Na slovíčko s Andym (09/1990)

Na slovíčko s Andym (09/1990)

Počas štyroch kanadských zastávok, v rámci World Violation turné, odmietli Depeche Mode poskytovať rozhovory. Jedinú výnimku nakoniec dostal moderátor rádia CFNY 102.1 FM, s ktorým sa porozprával Andy Fletcher.

pozn. rozhovor vznikol pred vystúpením kapely v Montreale, 21.júna 1990.

Andy, aké máte plány po skončení tohto turné? Nastúpite rovno do štúdia alebo si doprajete poriadne dlhé voľno? Čo v takom prípade plánuješ ty osobne?
Andy: Hoci nahrávanie tohto albumu bolo najradostnejšie, aké sme kedy zažili, v kapele vládla skutočne skvelá nálada, je toto turné rozhodne kratšie, než bolo to predošlé. Mali sme jednoducho pocit, že to predošlé turné bolo až príliš dlhé a zároveň si myslím, že Depeche Mode, v 1990-tych rokoch, veľmi aktívni nebudú. Rozhodne to nebude o produkovaní množstva nahrávok a množstve koncertov, ako tomu bolo posledných 10 rokov, nakoľko sme pracovali skutočne húževnato. Máme za sebou 8 albumov, nespočet turné, všetko to bolo o práci. Takéto tempo už nezvládame, rovnako sa nedá neustále produkovať kvalitnú hudbu.

Akoby Vám začala nová éra. Na koncerty Vám chodí ohromné množstvo ľudí, bodujete s novým albumom, pričom ste stále mladí a Vaša produkcia je veľmi súčasná. Musíte byť z toho nadšení, nie?
A naša cena riadne stúpla. K tomuto však nedošlo nečakane, z dňa na deň, gradovalo to postupne. To, čo sa v skutočnosti stalo bolo práve to, že sme si udržali našich fanúšikov, s každým ďalším albumom ich počet narastal a deje sa tak stále. My fanúšikov jednoducho nestrácame. Ale získať si ich nebolo jednoduché a ani to nie je tak, že by práve teraz zrazu celý svet objavoval Depeche Mode. Ja myslím, že naši fanúšikovia sú tak trochu nad vecou, myslím vo všeobecnosti. Ale nájdu sa aj takí, ktorí nás považujú za bohov a to nás trochu znepokojuje. My sa totiž staviame na rovnakú úroveň, na akej sú naši fanúšikovia, nevnímame sa ako niečo viac, sme len takí obyčajní vtipkári. Veď Martinove skladby sú o každodennom živote. Nie je v nich nič o uctievaní, či podobne.

Možno je za tým nejaké posolstvo, ktoré sa možno vytráca. Možno Vás niektorí fanúšikovia vnímajú ako nedostihnuteľných, na obaloch nahrávok nie sú Vaše fotografie, čo ich núti viac po Vás pátrať a podobne. Čo im iné zostáva?
Skôr si myslím, že by sa mali viac venovať pozitívam bežného života a nie sa utiekať k uctievaniu, či podobne.

Istotne sa ale tu a tam objaví fanúšik, ktorý sa neuspokojí len zopár otázkami "na schodoch" a očakáva, že budete iní, akí ste v skutočnosti ...
Ono je to vždy iné. Normálne stretávame fanúšikov, ktorí nás len pozdravia, ktorí nám chcú iba povedať, ako veľmi sa im naša hudba páči, čo je väčšinou veľmi príjemné. Tu a tam sa však objavia takí, čo majú nekonečne veľa otázok a podobne, to už je na nás trochu moc ...

Zmeňme teda tému. Ako je to s Vami? Zostávate vo vašej domovskej krajine alebo má niekto z Vás plán sa niektom presťahovať?
To si veľmi nemyslím, ale napr. Martin by sa možno chcel presťahovať do Francúzska, keďže sa mu tam veľmi páči. Ale či to aj uskutoční, to neviem.

Tým som chcel len naznačiť situáciu s platením daní, ktorá je práve v súvislosti s Britániou notoricky známa.
No áno, sazba dane ... viete ako to je, chcete veriť v sociálny štát, musíte platiť dane. Ale toto by sme my nedokázali, myslím vyhýbať sa plateniu daní.

Určite v týchto dňoch dostávate od fanúšikov množstvo podivných vecí. Viem, že v Montreale bol chlapík, ktorý tvorí kreslené filmy na motívy Vašej hudby.
Áno a robí to dodnes. Síce ich nevyužívame, ale vytvoril ich skutočne veľa. On je inak takisto aj hudobník a má na svojom konte niekoľko vydarených skladieb.

To si viem predstaviť. Vy určite dostávate aj množstvo kaziet s nahrávkami rôznych kapiel. Čo s nimi vlastne robíte?
Tak, niečo z toho si aj vypočujeme a je to tak ... niečo z toho je dobré, niečo nie, teda väčšinou to za veľa nestojí. Ale, ľudia sa snažia jednoducho niečo robiť, niečo, čo je iné ako to ostatné.

Hmm... aj sa ty osobne, prípadne niekto iný z kapely, pokúšaš spolupracovať s inými hudobníkmi? Alebo sa pokúšate prizvať k spolupráci hosťujúcich hudobníkov? Totiž, vy ste sa, ako kapela, o niečo také doteraz nepokúsili.
Tak pozrite, my sme Depeche Mode, sme osobnosti, ktoré spolu fungujú, práve preto sme nikdy neriešili iných hudobník, pretože ... to už by asi neboli Depeche Mode. Neviem, či Martin, prípadne či aj ja, by raz dokázal spolupracovať s niekým iným, podľa mňa zrejme nie. A možno by chalani také niečo aj dokázali, kto vie? To už by bolo niečo v štýle Phila Collinsa, nie?

Čo sponzoring? Mali ste nejaké zaujímavé ponuky, ktoré ste odmietli? Od kohokoľvek, na čokoľvek?
Ani nie. Niečo málo bolo, ale prišlo nám to nakoniec trochu nevkusné. Ak by nás aj niekto oslovil, určite by nezískal to, čo pôvodne chcel, čiže by sa im to nevyplatilo. Možno by sme vedeli dať nejaké logo na naše vstupenky a to je presne to, čo nechceme, pretože je to nevskusné a tam to všetko začína, reklamy a podobne ...

Čo tak aktuálne obľúbená fráza, či slovo? Je niekto v kapele, kto neustále omieľa určitú zaužívanú hlášku, čo už môže byť aj trochu otravné?
No, každý náš album je spojený s istou frázou, ktorú dokonca viete nájsť na vinyloch, v samotnom strede, v drážkach. Je to tak, že najzaužívanejšiu frázu z daného obdobia vytlačíme na album. Keď sa posnažíte, určite je tam niekde nájdete. Lenže, ak raz zaniknú vinylové platne ...

Niečo sa povráva, že by sa mohla objaviť EP s niekoľkými skladbami z nahrávania albumu "Violator", resp. sú nejaké náznaky v tomto smere. Vieš nám o tých skladbách povedať niečo viac?
Neviem, ťažko povedať. Myslím, že ide o dve skladby, nie všetkým z kapely sa páčili a všetci sme mali pocit, že sa nevyvíjali najlepšie. Po úplnom dokončení albumu sme si však uvedomili, že tie skladby sú celkom vydarené, jedna z nich absolútne. O nej sa dokonca uvažovalo ako o singly, no Alan si nebol celkom istý textom. Zrejme aj preto sa nedostali na album. Možno sa na album naozaj nehodia, ale mohli by byť vhodné na b-stranu nejakého singla.

Tak to teraz môžeme poslucháčom prezradiť, jednou z tých nových skladieb je "Sea of Sin" a aktuálne sa nachádza na b-strane nového singla Depeche Mode, "World In My Eyes", ktorý je na našom trhu zatiaľ dostupný iba cez import. A my sme sa rozprávali s Andym Fletcherom ...

Názory Devotees (18)

Michaela 146

 1    12. september 2023 o 20:38

Na slovíčko s Andym, oko se slzou mi zalesklo… Nostalgie a krásné vzpomínky. Jsem šťastná, že jsem ty časy zažila, něco takového dnes už zažije málokdo…Kvanta fanoušků co jsem měla čest poznat, dnes žije v zahraničí...Celý album je tak krásně tajemný, náladový, mužný a temný. A ta nádherně křišťálově čistá elektronika ♫


bob3

 2    12. september 2023 o 21:03

Nedavno jsem koukal dokument o Beatles, byly tam zabery z New Yorku, kde byl zastreleny Lennon, lidi na tom miste nastrkavali za vrata rude ruze. Rok 1980, napadla me souvislost ruda ruze / nasilnik, i kdyz se traduje ze ruze na obalu zmirnuje nazev albumu, ten je udajne odpovedi na nazvy alb heavy metalovych kapel, nevim..vlastne zadny oficialni duvod proc ta ruze neznam..

https://cdn.abcotvs.com/dip/images/5735880_JohnLennonkilledinNYCin1980


tommy

 3    13. september 2023 o 13:19

A nehádže sa v západných krajinách jedna červená ruža na hrob pri poslednej rozlúčke? Aspoň sa mi tak marí, čo si pamätám z TV programov… Možno preto tá ruža - ako symbol smrti… K tomu ten čierny podklad… Už vtedy mali vylisovať na LP Violator epitaf: “Memento Mori”.


Ak je pravdou to, že Alan nesúhlasil s nejakou piesňou na album Violator a išlo by napr. o takú Dangerous, tak som teda fakt nahnevaný... To bola prvá vec, ktorá ma po vypočutí celého albumu napadla: “Kde je ešte jedna pieseň?


tommy

 4    13. september 2023 o 15:42

A ešte ma zaujala odpoveď ohľadom spolupráce s inými hudobníkmi, t.j. že by to už nebol DM… Hm, verte či nie, túto otázku som si včera kládol pri počúvaní MM… Ako to Martin vnímal a či nebojoval sám so sebou… A možno to bolo “len” jedno z ďalších zbytočných pravidiel, ktorých sa “starí členovia DM” držali, aj keď tá spiritualita okolo nich, povedzme, že kult v tom čase, to by asi fanúšikovia i samotná skupina znášala ťažko… Už tá imidž z r. 1993… Za mňa OK, ale čo na to ostatní...


bob3

 5    13. september 2023 o 18:50

tommy:

Mozna jsme oba blizko s cervenou ruzi, na me to pusobi jako dost silny symbol rozlouceni se s mrtvym, ale pokud uz, tak bych tipoval, ze Corbijn a DM zavzpominali prave na toho Lennona, v te dobe jim bylo 17-18 let, Corbijn asi o neco starsi..

Ze skladeb Dangerous, Sea Of Sin a Happiest Girl mi prijde ze na Violator nepasuje ani jedna smile plus Personal Jesus, ten uz vubec.


gonokokova

 6    13. september 2023 o 19:20

Zajimave hosi.
Mi to zapadalo jinak. Ruze je kralovnou kvetin a znamena lasku, touhu, oddanost, nevinnost. Ruda barva vasen, ale i proliti krve, tj. bolest skrze trny. A jsme u nasilnika a jeho cinu. Ten dava po ublizeni zene na usmirenou ruzi.


Michaela 146

 7    13. september 2023 o 20:09

Michaela 146
3   19. marec 2020 o 22:43

Nejen Violator dnes slaví, přání letí všem Josefům… Vyrostla růže v den Vašeho jména a v mém srdci je navždy zasazena. Legendární violatorská růže, symbol DM pro mou romantickou duši jako stvořená, vždy jsem milovala růže a nevzdávám se… však i živou růži si dám do vlasů @}->—– Tu růži nosím jako symbol na koncerty DM.

Jednoho krásného dne jsem náhodně na burze sehnala singl Personal Jesus s prvotřídní B stranou Dangerous, netušila jsem na jaký hudební klenot jsem právě narazila, tenkrát by se dalo říci, že kupuji zajíce v pytli…

A jednoho krásného dne roku 1990 jsem si doplnila svoji sbírku, ne tedy motýlů...ale přibil mi na poličce klenot elektronické hudby Violator smile Každý večer jsem usínala a nechávala se houpat na hudebních vlnách Violatru a při závěrečné  Clean hm Dream on, dream on ♫

PS: Kéž by se našel muž, který je tak zoufale sám, osamocený a ztracený. Ani já nemám kamaráda.


tommy

 8    14. september 2023 o 10:35

@gonokokova (6): Preto sme rozdielni (boys and girls): Nežná časť (coveru) albumu vidí tie krásne cnosti, ktoré uvádzaš v príspevku: láska, túžba, oddanosť, nevinnosť a my viac vnímame tú temnú stránku (dark side) albumu (coveru) : ...bezbrannosť, zraniteľnosť, úzkosť... Potešenie na oboch stranách…
Nikdy by ma nenapadlo, že ten cover môže mať aj zmyselnú stránku - čierny podklad (milenec) a ruža na ňom položená (milenka)...


Michaela 146

 9    14. september 2023 o 11:02

Hm, raději si dám facku! Nejsem laciná. A právě proto jsem sama.


gonokokova

 10    14. september 2023 o 16:23

@tommy [#8]:

Mame ten smyslny rucne malovany obraz (sikovnou kolegyni) poveseny v loznici.

Primocara kontroverze - jak chteli DM. Ruzi kontra napis Viloator pribil jednoduse Anton na cerny podklad.

Uz od detstvi jsem vedela, ze DM jsou o vasni, lasce a sexu.

Temnou stranu nalezam az v The Cure

 


tommy

 11    14. september 2023 o 20:58

Hm, tak to je zvláštne, ja to mám naopak - to najkrajšie vyznanie som napísal pri počúvaní The Cure a na Martinových textoch ma zaujal skôr ten “jeho neistý pocit (strach) z “druhej strany”, vina, úzskosť, karma…
No a s príchodom jesene upadám do “grunge nálady” - PEARL JAM, ALICE IN CHAINS, AUDIOSLAVE a to teda nie sú texty o radosti zo života… :( Vtedy (tesne po r. 1990) som nechápal, prečo všetci moji kámoši (dm fans) zrazu presedlali na grunge scénu… Asi ma vtedy zachránila moja slabá angličtina (paradoxne s odstupom času musím priznať, že bola lepšia ako dnes), tak som radšej blúdil v inom labyrinte…

PS: Inak, čo sa týka Antona a jeho DM “albums covers”, tak nie som z nich až taký odviazaný... Radšej som mal tie, ktoré vytvorilí iní umelci pre DM. Z nich vyžarovala iná energia, dokonca som si jeden kompilačný DM album kúpil čisto len kvôli tomu titulnému coveru, resp. bookletu… smile Tá mágia… Normálne som za to, aby sa cover albumu vydával o čosi skôr ako album, aby som si z neho vedel predstaviť, čo ma asi čaká... Proste zapojiť imagináciu a potom neskôr pri počúvaní analyzovať, čo sa mi splnilo… smile


Michaela 146

 12    14. september 2023 o 21:54

My Husákovy děti netušily o čem jsou DM písně...Jelikož od 5.třídy jsem se učila RJ smile


Rajny

 13    15. september 2023 o 08:13

bob3 [#5]:
tommy:

Mozna jsme oba blizko s cervenou ruzi, na me to pusobi jako dost silny symbol rozlouceni se s mrtvym, ale pokud uz, tak bych tipoval, ze Corbijn a DM zavzpominali prave na toho Lennona, v te dobe jim bylo 17-18 let, Corbijn asi o neco starsi..

Ze skladeb Dangerous, Sea Of Sin a Happiest Girl mi prijde ze na Violator nepasuje ani jedna plus Personal Jesus, ten uz vubec.

Toto je vekovo-albumova slepota. Ked moje deti pocuvaju Violator cez Spotify tak Dangerous nasleduje ihned po Clean. Tvrdia, ze tam ta skladba pasuje dokonale.
Ano, ani ja si to neviem predstavit ale keby sme Happiest dostali v roku 90 naservirovane za Personalom tak by sme nebrblali.


tommy

 14    15. september 2023 o 08:33

Tak, ja už po tisíci krát napísať, že ja som dostal takto na kazete okresaný singel Personal Jesus, kde bola iba singlová verzia PJ, “normálna” verzia Dangerous, PJ acoustic a končilo to live Peters Pop Show Enjoy the Silence a ak som dovtedy bol len normálny fanúšik DM, tak od prvého počutia tohto mini singlu začal pre mňa existovať iba jeden vesmír: DM (sounds of the universe)...
Vždy idem do vývrtky, keď mi niekto povie, že som “Husákove dieťa”... Najradšej by som… ach, škoda reči… Husákove deti sú pre mňa tí novodobí komunisti, ktorí ani nestoja za zmienku a nmajú hniezdo len u nás, ale aj blízko nás…

Sweet little girl
I prefer
you behind the wheel
and me the passenger
drive
I’m yours to keep
do what you want
I’m going cheap
tonight


bob3

 15    15. september 2023 o 09:07

@Rajny [#13]:

U me ty songy funguji samostatne, mimo album.

Personal Jesus bych dal na desku v jine verzi, to ze vznikl samostatne dlouho pred deskou je znat, vubec mi tam nezapada.


tommy

 16    15. september 2023 o 12:12

To musím súhlasiť, albumová verzia PJ mi príde divná... Taká zbytočne natiahnutá. A určite je škoda, že album nezakončili klasicky ako predtým MFTM, t.j. silnou inštrumentálkou… V talóne mali toho dosť. Nehovoriac o tom, že keď si predstavím VINYL VIOLATOR, tak mali ponechať päť piesní na A strane a päť piesní na B strane… Takú tichú harmóniu… Po troch rokoch čakania (1987_1990) si toho fanúšikovia zaslúžili určite viac, keď si človek zoberie do úvahy, kedy vyšiel PJ a kedy po prvýkrát predstavili ETS… Hlavne na ňom sa nemuseli “vybúchať” a ponechať si napr. takú SIBELING na záver albumu…
Ten marketing by nebol zlý, t.j. čo nový singel, to jedno béčko…
PERSONAL JESUS / DANGEROUS
ENJOY THE SILENCE / MEMPHISTO
POLICY OF TRUTH / KALEID
WORLD IN MY EYES / SEA OF SIN + HAPPIEST GIRL * tu chápem výnimku, mali desiate výročie od vzniku skupiny, to si na záver roka pýtalo niečo špeciálne… Aj keď, ja by som na konci roka byť nimi vydal ešte singel HALO a ako B stranu by som tam presunul niektoré béčko z predchádzajúceho singlu WORLD IN MY EYES… Asi SEA OF SIN… Taký milý protipól ku svätožiare… Keď naše svety padnú, budeme plávať v mori hriechu… A keď sme už pri tejto fikcii, tak keby aj to HALO vydali na začiatku roka 1991, tak by to stále bolo brané ako desiate výročie od vydania prvého albumu (1981)... A keby by následne v r. 1992 vydali DEATHS DOOR s B stranou tou istou, len vo verzii JAZZ MIX, ani to by nebolo zlé... Hlavne by sa zachovala kontinuita vydávania aspoň jedného singlu každý rok od založenia skupiny, resp. vydania prvého albumu… A takto mohli pokračovať až do r. 1994, kedy vyšiel IN YOUR ROOM… Dokonca, keď už vedeli, že ALAN odíde zo skupiny, tak mali 1.6.1995 vydať na rozlúčku singel RUSH (tak si uteč, keď si zbabelec) a ako b stranu mohli dať niečo, čo by bolo z pera Alana… Symbolické gesto, priateľská rozlúčka… Slušná tantiéma na rozlúčku, Alan… By Higher Love… Aj tá by mohla byť vydaná ako posledný singel s Alanom… Posledná pieseň na albume, s Alanom, Zbohom buď, starý dobrý Depeche Mode… :(


bob3

 17    15. september 2023 o 17:22

Tommy:

Neni nic zle na tom zasnivat si a podivat se na vec po svem.

Vyjadrim se jen k tomu, ze materialu krome albumu vyslo v dobe Violatoru mraky, vcetne ctyr maxisinglu to dava casove snad pet LP desek, mozna vice.

Maxi singly Personal Jesus, Policy of Truth, World in my eyes, Enjoy the silence jsou klenoty, muze nas jen mrzet, ze kapela od te doby cim dal vice upoustela od vydavani produkcnich verzi a zacala davat prostor externim producentum. Skoncilo to, coz je neco co povazuji za konec ery remixu jako takoveho, jsou to jednoduse znovu zprodukovane tracky nekym jinym, s originalem to nema nic spolecneho.


tommy

 18    16. september 2023 o 12:08

No ja neviem, občas mám výčitky, či som nepremárnil čas viac snívaním ako bytím… :( Ale s pribudajúcimi rokmi idú všetky sny do ústrania a to je svojim spôsobom dobré... Čo má prísť, to príde… Inak povedané, kto nemá očakávania, nemôže byť sklamaný... Idem si pozrieť 101, konečne aj s SK / CZ titulkami… Text s porozumením…
Posledné dni som si pozrel pár záznamov - výsekov koncertov DM a keď som videl za tancujúcim Davidom siluetu Andyho, taký som mal hrejivý pocit… Teraz je tam také čudné (bolestivé) prázdno… :(


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa