Duch, komunita a Depeche Mode (2016)

Duch, komunita a Depeche Mode (2016)

S Davidom Gahanom, tak trochu aj o očakávanom, novom albume Depeche Mode, pre poľský denník Gazeta Wyborcza.

Rok 2016 možno charakterizovať ako "rok odchodov". Svet prišiel o Bowieho, Lemmyho, Princea a mnoho ďalších excelentných hudobníkov. Neznamená to akýsi koniec ďalšej éry?
Najsilnejšie ma zasiahol odchod Bowieho. Poznali sme sa, naše dcéry navštevovali tú istú školu. Veľakrát som premýšľal o jeho smrti, o tom, čo je skutočne dôležité, rodina, priatelia, o tom, koľko som skutočne s nimi, z dôvodu cestovania, koncertovania. To všetko sa mi preháňalo hlavou už pred nahrávaním nového albumu Depeche Mode. Ale späť k Vašej otázke. Nie som si istý, či tu môžeme hovoriť o konci nejakej éry. Bowieho smrť skôr oplyvní budúcnosť, než minulosť, ale nechcite po mne, aby som uvažoval o minulosti.

K práci na novom albume a turné ste opäť prizvali režiséra, fotografa a vizuálneho umelca Antona Corbijna. Čo konkrétne očakávate od dizajnu a vizuálov, čo na druhej strane nie ste schopní transferovať do hudby?
Už keď sme sa s Antonom stretli po prvýkrát, už vtedy bol uznávaný fotograf a spolupracovník magazínu NME, a hlave sa dostal do povedomia vďaka úžasným záberom Joy Division a ďalších umelcov. Pomohol nám definovať vizuálnu stránku Depeche Mode, tú, ktorú ľudia vidia. Od úplného začiatku mal veľmi jasnú predstavu ako pretransformovať našu hudbu do obrazu. Nahrávali sme veci, ktoré sa nedali k ničomu prirovnať a on už pri prvom videoklipe postupoval ako pri práci s novým médiom. Je to dar a požehnanie, robiť s ním tak dlho, náš vzťah prerástol v jedno úžasné priateľstvo, dnes už sme ako starý manželský pár.

Spolupracujete spolu už 30 rokov, je Antona teda možné považovať za štvrtého členka Depeche Mode?
No to jednoznačne! On, rovnako ako my ostatní, chápe potrebu neustálej zmeny, provokácie, hľadania. Krotkosť mu nič nehovorí a preto má našu úplnú dôveru, súhlasíme pri ňom s vecami, ktoré by sme u iného odmietli. Je u neho bežné, že jeho nápady sa neobmedzujú iba na oblasti videa a obalov fyzických hudobných nosičov, on to všetko kombinuje, čo môžete často vidieť aj pri našej pódiovej prezentácii.

Cítiť tento spoločný jazyk aj pre debatách s ostatnými z kapely?
To nie. Viete, za tie roky sme vyprofilovali svoj vlastný manažment. Martin s Andym ma z debát s Antonom uvoľnili, myslím pokiaľ šlo o výber grafických návrhov, či nápadov pre hudobné videá. Samozrejme, tu a tam musíme veci odsúhlasiť všetci, nakoniec, sú zasa oblasti, v ktorých pracujem s Antonom iba ja.

Na akého ducha odkazuje nadchádzajúci album "Spirit"?
Musím priznať, že je to veľmi silný a jasný názov. Reflektuje nielen na náladu albumu, ale mám silný pocit, že odkazuje na našu prácu celkovo. Verím tomu, že naša hudba oslovuje ľudskú dušu, preniká do jej hĺbky náležitou silou. Tí, ktorí to zažili, sú s nami spojení, akoby bola medzi nami nejaká dohoda.

A nereflektuje tak náhodou aj na ducha našej doby, v ktorej akoby duchovno nahrádzali technológie?
Do tejto doby ten názov pasuje dokonale. Dnes sú totiž tými kľúčovými slovami, či heslami, ktoré sú zároveň aj extrémne dôležité, práve duchovno, komunita, spolupatričnosť a mier.

Žiješ v New Yorku, v jednom z najvitálnejších, neustále sa meniacich a dynamických miest. Máš pocit, že si práve tam dokážeš užiť kľudu?
Milujem New Yorku práve pre to, že je to mesto kľudu, nech si o ňom myslíte čokoľvek. V New Yorku sa môžete stratiť, zmiznúť, schovať sa. Je to jeden kotol plný ľudí, náboženstiev, tradícii a kultúr. Samozrejme, každý tam má svoje problémy, ale ja som vždy videl New York ako model, príklad toho, ako by mohol vyzerať moderný svet.

Zdá sa však, akoby sa moderný svet viac rozkladal, než spájal, čoho príkladom je aj Brexit.
Veľkým prekvapením pre všetkých bol skôr ten rovnomerný počet hlasov za zotrvanie a opustenie EÚ. Mne to príde tak, že mnoho ľudí hlasovalo za odchod z únie bez toho, aby si uvedomovali, čo vlastne Únia znamená, ako funguje, čo reprezentuje. Ľudia sa jednoducho začali bát, prípadne im nahovorili, aby sa báli. Veľkú časť viny v tomto smere nesú aj médiá.

A ty sa bojíš?
Ja som skôr nervózny, pretože som otcom. Bojím sa o budúcnosť mojich detí. Ale na druhej strane verím mladej generácii.

A aká je v tomto všetko tvoja úloha ako umelca?
Skutočnosť, že môžem urobiť niečo, čím dám ľudí dohromady a môžu vybudovať komunitu. Hudba ľudí spája, je to síce triviálne, ale je to veľká pravda.

V jednom z posledných rozhovorov si sa zmienil, že si zopárkrát v živote zažil neuveriteľný pocit z dobre vykonanej práce. Opíš nám prosím tie situácie.
To sú tie momenty, kedy má človek pocit, že je v správnom čase na správnom mieste. Kedy máte pocit, že ste na samom vrchole duševných a fyzických síl. Kedy naplno chápete význam toho, čo robíte. Je to ako konjukcia planét, to sa nestáva tak často. Ale keď sa to udeje na pódiu, za spolupráce publika, ktoré spolu s Vami spieva, je to skvelý pocit. Taký pocit naplnenia som zažil niekoľkokrát, často aj pri obyčajnej prechádzke po ulici, ale pocitu na pódiu sa to nevyrovná.

Gazeta Wyborcza, 30/12/2016, dmtvarchives.com

Názory Devotees (37)

tommy

 1    8. január 2017 o 18:00

Som nepochopil Davidovu odpoveď na otázku: “Cítiť tento spoločný jazyk aj pre debatách s ostatnými z kapely?” To akože Martin a Andy vylúčili Davida pri určitej komunikácii s Antonom, t.j. že David nemal do toho čo povedať a zasahovať?!


Monghi

 2    8. január 2017 o 20:33

nie, na tom sa evidentne dohodli, pretoze Davida take nebavilo. A vyvijalo sa to zda sa postupne, odvtedy, co Dave odisiel do USA, mozno aj skor ...


MODRY

 3    8. január 2017 o 22:38

CHRISTIAN EIGNER,NAS BUBENIK V DAKOM PROJEKTE 2016r…
https://www.youtube.com/watch?v=2_sKa1UsOB4


Andy

 4    8. január 2017 o 23:43

no ked sme tak pri tych projektoch, tiez som nasiel nieco zaujimave, sice nie DM ale dost narodnostne blizsie smile
https://www.youtube.com/watch?v=uApsmrYoRmw

okrem toho ma este aj dajaky EBM projekt Banned Space:)


d.stripped

 5    9. január 2017 o 12:05

@Tomy: já tomu rozumím tak, že Martin s Andym se s Antonem podílí na obalech, videoklipech apod. Dave, zřejmě, s Antnonem řeší video projekce na pódiu - zřejmě proto, že on se tam neustále pohybuje. Ale jak je to doopravdy, to fakt vědí jen oni smile


tommy

 6    9. január 2017 o 19:42

Aj tak je to čudné, veď Dave má ako jediný z DM skončenú umeleckú školu, takže to on by mohol do toho Antonovi kecať... Veď aj Dave maľuje, nie? Ešte dnes si pamätám jeho kresby z nejakého klubu z ranných čias, ktoré vyšli na začiatku 90-rokov v jednom pop magazíne… (lepšie, že spieva ha ha).


d.stripped

 7    10. január 2017 o 15:32

@Tomy: vidíš, to mě vůbec nenapadlo. Máš pravdu, že on je vlastně malíř, tudíž by se měl více projevit v této sféře.
Nemluvě o té jeho škole. Ale pokud jim to takto vyhovuje, tak proč ne, že? smile


In Your Memory

 8    10. január 2017 o 19:20

Ake ticho :D Zeby sa v tabore DM este sviatkovalo? No podme chlapci, prosime si novy singel wink


tommy

 9    10. január 2017 o 19:49

Predpokladám, že singel vyjde okolo 10.2.2017 a bude to jeden z najpomalších singlov DM, aké kedy vydali a klipom ala winamp vizualizácie grin


Andy

 10    10. január 2017 o 21:56

Tomy: myslis ze to bude taky brutal Sladak ze 95% fans chyti cukrovku ?:))) Winamp Vizualizacie.. jaaaj, kedy ten novy Winamp uz konecne vyde.. AIMP nie je zly, ale predsa, Winamp je Winamp smile


bel canto

 11    10. január 2017 o 22:29

Chlapi sorac, ale grafika a pismo od Playing stoji za velky ...
Mali zostat pri jednotnom principe ako PSB napr.
Popolnik z cigaretami zo SOTU a opat iny font, no dik.
Davidovi je grafika ukradnuta, preto neriesi Antonove veci.
Tak ako sla ich hudba strmo dole, sla dole aj grafika a koncertne videa.
Kde su casy Sofad turne .....


tommy

 12    11. január 2017 o 08:30

aký soráč bel canto, veď my polukazujeme na tie isté slabosti DM po určitom roku rovnako ako ty… grin Jedna lastovička v podobe Delta Machine leto ešte nerobí... Už sa vidím ako si namáčať nohy v lavóre s teplou vodou a píjemnou soľou, v ruke horúci čaj a sušienky a do toho mi bude hrať nový (pomalý) singel DM Revolution a ja si bude v duchu odpovedať na otázku Where is revolution… V prdeli Dave… grin


Monghi

 13    11. január 2017 o 09:50

tomy, bud trochu optimista, “Revolution” bude daleko rychlejsia, nez “Heaven” ... ak teda bude “Revolution” prvym singlom ...


ViolateYou

 14    11. január 2017 o 10:32

Niekde na FB som zachytil ze by singel mal byt vydany 27.1. a album 17.3. neviem co je na tom pravdy


Monghi

 15    11. január 2017 o 13:09

marec sa spominal uz viackrat, pilotny singel pojde logicky skor ... dlho cakat nebudem, myslim si ...


tommy

 16    11. január 2017 o 16:05

@monghi: keby som bol optimista, tak nepočúvam Depeche Mode apod. grin Nechcem vopred súdiť, ale DM ma často poriadne schladili svojimi aj pilotnými singlami… Po čase sa síce dojem trošku upravil, ale tie “studené sprchy” si pamätám dodnes… Ale je pravda, že nemám veľké očakávania, čo sa týka inovácie, šokovej hudby apod., skôr to vidím na niečo vcelku príjemné s podobnými účinkami ako acylpyrín - ani nepomôže, ani neuškodí... grin O tom to dnešné DM je!


Notik

 17    11. január 2017 o 18:14

No mna zaujima kedy vyjde novy singel , zatial je strasne ticho oklo celeho DM co sa tyka singlu a platne.


In Your Memory

 18    11. január 2017 o 19:47

Dlho to uz trvat nebude, ak album vychadza v marci. Pravdepodobne v priebehu dvoch tyzdnov by sme uz nieco mohli vediet, dufam…

to Gabriel; Nevies este nieco?


Gabriel

 19    11. január 2017 o 20:03

Nepoznam konkretne datumy. Singel by ale mal byt na prelome januar/februar. Album - druha polovica marca. Dlhsie pocuvam o datume 24.3.

Ako Dave spominal v rozhovoroch, v plane by mali mat nejake intimne promo koncerty. Urcite si nenechaju ujst aj promo nejakymi TV vystupeniami. Pred 4 rokmi takto odporemierovali niekolko skladieb z albumu. Uvidime, ci to takto urobia aj teraz. Rozhodne, kazdym dnom narasta pravdepodobnost, ze sa nieco udeje.


In Your Memory

 20    11. január 2017 o 20:19

Dikes… Ja aspon dufam, ze sa tie novinky zacnu nejako postupne objavovat, nie ze par dni pred nejakou udalostou oznamia vsetko naraz… Aj ked to uz nie je daleko, to ticho ma zabija. A potom nebudeme vediet, co skor konzumovat :D


Andy

 21    11. január 2017 o 21:28

... uz som strasne zvedavy na ten revolucne znejuci Revolution smile


In Your Memory

 22    11. január 2017 o 21:36

To bude cista revolucia na hudobnej scene smile


Andy

 23    11. január 2017 o 23:05

In Your Memory: Bohuzial, to tu uz bolo, myslim najmenej 2x s Violator a SOFAD:)


dvestotri

 24    12. január 2017 o 07:38

Andy, presne ako pises 2x. Ale bolo by skvele aby sa potvrdilo “Do tretice vsetko dobre” grin
Inak tu bola rec o pilotných singloch. Pre mna boli vzdy skvele. Heaven, Wrong, Precious, Dream on, Barrel .....
Dokonca Heaven povazujem za jednu z TOP 10.
Ale zrejme je to o vkuse kazdeho z nas.
...no a nového albumu sa uz neviem dockat smile


MODRY

 25    12. január 2017 o 09:49

GRAFIKA: MOC SA MI PACI GRAFIKA DELTA MACHINE,AJ TERAZ NA SPIRIT,MOC.ANTON DIK.
FOFAD TURNE:TIE PROJEKCIE BOLI NADHERNE ! ALE UPRIMNE AJ NAKLADNE,VED KED IM POVEDALI PO ROKU TURNE,ZE UZ TURNE ZACNE ZARABAT…
DEPECHE NASTASTIE POKRACUJU,BUDEM RAD AK SPIRIT BUDE ESTE LEPSI AKO DELTA,KTORU MAM STALE RAD…


bel canto

 26    12. január 2017 o 14:28

Tak preto v 98 v Prahe som cumel na podium, tam nic nebolo clovece.
Jeden velky napis DM, to bolo vsetko ...
Museli zarabat hned od zaciatku smile


d.stripped

 27    12. január 2017 o 14:42

Jak píše Gabriel, singl bude zřejmě na přelomu ledna a února.
Zřejmě se bude opakovat zaběhlý rytmus á la Delta Machine…
Heaven vydali 1.2.2013, desku pak 22.3.2013.
Takže nic nového smilesmile:)


MODRY

 28    12. január 2017 o 16:27

PISALO SA O SAFAD TURNE…


bel canto

 29    13. január 2017 o 15:26

Najviac ma stve, ze sa 20 rokov pozeram na moju najoblubenejsiu top kapelu, ako sa tvaria, ze ked su traja, sa vlastne nic nestalo.
Nemozu priznat ze ano a nemozu priznat, ze ich albumy “po” su slabsie ako osemdesiakove.


Jakub73

 30    13. január 2017 o 17:26

Grafika byla dobrá ještě u Ultra. Kvalitu jednotlivých alb/singlů prověří čas. DM hrajou na koncertech věci z nového alba a pak ty starší. Prakticky nic z Exciteru nebo SOTU. A myslím, že na novém turné nezazní nic z ani z Delta Machine. Proč? Prostě proto, že to není tak kvalitní materiál.  Ale od chlápků, kterejm táhne na šedesát, se těžko dá očekávat mistrovské dílo typu SOFAD, Black Celebration nebo Violator


giggs11

 31    13. január 2017 o 19:09

nadejne je vyjadrenie timothy saccentiho


tommy

 32    13. január 2017 o 19:42

Nuž, znie to fakt nádejne… Včera sme tak poniektorí pri (iba jednom) pohári vína skonštatovali, že DM boli najlepší, keď boli čisto elektronickí... Veru tak, vtedy im to svedčalo… Potom prišlo turné k MFTM a DM chceli byť trošku proamerickí, tak Martin vytiahol svoju peknú GIBSONku a už to pomaly išlo od 10 k 5, lepšie povedané od 101 do 01… Na druhej strane - čo by sme čakali, kapela má za sebou (len) 35 rokov od vydania A BROKEN FRAME (odchodu Vinceho) a to je pre takú (málo inovatívnu, ale nesmierne talentovanú) hudobnú skupinu stále málo… Trpezlivosť ruže (Violator) prináša, tak vyčkajme (nie na noc), ale na jar. Hádam bude krajšia.
PS. Ja tomu ale veľmi neverím… :-(


jozefst

 33    19. január 2017 o 10:33

tomy ešte pre upresnenie, na turné 101 má Martin gitaru Gretsch, ak sa mýlim opravte ma. S touto značkou bol viditeľný dosť dlhé obdobie počas DM kariéry, či už v klipoch, alebo na koncertoch. Gitaru tejto značky má aj v klipe Milion reasons Lady Gaga (keď som videl tú gitaru v tom klipe, hneď mi automaticky nabehli asociácie na DM). Martin svoj gitarový repertoár postupne rozšíril a má v ňom aj Gibsonky.


chmelko

 34    26. január 2017 o 13:18

Ikonická Gretsch double anniversary od firmy, ktorú založil nemecký imigrant Friedrich Gretsch sa stala symbolom hlavne 60 rokov (na ktoré mál Mart slabost. Pre laika celkom lahko zamenitelná možno ešte viac ikonickým falconom. Na violation tour si ich nechal spravit niekolko od znameho custom výrobcu Dick Knighta (ktorý používa originalne části starých anniversary v jemne zelenom odtieni “green night”.  Pridal ale ešte ochranné vycpávky z vnutornej strany aby sa nepoškodila kvoli kostýmom ktoré nosil.
prekvapuje ma, že ste si nevšimli, že Gretsch pravidelne využíva jak Robo SMith (Silver Falcon), tak Bono (specialna edícia Irish Falcon) a to nielen v klipoch smile


tommy

 35    30. január 2017 o 08:13

Ale používa aj GIBSON, hľa:
http://equipboard.com/pros/martin-gore


chmelko

 36    30. január 2017 o 11:56

na koncerte v Rose Bowl použil len a jednu double anniversary od Gretsch smile
aj ta akustika čo vyzerá možno ako gibsona je pravdepodobne Randall
do 90 roku si vystačil s cca 5 gitarami, teraz ich zbiera skoro ako syntaky, takže Tomy ma aj Gibson, ale nie na 101 filme :-D


chmelko

 37    30. január 2017 o 12:09

s Gibson Les Paul sa ale ukázal na playback prezentacii “Strangelove” to bolo ale pred MFTM tour :-D


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa