Halo / Waiting For The Night

Halo / Waiting For The Night

Jeden z mnohých nádherných momentov legendárneho albumu "Violator" nastane na konci skladby "Halo", kedy s utíchajúcim slákovým partom zaznie z diaľky hypnotický úvod sklady "Waiting For The Night".

Prečo sa teda nepozrieť na obe skladby cez spomienky, hlavne vtedajšieho mozgu kapely, Alana Wildera, ale aj štúdiového inžiniera Kevina Paula, ktorý v období 2005 - 2006 pracoval na remastroch štúdiových albumov Depeche Mode.

Halo

Martin (NME, 17/02/1990): "Domnievam sa, že moje skladby sa javia ako obhajoba nemorálnosti, no pri ich počúvaní sa vždy objaví pocit viny. Máte pravdu, že v skladbe "Halo" tvrdím niečo v zmysle "poďme na to", ale je v nej aj skutočný pocit bezprávia."

Alan (Electricity Club, 2011): "Čo si pamätám, tak bicie boli samplované zo skladby "When The Levee Breaks" od Led Zeppelin, no je tam niečo aj z nejakej rapovej nahrávky. Je to inak jeden z najbežnejšie používaných bicích samplov, zo zrejmých dôvodov, pretože to má veľmi zvláštny Bonham zvuk. Rovnaký zvuk malého (snare) bubna sa objavil v neskoršej skladbe "Get Right With Me". Taký istý zvuk som zachytil v nahrávke Massive Attack, ale aj u mnohých iných ... Pokiaľ ide o ďalšie zvuky v skladbe "Halo", tu si už nie som úplne istý, tak určite sme použili Floodov ARP 2600 v zapojení s inými modulárnymi syntezátormi, aby sme tak vytvorili bassové a iné sekvenčné party. V záverečných zboroch je niekoľko sláčikových samplov, ktoré sme, podľa mňa, získali z Elgara. Jedna z mojich techník spočívala v hľadaní sekcií klasických slákov a ich následnom transponované / natiahnutí, k tomu som pridal vlastné sample, aby tak vznikli nové, nezvyčajné aranžmány. V prípade tejto skladby to bol názorný príklad. Rovnakým spôsobom sme použili klasické slákové party v skladbe "Clean"."

Alan (recoil.co.uk): "V prípade skladby "Halo" sa mi páči aranžmán sláčikov a skutočnosť, že sme v jeho prípade použili aj bicie slučky, čo sme dovtedy takmer nikdy nerobili. Nie je to úplne zlá skladba."

Alan ("Violator" remaster): "Pokiaľ ide single z albumu "Violator", skladba "Halo" bola v užšom zozname kandidátov, ale v skutočnosti medzi hlavných kandidátov nikdy nepatrila. Nakoniec sme na to šli obkľukou. Natočili sme k nej videoklip (rovnako ku skladbe "Clean"), aby sme tak vyplnili obsah videokompilácie "Strange Too"."

Waiting For The Night

Alan ohľadne kľúčovej slučky v skladbe (recoil.co.uk): "S Floodom sme počúvali Tangerine Dream a rozhodli sme sa pre túto skladbu vytvoriť podobnú atmosféru. Hlavná sekvencia bola vybudovaná prostredníctvom ARP a sekvencera, ktorý sprevádza syntezátory. Vďaka mnohým možnostiam rýchlosti a filtrovania má táto zostava jedinečnú kvalitu, ktorú je veľmi zložité replikovať pomocou moderného sekvencera spúšťaného cez MIDI. Po úvodnom nastavení, aby sa sekvencia transponovala podľa štruktúry skladby, bolo každú zmenu akordu nutné zahrať z externej klávesnice. Podobný princíp sme aplikovali na dosiahnutie bublavého bassového partu, ktorý, spolu s hlavnou sekvenciou, tvorí kostru skladby. Kúzlo ARP sekvencera pramení v miernych variáciách ladenia a časovania, ktorá sa objavujú pri každom prehratí partu. To dáva pocit plynulosti a neustálej zmeny, ktorá ku skladbe pasuje."

Martin: "Deň trávim čakaním na noc. Je to prirodzený, dokonalý záver dňa."

Kevin Paul - ako štúdiový inžinier pracoval na remastri albumu "Violator" (Sound On Sound mag. 2006): "Práca so skladbou "Waiting For The Night" bola náročná - nie je ťažké ju znovu obnoviť, ale je komplikovaná. Má v sebe možno až 15 rôznych oneskorení - na konci vokálnych liniek a bicích je množstvo malých rotácií, čo je absolútne úžasné. Musel som vyhrabať z archívu všetky poznámky z nahrávania albumu, takže som vedel, že Depeche Mode použili, aké efekty a tie poznámky som si musel vyskladať spolu s hudbou. Niektoré z efektov som si musel najskôr vyskúšať, kým som sa pustil do novej výstavby a najlepšie to šlo cez skokové oneskorenia a skreslenia. Je to jedna z mojich najobľúbenejších skladieb v 5.1 verzií, ale ten proces znovuvytvorenia bol naozaj zložitý. Pamätám si, ako som sa občas v duchu sám seba pýtal, "Ako by to Francois Kevorkian urobil? Ako by sa pokúsil dosiahnúť tento efekt?" a som si istý, že šlo o kombináciu troch alebo hneď štyroch efektov. Získal som výstupy z [Eventide] H3000, opatchoval ich, nastavil predvoľby z poznámok a zisťoval, či som sa k originálu aspoň priblížil - niekedy sa to podarilo, niekedy nie. Ale aj keď ste už finišovali s mixom a mysleli si, "Konečne, konečne mám všetko v poriadku", tak sa zrazu objavilo niečo, kedy ste si povedali, "do kelu, to čo tam urobil?". Ukázalo sa, že je tam ďalšie echo nejakej slučky, či kopáka, prípadne nejaké oneskorenie na bassovej linke".

Názory Devotees (21)

ViolateYou

 1    1. august 2023 o 19:39

Myslim, ze sample od Led Zeppelin si vypozicali viac krat, tusim aj na NLMDA.
Celkom by ma ako laika zaujimalo ako je to s vypoziciavanim samplov od inych umelcov.. ak si ho DM pouziju a zasadne pozmenia (nie ze napr vezmu basovu linku a zakomponuju do songu bez zmeny), nemusia si kupit prava a uvadzat autora v kreditoch?
Myslim, ze minimalne na Violatore, ale ani na inych albumoch tam tieto informacie nie su.

 


Michaela 146

 2    1. august 2023 o 21:11

Na chvíli se vrátím v čase…můj příspěvek na dm. cz v roce 2015:
Nádherná romantická balada až dojemná hloubka textu, když si Waiting for the Night v klidu vyslechnu, zamáčknu slzu a vrátím se zpět do reality!

A dnes…Dojemná vzpomínka na nedělní noc…Ta milá žena při skladbě Waiting for the Night ukázala směrem na nebe a říkala není to náhodou Velký vůz…ano, správně se říká souhvězdí Velké medvědice smile


bob3

 3    2. august 2023 o 00:45


bob3

 4    2. august 2023 o 00:48

ViolateYou [#1]:
Myslim, ze sample od Led Zeppelin si vypozicali viac krat, tusim aj na NLMDA.
Celkom by ma ako laika zaujimalo ako je to s vypoziciavanim samplov od inych umelcov.. ak si ho DM pouziju a zasadne pozmenia (nie ze napr vezmu basovu linku a zakomponuju do songu bez zmeny), nemusia si kupit prava a uvadzat autora v kreditoch?
Myslim, ze minimalne na Violatore, ale ani na inych albumoch tam tieto informacie nie su.

 

Na beat prava neplati, u melodie nesmi jit po sobe tusim 3 nebo 4 akordy v typicke aranzi puvodniho dila. Samplovani figury kterou 99% posluchacu neni schopne rozpoznat nikdo neresi.


Jarik

 5    2. august 2023 o 17:51

úplná supa su hrdnelne Mongolske spevy použité v WFTN, a takýto geniálny nápad mohol mat len jednen pan ????


ViolateYou

 6    2. august 2023 o 21:13

@bob3 [#4]: dakujem


Walking in Secret Garden

 7    3. august 2023 o 14:00

Tiež som sa niekedy zamýšľal nad tými autorskými právami pri samplovaní a pod. Avšak, keď si potom uvedomím zvukovosť u množstva ďalších skupín, kde sa používajú štandardné zvuky – údery, klávesy, gitary… A nikto podobnosť až rovnakosť nerieši. Pritom DM asi na 99 % ešte tie “požičané” zvuky mení a pretvára do nových.


Liba

 8    3. august 2023 o 15:03

....no škoda toho Alana, majster zvuku.


bob3

 9    3. august 2023 o 21:09

@Walking in Secret Garden [#7]:

DM samplovali, presneji prebirali napady, zvukove nebo pisnove dost casto, je to bezne a neni na tom nic spatneho. Napriklad basova linka v Clean, to je opravdu mala vec, nebo uvedene veci z Halo, nebo WFTN, vim ze Strangelove je dost vyrazne zkopirovana.


ViolateYou

 10    3. august 2023 o 22:13

Samozrejme ze nic zle na tom nie je.
Robia to tak mnohi, a v hip hope vsetci. Pri citani clanku ma napadli massive attack co su v tomto geniovia. Konkretne ich album Mezzanine ma v creditoch aj zoznam pouzitych samplov ako som si to prave potvrdil na wiki, tiez ako autor je tam aj Lou Reed v skladbe Risington - takze tam uz museli pouzit toho viac, original nepoznam, neviem, musel by som si to cele pustit (originaly songov nie len Mezzanine).
A DM ved vieme ze Martin doniesol ako vzdy uzasny napad a melodiu, Alan potom vybrusil skladbu do dokonalosti ci uz vlastnymi zvukmi alebo vypozicanymi, z ktorych vytvoril ten DM sound, ktori tak milujeme…(samozrejme aj Alan mal pomocnikov v studiu, na to nemozme zabudat)
Jediny song kt.DM asi vyslovene “opajcli” o ktorom viem je Damaged People.


bob3

 11    4. august 2023 o 21:07

@ViolateYou [#10]:

Rozdil v BC 86 a MFTM 87 je zdanlive maly, ale je tam urcity prerod vice do tanecna, vlastovka Strangelove je v remixech ci pracovnich verzich jako Blind mix vylozene svezi, stoji za to porovnat s podle me moznym inspiracnim zdrojem, co se tyce rytmickych patternu:

https://www.youtube.com/watch?v=lFmcdf77wzU&list=PLDsYyyTk0R3ame_Djnp9I0fNLQdS_de17&index=11


tommy

 12    4. august 2023 o 23:43

Hm, ja som tieto dve perly miloval hádam viac ako samotný Violator… Lákalo ma to pustiť si staré live verzie… Halo z live singla (IN YOUR ROOM) z r. 1993 je neskutočná, rovnako tak pred časom spomínaná POLICY OF TRUTH… To rozbiehanie je super… smile Waiting For The Night som počul viackrát naživo, ale zatiaľ to ešte nebolo dokonalé... Ako keby mi tam chýbal “posledný kúsok skladačky”, ale je to vec, ktorú si rád hrám na klavíri… A “bare version” je tak zmyselná...
Ale dnes, keď si čítam niektoré verše oboch piesní za sebou, tak to vôbec nevidím optimisticky… Práve naopak…

You wear guilt
Like shackles on your feet
There’s a pain
And in your head it’s worse
And when our worlds
and they fall aparts

I’m waiting for the night
when everything’s dark


ViolateYou

 13    5. august 2023 o 14:40

@bob3 [#11]: Dobra vec, strangelove je tam pocut, ten beat je velmi podobny


Walking in Secret Garden

 14    5. august 2023 o 23:19

bob3 možno rytmus Strangelove áno, ale skôr mi zvukovo jednoznačne naskočil Nothing (US 7” Mix)
https://www.youtube.com/watch?v=L5bcQxZ9I1I

Strangelove sa mi oveľa viac zdá potom z:
Cameo - Word Up!
https://www.youtube.com/watch?v=lYOSdI_91WM


bob3

 15    6. august 2023 o 13:12

@Walking in Secret Garden [#14]:

US7 mix je vylozene pracovni verze Nothing, je videt ze beat byl ve studiu oblibeny, v tomto pripade je vyrazne zpomaleny..

Ano, Word Up ma dlouhy syty dozvuk na snare, muze byt.


tommy

 16    6. august 2023 o 15:21

Do hája, veď ten “Paul Hardcastle - Rainforest” je lepší ako DM… smile Príjemná vec do upršaného víkendu… V pozadí znie takáto hudobná lahôdka…

Využívanie rôznych samplov, dobrých motívov, nápadov a pod. iných umelcov, veď o tom je DM DNA. V tom sú práve originálni… Zobrať kúsok niečoho dobrého a pohrať sa s ním, aby z toho nakoniec vyšiel originálny depeš...
Dôležité je, že nenapodňujú ostatných, nekopírujú ich, nie sú plagiárori… Poznajú hranicu únosnosti, zvukovej výpožičky… A v konečnom dôsledku, aj vďaka takejto voľnej inšpirácii spoznávame iných umelcov… O to skôr, keď to prezradia samotní členovia DM, resp. producentského tímu…


tommy

 17    6. august 2023 o 15:42

Po dlhom čase som si pustil vyššie spomínanú Nothing (US 7” Mix) - uf, to boli časy, keď som miloval DM remixy… Krásne odhalila pôvab celej piesne… Jej silný (a žiaľ premárnený) potenciál… NOTHING mala byť piatym singlom, hlavne pred vydaním 101… Tá live verzia by bola najlepšou propagáciou toho živého dvojalbumu…

A podobne vnímam aj “Hands and Feet mix” piesne ENJOY THE SILENCE… V tomto som videl význam remixov… Postupne rozbaľovať a ukazovať krásu jednotlivých zvukov, resp. motívov tej-ktorej piesne… Kiež by raz DM vydali “alternative albums”, na ktorých by boli podobné kúsky… Na to by bol dobrý Alan… V podstate niečo podobné urobil so svojou výberovkou “SELECTED”... Ale DM takto asi neuvažujú... :(


tommy

 18    6. august 2023 o 15:49

A ešte jedna malá bodka: Aj HALO mala byť piatym singlom… Takým bilančným singlom po skončení Violation tour… Veď, kto by si na záver toho všetkého neželal svätožiaru?  DM v tom čase dobyli celý svet… A tá svätožiara by im právom prináležila… Jedine, že by počas turné nebolo všetko v súlade s kostolným poriadkom… smile


tommy

 19    6. august 2023 o 16:14

A úplne na záver: Viem si živo predstaviť, že by singel HALO mal ako b strany, všetky akustické veci spievané Martinom… Samozrejme by to končilo “najsladšou dokonalosťou”:

“I Want You Now” (acoustic)
“Here Is the House” (acoustic)
“Little 15” (acoustic)

“World Full of Nothing” (acoustic)
“Blue Dress” (acoustic, only performed at San Diego and Paris)
“Sweetest Perfection” (acoustic)


Walking in Secret Garden

 20    6. august 2023 o 17:11

Presne ako píšeš, tommy, s tými mixami. Bola to krása objavovania piesne trochu inak, niečo sa zvýraznilo, niečo predĺžilo, niečo zmenilo… Často mi až slzy tiekli (napr. prvý krát počutie začiatku Fly On The Windscreen (Extended)).

Minule som si porovnal Everything Counts (Absolut Mix) - to už je taký mix na hrane, predchuť tých novodobých tuc tuc. Lenže keď som ho porovnal s mixom naozaj už z “novej doby”  Everything Counts (Oliver Huntemann And Stephan Bodzin Dub), tak zlatý Absolut Mix. Napriek tomu štýlu ešte stále to malo čosi do seba.

No a v neposlednej miere si myslím, že jedna z príčin nekvality súčasných mixov je aj problém zvukov v samotných origináloch. Niet z čoho čerpať, čo rozvíjať. Ako som už inde písal, kedysi som pri počúvaní DM sa sústredil na všetky zvuky, aby mi neunikli, raz na jeden, raz na iný, nedalo sa ich nasýtiť. Žiaľ, dnes sa často snažím mnohé zvuky nevnímať, nepočuť, vytesniť (viď napr. to “brnenie” v Before We Drown). Zvuky kedysi pôsobili tak “organicky”, živo, originálne, zaujímavo a príjemne, dnes príliš synteticky a neurčito. A dalo sa často aj z izolovaného zvuku, bicích, basov, efektu a pod. hneď určiť pieseň.


tommy

 21    6. august 2023 o 19:18

Milý Walking in Secret Garden - nemožno s tebou nesúhlasiť... To je tak, keď skupinu opustí Niccolò Paganini… :(
AJ ja si dnes uvedomujem kvalitu, krásu a emočný dopad týchto “starých, dobrých” remixov… Hanba mi, že som si ich tak nevážil… Sám Alan povedal, že to boli časy, keď sa ich (DM) remixy dali ešte počúvať... Na miernu škodu musím priznať, že prvý - mierny úpadok prišiel s vydaním albumu “SOFAD”, to už bol Alan na odchode a asi mal veľa práce s prípravou turné (tuším im tesne pred začatím padol celý systém) a s príchodom singlu Barrel of a Gun” (Underworld hard mix) sa to všetko “zabilo”... :(


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa