vďaka tomu, že aj napriek všemožným bezpečnostným opatreniam sa podarilo "ukradnút" rozpracovanú verziu videoklipu tejto skladby a vďaka neobmedzeným možnotiam internetu ju pár hodín po "ukradnutí" spoznal celý svet. Aj to je reklama.

Nadšenie, skepsa, prekvapenie... aj to boli prvé reakcie na novú skladbu. Depeche Mode sa totiž vrátili ku svojim koreňom, ako po zvukovej, tak aj textovej stránke. "Precious" je ukážka originálneho nefalšovaného synthypopu, ktorý úspešne udržujú pri živote aj novodobé hudobné projekty ako Colony 5, Wolfsheim, DeVision a pod. Je však takýto návrat niečím, čo sa očakáva od tak progresívnej skupiny akou je Depeche Mode? Opäť si na túto otázku musí nájsť každý sám, v každom prípade sa dá s úľavou skonštatovať, že ide len o návrat chvíľkový.

Hoci textovo ide výsostne o aktuálnu záležitosť, nakoľko Martin Gore v tejto skladbe rozoberá svoje osobné problémy, týkajúce sa jeho rodiny a snaží sa to celé vysvetliť svojim potomkom, hudobne ide o akési vzdanie holdu štvrťstoročiu ich úspešného pôsobenia na popovej scéne. Z tohto pohľadu ide teda o veľmi príjemnú záležitosť, ktorá dokazuje, že hitový a popový potenciál ani po 25-tich piatich rokoch nestratil nič na svojej intenzite, ba čo viac, má dostatok síl a energie, aby oslovil aj tých, ktorým tvorba skupiny v posledných rokoch veľa nehovorila. Klasické popové tempo, tak typické pre 80-te roky, príjemné zvuky typických nástrojov Depeche Mode, už roky neodmysliteľná gitara a samozrejme notoricky známy hlas speváka Davida Gahana. Recept ako z hudobnej kuchárskej knihy, ktorý hudobné chúťky fanúšikov skupiny sklamať jednoducho nemôže. Oproti albumovej verzií je tá singlová samozrejme editovaná, no nie veľmi odlišná. Americký fanúšik má však k dispozícií ešte viac odľahčenú verziu, pretože táto je hutnejšia, tanečnejšia a hlavne je do úzadia potlačený smútok samotného textu.

A spomínanie na históriu samozrejme nekončí. V skladbe "Free", ktorá tvorí b-stranu singla, totiž pozorné ucho hudobného znalca, ako aj fanúšika skupiny, zachyti množstvo zvukov, ktoré ho vráti o viac ako dve dekády späť. Už samotný začiatok skladby veľmi pripomína tvorbu legendárnych Kraftwerk, ktorý vystriedajú zvuky tak typické pre rannú tvorbu Depeche Mode. Tie však netvoria hlavnú časť skladby, pretože sú spolu s ostatnými majstrovsky zmixované do moderného soundu, doplnené o skutočne excelentnú vokálnu súhru Davida a Martina.

Na záver si však nemôžem odpustiť poznámku, že po zvukovej stránke mohlo byť lepšie, ak by skladba bola vydaná len ako singel a na albume by nefigurovala, hoci po textovej stránke sa do štruktúry "Playing The Angel" priam pýta. O to lepšie sa však bude vynímať na hitových kompiláciach Depeche Mode, ktorých sa v budúcnosti ešte určite dočkáme.

Názory Devotees (8)

aries

 1    2. október 2005 o 23:45

tak tak…mode obdobie officialne zacalo…teda zacne za par minut :cool:


tommy

 2    3. október 2005 o 14:11

toto ma štvalo aj pri I feel you - nemôžu raz vydať singel a nedať ho na album.Mne sa proste obidva single nehodia na dlhotrvajúce platne.


Hach

 3    3. október 2005 o 21:41

Taxem si koupil original CD/LCD Precious. Prislo me to do prace pekne 3.10 a po rozbaleni baliku jdu k memu PC a chci si pustit dlouho ocekavane Bcko Free. Copy Controlled nezklamalo na mem PC nejde spustit. Musim uznat ze me to dost nastvalo. Jdu k druhemu PC a tam bezi vse v poradku, ba dokonce to jde pustit i v WMPlayeru, a co vic jde v nem i udelat zalozni kopii bez jakych koliv problemu. A ja se ptam jaky ta pitoma ochrana ma vyznam????  :(


Turbocat

 4    3. október 2005 o 23:05

vyhozene prachy distributoru a trocha zdrzeni pro lamy co to neumi obejit :D


tommy

 5    4. október 2005 o 08:53

slovo so zatiaľ dodržal a PTA som nepočul, ale keď som počul Free, tak som mal chuť vyskočiť z kože a objať všetkých priateľov v celom vesmíre. Zimomriavky mi DM už neprináša, ale toto je skvelá vec. Opäť sa potvrdilo staré známe u DM, b strany vystihujú celú prichádzajúcu lp úplne najlepšie a na nich je cítiť skutočný posun vpred. Tak to bolo aj pri Dangerous, ktorá je podľa mňa profilom Violator, tak to bolo u My Joy, Surrender a keď pôjdeme ešte hlbšie do minulosti, tak aj pri Fly on the windscreeen.
Proste odkedy sa DM popálili s nasadením b strany ako singla pri But not tonight, tak už sa nedočkáme nasadenia skutočných peciek na singel.


Ado

 6    5. október 2005 o 16:25

US Radio Version má grády,je šťavnatejšia,pohodovejšia:-)mňam


Radbuza

 7    7. október 2005 o 22:08

Tomy,
co tedy říkáš na to nové album?Myslím,že zimomravky ti nové album určitě přinese!
Aspon bych si to přál!! wink


Dangerous

 8    10. október 2005 o 07:50

PRECIOUS? “největší hit” DM na britských ostrovech spolu s People are people a Barrel of a Gun grin

http://www.bbc.co.uk/radio1/chart/singles.shtml


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa