Kapela krajnej pravice?

Kapela krajnej pravice?

Po legendárnom obviňovaní Depeche Mode zo sympatií k fašizmu, v roku 1988, tu máme opäť niečo "nové". Tentoraz sú chalani spájaní s krajnou pravicou, chvalabohu len jej predstaviteľmi.

Richard Spencer, nacionalista a neoficálny vodca americkej krajnej pravice, ktorého predošlé spojenie s hudbou spočívalo v opakovanom vyzdvihovaní rôznych piesní, sa možno nevedomky, po utorkovom výročnom zhromaždení strany CPAC, pustil do súboja s Depeche Mode.

Stalo sa tak po tom, čo mu známa newyorkská politická komentátorka a novinárka, Olivia Nuzzi, položila otázku, ako je to s jeho vzťahom k rockovej hudbe. Spencer v tom momente zažartoval, "Depeche Mode sú oficiálnou kapelou krajnej pravice." Tento "dlhoročný fanúšik Depeche Mode" neskôr pre Rolling Stones vyhlásil, "Rozhodne som to nemyslel vážne".
Tento 38-ročný hovorca-provokatér sa následne vyznal zo svojej lásky ku kapele a zároveň okamžite vyvrátil pochybnosti o jej ľavicovej orientácii.

"Depeche Mode nie sú typickou rockovou kapelou, hlavne pokiaľ ide o texty a ostatné veci," povedal pre Rolling Stone. "Je to kapela existencionálnej úzkosti, bolesti, sadizmu, horroru, temna a podobne. Nejde o žiadny žuvačkový pop, so spevákom spievajúcim o "láske" a cukríkových zázrakoch. Nakoniec, veď z ich ranných albumov, obzvlášť "A Broken Frame" (1982) cítiť estetiku komunizmu, rovnako ako z iných, ako napr. "Music For The Masses", no potom sú tu takisto aj prvky fašizmu. Samozrejme to je všetko dvojzmyselné a tak ako v umení všeobecne, aj v ich prípade to má všetko viac úrovní, rozporuplnosť a nevyhranenosť."

Keď toto vyhlásenie preniklo na verejnosť, zástupca kapely poslal do redakcie Rolling Stone nasledujúce vyhlásenie: "Depeche Mode nie sú nijakým spôsobom prepojení s Richardom Spencerom alebo krajnou pravicou a dokonca nijakým spôsobom toto hnutie nepodporujú."

Na rozdiel od Spencera, ktorý počas kampane k prezidentským voľbám otvorene podporoval Trumpa, Depeche Mode otvorene nového prezidenta, a jeho politiku, kritizovali. "Rétorika, ktorou sa prezentuje, je veľmi podobní tej, akú sme počuli v roku 1935," vyhlásil v októbri pre talianske média spevák Dave Gahan. "Už vtedy to nedopadlo dobre. To, čo hovorí je kruté, bezcitné a vyvoláva strach."

Začiatkom tohto mesiaca vyjadril Gahan, v rozhovore pre Rolling Stone, obavy o budúcnosť Ameriky, kde žije už viac ako 25 rokov. "Čím som starší, tým ma udalosti vo svete viac zasahujú," povedal. "Premýšľam o svojich deťoch, do akého sveta to dospievajú. Moju dcéru, Rosie, minuloročné voľby veľmi zasiahli ... jednoducho sa rozplakala a ja som sa zmohol iba na "fíha"."

Mnohé zo skladieb nadchádzajúceho albumu kapely, "Spirit", otvorene prezentujú pocity z udalostí ako Brexit a americké prezidentské voľby. Gahan spieva o fanatikoch, "vráťte nám našu históriu", v skladbe "Backwards" a volá po zmene v skladbe "Where´s The Revolution?" ("Kto vlastne za vás rozhoduje," spieva, "vy alebo vaše náboženstvo?")

"Ak chceme veci zmeniť, ak chcem revolúciu, je potrebné sa o tom zhovárať a brať ohľad na to, čo sa vo svete deje," povie Gahan.
"Môžeme sa zhovárať o čomkoľvek, kým nám nezmodrie tvár, ale nakoniec musíme niečo skutočne urobiť, hoci niekedy nemáme tušenia, čo to spôsobí," dodáva v skladbe "Worst Crime". "Ja osobe verím, že ľudia sú vo svojej podstate dobrí, no sme deformovaní informáciami, ktoré sa k nám dostávajú a náš postoj je často postavený na strachu vyvolanom informáciou."

Aj napriek tomu, že sa kapela dlhé roky prezentovala progresívnou politikou - v skladbe "Everything Counts" obviňujú korporácie z chamtivosti a prebytku, zatiaľ čo v "People Are People" otvorene tvrdia, "Sme ľudia rôznych farieb pleti, vyznávame rôzne náboženstvá a rôzni ľudia majú rôzne potreby, je však očividné, že ma nenávidíš, hoci som neurobil nič zlé ..." - Spencer tu vidí podobnosť medzi kapelou a krajnou pravicou.
"V tej syntezátorovej nostalgii bolo vždy cítiť atmosféru krajnej pravice, myslím z hľadiska estetiky," prehlásil. Na otázku, aby objasnil "syntezátorovú nostalgiu", odpovedal, "Musí to byť niečo generačné. Moji rovesníci frflú na naše detstvo, pritom mladšie decká po pomyselnom detstve doslova bažia. Aj v Trumpovi cítiť závan "1980tych rokov". Jednoducho ho to desaťročie definovalo. Možno to bolo posledné obdobie, kedy sme poznali Bielu Ameriku (alebo v prípade Depeche Mode, Bielu Britániu)."

Názory Devotees (11)

radoo

 1    24. február 2017 o 16:25

tohto som sa najviac obaval,ze na stare kolena sa zacnu angazovat tymto smerom…............


tommy

 2    24. február 2017 o 18:30

Hmm, mne sa zdá ich reakcia akási unáhlená... Nuž, asi by som volil iné slová, no ale ja nie som v DM…


tomassi

 3    24. február 2017 o 22:25

internetova tvorivost na seba nenechala dlho cakat: Just Can’t Punch Enough https://www.youtube.com/watch?v=tNXkQGPAM48


radoo

 4    24. február 2017 o 23:04

bola to len otazka casu,kedy to vyuzije tato banda.

http://tv.sme.sk/v/35323/k-depeche-mode-sa-hlasi-krajna-pravica-kapela-s-tym-nesuhlasi.html


ingle

 5    25. február 2017 o 07:31

Misto slunickareni, at radsi zapracujou tam ,kde je boli pata vice ,na lepsi produkci pisni


Strider

 6    25. február 2017 o 11:10

Myslim ze je dobre a spravne ked sa umelci alebo akekolvek vyznamne autority a osobnosti vyjadruju aj k spolocenskym a politickym otazkam. Mlcanie a lahostajnost su tou najhorsou reakciou. Ak je potrebne sa k niecomu vyjadrit, tak to treba urobit. Inak sa moze stat, ze mlciacu vacsinu prevalcuje hlucna mensina.


Ogrik

 7    25. február 2017 o 12:13

ingle, ked ti vadi, ze sa razne distancovali od fasistu, tak sa nad sebou treba zamysliet.


tommy

 8    27. február 2017 o 12:51

Stále rozmýšľam nad tým výrokom toho pána: “...Nakoniec, veď z ich ranných albumov, obzvlášť “A Broken Frame” (1982) cítiť estetiku komunizmu…” Nemyslel skôr album z r. 1983? Alebo mi niečo z A Broken Frame ušlo? grin


Ogrik

 9    27. február 2017 o 15:55

Kto to vlastne je? Pekny vtacik.

https://en.wikipedia.org/wiki/Richard_B._Spencer

Zenusku (byvalu?) ma tiez zaujimavu:

http://www.rawstory.com/2016/11/neo-nazi-richard-spencers-wife-is-a-russian-propagandist-with-allegiance-to-putin/


Monghi

 10    27. február 2017 o 19:53

@tomy: v podstate ano, ale na “Shoudn´t Have Done That”  a “Monument” sa v tomto smere v minulosti odvolavalo uz viacero kritikov smile


Gabriel

 11    12. marec 2017 o 08:55

Ukazka, ako dokazu alternativne “media” sirit propagandu a nepravdy
http://www.infostormer.com/alt-right-nazi-synthwave-band-depeche-mode-continues-their-epic-trolling-of-the-media/


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa