Delta Machine

Delta Machine

Ďalší z rozhovorov s Andym Fletcherom, ktoré poskytol počas severoamerickej časti "Delta Machine" Tour 2013.

Andy Fletcher sa v časoch, kedy so svojími parťákmi z Depeche Mode vydali v roku 1981 cukríkovú synthy klasiku "Just Can´t Get Enough", príliš budúcnosťou nepozeral. No dnes sú tu stále, nielenže všetci spolu, no stále pred plnými arénami, kde podporujú koncertami nový album plný života - "Delta Machine", na ktorom stále prekvapivo predvádzajú svoj inovatívny prístup k hudbe.

"Úprimne," začne Fletcher, "v našich začiatkoch sme to všetko odhadovali iba na pár rokov. Neobišlo sa to bez tradičných vzostupov a pádov, rozhodne v tom všetkom bol aj kus veľkého šťastia, no na druhej strane, mali sme a stále máme skvelého skladateľa (Martin Gore), vynikajúceho frontmana (Dave Gahan) a ešte lepší zvuk. Dali sme jednoducho dohromady tieto tri prvky. Samozrejme, bez tvrdej práce to nešlo. Držíme spolu, sme šťastní. Viete, pochádzame z rovnakého mesta, z rovnakého sociálneho prostredia a to, čo sme dosiahli, si nadovšetko ceníme. To, že aj po 30-tich rokoch stále úspešne fungujeme, to je vlastne akýsi splnený sen."

"Delta Machine", 13-ty štúdiový album týchto britských "rockerov", debutoval v Spojených štátoch na šiestej priečke v predajnosti a oduševnelú elektronickú baladu "Heaven" tak odpichol na najvyššiu priečku tanečného rebríčka Billboardu.

Mathew Blades, moderátor rádia Mix 96.9, prehlásil, že počuť remix "Heaven" v aktuálnom iTunes podcaste dj-a Tiesta, ktorého magazín Rolling Stone zaradil v minulom rohu medzi 25 najvplyvnejších dj-ov planéty, je niečo úžasné.

"Oni si uchovávajú akúsi chladnokrvnosť," dodal Blades. "A dôvod, prečo sú aj dnes stále aktuálni je zrejme v tom, že v časoch, keď začínali, videli trochu ďalej, než len po najbližsí roh. Hudobný svet v mnohých ohľadoch musel Depeche Mode v podstate dobiehať. Všetok ten dnešný pop, postrádajúci skutočnú originalitu, proste dnes produkuje skladby na želanie rádii, no toto rozhodne nie je prípad Depeche Mode."

Tradičné začiatky.

Hoci prvý vlna úspechu kapely bola jednoznačne ovplyvnená rozmachom synthypopu začiatkom 1980-tych rokov, v čase, kedy sa Fletcher spolu s Vincem Clarkem začali zaujímať o hudbu, syntezátori ešte v móde neboli.

"Pôvodne sme boli kapela v tradičnej zostave, čiže bassa, gitara ..." prezradil Fletcher. "Disponovali sme iba bicím automatom, nemali sme totiž bubenníka. Šťastím však bolo, že sa na trhu začali objavovať monofonické syntezátori a boli skutočne lacné, cca 150 libier. Začali sme počúvať Kraftwerk, ranných Human League a OMD. Vince krátko na to dospel k rozhodnutiu, že by sme sa takisto mali vrhnúť na elektroniku."

S úsmevom dodal, "Nikdy predtým som na syntezátore nehral, takže to bola pre mňa na začiatku viacmenej výzva. Ale pravdou je, že takto sme začínali. Krátko na to sme naverbovali Martina a Davida. Viete, každá kapela vždy prehlási, že na začiatku nemali v úmysle byť úspešní. Pre nás to bola naozaj iba zábava."

Depeche Mode sa stali takmer za noc v Británii senzáciou a prvé úspechy na seba nenechali dlho čakať. Samozrejme, neobišli ani Spojené štáty. Tanečné parkety ovládla "Just Can´t Get Enough", dva roky na to single "Get The Balance Right" a "Everything Counts", no skutočný úspech prišiel až v roku 1984, kedy so singlom "People Are People" debutovali v prvej štyridsiatke rebríčka Hot 100.

Ako dnes vníma Andy Fletcher niekdajšiu pozíciu Depeche Mode v niekdajšej zlatej ére synthypopu?
"Boli sme veľmi mladí, niečo na spôsob The Beatles, keď začínali. Vtedy sa venovali popu, nie? Doslova žuvačkovému. My sme mali šťastie, že sme mali pri sebe ľudí ako napr. Daniel Miller a jeho kolegovia z nahrávacej spoločnosti, a hlavne nám bolo umožnené ako kapele dospieť, vymanili sme sa z náručia popu a našu hudbu zdokonalili. Ale tie popové začiatky boli milé."

Sám Fletcher považuje ranné synthypopové hity kapela za "veľmi dobré. Samozrejme, niektoré sú trochu trápne, obzvlášť niektoré videoklipy k nim. Ale, to patrilo k nášmu dospievaniu."

Odvážny nový zvuk

V časoch, kedy opäť bodovali v americkej Top40, tentoraz s electro-blueovým singlom z roku 1989, "Personal Jesus", stratilo synthypopové hnutie dávno svoj lesk a slávu. Prvé tri Top 40-tkové hity z ich multiplatinového albumu "Violator" ponúkli úplne nový zvuk a svet sa navždy zbavil skladby "Just Can´t Get Enough".

"Myslím, že z "Personal Jesus" sa postupne stala jedna z najlepších skladieb všetkých čias," dodá Blades, ktorý si začal Depeche Mode viac všímať, vlastne tak ako väčšina amerických poslucháčov, až po vydaní albumu "Violator".

Práve na tomto albume začali spájať bluesovú a elektronickú hudbu, čím zapustili základy, aj keď nie zámerne, albumu "Delta Machine".

"V tej dobe sme chceli vyprodukovať niečo významné a trvalé," zaspomína Fletcher. "Od začiatku sme mali jasný zámer: elektronika s nádychom blues." S tým súvisel aj názov samotného albumu.

"Konečne sme mali názov, ktorý dokonale vystihoval hudobnú stránku albumu." Ako Fletcher poznamenal, v prípade albumu "Violator" si až po jeho dokončení uvedomili, že zmiešali blues s elektronikou.

"Keď dokončíte album," pokračuje, "tak sa obzriete a poviete si, hmm, toto sme už kedysi urobili. Nejde o niečo, čo prišlo odnikiaľ. Jednoducho sme sa držali daného smerovania."

Fletcher dodnes považuje album "Violator" za jeden z vrcholov Depeche Mode a myslí si, že je to "dokonalý album, ktorý sa jednoducho podaril."

Beef Vegan je hudobný riaditeľ a moderátor populárnej rannej šou TMI na rádiu KWSS-FM. Toto miestne alternatívne rádio hrá skladby Depeche Mode často aj trikrát denne. Sám tvrdí, že odkaz Depeche Mode počuť v súčasnej hudbe prakticky neustále.

"Mali v sebe niečo originálne, boli obklopení syntezátormi a originálny bol aj ich zvuk, ako aj všetko, čo okolo seba vybudovali, čo bolo v protiklade s vtedajším štandardom - viac gitár a trochu syntezátorov. Dnes si vypočujete skladbu a je vám jasné, že sú to Depeche Mode."

"Aj dnes je k dispozícii množstvo syntezátorovej hudby, ktorá svoju púť začala pred viac ako 30-timi rokmi. Aj dnes decká tieto zvuky napodobňujú, dokonca akordy aj kopírujú. V TMI púšťame množtvo tejto produkcie. Zdá sa, že Depeche Mode majú na súčasnej indie scéne u kapiel veľmi dobré meno."

Fakt, že samotným Depeche Mode je táto skutočnosť takpovediac ukradnutá, môže zrejme za to, že majú páni stále veľmi veľký a trvalý vplyv.

"My si okolie veľmi nevšímame," priznáva Fletcher. "Jednoducho si veci robíme po svojom."

Názory Devotees (24)

bel canto

 1    22. október 2013 o 13:34

“Mali sme a stále máme skvelého skladateľa (Martin Gore), vynikajúceho frontmana (Dave Gahan) a ešte lepší zvuk”. Z prvymi dvomi bodmi suhlasim ale z tretim nie. Lepsi zvuk DM dnes urcite nema, piesne z 80 rokov maju lepsi zvuk ako cokolvek co vyrobili po SOFAD. Ked si toto skutocne Fletcher mysli, tak je to smutne, lebo si to mysli asi aj zvysok DM. Ak ak to je naozaj tak, tak DM zije v sebaklame a to je uz uplne zle.


Logic

 2    22. október 2013 o 16:42

Bel canto, len mi zase nehovor, že Ultra je slabý album a o Delta machine- to je skvost, tak to je zase môj názor a väčšiny fanúšikov Depeche Mode, keď sa pozrieš po forách DM.


tommy

 3    22. október 2013 o 20:38

Hmm vo vyššie uvedenom rozhovore sa povedalo veľa múdrych myšlienok, ale táto mi nejde do hlavy : “Fletcher dodnes považuje album “Violator” za jeden z vrcholov Depeche Mode a myslí si, že je to “dokonalý album, ktorý sa jednoducho podaril.” smile Podľa mňa si album Black Celebration toto označenie zaslúžil ako prvý - predsa len bol to vrchol tvorby silného tímu okolo DM,  Martin sa odhalil až na “kosť”, Alan, Daniel a Gareth vyžmýkali zo svojich mašiniek čo sa dalo, Davidov barytón krásne znel a Andyho úloha bola zahalená tajomnou clonou, nehovoriac o začínajúcej spolupráce s Antonom, ktorý vytvoril skutočný image kapely, ktorí sa snažia kopírovať mnohí umelci, ale máloktorí z nich sú takí originálni a kultoví ako Depeche Mode.


Michaela 146

 4    23. október 2013 o 18:44

to Logic: Máš recht smile Delta Machine je mimořádně zdařilé album, kde se nachází hudební skvosty jako například sklaby Alone či Broken…  album je nápadité, ucelené, vyvážené...radost poslouchat.


Logic

 5    23. október 2013 o 19:15

Vďaka Michaela 146, delta je konečne stará dobrá depešárna, ktorú som zažil naposledy pri Violatorovi, ale aj SOFAD a ULTRA sú dobré albumy, ale delta je u mňa skvost.


Notik

 6    23. október 2013 o 20:14

Deltu prirovnávam k BCB , má dušu , a točim ju ako vtedy bcb


Night

 7    23. október 2013 o 21:15

Áno smile súhlasím s vami… veľmi rada počúvam Delta Machine a veľmi často sa vraciam k Black celebration. Bol to prvý album, ktorý som od DM počula a som z neho “mimo” dodnes smile


Dangerous

 8    23. október 2013 o 21:36

I pro mě je Delta Machine více než skvělé album…když něco od DM, tak poslouchám tento rok jen Delta Machine a Black Celebration, takže plynule navazuji na Tomyho a spol smile


violator.one

 9    23. október 2013 o 23:40

aky ste tu vsetci borci zo zaciatku tu kazdy picoval na DE4LTA MACHINE a teraz idete vsetci mudrovat aj ked bolo hned jasne ze je to pecka ako vzdy vy mrdoliny


Logic

 10    24. október 2013 o 08:00

Violator.one: Si pozri moje hodnotenia na deltu machine a uvidiš, že od začiatku som tvrdil, že je to suprové album, vy mrdoliny.


tommy

 11    24. október 2013 o 14:25

Ja si tiež nepamätám, že by tu vládla nejaká “blbá nálada” ohľadom Delta Machine. Čo si ja tak matne pamätám, tak fans na dm.sk sa vyjadrovali skôr pozitívne ako negatívne, ale ja už som starší, takže sa môžem aj mýliť smile .


Night

 12    24. október 2013 o 20:23

Dobre sa pamätáš Tomy smile...a takých “starších” je nás tu asi viac smile


smidak101

 13    25. október 2013 o 22:18

No musím se ohradit i já.Jak jsem slyšel song Angel, tak jsem doufal ve velký album a věřil v zázrak, kterej se stal skutečností.A díky Bohu jsou zde ještě jadernější písně za který jsem rád.


bel canto

 14    27. október 2013 o 19:39

Delta machine je skvely album. DM lepsi zvuk dnes ale urcite nema. Je zvlastne ako to Fletch dokaze takto povedat. Ako moze porovnavat obdobie kde sa vsetko vrstvilo az na kost s milionom zvukov s tymto dnesnym minimalistickym obdobim. Urcite dnes DM nema lepsi zvuk. Ma ho iny a muziku robi inak.


Logic

 15    27. október 2013 o 22:57

Bel Canto, ja nikdy neriešim zvuk, ale riešim hudbu ako celok so všetkým všude a mňa nezaujíma hudba, ale či sa mi tá daná hudba páči, alebo nie. ULTRA je u mňa bomba a DELTA to je skvost. Ako si napísal DELTA je skvelý album a ja neriešim aký má zvuk. Sú skupiny, ktoré majú perfektný zvuk, ale hudba je bez emócií.


smidak101

 16    28. október 2013 o 06:03

Název nového alba” ULTRA DELTA “.Dělám si srandu, ale vidím, že nejsem sám kdo si těchto dvou pokladů váží.


kikinkadm

 17    28. október 2013 o 15:39

Delta masaker , tvrdil som to odzaciatku, stale a stale ma bavi a stale v nej nachadzam nove a nove veci a pocity
Bel canto ano je to iny zvuk ale ci je lepsi ci horsi .... je to silne subjektivna nemeratlena zalezitost, delta je proti sofad napriklad taka chladnejsia v inom emocnom leveli a bavi ma daleko viac, veci ako welcome to my world alebo alone su az zimomriavkove zalezitosti


grapher

 18    28. október 2013 o 18:48

Delta ma naozaj uplne iny zvuk ako SOFAD a starsie, taky priamociarejsi a drsnejsi, ale napriek tomu je fantasticky a Delta je super album, fakt vyborny. Alan sa so zvukmi vzdy vyhral, vsetko vysperkoval az k dokonalosti. Oba albumy su uplne ine, ale absolutne premakane a vyborne!


Dangerous

 19    29. október 2013 o 09:36

Moc příjemně se ty komentáře tady čtou…


Logic

 20    29. október 2013 o 12:06

Delta je Delta…..stará dobrá depešárna!!!Konečne po dlhých 16-tich rokoch.


ViolateYou

 21    29. október 2013 o 12:53

Tak tak je to skvely album. Ovela lepsi nez predchadzajuci a pre mna zhruba na rovnakej urovni ako PTA mozno aj lepsi tazko povedat lebo toto su veeelmi silne albumy oba a oba si mozem pustit od zaciatku do konca a nevynechat takmer ziadnu pesnicku a Delta rastie ako album teraz mam ovela radsej niektore pesnicky ako predtym napr. welcome to my world alebo angel ci goodbye. Celkovo rok 2013 veelmi silny hudobny rok vela mojich oblubenych kapiel vydalo albumy a takmer vsetky su fakt dobree ale aj tak DM u mna tromfli vsetkych. Toto je absolutne unikatna kapela som zvedavy cim nas prekvapia v buducnosti od nich clovek moze cakat vzdy velke veci,, neupadaju skor sa posuvaju stale dopredu a kto si to moze po 33 rokoch povedat? Ked niekto vyda 13. album zvykne to byt skor parodia ale u DM nehrozi nic take nikdy. Rozhodne neziju zo svojej slavy ale furt vydavaju vyborne albumy, tu syndrom rolling stones nehrozi


bel canto

 22    1. november 2013 o 16:22

Chlapi pre mna nie je Delta stara dobra depesarna. Je to pre mna nova dobra depesarna. Nedokazem ju prirovnat k starsiemu albumu - ved si opat dali pozor aby to bolo nieco ine pokial to ide a vyslo im to. Je tento postwilderovsky depeche vnimam presne tak isto ako The Police a solove Stingove albumy. Obe jeho etapy su skvele, velmi blizke a velmi vzdialene.


Logic

 23    2. november 2013 o 08:36

Akurát som dnes chodil po fóre, nie som veľmi na počítače, takže som chcel vedieť aké boli recenzie, keď vyšiel album SOTU. Som bol prekvapený, aké boli pozitívne recenzie na SOTU, aj u niektorých ľudí, s ktorých som dosť prekvapený, dokonca ho zvukovo a kvalitou prirovnávajú k Violatorovi, nič v zlom ten album je slabý a ja ho moc nepočúvam, sú tam aj dobré pesničky ako Wrong a Corrupt. SOTU nesiaha Delte ani po členky.


Logic

 24    3. november 2013 o 01:20

Deltu dusím furt a dokola,je to vážne veľmi vydarený album.


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa