“MG” ako vesmírny koráb

“MG” ako vesmírny koráb

Martin Gore poskytol, v rámci kampane k albumu "MG", rozhovor aj pre ruské vydanie magazínu Rolling Stone a ten sa venoval aj jeho vzťahu k Depeche Mode.

Prednedávnom bolo v mnohých európskych krajinách možné sledovať čiastočné zatmenie slnka. Mohol by byť tento fenomén vizuálom Vášho albumu?
To nevylučujem, no skôr by mohol byť skôr soundtrackom tohto úkazu. Album "MG" som plánoval ako hudobný doprovod k vedecko-fantastikého filmu o cestovaní vesmírom, galaxiami a objavovaní nebeských telies.

A čo dejová zápletka?
Počas prác na albume som sám seba vnímal ako umelca v oblasti statických obrazov, takže nad nejakým scenárom som nepremýšľal (smiech). V podstate ide o vesmírnu loď, ktorá letí priestorom a časom. To vidím vo svojich predstavách, keď zavriem oči.

To mi pripomína film "Interstellar".
Aby som povedal pravdu, doteraz som ho nevidel.

Hrdinovia tohto filmu objavia "tunel" do ďalšej galaxie. Možno aj Vaša sólová práca je niečo ako únik od Depeche Mode.
Kapela, to je proste celý môj život, no na druhej strane vyhľadávam možnosti komponovať hudbu štýlovo odlišnú od Depeche Mode. Spolupráca s Vincem Clarkem, spred troch rokov, na inštrumentálnom albume "Ssss", ma v tomto smere veľmi inšpirovala. No v spomenutom prípade šlo o "club"-ovú produkciu, zatiaľ čo album "MG" možno považovať za atmosférickú, mystickú a, ak sa Vám teda ten pojem páči, kinematografickú nahrávku.

Prečo ste použili akronymy a jednoducho nevydali album pod celým Vaším menom?
Tá "tradícia" začala s albumom "Ssss", ktorý sme vydali pod názvom VCMG, poskladaný z prvých písmen našich mien. Tým vzniklo akési logo a logicky, pri tomto albume, z neho zostala len polovica. A skratka aj preto, že som nechcel veci zbytočne komplikovať, keďže je to album iba s hudbou, bez vokálov.

Texty si odkladáte pre nový album Depeche Mode?
(Úškrn) Ale nie, to je úplne iný príbeh, hoci priznávam, že som nový materiál pre kapelu už začal pripravovať. Po ukončení prác na poslednom albume Depeche Mode, "Delta Machine", mi zostalo päť inštrumentálnych kúskov, ktoré sa na album nedostali, aj vďaka Davidovi, ktorý pre album pripravil množstvo vlastných skladieb. Po skončení turné k albumu som sa rozhodol presondovať všetok svoj materiál a dopracoval som sa až k archívnym veciam z roku 1981. Bol som šokovaný množstvom tých vecí. Práve preto obsahuje tento album aj staršie kúsky, ktoré boli veľmi dlho uložené v archíve.

Prečo ste vlastne tentokrát nepritiahli k spolupráci opäť Vince Clarkea, či niekoho iného?
Žijem trochu hektický život a jediná možnosť, kedy som mohol tento album nahrať, bolo po skončení "Delta Machine" turné, kedy ostatní z kapely oddychujú. Akonáhle som sa rozhodol pustiť do práce, takmer som svoje domáce štúdio neopúšťal. Na svoje vlastné prekvapenie som mal z komponovania takú veľkú radosť, že som sa jednoducho o ňu nechcel s nikým deliť (smiech).

V rozhoroch ste sa veľmi často zmieňoval, že sa na pódiu koncertov Depeche Mode necítite pohodlne. Uprednostňujete teda viac dj-ské sety?
Dlhé roky som mával v momente vstupu na pódium doslova panický strach a rozhodne mi bolo príjemnejšie ponúkať hudobnú produkciu v malých kluboch. No postupne som si na to zvykol a dnes považujem nástup na pódium za ten naj moment z koncertu. A čo viac, s našim publikom si dnes užívam akýsi zvláštny vzťah a veľmi rád by som opäť vyrazil na turné s Depeche Mode.

Je nám známe, že zbierate rôzne syntezátory. Koľko toho máte vo svojej zbierke?
No, nejde len o syntezátory, ale takmer o všetko, čo sa týka hudby: gitary, klavíre a všetko, čo si len viete predstaviť... Som v tomto smere akoby posadnutý. V podstate to dodnes nemám spočítané a dosť pochybujem, že budem niekedy schopný každý z tých nástrojov otestovať. Teším ma však predstava, že si na každom z nich môžem kedykoľvek niečo zahrať.

zdroj: Rolling Stone, Russia, 04/2015, d-m.com

Názory Devotees (31)

ico

 1    14. apríl 2015 o 11:17

@monghi: Akuzatív plurálu slova akronym je akronymy. Ale v tomto prípade by bolo vhodné použit skôr jednotné číslo.

BTW: Neznášam ľudí čo v diskusiách opravujú gramatiku. Myslím si však, že tak dobre preloženému článku k dokonalosti chýbal už len tento malý detail. smile

ĎAKUJEM ZA ČLÁNOK !!!


Monghi

 2    14. apríl 2015 o 11:23

@ico: dakujem za pripomienku, takychto sa netraba bat, v rodnom jazyku sa ma clovek zdokonalovat cely zivot wink


luban

 3    14. apríl 2015 o 12:05

... syntezátory a klavíry (nie syntezátori a klavíre) wink


ico

 4    14. apríl 2015 o 12:13

@luban: Tiež som si všimol. Ale nechcel som byť až taký kverulant. smile


ico

 5    14. apríl 2015 o 12:15

sorry klavíre je spravne smile


tommy

 6    14. apríl 2015 o 12:52

Celý čas čakám, kedy tu pristane spomínaná “vesmírna loď”, pri ktorej hudbe odletím do vesmíru, kde niet žiadnych pozemských strastí a bolestí, len samé vzrušenie a radosti… Teším sa viac ako na posledný album Depeche Mode smile. Ako sám Martin napísal - pri tomto projekte sa nemusí nikomu spovedať a ustupovať.


ico

 7    14. apríl 2015 o 12:55

@tomy: sú známe aj iné spôsoby ako splniť tvoje túžby. DAVE by vedel rozprávať smile


luban

 8    14. apríl 2015 o 14:45

Klavír sa skloňuje nasledovne - singulár podľa vzoru stroj, plurál podľa vzoru dub, ide o tzv. zmiešané skloňovanie. Preto správne má byť v článku klavíry.


ico

 9    14. apríl 2015 o 15:31

@luban: máš pravdu. je to výnimka. mea culpa.


deepspace101

 10    14. apríl 2015 o 17:36

Pche, prý Interstellar. Vždyť je to jasný Star Trek! grin

Martin nikdy nezklame, je to sympaťák i z prostého textu, tohle jsou přesně ty odpovědi, které fanoušci chtějí slyšet. smile

Jinak Martin je asi v hodně dobré pozici, když mu vydavatelství bez problémů vydá nepříliš komerční nahrávku, a ještě pod nicneříkajícím “jménem” MG.


grapher

 11    14. apríl 2015 o 18:16

Kupi si to takmer kazdy fanusik DM, takze preco to nevydat smile Urcite na tom Miller neprerobi.


tommy

 12    14. apríl 2015 o 19:14

Pri tomto nízkorozpočtovom albume ani nemôže byť reč o tom, že by to Daniel Miller nevydal… Veď tu má “čistú ryžu” ako sa hovorí, nehovoriac o tom, že Martin Gore s jeho domovskou kapelou, resp. aj so svojimi projektami zarobil pre Mute records, t.j. i Daniela veľa peňazí.


Gabriel

 13    14. apríl 2015 o 21:08

Naozaj neviem cim to je, ale mne osobne po dlhych rokoch, tieto rozhovory a atmosfera okolo toho releasu vlievaju do zil uplne novu krv a chut robit zmeny…


Monghi

 14    14. apríl 2015 o 22:37

ze by to bolo tym, ze Martinov C2 mal v sebe nieco, co posledne albumy DM postradaju a zda sa, ze na MG to najdeme opat? smile


deepspace101

 15    14. apríl 2015 o 22:40

grapher & tomy: Zas tak úplně jasné mi to nepřijde, například Alanovo blu-ray z Budapešti Daniel vydat nechtěl.

Nicméně mě to napadlo hlavně proto, že v posledních letech nezřídka čítávám, kterak některý z mých oblíbených umělců řeší, jak vydá svou novou desku.
Martin má v tomhle (nejspíš) jistotu a já mu ji jen přeji. smile


grapher

 16    14. apríl 2015 o 23:46

to mas pravdu, ale zasa kupny potencial Martinovho albumu je mnohonasobne vyssi ako Recoil


deepspace101

 17    15. apríl 2015 o 00:22

Nepochybně, zvlášť jestli to bude taková “polodepešárna”, jak se to podle některých indicií jeví. smile


tommy

 18    15. apríl 2015 o 08:25

Osobne si myslím, že Daniel má s Alanom teraz chladnejší (pragmatický) vzťah, ktorý vyústil do roviny…“nebudem ti vydávať veci, keď mi tam hrozí strata”... Namiesto vzťahu s Martinom, ktorý je u Daniela varený-pečený... Ale nechajme dohady tak… Ako bolo napísané v posledných príspevkoch /13,14/, vo vzduchu cítiť niečo magické alebo ako to napísal sám maestro Gore vo Fragile Tension: “There’s something magical in the air, alebo: There’s something mystical in our genes, So simplistic it kicks and screams a my gorefans po vypočutí MG budeme na tom asi takto: There’s dizzying feeling
That’s keeping us flying... Len aby tie moje pocity vzrušenia pred vydaním neboli silnejšie ako prvé počutie smile. Som na tom podobne ako Martin Gore, keď vychádza počas turné na pódium - prvé minúty cíti silné vzrušenie a potom to chce len “doklepať” smile.


smidak101

 19    15. apríl 2015 o 19:43

Zajímavý myšlenky.Na to co vyjde jsem fakt zvědavej.


Gabriel

 20    16. apríl 2015 o 08:58

@smidak101: webmaster dm.com sa vyjadril, ze maju pripravene ukazky zo vsetkych skladieb a ako sa zda, az do vydania albumu, kazdy den zverejnia jednu.

http://www.depechemode.sk/magazin/aktualita/martin-gore-europa-hymn-video/


jozefst

 21    16. apríl 2015 o 17:22

Z rozhovoru ma zaujalo, že Martin začal pripravovať nový materiál pre kapelu a že sa prehrabával v jeho archíve od 1981 a dopracoval sa k archívnym veciam (asi k nejakým neuverejneným veciam, možno vo forme demáčov) a použil ich pre jeho nový sólový počin. Asi niečo ako prípad skladby Slow, ktorá bola použitá na Delta machine a pritom pochádza z obdobia nahrávania Songs of faith and devotion. Asi je ešte dosť materiálu o ktorom ani len netušíme, kto vie.


smidak101

 22    16. apríl 2015 o 20:27

Můj názor je takovej, kdyby chtěli, tak klidně vydají jedno album ročně.Co se týče zásob a hlavně nadšení a nápadů.Viz projekty.


bel canto

 23    18. apríl 2015 o 13:45

Moj nazor ja taky a myslite si o mne co chcete. DM v 1995 sa mali rozpadnut. Martin mal vydat Ultru ako solovku, tam by som mu odpustil ten priemerny zvukovy level. Dnes by sme tu mali Counterfeit 7 a duch DM by nebol przneny tak ako je.


Logic

 24    19. apríl 2015 o 09:06

Bel Canto svoj blbý názor si strč....Radšej si počúvaj Deža Ursinýho a Petra Lipu. A keď sa ti nepáči terajší DM, tak nepíš o Delte aký to je super album.Mám taký dojem, že ty si ani nepamätáš, čo hovoríš,alebo píšeš, je čas na lieky. Nechápem prečo chodíš na fórum DM, keď ako si napísal , že duch DM je prznený. Ešte dobre, že Bel Canto je len jeden.


ico

 25    20. apríl 2015 o 12:45

@Logic: Len pre poriadok. Píše sa Ursiny (s krátkym mäkkým). Napriek tomu, že bol v príbuzenskom vzťahu s Jánom Ursínym (s dlhým mäkkým), známym slovenským politikom a organizátorom SNP.


Logic

 26    20. apríl 2015 o 15:22

Ico si trápny,alebo si nepochopil pointu.


ico

 27    20. apríl 2015 o 16:44

@Logic: Čo keď oboje ?


Gabriel

 28    20. apríl 2015 o 17:51

Dobre páni. Máte odo mňa prvú výzvu, aby ste prestali s týmto štýlom a obsahom diskusie.


ico

 29    20. apríl 2015 o 18:05

@Gabriel: Môžeš mi prosím napísať v čom som podľa Teba konkrétne ja porušil pravidlá diskusie.


Logic

 30    20. apríl 2015 o 20:04

Gabriel, OK! Len, keď sa niekomu nepáči terajší zvuk DM, tak nech nevypisuje somariny. A nie som na hodinách slovečiny, pre mňa za mňa nech sa píše ako chce. Mier.


Gabriel

 31    20. apríl 2015 o 21:50

@Logic: Ak si o niecom myslis, ze je to somarina, ignoru to a nereaguj. Tym das jasnejsie najavo, ze to nestoji za diskusiu. That’s all.


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa