Myslím, že to zvládneme

Krátko predtým, ako Martin zverejnil pred svetom svoje pochybnosti o budúcej existencii skupiny, si večný optimista Andy našiel počas zápasu londýnskych Chelseas chvíľku pre telefonický rozhovor so zástupcom izraelských médii. Samozrejme, pravidelní návštevníci túto informáciu určite postrehli. No a ako vždy, Andy má aj tentoraz v rukáve jasné riešenie, ktoré pomôže skupine prežiť aj tieto ťažké časy.

Tak ako mnoho svetoznámych kapiel, tak aj Depeche Mode na svojej púti, počas ktorej predali viac ako 70 miliónov nosičov, narazili na množstvo úskalí a problémov. Prišli o svojho prvého textára, Vincenta Clarka, a aj o ďalšieho člena, hudobným talentom obdareného Alana Wildera. Napriek tomu kapela, ktorá v 80-tych rokoch odolávala extrémnym útokom kritiky, je v súčasnosti po celom svete známa ako jedna z najorginálnejších, vplyvných a priekopníckych popových skupín.

Hoci sa na vrchole držia už 20 rokov sú stále v mnohých očiach vnímaní ako ignoranti z predmestia, sprevádzaní trúfalým monotónným štýlom hudby, plnou dojímavých textov, ktorí sú zrazu označovaní za veľkých estétov elektronickej hudby. V skutočnosti sú však originálnou skupinou, ktorá vie, ako vytvoriť klasické popové skladby a predviesť ich v ultra modernom štýle, rozhýbať masy, pričom sa nepotrebujú držať tradičných tanečných rytmov, zároveň dokážu produkovať temnú a jedinečnú hudbu a ku všetkému sa ešte stali idolmi.

V posledných dvoch rokoch si textár kapely Martin Gore, spevák Dave Gahan a klávesák Andy Fletcher, ako kapela dopriali pracovnú dovolenku, no ako individuálne osobnosti majú za sebou náročný rok. Gore vydal album coververzii a absolvoval malé turné. Gahan po prvý krát vo svojom živote napísal vlastné skladby a vydal svoj prvý sólový album, za ktorým nasledovalo šesť mesačné turné. Fletch sa dal na dj-ing, založil svoj vlastný label a prichýlil pod svoje krídla dievčenské duo Client, ktorým zároveň poskytuje akéhosi sprievodcu v hudobnom biznise.

Možno navštívime Izrael.

Sólové albumy Gahana a Goreho, a hlavne Gahanove posledné vyjadrenia, postavili pred budúcnosť kapely veľký otáznik. Hoci pred neistou budúcnosťou už stáli niekoľkokrát, Gahanove heroínové excesy boli otáznikom nielen jeho života, ale aj budúcnosti DM, zdá sa, že v roku 2003 majú k ukončeniu ich spoločnej cesty ešte bližšie. Ich posledným počinom je vynikajúce DVD vydanie filmu "101", ktoré dokumentuje ich americké turné, spolu s fans, ktorí ich na cestách sprevádzali. Takže, aby sme mohli túto nejasnú situáciu a hmlu okolo kapely rozptýliť, vpálil v jeden upršaný deň Fletcher do kancelárie ich nahrávacej spoločnosti, Mute, ktorá sídli kúsok nielen od jeho domu, ale aj od štadióna jeho obľúbeného tímu, Chelsea. Skôr, ako sa vrátil na zápas, odpovedal telefonicky na otázky kladené z Izreala.

Fletch: "Áno, viem, že počas nášho posledného turné organizovala obrovská skupina fanúšikov z Izraela zájazd na koncert do Turecka. Tiež viem, že sú veľmi organizovaní, preto som sa rozhodol, že sa na ďalšom turné kapely konečne zastavíme aj ku vám. Vždy dostávame ponuky od izraelských manažérov, ale nie vždy to ide jednoducho zariadiť. Mávame obrovské koncerty, ale u vás sú stále nejaké problémy. Ak by sme ku vám zavítali priamo z Istanbulu, zabralo by to príliš veľa času v súvislosti s premiestňovaním vybavenia. Jedna z možností je začať ďalšie turné práve v Izraeli. Je pre mňa dôležité, aby vám bolo jasné, že všetko je postavené na časovom a finančno-technickom obmedzení a nie na napätí, ktoré vo vašom regióne vládne, to nás až tak veľmi netrápi. Napokon, hrali sme v Severnom Írsku práve v dobe, keď tam bola siuácia skutočne zlá".

No, skvele sa počúvajú tvoje slová, že bude ďalšie turné a ďalší album.

Fletch: "Potrebujeme vyriešiť niekoľko sporov, ktoré medzi nami vznikli, ale myslím, že to zvládneme. Všetci cítime, že potrebujeme vytvoriť skutočne skvostný album, pretože potrebujeme udržať našu pozíciu na svetovej hudobnej scéne".

Stále nemáte pocit ste dosiahli geniálny úspech?

Fletch: "Asi to tak bude. Pre nás je ale teraz najdôležitejšie dosiahnuť stabilitu, oficiálne čímsi prispieť k histórii hudby".

Už to bude 25 rokov, čo fungujete. Stále máte rovnaké ambície?

Fletch: "Nie, tie sa dávno zmenili. Keď sme boli mladí, brali sme kapelu ako koníček, a boli sme šokovaní z úspechov, ktoré sme dosiahli. Ale možno je to iba jedno z vysvetlení, prečo chceme neustále naše schopnosti a úspech zväčšovať".

Ako veľmi komerčný úspech ovplyvňuje faktor, či bude obchodná značka "Depeche Mode" fungovať ďalej alebo zanikne?

Fletch: "Úspech je skutočne dôležitý. Depeche Mode je skupina, ktorá je závislá od úspechu. Čiže nezaleží len na tom, koľko nahrávok predáme u našich stálych fanúšikov, ale aj na tom, koľko nových, mladších priaznivcov si získame. Veríme v naše skladby a myslíme si, že sú skvelé a rovnako skvele budú znieť vo všetkých ušiach, do ktorých sa dostanú".

Zmienil si sa, že produkcia debutu kapely Client nestála veľa a že v dnešnej kríze svetového hudobného priemyslu musia muzikanti svoje investície krátiť. Dá sa to očakávať aj od takej gigantickej kapely akou sú Depeche Mode?

Fletch: "Nepochybne. Jedna z našich predošlých nahrávok, o ktorej sa nechcem zmieňovať, nás vyšla na milión dolárov. V súčasnosti, keď sa albumy nepredávajú tak, ako sa zvykli, musia byť všetky výdavky redukované. Je jasné, že produkcia ďalšieho albumu nebude taká lacná záležitosť, ako v prípade produkcie albumu Client, ale sme si kompletne vedomí, že výdavky potrebujeme obmedziť. Modernejšie technológie by nám v tom mohli pomôcť".

Bolo zo začiatku tážké zvládať Client, dve talentované hudobníčky?

Fletch: "Pracovať so ženami je zábava, hlavne po všetkých mojich skúsenostiach, keď som pracoval v prostredí, kde dominovali muži. Je známe, že ženy viac ukazujú svoju citovú stránku, a pri práci so Sarah a Kate som pochopil, že ženy hudobný priemysel neburú tak vážne ako muži".

Ani v roku 2003?

Fletch: "Ani o kúsok viac ako predtým. Mám pocit, že je to tým, že sa na ne hľadí predovšetkým ako na sexuálne objekty, a keď chcú niečo vytvoriť, nikto im nevenuje skutočnú pozornosť. Ale zdá sa, že Sarah a Kate to berú ako výzvu a majú z toho boja potešenie".

Si manažér, ale popri tom si začal aj dj-ingom.

Fletch: "Áno, je to ďalší aspekt mojej lásky k hudbe, ale to nie je jediná novinka. Skôr ako som založil vlastný label, obchádzal som všetky obchody s hudobninami a počúval všetko nové. Myslím, že za posledných 15 rokov som to neurobil ani raz. Je to zábavné, takto sa učiť a myslím, že tento druh štúdia mi pomôže pri ďalšom albume kapely, keď Dave a Martin dotiahnu svoje projekty".

Nedávno si povedal, že popová hudba už tak ľudí nevyburcuje, ako napríklad vydanie novej knihy o Harrym Potterovi. Je podľa teba ešte nejaká hudba, ktorá vyhecuje ľudí rovnako ako kedysi?

Fletch: "Uff, tak to teda neviem. Touto otázkou ste ma pekne zaskočili. To by som potreboval nejaký čas na rozmyslenie. Hudbou som obklopený neustále, nech som kdekoľvek a robím čokoľvek, ale neviem si spomenúť na žiadnu hudbu, ktorá by ma dokázala kedykoľvek vzpružiť".

Ako si sa cítil, keď si bol znova na premietaní "101-tky"?

Fletch: "Bol som na premietaní v Londýne a Paríži, a bolo to vzrušujúce. Hlavne pri skladbách, ktoré sme odvtedy už nehrali. Martinovi som následne pripomenul, že na ďalšom turné by sme mali viac rešpektovať našu minulosť. Bolo to obdobie veľkej naivity kapely. Boli sme veľmi oduševnelí a stimulovaní, bol to náš vrchol 80-tych rokov. Všetko po tom už bolo pre nás príliš vážne a komplikované".

Ste nebývalým príkladom skupiny, ktorá bola kritike len na smiech, a rokmi sa tento pohľad kompletne zmenil. Ako ste zvládli ten prechod od doby, kedy ste sa snažili zachovať si svoju originalitu, do doby, kedy ste sa stali priekopníkmi?

Fletch: "Verili sme si a mali sme za sebou dostatočnú podporu zo strany nahrávacej spoločnosti a jej manažéra Daniela Millera. Podobnej podpory sa dostáva z mojej strany kapele Client. Je pravda, že v polovici 80-tych rokov, kedy gitarový rock prekvital, sme boli vysmievaní, ale v tejto skúške času sme obstáli".

Kde myslíš, že ste počas vašej kariéry urobili najväčšie chyby?

Fletch: "Úprimne povedané, nemyslím si, že sme nejaké urobili. Mohli by sme ľutovať iba niektoré videá, ktoré dnes vyznievajú smiešne, tiež že boli filmované len zo zábavy a ľahkovážnosti, ale v tých časoch to bolo také pravdivé".

Premenili ste sa z typicky anglickej kapely na kapelu svetovú, ale stále cítiť spojitosť s úspechom vo vašej rodnej krajine.

Fletch: "Myslím, že to má súvis s mentalitou britských médii, ale na druhej strane, mali sme 14 hitov v TOP 20, takže nie je si načo sťažovať. Našťastie, vo svete máme úspech, na rozdiel od kapiel, ktoré sú velikánmi iba v UK, a keď sa im britské média otočia chrbtom, nemôžu rátať s podporou publika niekde inde".

Ktorá z kladných čŕt členov kapely sa ti páči najviac?

Fletch: "Traja z nás vyrastali v tom istom malom meste, v Essexe, a zostala v nás tá prirodzená úprimnosť. Toto si na nich vážim. Sú to dvaja ľudia, ktorým 100% dôverujem".

V jednom z rozhovorov, ktoré boli pridané na DVD, Dave Gahan vyslovil jednu veľmi úprimnú vetu. Povedal, že keď spieva Goreho piesne, cíti sa ako podvodník. Vraj to nikdy neboli jeho slová, iba pocity.

Fletch: "To je v poriadku. Ale pravda je taká, že nikdy predtým sa nepokúšal napísať vlastné skladby, a je dobré, že s tým začal teraz, možno je to výsledok ťažkých skúšok, ktoré v minulosti podstúpil. Dave má tendenciu prenášať svoje zlyhania na Martina, čím sa vyhol písaniu piesní. Je veľa príkladov skupín, kde spevák nie je zároveň textárom. Napríklad The Who, ale myslím si, že bolo dobré, že Dave začal písať, a mohlo by to byť dobré aj pre skupinu. Tento víkend som bol u Martina v Kalifornií a zahral mi tri úplne nové fantastické skladby, ktoré napísal pre Depeche Mode, ale bolo by dobré, keby Martin myslel aj na to, že je tu ešte jedna osoba, ktorá tvorí súbežne s ním".

Zdravé súperenie?

Fletch: "Tak nejak. V minulosti prišiel s novým skladbami občas Alan Wilder a pre Martina bolo len dobré, že nevedel, ktoré z jeho skladieb sa nakoniec na album dostanú. Musíme pochopiť, že tak ako Martinove, tak aj Davidove skladby budú na ďalšom albume Depeche Mode".

Ako je možné, že za posledných 20 rokov si ty nenapísal nič?

Fletch: "Toto nie je moja silná stránka. Nikdy nebolo mojim záujmom vytvoriť čosi vlastné".

Ani príležitostne, že by si si sadol a len tak hral, a zrazu by prišiel nejaký nápad, ktorý by si rozvinul?

Fletch: "Nie, ani sám pre seba som nepísal. V tomto dobrý nie som".

Sebakritikou oslabený?

Fletch: "Keď sa rozprávam s ľudmi a blízkymi priateľmi som dobrý vo vyjadrovaní pocitov, ale je pre mňa ťažké vyjadriť ich pomocou piesne. Pre Martina, a teraz aj Davida, to ťažké nie je. Na druhej strane, som v skupine, ktorá vyprodukovala dvoch najlepších textárov za posledných 30 rokov, Vincenta Clarka a následne Martina Goreho, takže mi je jasné, že by som mohol napísať dobrú pieseň, ale nie skutočne jedinečnú".

zdroj: depechemode.co.il

Názory Devotees (3)

Čítať a pridávať komentáre môžu iba zaregistrovaní a prihlásení depešáci.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa