Pohľad do hlavne (05/2023)

Pohľad do hlavne (05/2023)

Ako sa zložité životné obdobie Davida Gahana, ktoré sa odrazilo aj na fungovaní samotnej kapely, podpísalo na vzniku jednej z jeho obľúbených skladieb.

Depeche Mode sa v podstate v tichosti stali jednou v najobľúbenejších kapiel všetkých čias. Kapela je známa svojim šikovným používaním textov a popových nuancií, ktorými vytvára akýsi mix alternatívnych a život meniacich skladieb. Kapela si dlho užívala svoju dualitu, ponúkala kvalitné popové hity a zároveň žila životom nefalšovaných rockových hviezd. Pre jedného z jej členov to však platilo viac, než v prípade ostatných ... frontman kapely Dave Gahan.

Nielenže patrí k tým najlepším britským vokalistom, ale svojho času sa radil medzi najaktívnejších "pekelníkov". Jeho odpočívanie v rakve, v zákulisí jedného z ich koncertov turné "Devotional", ho mediálne preslávilo, no rovnako aj jeho "vzkriesenie" po tom, čo si, v roku 1996, doprial drogový koktail, ktorý sa mu stal takmer osudným.

Od toho momentu sa David netají tým, že mal mimotelový zážitok. V roku 2003, v rozhovore pre Q magazín, uviedol: "Všetko, čo som spočiatku videl a cítil bola absolútna tma a temnota. Nikdy predtým som nebol v tak tmavom priestore a spomínam si na ten pocit, že som urobil niečo veľmi, veľmi zlé. Ďalšia spomienka bola tá, že som sám seba videl ležať na dlážke, pred vchodom do kúpelne a okolo mňa bol značný rozruch ... istým spôsobom to bol veľmi oslobodzujúci pocit. Následne som precitol a vtedy mi už policajt nasadzoval putá. Rozhodne to však nebolo miesto, ktoré by som chcel niekedy opäť navštíviť."

K tejto udalosti došlo v turbolentnom období, kedy sa Depeche Mode pokúšali nahrať album "Ultra", ktorý patrí k Davidovým obľúbeným aj preto, že sa stal jeho životnou križovatkou. V rozhovore pre EW, v roku 2017 uviedol: "Bolo to pre mňa zvláštne obdobie. Počas nahrávania albumu som sa necítil príliš sebavedomo a prežil som niekoľko ťažkých momentov. V polovici nahrávania sme to museli úplne prerušiť, pretože som musel ísť na liečenie, kde ma dali dohromady. Takisto ma v tomto období, v Los Angels, zatkli a dostal som sa do skutočných problémov. Bol to pre mňa akýsi začiatok konca. Stále som sa však zapodieval myšlienkou, že by som v tejto hre mohol pokračovať a takisto aj pokračovať v mojom živote, lenže "show" sa skončila."

Davidovu predstavu o zavŕšení života v podobe rock'n'rollovej tragédie schladilo zatknutie políciou, ktoré bolo pre jeho vysnený svet doslova šokom a vrátilo ho do krutej reality: "V skutočnosti som bol vďačný, že ma zatkli, rovnako som bol vďačný sudcovi, ktorý mi sľúbil, že ak nezostanem čistý, tak pôjdem do väzenia ... niečo vo mne kliklo a ja som ho počúvol," pokračoval David. "Tie dva roky, počas ktorých sme jednak nahrávali album a ja som chodieval sudcovi pravidelne dokazovať, že som čistý, mi poskytli dostatok priestoru, aby som si uvedomil, 'dokážem to! dokážem sa z toho vymaniť a fungovať lepšie. A ja tu chcem zostať'."

Zložité obdobie mohlo ovplyvniť Davidov pohľad na samotný album, "ale tento album patrí k mojim najobľúbenejším, hlavne skladba "Barrel Of A Gun", pretože s podobnými predstavami, aké som mal, sa v tom období pohrával aj Martin. Akoby takto ukazoval na mňa prstom. Dnes, keď prezentujem túto skladbu, tak cítim, že dokonale vystihuje moje pocity tej doby: táto kreatúra, ktorá sa sotva držala na nohách, no nejak mala stále pocit, že to zvláda :) Martin sa textom úplne trafil do čierneho. Teda, v skutočnosti neviem, či to písal o mne alebo pre mňa, prípadne to bol len akýsi šťuchanec v štýle, 'pre živého Boha, daj sa dohromady!' Ale fungovalo to a mne sa to páčilo."

Pre kapelu, ktorá počas svojej kariéry veľmi intenzívne koncertovala, to však nebol typicky vydaný album. "Vďaka Bohu, že sme s tým albumom nevyrazili na turné," povie David. "Myslím, že by to bol môj koniec. V tom období som mal problém aj so samotným spievaním. Nedokázal som stáť za mikrofónom dlhšie, než 10 minút. Potom som si musel sadnúť, oddýchnuť si, taký som bol slabý. Bol mi teda dopriaty čas, aby som sa dal dohromady a som za to vďačný. Takisto som sa v tom období presťahoval do New Yorku, čo malo pre mňa doslova katarzný účinok. Opäť som bol súčasťou života. Nemôžete žiť v New Yorku bez toho, aby ste neboli jeho súčasťou."

Názory Devotees (12)

samueldm

 1    27. júl 2023 o 08:35

aj môj obľúbený album, asi top od DM pre mňa smile


Jaman77

 2    27. júl 2023 o 16:08

Po SOFADE dalsi nadcasovy album


tommy

 3    27. júl 2023 o 16:40

Aj ja ho mám veľmi rád… Silný a dôležitý album… Ťažko definovateľný, Daniel napríklad povedal, že je akýsi nesúrodý, ale mne sa to nezdá... Oponoval by som mu… Hlavná myšlienka albumu je veľmi silná, na rozdiel jeho nasledovníka… Ten som po hudobnej stránke vôbec nepochopil.

Obľúbená časť článku:
Zložité obdobie mohlo ovplyvniť Davidov pohľad na samotný album, “ale tento album patrí k mojim najobľúbenejším, hlavne skladba “Barrel Of A Gun”, pretože s podobnými predstavami, aké som mal, sa v tom období pohrával aj Martin. Akoby takto ukazoval na mňa prstom. Dnes, keď prezentujem túto skladbu, tak cítim, že dokonale vystihuje moje pocity tej doby: táto kreatúra, ktorá sa sotva držala na nohách, no nejak mala stále pocit, že to zvláda smile Martin sa textom úplne trafil do čierneho. Teda, v skutočnosti neviem, či to písal o mne alebo pre mňa, prípadne to bol len akýsi šťuchanec v štýle, ‘pre živého Boha, daj sa dohromady!’ Ale fungovalo to a mne sa to páčilo.”


Michaela 146

 4    27. júl 2023 o 19:04

Vnímání  koncertu je velmi subjektivní věc, ale tento koncert řadím hodně vysoko, můj druhý pražský koncert, vzpomínám si jak jsem spěchala z OD Kotva rovnou na koncert ještě jsem se stihla převléknout do černého v pase jsem měla přes kalhoty stříbrný řetízek, který samozřejmě nevydržel nápor kotle, kde to tenkrát a to doslova a do písmene “vřelo,” za sebe musím říct, že to byl jeden z nejlepších koncertů, které jsem kdy navštívila…Takhle jsem vnímala pražský koncert v roce 1998…15.9.1998…DM Forever ♫ Od alb SGR až po album Ultra jsou to úžasná alba, kde nepřeskakuji žádnou ze skladeb, jsou to ucelená alba ♫


DM-80

 5    28. júl 2023 o 09:41

Ultra je výnimočný album. Tú atmosféru albumu doslova zbožňujem. Barrel of a Gun je pochopiteľne veľmi významnou skladbou, avšak pre mňa je na prvej priečke Home. Som presvedčený o tom, že Martin v tom období písal skladby pre Davida. Napr. v takej The Love Thieves si viem predstaviť, že sa text akoby dotýka vzťahu Davida a Theresy v období SOFADu, ale kto vie ako to v skutočnosti bolo. Martin svoje pero dokonale nasmeroval do Davidovho sveta, v ktorom bolo mnoho negativity, ale zároveň v ňom Martin videl nádej a cestu - skladby Freestate a Insight. Mart a Dave je jednoducho nerozlučná dvojica. Možno ich vzťah nebol vždy ideálny, no obaja po čase pochopili, že ich cesty sú navždy späté. Najmä teraz po smrti Andyho toho asi pochopili najviac.

Ďakujem za veľkolepý album, ktorý snáď pre každého Devotee znamená veľmi veľa. Ďakujem, že DM sú stále tu.✌️


bob3

 6    28. júl 2023 o 10:58

ULTRA je top album, je vice kytarove nez se zda, staci se zaposlouchat.


Dave & Mart

 7    28. júl 2023 o 18:28

Ultra je skvelý album a u mňa momentálne na 4. mieste. Kedysi som ‘Barrel of a Gun’ nemal rád, hlavne na koncerte 2017 som ju patrične okomentoval a dnes? Dnes by som ju do setlistu vrátil a dokonca sa nachádza v mojej TOP15. Avšak najväčším snom vrámci albumu Ultra je počuť ‘Insight’ naživo, v plnej verzii a s Daveovými vokálmi.


EverythingCounts

 8    28. júl 2023 o 18:42

Super clanok Monghi, dakujeme. Vlastne ako vzdy

Ultra je podla mna velmi nedoceneny album, mozno preto ze prisiel po SOFAD ktory bol majstrovske dielo a zrejme zostane neprekonane

Spat k Ultra - preto sa trochu divim reakciam na Sister of Night na aktualnom turne, zastihol som ze vela ludi si ju praje dat prec zo setlistu. Velmi nerozumiem preco, je fantasticka, vidiet vsetkych za keyboards a ten zvuk a melodia. Pre mna krasa


gonokokova

 9    28. júl 2023 o 21:35

All your stupid ideals
You’ve got your head in the clouds
You should see how it feels
With your feet on the ground

Useless, moje jednicka z Ultry.

A v instrumental podani Konovalova, ach:

https://www.youtube.com/watch?v=CBayD-ZaTRc


Dave & Mart

 10    29. júl 2023 o 17:30

@EverythingCounts [#8]:

Ja som za ponechanie ‘Sister of Night’ v setliste, ale pridal by som k nej nejakú projekciu. Napr. umelecký/romantický tanec 2 pôvabných žien, proti sebe, jedna v čiernych a druhá v bielych šatách. Chcel by som opäť  niečo také krásne a nežné, ako bola projekcia k ‘Enjoy the Silence’ počas Delta Machine Tour. Tým pádom by som tanečnú projekciu k ‘Pain That I’m Used To’ zrušil.


tommy

 11    29. júl 2023 o 17:33

Je požehnaním, že skupina má dar v podobe Martina a Davida, ktorí sú si vzájomnou inšpiráciou… Kto vie, možno sa raz dočkáme toho, že Dave napíše podobne silný album DM, v ktorom opíše Martina a jeho životnú dráhu… Ale to asi nemôžeme očakávať... Kto vie? Možno už napísal pieseň, ktorá by reflektovala ich vzťah… Idem sa prehrabať v katalógu…


Walking in Secret Garden

 12    31. júl 2023 o 19:23

Ultra - čo k tomu dodať? Pre mňa osobne prvý album bez Alana a zároveň posledný, ktorý kvalitou radím medzi tie najlepšie s Alanom (a kde u mňa nedosiahne ani MM, i keď je to dobrý album). V pohode ho môžem postaviť popri napr. Violator a SOFAD. Zároveň na mňa zvukovo pôsobí, akoby v ňom bola inšpirácia z oboch týchto albumov a prelínajú sa v ňom.


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa