Pozadie “Memento Mori” turné (3/3)

Pozadie “Memento Mori” turné (3/3)

Ďalším z prvkov, ktoré pomáhajú pozdvihnúť koncerty Depeche Mode, sú fascinujúce projekcie a vizuály sprevádzajúce jednotlivé skladby. Tie vytvoril dlhoročný spolupracovník kapely, Anton Corbijn.

Anton je zároveň kreatívnou mysľou kapely a spolupracuje s nimi na scénografií, ktorej stredobodom je na aktuálnom turné osem metrov vysoké "M" v strede pódia. Súčasťou tímu Depeche Mode je Anton už 30 rokov. "Prvýkrát to bolo v roku 1993, kedy som bol súčasťou úzkeho výberu, spolu s ďalšími šiestimi ľuďmi. A na veľké prekvapenie, aj samotného manažmentu kapely, si chalani vybrali mňa."

Ale aj Anton si veľmi rýchlo uvedomil jednoduchý prístup kapely ku koncertovaniu. "Bol som v tomto smere až príliš ambiciózny," zasmeje sa. "Môj návrh obsahoval dve pódia nad sebou a v tých častoch sa používai projektory, ktoré sa všetky museli spúšťať v rovnakom čase. Bolo to zložité, ale nič lepšie ma nenapadlo. Až v polovici turné to zredukovali na jedno pódium."

Anton poznamenal, že po náhlom odchode jedného z pódiových principálov, Andyho Fletchera, sa usporiadanie javiska jemne zmenilo. "Namiesto toho, aby všetko bolo v 90 stupňovom uhle k publiku, tak sme energie Martina a Davida k sebe viac priblížili a myslím, že tento konsenzus sa prejavil v dobrom zmysle."

A keď už hovoríme o scénografií, ktorá veľkolepo vyzdvihuje video obsah, Anton poznamenáva: "V podstate sa jedná o jednu veľkú LED obrazovku, no je tam ešte jedna, tvarovaná do písmena "M", a je umiestnená pred hlavnou obrazovkou. No a niekedy beží na "M" obrazovke iný obsah, ako na tej hlavnej. Inokedy je zasa obsah rovnaký, niekedy beží obsah obrátene - ide o také negatívno - pozitívne veci."

Anton, zo svojho umeleckého pohľadu, poznamenáva, že je frustrujúce, keď vďaka kamerám na telefónoch je už po úvodnom koncerte turné prakticky nemožné prekvapiť publikum, no zároveň dodáva: "Myslím si však, že ľudia sa aj tak tešia, keď rozpoznajú niečo, čo predtým videli na sociálnych sieťach."

Kapela samotná považuje Antona za svojho kľúčového člena. "Étosom bolo vždy mať k dispozícií videom nabitú šou," povie Kessler. "Veľa úsilia venujeme návrhu a tvorbe obsahu, takže máme šťastie, že máme k dispozícií Antona, ktorý sa už 30 rokov stará o náš video obsah a tým aj o to, aby bola naša šou skutočne umelecká a pôsobivá."

Pokiaľ ide o samotné prvky videa, Phil Mercer poznamenáva, že Universal Pixels spolupracuje s kapelou od turné Global Spirit (2017), no ich vzťah siaha až do roku 2005, kedy pracoval v spoločnosti XL video. "Predošlé turné sme v podstate zdedili, nakoľko predošlý prevádzkovať dostal na konci európskej časti turné "padáka". Je nám teda jasné, že tu niet priestoru pre chyby, no pri spätnom pohľade sme sa uviedli celkom dobre. Kapela je veľmi loajálna, pokiaľ si to nepokazíš."

Berúc na vedomie, že väčšina výziev pre obrazovkové tímy sa točia hlavne okolo obrieho "M", poznamenáva Mercer, že jedným z najväčšich hľadísk je práve Corbijnova estetika. "Tá "M" LED obrazovka má rovnaké vysoké rozlíšenie ako obrazovka hlavná, takže sa každý deň musíme uistiť, že všetko je do posledného pixelu dokonalé."

Ako dodáva, "S Depeche Mode to nikdy nebolo o nejakej mierke: v podstate, nič sa nedeje bez dobrého dôvodu, takže nepracujeme s rovnakým počtom kamier a LED panelov ako u iných klientov - musíme fungovať v rámci určitých obmedzení a funguje to dobre."

Rozmanitosť: Ľudia sú ľudia

Zatiaľ čo Gittinsovo plánovanie zaistilo, že Depeche Mode sú na čele v otázkach udržateľnosti životného prostredia, vedenie kapely rovnako tvrdo pracovalo, so všetkými zainteresovanými, aj na zlepšení rodovej vyváženosti zamestnancov zapojených do turné.

Pollock pre IQ: "Vedome, a to veľmi, sme sa snažili o trochu viac rodovej vyváženosti a na tomto turné sa nám podarilo dosiahnúť pomer žien až na 20%."

"Je to skutočne náročné," poznamená Kessler, "ale, aby sme boli spravodliví, aj veľa dodávateľov, s ktorými spolupracujeme, sa tiež v tomto smere snažilo, takže keď dáme dohromady tímy osvetlenia, zvuku a videa, je jednoduchšie vidieť tú väčšiu rozmanitosť na palube."

Samozrejme, pokiaľ ide o samotný personál, náhla neprítomnosť Andyho Fletchera na cestách mala doslova seizmický dopad.

"Jeho neprítomnosť sa prejavila na zmene dynamiky kapely na pódiu," povie Kessler. "Už len tým, že je tam o jedného člena menej sa to na dynamike, tej hudbnej, prejavilo a kapela sa istým spôsobom viac stmelila. Určite to bola pre všetkých výzva, ale reakcie ľudí na tých obrých štadiónoch bola úžasná. Depeche Mode, v konečnom dôsledku, nepatria k hlavnému prúdu, ale majú až hyper lojálnych fanúšikov, niekedy až šialených, a ja viem, že kapela si túto podporu veľmi váži."

Chyba na strane opatrnosti

Aj napriek diktátu pracovných predpisov EÚ sa počet vystúpení na európskom kontinente, počas leta, mohol kľudne rozšíriť. Kessler však priznáva, že sa v tom počte vystúpení prejavila jeho opatrná povaha.

"Zistili sme, že turné funguje najlepšie pri celkovom počte 130 - 145 vystúpení. Úprimne, vieme, že môžeme odohrať aj 300 koncertov, no je nám jasné, že niekde tá hranica stanovená byť musí."

Rovnako však pripúšťa: "Pri pohľade späť, možno tých štadiónových vystúpení mohlo byť aj viac. Pokojne sme mohli pridať ďalšie vystúpenie na londýnskom Twickenhame. Náš prístup bol však vždy veľmi konzervatívny. Mojou mantrou boli vždy ľuďom umožniť chcieť viac a to nám umožňuje hrať na istotu."

To platí určite pre Mexiko, kde kapela vypredala hneď tri vystúpenia na Foro Sol a mohla ľahko prepadnúť pokušeniu zarezervovať vystúpení viac. "Prvé dva koncerty šli do predaja naraz a boli okamžite vypredané. Tretí sme pridali o týždeň neskôr a ten sa vypredal takisto veľmi rýchlo, takže sme mohli pridať aj ten štvrtý."

Promotérom týchto koncertov je šéf spoločnosti OCESA, Memo Para, ktorý takisto priznáva, že štvrté vystúpenie bolo možné zrealizovať. "Bežné štadióny majú kapacitu 55 000 ľudí, For Solo má kapacitu väčšiu o 10 000 miest, čiže pri troch vystúpeniach je to 30 000 vstupeniek navyše, čo je veľká suma," povie Parra, ktorého prvá skúsenosť s Depeche Mode siaha do roku 2006, kedy kapela odohrala na For Solo dve vystúpenia. "Predtým nevystupovali v Mexiku veľmi, veľmi dlho, myslím, že to bolo asi v roku 1994."

Zatiaľ čo iní promotéri počítajú aj s cezhraničným predajom vstupeniek, Parra poznamenáva, že publikum vo For Solo bude do značnej miery lokálne. "Mexiko malo vždy vrúcny vzťah k britskej hudbe. Depeche Mode, The Cure, Placebo, Coldplay ... britská hudba má v Mexiku od 1990tych rokoch významné postavenie."

A Parra vzdáva hold aj manažérovi kapely, ktorý okolo nej vybodoval hruh dôvery: "Kessler naozaj počúva promotérov, je to vždy o priateľskej dohode - win-win situácia ako pre kapelu, tak pre promotéra," poznamená. "Kessler sa chce o promotéra postarať: on moje nápady naozaj počúva a berie na vedomie moje rady. A verím, že to je ten dôvod, prečo sa nám s Depeche Mode, po celé tie roky, tak darí, pretože sa o to vždy premyslene starali na každej úrovni rozhodovania, či už išlo o ceny vstupenie a všetko ostatné. Keď Depeche Mode prídu do mesta, tak sa necítite ako promotér, ale ako súčasť rodiny. A môžem Vám povedať, nie je veľa umelcov, pri ktorých to takto vnímam."

S týmto súhlasí aj Marek Lieberberg z Nemecka: "Jonathan Kessler je jedinečný manažér a vždy veci precízne plánuje na dva - tri roky vopred. Nenapadá ma žiaden iný manažér, ktorý by sa zaujímal o každý aspekt turné, ako práve on. Jeho sústredenie sa na detaily je výnimočné a dokázal previesť kapelu cez všetky možné prekážky. Vždy si vypýta rady a pochybnosti vo svojich názoroch rieši s miestnymi promotérmi, čo z neho robí fantastickú osobu, keď príde na jednanie." 

Tento rešpekt je vzájomný a Kessler sníma klobúk pred CEO Live Nation Michaelom Rapinom, ktorý spolupracuje na turné s Depeche Mode už takmer 10 rokov. "S Michaelom sme sa spriatelili asi pred 15 rokmi a nie je nikým iným, než tým najlepším partnerom, akého by ste chceli mať."

Jonathan Kessler dodáva, "Vždy som mal veľmi odlišný prístup k tomu, ako som jednal s promotérmi. Som viac než presvedčený, že peňazí je dosť pre každého, takže buďme partnermi - ak sa máme dobre my, darí sa všetkým. Výsledok je ten, že sme sa nikdy s promotérmi nedostali do protichodných pozícií a naše partnerstvá sa rokmi len zlepšujú."

Depeche Mode teda ukončili svoje európske štadiónové turné a smerujú na západ, do Mexika, kde ich čakajú obrie koncerty na For Solo, po ktorých bude nasledovať arénové turné po Amerike.

Budúcoročné európske turné sa začalo predávať iba nedávno, no je na najlepšej ceste k vypredaniu všetkých 32 arénových vystúpení. A keďže Depeche Mode majú aktuálne pred sebou ďalších 60 vystúpení, kapela bude aj naďalej počítať s promotérmi Live Nation na "Memento Mori" turné, ktoré mnohí kritici považujú za zatiaľ najlepšie v histórií kapely.


Názory Devotees (25)

Michaela 146

 1    29. august 2023 o 18:05

“Anton, zo svojho umeleckého pohľadu, poznamenáva, že je frustrujúce, keď vďaka kamerám na telefónoch je už po úvodnom koncerte turné prakticky nemožné prekvapiť publikum”...Naprosto chápu Antona…Fanoušci už na koncertech ani netleskají, jelikož v jedné ruce mají mobil a ve druhé pití.

 


pepe17

 2    29. august 2023 o 22:56

Jedna z mala veci, ktore ma DM vzdy iritovali su Corbijnove infantilnosti. Nepopieram, ze niektore veci maju svoju umelecku hodnotu, ale tolkokrat sa uz sekol, ze sa divim trpezlivosti, ktoru s nim maju.

Niekedy mi to pripada, ze sa chlapec dobre vyspal (neviem, mozno si nieco ulial/slahol, aby nakopol muzu) a vyprodukuje nieco hodnone a inokedy fukne nieco, co zadal vymysliet detom v najblizsej meterskej skole.


tommy

 3    30. august 2023 o 14:58

Hm, publiku treba zobrať vopred mobily, veď existujú aj také rušiace boxy, kde si pred koncertom povinne musíte odložiť svoju hračku… Myslím si, že niektoré skupiny to aj robia… Ja by som dal každému fanúšikovi lístok na občiansky s tým, že vopred podpíše zmluvu o nešírení a utajení všetkých detailov a zároveň by som poprosil všetkých správcov hudobných webov, prednostne tých dm.*, aby neuvádzali žiadne podrobnosti ohľadom turné, max. tak oficiálny spoiler or trailer…
Aj samotní fans by mali sami pred sebou pred každým turné zložiť sľub mlčanlivosti… smile
Ale keď raz trpíš neustálym nutkaním byť prvým, čo niečo prezradí... Fakt neviem aké by bolo najlepšie riešenie… Zmrazenie účtov a celých webov… Na určitý čas, t.j. do posledného koncertu. Alebo až do vydania oficiálneho DVD? Navždy?
Oponent by povedal, že stačí nekliknúť a nevieš... Dá sa to? ... Vydržať?


Michaela 146

 4    30. august 2023 o 18:32

  Michaela 146 - 29 august 2023 04:55 PM

  Krása v Modré...neuvěřitelné. Tohle slyšet naživo…Já už nechci, aby se mi tyto věci děly. Sotva přijdu domů, tak mladší dcera…, že se seznámila na internetu s jedním random týpkem ze Slovenska. A co je sranda, že ten chlapec jde studovat stejnou školu jako moje dcera, tak se domluvili, že spolu budou sedět v lavici…žije prý někde na západě Slovenska smile Pomoc já už nechci.

To co se včera dceři stalo, to je osud. Dcera byla tak šťastná a co jsem netušila, že už se poznali na začátku prázdnin. Mají společnou zálibu v jedné hře…A nejen hru, až včera sklouzlo na téma škola…Říkal, že jde studovat do Prahy obor Ekonomické lyceum…na stejné adrese jako moje dcera…Chlapec bude ubytovaný na koleji, tak moje dcera ho provede Prahou smile Jen se modlím aby nebyl z Nitry. Spíše by mě to potěšilo.

Michal Matejčík, Marek Majeský - Strangelove…V tom kostele jsem byla jako osmiletá dívka…Neuvěřitelné smile
https://www.youtube.com/watch?v=k6n7baxIEZ4&t=59s


gonokokova

 5    30. august 2023 o 18:36

“Hm, publiku treba zobrať vopred mobily”

Uzasne Placebo pozadalo a vysvetlilo….a lidi “poslechli”.

Odmenou byl vrcholny prozitek a propojeni.

Prala bych si i na DM koncertu,


pepe17

 6    30. august 2023 o 21:25

Vypnut mobil na koncerte by malo byt tak automaticke, ako v divadle.

Na jednom z koncertov som zazil, ze vysiel David na podium a takmer cely FOS vytiahol ruky a v nich mobily nad hlavu, vzniklo z toho svietiace pole a tak nikto nic nevidel. Este ze som sedel na tribune.

Co z toho maju?
1. z toho prditka bez optiky, stativu a stabilizacie obrazu je to len velemi chaby zaznam
2, namiesto uzivania si koncertu sleduje svoj displej, ci to prditko dobre mieri
3. dviha ruky s mobilom nad hlavu, takze ludia za nim nic nevidia
4. pri vacsom mnozstve svietiacich dispejov to ludom za nimi vytvara zbytocny svetelny smog

Mozno hned nieco zavesia na Faszbuuk, Instagram, ci podobnu volovinu pre adolescentov, ale co zazil taky clovek na koncerte?
Ci ide len o priblble chvastunstvo, ze aha tu som bol?

Ludia, dospejte uz konecne!

Chodite na show preto, aby ste si ju uzili vy, alebo vase telefony?


Michaela 146

 7    30. august 2023 o 21:32

To jste na to přišli docela pozdě grin


Michaela 146

 8    30. august 2023 o 21:37

Co je to Facebook? Neznám. Ale Vy přece znáte….vždyť jste tam byli, když jsem zde byla sama.


Milan

 9    30. august 2023 o 21:38

Ja som veru v BA mal mobil v ruke minimálne. Pár fotiek a žiadne video.


pepe17

 10    30. august 2023 o 22:17

Milan [#9]:
Ja som veru v BA mal mobil v ruke minimálne. Pár fotiek a žiadne video.

Skoda, ze si nestal predo mnou.
Lebo mne tam banda egoistickych magorov a magoriek pokazila vacsinu koncertu.
Ale v kombinacii s tym, ako tam bol odflaknuty zvuk, to uz asi bolo jedno.

Jeden z najhorsich koncertov, ktore som kedy zazil.


ViolateYou

 11    30. august 2023 o 22:19

@gonokokova [#5]: Ano ma to svoje caro, len ma to aj odvratenu stranu mince, ked je clovek v prvej rade a kazdu chvilu si tam na zabradlie stupne nejaky SBS - gestapak a svieti niekomu baterkou do xichtu aj ked si ten clovek ide len vysmrkat nos , lebo si SBS mysli, ze tasi mobil. Bezny koncert Placebo. Takze to trosku vyrusuje a ma to potencialne presne opacny efekt.
Nastastie ja som to rychlo hodil za hlavu vzdy a zazitok super.


Michaela 146

 12    30. august 2023 o 22:23

Moje maličkost je zde také. Nikdy jste mě mezi Vás nepřijali.


ViolateYou

 13    30. august 2023 o 22:30

Co uz je taka doba s tymi mobilmi, tiez nepochopim ako niekto vacsinu koncertu moze natacat. No myslim, ze ked si niekto spravi kusok videa, co chce ukazat niekomu kto na ten koncert nemohol ist a ten niekto ho o to poziada, nie je na tom ale ze absolutne nic zle. Len s mierou a byt ohladuplny to je vsetko. nenatacat vobec alebo minimalne.
Treba ist na punkovy koncert do klubu alebo hocijaky klubovy koncert, tam mobily prakticky neuvidite casto krat. Co cakat na DM ci inej legende masoveho formatu. Ludia to potrebuju niekam hodit na fb/IG lebo by ich piclo, keby o tom svet nevie, ze boli na DM


pepe17

 14    30. august 2023 o 22:31

Michaela 146 [#12]:
Moje maličkost je zde také. Nikdy jste mě mezi Vás nepřijali.

Miska, teraz tak uprimne a bez urazky.

Ak ides dialnicou a vsetci idu proti tebe, skus sa zamysliet nad sebou, ci si niekde neurobila chybu ty.


Dave & Mart

 15    30. august 2023 o 23:55

HEAVEN HELP ME! ... Ja nemám slov, počas čítania článku som jednoducho “onemel”. Ale s jednou rukou sa nedá plynulo narátať do 6, že? Avšak “GST” úspešne pokračuje ďalej, a tak buďme radi, že sme radi. Ja len tvrdím, že páni manažéri, inžinieri či umelci do toho nevložili “101%”. Tomuto turné jednoducho niečo chýba a Andyho tým nemyslím. Hlavne, že vložili energiu a úsilie do “green deal” a “gender” politiky. Tlieskam! Viem, teraz je to “in”, neustále sa tým chvastať. Len by som chcel vidieť, ako sa správajú k tým ženám. Realita je často iná a žiaľ, negatívna. Nedá mi ešte nespomenúť, že v článku bolo pár miest, kde spomenuli V. Clarka či A. Fletchera, ale o A. Wilderovi ani zmienka. Ja neviem, ale príde mi to už ako zámer.

Na záver, chalanom prajem len a len zdravie. To je asi to najdôležitejšie, čo potrebujú, aby úspešne dokončili turné. Chuť a energiu evidentne majú a to je fajn.


bob3

 16    31. august 2023 o 06:16

pepe17 [#6]:
Vypnut mobil na koncerte by malo byt tak automaticke, ako v divadle.

Dlouho jsem to nechapal, podle me si to vetsina nenahrava, jenom pres lupu koukaj klukum do tvare..


KatkaDM

 17    31. august 2023 o 09:14

Vidim, ze niektori uzivatelia maju dost plytke nazory na socialne siete, avsak PRI ROZUMNOM pouzivani sa tam da najst mnoho inspirativneho obsahu a stretnut sa s nazormi mimo svojej bubliny aj bez toho, aby ste na nich zdielali podrobnosti zo svojho sukromneho zivota.

A obrazovy material moze sluzit aj na to, aby vam spomienky z koncertu ostali dlhsie, nie len na “chvastanie sa na internete”.  Video z miesta, kde ste stali prave vy, ma intenzivnejsi efekt na ozivenie wink Samozrejme iba s mierou, postaci aj par sekund.


tommy

 18    31. august 2023 o 11:28

V podstate s tebou súhlasím, v mojom okolí často vedieme debatu o pozitívnom, resp. negatívnom vplyve sociálnych médií na človeka a paradoxne, ja, ktorý toho času nikde nie som aktívny, ich obhajujem, samozrejme vždy s dodatkom, užívanie s mierou… Ale to by mohlo platiť na celý život… smile
Ja sám som tam za ten krátky čas našiel starých priateľov, ktorých som nevidel takmer 30 rokov, ako aj ľudí s rovnakým zameraním na hobby, napr. železnice sveta, staré historické fotky, vesmír… Nuž, ale má to aj svoju “dark side”... Viesť s niekým slušnú polemiku na našu politickú scénu, keď asi neprečítal ani jednu knihu (už podľa pravopisu to bolo zrejmé), tak si človek povie, že škoda strácať čas…

Ale ja verím, že časom sa nájde tie správne filtre a overovacie spôsoby, aby tam bol každý pod svojim menom a prispieval iba v tých diskusiách, ktorým ako tak rozumie… Nebudem napr. v debate s kozmológom, keď moje vedomosti sú nulové, aj keď mám rád články na podobnú tému, napr. tu:
https://dennikn.sk/3504195/bol-jednym-z-najodvaznejsich-fyzikov-ale-aj-party-typ-opisuje-blizky-spolupracovnik-stephena-hawkinga/
... alebo s jadorým fyzikom, aj keď články o tom čítam s radosťou, napr. tu:
https://dennikn.sk/3504195/bol-jednym-z-najodvaznejsich-fyzikov-ale-aj-party-typ-opisuje-blizky-spolupracovnik-stephena-hawkinga/

PS: Sorry admin, ak robím reklamu bez tvojho povolenia


tommy

 19    31. august 2023 o 11:33

Ale v Bratislave počas koncertu DM boli pred nami (sme v rodine skôr nižší) dvaja mladí dvojmetroví chlapci, ktorí boli celý čas otočení chrbtom k pódiu, stále sa natáčali na svoje mobily a rehotali sa na plné ústa… Na prvý pohľad bolo zrejmé, že o DM tam nešlo, boli tam asi za trest s rodičmi, tak si to užili po svojom… Aby mali “fajku, boli sme tam”... Niečo na štýl:
“you must see before you die”... Smutné.


ViolateYou

 20    31. august 2023 o 15:33

samozrejme ze soc. siete maju aj pozitiva, nic nie je ciernobiele smile len skoda ze taky FB uz davno nesplna (mozno v roku 2012 plus minus naposledy sa tam dalo existovat bez rizika ujmy na psychickom zdravi) ten ucel a primarnu funkciu, ktoru by mal, no to je na dlho. 
Pokial tam clovek negrca svoj inspirativny obsah v style “dnes som robil prazenicu” kazdy druhy den, tak je to OK. No nebezpecnejsie ako prazenice, 10 sekundove nekvalitne videa a fotky aby som primarne” ukazal ze som tam bol” je generacia ludi, ktori objavili Ameriku pomerne nedavno a su zrazu fundovani odbornici na vsetko a vyjadruju sa k veciam o ktorych nic nevedia, lebo na to maju platformu, kde mozu a kde ich v bubline podobni pomyleni ludia podporia. Potom su ludia, ktori o tom vedia daleko viac, lebo si o niecom citali hrube buchle, studie ci ine odborne clanky, pripadne nieco vystudovali, zazili na vlastnej kozi a aj tak si o sebe myslia, ze vedia malo a ani neprispeju - preco by aj, keby prispeju zlyncuje ich Jozko z Hornej Dolnej, ide do hrubych zjednodusovani ci horsie, osobnych urazok, ked dojdu argumenty. Neprispievam, ale tak cloveku za tie roky zabludia oci na nejaku diskusiu pod clankom a kolko krat som sa stretol s tym, ze clovek slusne reagoval na vyslovenu blbost a dostalo sa mu jednania ako z osmej cenovej a urazky. Anonymita. Nazivo by taky macher nebol. To je vsade tak, pis za klavesnicou tak ako by si rozpraval/konal “live”. To vie malokto. Ale nedrzat hubu “live” sa mi na “konci dna” uz viac krat vyplatilo aj ked to nebolo casto pohodlne. V praci ci v zivote.  FB je velka bublina kde je vela mensich bublin, kde je hlavne dolezite nespadnut do pasce a mat kontrolku a filter. Vlastne staci sedliacky rozum casto krat.
Nastastie ako pise KikinkaDM vyssie, stale to dokaze byt aj prakticky nastroj, iba pre toto a instantnu zabavu tam som.


gonokokova

 21    31. august 2023 o 17:39

@ViolateYou [#11]: Rozumim.
Ja si vsimla jen sviceni baterkou na ojedinele jedince, co vytasili mobil.


pepe17

 22    31. august 2023 o 23:06

KatkaDM [#17]:
Vidim, ze niektori uzivatelia maju dost plytke nazory na socialne siete,

Vazena pani,

ak pod pojmom socialne siete rozumiete Facebook, Instagram a pod. tak poviem tolko, ze je to najvacsia pliaga v historii pocitacov.

Odhliadnuc od toho, co sa tam siri a ako (upriamujem pozornost na vypoved byvalej sefky jedneho z oddeleni Facebooku pred americkym kongresom ohladom algoritmov zamerneho uprednostnovania negativnych tem) a aj toho, ze to dava priestor na sirenie bludov hociakej bezvyznamnej nule, by som rad zdoraznil, ze najvyssia pokuta (1 200 000 000,- EUR (!!!) ) udelena za porusovanie ochrany osobnych udajov bola v EU udelena v maji tohto toka prave spolocnosti Meta Platforms, Inc za Facebook a Instagram, ako aj to ze v TOP 10 najvyssich pokut obsadila prave Meta (FB, Instagram,...) tusim 6 miest.

Nehovoriac o kvante sudnych procesov, ktore FB prehral v USA, Holandsku, Francuzsku, GB a pod.
To len tato zaostala vychodna Europa a juhovychodna Azia su stale bastami FB.
Ano, sme v tomto neskutocne zaostali, mozno je to tym, ze niekolko generacii bolo zvyknutych, ze ich stale niekto (STB, KGB, Stasi,...) sleduje.
Lenze vase socialne siete maju o vas radovo (a hovorim o niekolkych radoch) informacii, nez by ich nejaka STB mohla zozbierat.
Len pre ozrejmenie: FB ani zdaleka nezbiera iba to, co si na ich stranku zavesite.
Kumuluju vsetko o vas, vasom spravani, behavioralne charakteristiky, pohyb, nazory, ludi v okoli, vazby technicke aj medziludske…)

A preco za vase socialne siete neplatite a napriek tomu ma Meta Platforms, Inc.  kapitalizaciu na NYSE v stovkach mld. USD?
Pretoze tovarom ste vy, vase udaje, vase sukromie.

O skandale Cambridge Analytica, ste museli pocut aj vy, tam bola dokonca americkymi organmi FB udelena pokuta 5 mld USD, aj ked to nakolniec skoncilo mimosudnym vyrovnanim zaplatenim pokuty v inej vyske.

Aktualne prebiehaju dalsie konania ohladom zneuzivania citlivych udajov o zdravotnom stave pacientov…. To vyzera na este vacsi pruser, nez bola Cambridge Analytica.

Kolko kyberzlocineckych skupin je aktivnych prave na tzv, socialnych sietach sa ani vycislit neda.

Takze, vazena pani, ak budete nabuduce hovorit o plytkych nazoroch, zamyslite sa, prosim, najskor nad sebou a hajenim sajrajtu, ktory historicky narobil viac skody, nez vsetky virusy dohromady.

 


Michaela 146

 23    2. september 2023 o 09:55

pepe17 [#14]:
Michaela 146 [#12]:
Moje maličkost je zde také. Nikdy jste mě mezi Vás nepřijali.

Miska, teraz tak uprimne a bez urazky.

Ak ides dialnicou a vsetci idu proti tebe, skus sa zamysliet nad sebou, ci si niekde neurobila chybu ty.

Stal se zázrak…pepe17…mě oslovil a přitom máme stejný postoj k životu.


EverythingCounts

 24    4. september 2023 o 23:33

@Monghi - super 3 clanky. Dakujem

Bolo to zaujimave citanie


tommy

 25    5. september 2023 o 08:46

Veru tak… Občas by si toho padáka zaslúžil sám Anton… Akoby skúšal hranice ich dôvery… Možno má rád baladu ” A Question Of Lust”... Tuším ju Martin teraz občas na turné vytiahne… Ozaj, nie je to o vzťahu DM a Antona? Ani by som sa nečudoval, veď v tom čase (zloženia piesne) bol Martin taký neurčitý... Androgýn… Ale pieseň je top.


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa